Curasao krijgt scanner snel Provincies vinden ChristenUnie kiest voor Fortuyn noch voor Paars PZC de vos voor vogels te grote bedreiging Donner: politiek moet akkoord over WAO pikken Man gedood na bruiloftsfeest Grote drugsvangst bij Curasao Problemen met pacemaker Parkiet teistert Vondelpark Meer meldingen misbruik RK-kerk Korthals biedt hulp in strijd tegen bolletjesslikkers Jonge sterrenkundige wint wetenschapsprijs Oeeasion Spektakel 28-29-30 MAART P&O wil eigen personeel laten sjorren Symbolische handdruk dwaze moeders Kabinet betaalt Europa minder door meevaller 25 maart 1952 DEN HAAG - De politiek kan het niet maken het WAO-advies van de Soci aal Economische Raad (SER) naast zich neer te leggen. Volgens Piet Hein Donner, de 'architect' van het WAO-plan, hebben zowel de vakbonden als werkge vers veel punten moeten slikken waar ze het moei lijk mee hebben. „Dan is het mooi dat ze toch een akkoord hebben bereikt waar draagvlak voor is in de samenleving." Vorige week presenteer den de vakbeweging en de werkgeversorganisaties in de SER het WAO-ad vies waar de regering om had gevraagd. Voor het eerst-in de geschiedenis is het de partijen gelukt om het eens te worden over hoe de WAO er in de toe komst uit moet komen te zien. Kern van het plan is dat alleen nog mensen die zo ziek zijn, dat ze de komende vijf jaar niet meer kunnen werken een WAO-uitkering krij gen. De vakbeweging en de werkgevers wachten vol spanning af of de politiek het advies overneemt. De partijen eisen wel dat de politiek het advies in zijn geheel overneemt en er niet alleen maar onderde len uitpikt. Offer Donner vindt die eis te recht. „Het advies is een compromis. Zo hebben de vakbonden een offer ge bracht door te beloven dat werknemers tijdens hun tweede ziektejaar nog maar 70 procent van hun oude salaris krijgen." Nu maken ze in bijna alle CAO's afspraken dat werkgevers het loon moe ten aanvullen tot 100 pro cent. Premier Kok zei vrijdag dat het kabinet omstreeks 12 april met een voorstel komt. GPD maandag 25 maart 2002 ROTTERDAM - Een 42-jarige man uit Rotterdam is gister morgen rond kwart over zes doodgeschoten' ip een woning aan de Wilgeweerd in Rotterdam-Zuid. Het schietincident was het trieste einde van een bruiloftsfeest dat zaterdagmiddag in dezelfde straat begon. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Volgens buurtbewoners is het slachtoffer de zwager van de bruidegom. De schutter was gisteren nog altijd spoorloos. GPD WILLEMSTAD - De kustwacht van de Nederlandse Antillen heeft zaterdag circa duizend kilo cocaïne aangetroffen aan boord van een Panamese kustvaarder, op 3 0 mijl ten zuidwes ten van Curasao. De vijftigjarige kapitein van het schip is overboord gesprongen en verdronken. Volgens de woordvoerder van de kustwacht haalde de beman ning van het Nederlandse marineschip Bloys van Treslong de kapitein van Panamese afkomst binnen vijf minuten uit het water, maar bleek de man al overleden. In een dubbele wand van de kustvaarder trof de kustwacht 3 5 balen cocaïne aan. De partij heeft in Europa een straatwaarde van ongeveer 33 miljoen euro. ANP GRONINGEN - Een pacemaker van het Amerikaanse bedrijf Medtronic moet bij mensen die geen of onvoldoende eigen hartritme hebben, worden vervangen omdat het apparaat problemen kan vertonen. Vooral bij kinderen bestaat een kans dat de hartslagregelaar niet werkt zoals het hoort. In Nederland moeten ongeveer vijftig personen worden ge controleerd. De meesten van hen zijn al opgeroepen. Volgens een woordvoerder van Medtronic lopen de patiënten die nog een eigen hartritme hebben, geen gevaar.,Maar voor het klei ne percentage dat geen eigen hartritme heeft, geldt dat wel", aldus de woordvoerder zaterdag. ANP