Recreatiesector komt in de knel PZC Glunderen aan boord van de Beatrix Praten en juichen taboe bij Boccia Zeeuwse Landschap wil geen pretpark op Neeltje Jans Bedrijven in of bij groen kunnen straks geen kant meer op Fortuynlijk Zeeland wil geen toestanden Pot persoonsgebonden budget leeg Twee Zeeuwen naar spreek wedstrijd De Oude Vaart schaakt het best Toeristen gewond bij botsing A58 Lezing over fietsen in Spanje Octasion Spektakel 28-29-30 MAART maandag 25 maart 2002 door Jacques Cats OOSTKAPELLE - Een flink aantal in of nabij groengebie den gesitueerde bedrijven in de Zeeuwse recreatiesector ver keert in grote onzekerheid over de toekomst van hun onderne ming. De overheid laat de eige naren en exploitanten gissen naar de effecten van de natuur doelstellingen zoals die zijn verwoord in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening en de zo geheten ecologische hoofd structuur. „Wij weten nog steeds niet om welke bedrijven het gaat'", schetst voorzitter R. Soer van de organisatie van recreatieonder nemers in Zeeland Recron, de huidige situatie. „Het ministe rie geeft geen kaarten uit waar uit dat valt op te maken." Dat die kaarten er nog niet zijn is volgens Soer een bewuste stra tegie „omdat dan de hel hele maal losbarst". Uitbreiding Situering van recreatiegebie den in groene contourgebieden brengt met zich mee dat er niet of nauwelijks mag worden uit gebreid. Voor veel bestaande bedrijven is uitbreiding echter van levensbelang. De steeds ho gere eisen van de consument, de (Advertentie) - Ergonomie gekoppeld aan kwaliteit wens om meer aan natuuront wikkeling te doen en de wette lijke veiligheidseisen brengen met zich mee dat recreatiebe- drijven ruimer worden opgezet. Hierdoor neemt het exploitatie resultaat af. Om het bedrijf ren dabel te houden is uitbreiding noodzakelijk. Bedrijven die midden in de bos sen liggen lopen het meest ge vaar. Die zijn vooral te vinden op de Veluwe en in Brabant. Landelijk dreigen rond de acht honderd bedrijven in de ver- blijfsrecreatie in hun expansie mogelijkheden te worden beperkt. Als ook dagrecreatie- bedrijven als golfbanen, buiten- sportbanen, jachthavens en ho recagelegenheden in de tel ling worden opgenomen gaat het zelfs om zo'n duizend be drijven. Bij elkaar bieden ze werkgelegenheid aan 9000 mensen. In Zeeland zitten rond dertig bedrijven in de gevarenzone. Daarbij gaat het vooral om 'randgevallen', recreatiebedrij- ven die naast natuurgebieden zijn gelegen. „Gekoppeld aan een aantal andere zaken begint de toekomstvisie voor onze sec tor er maar somber uit te zien", meent Soer. Verplaatsing van bedrijven kan volgens de Zeeuwse Recron- voorzitter verstrekkende gevol gen hebben: „De kracht van zo'n bedrijf ligt toch mede in de natuurwaarde. Dat is voor veel bedrijven hun bestaansrecht." Soer vreest voor verpaupering van bedrijven die vanwege hun ligging in of bij groengebieden straks geen kant meer op kun nen. Dat kan leiden tot verkoop aan ondernemingen die er sta caravanterreinen van maken waardoor veel ruimte voor toe ristische kampeermogelijkhe- den verloren gaat. De Zeeuwse Recronvoorzitter bepleit een onderzoek naar de wijze waarop recreatiebedrij- ven de omgeving waarin ze ge vestigd zijn kunnen versterken. „Misschien kunnen ze wel wat betekenen in beheer." www.R2.nl DISHOEK - De een is ervarings deskundige met de WAO, de an der weel alles van misbruik van WVG-gelden door een gehandi capte dochter en een derde voelt zich niet langer gelukkig als be stuurder van de Zeeuwse Alge mene Ouderen Vereniging. Ze vinden elkaar op een zondag middag in de lente in Dishoek, op een vergadering van de ver eniging Fortuynlijk Zeeland. Inderdaad een aparte vereni ging, want als het ooit met Pim Fortuyn nog eens de verkeerde kant opgaat, kan de vereniging zelfstandig besluiten wat ze op dat moment doet, legt de kers