Vertrouwen dat het goed zit PZC Verliefd op de jazz van Ella en Duke Brood, wijn, een boek en jou 16 Opmars naar Zeeuwse kust is begonnen lezers schrijven Drie Zeeuwse bands in halve finales Kaaipop kunst cultuur vrijdag 22 maart 2002 door Jacques Cats KAMPERLAND - De toeristi sche onderdakverschaffers in Zeeland maken zich op voor een nieuw seizoen. Vanuit Duits land is de opmars naar de kust begonnen. Veel oosterburen hebben vanaf vandaag al paas vakantie. In het tweede deel van de volgende week komt de trek van elders uit het land naar Zee land op gang. De vrije dagen rond Pasen, wor den als gebruikelijk benut om het rollend vakantiematerieel voor de dag te halen en de sei- zoenstek in te nemen. Voor de reguliere campings betekent dat alle hens aan dek. De be langstelling voor andere ver- blijfsaccommodaties komt wat later op gang. „We merken dat het publiek veel korter op het moment van de paasdagen zelf gaat zitten", signaleert Marjan de Kort van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Omdat er te genwoordig eerder sprake is van last second- dan van last minu- teboekingen is er nog geen peil op te trekken hoe de bezetting over een week zal zijn. R. de Reus, representant van de organisatie van recreatieonder nemers Recron, is optimistisch gestemd over de verwachtingen voor het komend seizoen. De re serveringsoverzichten op kam- peergebied liggen op het niveau van vorig jaar, toen het na aan vankelijk veel nattigheid uit eindelijk toch nog allemaal goed kwam met het seizoen. De belangstelling voor bungalows en stacaravans zit in de lift. De interesse van landgenoten voor Zeeland is constant. Dat geldt ook voor Duitsland, alleen wordt de frequentie van het be zoek van oosterburen, mede door de economische situatie in eigen land, wat lager. De Vla mingen beginnen steeds meer de weg naar de Zeeuwse kust te vinden. Ze kwamen wel eerder op dagbezoek, maar maken er nu vaker een meerdaags verblijf van. Met promotie bij de zuider buren valt volgens De Reus nog veel te winnen. Toeristisch Zee land dient erop bedacht te zijn dat de verblijfsgast een steeds grilliger vakantiegedrag gaat vertonen. De trend blijft, dat kwaliteit op prijs gesteld wordt. En dan mag het best wat meer kosten. Hogeschool Zeeland heeft 1500 buitenlanders nodig voor voortbestaan door Henk Postma VLISSINGEN - De Hoge school Zeeland mikt op 1500 buitenlandse studenten. Die zijn nodig om de bestaande, voor een deel verlieslijdende opleidingen in stand te hou den. De nieuwe voorzitter van het college van bestuur, Jan Bart Mandos, heeft er alle ver trouwen in dat die ambitie wordt gehaald. Jammer alleen dat er nu plotseling zoveel commotie is over buitenlandse studenten aan wie 'al te ge makkelijk' geld zou zijn ver diend. Niet dat daar iets mis mee is. „Alle signalen die ik op vang, geven vertrouwen dat het goed zit." Meer wil Mandos er voorlopig niet over kwijt. „Ik moet eerst zelf een duide lijk beeld hebben. Zodra dat het geval is zal ik er volledig open over zijn." Het had er alle schijn van dat het bedje voor Mandos was ge spreid. Toen hij. de initiatief rijke, voortvarende; creatieve en open communicerende oud burgemeester van Borsele, het roer van de Zeeuwse hoge school in handen nam, wap perden de banieren feestelijk in de wind. Zijn voorganger Lein Labruyère had de school, die zes jaar terug nog zo goed als failliet was, tot ver buiten Nederland op de kaart gezet als florerend onderwijsinsti tuut. Zo wist de hogeschool in de afgelopen drie jaar het aan tal inschrijvingen uit het bui tenland te verdriedubbelen: van 430 naar bijna 1400. Nu, nauwelijks twee maanden later, moet Mandos lastige vragen ontwijken over buiten landse studenten waarmee via 'grijze circuits' miljoenen eu ro's zouden zijn binnenge haald. „Heel jammer dat daar nu zoveel commotie over is. Ik zit hier nog in de oriëntatiefa se. En dan is het vervelend dat zoiets veel aandacht en energie vraagt. Het positieve is dat al les nu helder op tafel komt." Hebben de hogescholen, de Zeeuwse voorop, al te gretig gehoor gegeven aan de minis teriële roep om internationali