Iedereen is bang van De Leeuw Terneuzen huldigt Van de Bunt Babijn geklopt in Hoogerheide v@r enging Anton Geesink dolt Griek Niels Roelofsen grijpt damtitel in eerste klasse Peter Schunselaar tevreden met tweede plaats op ZK sneldammen de terugblik winnaars verliezers •Jury Te laat Pakje Waaghalzen Johnny de Leeuw vond het een beetje een anti-climax, maar hij had er verder geen moeite mee. De 36-jarige Goesenaar kreeg zaterdag zijn achttiende Zeeuwse sneldamtitel in de schoot geworpen na een remiseaanbod dat geen remiseaan bod was. Zijn tegenstander Peter Schunselaar ging in de be slissende elfde en laatste ronde van de finalegroep in op het voorstel van de De Leeuw en inhaleerde de dampen uit de vre despijp met volle teugen. „Ik word liever tweede dan vierde", verklaarde Schunselaar, die zich bij winst op De Leeuw voor de tweede keer in zijn carriere Zeeuws sneldamkampioen had mogen noemen. maandag 25 maart 2002 door Sjaak Sinke HOOGERHEIDE - In de vijfde wedstrijd voor het Ironman wetsuit zwemloopcircuit is Ronnie Babijn uit Terneuzen te gen een onverwachte nederlaag aangelopen. Junior Casper Meijll uit Breda hield Babijn van de derde zege in de serie van zes zwemlopen af. Leon Jacobse uit Vlissingen viel voor de derde keer op rij net naast het podium. Op de zwemafstand (1000 me ter) nam Meijll het voortouw. Hij klom na twaalf minuten en twee seconden als eerste uit zwembad De Plantage om aan de loopafstand van tien kilome ter te beginnen. Babijn spaarde zijn krachten en beperkte zich tot het volgen van Meijll om zo fit aan lopen te kunnen begin nen. Met een achterstand van slechts twee tellen verliet Ba bijn het water, waarna iedereen verwachtte dat hij snel de kop positie zou overnemen. Meijll, lid van de nationale triatlonse lectie, liet zich echter niet ver rassen en kon de voorsprong ge leidelijk uitbouwen. Op de finish was de marge slechts zes seconden. Meijll boekte zijn eer ste zege in een zwemloop. Ba bijn had zich, zoals vrijwel bij iedere wedstrijd, van tevoren ingedekt tegen een mogelijk verlies: „Ik ben weer snotterig, verkouden. Ik heb van de week haast niet getraind." Dat liet hij de laatste weken wel vaker we ten, maar elke keer won hij toch de wedstrijd. Dit keer was hij echter niet bij machte de zege binnen te slepen. Leon Jacobse was na Meijll en Babijn de snelste op de zwemaf stand. Hij bleef onder de dertien minuten. Maar evenals vorige week in Kapelle was hij niet in staat die positie vast te houden. De Belg Tim van Daele liep ijzersterk en maakte de ander halve minuut achterstand op Jacobse meer dan goed. Sof ie Hamers uit Terheijden, vorig jaar nog goed voor de cir cuitwinst op de korte afstand, was nu de snelste bij de vrouwen op één kilometer zwemmen en tien kilometer lopen. Wilfried de Kort uit Axel moest de eer bij de mannen ouder dan veertig aan Wim van Haperen uit Etten- Leur laten. Vlissinger Remy Vasseur was er niet bij in Hoogerheide. Hij volgde een week lang fietstrai ningen in Italië. Hij handhaafde zich echter wel aan de kop in de tussenklassement. Hij leidt met 2352 punten voor Leon Jacobse, die op 2279 punten staat. Arjen van Oord uit Middelburg hield maar liefst vier belagers uit Oud Gastel achter zich en boekte zijn vierde zege op de korte afstand. De eindzege kan hem niet meer ontgaan omdat de beste vier resultaten meetel len voor het eindklassement. De jeugd was met zestien deel nemers goed vertegenwoordigd. De snelste was Monique