Geen hoger beroep terrorist NU OOK IN GOES! PZC Bomaanslagen komen Peru niet ongelegen Paus veroordeelt voor het eerst seksueel misbruik binnen kerk ETA verklaart socialisten oorlog Aanslag Jeruzalem doorkruist overleg over wapenstilstand GEBR. D0MINICUS BV O 5 Premier Aznar zet zichzelf voor schut Piloot helikopter had gedronken Mare Dutroux veroordeeld EU en Polen Regels Amerikaanse tribunalen oogsten meteen kritiek eens over grondverkoop Braakzakjes bij de uitgang Zwolse dj wil deal met justitie NV Condoomboom aboriginals succes Meisjes verdacht van martelen Winst luchtvaart laat nog lang op zich wachten V vrijdag 22 maart 2002 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Premier Aznar van fungerend EU-voorzitter Spanje moet zich mogelijk voor het Europees Parlement verantwoorden voor een wel erg informele opmerking woensdag tijdens een debat over de top van Barcelona. Aan het eind van zijn toespraak in het parlement zei Aznar. ten onrechte veronderstellend dat de microfoon al uitstond, „Vaya conazo que he soltado." Vrij vertaald betekent dat 'Wat een lulverhaal heb ik hier ge houden'. liet zinnetje werd geregi streerd door de Spaanse radio en veroorzaakte in Aznars thuisland grote hilariteit. ï)e meeste Europarlementariërs kwamen er pas na geruime tijd achter wat Aznar had gezegd, omdat ze het debat via tolken volgden en die vertaalden al leen de officiële redevoering van de EU-voorzitter. Europarlementariër Bouw man van GroenLinks over weegt Aznar via schriftelijke of mondelinge vragen ter ver antwoording te roepen. Op zichzelf kan Bouwman zich best voorstellen dat de Span jaard zich laatdukkend uitliet over de uitkomsten van 'Barce lona', want daar was volgens hem alle aanleiding toe. Maar de volgens Bouwman overi gens erg vlakke en saaie speech van Aznar stond juist bol van de superlatieven over de resul taten van de top. Zo zei de Spaanse premier onder meer dat 'we een betere EU hebben gekregen door Barcelona". Vol gens Bouwman moet Aznar maar eens komen uitleggen wat hij echt heeft bedoeld. Een woordvoerder van voor zitter Cox van het Europarle ment schoot Aznar gisteren te hulp. Volgens hem wilde de Spaanse premier met het ge wraakte zinnetje alleen aange ven dat hij zijn toespraak saai vond en dat zijn medewerkers in het vervolg voor een boeien der tekst moeten zorgen. ANP HAMBURG - De piloot van de traumahelikopter die vorige week donderdag in Hamburg neerstortte, had te veel gedron ken Dc man had een alcoholpromillage van 1.5 inzijn bloed Het ongeluk kostte alle vijf inzittenden het leven Uit onderzoek vaneen medisch instituut van de Duitse lucht macht is gebleken dat ook de boordwerktuigkundige onder invloed van alcohol was. Zijn promillage bedroeg 1.2 Kort na decra5h werd een technisch mankement nan de helikopter als oorzaak van het ongeluk genoemd De helikopter was op weg naar een ongeval DPA BRUSSEL - I)e Europese Unie heeft gisteren in de toetredings onderhandelingen met Polen afspraken gemaakt over de aan koop van grond door buitenlan ders. Verantwoordelijk euro commissaris Verheugen sprak van een doorbraak. Polen kan gedurende een over gangsperiode van maximaal twaalf jaar na toetreding tot de Unie de verkoop van grond aan inwoners uit andere lidstaten beperken Aan de andere kant kunnen EU-burgers die mo menteel in Polen op gepacht land 'boeren', die grond al na drieof zeven jaar aankopen. Die periode geldt vanaf de sluiting van het pachtcontract en niet pas vanaf de ingangsdatum van het Poolse EU-lidmaatschap (waarschijnlijk 2004). Die laatste afspraak is tot stand gekomen onder Nederlandse druk. Er 'boeren' al langer naar schatting enkele honderden buitenlanders in Polen. De meerderheid van hen is Neder lander. Poolse tegenstanders van aansluiting bij de EU scher men dan ook voortdurend met de dreigende uitverkoop van kostbare grond. Zij raken daar mee een gevoelige snaar in een land dat in de loop van de ge schiedenis delen moest afstaan aan buren. Volgens de Poolse premier Mil ler, die zich tevreden toonde over het akkoord, is die vrees onterecht. Hij beschuldigt de eurosceptici ervan dat zij my thes in stand houden en alleen maar olie op het vuur gooien. Nederland lag op het laatste moment nog dwars, omdat het