Droom Cipollini wordt realiteit Edwin Hogendorf was de stille kracht van Die Haghe Lafeber niet blij met tweede plaats Brentjens leidt in Sea Otter Classic Keniaan Songok wint CPC-loop Profbokser dood na twee jaar coma Voorzitter judobond afgezet Schumacher in nieuwe Ferrari Van Speybroeck wint in Nevele Stefan Aartsen naar EK zwemmen Eindelijk succes in dertiende deelname aan Milaan-Sanremo Mirjam Melchers doet aan klantenbinding Ludger Beerbaum wint vooral in Nederland Van der Geest wint in Rome Turnsters op dreef in Cottbus en Pottsville Sjeng Schalken kan weer niet overtuigen In de aanloop naar Milaan-Sanremo weigerde Mario Cipolli- ni interviews te geven. Al het gepraat voorafhad hem de voor gaande dertien keer dat hij meedeed niks opgeleverd. En of het één nu met het ander te maken had of niet, voor zijn veer tiende Primavera wilde de Leeuwenkoning alle toeval uit sluiten. Sinds december had Cipollini (35) zich gefocust op de voorjaarsklassieker die altijd als een droom in zijn hoofd had rondgezangen. „Het is altijd mijn race geweest", vertelde Ci pollini. „Als ik aan goéde dingen van het leven denk, denk ik aan Milaan-Sanremo." Zaterdag werd zijn droom eindelijk werkelijkheid. MONTEREY - Bart Brentjens heeft metde overwinning in de tijdrit de leiding genomen in de Amerikaanse mountainbike wedstrijd Sea Otter Classic. De renner van Giant, die in dera ce zijn titel verdedigt, legde de 8 kilometer af in een tijd van zeventien minuten en 51 seconden. Later behield Brentjens de leiderstrui met een derde plaats in de shorttrack race. De Limburger moest de Canadees Ryder Hesjedal en de Austra liër Green voor zich dulden. ANP DEN HAAG - De Keniaanse atleet Yusuf Songok heeft zater dag in Den Haag de 28e City-Pier-City-loop gewonnen. Hij legde de internationale halve marathon af in een tijd van 1.00.54. Songok eindigde voor zijn landgenoten Salim Kips- ang en Wilson Kigen. Jeroen van Damme was beste Nederlan der op de twaalfde plaats. Bij de vrouwen won de Keniaanse Linah Cheruiyot in een tijd van 1.08.55, voor de Belgische Renders en de voormalige Middelburgse Irma Heeren. ANP VENICE - De Puertoricaanse profbokser Emiliano Valdez is in Venice in de VS overleden na twee jaar in coma te hebben gelegen. Valdez (weltergewicht) liep op 23 januari 2000 bij een bokspartij tegen de Amerikaan Terry Reid bij een knock out ernstig hersenletsel op. Sindsdien lag hij in coma. SID NIEUWEGEIN - Dolf van Vliet is afgezet als voorzitter van de Judo Bond Nedeidand. De bondsraad had een extra verga dering ingelast omdat er al lange tijd onvrede was over het functioneren van de preses. Na een stemming kon zijn positie niet langer worden gehandhaafd. In mei moet de bondsverga dering een nieuwe voorzitter kiezen. De stemming over de po sitie van Van Vliet zou al in januari plaatshebben, maar werd toen afgeblazen nadat de voorzitter toezegde de eer aan zich zelf te houden. Omdat hij twee maanden later nog altijd op zijn post zat, kwam de achterban alsnog in actie. ANP MARANELLO - Wereldkampioen Formule 1 Michael Schu macher komt zondag met de nieuwe Ferrari aan de start van de Grand Prix van Brazilië. Zijn teamgenoot Rubens Barri- chello moet voor eigen publiek nog in de auto van vorig jaar beginnen. De leiding van Ferrari durft de gok met één rode F 2002-bolide aan, nadat de ploeg bij testritten het snelst bleek. Ferrari vindt het echter te riskant om op het hobbelige circuit ook Barrichello in de