Lin- denberg uit Yerseke, die Jefrey Kuipers uit Lage Zwaluwe van zijn vierde overwinning af hield. AAGTEKERKE - Niels Roelof sen uit Kapelle werd zaterdag middag in Aagtekerke Zeeuws kampioen sneldammen in de eerste klasse. De speler, die sinds vorig jaar lid is van PWG 's-Gravenpolder, versloeg in een spannende barrage over twee partijen zijn clubgenoot Jan-Willem van der Hart. De derde prijs in deze klasse ging naar Eric Boogei-t van BDV uit Bergen op Zoom. In de twee de klasse ging de hoofdprijs naar Arie van de Weteringh uit Stavenisse. Hij had een straat lengte voorsprong op Jaap Ver- straate en Piet van Keulen. Bij de aspiranten was een lid van de organiserende vereni ging te sterk voor de concurren tie. Paul Sterrenburg greep de titel met twee punten voor sprong op Martij n Rentmeester van PWG. De derde plaats was voor Leonie de Graag van de Goese damclub. Sterkste pupil werd Roland de Rijke van damclub Oostkapelle. Hij liet Paulan van Nes van PWG en Karien Bosselaar van Aagtekerke achter zich. De ju nioren komen vanavond in De Pit in Goes in actie voor hun toernooi. De verenigingsprijs ging zaterdag naar PWG 's-Gra venpolder. door Koen de Vries AAGTEKERKE - Het is niet moeilijk om in het dorpscen trum Amicitia te Aagtekerke de hoofdrolspelers van het ZK sneldammen eruit te pikken. Aan het eind van elke ronde zwermen de deelnemers die al klaar zijn naar de borden van de grote mannen. Allereerst is daar natuurlijk Pe ter Schunselaar, de vijftigjarige Vlissinger die al een hele strijd heeft gestreden om tot het toer nooi toegelaten te worden. Hij was door het bestuur van de Zeeuwse bond geschorst omdat hij zich tegen alle regels in had teruggetrokken uit het ZK dam men op gewone snelheid. Na een protest bij de landelijke protest commissie mag hij alsnog mee doen. Verder richten vele blikken zich op zeventienvoudig kampioen Johnny de Leeuw, een natuur talent wanneer het om sneldam men gaat. Ook op NK's liet hij zich herhaaldelijk zien, met een derde plaats in 1995 als hoog tepunt. „Ik wil nog net zo graag winnen als vroeger", vei'klaart hij aan het begin van de mid- dag. Dan zijn er nog de outsiders. Er- win Hamers bijvoorbeeld: hij is goed in vorm volgens de ken ners. En Daaf Kasse: niet heel erg snel maar wel degelijk en al tijd loerend op een foutje van de tegenstander. Vervolgens is er de onberekenbare Jan van de Wetering, derde op het gewone ZK en ook een begenadigd snel dammen En ook Aart Walraven, de meest stoïcijnse van het hele spul is niet kansloos. Terwijl De Leeuw nog wel eens zenuwach tig een wenkbrauwtje op kan trekken of Schunselaar met tril lende handen een schijf van het bord neemt, zit Walraven met strenge blik en de armen over el kaar met indrukwekkende on verstoorbaarheid achter de ta fel. Cees Rijk, voorzitter van de Zeeuwse dambond en de kers verse gewone Zeeuwse kampi oen, valt buiten de boot. Tot ieders verrassing is hij in de voorronde als vijfde in zijn groep geëindigd en moet hij ge noegen nemen met een plaats in de B-poule. „Natuurlijk is het jammer, maar eigenlijk is de buit al binnen", zegt hij met een knipoog naar de Zeeuwse titel die hij vorige week behaalde en waar hij ongelooflijk trots op is. De eerste klappen zijn voor Kasse en Schunselaar. Zij win nen als enigen de eerste drie ronden en nemen afstand van de concurrentie. In de vierde ronde nemen ze het tegen elkaar op en besluiten al na één zet tot remi se. Schunselaar is tevreden, want