een verklaring van Polen wilde, dat het buitenlandse investeer ders eerlijk zou behandelen. ANP/RTR/AFP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse tribunalen voor de be rechting van buitenlandse terroristen worden volgens De fensieminister Rumsfeld fair en evenwichtig. Het is nog ondui delijk waar en wanneer de eer ste tribunalen, door de Ameri kanen inmiddels omgedoopt tot 'militaire commissies', zullen worden gehouden. „Er is nog geen kandidaat voor een proces", aldus Rumsfeld die de regels gisteren presenteerde Er werd meteen kritisch op ge reageerd door mensenrechten advocaten. Volgens de minister zullen ver dachten worden beschouwd als 'onschuldig tot het tegendeel is bewezen', een basisregel in het recht. Ze krijgen recht op juridi sche bijstand van militaire ad vocaten, te betalen door de VS en ze hoeven met te getuigen als ze dat niet willen. Ook mogen verdachten zelf een eigen advo caat inhuren. Maar de commissies wijken af van bestaande krijgsraden in de VS en verdachten kunnen niet in hoger beroep bij een civiele rechtbank. „De president meent dat er verschil moet zijn, van wege de ongewone situatie waarmee we te maken hebben", zei Rumsfeld. Strijdig Volgens Amnesty International baart met name het ontbreken van een civiel hoger beroep zor gen. Er is alleen een militaire raad van drie door de minister van Justitie te benoemen perso nen die het vonnis kan herzien. ..Geen enkele onafhankelijke instantie zal zich over de rechts zaken kunnen uitspreken, waarmee het leven van een ver dachte uitsluitend in handen van de president ligt. Dat is in strijd met Amerikaanse en in ternationale rechtsregels", al dus een woordvoerder van de burgerrechtenbeweging Aclu De tribunalen zijn met name be doeld voor een aantal van de Al Qaedaterroristen die gevangen gehouden worden in het Ameri kaanse detentiekamp Guant- anamo Bay in Cuba Er wordt niet verwacht dat velen van hen voor een 'militaire commissie' zullen hoeven verschijnen. Pre sident Bush beslist wie een der gelijk proces krijgt Om een verdachte te veroorde len moet tweederde van de leden van de commissie - die uit drie tot zeven mensen bestaat - van oordeel zijn dat iemand schul dig is. De commissieleden zijn actieve of gepensioneerde mili tairen en reservisten, die per proces worden aangewezen. Voor het uitspreken van de doodstraf is unanimiteit nood zakelijk. In de eerste uitgelekte concepten wus dat niet het ge val. De president heeft altijd het laatste woord Openhaar De rechtszaken zijn openbaar Maar de eisen aan bewijsmate riaal zijn minder streng dan normaal. Zo is informatie 'van horen zeggen' toegestaan Als bewijzen zijn gebaseerd op ge heime informatie dan wordt het proces achter gesloten deuren voortgezet Het Pentagon heeft de regels be dacht op verzoek van Bush. Die besloot in november met een 'speciale order' tot de opricht ing van speciale rechtbanken voor buitenlandse gevangenen en oogstte daarmee van meet af aan veel internationale kri tiek GPD van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - Paus Jo hannes Paulus II heeft zich gis teren voor het eerst uitgelaten over het schandaal rond seksu eel misbruik waarde katholieke kerk in verwikkeld is. Hij sprak van een 'ernstig schandaal' dat een 'donkere schaduw van verdenking' legt over alle priesters, van wie velen hun ambt 'eerlijk en integer en vaak met heldhaftige zelfopof fering' uitoefenen. „Als priesters zijn we persoon lijk en diep aangedaan door de zonden van sommige van onze broeders die de genade van de wijding hebben verraden. Zij zijn gevallen voor de ergste vor men van het mysterie van het kwaad", zei de paus in zijn jaar lijkse boodschap aan alle pries ters in de wereld De afgelopen maanden is in de VS een golf van aanklachten losgekomen tegen priesters die zich door de jaren heen schuldig bebben gemaakt aan misbruik van kinderen. De reputatie van de katholieke kerk in de VS heeft hierdoor ernstige schade opgelopen. Ook in andere lan den werd de kerk met misbruik schandalen geconfronteerd. De paus zou vooral diep getroffen Zijn geweest door de aantijgin gen tegen de aartsbisschop van Poznan in zijn geboorteland Po len In een brief die zondag in de kerken werd voorgelezen ontkende aartsbisschop