PZC Komst kinderartsen staat vast Rooseveltstede wenst rust 15 Milde eisen tegen kleine vissen zaak mensensmokkel AETENA Senioren wekken Rembrandt in zichzelf Aantal klanten van Haltbureau gestegen Gimbrêre Ziekenhuisdirecties zetten concentratie in Goes ondanks forse kritiek door Maatje bij bet koken Win een kinder partijtje met de Knaksmobiel www.unox.nl VOORDELIGE TICKETS, LEKKER DICHTBIJ! <3 i sido REIZEN Bewoners willen reconstructie hele weg College Kapelle ongewijzigd zeeuwse almanak Welkom MIDDEN vrijdag 22 maart 2002 doorClaudia Sondervan VLISSINGEN - De Vlissingse ziekenhuisafdelingen klinische kindergeneeskunde en klini sche verloskunde vertrekken- definitief naar Goes. Het ge beurt wel later dan gepland: niet deze zomer, inaar pas in 2003. Het Oosterscheldezieken- huis in Goes wil de benodigde verbouwing van de afdeling uit gebreider uitvoeren dan in eer ste instantie voorzien was. De ziekenhuisdirecties denken met een goed verzorgde kinder afdeling meer kans te maken op de komst van nieuwe specialis ten. De twee kinderartsen in Vlissingen krijgen sinds januari ondersteuning van hun collega's uit Goes. De Goese specialisten kunnen dat nu niet meer doen, omdat een van hen is vertrokken en een andere ziek is. Twee Zuid-Afrikaanse kinderartsen komen de nood voor een jaar le nigen, maar mogen vanwege Europese regels niet permanent worden aangesteld. Fusie Ook de fusie van Ziekenhuis Walcheren en Oosterscheldezie- kenhuis willen de twee raden van bestuur doorzetten. De vak bonden overlegden gisteren met de ondernemingsraden over het sociaal plan. De directies gaan hiermee tegen de Tweede Ka mer in. Die wil dat de basiszorg in alle ziekenhuizen behouden blijft. Maar zonder concentratie in Goes is de kindergeneeskun de in Noord- en Midden-Zee land acuut in gevaar en zonder fusie dreigt dat voor meer speci alismen, stellen de ziekenhui zen. Minister Borst van Gezond heidszorg roept de ziekenhui zen ook dringend op, concentra ties en fusies stil te leggen, maar beaamt daarbij de eigen verant woordelijkheid van de zieken huizen. Die verantwoordelijk heid moeten de ziekenhuizen nu nemen, stellen de directies. In een gesprek van Borst willen zij dat nader uitspreken. Het Zeeuwse CD A-kamerlid S. Buijs wil de minister vragen om maatregelen tegen de zieken huizen te nemen. ,,Dit is niet ge past. Nood breekt wetten, maar het is onjuist als de ziekenhui zen de acute nood gebruiken als basis voor de toekomst van de zorg. Deze bedden mogen niet weg uit Walcheren." Wethouder L. Poppe-de Looff van de gemeente Vlissingen noemt het concentratiebesluit 'onbegrijpelijk' en 'redelijk ar rogant'. Zij vindt dat het besluit best een half jaar had kunnen wachten. De gemeente heeft een adviesbureau ingeschakeld om te zien of het kan helpen specia listen aan te trekken door hun partners eveneens een baan aan te bieden. Volgens directeur Van den Blink poogt het ziekenhuis dat al jaren zonder succes. „Er moeten dan wel goede functies in Zeeland te vinden zijn." Irreëel Toekomstig herstel van de klini sche kinder- en verloskunde- zorg op Walcheren is ook bij voldoende aanbod van kinder artsen irreëel, vindt directeur J. van den Blink. Volgens hem is het Walcherse verzorgingsge bied van 100.000 inwoners te klein voor een maatschap die minimaal zes tot zeven specia listen moet tellen om alle disci plines te