nieuwe wagen te laten racen, SID NEVELE - De Belg Wesley Van Speybroeck heeft de Grote Prijs Rudy Dhaenens gewonnen. Na een rit over 186 kilometer met start en finish in Nevele was de renner van Lotto-Adecco de snelste in de massasprint. Twee jaar geleden won Van Speybroeck de ZLM-Tour, met start en finish in Goes. Belga DORDRECHT - Stefan Aartsen heeft zich zaterdag bij de der de grandprix zwemwedstrijd van het seizoen gekwalificeerd voor de Europese kampioenschappen, komende zomer in Berlijn. Hij voldeed op zowel de 100 als 200 meter aan de li miet voor uitzending. ANP maandag 25 maart 2002 door Job van Schaik SANREMO - De 170ste zege uit zijn profcarrière was voor Ci pollini een heel speciale. Toen hij op de Via Roma in Sanremo de finishstreep passeerde, was het alsof hij een andere dimen sie betrad, vertelde Cipollini. „Het gevoel bij deze overwin ning wijkt af van alles wat ik eerder heb meegemaakt; het voelt als de geboorte van een kind", legde hij uit. „Begin nu dus niet over de Ron de van Vlaanderen. Ik wil eerst bij mijn baby blijven en er van genieten. Vanavond gaan we de ze overwinning vieren met de ploeg en waar het eindigt weet ik niet. Misschien wel in New York!" Zijn tweede plaats in Sanremo vorig jaar, zonder hulp van zijn ploeggenoten, had Cipollini nieuwe motivatie en vertrou wen gegeven om nog eens alles op de door hem zo geliefde koers te zetten. Hij veranderde van ploeg, omdat hij vond dat hij bij Saeco te weinig steun van zijn ploeggenoten kreeg. Bij de Ac- qua Sapone-ploeg van Vin- cenzo Santoni vond Cipollini wel de steun die hij zocht. Sinds december vorig jaar stond voor il Re Leone en zijn ploeggenoten dan ook alles in het teken van Milaan-Sanremo. Het vertrouwen in de al 35-jari- ge sprinter betaalde zich zater dag uit. De 93e aflevering van de Classicissima (Milaan-Sanre mo is voor de Italianen belang rijker dan welke andere klassie ker ook) verliep voor Cipollini en zijn ploeggenoten zoals ge pland. Zevenhonderd meter voor de finish pakte Massimili- ano Gentili de laatste vluchters Paolo Bettini en Giuliano Fi- gueras terug, waarna Guido Trenti en Giovanni Lombardi hun kopman in een zetel naar de finish brachten. Oppermachtig Van Erik Zabel, de gedoodverf de favoriet, had Cipollini in de sprint geen last. De Duitser, de laatste jaren oppermachtig in de Primavera, was door de val partij waar ook Erik Dekker en Danilo di Luca bij betrokken waren achterop geraakt. Toch had Cipollini nog angst ge had: ,,Ik heb nog gebeden dat niemand me in de laatste meters voorbij zou komen." Zijn gebe den werden verhoord en gehuld in een outfit met zebraprint (Ci pollini heeft zelf het ontwerp van de kleding van zijn nieuwe ploeg uitgezocht) kon de Leeu wenkoning zijn eerste zege in een wereldbekerwedstrijd laten bijschrijven op zijn imponeren de erelijst. Cipollini droeg zijn zege op aan de vorig jaar overleden tv-com- mentator Adriano Dezan. Adriano heeft dertien jaar lang gezegd dat ik deze koers kon winnen en nu hij er niet meer is, is het me gelukt." Bij de start in Milaan had De- zans zoon Davide Cipollini een foto van zijn vader gegeven. Ci pollini: „Hij zei me: 'Neem hem mee, het helpt je.' En het heeft geholpen." Volgende Aan de volgende wereldbeker wedstrijd, de Ronde van Vlaan deren, wilde Cipollini nog niet denken. „Als leider in de we reldbeker ben ik verplicht daar te starten. Maar het zal moeite gaan kosten om geconcentreerd aan de start te komen. Als