AMSTERDAM - De beheerder van het Vondelpark in Amster dam zoekt naar mogelijkheden om de snel groeiende popula tie Halsbandparkieten in te dammen. De groengele exoten maken het leven er voor de andere dieren in het park niet mak kelijker op. Zo verdrijven ze spechten op niet al te zachtzinnige wijze uit hun holen en zijn ze er mogelijk ook de oorzaak van dat eek hoorns in het Vondelpark niet voorkomen. De specht heeft zich nog niet laten verdrijven, maar P. van der Fluit, beheerder van het park, wil toch in overleg met onder meer de Dierenbescherming erger voorkomen door het aantal parkieten binnen de perken te houden. Van der Fluit denkt daarbij aan het schenken van jonge vogels of eieren aan win kels of andere geïnteresseerden. ANP HILVERSUM - Het aantal meldingen van seksueel misbruik binnen de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland neemt toe. Oorzaak is de publiciteit over seksschandalen binnen de ka tholieke kerk in onder meer de Verenigde Staten. Dat zei C. Angenent van de instelling Hulp en Recht zaterdag. In 2001 kwamen bij Hulp en Recht negen meldingen binnen. Na de eerste twee maanden van dit jaar staat de teller al op tien. De laatste jaren liep het aantal meldingen terug. Sinds de op richting van Hulp en Recht zijn er in totaal 188 klachten bij de instelling binnengekomen. Eén op de drie klachten betreft misbruik van een minderjarige. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Binnen twee we ken staat er op de luchthaven van Curasao scanapparatuur om verdachte reizigers te con troleren op cocaïnebolletjes. Dat heeft minister Korthals van Justitie zaterdag gezegd in het radioprogramma Spijkers met koppen. Tot voor kort kibbelden de auto riteiten op de Antillen en in Den Haag over de aanschaf van die röntgenapparatuur. Den Haag wil dat Curasao strenger con troleert op de bolletjes en zegt de Antillen te willen helpen aan de machines. De Antillianen stellen dat ze wel willen, maar dat de Hollanders hun belofte van hulp niet nako men. Den Haag zegt op zijn beurt weer dat Curacao weigert exact te melden wat het wil heb ben aan spullen. Volgens Kort hals heeft het overleg echter recentel ij k geleid tot enige over eenstemming en komen de ap paraten eraan. Risico Maar het Openbaar Ministerie van de Nederlandse Antillen betwijfelt het nut van scan-ap- paratuur voor bolletjesslikkers op luchthaven Hato. Volgens advocaat-generaal B. Swager- man heeft Nederland enige tijd geleden laten weten dat een der gelijk apparaat niet kan worden ingezet, omdat het nog niet vol doet aan de eisen. „De detectie- poort die reageert op drugsbol letjes in het lichaam zou nog te veel risico opleveren voor perso nen. Ook bleken er technische en juridische bezwaren aan te kleven." Volgens de advocaat-generaal was dit voor de Antillen geen probleem, omdat de douane deskundig en ervaren genoeg is om verdachte personen er uit te pikken. „Hiervoor hebben we een dergelijk apparaat niet no dig", aldus Swagerman. Hij benadrukt dat detectieappara tuur voor het scannen van baga ge op het vliegveld en containers in de haven nog wel nodig is. Swagerman wijst er verder op, dat bolletjeskoeriers slechts een fractie van alle drugs smokke len. De onduidelijkheid over de beschikbaarheid van scans voor het vliegveld en de haven komt volgens Swagerman voort uit de verschillende manieren van werken van beide landen. „Ne derland wil dat wij gedetail leerd aangeven hoe en waar we het allemaal willen hebben. Ik kom zelf uit Nederland en weet hoe het daar werkt. Hier werkt men anders. Waarom stuurt Ne derland de scan-apparatuur niet gewoon deze kant op, dan zien we vanzelf hoe we daar in vulling aan geven." ANP pagina 4: slikkers kosten tonnen Peter Driessen demonstreert zijn luchtdrukmuis. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - In het wetenschapsmuse um NEMO in Amsterdam zijn gistermiddag de prijzen van de Nationale Wedstrijd voor Jonge Onderzoekers uitgereikt. De vijftien jarige Louk Rademaker uit Leiden won in de categorie Project (laatste drie klassen van het voortgezet onderwijs) de hoofdprijs. Hij mag Nederland in september vertegen woordigen bij de Europese Wedstrijd voor Jonge Onderzoekers in Oostenrijk. De jonge wetenschapper onderzocht de mechanische structuur en de aard van de dubbelster ss433, de helderste ster van de Melkweg. Hij bekeek hoe de twee sterren om elkaar heendraaien, wat hun eigenschap pen zijn en hoe hoog de temperatuur is. Louk mag ook naar de Nobelprijsuitreikin gen in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Hij won al drie keer eerder een prijs bij deze wedstrijd. In dezelfde categorie gingen twee eerste prijzen naar Joke Verheijen uit Eindhoven met Carniflora, een onderzoek naar een vleesetende plant, en Ronald van Rij (Mijdrecht) met Watergolven in een 3D- omgeving. Zij mogen naar Londen voor het Londen International Youth and Science Forum. Kim van Wijk uit Veghel won met Niet in een notendop maar in een eierschaal, over kinetische energie en een theorie over het heelal, een reisje naar SpaceCamp in Noorwegen. In de categorie Idee (de eerste drie klassen van het voortgezet onderwijs) zijn twee hoofdprijzen: de Luchtdrukmuis van Peter Driessen uit Nuenen, een muis van een com puter die met de mond wordt bediend, en de Tube-uitknijper van Paul Akkermans, Pe ter Dielissen en Mark Jansen uit Schayk. De prijzen werden uitgereikt door staatsse cretaris Karin Adelmund van Onderwijs en Nobelprijswinnaar Gerard 't Hooft.AlVP door Peet Vogels DEN HAAG - De provincies willen voorlopig geen verbod op de vossenjacht. De vos is een te grote bedreiging voor vogels als kievit en grutto, die op de grond broeden. Staatssecretaris Faber van Landbouw wil juist toe naar een verbod op de vossenjacht. Dins dag stemt de Tweede Kamer over de Flora- en Faunawet die de vossenjacht regelt. In een brief aan de staatssecre taris schrijft het IPO, het sa menwerkingsverband van de provincies, dat de vos onder voorwaarden bejaagbaar moet blijven. Dat kan door de vos on der artikel 67 van de Flora- en Faunawet te laten vallen. Dat artikel geeft provincies de be voegdheid een beschermd dier, in dit geval de vos, af te schieten als het te veel schade veroor zaakte De provincies, en een deel van de Twëëde Kamer, zijn bevreesd dat de vossenplopulatie explo deert als de jacht wordt verbo den, omdat de vos geen natuur lijke vijanden heeft. Daarmee rijdt de bescherming van de vos de beschermde status van wei devogels in de wielen. Broeden de weidevogels en hun jongen zijn een gemakkelijke prooi voor de vos. Voor de pluimvee houders is een vossenplaag een schrikbeeldomdat een vos in de kippenren enorme schade aan kan richten. Faber bestrijdt in een brief aan de Kamer dat een verbod van de vossenjacht tot problemen leidt. „De laatste jaren is de vossen- stand niet afgenomen, integen deel." Dat blijkt volgens Faber uit cijfers over het aantal afge schoten vossen. „Dat waren er (Advertentie) VAN Pt GEZAMENLIJKE GOESt AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S tien jaar geleden 9000 per jaar en nu al 14.000. Als op grote schaal vossen worden afgescho ten krijgen de overgebleven vossen meer jongen die de vrij gekomen plaatsen opvullen. Daardoor verplaatsen de vossen zich over grotere afstanden." Daarom is een verbod op de jacht beter, volgens Faber. De vossen blijven dan op hun plek. Eventuele overlast is dan lokaal beter te bestrijden. Faber