NU OOK IN GOES! Goes wil snel besluit asielzoekers De grote uitdagingen zijn op Spelen met wiskunde Klaverblad geeft voorlichting op Tholen over huisartsenpost GEBR. DOMINICUS BV Portefeuilles op Noord-Beveland zijn verdeeld Reddingboot schiet sportvissers te hulp Gemeente verwacht grote beroering bij uitzetting ingeburgerde vluchtelingen Vragen over overslag kadavers Gewonde bij botsing Poortvliet Bouwkraan valt van vrachtwagen SP voert actie tegen straaljagers Akkoord over Sloeboog-lijn Brommer en helm gestolen Uitvoering Echo Passieconcert Komedie in Vijverzicht Pleegzorg Uitvoering EMM THOLEN - Er heerst nog te veel onduidelijkheid over de nieuwe huisartsenpost in Bergen op Zoom, waar ook Tholen onder valt. Tijdens een speciale bij eenkomst wil Hel Klaverblad de inwoners van het eiland daarom verder informeren. De huisartsenpost in Bergen op Zoom is eind vorig jaar begon nen. Dat betekent dat onder meer de Thoolse bevolking 's avonds, 's nachts en in de week einden geen gebruik meer kan maken van de eigen huisarts of diens vervanger, maar van één van de artsen die de post beman nen. Het Klaverblad, de organisatie van zorgvragers in Zeeland, heeft geconstateerd dat er nog een hoop zaken onduidelijk zijn onder de Thoolse bevolking. Mensen vragen zich af hoe ze bij de post moeten komen, hoe lang de aanrijtijd is en of de dokter wel op tijd is na een oproep. Om al deze vragen te beantwoorden houdt het Klaverblad in samen werking met de Stichting Werk groep Gehandicaptenbeleid Tholen woensdag 3 april een voorlichtingsbijeenkomst. Een forum, bestaande uit twee huisartsen en vertegenwoordi gers van de zorgverzekeraars, de apotheek en Het Klaverblad, zal toelichting geven en vragen van het publiek beantwoorden. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en vindt plaats in gemeen schapscentrum De Meulvliet in Tholen-stad. (Advertentie) Natuurstenenvloeren, haarden stijlschouwen, gedenkstenen. Verrijn Stuartweg 10 tel. 0118-571436 www.dominicus.nl - info@dominicus.nl WISSENKERKE Het nieuwe college van Noord-Beveland is eruit, de portefeuilles zijn ver deeld. Als de gemeenteraad er op 28 maart mee akkoord gaat, behar- tigt CD A-wethouder J. M. Meu- lenberg-op't Hof de komende vier jaar de portefeuilles Open bare werken, Recreatie, Verkeer en vervoer en Volksgezondheid. WD-wethouder C. Schippers blijft Sociale zaken doen. Hij krijgt ook Welzijn, Sport, On- derwijs, Cultuur en Monumen- I tenzorginzijnportefeuille. Voor de nieuwkomer in het college, I SGP-wethouder A. van der Maas, is de portefeuille Ruimte lijke ordening, Volkshuisves ting en Milieu. Voor burgemeester C. van Liere blijven dan over Algemene be- I stuurlijke zaken, Openbare or- de en veiligheid, Voorlichtingen promotie, Personeel en organi- I satie, Financiën, Economische zaken, Landbouw en visserij en Plattelandsontwikkeling. Meu- lenberg, de langst zittende wet houder, treedt op als loco-bur gemeester, f Alle Noord-Bevelandse wet- houders zijn part-time in dienst van de gemeente. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl zaterdag 23 maart 2002 door Piet Kleemans NEELTJE JANS - De beman ning van reddingboot Koop- mansdank moest gisterenmor gen in actie komen voor een op drift geraakte sportvisboot. Het schip, de Andromeda uit Bruinisse, was in de vanglijn van de Oosterscheldekering te recht gekomen. De visboot was 's ochtends vroeg met 37 perso nen aan boord vertrokken van ligplaats Noordland, op weg naar een visgebied op de Noordzee. Even buiten de haven bij de Rooinpotsluis viel de motor van de boot stil en dreef de boot rond kwart voor zeven naar de vanglijn van de kering. Er stond op dat moment een sterke vloedstroom met noord westenwind, kracht vijf. De schipper van de Andromeda liet voor de zekerheid het anker vallen en sloeg alarm. De KNRM-reddingboot Koop- mansdank voer uit om hulp te verlenen. Nadat het anker was gelicht - dat moest op hand kracht omdat de machines aan boord van de Andromeda wa ren uitgevallen - werd de sport visboot uit de vanglijn gehaald en weer terug gebracht naar