ik de Poggio al in mijn benen voel, hoe denk je dan dat ik al die mu ren in Vlaanderen zal overko men?" Bij een andere wedstrijd in België dicht Cipollini zich meer kansen toe. In Sanremo noemde hij het wereldkampi oenschap één van zijn belang rijkste andere doelen voor dit seizoen. „Dat parkoers is ge schikt voor sprinters en ook het wereldkampioenschap is een oude droom." GPD door Harm Vonk SANREMO - Een mooier mo ment om haar eerste zege voor Farm Frites/Hartol te boeken had Mirjam Melchers niet kun nen uitzoeken. De 26-jarige Gendtse versloeg zaterdag in de Primavera Rosa twee rensters van het Italiaanse Acca Due O, de ploeg die ze aan het eind vo rig seizoen uit onvrede verliet. Bovendien besluit de geldschie ter van Nederlands grootste vrouwenploeg juist deze week of het de sponsorcontracten I verlengt. „Ik hoop dat deze overwinning meewerkt in de beslissing van 'de sponsor", zei Melchers. Voor het Nederlandse vrouwenwiel- rennen zou het in ieder geval een aderlating zijn mocht Farm Frites/Hartol de hand op de knip houden. De alom geprezen Leontien van Moorsel blijft hét gezichtmaar er rijden meer Ne- derlanders rond die met de mondiale top meekunnen. Dat bewezen winnares Melchers, Chantal Beltman (derde) en An- drea Bosman (vijfde) in de Pri mavera. Wraak wilde Melchers haar ze ge op Acca Due O - de ploeg die ze met ploegleider Jean-Paul van Poppel en ploeggenote Arenda Grimberg verliet - niet noemen. „Ik ben niet zo rancu neus. Het was alleen even vreemd om nu tégen die shirts te rijden", keek Melchers terug. Voordat Melchers in de eind sprint, die zich kenmerkte door twee valpartijen in de slotkilo- meter, de Litouwse Diana Zi- liute en Chantal Beltman klop te, had kop vrouw Van Moorsel de halve koers op kop gesleurd. De individuele klasse en een vleugje geluk zorgden vervol gens voor het succes van Mel chers. Samen met Ziliute en Beltman bleef ze in de laatste driehonderd meter vóór een val partij, waarna de Litouwse op de Via Roma in een kuil reed. Beltman zag het aantrekken van de spurt voor Ziliute in het water vallen toen Melchers een voudig langszij kwam. Andrea Bosman was met haar vijfde stek de grootste verras sing in de uitslag. „Wat mijn ge heim is? Ik heb gewoon voor de goede ploeg gekozen, zei de ren- ster van BIK/Toscany uit Norg. De Drentse doelde daarmee op de tegenvallende jaren die ze had bij Farm Frites/Hartol. GPD Mario Cipollini gaat als winnaar over de streep in de Via Roma. De Amerikaan Fred Rodriquez (rechts) en Marcus Zberg zijn verslagen. foto Eric Gaillard/Reuters 1 van onze sportredactie DEN BOSCH - Nog geen jaar nadat hij op Papendal Europees kampioen was geworden, heeft Ludger Beerbaum ook de we reldbekerwedstrijd van Indoor Brabant gewonnen. „In Neder land rijd ik nu eenmaal altijd goed," gaf de Duitser zaterdag middag als verklaring. Jumping Amsterdam, Indoor Brabant, Champions Gelder land, het maakt de Duitse top per kennelijk niet uit. „Mis- ROME - Elco van der Geest (klasse tot 100 kilo) heeft zaterdag het inter nationale judotoernooi van Rome gewonnen. De '22-jarige Nederlander versloeg in de finale met waza-ari de Spanjaard Vega. De jongste vVan der Geest kon het succes gebruiken. Vorig jaar had hij een top- seizoen met vier medailles in de A-toernooien en een bronzen medaille op het Europees kampioen schap. Dit seizoen kwam hij nog niet verder dan een zevende plaats in het toer nooi van Wuppertal. D e 18-j arige debutant Mi ke