Belastingen zijn bijna op orde 7 PZC Briljanten huwelijksgeluk Goemanszorg richt blik op dijken Pleidooi voor betere samenwerking musea Voorzitter Anbo roept bij vertrek op tot waakzaamheid College wil 650.000 euro investeren in wegwerken laatste achterstanden Plek Alert in coalitie blijft nog onzeker Eerste prijs voor brassband en harmonie Vandaal in Renesse opgepakt Scooterrijdster gewond bij ongeluk Drankrijder zonder rijbewijs Brand vernielt scooters en motoren Bestuurder botst met lantaarnpaal Dronken bestuurders aangehouden agenda zeeuwse almanak Bedreiging PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 25 maart 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is op de goede weg met de heffing en af handeling van gemeentelijke belastingen. De achterstanden zijn bijna weggewerkt. Eind mei vervalt wellicht het bijzonder toezicht van de Waar deringskamer. De gemeente wil 651.470 euro uittrekken om de puntjes op de i te zetten. Sinds september 2000 is de ge meente druk bezig het 'werk veld belastingen' te verbeteren. Doel is achterstanden weg te werken en door voldoende en goed gekwalificeerd personeel aan te trekken, te voorkomen dat er weer achterstanden ont staan. Het belastingbestand is op dit moment - hoewel volgens het college 'zeer veel' achter standen zijn weggewerkt - nog niet volledig en actueel. Dat moet het voor het eind van dit jaar wel zijn. In het vierde kwartaal van 2001 zijn 2300 bezwaren tegen de waardevaststelling van panden afgehandeld. In 35 procent van de gevallen leidde dat tot een verlaging van de getaxeerde waarde, wat betekent dat de be lastingaanslag moet worden herzien. Dat karwei moet voor 11 april zijn afgerond. Het college stelt de raad voor, daar uitzendkrachten voor in te zetten. Verder moeten in ver band met bouwvergunningen nog zevenhonderd panden wor den getaxeerd. Een ingehuurde taxateur is daar druk mee bezig. Analyse Alle verkooptransacties van on roerende zaken op Schouwen- Duiveland moeten in het kader van de Wet Onroerende Zaken (WOZ) geanalyseerd worden. Dat is sinds 1 januari 2001 niet gebeurd en daardoor is een ach terstand ontstaan. Er liggen nog 1400 transacties op analyse te wachten. Met Grontmij Taxaties Vast goed heeft cle gemeente een overeenkomst over de uitvoe ring van een permanente RENESSE - De onderhandelin gen over de collegevorming op Schouwen-Duiveland vorderen gestaag. Zaterdag voerde infor mateur A. Verseput van de WD gesprekken met vertegenwoor digers van het CDA en nieuwko mer Alert. De VVD, stelt Verse put, wil in elk geval verder met CDA en PvdA. Deelname van Alert aan het college is nog niet zeker. Verseput heeft de delegatie van nieuwkomer in de Schouwen- Duivelandse politiek Alert tot morgenavond de tij d gegeven op een aantal punten met nadere voorstellen te komen. Verseput: „Er zijn nog wat verschilpunten met Alert. Ik sluit niet uit dat ze in het college komen, maar dan moeten er nog wel wat proble men worden opgelost." Als dat lukt worden Christen- Unie, SGP en GroenLinks niet meer uitgenodigd voor een ge sprek met de informateur. Valt Alert alsnog af, dan komen die drie fracties in beeld. Verseput gaat er in principe vanuit dat Schouwen-Duiveland op korte termijn, waarschijnlijk nog de ze week, een nieuw college heeft. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl marktanalyse. Hiervoor is in de begroting 2002 geen geld uitge trokken en burgemeester en wethouders stellen de raad voor dat alsnog te doen. Op 1 oktober werd via een uit zendbureau een applicatiebe heerder voor het belastingpak ket ingehuurd. Het college stelt voor deze tijdelijke kracht in vaste dienst te nemen. Om de omslag naar volledig pro cesmatig werken te maken, is Kafi Advies ingehuurd. Voorge steld wordt de overeenkomst met het adviesbureau te verlen gen. Via individuele gesprekken met burgers probeert de gemeente het aantal beroepsschriften te gen gemeentelijke uitspraken op bezwaren tegen vastgestelde waarde van onroerende zaken terug te brengen. Dat kost extra inzet van personeel en ook daar hangt een prijskaartje aan. Het voorstel van het college om 651.470 euro te investeren komt donderdag 4 april aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Algemene Interne Zaken (AIZ). De vergadering wordt gehouden in de Burger zaal van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Samen met L. Nederhoed-Zijlstra van Goemanszorg dichtte dijkgraaf Gosselaar een coupure in een op het buitenterrein van Goemanszorg nagebouwde dijk. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans DREISCHOR - Mens durf te dijken. Dat is de titel van de expositie over de eeuwenlange zorg voor de dijken op Schouwen-Duiveland in streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden tekende zaterdag samen met voorzitter L. Ne derhoed-Zijlstra van het museum voor de officiële opening van de expositie en daarmee het seizoen voor Goemans zorg. Op Schouwen-Duiveland durven ze volgens Gosselaar te dijken. „Het besef dat een solide dijk de eerste voorwaarde is voor veilig leven en werken op het ei land maakte dat men bereid was flink wat geld opzij te leggen voor aanleg en onderhoud van dijken. Dat er toch door het woeden van de elementen van tijd tot tijd een dijk bezweek zegt vooral veel over de kracht van de natuur", schrijft de dijkgraaf op de omslag van de brochure voor de expositie. De bro chure dient als voorproefje van het dit jaar te verschijnen boek over de ge schiedenis van het waterschap Schou wen-Duiveland. In de brochure wordt uitgebreid inge gaan op de rol van het inmiddels in wa terschap Zeeuwse Eilanden opgegane Schouwen-Duivelandse schap. Het verhaal in de brochure wordt in Goe manszorg geïllustreerd met tal van ma terialen en werktuigen die in vroeger tijden voor aanleg en onderhoud van dijken werden aangewend. Een prominente plaats is ingeruimd voor jonkheer R.R.I. de Muralt, de Delftse ingenieur die in 1903 door wa terschap Schouwen werd aangetrok ken. De Muralt, ook wel bekend als Jonkheer Beton, wordt afgeschilderd als een 'uitermate kundige en initiatief rijke man die niet bang was om onge baande wegen te gaan'. De Muralt paste op grote schaal en in allerlei varianten beton - toen een nieuw materiaal toe bij de verstevi ging van dijken. Het meest bekend zijn de op verschillende plaatsen op Schou wen-Duiveland nog terug te vinden De Muralt-muurtjes. De ingenieur uit Delft slaagde er met die muurtjes in dij ken in één klap, en voor relatief weinig geld, met een meter te verhogen. Ook introduceerde De Muralt betonglooiin- gen en spijkerglooiingen. Op een ma quette in Goemanszorg wordt de ont wikkeling van de dijken van steil en smal naar breed en glooiend zichtbaar gemaakt. Ook zijn verschillende foto's te zien van het werken aan verbetering van de dijken. Op een schilderij in bruikleen van het Stadhuismuseum in Zierikzee wordt een dijkval bij Zierik- zee in beeld gebracht. Verder zijn instrumenten als een sex tant en een dijkhoekmeter te zien en prijkt in een vitrine het persoonlijke fo to-album van De Muralt. Het is zwaar aangetast door water, maar volgens waterschapsvoorlichter A. van der Wel toch zo bijzonder dat men het de bezoe ker