Juliusz Paetz, die nog met de paus in Rome heeft gewerkt voor hij m 1982 door hem naar Polen werd gestuurd, de beschuldi gingen In Ierland heeft de katholieke kerk er in junuan in toegestemd een kleine 150 miljoen euro te betalen aan mensen die de afge lopen tientallen jaren door zijn Snestors zijn misbruikt Meer an twintig Ierse geestelijken zijn voor seksueel misbruik ver oordeeld. Verjaring In Frankrijk werd gisteren een zaak tegen een hulpbisschop uit Parijs die zich in de jaren zeven tig aan een kind zou hebben ver grepen geseponeerd wegens verjaring Volgens de Franse Bisschoppenconferentie zijn de afgelopen tien jaar bijna dertig priesters veroordeeld wegens pedofilu- De brief van de paus werd op een persconferentie in het Vaticaan voorgelezen door kardinaal Da- rio Castrillon Hoyos.Hij maakte melding van een onderzoek waaruit blijkt dat 3 procent van de Amerikaanse geestelijkheid 'neigt' naar misbruik van jonge ren en dat 0,3 procent van hen pedofiel is .AP CHERTSEY - Een tiental achtbaanfanaten maakt het eerste ritje in de Colossus, de nieuwste sensatie van Thorpe Park. een pretpark in Chertsey in het Engelse graafschap Surrey. De Colossus bevat een kurkentrekker van tien loopings en dat is een record in de wereld van de rollercoasters. De attractie, die vijftien miljoen euro heeft gekost, omvat ren par cours van 850 meter, waarop een snelheid van 65 kilometer per uur wordt bereikt. Engelands jongste aanvul op de maaginhoud staat vanaf \andaag tot ieders beschikking. foto Toby Melville/EPA door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De twee auto bommen, die woensdagavond kort na elkaar bij de Ameri kaanse ambassade in de Peru aanse hoofdstad Lima ontplof ten en het leven kostten aan negen mensen, dreunen nog hard na. Morgen landt immers de Amerikaanse president Bush in Lima opzijn vierdaagse rond reis door Latijns Amerika. De Peruaanse vice-president Raul Diez Canseco was het eerst ter plekke Het waarnemend staatshoofd, dat president Ale jandro Tbledo vervangt, omdat die in het Mexicaanse Monter rey de VN-top over Ontwikke ling bijwoont, loonde zich to taal verrast Maar dat kan Diez toch moeilijk zijn Jongstleden november werd al een aanslag op de VS- ambassade verijdeld met de arrestatie van twee re bellen behorend tot de commu nistische guerrillabeweging Lichtend Pad Tot dusver heeft geen enkele or ganisaties de verantwoordelijk heid voor het bloedbad van woensdagavond opgedist, maar afgaande op de gebruikte stra tegie wijst veel in de richting het Lichtend Pad Het geweld van deze maoïstische guerrillabe weging heeft in de jaren tachtig en negentig circa 30 000 Perua nen het leven gekost Het Lichtend Pad heeft naar schatting nog zo'n 500 strijders onder de wapenen Die opereren met name in de coca-valleien Apurimac en Huallega waar zij lokale drugshandelaren afper sen. mede om een hergroepering te financieren. Dat dit begint te lukken, uit zich in een groeiend aantal kleinschalige terreurda den in het gebied waar zij actief zijn. Wel heeft het Lichtend Pad zijn omgangsvormen mot de plaatselijke bevolking dras tisch aangepast Vroeger werd iedereen afgeslacht of gekid napt die geen medewerking ver leende. Nu overleggen de rebel len met de gemeenschap en kopen de coca-bladeren op. Onder Toledo is de drugsbestrij ding wegens geldgebrek ernstig gaan haperen Daarover komt Bush in Lima praten Ook de presidenten van Colombia. Ecuador en Bolivia zullen aan wezig zijn Een van de belang rijkste onderwerpen van ge sprek wordt de Colombiaanse guerrillabeweging Fare, die de strijd eveneens betaalt met geld uit de drugshandel en nu zelfs lijkt uit te wijken naar Peru om daar m de drugshandel te gaan. Militaire interventie President Pastrana beeft Fare de oorlog verklaard, omdat de beweging absoluut weigert het gewapende verzet te staken Mede daarom neigt Bush steeds meer tot een militaire interven tie in Colombia. Ook de Peru aanse president Toledo on derkent hel gevaar van een Co- lnmbialisenng van Peru als het Lichtend Pad niet snel aange pakt wordt. Hij wil de stnjd aanbinden, maar het arme Peru heeft daarvoor geen geld Geld en hulp moeten van de machtige noorderbuur komen. In dat licht gezien komt de bomaanslag met Bush in aantocht