wijst er verder op dat niet duidelijk is hoeveel schade de vos aan de weidevogels toebrengt. Die hebben ook te lijden onder an dererovers. GPD ROZENBURG - Eind deze maand loopt de CAO bij veer dienstrederij P&O North Sea Ferries af. Het lijkt erop dat het de laatste overeenkomst is ge weest. De rederij wil namelijk dat de bemanningsleden de ladingen op de veerboten zelf gaan vast zetten en losmaken. FNV Bond genoten verzet zich daartegen. De vrachtveerdienst tussen Felixstowe en Rotterdam is het zorgenkindje van de rederij. De toegenomen concurrentie, aan gewakkerd door de ingebruik neming van de Kanaaltunnel én door nieuwe aanbieders, de bij- na-isolatie van Groot-Brittan- nië door de mkz-crisis en de eco nomische teruggang hebben P&O North Sea Ferries vorig jaar in de rode cijfers gedrukt. P&O North Sea Ferries wil daarom gaan bezuinigen op personeelskosten. Dat kan door de bemanningsleden voortaan zelf de ladingen vast te laten zetten en los te laten maken. Nu huurt het bedrijf daarvoor sjor ders van een havenbedrijf in. De vakbond FNV Bondgenoten ziet niets in het plan. Bovendien vreest de bond dat het niet alleen bij het sjorwerk voor de Felixstowe-dienst zal blij ven. De bond heeft daarom in gezet op één CAO voor de groot ste veerdienstrederijen, P&O North Sea Ferries, Norfolk Line en Stena Line. Maar die laatste twee willen niet praten over een sector-CAO. Ze vinden daar voor de verschillen per rederij te groot. GPD door Jaco van Lambalgen APELDOORN - Het jazzbandje weet het al zeker: „Zeven zetels, misschien worden het er acht, zeven zetels in de Kamer, de ChristenUnie aan de macht." Hier en daar in de zaal klappen partijleden mee. Een beetje on wennig, maar toch: het swingt op het verkiezingscongres van de ChristenUnie, zaterdag in Apeldoorn. Er is geen sprake van de Doem van Fortuyn die om andere Haagse partijen hangt; de ChristenUnie ziet de toekomst zonnig tegemoet. De fusie van GPV en RPF lijkt goed uit te. pakken. De protestantschriste- lijke politici, die voor het eerst gecombineerd aan de verkiezin gen meedoen, staan in de peilin gen steevast op winst. De CU schiet van de huidige vijf zetels door naar misschien wel zeven. „Dat is toch een winst van veer tig procent," zegt Tweede-Ka merlid André Rouvoet glunde rend. In de gangen van de Apeldoorn- se schouwburg gonst het: mis schien gaan we zelfs wel rege ren. Want het zijn verrassende tijden in de Haagse politiek. Rouvoet rekent voor: „Er zijn vier partijen die waarschijnlijk tussen de 25 en veertig zetels uitkomen: PvdA, CDA, VVD en de lijst Pim Fortuyn. Het ziet er naar uit dat er meer dan drie partijen nodig zijn om een rege ring te vormen. Dan komen de kleinere fracties in beeld: GroenLinks, misschien D66 en wij." De partijleden hebben hun voorkeur al bepaald: het liefst met CDA en GroenLinks, even tueel met de PvdA. „Geen Pim en geen Paars", zegt scheidend GPV-lijsttrekker Gert Schutte streng. Idealen Lijsttrekker Veling zet zijn par tij duidelijk op de kaart. „De ChristenUnie is voor politiek met idealen." Depaarse partijen hebben de steun van de kiezers zelf verkwanseld. „Zij staan met de rug naar de kiezers toe. Dus geven de mensen steun aan Pim Fortuyn die lak heeft aan de machthebbers." Een samenle ving volgens Fortuyn is er ech ter een 'waarin groepen mensen tegenover elkaar staan en barmhartigheid een teken van zwakte is'. „Wij zeggen pi'inci- pieel nee tegen Fortuyn." De AMSTERDAM - Door een handafdruk op een spandoek te zetten, geven mensen symbolisch een hand aan de Moeders van Plaza de Mayo. Het is bijna 25 jaar geleden dat de 'dwaze moeders' be gonnen met hun demonstraties tegen de verdwijningen van hun echtgenoten en (klein)kinderen in Argentinië. Op