hij verliest vaak van Kasse en Kasse is ook niet teleurge steld: „Je moet doseren. In een gewone damwedstrijd werk je naar één climax toe. Vandaag doe je dat zeventien keer. Dat is ontzettend vermoeiend", zegt hij met een kop koffie aan de lip pen. Hilarisch Terwijl Kasse vervolgens nog een remise moet toestaan gaat Schunselaar nog een even ver der met zijn zegetoer. Na de vijf de ronde gaat hij ongedeeld aan kop. Maar dan komt De Leeuw op stoom. Hij wint vier partijen op rij, terwijl Schunselaar drie remises moet toestaan. De span ningen tijdens de partijtjes met tien minuten bedenktijd lopen op, wat tot hilarische taferelen leidt. Zo zet Peter Schunselaar tijdens hevige tijdnood abusie velijk de klok van zijn rechter- buurman in werking in plaats van die van hemzelf. De buur man, net als Schunselaar in op perste concentratie verzonken, heeft niets in de gaten. Met nog twee ronden te gaan heeft De Leeuw vier punten voorsprong op het trio Schunse laar, Kasse, Hamers. Aart Wal raven is inmiddels kansloos, on danks een prachtige zege op Rens Gunter. De winnende slag gaat als een katapult over het hele bord en vernietigt Gunters stelling volledig. „Als ik nog maar één seconde over had ge had, had ik nooit gewonnen", analyseert Walraven met het oog op de lange reis die zijn steen moest maken. Merkwaardig Nog één zege heeft De Leeuw nodig om zeker te zijn van zijn achttiende titel, maar de con currentie heeft zich al bij zijn heerschappij neergelegd. „Het is net een computer", zegt Schunselaar vol bewondering. Vanwege die bewondering is het slot van het toernooi een beetje merkwaardig. De Leeuw stelt in het topduel met Kasse al na één zet voor om de vrede te sluiten. Kasse kan alleen bij winst nog aanspraak maken op de titel, weigert even, maar schudt zijn opponent wat zetten later als nog de hand. Hij was slecht uit de opening gekomen en zag zichzelf eerder verliezen dan winnen. De Leeuw heeft de tactiek van het vroege remise-aanbood ge leerd van Auke Scholma, een dammer van wereldklasse. „Te gen Kasse stelde ik me vooraf tevreden met remise", legt hij uit. „Maar als je met zo'n instel ling achter het bord gaat zitten, produceer je meestal zwakke zetten. Als je meteen een re- misevoorstel doet en je tegen stander weigert, weet je tenmin ste waar je aan toe benten zal je veel scherper spelen." Laatste kans Op een ander bord vechten Pe ter Schunselaar en Erwin Ha mers voor hun laatste kans. Tij dens een partij op het scherp van de snede komt Hamers in grote tijdnood. Hij heeft nog maar één seconde op de digitale klok staan en toch produceert hij drie zetten zonder dat hij op de nul komt. Op zich een schitterende prestatie, maar niet genoeg voor een punt. Met zijn vierde zet denkt hij remise te bereiken, maar dat heeft hij verkeerd ge zien. Bovendien is zijn bedenk tijd nu echt voorbij. De enige die nu nog kan voorko men dat De Leeuw opnieuw koning van de Zeeuwse snel- damwereld wordt, is Peter Schunselaar. Maar bij hem is de pijp helemaal leeg. Wanneer De Leeuw het pro-forma remise aanbod lanceert, neemt Schun selaar dat tot zijn opperste ver bazing aan. „Ik zag niet één, maar alle stenen over het bord bewegen", zegt de anders zo strijdlustige dammer. „De pijp was helemaal leeg. De Leeuw is voor de achttiende keer kam pioen, Schunselaar overigens voor de achtste keer tweede. „Misschien heb ik in al die jaren wel te veel gezag opgebouwd", analyseert Johnny de Leeuw de merkwaardige