verse voorzitter en architect te Middelburg, Lein Sturm uit. Voorlopig is het echter nog Pim Fortuyn wat de klok slaat. De posters met de glimmende bol gaan grif van hand tot hand. En aan een bezoek van de landelij ke voorman aan Zeeland wordt gewerkt. „Maar dat moet wel netjes gebeuren," aldus regio coördinatrice Regina de Nooy- er, „want we willen hier geen toestanden met taarten en zo." Wat orde en netheid betreft zit het wel goed met Fortuynlijk Zeeland. De gemiddelde leeftijd van de ruim twintig bezoekers gaat aardig in de richting van de vut. Zeker als de twee jongsten in het gezelschap direct bij het aanbreken van de pauze op stappen, al mompelend 'veel te chaotisch allemaal'. Geen Zeeuwse kandidaten van de lijst Fortuyn in Dishoek. Maar die bestaan ook eigenlijk niet. De één staat op het punt uit Zeeland te verhuizen, de ander woont in België en de enige 'ech te' Zeeuw, Adri van Duijvenbo- de uit Zierikzee, staat op een on verkiesbare plaats. „Het moest allemaal snel gaan en het is be ter dan niets", verontschuldigt DeNooyerzich. Het is duidelijk; Fortuynlijk Zeeland heeft het nog erg druk. Alles is voorlopig gericht op de verkiezingsdatum 15 mei. Daarna wil de vereniging begin nen met de voorbereidingen voor deelname aan de verkie zingen voor Provinciale Staten Voorzitter Sturm is vol goede moed. In zijn maidenspeech ci teert hij violist Yehudi Menuhin en popzanger Frank Boeyen en hij merkt op dat de balans in Ne derland te veel is doorgeslagen naar welvaart in plaats van wel zijn. Het wordt tijd dat mensen hun verantwoordelijkheid weer terugpakken, vindt hij. Het inschepen van de passagiers in Vlissingen vergt het nodige geduld. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Ongeveer duizend ver standelijk gehandicapten en hun bege leiders genoten zaterdag van de jaarlijk se boottocht op de Westerschelde. De Provinciale Stoombootdiensten stelde voor deze veertiende keer de veerboot Koningin Beatrix inclusief bemanning beschikbaar. Misschien wel voor hel laatst. Het groepje cliënten van Huize Den Berg in Goes had erg naar de boottocht uitge keken. „De boottocht is de laatste dagen het gesprek van de dag geweest", vertelt begeleidster Angela Bakker. „We zijn met twee volle bussen gekomen. Dat von den de bewoners ook al geweldig." Geert duurt het wachten op het Veerplein in Vlissingen te lang. Hij staat vooraan, bang om de boot te missen en trekt luid 'ja' roepend ongeduldig aan Angela's hand. Op de klanken van de Vlissingse Melody Makers schuifelt de bonte stoet mensen de loopbrug op, in de richting van het autodek. PSD-medewerkers Henk Kokelaar en Dave Koppelaar schudden handen van cliënten en zwaaien naar bekenden. Bei den varen al voor de veertiende keer mee als vrijwilliger. „Wat is nou één dag op een heel jaar? Al die blije gezichten is zo geweldig. Daar doe je het voor", zegt Kokelaar. In totaal varen tien mensen van de PSD en kapitein Co Jakobse mee. Loods Jac de Vries vertelt in het stuur huis dat hij maar twee van de veertien vaartochten heeft gemist. Hij heeft zelf een gehandicapte zoon en houdt graag een dagje vrij om te helpen. Als de ruim zevenhonderd opvarenden aan boord zijn, vertrekt het veer naar Breskens, waar nog een aantal mensen wordt opgehaald. Ook komt daar de mu ziekvereniging voor gehandicapten Axe- lerando uit Axel aan boord. Daarna koerst de boot aan op Kruiningen. Wiebelen Omdat er geen lift aan boord is, blijven de rolstoelers en cliënten die slecht ter been zijn, beneden op het autodek. Daar staan eettentjes, tafels en stoelen en een podium. De dans- en amusementband Toe Joe uit Vlissingen weet de sfeer er al snel in te krijgen. Bewoners en begelei ders dansen door elkaar en wie niet kan staan wiebelt op zijn stoel mee op de mu ziek. Martin Lodewijk van Den Berg uit Goes zingt voor de microfoon vol vuur het lied Oerendhard