Achmea koopt privé-klinieken PZC Drie Zeeuwen op lijst Fortuyn Borst ziet mogelijk meer ruimte voor ambulancediensten Tweede Kamer stemt voor verbod drijfjacht CAR VILLAGE* Verzekeraar wil cliënt zorg garanderen Rijk in de bres voor toerisme Zwaar geschut in bedrijfspand Fietsagent sneller dan motorpolitie Vak valt artsen zwaarder Aangifte tegen PvdA'er Oudkerk Arrestaties in moordzaak Klundert Zelf w aken over integriteit Industrie en EZ sluiten akkoord over JSF-project Klokkenluider Bos praat niet meer over omkoping Herdenking mkz-crisis vrijdag 22 maart 2002 door Hans Leber AMSTERDAM - Verzekerings concern Achmea heeft het afge lopen jaar vijf Nederlandse pri vé-klinieken gekocht. Het concent is bezig nog meer kli nieken te bouwen, in enkele ge vallen samen met Nederlandse ziekenhuizen. Tbt dusver investeerde het be drijf Medinova. waarvan Ach mea voor 25 procent eigenaar is, zo'n 20 miljoen euro. Volgens di recteur 'zorg', A. van Montfort, van Achmea zijn de klinieken bedoeld om te garanderen dat verzekerden van Achmea in de DEN HAAG - Toerisme en re creatie krijgen extra geld om de klappen op te vangen die zij vo rig jaar te verduren hebben ge had. Brancheorganisatie Toerisme Recreatie Nederland (TRN) krijgt bijna 1,5 miljoen euro voor een imagocampagne, de identiteit van kustplaatsen moet worden verbeterd en er ko men meer wandel-, en fiets- en kanoroutes. De staatssecretarissen Faber (Natuurbeheer) en Ybema (Eco nomische Zaken) hebben dat gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Het buitenlands toerisme in Ne derland heeft vorig jaar gevoeli ge klappen opgelopen door de mkz-crisis en de aanslagen in de VS. Vooral toeristen uit Duits land lieten het afweten. Het aantal reizigers uit de Verenigde Staten, Japan en het Midden- Oosten daalde met bijna een derde. Om de toeristen terug te krijgen stimCtleren Faber en Ybema on der andere cultuur-historische projecten, zoals het herstel van de Hollandse waterlinie en eve nementen rond de oprichting van de VOC. Om de recreatiemogelijkheden een steuntje in de rug te geven, wil Landbouw boeren ertoe zet ten hun grond open te stellen voor wandelaars. ANP toekomst de zorg krijgen waar voor zij verzekerd zijn. Niet alleen wil het concern in de con currentieslag met andere verze keraars wachtlijsten vermijden, maar ook binnen het verzekerde pakket betere hulp bieden dan anderen, aldus Van Montfort. Bij de ziektekostenverzeke raars van Achmea, Zilveren Kruis en Groene LandNPWZ, zijn 2,6 miljoen Nederlanders verzekerd. Zij kunnen in de toe komst gebruik maken van de privé-klimeken van Achmea in Amsterdam (De Lairesst). Ro- zendaal (Klein Rosendael), Haarlem (oogheelkundig medisch centrum), Rotterdam (medisch centrum Rotterdam- Airport) en Berg en Bosch (in ternistenpraktijk en oogheel kundig medisch centrum Berg Bosch) Volgensalgemeen direc teur S Haakman van het bedrijf Medinova dat de klinieken in ei gendom heeft, kunnen voorlo pig ook andere verzekeraars er met patiënten terecht ..Of dat zo blijft hangt af van de markt ontwikkelingen de komende vijf jaar", aldus Haakman, die grote interesse waarneemt bij ziekenhuizen om te investeren m de private sector ..Zelf denk ik dat er over twintig jaar in Ne derland honderden kleine pri vate dagkim leken zijn, waarvan 70 procent in handen is van cen trale ziekenhuizen. De zieken huizen doen dan nog slechts de ingewikkelde, tijdrovende ver richtingen De privé-klinieken kennen een positief politiek klimaat na ja renlang te zijn verguisd. Wegens het gevaar van tweedeling, waarbij iemand met geld sneller of beter geholpen kan worden, legde de regering de klinieken beperkingen op Die worden vrijwel zeker de komende jaren opgeheven, omdat de klinieken een rol krijgen bij het wegwer ken van de wachtlijsten. GPD NOORD WIJ KERHOUT - Militairen zijn bezig een Centurion-tank weg te slepen uit een bedrijfspand aan de Leidse Vaart in Noordwijkerhout. Behalve de ">4 ton zware tank vond de politie er wapens, waaronder een scudraket, een bazooka en een grote hoeveelheid munitie. Uit onderzoek van de Koninklijke Lucht- en Landmacht bleek dat de tank niet meer kon schieten. De Centurion is de voorloper van de huidige I^eo- pardtank. Een 44-jarige Katw ijker is aangehouden. In zijn woning vond de politie nog