zijn ligplaats. Om half negen was de Koopmansdank weer terug op station Noordland. Het douaneschip Zeevalk was paraat om ondersteuning te verlenen. door Rolf Bosboom GOES - De procedure van asiel zoekers die al langer dan drie jaar in Nederland verblijven, moet binnen een jaar zijn afge wikkeld. Als dat niet lukt, dan dient deze groep alsnog een per manente verblijfsvergunning te krijgen. Het dagelijks gemeen tebestuur van Goes dringt daar op aan in een brief die het heeft gestuurd naar staatssecretaris E. Kalsbeek van Justitie. Goes reageert hiermee op een landelijke petitie die Vluchte lingenwerk Nederland aan alle gemeenten heeft aangeboden. Daarin wordt aandacht ge vraagd voor asielzoekers die al langer dan drie jaar in Neder land verblijven. Het gaat dan vooral om de mensen uit de zo geheten 'moeilijke landen', waar recent (burger)oorlogen zijn geweest en mensenrechten zijn geschonden, zoals Iran, Irak, Kosovo, Bosnië-Herzego- vina en Rwanda. Vluchtelingenwerk heeft aan gedrongen op een 'generaal par don' voor deze groep vluchtelin gen. Zij stelt dat de overheid inmiddels het recht heeft ver speeld deze mensen terug te stu ren, omdat procedures binnen een redelijke termijn moeten worden afgerond. De petitie heeft in Goes bijval gekregen van Stichting Vluchtelingen- Werk en Nieuwkomers Goes en GroenLinks. In de brief aan Kalsbeek schrij ft het college van burgemeester en wethouders dat het de zorg van Vluchtelingenwerk over de langdurige procedures deelt. In Goes wonen momenteel 112 asielzoekers die al langer dan drie jaar in Nederland verblij ven. Van hen komen er 75 uit moeilijkelanden. Twee gezinnen uit Ethiopië zijn zelfs al sinds 1993 hier; drie an dere families sinds 1994. „Deze mensen zijn veelal goed inge burgerd en opgenomen in onze gemeenschap", aldus het Goese college. „De kinderen zijn vaak hier geboren en gaan hier naar school. Uitzetting van deze ge zinnen zal grote beroering wek ken." In tegenstelling tot wat Vluch telingenwerk en GroenLinks wilden, pleit het gemeentebe stuur niet direct voor een gene raal pardon. Zij stelt in plaats daarvan een soort ultimatum en dringt erop aan binnen een jaar te komen tot de afwikkeling van de procedures voor de betrok ken asielzoekers. Als dat niet lukt, dan ondersteunt de ge meente alsnog het pleidooi voor een generaal pardon. KRUININGEN - Het Reimerswaalse gemeenteraadslid M. Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) heeft het college van Ge deputeerde Staten schriftelijke vragen gesteld over een be drijf aan de Nishoek in Kruiningen. Volgens hem vindt daar in de nachtelijke uren overslagplaats van dierlijk afval en kada vers. Weststrate wil weten of dergelijke activiteiten wel in de milieuvergunning zijn opgenomen en of de provincie, indien dat niet het geval is, bereid is verbaliserend op te treden. POORTVLIET - Bij een aanrij ding op de kruising van de Dee- straat en de Noordstraat in Poortvliet is gistermiddag een 32- jarige vrouw uit de gemeente Tholen licht gewond geraakt. Het slachtoffer reed op haar bromfiets over de Noordstraat toen ze geen voorrang kreeg van een 33-jarige automobiliste uit dezelfde gemeente. Bij de aanrijding die volgde raakte het slachtoffer gewond aan haar rug en haar rechterknie. OOST-SOUBURG - Een bouwkraan is gisterochtend op de A58 bij Oost-Souburg op de weg terecht gekomen nadat die van een vrachtwagen was gevallen. Dat gebeurde toen de 53- jarige vrachtwagenchauffeur uit Zundert de bocht naar de snelweg indraaide. Het contragewicht van de kraan kwam in de middenberm terecht. Het blok woog 14.000 kilo. Een ande re kraan moest er aan te pas komen om het blok weer op de vrachtauto te zetten. De weg werd daarvoor enige tijd volle dig afgesloten. De chauffeur bleef ongedeerd. Hij kreeg een proces-verbaal. VLISSINGEN - De Socialistische Partij Vlissingen zamelt vandaag handtekening in tegen de aankoop van de Joint Stri ke Fighter. De partij vindt dat dezeven miljard euro die met de order gemoeid is, beter anders besteed kan worden. De SP staat vandaag van half twee tot half