sering? Heeft de hogeschool in De nieuwe voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland,J. Mandos: „Alle sig nalen die ik opvang, geven vertrouwen dat het goed zit." foto Willem Mieras Vlissingen miljoenen guldens overheidsgeld opgestreken door buitenlandse studenten voor vol in te schrijven, terwijl ze hier slechts aanvullende, kwalitatief niet serieus te ne men opleidinkjes volgden? Mandos verwacht het niet. Maar zwijgt zolang de onder ste steen niet is bovengehaald. Op initiatief van Mandos heeft de Zeeuwse hogeschool exter ne, en dus onafhankelijke ac countants ingeschakeld om de zaak te onderzoeken. Minister Hermans wil ook duidelijk heid. Hij heeft de hogescholen zes weken de tijd gegeven om wat vragen te beantwoorden. Mandos denkt ruim voor die tijd met de resultaten voor de dag te kunnen komen. Mocht het nodig zijn, dan hoopt hij dat de landelijke regelgeving wordt aangescherpt. „Ik ben er voor dat er duidelijkheid komt over wat wel en niet mag, zodat hogescholen niet via handig heidjes geld binnen halen." Kwaad daglicht Eén ding doet Mandos onder tussen echt pijn. Het televisie programma Nova bracht afgelopen week een oud visita tierapport in beeld over het pa radepaardje van de Zeeuwse hogeschool: de algemeen als uniek en uitstekend gewaar deerde opleiding aquatische ecotechnologie. Het rapport zette twijfels bij de kwaliteit van deze opleiding voor wat betreft het onderwijs aan Spaanse studenten. Ten on rechte, concludeerde zowel de hogeschoolraad als de minis- ter. Nova ging daar aan voor bij, betreurt Mandos. Sterker nog: „Die uitzending heeft de hele opleiding in een kwaad daglicht gezet." Mandos verheelt niet dat hij, als de nieuwe topman van de Zeeuwse hogeschool, nog veel te leren heeft. Na twee maan den 'in verwondering' op de hogeschool te hebben rondge lopen - „Als nieuweling moet je dat gewoon doen" - ging hij afgelopen week met zijn twee mede-directeuren in conclaaf. „We zijn bij elkaar gaan zitten om de strategie voor de komen de jaren vast te stellen. En om te bekijken: zouden we een paar dingen niet anders kun nen doen?" De hoofdlijnen blijven wat Mandos betreft kaarsrecht overeind: handhaving van de relatief kleine hogeschool als een zelfstandig instituut met een zo breed mogelijk en kwa litatief hoogstaand opleidin genpakket. Dat betekent dat ook de kleine technische oplei dingen, waar geld op wordt toegelegd, behouden blijven. Essentieel voor het behalen van die doelstelling is een con tinue instroom van studenten uit het buitenland. We hebben vastgesteld dat we blijvend 1500 buitenlanders nodig hebben. Zouden die wegvallen, dan schieten we er j aarlijks 25 milj oen euro bij in. Mijn vrees is dat de regels voor de bekostiging dusdanig wor den aangescherpt of bemoei lijkt dat het minder aantrekke lijk wordt buitenlandse studenten te werven. Dat staat dan wel haaks op het beleid van de minister. Want die wil juist dat de hogescholen inter- nationaler woi'den. Daar moet dan wel geld tegenover staan." Dan is er ook nog de commerci ële kant: opleidingen en cur sussen die buiten het reguliere onderwijs vallen en door be drijven, instellingen en parti culieren zelf betaald worden. Daar kan wat Mandos betreft, nog flink wat aan verbeterd worden: „Want dat loopt nog niet echt goed. Het moet strak ker en beter worden geregeld, zowel om meer geld binnen te krijgen als de kwaliteit te ver hogen." Het laatste wat de Zeeuwse hogeschool wil, is opgaan in een fusie. Maar er wordt wel gestreefd naar zoveel mogelijk samenwerkingsver banden met andere hogescho len en universiteiten, zowel in binnen- als buitenland. „Zo helpt de Hogeschool Rotter dam ons nu met het verbeteren van de opleiding verpleegkun de." Verder wordt nauwe samen werking nagestreefd met de ROC's in Zeeland, en met het voortgezet onderwijs. En ten slotte: „Er wordt hier door een heleboel mensen hard en crea tief gewerkt. Maar dat gebeurt nog te vaak gescheiden van el kaar. We moeten harder gaan werken aan een 'wij-gevoel': dat we met z'n allen de Hoge school Zeeland zijn." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. jaar VOC, wordt opeens herden king genoemd (PZC, 20-3). De 'negatieve associaties' doen wel beseffen, wat de viering van de VOC meebrengt. De Gouden Eeuw heeft Nederland rijk ge maakt ten koste van vele slacht offers en diefstal in Indonesië1 Men krijgt de indruk dat de em- j pathie van het Nederlandse volk op een laag pitje staat. De VOC-viering wordt alleen van uit het Nederlandse perspectief bekeken. Er wordt geen aan dacht besteed aan onderdruk king, buitenechtelijke kinderen I en gestolen rijkdom. 'Chapeau' voor de Gouden Eeuw en de Ne derlandse mentaliteit. Carla van Rees Fortrapastraat 33 's-Gravenpolder Fortuyn V Fortuyn is als het duveltje uit het doosje uit het onderbewust zijn van Paars. Waar acht jaar langs alle genegeerde en afge wezen signalen van onrust- en onlustgevoelens uit de samenle ving heen werd gepraat. Hoe ko misch het effect nu soms ook is, laten we ons wel realiseren dat Pim voor een flinke afzwaaier naar 'rechts' staat. De tweede ling arm-rijk zal groter worden, de belasting op mensen nog zwaarder. De arrogantie van de man zal zich vroeg of laat (waarschijnlijk vroeger dan ons lief is!) tegen ons keren. Marina van der Werff Nieuwstraat 49 Vlissingen Rob Oudkerk De uitspraak van Rob Oudkerk over kut-Marokkanen was te horen op televisie en te lezen in de PZC. Daaruit blijkt hoe hij erover denkt, anders zeg je zo iets niet. Pim Fortuyn heb ik dit woord nog nooit horen zeggen. Hij zegt het op een andere ma nier, maar niet op deze manier. Dit zijn de bestuurders uit Den Haag, zeer slechte verliezers. Na acht jaar worden ze allemaal wakker geschud. De laatste ja ren hebben ze op hun lauweren gerust en niet naar de burger ge luisterd. Elke burger stemt op de partij die hij zelf kiest. We le ven tenslotte in een land waar dat kan. Dus laat je stem niet verloren gaan. W. v. Doorne W. Druckerlaan 7 Vlissingen VOC-viering „Het Nedeiiandse volk een spiegel voorhouden, kan men niet beter doen, dan hem te con fronteren met het koloniale ver leden", aldus een bekend emeri tus hoogleraar talen en culturen van Indonesië. Dit wordt gezegd omdat je in de geschiedenis heel duidelijk de Nederlandse be krompenheid en kortzichtig heid ziet. De viering van 400 As van kwaad Het is verontrustend te horen I hoe Bush gemakshalve Iran, Irak en Noord-Korea samenge voegd tot'De As van het Kwaad' (PZC, 20-3). Niet alleen omdat I de stelling simplistisch is, maar I ook niet van werkelijkheidszin getuigt. Hoe kunnen die drie landen een as vormen? Ten eer- I ste zijn Irak en Iran geen vrien den, ten tweede verhoudt de re- I ligieuze ideologie van deze twee zich als water en vuur met die i van het atheïstische Noord-Ko- rea. Onzin dus. Nog erger zijn de I plannen voor het eventuele ge- bruik van kernwapens tegen ze ven landen, waaronder nota be- j ne Rusland. Hoe halen ze het in hun hoofd? Is het succes van de oorlogvoering tegen het terro risme de Amerikanen naar het hoofd gestegen? Krijgt Bush de zelfde grootheidswaanzin als de Napoleon indertijd? Wij als EU hebben geen problemen met Rusland en die willen we ook niet. Provocerende taal tegen over een goede buur en handels partner valt ons slecht op de maag. Het is nodig dat de EU dit Amerika goed duidelijk maakt, want sinds WO II zijn we niet meer zo dol op wapengekletter. In Afghanistan hebben de VS hun doel bijna bereikt. Laat dit genoeg zijn. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene De Beurs voor Kunst en Antiek 22, 23 en 24 maart. Zeelandhallen te Goes vrijdag 17-21 u, zaterdag en zondag 11-18 uur org. Reijmerink 06-53393667 Liefde is het thema van de Boekenweek. Tot en met zaterdag vertellen lezers dagelijks in de PZC over hun favoriete liefdesboek of -gedicht. In de negende aflevering Niels Augustin uit Middelburg, schrijver en directeur van het Cera- misch Museum ROOSENDAAL- Drie Zeeuwse pop groepen doen komend weekeinde mee aan de halve finales van het concours Kaaipop. Zaterdagavond (vanaf 20 uur) treden in het Verkadehuis de Middelburgse groep Rebba the Loon en S.M.O.K.E. uit Vlissingen op. Behalve tegen elkaar moeten zij het opnemen tegen de drie