Nieuwenhuis deed vo rige week met een zilveren plak in Warschau een aan val op zijn troon. De zoon van bondscoach Cor van der Geest liet bij het Cftta di Roma in Ostia getergd blijken dat hij nog altijd de beste keüze is voor het naderende EK in mei Dennis Meijer pakte zil ver in de klasse tot 73 kilo. Alleen de Italiaan Madda- loni kon hem in de finale met yuko afstoppen, maar dat was geen schande. Maddaloni is de olym pisch kampioen. Bronzen medailles gingen naar Dennis van der Geest (klasse boven 100 kilo gram) en Edith Bosch (-70 kg). Van der Geest ver sloeg in de strijd om de derde plaats de Fransman Robin met ippon. Bosch klopte de Franfaise Garo- falo met waza-ari en drie yuko's. ANP schien voel ik me als buur hier goed thuis. Wellicht komt het omdat ik in Nederland nog verre familie heb. Hoe het ook zij, het gaat altijd naar wens." Van de Nederlanders kon dat niet worden gezegd. Althans niet in Den Bosch. Wim Schro der bracht het er met de vijfde plaats - net niet in de barrage - nog het best vanaf. Broer Gerco deed het met plaats zestien wat minder. Daartussen stond routi nier Piet Raymakers, die twaalfde werd. Beerbaum verzekerde zich met zijn zege in de Brabanthallen van een plaats in de finale, begin mei in Leipzig. De Nederlanders Tops en Van der Vleuten - en ex- landgenoot Lansink - zijn even eens zeker van deelname. Het was weinig hoopgevend wat de Nederlanders in Den Bosch lie ten zien. Het drietal dat optrad in de wereldbeker van zaterdag, viel niets te verwijten. Grotere namen als Tops, Hendrix en olympisch kampioen Dubbel dam slaagden er niet in de kwa lificatie te overleven. Van der Schans had pech. Hij viel er als negentiende net buiten. Slechts vier ruiters bleven in de finale foutloos. Dat was nog te danken aan een ingreep van de jury ook. Nadat van de eerste drie starters er twee foutloos maar niet binnen de tijd waren gebleven, besloot de jury de toe gestane tijd met twee seconden te verruimen. Daarvan profi teerden Nieberg en Van Dijck, Beerbaum en Wylde reden de „nul", zelfs als de oorspronke lijke tijd was gehandhaafd. Ze werden uiteindelijk ook een en twee. Bij de dressuur ging de zege naar de Duitse Ulla Salzgeber. Haar overwinning was niet on omstreden. Zelf was de 43-jari- ge Salzgeber uit het Beierse Bad Wörishofen ook niet zeker van haar zaak na haar optreden. „Er zaten wel wat foutjes in mijn proef. Ik had evengoed veel la ger kunnen eindigen." De meest benadeelde ruiter was de Deen Lars Petersen met Blue Horse Cavan, tweede in de eind rangschikking met twee eerste (Peeters en Schüle), een tweede, een derde en een vierde plaats in de jurybeoordeling. De Spaanse Ferrer-Salat, eerder winnares van de wereldbekerkwalifica ties in Mechelen, Milaan en Pa rijs, zakte terug naar de derde plaats (79,12 procent) met haar paard Beauvalais. De enige Ne derlander, Arjen Teeuwissen, maakte met Gestion Goliath T teveel fouten om aanspraak te kunnen maken op de hoofdprijs. ANP/GPD door Rob Kramp ROTTERDAM - Een flitsende korfballer was Edwin Hogen dorf niet. In de 23 jaar dat hij onder de paal stond, was hij al tijd dienstbaar. Topscorer werd hij zelden, toprebounder was hij vaak. Hij was de stille kracht bij Die Haghe, maar onmisbaar. Zaterdag nam hij in een uitverkocht Ahoy' af scheid. Mèt de nationale zaal- titel, zijn tweede na 2000. Die Haghe werd de tweede keer landskampioen door de overwinning op PKC, 20-17 (11-8), Hogendorf stelde de overwinning veilig