ontknoping. „Soms heb ik het idee dat mijn tegenstanders niet eens op winst durven te spelen. Iedereen is bang van me." Bij Peter Schunselaar was de pijp aan het einde van de finaleronde helemaal leeg: „lk zag niet één, maar alle stenen over het bord bewegen." foto Ruben Oreel Marjorie van de Bunt met dochtertje Brit tijdens de rondrit door Terneuzen. foto Charles Strijd WINNAARS Richard Maat jes. Jiu j itsuka uit Vlissingen. Achttien jaar pas en tijdens de Hamburg Open al winst op zowel de nummer twee van Europa als de nummer drie van de wereld. De zaterdag leek de mooiste dag van zij»,sportcarrière te worden. Een zware kaakblessure weerhield hem er echter van voof-'Tjiog meer verrassingen te zorgen. Desondanks maakte de Vlissin- ger grote indruk in het noorden van Duits land. Barry van der Hooft. Trof in een tijdsbestek van 48 minuten vier keer doel. De grijns op het gezicht van de Hoek-spits was dan ook breed zaterdag na afloop van het duel te gen SDV Barneveld. De koning van de sleep is inmiddels ook een goalgetter pur sang. VERLIEZERS Diederik Hiensch. Zag zijn Kloetinge in de topper tegen Huizen met 5-1 tenonder gaan, waardoor de ploeg nu echt kansloos is voor de titel in de hoofdklasse B. Kreeg als klap op de vuurpijl ook nog de rode kaart voorgehouden, nadat hij boos op scheidsrechter Kamphorst afstormde. Ronnie Babijn. Is al een hele tijd wat ziek jes, maar bleef zijn wedstrijdjes winnen. Totdat hij bij de zwemloop van Hoogerhei de door een junior uit Breda werd versla gen Casper Meijll was zes seconden sneller dan de veelvraat uit Terneuzen. Een maand na het grote kunstrijschan- daal bij de Olympische Spelen in Salt Lake City was de jurering ook bij de we reldkampioenschappen in Nagano weer middelpunt van gesprek. Deze keer ging het niet om het goud, zoals in Salt Lake het geval was, maar om brons. Op het onder deel ijsdans achtte de jury de uitvoeringen van het Israëlische duo Galit Chait en Sergei Sakhnovski beter dan die van Mar garita Drobiazko en Povilas Vanagas uit Litouwen. Zij hadden na de originele dans nog derde in het tussenklassement gestaan Uiteindelijk wonnen de Israëliërs met 5-4 en pakten zij het brons. Reden voor veel discussie in de M-Wave. Meer dan twintig paren gaven de Litouwers gelijk en teken den een petitie. De ISU raakte er niet van onder de indruk. Hoofdscheidsrechter Courtney Jones antwoordde de Litouwse delegatie dat er geen reden was aan het oordeel van de deskundigen te twijfelen. Vanagas kwam zaterdag echter met zware beschuldigingen. De Israëliërs zouden het brons hebben gekocht en de vader van Chait zou enkele coaches en rijders die de petitie ondertekenden hebben bedreigd. Zijn dochter nam het gisteren voor hem op. „Mijn vader zou nooit iemand bedreigen, We hebben niets verkeerds gedaan, het brons hebben we verdiend. Ik hoef me niet te verdedigen tegen deze beschuldigingen. En die petitie? Ach, er is na elk toernooi wel een petitie." Vanagas was laaiend over het besluit van de schaatsunie. Hij maakte gisteren bij de persconferentie in elk geval geen vrienden bij de ISU. „De ISU wil anderen hiermee laten zien dat ze vooral hun mond moeten houden. Sommige mensen binnen de ISU denken dat ze de Godfather zijn. Slechte mensen maken deze sport kapot." ANP De doedelzakkers werden van de weg gehaald, maar hadden nog rustig vier keer heen en weer kunnen marcheren. Het startschot van de City Pier City-loop in Den Haag klonk zaterdag twintig