Precies zoals het vroeger was PZC PZC Ook in uw vakantie dagelijks de PZC 10 Dringen voor glimp van de Ikeya-Zhang Zoutelandse strand strijdtoneel voor jeu de boules-spelers Streekmuseum De Meestoof maakt ouderwetse stal na Orgelconcert Kledingbeurs Passieconcerten GEZOCHT: SUPPORTERS m/V sb maandag 25 maart 2002 door Jeanne de Nijs SINT-ANNALAND - „Eerst je duim er op, dan je hand dicht doen", wijst vrijwilliger Henk Boer van Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland de tweeling Alice en Corine Moer land. „Laat mij nog eens probe ren", verdringen de twee tienja rige meisjes zich rond de uier van een koe. Vasthoudend blij ven ze om beurten proberen om, net zoals dat Henk lukte, het prrrt, prrrt in de emmer te ho ren. Niet van straaltjes melk, maar van water dit keer. Het kan ook chocolademelk zijn, of limonade. De koeien zijn van hout, com pleet met gele oormerken. De uiers zijn 'echte' oefenuiers, van kunststof. „Nooit geweten dat je een koe eerst moest vullen", grapt de tweeling bijdehand, wanneer het water bovenin de houten beesten wordt gegoten. Henk Boer geniet van het ple- GOES - In de eerste van een nieuwe reeks orgelconcerten in de Grote Kerk in Goes, speelt Charles de Wolff op zaterdag 6 april een Paasconcert. Hij speelt werken van Messiaen, J.S. Bach en Julius Reubke. Een uitge breid programma toelichting werpt licht op de betekenis van de gepeelde werken. Het concert begint om 20.00 uur. WEMELDINGE - De Speel-o- theek 't Ruil'uus in Wemeldinge houdt donderdag 4 april een kinderkleding- en speelgoed beurs. Wie zomerkinderkle- ding, baby-artikelen of speel goed kwijt wil, kan bij Anneke Tissing of Anne Muller merkte kens krijgen. Eenderde van de opbrengst gaat naar de Speel-o- theek. De beurs wordt gehouden in dorpshuis De Wemel en duurt van 18.30 tot 20.00 uur. GOES - Het vrije evangelische zangkoor Hallelujah houdt twee keer een passieconcert in Goes. Woensdag 27 maart om 19.30 uur is het te doen in zorgcen trum het Gasthuis en op vrijdag 29 maart om 19.30 uur in deBe- thelkerk aan de Beatrixlaan. Dirigent is Peter van der Kloos ter en Rudy Gorsse bespeelt het orgel. E. van Driel-Blomaard verzorgt de declamaties en de schriftlezingen uit Mattheüs, Lucas en Johannes. De samen zang gebeurt uit de Psalmen en Gezangenbundel en uit de bun del van Johannes de Heer. zier van de buurmeisjes van het museum bij het melken. Dat be wijst voor hem dat de nieuwe aanwinst een succes gaat wor den. „De uiers voelen precies echt aan", weet hij uit eigen er varing. In de stal die Boer zo nauwkeurig mogelijk namaakte in de landbouwschuur van het museum hangen de koeien met hun beweegbare kop boven de voederbak. „Die stokken, dat zijn spruten", legt hij uit, en wijst dan naar een klein gaatje onder in de buitenmuur: „da's het monsgat, daar loopt de urine door weg. Dat gangetje hier achter was in het echt altijd zo smal. Als er dan een kalf gebo ren moest worden, ging de deur hier achter open om meer ruim te te hebben. Alles is precies in verhouding zoals het vroeger was." Museumvrijwilligster Wil Ne~ lisse legt verderop in de stal de werking van de melkontromer met zwengel uit. Ze laat boter vlootjes zien en botervormen. Er staan huiskarntonnen, waar mee mensen in de oorlog zelf bo ter maakten, melkbussen en melkzeven. Roskam Boer laat de melkmachine uit circa 1950 even met zachte plof jes draaien. Pakt de roskam van de muur om te laten zien, en de kettingen om de poten van de koeien vast te zetten. Hij opent een bus om de originele uierzalf te laten ruiken. Veel van de oude stalspullen wa ren al in het bezit van het muse um. Door het timmer- en schil derwerk van Boer heeft alles nu zijn eigen plekje gekregen. Vanaf 16 april gaan de deuren van het museum weer voor het publiek open. In het hoofdge bouw van De Meestoof zijn dan, naast de vaste exposities, enkele seizoensopstellingen te zien. In de gang wijzen de bijbelse schoolplaten van schoolmeester Hendrik Jan Lummel (1815- 1877) de weg naar de tentoon stelling Het land van melk en honing. „Hier zijn we heel trots op", wijst Wil Nelisse naar een groot formaat bijbel in de vitri ne, met platen die met de hand zijn ingekleurd. Trots zijn Ne lisse en