misschien wel op het juiste moment GPD door Henk van den Boom BARCELONA - Eergisteren nog stond Juan Priede Pérez met een aantal partijgenoten op het kerkhof van laisarteom zijn socialistische collega te herdenken die een jaar gele den door de ETA werd ver moord. Een dag later wordt het 69-jarigr raadslid zelf door twee ETA-terroristen met pistoolschoten om het le ven gebracht in zijn woon plaats Orio, tien kilometer van San Sebastian. De gewapende Baskische onafhankelijkheidsbeweging lijkt hiermee definitief de oor log te hebben verklaard aan de partij die altijd het meeste begrip toonde voor het onaf hankelijkheidsstreven van de Basken Twee keer eerder dit jaar werden aanslagen ge pleegd op socialistische poli tici. De beide slachtoffers overleefden hun verwondin gen. Priede Perez was gisteren op slag dood. toen hij in een bar. waar hij met vrienden wat zat te drinken, door hel hoofd werd geschoten De aanslag komt aan de voor- De lijkwagen waarin de vermoorde Juan Priede Perez wordt vervoerd, is omringd door gemaskerde politiemensen. foto Javier Echerarreta/EPA avond van het congres, ko mend weekend, vun de Baski sche socialistische partij Er moet een nieuwe voorzitter worden gekozen De vorige is opgestapt wegens politieke meningsverschillen inzake de Baskische onafhankelijkheid De ETA probeert altijd met aanslagen en mc»orden dit soort cruciale politieke mo menten te beïnvloeden. Tbch blijft het duister waarom de ETA de loop de laatste maanden zo specifiek op de socialisten heeft gericht Tot dit jaar waren het voorname lijk politici van de regerende Partido Popular en leden van de rechterlijke macht en de politie, op wie de terroristen net hadden gemunt Sinds het einde van het veertien maan den durende bestand, ruim twee jaar geleden, ztin er 38 doden te Ixdreuren door het geweld van de ETA Politie en justitie zijn een gigantische tegenannval begonnen. Tien tallen ETA-loden en sympa thisanten zijn de afgelopen maanden opgepakt en opge sloten Niet alleen in Spanje, ook in Frankrijk en Venezuela zijn verdachten gearresteerd en uitgeleverd aan Spanje Over een politieke oplossing van het Baskische conflict wordt in Spanje niet meer ge sproken sinds de conservatie ve regenng van José Mana Aznar aan het bewind is Az nars beleid is er voor honderd procent op gencht om de ETA met wortel en al uit te roeien. I).- Spaanse jx.htic heeft gis teren in de stad Bilbao zeker vier mannen en een vrouw op gepakt Zeverdenkt henervnn lui te zijn van de Baskische af scheidingsbeweging ETA Dat hebben de Spaanse kran ten El Mumlo en El Pafs ge meld. Mogelijk is er er ook nog een zesde persoon gearres teerd GPD CHARLEROI - De van meervoudige kindermoord verdachte Belg Mare Dutroux is gisteren in Charleroi veroordeeld tot drie jaar en een maand voor kleinere vergrijpen Het 'echte' proces over de moorden begint waarschijnlijk niet dit jaar Dutroux kreeg de straf voor brandstichting in zijn eigen wo ning om de verzekering op te lichten, voor diefstallen en voor verboden wapenbezit Eerder kreeg hij vijf jaar voor het ge weld dat hij heeft gebruikt tijdens zijn ontsnapping, enkele jaren geleden. Hij zit sinds 1996 in voorarrest ANP/Belga NEW YORK De Zwolse diskjockey stuurt aan op een deal met justitie in New York Volgens zijn Rotterdamse advocaat I Weski wil hij het niet op een proces laten annkomen De dj kan er zo ufkomen met een straf van tussen dc zeven en tien jaar In een proces loopt hij het risico op een drie tot vier keer hogere straf Ook hoopt hij zo weer snel naar Nederland te komen Volgens het uitleveringsverdrag tussen de VS en Nederland mag hij hier zijn straf uitzitten De dj werd m januari samen met een medeverdachte aan de VS uitgeleverd Daur wordt het duo verdacht van de smokkel van honderdduizenden xtc-pillen naar New York ANP DARWIN - De gezondheidsdienst van de aboriginals heeft eindelijk ren manier gevonden om de inheemse bevolking van Australië veilig te laten vrijen condooms ophangen in bo men. De proef in Fitzov Crossing is geslaagd De plaats had nog niet zo lang geleden het hoogste aantal seksueel over draagbare aandoeningen van de afgelegen berg regio Kiml>er ley, maar dat aantal is dankzij de condoombomen aanzienl ijk verminderd, zei Patrick