vijf in de Lange Zelke. De handtekeningen worden voor het debat in de Tweede Kamer op 2 april aangeboden. DEN HAAG - Nederland en België ondertekenen dinsdag een intentieverklaring over de aanleg van een nieuwe goederen- lijn tussen de Antwerpse haven en het Zeeuwse hoofdspoor richting Bergen op Zoom. De ministerraad heeft dit gisteren besloten. Ook de bouw vaneen aftakking richting Zeeland, de zogenaamde Sloeboog, maakt onderdeel uit van het akkoord. In oktober 2001 was hierover al overeenstemming bereikt met onder meer de provincie Zeeland. De Sloeboog is van belang voor de spoorwegontsluiting van de in Vlissingen-Oost ge plande Westerschelde Container Terrpinal, De ministerraad heeft ook besloten een onderzoek uit te voeren naar 'het eind beeld voor een primaire goederenspoorverbinding Antwer- pen-Rotterdam' Met name in West-Brabant bestaat daar veel discussie over, omdat de huidige spoorlijn dwars door Bergen op Zoom, Roosendaal, Oudenbosch en Zevenbergen loopt. VLISSINGEN - Een brommer met een helm is gisterochtend gestolen van een schoolterrein in Vlissingen. De zestienjarige eigenaresse vergat haar brommer op slot te zetten. Het is een blauwe Aprilla van het type SR50. De brommer en de helm zijn samen ruim tweeduizend euro waard. door Mieke van der Jagt GOES - Het lijken puzzels en spelletjes, maar het zijn wiskundeopgaven. Ruim honderdvijftig leerlingen, de helft van het Sint Willibrordcollege en de rest van de groepen acht van Bevelandse basis scholen, hebben gisteren meegedaan aan de Kangoeroe Wiskunde wedstrijd. Op hun eigen niveau sprongen de kinde- ren door alle disciplines van de wiskunde langs dertig opgaven. Ze wisten zich in groot gezelschap, want de Europese wedstrijd werd gehouden in 26 landen en er namen meer dan twee miljoen leerlingen deel. Oorspronkelijk is de Kangoeroe Wiskun- dewedstrijd bedoeld voor leerlingen van de brugklas tot en met de vijfde klas van het voortgezet onderwijs. De kinderen krijgen opgaven op hun eigen niveau, van vmbo tot en met het gymnasium. Dit jaar mochten voor het eerst leerlingen van de groepen acht van het basisonder wijs meedoen. Het Sint Willibrordcollege bood de deelname aan tijdens de open dagen, deze winter, en er gaven zich bijna tachtig kinderen op. Die maakten giste ren dezelfde opdrachten als de brugklas sers. De wedstrijd beoogt vooral kinde ren op een andere, speelsere manier te laten kennismaken met het vak wiskun de. De deelnemers kunnen verschillende soorten prijzen, als T-shirts, pennen en rekenmachientjes winnen en er is ook een schoolprijs te behalen. Daarvoor deden de kinderen in Goes hun uiterste best. foto Willem Mieras WILHELMINADORP - Mu ziekvereniging De Echo uit Wil- helmmadorp houdt vandaag haar jaarlijkse uitvoering. Naast muziek staan er sketches in dialect op het programma. De aanvang in het Wilhelminahuis is om 20.00 uur. GOES - Het Kamper Mannen koor Door Eendracht Verbon den geeft vandaag onder leiding van Klaas Jan Mulder een pas- sie-paasconcert in de Maria Magdalenakerk in Goes. Het programma bestaat uit paaslie- deren, psalmen en geestelijke liederen. Mulder laat ook een piano-improvisatie horen. Het concert begint om 19.30 uur. BORSSELE - Toneelvereniging Baarland voert haar platte landskomedie Boerenkool met worst vandaag op in dorpshuis Vijverzicht in Borssele, De voorstelling begint om 20.00 uur. Zaterdag 30 maart is er vanaf 19.30 uur nog een extra opvoering in The Cameronian in Baarland. GOES - In de bibliotheek in Goes is tot en met donderdag 29 maart de reizende tentoonstel ling over pleegzorg te zien. Aan de hand van kindertekeningen, foto's en een vragenspel kunnen bezoekers kennismaken met zes kinderen die in een pleeggezin wonen. KORTGENE - De Koninklijke muziekvereniging EMM uit Kortgene houdt zaterdag 6 en zondag 7 april de jaarlijkse uit voering in de Pompweie in Kortgene. Het concert begint zaterdag om 19.30 uur en zon dag om 15.00 uur. door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Twintig jaar geleden kwam PietJan Reijnier- se op twintigjarige leeftijd in het