Brabantse groepen The Coffinkids, De Steeg en Gallowmere. Zondagmiddag (vanaf 14 uur) treedt de Vlissingse band Nota Bene in het strijdperk tegen de Brabantse acts Miss Behaviour, The Collision, 8 Worm en Cotton Fever. Een jury van kenners bepaalt welke bands doorgaan naar de finale van Kaaipop, die op 7 april plaatsvindt in zaal Erato in Roosen daal. De winnaar van Kaaipop krijgt onder meer een cheque ter waarde van 1000 euro voor de aanschaf van instru menten en apparatuur. Zangeres Roberta Gambarini laat Porgy Bess morgen swingen Niels Augustin: „Khayyam leert ons hier op aarde te genieten van het leven." foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Als het over de liefde gaat, kan volgens Niels Augustin buiten het bijbelse Hooglied geen tekst tippen aan de gedichten van de Perzische wijsgeer, astronoom en bard Omar Khayyam. „Hij leert ons hier op aarde te genieten van het leven, in alle nederigheid. Pas als wij zelf gelukkig zijn, is zijn stelling, kunnen wij anderen proberen gelukkig te maken." De gedichten van Omar Khayyam zijn voor Westerse le zers toegankelijk gemaakt in een Engelse vertaling van Ed ward Fitzgerald. Daarop heb ben vervolgens tal van dichters en vertalers hun Nederlandse versie gebaseerd. Augustin heeft ze stuk voor stuk bestu deerd. „Van de vijfenzeventig kwatrij nen uit de vertaling van Fitzge rald zijn er maar enkele gewijd aan de liefde voor een vrouw", door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Als klein meisje zong Roberta Gambarini thuis, in Turijn, vro lijk mee met de jazzplaten van haar va der. Ongemerkt legde ze de basis voor haar carrière als jazz-zangeres. „Wist ik veel. I was just having fun." Tegenwoor dig woont ze in New York en treedt ze op met de idolen uit haar jeugd. Zoals mor genavond, in jazzclub Porgy Bess in Terneuzen, als ze het podium deelt met Jimmy Woode, bassist in een van de be roemdste bezettingen van het orkest van Duke Ellington. Gambarini: „Ellington is de muzikale liefde van mijn leven." Door een staaltje van creatief program meren is Porgy Bess erin geslaagd de Italiaanse zangeres, die op het ogenblik triomfen viert in het New Yorkse jazzcircuit, exclusief voor Nederland in Terneuzen te laten optreden. Gisteren is ze in Amsterdam aangekomenVan daar uit vliegt ze begin volgende week naar Kaapstad, om daar met The Jazz Orches tra of the Concertgebouw en Toots Thielemans een concert te geven op het satelietfestival van North Sea Jazz. Por gy Bess heeft haar voor zaterdagavond weten vastte leggen. Naast Woode wordt haar begeleidingsgroep gevormd door pianist Bert van den Brink en drummer John Engels. Haar ogen zijn klein van de jetlag, maar pratend over muziek leeft Gambarini zienderogen op. Ze vertelt hoe ze in aan raking kwam met jazz. „Mijn vader was een verdienstelijke amateur op de tenor saxofoon. Hij had een behoorlijke pla tencollectie. Zo maakte ik als kleuter kennis met Ella Fitzgerald en Louis Armstong. Het was de eerste muziek waar ik bewust naar luisterde. Ik vond het heerlijk om mee te zingen." Klassiekers Gambarini wordt geroemd om haar ken nis van de standards, de klassiekers uit het jazzrepertoire. Ze weet bovendien op een indrukwekkende manier instrumen tale solopartijen te scatten, zeg maar door middel van haar stem te vertolken. Dat is eigenlijk wat ze als meisje al deed; meezingen, meeneuriën, onbevangen improviseren. „Zo heb ik er nooit over nagedacht, maar inderdaad. Ik was toen al bezig mijn eigen stijl te creëren." Vader Gambarini was een liefhebber van big bandmuziek. Het orkest van Count Basie was zijn favoriet. Dochterlief zag meer in Duke Ellington. „Voor mij blijft hij de eerste en de beste. Ik vind de platen die Ella Fitzgerald samen met Duke El lington heeft gemaakt prachtig en ik hou veel van Ellingtonian singers als Al Hib- bler en Betty Roché. In de jaren veertig en vijftig hadden veel jazz-zangers een nog al gekunstelde manier van zingen. De zangers van Ellington waren naturel. Via kennissen van haar vader belandde Gambarini halverwege de jaren tachtig in de muziek. „Ik was zeventien en de middelbare