Davies van de dienst voor culturele gezondheidszorg gisteren Sommige bomen - die bij het café of buiten het dorp - vervul len voor ubortginals een sociale functie. Ze ontmoeten elkaar daar en dnnken er een glaasje. De condoombomen staan er in - middels dne jaar. Do3500 inwoners van de vallei jagen er vol gens Davies maandelijks 3000 condooms doorheen AP BESANQON - Twee meisjes van dertien en veertien jaar uit Besan^on in het oosten van Franknjk zijn opgepakt op ver denking van het martelen en het bewusteloos slaan van een veertienjarige medescholiere. De meisjes zouden zich bij hun daden hebben laten inspireren door jaloezie, maar ook door de horrorfilm Scream en het satanisme Dat heeft het Franse Openbaar Ministerie gisteren bekendgemaakt Het slachtoffer werd zaterdag bewusteloos in een kelder ge vonden Ze had verwondingen op haar gezicht en op haar handen, die haar met een krukenmes toegebracht Volgens het OM heeft het 13-jarige meisje toegegeven dat ze twee jaar eerder op een kerkhof samen met enkele skinheads satanische riten heeft uitgevoerd AFP/DPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Pogingen een stankt-het-vuren te bereiken in het Midden-Oosten verlopen steeds moeizamer, doordat er geen eind lijkt te komen aan het Palestijnse geweld. Voor de tweede keer binnen 48 uur sloeg gisteren een zelfmoordterrorist toe. ditmaal in het centrum van Jeruzalem. Vier mensen kwamen om het le ven en zestig gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen Israel heeft onmiddellijk een voor gisteravond geplande zit ting van de gezamenlijke mili taire commissie met de Palestij- nen afgelast De regen ng is extra kwaad, omdat de jongste aanslag is uitgevoerd door de Aksa-bngade van Jasser Ara fats eigen Fatah-organisatie Eerder deze week zei premier Ariel Sharon dat de Palestijnse leider nog altijd geen vinger uit steekt als het gaat om terreurbe strijding. Volgens een mededeling van de Aksa-bngade is de aanslag van gisteren uitgevoerd door Mo hammed Hashaiku, een 22-jari- ge inwoner uit de buurt van Na- bloes Halverwege de middag blies hij zich op bij het Zion Plein in Jeruzalem I)e explosie en de honderden spijkers die de dader bij zich dn>eg. richtten een bloedbad aan onder voor bijgangers Volgens de Israëlische veilig heidsdienst was Hnshaika vori ge maand op Israels aanwijzing door de Palestijnse politie in Nabloes aangehouden, toen hij op het punt stond een zelf moordmissie uit te voeren La ter is hij overgebracht naar Ramallah. waar hij, toen het Is raëlische leger de stad binnen trok. in vrijheid zou zijn gesteld door Falah-leider Marwan Barghouti De aanslag heeft Jasser Arafat en diens Palestijnse Bestuur in grote verlegenheid gebracht, vooral omdat de Palestijnen maandenlang hebben aange drongen op een hervatting van de Amerikaanse bemiddelings pogingen Het Palestijnse leiderschap heeft de actie on middellijk veroordeeld en aan gekondigd dat er maatregelen /uilen worden genomen tegen de organisatoren Arafat zei te hopen dat de Amerikanen hun pogingen een staakt-het-vuren te bereiken zullen oortzetten en hij zegde bemiddelaar Zinni alle medewerking toe De Palestijnse veroordeling van de aanslag kon niet voorkomen dat de derde bijeenkomst van dc Israélisch-Palestijnse militaire commissie, die voor gisteravond was voorzien, werd afgelast. Al met al zal de afkondiging van een staakt-het-vuren als het zover komt. nog minstens ren paar dagen op zich laten wach ten GPD GENEVE - Dr luchtvaartindu strie zal waarschijnlijk tot eind olgend jaar geen winst maken. Dit heeft economisch directeur P. Mom» van de luchtvaartor ganisatie IATA gisteravond ge zegd De industrie kreeg het zwaar te verduren na dc aansla gen in de VS op 11 september Moms zei in Genéve dat 'winst draaien nog achttien maanden of meer op zich zal laten wach ten' Over de hele linie in «ie luchtvaart is vorig jaar verlies gemaakt Aan internationale vluchten is in 2001 twaalf mil jard dollar minder gespendeerd Bij de IATA zijn wereldwijd 274 luchtvaartmaatschappijen aangesloten. RTR Naluurxtcncm loeren, haarden A; stijlvhouwen, redcnkstcncn Natuurstenen Varrijn Stuartweg lO tol. OH8-B7143 www.dominicus.nl - infoOdominicus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5