van Normaal, ter wijl andere cliënten meeswingen op het podium. Bekenden Jannie en Carolien van de Jannewekken in Zierikzee zitten in het restaurant te glunderen achter hun chocomel. Ze kun nen niet praten, maar hun begeleidsters Debby en Ingrid zien hoe zij het naar hun zin hebben. Regelmatig stopt een cliënt of begeleider bij hun tafeltje om wat te praten. Ingrid: „Dat is juist zo leuk. Je ziet aan boord allerlei bekenden." Stemmingmaker in het restaurant is het straatorkest Olé uit Goes. Manella uit Goes staat met haar hoofd tussen twee trompetten en hupt enthousiast mee. Cli ënten lopen hand in hand met hun ver zorgers door het hele schip. Van alle kanten komt je een doordringende kro- kettenlucht tegemoet. Arina uit gezinsvervangend tehuis De foto Ruben Oreel Annewas in Sint Annaland heeft weinig tijd om te praten. Zij kijkt geconcen treerd, over haar bril heen, met een verre kijker naar een passerend schip. Bege leidster Jolanda vertelt dat zij met een groep van tien bewoners en twee begelei ders, voor de eerste keer meevaren. Iets verderop aan de reling staat Helma Pol derman van Philadelphia uit Middel burg met een paar boomlange cliënten. Zij vaart voor de tweede keer mee, maar vindt de tocht van drie uur te lang duren. Ze heeft het koud, omdat er met duizend cliënten en begeleiders aan boord niet voor iedereen binnen een zit plaats is. Om wat op te warmen, gaat zij met haar pupillen een kijkje nemen in het stuurhuis. Coördinator van de boottocht Jan Kalle- meijn en secretaris Els Krottje zorgen met andere vrijwilligers van de Vereni ging Ouders Geestelijk Gehandicapten (VOGG) voor de organisatie van de jaar lijkse boottocht. Door de bouw van de tunnel en het daarmee gepaard gaande verdwijnen van de veerboten is het nog onzeker of de tocht volgend jaar gehou den kan worden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In sporthal de Voorborch in Middelburg werd zaterdag voor de eerste keer hel open Zeeuws kampioenschap Boccia gehouden. Boccia is een- sport voor mensen met een li chamelijke handicap. Het lijkt wel wat op jeu de boules, maar het wordt gespeeld met leren in plaats van metalen ballen. Het is muisstil in de hal. Alleen de kletsende ballen maken ge luid. Elektrische rolstoelen zoe men voorbij. Spelers concentre ren zich. De regels van het spel zijn streng. Wie praat als de te genstander aan de bal is, krijgt een waarschuwing van de scheidsrechter. En wie (per on geluk) zijn rolstoel over de lijn zet, krijgt een strafbal tegen. „Er mag onderling niet gespro ken worden", zegt bondsvoor zitter Kees van der Eijk. „De spelers mogen ook niet juichen. Het is echt een concentratie- sport. Andere spelers hebben er last van." Voor zijn eigen zoons Erik en Rob valt het niet mee om zich rustig te houden. Erik is bloed- fanatiek en kan het niet laten toch even te juichen als hij goed gooit. Volgens zijn vader mag dat dan weer wel. „De andere speler is nog niet aan de bal," Boccia is niet zomaar een spelle tje. Het is sinds 1984 een para lympische sport. Eigenlijk is het de enige sport die geschikt is voor mensen in een rolstoel die ook nog een beperkte handfunc tie hebben. Toch zijn er in Nederland nog maar honderd spelers. En dat moeten er meer worden, zegt Van der Eijk. „We streven naar driehonderd." Bovendien wil de Nederlandse bond in 2004 een team afvaardigen naar de Para lympics in Athene. Daarom is er een bondscoach aangesteld die zich bezighoudt met de nationa le selectie. Boccia lijkt op jeu de boules. Het grote verschil is het materiaal van de ballen. Verder zijn de re gels voor het werpen losser. Spe lers mogen onderhands of bo venhands gooien. En wie niet zelf kan gooien, krijgt hulp. De speler krijgt een 'goot' op schoot waar hij de bal kan inleggen. Een assistent richt de goot op aanwijzing van de speler. Om dat de assistent met zijn