minuten te laat. Paniekerig rende racedirector Wim Verhoorn tussen de atleten en de politie. ,Er bleken auto's op het parcours te rijden. Nee, wij konden er niks aan doen. De bor den zijn genegeerd", zei Verhoorn." Een afvaardiging van de internationale atle- tiekfederatie was aanwezig om te bekijken of Den Haag het WK in 2004 mag organise ren. Verhoorn: „Nee, dit heeft geen conse quenties. Dit kan ook in New York gebeu ren. Volgend jaar hebben we het NK en het jaar daarop gaan we voor het WK. Andere kandidaten? Ik heb begrepen dat ze zijn af gehaakt, omdat wij ons hebben aange meld." ANP Een verdacht pakje bij The Players Championship in Sawgrass (Florida) is zaterdag door de politie tot ontploffing ge bracht. Veiligheidscontroleurs troffen het pakje aan op de Sawgrass Stadium Golf course. The Players Championship is één van de grootste golfwedstrijden ter wereld met deelname van vrijwel alle sterren uit het internationale golf. Het pakje werd gevonden pal voordat 46 spelers de tweede ronde gingen uitspelen. Die was vrijdag afgebroken wegens slecht weer. Sinds de aanslagen van 11 september 2001. in New York en Washington zijn bij alle evenementen in de VS de veiligheids maatregelen aanzienlijk verscherpt. Elf waaghalzen betraden zaterdag avond laat de piste van de afgeladen Brabanthal voor de Puissance. Onder hen Piet Raymakers met de kleine, maar dap pere merrie Van Schijndel's Fabienne en John Whitaker met Steps Helsinki. De traditionele sprong over 'de muur' be gon met een hoogte van 18 5 meter. Kinder spel vergeleken met de laatste hoogte die rond middernacht werd bereikt: 2.25 me ter. De Duitser Jens Mehlkopf en zijn atle tische Apollo W wisten als enige onge schonden over deze hoogte te komen. De enig overgebleven concurrent, de Ne derlander Julian Kraay met de vijf jaar jongere Ramiville, sprong de hele muur omver. Raymakers sneuvelde in de derde barrage (2.15 meter), maar streek als num mer drie in de eindstand toch 2800 euro op. Whitaker viel een ronde eerder af. Mehl kopf verdiende 5500 euro. GPD door Marco Hamelink Hij was Europees, wereld- en olym pisch kampioen en met afstand de beste judoka uitzijn tijd. Anton Geesink was de eerste die opgewassen was tegen de geweldenaren uit Japan. In Neder land herinneren we Geesink als de niet te kloppen judokampioen. Daarbij wordt wel eens vergeten dat de Utrech ter ook een verdienstelijk worstelaar was. Geesink, die in Japan een soort hel- denstatus had na het behalen van het olympisch goud, werd in 1973 op bijna veertigjarige leeftijd professioneel wor stelaar. Zijn carrière als worstelaar be stond voornamelijk uit het geven van demonstratiewedstrijden in het veelal clowneske worstelcircuit. Op 27 april 1974 stond Geesink in een volgepakte Vlaanderenhal in Sas van Gent in de ring tegenover de Griekse Mi ke Dimitrie. De wedstrijd over zes ron-»- den van tien minuten werd al in de eerste ronde door Geesink beslist. Tot* groot ongenoegen van het uitzinnige publiek drukte de Utrechter na négen minuten de Griek al tegen het canvas. De bezwete Geesink was na afloop woest op zijn tegenstander. „Ik zou het liefste vijftig minuten tegen die man vechten, maar ik kon het niet. Hij irri teerde me mateloos", aldus Geesink over de Griek die laf vocht en met veel show probeerde zijn onkunde te verber gen. Geesink trachtte aanvankelijk nog het publiek een mooie partij voor te schote len, maar toen de Griek steeds huileri ger richting publiek