Biervliet restaureert kerk in juli PZC PZC Visserij museum opent seizoen Tien maanden geëist voor ontucht met stiefdochters Raad Hulst wil meer inzicht in kosten van gemeentelijke fusie Huize Emmaus IJzendijke verwelkomt derde eeuweling Woninginbraken in Hulst zijn niet uniek 13 Benodigd miljoen is op 50.000 euro na bijeengebracht Informatie over whiplash Topbiljarten Gezinsviering Inbreker op heterdaad betrapt Auto in de sloot Serie auto-inbraken Ysenagel Oostburg stopt ermee Diefstal van kentekenplaten 7 J Rietlanden bouwrijp maken blijkt prijzige zaak zaterdag 23 maart 2002 door René van Stee BIERVLIET - De restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk in Biervliet begint in juli. Het karwei neemt ongeveer een jaar in beslag. In juli 2003 moet het kerkgebouw uit 1660 weer in volle glorie pronken. Het herstel kost bijna een mil joen euro, een bedrag dat de her- TERNEUZEN - De Whiplash Stichting Nederland houdt vandaag een informatiemiddag voor mensen met zweepslag klachten in Ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. Er is een lezing over whiplash en er wordt ad vies gegeven op medisch en juri disch gebied. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 16.30 uur. HULST - Biljartvereniging De Kroon uit Hulst houdt van avond in het gelijknamige café het kampioenschap topbiljar ten van de regio Zeeuws-Vlaan- deren voor mannen. Negen spelers hebben zich voor deze ti telstrijd geplaatst. Zij treden vanaf 19.30 uur tegen elkaar in het strijdperk. GRAAUW - De werkgroep ge zinsvieringen Graauw, Nieuw- Namen en Clinge houdt morgen een gezinsviering in de kerk in Graauw. De diénst begint om 9.30 uur. vormde kerkenraad van IJzen- dijke-Hoofdplaat-Biervliet op 50.000 euro na bijeengebracht heeft. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg draagt bijna 685.000 euro bij in de kosten. De gemeente Terneuzen is goed voor een subsidie van ruim 118.000 euro. Subsidiënten als het VSB-fonds, het Rabo Sti muleringsfonds en de Stichting Bouwcultuurfonds Zuid-Ne derland stellen tezamen 90.000 euro ter beschikkking.. „De kerkenraad is goed voor 70.000 euro. Diverse toezeg gingen zijn nog onderweg. Het restant proberen we bijeen te krijgen met acties als een boe kenmarkt tijdens de Geuzen- feesten, de verkoop van de laatste boekjes over de ge brandschilderde ramen van de kerk en een wafelactie. Ook de oude stoelen uit de kerk gaan in de verkoop", vertelt G. Van Noort, voorzitter van de ker kenraad. Om de rijkssubsidie definitief in de wacht te slepen, moeten de restauratiewerkzaamheden in juli zijn begonnen. Momenteel worden in overleg met de archi tect (Rothuizen Van Doorn 't Hooft uit Terneuzen) de defini tieve plannen vastgesteld. „Daarna vindt de aanbesteding plaats voor drie aannemers. Die moeten eind april een offerte hebben uitgebracht, waaruit in mei wordt gekozen", aldus Van Noort. Het kerkgebouw wordt zo veel mogelijk in oorspronkelijke staat gebracht. Bijzondere aan dacht krijgen hierbij de drie monumentale gebrandschilder de kerkramen uit 1660. Daar naast worden het dak en het in terieur vernieuwd en wordt het (Advertentie) gebouw geschikt gemaakt voor multifunctioneel gebruik. „Naast kerkdiensten kan hier bij worden gedacht aan exposi ties, concerten of lezingen. Het is verder de bedoeling ontmoe tingscentrum 't Trefpunt met een nieuwe zij deur direct met de kerk te verbinden", licht Van Noort toe. Op basis van een verplicht meerjaren onderhoudsplan, op gesteld door de architect, en een jaarlijks inspectierapport van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, vindt het onderhoud Van de kerk in de jaren na de res tauratie volledig gesubsidieerd plaats. Zo is het behoud van de kerk voor vele jaren gegaran deerd. Volgens Van Noort is de restauratie van het kerkgebouw hard nodig. „Het is vijf voor twaalf. De bonte knaagkever heeft danig huisgehouden en cle kerktoren is inmiddels dusda nig instabiel dat de klokken niet meer mogen worden geluid." Bij de opening van het nieuwe seizoen demonstreerde wethouder Leentfaar dat er nog wel het een en ander verbeterd kon worden aan het visserijmuseum. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS -Op extreem lage krukken, om uit te beelden hoe moeilijk bereikbaar het visserijmuseum van Breskens is, arriveerde wethouder R. Leentfaar vrijdagavond voor de seizoensopening van het museum. Wethouder Leentfaar had goed nieuws voor de vele belangstellenden tijdens de seizoen opening van het museum.Al vele jaren is er de roep om een lift voor het museum. Nu wij weten dat de plannen voor het havengebied nog op zich laten wachten en van een ver plaatsing van het museum de eerste jaren geen sprake is, heb ik mij sterk gemaakt voor de bouw van een lift bij het-museum. Nu nog is het onmogelijk voor velen om de trap naar het museum te bestijgen. We ho pen dat de lift er nog voor het seizoen is. Doordat de plannen voor de haven op zich laten wachten, staat er nog meer te gebeu ren. Het museum heeft nog 25.000 gulden op zak, enige jaren geleden door cle Rabobank geschonken voor de aanschaf van een zee aquarium. Dat bedrag kan nu ook besteed worden. „De eerste insteek is nog altijd een zeeaquarium,aldus Joop de Rechter, voor zitter van stichting Visserij museum. „Maar misschien is het mogelijk nog meer met het geld te doen. Wij zullen hiervoor wel toe stemming aan de bank moeten vragen. Of dit allemaal nog deze zomer gaat gebeuren, weet ik nog niet." Wat nog wel moet gebeu ren, is een aparte' balie inrichten voor het VW-kantoor, dat zeker voor drie jaar zijn vaste stek in het museum krijgt. Het visserij museum van Breskens opent za terdag 30 maart voor het publiek. In het mu seum zal dan naast de vaste collectie een groot aantal scheepsmodellen te zien onder de titel De beste bouwers staan aan wal. CLINGE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Clinge na een spectaculaire actie een 24-jarige inbreker aangehouden. Agenten betrapten de man op heter daad tijdens een woninginbraak in de Molenstraat. Hij had onder meer een videocamera had buit gemaakt. De verdach te probeerde met zijn auto via de Molenstraat en de 's Gra venstraat de Belgische grens over te vluchten. De politie zet te daarop met meerdere eenheden de jacht op de man in. In de 's Gravenstraat was een wegblokkade opgeworpen. De crimineel op de vlucht probeerde die te omzeilen en reed in volle vaart over het trottoir. Daarbij ramde hij eerst een geparkeerde auto, waarna hij tegen de gevel van poelierswin kel De Letter tot stilstand kwam. De geparkeerde auto was totaal vernield, de gevel van de winkel raakte zwaar bescha digd. BIERVLIET - Op de Hoofdplaatseweg te Biervliet is donder dag rond 17.10 uur een 54-jarige man uit Breskens met zijn auto in de sloot belandt. Een 40-jarige man uit Terneuzen wilde linksaf slaan toen hij ingehaald werd door de 54-jarige automobilist. Als gevolgd dat de man uit Breskens in de sloot belandde. De man had geen verwondingen. ZUIDZANDE - In de nacht van donderdag op vrijdag is op verschillende plaatsen ingebroken in auto's. In Zuidzande werd ingebroken in vier personenauto's en een bedrijfsauto. Die stonden geparkeerd aan de Christoffelstraat, Oostburg- sestraat en de Grubekestraat. Bij een auto in de Garsstraat bleef het bij een poging tot inbraak. In Oostburg werd ingebroken in twee personenauto's aan de Blikken en de Tragelsingel. In Terneuzen werden eveneens twee auto's opengebroken. In de Jacob van Lennepstraat bestond de buit uit geluidsappa ratuur, cd's en een gsm met een totale waarde van een paar duizend euro. In de Da Costastraat werd de hoedenplank met ingebouwde geluidsboxen en de autoradio uit een voertuig