door de 19e en 20e treffer voor zijn reke ning te nemen. De 29-jarige Hagenaar scoorde drie keer in Ahoy' en plukte 19 rebounds. Toch viel hij nauwelijks op. Hij speelde zoals hij zijn hele loop baan deed: in dienst van zijn ploeg. „Hogendorf is een karakter jongen, de Jan Wouters in het korfbal", weet zijn coach Ste ven Mijnsbergen. „Een sterke persoonlijkheid die zichzelf wegcijfert in het belang van de ploeg. Maar wel eentje die een ploeg scherp houdt. Hij maakt zich ondergeschikt, maar is toch altijd aanwezig." Tegen PKC stond Hogendorf tegen over Remko Meeuwsen en Bart de Wit. Beiden kwamen niet tot scoren. Kees Slingerland, zijn vakge noot bij Die Haghe, werd met Rob Middelhoek topscorer voor zijn ploeg met vijf tref fers. „Een betere partner kan ik niet treffen", zegt Slinger land over Hogendorf, „Hij is een superrebounder. Ik kan vaker schieten omdat ik weet dat Edwin onder de paal staat." Tegen PKC legde Slin gerland twintig keer aan. Al leen Simons van PKC (22) en Middelhoek (21) namen meer schotpogingen, Buurtclub Hogendorf groeide op bij Die Haghe. „Ik werd om de hoek van de club geboren, Het was een minuut wandelen." In Leyenburg tegen Loosduinen aan. Die Haghe was een echte buurtclub. „Nog, eigenlijk", vindt Ho gendorf. Van de acht spelers die tegen PKC in het veld ston den, kwamen er twee van bui ten: Middelhoek en Slinger land. „De rest komt uit Leyen burg, is opgegroeid in de wijk en bij Die Haghe." Vanaf zijn zesde j aar is Hogen dorf lid van de KV Die Haghe. „Vroeger stond die KV voor kantoorvereniging, want dat was het. Leyenburg was een wijk voor de middenklasse. De sociale band was sterk. Ieder een ging automatisch korfbal len. De club was het verzamel punt in de buurt." De rol van Hogendorf werd al vroeg bepaald. „Ik was nooit topscorer. Stond altijd dicht bij de paal om de ballen af te vangen. Dat was mijn taak, daar was ik sterk in. Ik groeide ook in die rol." Daarnaast had hij de stilzwijgende opdracht zijn ploegmakkers scherp te houden. „Op het moment dat we als ploeg verslapten, kon ik wel eens een gifkikker zijn." Tegen PKC hoefde Hogendorf zaterdagavond zijn mond zel den open te trekken. „Collec tief waren we beter", zag hij. „Alleen slaagden we er niet in ruimer afstand te nemen. Daardoor bleef het span nend." Coach Mijnsbergen zag op 13-9 de twijfel in de ploeg sluipen. „We werden onzeker. De spelers wisten niet of ze moesten doordrukken of con solideren. De beweging, de verrassing verdween uit ons spel." Die twijfel verdween door toe doen van PKC, dat de achter stand halveerde. De club uit Papendrecht stond voor de vijfde keer in de laatste zes jaar in de finale, won de eind strijd vier keer maar leunde zaterdag te veel op de twee sterren Mandy Tims (6 treff ers) en André Simons (4). Voor Hogendorf was Ahoy' zijn laatste wedstrijd in het eerste van Die Haghe. „Ik heb al jaren last van mijn rug, knieën en achillespezen. Hoe ouder ik word, hoe blessu- regevoeliger." Die Haghe zal zijn stille kracht missen, weet Mijnsbergen. „Een team kan niet zonder types als Hogen dorf." ANP foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie SANTO DA SERRA - Golfer Maarten Lafeber is een win naarstype. Om die reden kon hij niet uitbundig blij zijn met de tweede plaats in het Madeira Open. Na drie ronden stond hij aan de leiding. In de laatste om loop stoof de 30-jarige Span jaard Diego Borrego hem voor bij. De 27-jarige Lafeber deelde de tweede plaats met