ging kijken was voor Geesink de lol er snel. af. Het resul taat was dat 115 kilo zware Griek tot tweemaal toe door een geïrriteerde Geesink over de touwen werd gegooid en de jurytafel op een haar na miste. Anton Geesink (links) was ook als worstelaar nauwelijks te verslaan. foto archief PZC dere deelnemers in sneeuwrijke gebieden op haar voor hebben. Ze moest naar Tsje chië en Oostenrijk om te kunnen trainen. Met altijd die handicap van één arm. Daar is moed voor nodig. Bovendien kost zo'n voorbereiding geld. En dat gebeurde alle maal tijdens het opgroeien van haar kinde ren." Na twintig jaar langlaufen en biatlon stopt Marjorie van de Bunt op haar hoogtepunt. „Ik heb een hectische week achter de rug, maar ik heb gelukkig nog een weekje om bij te komen", vertelde ze. „Daarna moet ik weer aan het werk." Onder luid applaus, hier en daar een bloemetje van een trouwe fan, vele handen schuddend en muzikaal ondersteund verliet de ergotherapeute de Markt. Na een rondrit in een open auto door het winkelgebied werd de huldiging voortge zet in het Scheldetheater waar ze in een ontspannen sfeer felicitaties van familie en genodigden in ontvangst nam. Collega's van haar werk hadden toen al het span doek met de tekst 'Carpoolen doen we met zijn vijven, één kampioen en vier stijve lij ven' al netjes opgeborgen. „Maar dat wor den vanaf nu vijf stijve lijven", grapte de succesvolle sportster. door Aector Dooms TERNEUZEN - Marjorie van de Bunt was zaterdag op de Markt in Terneuzen het stralende middelpunt. Een gouden en drie zilveren medailles hingen om de nek van de 33-jarige Terneuzense. De huldiging van de succesvolste Nederlandse sportster op de Paralympics in Salt Lake City trok zo'n vijfhonderd belangstellenden. Marjorie van de Bunt vertelde de laatste weken in een roes te hebben geleefd. Een hoogtepunt vormde donderdag in het Catshuis in Den Haag de koninklijke on derscheiding Ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw, uitgereikt door staatsse cretaris Vliegenthart. Op de vraag of Marjorie van de Bunt de laatste weken is uitgegroeid tot een beken de Nederlander, moest ze hartelijk lachen. „Nee, helemaal niet. Volgende week is alles voorbij en vergeten", zei ze voor haar rond rit door de binnenstad. Terneuzen liet zich zaterdag van zijn beste kant zien. Er werd nog net geen straat naar haar vernoemd. Burgemeester R. Barbé verraste de inwoonster van zijn gemeente wel met een fiets. In het Scheldetheater had wethouder P. Hamelinck van sportza ken nog een aardig presentje in de vorm van een cheque van 2.400 euro; de kosten die ze had gemaakt in de aanloop naar de Paralympics. Apetrots Barbé karaktiseerde Marjorie van deBunt, in het bijzijn van haar echtgenoot Rob en de kinderen Mirre (4 jaar) en Brit (10 maanden) als een krachtige, energieke en buitengewoon bekwame vrouw, die Ne derland maar vooral Terneuzen (de olym pische vlag wapperde voor de eerste keer in de historie van de stad op het stadshuis) in het zonnetje heeft gezet. Barbé sprak na mens de bevolking uit apetrots te zijn. „Vier maanden geleden heb ik haar doop ceel gelicht. Dan zie j e een zeer indrukwek kende erelijst", verwees de eerste burger naar de eerste plaatsen op de Europese en wereldkampioenschappen en de successen op de Paralympics van Lillehammer '94 en Nagano '98. Barbé was vol bewondering. „Ze miste in Nederland de trainingsfaciliteiten die an- i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22