rug naar het spel zit, is het aan de boccia-speler om zo duidelijk mogelijk aanwijzingen te ge ven. Aan het Zeeuws kampioen- VLISSINGEN - Er moet meer geld komen voor de persoons gebonden budgetten (pgb's) in de geestelijk gezondheidszorg, anders gaat het pgb aan het eigen succes ten onder. Ziektekos tenverzekeraar CZ-Groep, als Zorgkantoor uitvoerder van de AWBZ in Zeeland, schrijft dat samen met de andere zorgkan toren in een brief aan het ministerie van Volksgezondheid. Het persoonsgebonden budget, waarmee een cliënt zijn eigen geestelijke gezondheidszorg kan inkopen, is vorig jaar inge voerd voor heel Nederland na een proefperiode in drie zuide lijke provincies., Het aantal aanvragen voor het pgb is na drie maanden al zo groot dat het budget voor 2002 op is. Aanvra gen worden afgewezen door geldtekort, terwijl in dertien re gio's een wachtlijst met ruim driehonderd mensen bestaat. Volgens de zorgkantoren is er voor 2002 vraag naar 17 5 0 bud- getten voor in totaal twintig miljoen euro. De beschikbare 10,2 miljoen euro voor 2002 is in april op, waarschuwen de zorgkantoren. Naast structureel meergeld willen de zorgkan toren de wachtlijsten ook aanpakken door extra aanvragen volgens de verpleeg- en gehandicaptenzorgregelingen. VLISSINGEN - Twee Zeeuwse deelnemers zijn doorgedron gen tot de landelijke finale van de Public Speaking Competi tion. Dat is een wedstrijd waarbij middelbare scholieren in het Engels een spreekbeurt houden. Johanneke Kranendonk uit Koudekerke en Patrick van den Bosch uit Hulst plaatsten zich voor de finale door zaterdag in de halve finale in Utrecht bij de eerste vier te eindigen. Johanneke, die in VWO 5 van de Nehalennia scholengemeenschap in Middelburg zit, werd tweede. Patrick, van het Reynaertcollege uit Hulst, eindigde als vierde. Johanneke hield een speech met als titel 'Reaching for the starsZe vertelde het publiek over haar ambitie om als muzikante haar brood te verdienen. Optreden in het open baar is niet nieuw voor haar. Ze speelt in de band NoCode en volgt een opleiding aan een musicalschool. Het onderwerp van Patricks speech was euthanasie. De Public Speaking Competition wordt georganiseerd door het Genootschap Ne- derland-Engeland. De finale is op 6 april in Zeist. TERNEUZEN - Twintig schaakteams van basisscholen uit de hele provincie streden zaterdag in Terneuzen om de titel Zeeuws schaakkampioen voor basisscholen 2002. Het team van basisschool De Oude Vaart uit Terneuzen bleek uiteinde lijk het sterkst en werd winnaar. Na vele voorronden waar- aanin totaal 160 teams hebben meegedaan, troffen de twintig overgebleven schaakteams elkaar op de finaledag in het club gebouw van de schaakvereniging Terneuzen. Quinten Volle man van het winnende team van De Oude Vaart had in de pau ze al door dat zijn team zou gaan winnen: „We hebben nu al gewonnen van een paar sterke scholen, dus ik denk dat we wel bovenaan zullen blijven staan. Drie spelers van onze ploeg zijn lid van de schaakclub en één nog niet maar die gaat mis schien wel lid worden.'t Noorderlicht uit Goes eindigde ach ter de winnaar en de Cypressenhof uit Middelburg mag zich derde noemen. WAARDE- Twee Duitse inzittenden van een camper zijn za terdagmiddag gewond geraakt aan rug en nek nadat de cam per betrokken was bij een kop-staart-botsing op de A58. De 33-jarige Duitse bestuurder van de camper reed voor een 25- jarige Vlissinger toen de eerste plotseling remde. De Vlissin- ger kon niet vermijden dat hij op de camper klapte. Een 26-ja- rige inzittende van de camper moest aan haar gezicht worden behandeld en 34- jarige andere inzittende raakte evenals de bestuurder gewond. door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - De natuurbe scherming vreest dat Neeltje Jans afglijdt in de richting van een ordinair pretpark. De voor genomen aanleg van een bijna twaalf