meer wa pens en munitie. Volgens de woordvoerster erriehtte de politie de actie w oensdag op grond van eigen informatie. Van de aangehouden man was bekend dat hij een opslag had van dumpartikelen. Volgens omwonenden stond de legertank al anderhalf jaar in de loods. Het voertuig heeft zelfs een aantal malen door Noordw ijkerhout gereden en dook op tal van evenementen op. foto Dick Hogewoning/GPD ARNHEM - Agenten die surveilleren op speciale politiofiet- sen zijn gemiddeld anderhalf tot twee minuten eerder bij een incident met de hoogste prioriteit dan hun gemotoriseerde collega's. Bij minder dringende incidenten zijn de fietsagen ten zelfs vele minuten sneller dan politiemensen in een auto of op een motor. Dat blijkt uit een evaluatie van de eerste twee jaar waarin in het Arnhemse centrum een 'biketeam' van de politie actief was. Arnhem is de eerste stad waar agenten op speciaal voor hen ontworpen, extra snelle fietsen gingen surveilleren Publiek, winkeliers en horecaondernemers vinden dat de f ïctsagenten beter bereikbaar en aanspreekbaar zijn. ANP UTRECHT - Bijna eenderde van de artsen ziet het werk regel matig niet meer zitten Van hen is 5 procent van plan op korte termijn de witte jas aan de wilgen te hangen Redenen daar voor zijn dot het vak emotioneel zwaarder valt. de hoge werk druk. de toenemende bureaucratie, weinig vrije tijd en agres sie van patiënten Tbch heeft 95 procent plezier in zijn werk Dat blijkt uiteenschriftclijkeenquétevandeartscnorganisa- tie KNMG onder 540 leden, van wie er 317 reageerden ANP ZEIST - Een man van Murokkaanse afkomst heeft gisteren bij de politie in Zeist aangifte gedaan tegen de PvdA-aanvoerder Oudkerk in de Amsterdamse gemeenteraad Dat zei een woordvoerder van de politieregio Utrecht. De politicus zei in een deze week uitgezonden fragment uil een reportage van het televisieprogramma 2 Vandaag over de raadsverkiezingen tegen burgemeester Cohen van Amster dam: „Wij hebben hier toch ook kut-Marokkanen Oudkerk beantwoordde in de gewraakte opname een vraag van Cohen of Fortuyn in Amsterdam ook veel stemmen zou hebben gehaald De Amsterdamse PvdA bood deze week ex cuses aan voor de uitlatingen van haar politiek leider. ANP KLUNDERT - De politic heeft woensdagavond in Meerlo (Limburg) een aantal mensen gearresteerd Zij worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de dubbele moord in Klundert. op zondag De politie wil het aantal aangehouden personen en hun identiteit nog niet vrijgeven I)e slachtoffers van de dubbele moord in Klundert waren een 23-jarige vrouw en haar 2-jarig dochtertje De vrouw werd doodgestoken Het kind was door verstikking om het leven gebracht. Na de moorden staken de daders het huis van het tweetal in brand. ANP DEN HAAG - Bewoners in Seoul kunnen via internet zelf wa ken over de integriteit van bijvoorbeeld hun bouwaanvraag Zo moeten de eerste tekenen van corruptie en fraude direct de kop worden ingedrukt De Algemene Rekenkamer m Neder land heeft interesse in de Koreaanse vinding Bewoners kunnen via het systeem bijvoorbeeld kijken in welk stadium hun aanvraag zit „Corruptie is niet alleen gelieerd aan specifieke organisaties of landen, maar een werelwijd probleem waar iedereen mee wordt geconfronteerd", aldus burgemeester Goh Kun van Seoul. President S Stuiveling van de Rekenkamer kreeg de software in handen toen ze in Seoul op een congres van alle Rekenka mers was „Wij bekijken of het mogelijk is om de software ook voor Nederland beschikbaar te maken aldus een woord voerster ANP van onze redactie binnenland I)EN HAAG - in gebieden waar de aanrijtijd van ambulances niet binnen de vijftien minuten ligt. waaronder een groot deel van Zeeland, kunnen mogelijk extra standplaatsen voor am bulances komen. DEN HAAG - Het Nederlandse luchtvaartcluster heeft gisteren overeenstemming bereikt met het ministerie van Economische Zaken over deelname aan de verdere ontwikkeling van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig JSF. Daarmee is voor het kabinet de laatste hobbel weggenomen De brief waarin beide partijen de voorwaarden tot deelname heb ben neergelegd, wordt naar ver wachting vandaag naar de Tweede Kamer gestuurd, aldus betrouwbare bronnen rond het kabinet De Tweede Kamer had van het kabinet geëist dat de brief, de