van Goemanszorg en de expositie over het Schouwen-Duivelandse wa- terschapswerk niet wilde onthouden. door Piet Kleemans DREISCHOR - Het Zierikzeese stadhuisniuseum leent stukken uit aan Streek- en Landbouw museum Goemanszorg en de laatste stelt voor het open luchtspektakel Dijkval oude landbouwwerktuigen ter be schikking. Zo hoort het ook, vindt voorzitter L. Nederhoed- Zijlstra van Goemanszorg. „We kunnen elkaar complemente- De vooruitzichten voor het streek- en landbouwmuseum zijn goed, meldde Nederhoed- Zijlstra zaterdag bij de sei- zoensstart. „We hebben de vijf duizendste reservering al bin- HEINKENSZAND - Brassband Apollo uit Brouwershaven heeft zaterdag in De Stenge in Hein- kenszand op het KNF-winter- festival een eerste prijs behaald. De Brouwse brassband verza melde onder leiding van diri gent J. Knuist 82 punten en dat bleek ruim voldoende voor een eerste prijs. Ook de harmonie Nut en Uitspanning uit Zonne- maire haalde een hoge score en een eerste prijs tijdens het Win terfestival. Excelsior Kloetinge haalde in de hoogste afdeling, de vaandel afdeling 90 punten. Dat was het hoogste aantal punten en goed voor de wisselbeker, die de Kloetingers mogen houden om dat ze hem al voor de derde keer hebben gewonnen. nen, terwijl we nog niet eens open waren." Met name Amerikaanse reisge zelschappen doen het Groenste dorp van Europa (Nederhoed: „En dat wordt je niet zomaar") graag aan, inclusief een bezoek aan Goemanszorg. Voor hen is inmiddels een engeltalige 'gids' in elkaar gesleuteld. Het is niet alleen de combinatie van streek- en landbouwmuse um en Groenste dorp dat Dreischor aantrekkelijk maakt voor bezoekers. De restauratie van de nabijgelegen molen Aeo lus is zo goed als rond en nog deze zomer wordt een oude zui veringsinstallatie - een Pas- veersloot - aan het toeiïstisch aanbod toegevoegd. Goemanszorg blijft ondertus sen niet stilzitten, benadrukt Zijlstra. „We blijven de uitda ging zoeken en proberen onze collectie steeds weer te vernieu wen. Als je wilt dat mensen een tweede keer komen, moet je zor gen dat je museum aantrekke lijk blijft." Eén van de nieuwe aanwinsten van het museum is een melk- thermometer. Deze werd ge bruikt bij het karnen van melk tot boter. Verder is de toch al for se 'vlaslijn' van het museum verder uitgebreid. Er is onder meer een repelmolen bij geko men. Ook een bijzondere zeef, waarbij houten hamers die om beurten op de zeef 'kloppen' het proces versnellen, is aan de col lectie toegevoegd. Verder is het de bedoeling dat de kruidentuin bij de oude boerderij waarin Goemanszorg is gevestigd ver der wordt uitgebreid. Gebleven zijn de fraaie verzameling oude landbouwwerktuigen, de rij tuigjes, de keuken, slaapkamer met bedsteden en de dokterska- Het jubilerende echtpaar W. Fonteine en A. Fonteine-van der Sande. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Hij werkte als landarbeider. Zij verdiende wat bij met schoonmaakwerk en werk op hel land. Dat er weinig geld was weerhield W. Fonteine (90) en A. Fonteine-van der Sande (84) er niet van een gezellig en warm nest te creëren voor hun acht kinderen. Zaterdag vierde het echtpaar het 65-jarig huwelijksfeest. Vier generaties Fon teine vulden het dorpshuis in Zonnemaire. Het echtpaar, beiden Reisenaar van geboorte, maar al 65 jaar woonachtig in Zonnemaire, kreeg acht kinderen, Ze hebben inmiddels achttien kleinkinderen en het achttiende achterkleinkind is op komst. Ondanks hun gevorderde leeftijd wo nen de Fonteine's nog steeds zelfstandig. Verhui zen naar een zorgcentrum? Mevrouw Fonteine piekert er nog niet over. De