een andere Spanjaard Ivo Giner. Hij ver diende 47.770 euro met de hoog- door Rob Kramp COTTBUS - Verona van de Leur was in Cottbus haar stem kwijt, koortsig en snotterig. Dat belet te de nationale turnkampioene evenwel niet aan twee toestellen te schitteren tijdens de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen. De 16-jarige turnster van Pro Patria werd tweede op sprong en derde op balk. In Duitsland werd ze vergezeld door haar clubgenote Suzanne Harmes. De eveneens 16-jarige turnde op haar eerste wereldbe ker onbevangen en plaatste zich voor drie toestelfinales. Op vloer ging ze als eerste over naar de finale en veroverde ze brons. Op balk en'sprong eindigde ze als vijfde. „Harmes was super", vond bondscoach Frank Louter. „Ze was een van de jongsten in Cott bus, misschien wel de jongste. Maar dat was aan haar optreden niet te zien. Ze gaf een dikke knipoog naar het EK." Harmes ging de finale op vloer in met 9,200, de hoogste score in de kwalificaties. Op muziek van 'Les Uns et les Autres' kon ze haar prestatie in de finale van acht turnsters niet herhalen. Met 8,987 werd ze derde achter de Australische Slater en de Spaanse Gomez. In het Amerikaanse Pottsville waren Gabrielle Wammes en Laura van Leeuwen actief. Wammes scoorde 34,750 punten in de vierkamp. „Haar oefening op balk was minder", wist Lou ter. „Anders zit ze boven de 36,000, dus dat is goed." Van Leeuwen kwam uit op 34,525 „Gewoon goed", oordeelde Louter vanuit Cottbus. ANP ste eindklassering in zijn prof loopbaan. „Ik ben diep teleurgesteld", zei Lafeber na afloop. Het Madeira Open was niet zo'n sterk bezet toernooi van de Eu ropese Tour. Meer dan de helft van het deelnemersveld bestond uit spelers van de Challenge Tour, onder wie Niels Kraai], die profiteerde met de 47e plaats. Maarten Lafeber uit Zeist had er desondanks graag de eerste overwinning behaald op de Eu ropese Tour. Hij startte matig in 74 slagen maar revancheerde zich met een superronde op de tweede dag in 64 slagen. Halver wege de vierde en laatste ronde verspeelde Lafeber de leidende positie door slecht te putten. „Ik heb de overwinning wegge geven" bromde het grootste Ne derlandse talent. „Ik bracht mijzelf in kansrijke positie en daarna verpestte ik het weer. Je kunt niet winnen met drie drie- putts op vier holes." ANP van onze sportredactie MIAMI - Sjeng Schalken kan dit seizoen nog niet overtuigen. De Limburgse tennisser verloor za terdag in de tweede ronde van de Miami International, het tweede toernooi van dit jaar uit de Masters Series, van de Peru aanse qualifier Luis Horna: 5-7 5-7. Voor Schalken, die zonder zijn coach Alex Reijnders in Miami verblijft, was het de eerste partij in dit met 4 miljoen euro gedot eerde toernooi. In de eerste ronde had hij een bye. In Indian Wells, het eerste evenement uit de lucratieve se rie, strandde Schalken in zijn eerste optreden tegen de Frans man Escudé. Goran Ivanisevic moest in zijn wedstrijd tegen de Argentijn Squillari bij een stand van 4-3 opnieuw opgeven. De Kroaat ondervindt nog altijd te veel hinder van zijn versleten schou der. Hij gelooft dat God hem een boodschap wil geven. „Ik had een droom. Vorig jaar zei ik dat ik meteen zou stoppen met tennissen als iemand me zou vertellen dat ik Wimbledon zou winnen. Misschien heeft God me gehoord en vind dat het nu genoeg is geweest." ANP De spelers van Die Haghe vieren een feestje in Ahoy'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21