zogeheten letter of intent, nog deze week beschikbaar zou ko men. De meeste fracties komen dinsdag bijeen om zich over het kabinetsvoornemen te buigen. Het debat tussen de vier meest betrokken bewindslieden en de Kamer vindt vervolgens een week later plaats op 2 april Aan de Nederlandse deelname hangt een prijskaartje van 858 miljoen euro In de overeenkomst heeft het kabinet bedongen dat de over heid op elk gewenst moment uit het project kan stappen De in dustrie stelt zich garant voor de verdere voortgang ANP Maar dat komt volgens minister Borst van Volksgezondheid al leen in beeld als de ambulance zorg in die regio's doelmatig werkt. Ook wordt een vijfde traumahelikopter niet uitgeslo ten. „We gaan er niet zomaar meer geld inpompen als het in die re gio niet goed is georganiseerd. Maar als dan toch de bereik baarheid in het gedrang blijft, mag er best wat bij. Een com missie zal daarover adviseren." De bewindsvrouw zei dat giste rentijdens een overleg met de Tweede Kamer. Die maakt zich ongerust over de knelpunten met de ambulances in vooral landelijke regio's, onder meer de lange njtijden en het perso neelstekort Files Een projectgroep maakt mo menteel een landelijk sprei- dingsplan voor ambulances en criteria daarvoor Borst wil daarop wachten. „Het streven moet z.i jn dat deambulance er in 100 procent van de gevallen bin nen een kwartier is Maar er is altijd een kink mogelijk, zoals files Uit onderzoek blijkt dat lande lijk 5.9 procent van deambulan- ceritten langer dan vijftien minuten duren In sommige ge bieden is dat percentage hoger Borst gaf als voorbeeld Monnic- kendam en Marken „Daar is 90 firocent van de ambulances te aat Maar daar gaat het ook maar om 25 ritten", aldus Borst Verder denkt een landelijke commissie mobiele teams na over de komst van een vijfde traumuhelikopter, die overdag inzetbaar zijn 's Nachts zouden tien 'grondge bonden' mobiele teams kunnen 4 worden ingezet Volgens Borst' zijn er drie scenario's in beraad, waar de commissie 1 mei klaar mee moet zijn. ANP Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer is gisteren akkoord gegaan met het verbod van de drijfjacht op herten en zwijnen. Staatsse cretaris Faber (Natuur) heeft verder beloofd dat de rustiger drukjacht alleen hij uitzonde ring wordt ingezet als er echt te veel dieren in het bos rondlo pen. Bij drijfjacht worden veelal zwijnen verschrikt door een rij mensen, waarna wachtende ja- gers het wild afschieten. Kabi net en Kamer zijn van mening dat deze vorm van jacht, die in het verleden <>ok door leden van het koninklijk huis wercl be oefend, de dieren te veel ver stoort en kans op verwondingen ■•«ft. Het verbod op dnjfjacht maakt deel uit van de invoering van de nieuwe Flora- en Faunawet per 1 april. Hierin is ook opgenomen dat het wild niet meer wordt bij gevoerd Als de zwijnenpopulatie toch te veel groeit en er onvoldoende wilde varkens vanuit vaste schietposten kunnen worden gedood, is drukjacht een optie Bij drukjacht gaan maximaui één jager en één opdrijver het bos in Een Kamermeerderheid vindt dit eigenlijk een vervelen de methode, maar de meeste fracties gingen uiteindelijk uk- koord met de toezegging dut de drukjacht een uitzondering blijft De Dierenbescherming vreest overigens dat er hierdoor weinig verandert, omdat (op)jagcrs die in linies ver uit elkaar lopen niet zouden zijn aan te pakken ANP door Harmen van der Werf ROTTERDAM - Ken Zeeuw met grote belangstelling voor wet geving. Zo staat de nummer acht op de Lijst Piin Fortuyn omschreven op een papier dat de pers gisteren in Rotterdam uitgereikt kreeg. Die Zeeuw is notaris Fred Scho- newille (33). nog woonachtig in Wemeldinge Begin april ver huist hij naar Deventer Scho- newille heeft er net zoals zijn lijsttrekker 'zin an' Hij deelt, zei hij na de presentatie van de kandidatenlijst, de bezorgdheid van Fortuyn Over de Neder landse samenleving, over de politiek ,Jk wil de politiek te rugbrengen waar die hoort' meldde Schonewilie, toen hij zich kort mocht voorstellen „De politiek hoort thuis in de samenleving en niet onder een natte Haagse wollen deken." Schonewilie werkte bij het Mid delburgse notariskantoor Jan- se, de Jonge en Van Wouwe. Hij heeft inmiddels ontslag geno men om in Deventer te gaan wo nen Zijn vrouw kon. vertelde het