Fonteines overleefden de Tweede Wereldoor log en kwamen - afgezien van het verlies van be zittingen - redelijk ongeschonden uit de waters- RENESSE - Een zeventienjarige inwoner van Schouwen- Duiveland is in vrijdagnacht in Renesse door de politie aan gehouden wegens vernielingen. De jongen had samen met twee kornuiten in een bungalowpark aan de korte Moer- mondsweg in Renesse verschillende vernielingen aangericht. Toen hij door een bewoner van het bungalowpark werd be trapt gingen zijn twee vrienden er vandoor. De j ongen heeft de vernielingen bekend. Hij wordt doorgestuurd naar Bureau Halt. Het schadebedrag is onbekend. BROUWERSHAVEN - Op de kruising van de Noorddijk- straat, Grachtweg en Dapperweg bij Brouwershaven raakte vrijdagmiddag een 37-jarige vrouw uit de gemeente Schou wen-Duiveland gewond bij een ongeluk. De vrouw kreeg geen voorrang van een auto die werd bestuurd door een 57-jarige Schouwen-Duivelander, waarop een botsing volgde. Na be handeling in het ziekenhuis kon de vrouw weer naar huis. Bij de aanrijding raakte de scooter zwaar en de auto licht bescha digd. NIEUWERKERK - Een achttienjarige automobilist uit de ge meente Schouwen-Duiveland is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Capelleweg bij Nieuwerkerk betrapt op rijden onder invloed. Dat leverde de man een boete op. Bovendien bleek dat hij geen rijbewijs heeft. Dat leverde hem een tweede bon op. VLISSINGEN - Bij een brand in een opslagruimte aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen zijn zaterdagochtend vroeg tien scooters en een aantal motoren vernield. De politie ontdekte de brand in de opslagruimte van motor-en scooter- handel Motoport rond kwart over vier en waarschuwde de brandweer. Volgens de politie is de brand aangestoken. De zaak was zaterdagochtend gewoon open. Een medewerker bevestigde dat er sprake was van brandstichting. Een buurt bewoner had 'een paar ventjes' weg zien rennen nadat de brand was ontstaan. De brommers waren in de opslagruimte op een hoop gegooid en er lag een stapel kranten in de hoek. Het bedrijf is verzekerd tegen brandschade. VLISSINGEN - Een 61-jarige automobilist uit de gemeente Borsele is gisterochtend rond kwart voor twaalf gewond ge raakt bij een ongeval in Vlissingen. Hij verloor op de Weye- vlietweg door onbekende oorzaak de macht over het stuur en botste tegen een lantaarnpaal. De man is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. Zijn auto is totaal vernield. MIDDELBURG - Een 23-jarige automobilist uit Middelburg is in vrijdagnacht aangehouden omdat hij te veel had gedron ken. Hij reed rond half vijf slingerend over Het Groene Woud Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal. Een 36-jarige Arnemuidenaar kreeg in dezelfde nacht een rij verbod van drie uur. De man werd om half drie aangehouden op de Nieuwe Kraaijertsedijk in Lewedorp. B— I iTP T door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ouderen moeten blijven opkomen voor hun rech ten en de politiek dwingen zich aan haar beloftes te houden. Dat was zaterdag, verpakt in een terugblik op achttien jaar bestuur, de boodschap van scheidend voorzitter H. Asma van de Anbo-afdeling Zierikzee aan de bezoekers van de jaar vergadering. Asma dook aan cle hand van krantenknipsels in het verleden van de Zierikzeese afdeling van de ouderenbond. Een verleden waarin de ouderenbond zowel de lokale als de nationale poli tiek op de voet volgde en polïtici op de vingers tikte als die de be langen van ouderen dreigden te veronachtzamen Met de toenmalige gemeente Zierikzee lag de Anbo in de clinch over de plannen