ontvreemd. De waarde van de weggenomen goederen be draagt een paar honderd euro. Het totale schadebedrag is on bekend. OOSTBURG - De plattelandsknooppunten in West-Zeeuws- Vlaanderen moeten het voortaan zonder kaasboerderij Ys enagel in Oostburg stellen. Eigenaar F. Baars moet om per soonlijke redenen, stoppen met de kaasmakerij, de verhuur van fietsen en de ontvangst van toeristen. Baars was een van de eerste landbouwbedrijven in West- Zeeuws-Vlaanderen met een dagattractie. Hij was ook een van de drijvende krachten achter de twee jaar geleden coöpe ratie van agrarische bedrijven die toeristen onthalen voor een bezoek aan het bedrijf, streekproducten verkopen en rondlei dingen verzorgen. Bij de deelnemers kunnen de toeristen fiet sen huren, die hen moeten aanmoedigen de auto te laten staan. OOSTBURG -Van een geparkeerde auto aan de L. Serier straat in Oostburg werden tussen donderdagmiddag zes uur en gistermiddag zes uur beiden kentekenplaten weggeno men. Er werd geen schade aan de auto toegebracht. De waarde van de kentekenplaten bedraagt enkele tientallen eu ro's. door Niels Juist DEN HAAG - Tegen een 46-jari- ge man uit Stavenisse die de af gelopen vier jaar met drie van zijn stiefdochters ontucht zou hebben gepleegd, is gisteren bij de Haagse rechtbank een ge vangenisstraf geëist van vijftien maanden waarvan vijf voor waardelijk. De verdachte was vrachtwa genchauffeur van beroep en nam twee jaar geleden zijn oud ste stiefdochter mee naar Frankrijk. Het twintigjarige meisje zou 'een moeilijke tijd achter de rug hebben gehad' en verdachte hoopte haar met het reisje wat verpozing te bieden. Volgens zijn stiefdochter heeft de man haar tijdens de reis ver kracht. De verdachte ontkende dat ten stelligste. In zijn versie van het verhaal was het meisje 's nachts bij 'm komen liggen om 'een beetje te kroelen.' „Dat vind ik heel normaal om met je kinderen te doen", aldus de ver dachte. Pas na de reis zou de verdachte een kortstondige 're latie' met zijn stiefdochter heb- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtem@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ben gehad. Maar volgens de man was er niets tegen haar zin gebeurd. De aangifte van het slachtoffer stond niet op zichzelf. Ook haar zeventienjarige zusje vertelde dat de verdachte haar seksueel heeft misbruikt. Tijdens een reis naar Duitsland had hij haar nog bestraffend toegesproken om dat ze volgens hem 'veel te snel voor jongens uit de kleren ging.' Maar 's nachts zou hij het meisje zelf betast hebben. Toen het meisje daar de volgende dag over begon zou de verdachte woedend een koffiezetapparaat kapot hebben gegooid. Volgens hem had hij het meisje 'per on geluk in zijn slaap betast'. Datzelfde gold voor haar jonge re zusje. Het dertienjarige meis je kwam 's nachts naast haar moeder in bed liggen. De ver dachte, die aan de andere kant van haar moeder lag, legde zijn hand op haar borsten. Ook dat was volgens de verdachte in een slaaptoestand gebeurd. Het meisje geloofde die verklaring aanvankelijk, maar besloot toch aangifte te doen toen ze hoorde wat er met haar zussen was gebeurd. Niet bewezen De officier van justitie achtte de vei'krachting van de oudste dochter niet bewezen, maar ge loofde wel dat de verdachte haar had aangerand. Ook de on tucht met haar twee zusjes acht te de officier bewezen. Dat alles bij elkaar vond hij ernstig ge noeg om een onvoorwaardelijke celstraf te eisen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeenteraad van Hulst wil meer inzicht in de kos ten die met de herindeling van Hulst en Hontenisse gepaard gaan. Dat bleek tijdens de commissie financiën waar het voorstel van het college van B en W ter spra ke kwam om een aanvullend krediet van ruim twee miljoen euro te verstrekken. J. van Eek (CDA) wilde weten waarom het college een heleboel posten