kandidaat-Kamerlid, met goed wennen in Zeeland. Bijdrage Wat hij vroeger stemde, maakte Schonewilie niet bekend „Op verschillende partijen." Hij wil zich in de Tweede Kamer vooral guan bezighouden met hel poli tieke handwerk. „Als jurist kan ik daaraan een goede bijdrage lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) DEN NUL - Een boerin w ier bedrijf door mkx werd getruffrn. legt ern krans tijdrnsdr onthulling \an de mkz plaquette in Den Nul. De plaquette is opgericht ter herinnering aan de mkz-criMs die gisteren een jaar geleden in OUt begonfoto Tom van Dijke/ GPD leveren." Hij heeft er vertrou wen in dat de Lijst Pun Fortuyn ook na do verkiezingen overeind blijft ,.Op de kandidatenlijst staan veel academisch ge schoolde mensen. Bovendien, zoals er in Nederland een plaats is voor een partij op de linker flank, de SP, Z.u IS m Zeker ook plaats voor een politieke bewe ging die niet links en niet rechts Hoog op de kandidatenlijst van Pim Fortuyn. op nummer tien, staat iemand die net over de Zeeuws-Vlaamse grens woont, cardioloog Fred Dekker (56) uit Zelzate Hij werkt bij een privé- - kliniek en is fervent voorstan der van een vergaande privati sering van de gezondheidszorg „En don zal blijken", verkon digde Dekker, „dat private zorg veel goedkoper isWie Erivé-gezondheidszorg niet an betalen, moet in de visie van de Zclzatenaar terug kun nen vallen op een publiek sys teem Op de Lijst Pim Fortuyn staat op de 49ste plaats nog Adrt van Duij ven voorde uit Zierikzee, 64 jaar en ondernemer De Zeeuw se vrienden van Fortuyn. inmid dels verenigd in de politieke vereniging Fortuynlijk Zee land, komen zondagmiddag weer bijeen, in Jordy's Palace in Dishoek. Teruggetrokken De bocren-actievoerder Wlen van den Brink heeft zich terug getrokken van de Lijst Pim For tuyn uit onvrede over zijn 'lage' 43ste plaats Dit zei Fortuyn gisteren bij de presentatie van de kandidatenlijst voor de ver kiezingen van de Tweede Ka mer De lijst bevat weinig verrassin gen Wel staat de dammer Harm Wiersmo op een relatief hoge plaats. Mevrouw Bijlhout, tol dusver eindredacteur bij TV Rijnmond en een van de weinige vrouwen op de lijst, slaat op de vijftiende plaats De lijst omvat 51 namen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Klokkenluider A. Bos werkt niet meer mee aan het justitieel onderzoek naar omko ping van ambtenaren door bouw bedrijven. De grond wordt hem te heet onder de voeten, omdat zijn uitlatingen ook be trekking hebben op hemzelf. Bos wil daarom eerst van justi tie de zekerheid dat hij geen straf krijgt. Dat bevestigt justi tie Bos. oud-directeur van bouwbedrijf Koop Tjuchem, heeft tegenover justitie toege geven dat hij ambtenaren heeft meegenomen op reisjes naar Schotland en Zwitserland en naar het bordeel Yab Yum Dit als illustratie voor hoe het er aan toe gaat in de bouwwe reld. als er door de overheid bouwopdrachten te vergeven zijn. Justitie kan Bos als getuige goed gebruiken en betreurt hel hij niet meer wil praten Volgens woordvoerder W de Bruin van het landelijk parket in Rotter dam geeft justitie echter nooit vrijwaring van vervolging Soms wordt getuigen een straf vermindering gegeven van maximaal eendera* van hun straf Maar dat vindt Bos niet De klokkenluider die met een door hem bijgehouden scha duwboekhouding de bouwwe reld in het verdachtenbankje heeft geplaatst, heeft met al zijn medewerking opgezegd Over ({•schaduwboekhouding wil hij nog wel praten Uit die boek houding blijkt dat bouwbedrij ven onderling illegale afspra ken maakten over wie een bouwopdracht kreeg en voor welk bedrag Belastingdienst De Belastingdienst heeft de af gelopen vijfjaar ruim duizend gevallen van fraude in de bouw ontdekt Dat loopt uiteen van zwartwerk totaan het verdon keremanen van winst op bouw projecten Dat blijk uit gege vens van de belastingdienst die het ministerie van Financiën op verzoek van RTL Nieuw* op een rijtje heeft gezet De frauderen de bedrijven hebben tn totaal voor 67 miljoen euro moeten te rugbetalen aan boetes en heffin gen C.PD/ANP Locatie: Goes. De Poel 11 Datum: vandaag om 16 uur Start De bouw van het complex waar meerdere mcrkerxJealers een hoogwaardig en efficient onderkomen krijgen De plaats waar autorijdend Zeeland op wacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3