Boer ook óp de ge slachtsstamboom van Adam tot Jezus. Boer: „Die dateert uit 1780. We zouden eigenlijk wel eens willen weten hoeveel die waard is. Normaal hangt het op zolder, ik durf het vel niet meer op te rollen omdat het dan zou kunnen beschadigen." Doornboom Verder zijn er de typische zwart fluwelen collectezakken te zien en het kistje 'Gedenkt de ar men'. Allerlei planten ook die in de bijbel genoemd worden, ge droogd en compleet met een bij passende tekst. Ze zijn ooit ge schonken door de Israëlische ambassade en kwamen in de tentoonstelling van komend seizoen goed van pas. De Doorn boom bijvoorbeeld, oftewel de ZizyphusSpina-Christi. „En de doornbosch zeide tot de boo- men: indien gij mij in waarheid tot eenkoning over u zalft, zoo komt, vertrouwt U onder mijne schaduw (Richteren 9:15)." Een groepje vrijwilligers kan het intussen niet laten even tus sen de nog niet geëtaleerde klei ne boekjes te snuffelen. Jessica's le gebed, de Prent-Bijbel voor de Jeugd, Geschiedverhalen, Kerstvertellingen Titels die ze herkennen van de zondagsschool vroeger, of van thuis. Bijzonder is de vitrine met allerlei voorwerpen die de Bijbelstichting het museum in bruikleen heeft gegeven. Een tabernakel op schaal, gebeds riemen, torarollen, de Chanoek- ah (achtarmige kandelaar) en een sj of ar (hoornen blaasinstru- ment). Een vitrine verder verhaalt van iets jongere geschiedenis. In die kast zijn voorwerpen te zien die mee gingen naar de kerk. Bijbels met bewerkte sluitin gen, rouwsieraden, een kanten zakdoekje, beursjes, een brille tje. „Er is echt voor iedereen wat", vat Nelisse samen. Blikken Het winkeltje op de bovenver dieping heeft weer aanvulling gekregen van allerhande oude artikelen. Verder vertellen er tientallen blikken hun verhaal, van het gewone buismanblikje tot een groot blik in de vorm van een molen met echt draaiende wieken. Daarnaast heeft de bo venverdieping onder meer een vitrine met kinderserviesjes en oude naaimachines. Beneden zijn de vrijwilligers druk in de weer met stofdoeken en trapjes. Het ruikt er naar vers aangebrachte verf. Op 13 april opent burgemeester W. Nuis van Tholen de exposi ties in het museum officieel. Maar voor die tijd heeft er al een aantal groepen een rondleiding geboekt. Er is dus nog even werk aan de winkel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het was za terdag dringen voor de telesco pen bij Volksterrenwacht Philippus Lansbergen in Mid delburg. De open sterrenkijkda gen trokken, verdeeld over twee avonden, ruim vijfhonderd be zoekers. De grote attractie was de komeet Ikeya-Zhang. Vrijdagavond ging de komeet nog schuil achter de bewolking, maar zaterdag was hij voor de getrainde sterrenkijkers zelfs met het blote oog te zien. „Daar in het verlengde van die boom", wees een medewerker. Met de telescoop waren ook minder scherpzinnige bezoekers in staat de komeet bewonderen: een klein wit stipje met een staart. In de loop van de avond schoof de komeet, door het draaien van de aarde, achter het licht van een lantaarnpaal om vervolgens achter de horizon te verdwijnen. De komeet is 'nieuw'. Hij is on langs ontdekt door de Japanner Kaoru Ikeya en de Chinees Daquig Zhang, die hem ook zijn naam gaven. Ikeya-Zhang is de komende avonden zichtbaar in het westen tussen acht uur en kwart voor negen. Begin april is hij 's ochtends te zien. Tegen woordig worden regelmatig ko meten ontdekt, vertelde eenme- dewerker van de sterrenwacht, maar het gebeurt maar onge- veer één keer inde twee j aar dat i een komeet zo dichtbij is dat hij ook vanaf aarde goed is te zien. Nietig Tijdens de sterrenkijkdagen werden verschillende lezingen gegeven. Tjerk Westerterp deed j een snel rondje universum. Hi] legde uit hoe groot de afstanden zijn in het heelal ('Met de KLM vlieg je in achthonderd jaar naar Pluto'), vertelde hoe ster ren ontstaan, hoeveel ervan zijn en hoe nietig onze eigen planeet is. Na het duizelingwekkende verhaal stak een meisje haar I vinger op. Hoe het kwam dat de maan soms donker is, wilde ze weten. Na de lezingen trok het publiek naar buiten, het hoofd richting de hemel. Een vader met twee dochters probeerde de pleiaden 1 te tellen ('Ik zie er maar zes'), I anderen lieten zich door vrijwil ligers de planeten aanwijzen. Satumus en Jupiter waren dui delijk te zien, net als het sterren beeld Orion. De tweelingzusjes Alice en Corine Moerland proberen de melkkoe alvast even uit. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder ZOUTELANDE - De deelne mers komen uit heel Nederland en zelfs uit België en Duitsland. Het jaarlijkse jeu de boules strandtoernooi in Zoutelande trok zondag 420 spelers. Het toernooi werd voor de zestiende keer georganiseerd door Club Jeu de Boules uit Middelburg. „Nederland-Duitsland, 13-0. Dat lijkt me wel een leuke kop in de krant." Theo Nillissen uit Middelburg is samen met zijn schoonzoon bezig met een in maakpartij. De slachtoffers zijn twee Duitse vrouwen. „Ik gun ze ook wel een punt hoor, maar ze moeten er wel voor werken." Dat proberen de vrouwen ook wel, ze kussen zelfs de bal, maar alles zit tegen. En als ze er dan een keer goed voor liggen, schie ten ze him eigen bal weg. Om te communiceren met bui tenlandse jeu de boules spelers hoef je geen vreemde taal te spreken. Nillissen praat gewoon Nederlands en de Duitse vrou wen praten Duits terug. On enigheden worden door de rol maat beslist. Maar het gaat deze dag om het plezier. De dames la ten zich dan ook niet uit het veld slaan en gooien vrolijk verder. Bij jeu de boules horen gadgets. Iedereen heeft een doekje om de ballen na het werpen droog en zandvrij te maken. Natuurlijk hebben alle spelers een eigen set i metalen ballen. Sommigen dra- gen ze zelfs in een houten doos je, als juwelen. De echte cracks 1 lopen met een draadje met een magneet eraan. Zij hoeven niet i te bukken om de ballen op te ra pen. Klik, het magneetje op de bal en optrekken. Huisje Sjef Gerrist is zo'n crack. „Ik heb het toernooi al eens gewon nen", meldt hij trots. De speler van de Club de Pétanque uit Heerlen doet al voor de zesde keer mee. Hij huurt, samen met vijf clubgenoten, altijd een huisje in de buurt van Zoutelan de. Ook deze keer ligt hij op koers. Hij heeft al drie partijen gewonnen. Organisator Cor van de Broek is dik te weden. Het weer is schit terend. Het toernooi, het groot ste van Nederland, is nog maar één keer afgelast. De datum voor volgend jaar staat al bijna vast. „We zoeken altijd een dag uit waarop het tij gunstig is. Op zes april is het mooi tijWe moe ten alleen nog kijken of de bond dan niets organiseert." Heb vrede met uzelve Heb vrede met uw huis Heb vrede met een ieder Heb vrede met uw kruis En is het leven vrede een vrede niet in schijn Dan zal ook eens het einde Volkomen vrede zijn. Met droefheid geven wij kennis dat na een arbeid zaam leven is overleden onze lieve en zorgzame moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder JANNA HAMELINK weduwe van A. L. C. Kentin op de leeftijd van ruim 91 jaar. Spijkenisse: Piet en Jeanne Paramaribo: Joop en Greta Sommelsdijk: Dick en Wil Oost-Souburg: Adri en Mia Oost-Souburg: Harry en Marianne Klein- en achterkleinkinderen Middelburg, 22 maart 2002. Correspondentieadres: A. Kentin, Amstelstraat 119, 4388 RL Oost-Souburg Onze dank gaat uit naar het personeel van het verzorgingshuis 'Buitenrust' voor de liefdevolle ver zorging. Onze moeder en oma is opgebaard in rouwcentrum 'Middelburg', Buitenhovelaan 1. Gelegenheid tot afscheid nemen op woensdag 27 maart a.s. van 13.00 tot 13.30 uur. Aansluitend zal de crematieplechtigheid plaatsvin den om 14.00 uur in het crematorium aan de Wes telijke Oude Havendijk te Middelburg. Na afloop van de crematieplechtigheid is er gelegen heid de familie te condoleren in de aula van het cre matorium. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. 