de Dam in Amsterdam werd een herdenking gehouden naar aanleiding van de staatsgreep in Argentinië 26 jaar geleden en het begin van de protesten van de moeders. foto Robin Utrecht/ANP t:fe4 ChristenUnie staat voor sociaal en groen beleid, maar is streng op levensbeschouwelijk gebied: abortus en euthanasie zijn on aanvaardbaar, onderstreept Ve- ling. Of de ChristenUnie in de rege ring komt? Zittende Kamerle den zijn sceptisch. „In de jaren 70 deden kleine partijen als DS70 mee omdat ze deel uit maakten van een grotere poli tieke beweging," zegt Eimert van Middelkoop. „Dat is in ons geval niet zo. We moeten ook niet de verwachting wekken dat we wetgeving over euthanasie en het homohuwelijk kunnen terugdraaien." Cruciale punten We moeten alleen gaan regeren als we voor ons cruciale punten kunnen bereiken," zegt ook Rouvoet. „Dat zie ik nog niet zo gauw gebeuren. Maar we moeten wel serieus nadenken." GPD DEN HAAG - Nederland hoeft dit jaar 800 miljoen euro minder aan Brussel af te dragen dan verwacht. De Europese Unie heeft vorig jaar namelijk geld overgehou den, waardoor ze nu een korting kan geven op de jaarlijkse Haagse contributie aan Brussel, bevestigen bronnen rond het kabinet. Eerder werd al bekend dat min- inster Borst (Volksgezondheid) een deel van dit geld, circa 400 miljoen euro, krijgt voor het aanpakken van de wachtlijsten bij de medische instellingen. Verder gaat een deel van de mee valler op aan extra uitgaven voor modernere schoolgebou wen, terrorismebestrijding, de aanpak van de bolletjesslikkers en de inentingscampagne tegen de meningokokbacterie die her senvliesontsteking kan veroor zaken. Ook moet het kabinet wat geld reserveren voor de afwikkeling van de opheffing van Arbeids voorziening en de dreigende claim uit Brussel wegens ver keerd bestede Europese ESF- subsidies. ANP Zevibel In Goes hebben Zeeuwse vis sers hun eigen belangenver eniging' Zevibel opgericht. De vereniging' neemt het werk over van de ter ziele gegane stichting Zeeuwse Visserij- belangen die destijds was op gerecht door de provincie. De vissers wilden echter dat het werk van deze stichting door ging. Lawines In Tix-ol zijn twaalf mensen door lawines om het leven ge komen. Negen mensen vonden de dood in het Glungezerge- bergte. Te Gries werden ne gentien mensen onder een lawine bedolven. Zestien mensen werden levend onder de sneeuw vandaan ge haald. Immigratie De Amerikaanse president Truman heeft het Congres ver zocht de komende drie jaar 300.000 immigranten extra toe te laten. Door het plan zou den jaarlijks 7500 Nederlan ders meer zich in de Verenigde Staten mogen vestigen. Burgemeester Arnemuiden heeft zijn nieuwe burgemeester J", van den Bos feestelijk verwelkomd. Uit al le Walcherse gemeenten en uit Sprang-Capelle, waarVan den Bos gemeentesecretaris was, waren vertegenwoordigingen naar Arnemuiden gestuurd. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20,30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118)484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,-) per maand: 19.25 per kwartaal: 52,-- per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachteo worden uitgevoerd onder toépassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. •Tel:''0118-484321 Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax-(0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail- redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17,00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeveni Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u to (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde Ms u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. afdeling ;e, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3