niet invult. „Het overzicht wat we van u gekregen hebben, zegt ons heel weinig. Ik vraag me af wat ons nog te wachten staat. A. Hegger (Progressief Hulst) had ook haar bedenkingen over het voorstel. „We zijn er niet voor om een krediet te geven zonder dat we weten waar we aan toe zijn. Dat schept immers een hoop onduidelijkheid." P. Plasschaert (PvdA): „We vragen niet om uitgebreide tabellen, maar om inzicht in de kosten. Als je iets gaat doen, moet je im mers eerst de wensen inventari seren en vervolgens een prijs kaartje maken." Volgens burgemeester A. Kes- sen is dat echter allemaal niet zo eenvoudig. „Het is toch on werkbaar om iedere keer terug te komen naar u om geld te vra gen. Bovendien kunnen we een aantal uitgaven niet aangeven, omdat ze momenteel nog niet aan de orde zijn." De commis sieleden namen echter geen ge noegen met dit antwoord. Van Eek en Hegger zeiden bang te zijn voor eventuele overschrij dingen van het budget. Van Eek: „Het college weet toch wel bij benadering hoeveel het is? Er is altijd nog de beleidsvrijheid om daarvan af te wijken." Daar ging Kessen mee akkoord. „Ik zeg u toe dat we het lijstje zo compleet mogelijk maken." Van Eek wilde nog wel weten of Kessen niet bang is dat Hulst net als Sluis niet de beloofde 2,4 miljoen euro vergoeding van het Rijk voor de voorbereidingen van de fusie krijgt, maar slechts 1,3 miljoen. Kessen zei dat hem daarover nog geen enkel geluid had bereikt. Hegger vroeg zich af of het be drag dat de huidige gemeente secretaris van Hontenisse bij zijn vertrek tegemoet kan zien als afkoopsom gelijk is aan een normale wachtgeldregeling. Het gaat hier om een bedrag van ruim 378.000 euro. Kessen: „Nee, het betreft hier een rege ling die getroffen is na overleg tussen de gemeentesecretaris en de stuurgroep." door René van Stee IJZENDIJKE - Horen doet ze niet alles meer en ook haar ge heugen laat haar wel eens in de steek, maar verder is Jo hanna le Clercq-de Hullu nog redelijk gezond. Gisteren vierde de oorspronkelijk uit Nieuwvliet afkomstige me vrouw Le Clerq haar hon derdste verjaardag in ver zorgingshuis Emmaus in IJ zendijke, waar ze nu twee jaar woont. Door de nasleep van een gebroken heup was het niet meer verantwoord zelf standig te blijven wonen. Volgens dochter Krina komt haar moeder uit een sterk ge slacht. „En ze zorgen hier na tuurlijk goed voor haar", zegt ze, rondwijzend in de recrea tiezaal van huize Emmaus, waar de honderdjarige een re ceptie kreeg aangeboden. Dat het in het IJzendijkse verzor gingshuis goed toeven is, blijkt uit het aantal eeuwelin- gen dat er woont. Behalve me vrouw Le Clerq telt het ver zorgingshuis nog twee andere bewoonsters van boven de honderd jaar. De grootste verrassing op de honderdste verjaardag van mevrouw Le Clercq was het bezoek van haar 99-jarige zus Cornelia. Die woont in Am stelveen, maar wilde koste wat kost aanwezig zijn bij de verjaardag van haar zus. Ze werd gebracht door haar dochter Mies. „Zoiets mag je niet missen. Als je zuster hon derd wordt, moet je daar bij zijn." Mevrouw Le Clercq woonde tot 1954 met haar man Abra ham op de boerderij aan de Nieuwstraat in Oostburg. Het Johanna le Clercq-de Hullu. leven stond in het teken van hard werken en de zorg voor het gezin. Na de verhuizing naar een woning in de Mr E. J. Risseeuwstraat in Oostburg deed het echtpaar het rustiger aan en genoot van een mooie oude dag. „Ik had toen een prachtige bloementuin. Dat was m'n lust en m'n leven", vertelt ze. De heer Le Clercq overleed zestien jaar geleden, na een huwelijk van bijna zestig jaar, Het echtpaar kreeg een zoon, Jan (76), en een dochter, Kri na (74). Momenteel zijn er een kleindochter en twee achter kleinzoons. In Huize Emmaus beperken de bezigheden van mevrouw Le Clercq zich tot televisiekijken, bezoek ont vangen en met de medebewo ners praten. „Plet is hier heel gezellig en ik heb het naar m'n zin", zegt ze. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hopen dat na de zomervakantie de grond voor het dure uitbrei dingsplan De Rietlanden nabij de Ötheense Kreek bouwrijp ge maakt kan worden. Het plan voorziet in de bouw van kapita le woningen op bouwkavels op lopend tot ruim een hectare. Het dagelijks gemeentebestuur schat in dat het bouwrijp maken van het nieuwe woongebied, dat doorsneden moet worden met waterpartijen, aanmerkelijk duurder zal uitvallen dan eerst werd geraamd. Voor het eigen lijke bouwrijp maken werd in 1997 een bedrag van ruim 272.000 euro gereserveerd, maar de raad krijgt nu al de boodschap mee dat daar een be hoorlijk bedrag aan toegevoegd door Jean-Lou de Gucht HULST - De inbraakgolf die de gemeente Hulst sinds eind vorig jaar teistert, is geen op zichzelf staand verschijnsel, maar komt in heel West-Europa voor. Dat zei politie-inspecteur P. Ardon- ne van het wijkteam Hulst- Hontenisse tijdens de commis sie algemeen bestuurlijke zaken van de gemeente Hulst. De commissieleden wilden van de politie weten of er wel vol doende gedaan wordt aan de op lossing van de reeks inbraken. Volgens Ardonne hoeft daar niet aan getwijfeld te worden. „Maar ook voor de politie is het een golf die over ons heen komt." Toch zijn er volgens de Hulster politiechef E. Kint wel een paar succesjes te melden. „Al kan ik daar nog niet op in gaan, omdat dat nog nader on derzocht moet worden." Niet alleen Kint wees er nogmaals op dat de politie het probleem niet alleen kan oplossen. De aanpak van het probleem van de woningin braken begint bij deugdelijk hang- en sluitwerk. „Je loopt nog te vaak aan tegen de Bour gondische levensstijl. Mensen gaan er te vaak vanuit dat het allemaal niet zo'n vaart zal lo pen." Daar waren de commissieleden het niet mee eens. J. van Eek (CDA): „Er is hier de laatste tijd heel veel aan beveiliging ge daan. De achterdeur staat hier echt niet meer open." L. Reyns- (VVD) sloot zich hierbij aan. „De politie zou er beter aan doen om het probleem niet op het bordje van de inwoners te leggen." Keurmeesters Kint vond het j ammer dat de ge meente Hulst nog niet mee wil werken aan het opleiden van keurmeesters voor het politie keurmerk. „Andere mogelijk heden om woninginbraken te gen te gaan zie ik verder niet." Burgemeester A. Kessen sluit dat echter niet uit. „Maar het plan is zeker nog niet van de baan." Ondanks de 78 inbraken die de laatste tijd in de streek gepleegd zijn, loopt het volgens de politie in de gemeente Hulst helemaal niet zo'n vaart met de woningin braken. De laatste jaren is er zelfs sprake van een flinke da- ling. (Advertentie) zal moeten worden. In overleg met het waterschap Zeeuws- Vlaanderen zal de gemeente op korte termijn bekijken waar de waterpartijen moeten komen en de noodzakelijke persleidingen voor het (riool)waterafvoer. De gemeente schat in dat dit karwei alleen al zo'n anderhalf miljoen euro gaat kosten. Vier aanne mingsbedrijven uit Terneuzen en Biervliet zijn uitgenodigd om offertes te doen. De raad buigt zich donderdag 28 maart over de aanbestedingen. De verga dering van de raad begint om 19.30 uur in het Terneuzense stadhuis. Soms zijn dingen zo mooi, dat je ze moet bewaren, ook al heb je er niks meer aan. Neem nou die oude sluizen bij Hansweert, Ze functioneren niet meer, maar ze zijn wel erg mooi in het landschap. Zo simpel is dat. Simpel is ook die geweldige kast van Misura Emme, Italiaanse stijl en schoonheid. Hoe oud hij ook wordt, functioneel blijft hij altijd. En mooi. Past bij oud en past bij nieuw. En omdat hij toch overal past, hebben we hem maar even voor die sluis gezet. Kees den Herd Interieurslyling Walcheren Noordweg 1 25, Serooskerke 0118-593030 www, keesden herder nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67