bestuur van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. Twee jaar daarna werd hij voorzitter. Na zes termijnen houdt de Kou dekerkenaar het voor gezien. Gisteravond droeg hij de voor zittershamer over aan Leo de Visser uit Ritthem. „Alle zes termijnen stond er een uitdaging voor de deur", vertelt Reijnierse. „De laatste keer, drie jaar geleden, was dat het vijftigjarig jubileum van de ZRV in 2000. Ik zie op dit mo ment geen nieuwe veranderin gen meer waarvan ik zeg: die wil ik meemaken. Bovendien is twintig jaar bestuurslid heel lang. Het is tijd voor nieuwe mensen." Een van de grote uitdagingen was in 1996 de verhuizing van de Folkloristische Dagen van het Molenwater irr Middelburg naar het Abdijplein. „Vanaf 1950 zaten we al op het Molen water. De gemeente gaf ons te kennen dat we geen subsidie meer zouden krijgen. We zijn toen met de Stichting Evene menten Middelburg gaan pra ten. Die heeft ons geholpen bij de organisatie en bij het vinden van sponsors." Bij het verplaatsen van het ring- rijden naar een andere locatie komt veel kijken. „We moeten opnieuw de banen uitzetten, de bodemgesteldheid controleren en speciaal zand gebi-uiken als de baan in een plantsoen wordt uitgezet. Bij de verhuizing naar het Bellamypark in Vlissingen, stuitten we op kademuren. Daardoor konden er geen palen in de grond en moesten we een paar meter opschuiven. Dat soort dingen moet je van te vo ren uitzoeken." Een enkel hoogtepunt uit zijn bestuurscarrière kan Reijnierse PietJan Reijnierse: „Ik denk dat het ons gelukt is een middenweg te vinden tussen recreatie, folklore en sport." foto Lex de Meester niet noemen. „Er zijn verschil lende hoogtepunten, zoals die keren dat we een demonstratie gaven in Zuid-Laren. Dat was heel gezellig, met een hele groep daar twee dagen naar toe. Na tuurlijk was het hele jubileum jaar ook een hoogtepunt. We hebben daarvoor ontzettend veel activiteiten gehouden. We brachten een boekje uit en hiel den tentoonstellingen. Het leukste was wel de senioren wedstrijd. In dat jaar hebben we ook gezorgd voor de komst van het standbeeld van de ringrijder te paard op het Koorkerkplein in Middelburg. We moesten een fors bedrag bij elkaar zien te krijgen, maar het is uiteindelijk toch gelukt." In zijn periode als voorzitter kreeg het bestuur van de ZRV het soms ook flink voor de kie zen. In 1991 en 1992 waren er problemen binnen het bestuur Dat resulteerde in het uitzetten van een bestuurslid. „Dat was de zwarte bladzijde uit mijn tijd als voorzitter", zegt Reijnierse. „En dat we de ringrijvereniging van Nieuw- en Sint Joosland moesten royeren omdat ze op ei gen houtje wedstrijden gmgen organiseren, was ook niet leuk Maar inmiddels zijn zij weer te rug bij ons." Gegroeid In de afgelopen twintig jaar is de vereniging op alle fronten ge groeid. „In 1985 hadden we ze venhonderd leden en nu onge veer achthonderdvijftig. We houden veel meer wedstrijden en demonstraties en we zijn meer geprofessionaliseerd." Als verklaring voor het succes zegt de Koudekerkenaar: „Ik denk dat het ons gelukt is een mid denweg te vinden tussen recrea tie, folklore en sport. Onze leden komen uit alle lagen van de be volking en de sfeer binnen de vereniging is goed." Hoewel hij de voorzittershamer naast zich neerlegt, houdt Reij nierse nog wel de lans in de hand. „Ik zit al op ringrijden vanaf mijn veertiende. Ik heb het van mijn vader meegekre gen en inmiddels doet mijn dochter het ook. Ik kan nou lek ker gaan rijden zonder dat ik aan allerlei bestuurszaken hoeft te denken." (Advertentie) Soms zijn dingen zo mooi, dat je ze moet bewaren, ook al heb je er niks meer aan Neem nou die oude sluizen bij Hansweert. Ze functioneren niet meer, maar ze zijn wel erg mooi in het landschap. Zo simpel is dat. Simpel is ook die geweldige kast van Misura Emme, Italiaanse stijl en schoonheid. Hoe oud hij ook wordt, functioneel blijft hij altijd. En mooi. Past bij oud en past bij nieuw. En omdat hij toch overal past, hebben we hem maar even voor die sluis gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53