voor her inrichting van het centrum van Zierikzee. De ouderenbond pleitte vergeefs voor behoud van een volwaardig busstation in Zierikzee en volgde met stij gende verbazing en verontrus ting de uitkleding van het Zweeds Rode Kruisziekenhuis. In de strijd voor aandacht voor ouderenbelangen boekte de An bo verschillende successen, maar dat was vaak wel een kwestie van taai volhouden. In de jaren tachtig van de vorige eeuw pleitte de ouderenbond voor een uit ouderen bestaande commissie die het lokaal dage lijks gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd van advies kon dienen. Uiteindelijk zag de seni orenraad het levenslicht, maar daar gingen jaren overheen. De Anbo kan niet om de politiek heen, hield Asma zaterdag zijn gehoor voor. „We hebben nu pas geleden een politiek forum ge houden. Politici hebben belof tes gedaan en. we moetenover twee jaar kijken wat daarvan terecht is gekomen." Verkiezingen Ouderen moeten, stelde Asma, hun stem laten gelden. „Wat dat betreft hebben we bij de ge meenteraadsverkiezingen kan sen laten liggen. Ik heb zelf op een stembureau in de Raam straat gezeten en daar kreeg ik een mevrouw binnen die een taxi had moeten nemen om bij het stembureau te komen. Ik denk dat we bij de Kamerver kiezingen als Anbo voor vervoer moeten zorgen voor hen die slecht ter been zijn." Met name de ontwikkelingen in de zorg baren Asma ernstig zor gen. De wachtlijsten noemde hij als één van de belangrijkste pro blemen. „Als ik daar naar kijk, hou ik mijn hart vast." Ook de onduidelijkheid over de toe komst van de medische voorzie ningen in Zierikzee is hem een doom in het oog. „Dat blijft al lemaal erg vaag. Dat moeten we heel goed in de gaten houden." STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 9.30 uur: Vergadering Seniorenraad; noodramp van 1953. Beide keren werd het gezin geëvacueerd. Een vetpot was het in huize Fonteine niet. Toch bewaren de kinderen warme herinneringen aan hun jeugd in de vaak kleine huizen waar ze op groeiden. De jongens sliepen met hun zessen op zolder, onder het onbeschoten dak. Dat 's winters de sneeuw op de dekens lag deerde hen niet. Zoete inval Harmonie was het sleutelwoord in het arbeids- huisje in Zonnemaire. Ongetrouwde tantes en ooms - die iets meer te besteden hadden - zorgden met Sinterklaas voor cadeautjes voor alle kinde ren. Er werden altijd veel spelletjes gedaan en het was er voor de hele buurt een zoete inval. Jan en alleman kwam er over de vloer. Alles bij elkaar waren zo'n 75 telgen uit het ge slacht Fonteine zaterdag present bij het huwe lijksfeest. 's Avonds was er gelegenheid voor vrienden, kennissen en mede-doi'psbewoners om het briljanten echtpaar te felicitei'en. Reclamespotjes op televisie vormen een bedreiging voor de eerbiediging van de ou derdom. Zo luidt de stelling van een Vlissingse grootmoe der na uitlatingen van haar amper drie jaar oude klein zoon Sergio. Die heeft kennelijk iets te lang naar een commerciële boodschap gekeken waarin een werkgever zijn personeel openlijk zijn excuus aan biedt omdat hij zich zo had laten gaan. De chef gaat zelfs zo ver dat hij zijn medewer kers van harte uitnodigt hem na te zeggen:Georgeje bent een eikel'. De kleine Sergio heeft dat goed m de oortjes geknoopt. Want te pas en te onpas roept de peuter vrolijk uit: Oma, je bent een eikel." Een grootvader uit Veere werd dezer dagen door zijn kleindochtertje Nadia aan geduid als 'soepkip'. Hij heeft er geen werk van gemaakt, want, sprak hij vertederd, „ik vind het wel een rake ty pering".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27