meter hoge waterglij baan door Waterland Neeltje Jans tast de horizon van het voormalige werkeiland in de Oosterscheldemonding aan. Zo'n kermisachtige attractie hoort daar niet, aldus de na tuurbescherming. Volgens directeur M. Hemminga van stichting Het Zeeuwse Landschap gaat Waterland een heilloze weg op. Er is altijd ge zegd dat op Neeltje Jans voor lichting over Deltaplan, water beheer, natuur en landschap voorop moeten staan. Om de be groting rond te krijgen wordt Waterland steeds commerciëler, constateert Hemminga. Hij vindt de aanleg van een hoge waterglijbaan (in pretparktaai Delta-slide) totaal niet passen in een omgeving als Neeltje Jans. „Het is misschien goed om meer mensen binnen de poorten te krijgen, maar het werkt ver keerd uit voor het gebied. Dit heeft pretpark-aspecten die je daar absoluut niet moet willen", betoogt Hemmiga. „Natuur, landschap en waterbouw horen de bepalende elementen te zijn." Ook voorzitter J Lilipaly van het Nationaal Park Ooster- schelde is allesbehalve gelukkig met de komst van de hoge wa terglijbaan. Hij wijst erop dat rijksbouwmeester Jo Coenen een plan ontwikkelt voor in richting van een bezoekerscen trum in en om de reserve-pijler bij Neeltje Jans. Daarbij wordt ook gekeken naar een betere invulling van het gebied rond het Topshuis (het bedienings gebouw van de stormvloedke ring). Vriend en vijand zijn het erover eens dat het nu een rom meltje is, mede door de activi teiten van Waterland, die weinig samenhang hebben. Volgens Lilipaly is het beter te wachten met ingrijpende nieu we voorzieningen als een wa terglijbaan, tot er duidelijkheid is over de toekomst van Neeltje Jans. „Als we daar een betere kwaliteit willen, dan rftoet je dit soort zaken niet doen. Wij moe ten als Nationaal Park besluiten of we wel of niet op Neeltje Jans willen zitten. Daar heeft de om geving nadrukkelijk mee te ma ken. Het moet voor ons wel inte ressant blijven." Duinen Directeur A van de Hoef van Waterland ziet de bouw van de ongeveer 320.000 euro kostende glijbaan als een logische ont wikkeling. Hij bestrijdt dat de horizon van het gebied er door wordt vervuild. Het is de bedoe ling rondom duinen aan te leg gen, zodat het bouwwerk min der opvalt. Van de Hoef hoopt dat de gemeente Veere snel met een bouwvergunning afkomt, zodat de aanleg nog voor het zo merseizoen kan beginnen. Lukt dat niet, dan komt de waterglij baan er pas volgend jaar. Wethouder L. Wisse van Veer? zegt dat er geen grote bezwaren zijn tegen de bouw. Wachten tot er meer duidelijkheid is over de toekomst van het eiland acht hij niet juist, omdat Waterland ver der moet kunnen. „Je moet op passen dat je dingen niet onno dig ophoudt. Het conflicteert niet met onze gedachtengang. Er zijn wel meer lelijke dingen op Neeltje Jans." De wethouder tekent wel aan dat het 'niet al leen fun' moet worden, maar daar is Waterland naar zijn me ning ook niet op uit. Geconcentreerd werpt een van de deelnemers aan het toernooi de leren bal de baan op. foto Ruben Oreel schap deden 38 spelers mee, in vier verschillendeklassen. Het toernooi werd georganiseerd door Boules Plesant, de enige- boccia-vereniging in Zeeland. Erik van der Eik, N. van Roy en R Verbaenen wonnen het toer nooi hun klassen. In de open klasse haalde K. de Jonge van Boules Plesant de eerste plaats en werd daarmee ook Zeeuws kampioen. TERNEUZEN - Fietsfanaat Bert Sitters verzorgt morgen in de Terneuzense bibliotheek een lezing met dia's over een fiets tocht van Santiago de Compos- tela naar Granada, Fietsen is de grote passie van Bert Sitters. Op zijn tweewieler trok hij door meer dan veertig landen. Sitters schreef zes fiets- reisboeken en -gidsen. De lezing begint om 19.30 uur (Advertentie) VAH Pt GtZAMtNIUKE 00ISE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL €1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35