'In volkomen vrede' Rust nu maar uit OMA Arjo en Annewien Bart en Thijs Brian en Chantal Michel De Here is mijn licht en mijn heil Psalm 27 1 Ontslapen in haar Heer en Heiland, onze lieve moe der, oma en overgrootmoeder LEVINA FRANCINA DEN HERDER weduwe van Gerrit P. A. de Ronde in de leeftijd van 92 jaar. Badhoevedorp: J. Willekens-de Ronde A. J. L. Willekens Jan Liesbet en René Sarah Zandvoord A. M. de Ronde Overveen: N. Markusse-de Ronde C. J. Markusse René en Gabi Debbie, Hannah, Esther Franny en Ruud Bram Alexander en Wilma Mirjam, Daniël Goes: J. J. de Ronde A. J. de Ronde-Heystek Rein en Corine Rick, Carolien Gertjan en Leontine Francien en Martin Goes, 23 maart 2002. L. de Colignylaan 153, 4461 SN Goes. De dienst van Woord en Gebed wordt gehouden donderdag 28 maart om 13.00 uur in de aula van rouwcentrum 'De Bevelanden', Geldeloozepad 20 (naast de Alg. Begraafplaats) te Goes. Vooraf is er van 12.30 tot 12.50 uur de mogelijk heid tot afscheid nemen. Aansluitend zal de begrafenis om plm. 14.00 uur plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Goes. Na de begrafenis is er in de condoleanceruimte van genoemd rouwcentrum gelegenheid tot condoleren. Doe mee met de Support Actie! Voor slechts 11,- per jaar bent u al donateur van uw favoriete vereniging of goede doel. Bovendien maakt u twee maal per jaar kans om mooie prijzen te winnen, zoals een auto, een exotische vakantie of een geldprijs van 450,- Steun uw club en win prachtige prijzen! c< SUPPORT ACTIE «V» 4» CèJxc&t www.supportactie.nl - tel. 013 - 455 28 25 Gij omgeeft mij van achteren en van voren en Gij legt uw hand op mij. Psalm 139 5 In dit vertrouwen is enige maanden na het overlij den van haar man van ons heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster en tante GEERTRUIDA MARIA BERMAN weduwe van Cornelis de Bruin in de gezegende leeftijd van bijna 94 jaar. Burgh-Haamstede: Len Berman Frans de Ronde Nunspeet: Berre Ligtvoet-Berman Fred Ligtvoet Burgh-Haamstede: Goverdien Berman Jot Berman Jan Berman Katwijk: Len de Bruin Neven en nichten Nunspeet, 25 maart 2002, Gerard Vethlaan 13. Correspondentieadres: Familie Berman, Hogezoom 4, 4328 EG Burgh-Haamstede De dienst van Woord en Gebed voor familie en be langstellenden zal gehouden worden donderdag 28 maart om 13.15 uur in de Gereformeerde Kerk, Driestweg te Nunspeet. Aansluitend zal om 14.30 uur de begrafenis plaats hebben op de Gemeentelijke Begraafplaats, Van Oordtstraat te Nunspeet-West. Voor aanvang van de dienst is er van 12.30 tot 13.00 uur gelegenheid tot condoleren in genoemde kerk. N.H.N. DEURDRANGERS compact en strak van vorm links en rechts bruikbaar met regelbare sluitsnelheid HERMAN JANSEN Deltastraat 22 NIEUWERKERK Tel. 0111-641465 Hé verplegende! Zin in een werk vakantie? Wil jij de Zonnebloem In 2002 helpen om aiim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je een weekje van je vrije tijd,- maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Meer informatie? Bel (076) 564 63 62 of kijk de Zonnebloem ïl'èWsS»»»»*.*5 Vakantie in Nederland: Wanneer u uw vakantie in Nederland doorbrengt, kunnen wij er voor zor gen dat de PZC op uw vakantieadres wordt bezorgd. De bezorging bij u thuis wordt dan tijdelijk stopgezet. Ook kunt u de PZC tijdelijk bij iemand anders laten bezorgen. Geef ons naam en adres op en wij bezorgen daar gedurende uw vakantie de PZC. Vakantie in het buitenland: Als u met vakantie naar het buiten land gaat, bieden wij u de volgende mogelijkheden: it U doet tijdens uw vakantie een an der een plezier met de PZC. Geef ons naam en adres op en wij bezor gen daar gedurende uw vakantie de PZC. it U laat de PZC opsturen naar uw va kantieadres in het buitenland. Geef ons uw vakantiebestemming en wij sturen geheel voor uw risico de PZC dagelijks aan u op. Kosten volgens PTT tarief. it U onderbreekt tijdelijk uw abonne ment (minimaal voor een week). Het teveel betaalde abonnements geld wordt dan verrekend. Vul de gegevens hiernaast in, knip de ze bon uit en stuur 'm minstens twee weken voor het begin van uw vakan tie naar ons op. Ter voorkoming van onjuiste adressering kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. GEGEVENS ABONNEE: naam: .adres: postcode: woonplaats: telefoonnummer: eerste verzenddag: eerste dag weer thuis bezorgen: bezorg de krant op onderstaand va kantieadres: naam- adres: postcode: woonplaats: H geef mijn abonnement gedurende mijn vakantie aan: naam: adres: postcode: Woonplaats: onderbreek mijn abonnement en ver reken het abonnementsgeld. eerste dag geen krant: eerste dag weer thuis bezorgen: Stuur deze bon naar: Provinciale Zeeuwse Courant Afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) e-mail: abo@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26