school zat erop. Ik stond voor (Advertentie) Roberta Gambarini: „Er bestaan veel meer overeenkomsten tussen klassiek en jazz dan de meeste mensen denken. foto Emiel van Lint de keuze wat ik moest doen. Ik had met lokale jazzmuzikanten opgetreden in Bielle, Triest, Rome en Genua. Dat was me zo goed bevallen dat ik meer wilde. Dat betekende dat ik naar Milaan moest, destijds dé jazzstad van Italië." Gambarini genoot geen jazzopleiding („Ik heb het mezelf aangeleerd"), maar volgde wel klassieke zanglessen. Ze kan zich voorstellen dat sommigen de klas sieke zangtraditie in haar vertolkingen terug horen„Het ligt voor de hand dat te beweren, alleen al omdat ik uit Italië kom, maar er zit wel iets in. Er is duide- lijk een muzikale link tussen de laat-Ro- mantische klassieke muziek en de jazz. Ik hou ook veel van opera. Het is moeilijk om mijn eigen stijl te analyseren, maar ik j heb werk gezongen van componisten als j Stravinsky, Poulenc en Milhaud en ik zie gelijkenissen. Niet zozeer in zangtech- 1 niek, alswel in expressie en een sterk ge voel voor melodie. En improvisatie is al een kenmerk van barokmuziek. De scheiding tussen jazz en klassieke mu ziek, maar ook die tussen jazz en wereld muziek, is naar mijn gevoel kunstmatig. Er bestaan veel meer overeenkomsten dan de meeste mensen denken." New York Vier jaar geleden verruilde Gambarini Milaan („De jazzscene stelt daar niks meer voor") voor New York. Daar moest ze helemaal overnieuw beginnen. „Dat ik een vocale versie kon geven van 'Straight no chaser' van Thelonious Monk betekende daar niets. Van zangers wordt verwacht dat je de standards van Gerswin en Cole Porter kent. Bij mij lag de nadruk op muzikale interpretaties, maar de Amerikanen zijn enorm tekstge richt. Je moet ook iets weten van de tra ditie van cabaret, de ouderwetse Ameri kaanse liedjescultuur, niet te verwarren met wat wij in Europa onder cabaret ver staan." Haar Amerikaanse doorbraak heeft er voor gezorgd dat Gambarini inmiddels met tal van jazzsterren heeft samenge speeld, onder wie Roy Hargrove, Herbie Hancock en Johnny GriffinOver de laat ste zegt ze lachend: „Mijn vaders idool." Zelf is ze ingenomen door de samenwer king met Jimmy Woode, die meespeelde tijdens het legendarische concert in Ne wport waarmee Duke Ellington in 1956 zijn come-back maakte. Met hem zal ze morgen zeker enkele nummers van El lington vertolken. „Wat we precies gaan doen, beslis ik ter plekke. Wat het ook wordt, het zal zeker swingen. Want dat weet iedereen, hè. It don 't mean a thing if it ain't got that swing." Concert: Roberta Gambarini, morgenavond in Porgy Bess in Terneuzen, aanvang: 21 uur. stelt hij. „Maar uit de hele cy clus, en vele andere gedichten die aan hem zijn toegeschreven, spreekt een grote liefde voor het leven, voor de medemens. Zijn haast verwonderde aanvaar ding van de simpele zegeningen van het bestaan, het brood, de wijn, de natuur, de schoonheid van de vrouw, de vrienden in de kroeg, ja zelfs het aardewerk, spreken mij evenzeer aan als de weinige rechtstreeks tot een gé- liefde gerichte regels. Het bekendste, meest geciteerde kwatrijn van Omar Khayyam luidt, in de vertali ng van Fitzge rald: Here with a loaf of bread beneath the bough, a flask of wine, a book of verse - and thou beside me singing in the wilder ness - and wilderness is paradi se enow. Augustin heeft vertalingen van onder anderen PC. Boutens (uit 1913), J.A. Vooren (uit 1955) en Joh. Weiland (uit 1960) naast el kaar gelegd. Mooie versies, vindt Augustin, maar wel wat plechtig. Verder is hem opgeval len dat vrijwel iedereen 'be neath the bough' vertaalt als 'onder de boom', terwijl hij het logischer vindt daar 'de hemel boog)' te lezen. „Dat past bij Khayyams stelling dat het para dijs hier op aarde is." Mede daarom heeft Augustin aan de vele vertalingen van dit vers een eigen, meer in heden daagse spreektaal gestelde ver sie toegevoegd: hier met wat brood en wijn, een boek en jou de zon oranjegeel, de hemel blauw de krekels kirrend in de wildernis en wildernis is 't pa radijs voor nou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34