omvatten. „Zelfs al wil Nederland daarvoor betalen, dan is de praktij kervai'ing te ge ring om de kennis op het vereiste peil te houden. Dat geldt ook voor andere specialismen zoals longgeneeskunde. De zorgkwa liteit blijft pas behouden als de patiënten van Walcheren en de Bevelanden gecombineerd wor den. Daarom is fusie nodig." Voor de verloskundigen in Zee land en het nieuwe geboorte centrum in Goes, waar straks alle niet-specialistische ge boorten op Walcheren en de Be velanden moeten plaatsvinden, heeft het uitstel van de concen tratie weinig gevolgen, zegt woordvoerster I. van Zutphen. Zolang de kinderartsen en vrou wenartsen nog diensten draaien in Vlissingen, begeleiden de ver loskundigen thuisbevallingen. (Advertentie) INTERIEUR DESIGN Scheldestraat 25 -29, Vlissingen, 0118-413476 (Advertentie) Gratis maatbeker recept bij Priesehe Vlag Koklr««m en Crème 'Frak.lte Friesche Vlag l li K K B li KAS LÉKKER 11N De Seniorenschool brengt ouderen in aanraking met kunst en cultuur. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Goes kent sinds gistermiddag een Seniorenschool der Schone Kunsten. De school is een afdeling van het Centrum voor de Kunsten, dat weer onderdeel is van het ROC Zeeland. De Seniorenschool beoogt meer ouderen kennis te laten maken met kunst en cultuur, zowel actief als in beschouwende zin. 'Maak de Rembrandt in u wakker', luidt dan ook een van de leuzen. Het idee is afkomstig van de Stichting Wel zijn Ouderen Goes/Noord-Beveland. De Seniorenschool der Schone Kunsten gaat na de zomer op volle kracht aan de slag. De komende maanden worden op de Goese ROC-locaties Rommerswalestraat en Zus terstraat vijf korte kennismakingscursus sen gegeven. Belangstellenden hebben de keuze uit werken in speksteen of was, het boetseren van een mensfiguur in klei, teke nen en schilderen, fotografie en algemene kunstbeschouwing. De cursussen omvat drie of vier lessen. K. Schipper van Stichting Welzijn Ouderen verrichtte gistermiddag de opening van de Seniorenschool. Hij wees erop dat het cur susaanbod zoveel mogelijk wordt toegesne den op de wensen van de senioren. Dat bete kent onder meer dat de deelnemers in eigen tempo kunnen werken en leren en dat er ook overdag opleidingen worden gegeven. Het uiteindelijke cursusaanbod is nog niet bekend. „We willen eerst afwachten wat uit de introductiecursussen naar voren komt", aldus coördinator M. Schieman van het Centrum voor de Kunsten. „Aan de hand daarvan gaan we het aanbod voor volgend jaar samenstellen. We proberen het in elk geval zo breed mogelijk op te zetten." Het einde van de werkzaamheden in de Rooseveltstede komt in zicht, tot groot genoegen van de bewoners. foto Willem Mieras Kijk vóör de Knaksmobiel -JSt" ontwerpwedstrijd op door Ingrid Huibers GOES - Bewoners van de Roo seveltstede 62 en 63 in Goes ho pen deze zomer weer eens rustig in de tuin te kunnen zitten. Na dik een jaar stof en lawaai is de buurt de grootscheepse renova tie meer dan zat. Het is de be doeling dat het werk eind april klaar is. Dan zijn er ruim zestig woningen opgeknapt. „Het wordt wel mooi, maar het duurt zo lang", verzucht Cees van Dorst (66). Hij is druk bezig zijn nieuwe schuurtje in te rich ten. Van Dorst, die sinds vieren half jaar in de Rooseveltstede woont, is zelf 'niets opgescho ten' met de renovatie. „Ik ben vijftien vierkante meter tuin kwijtgeraakt. Mijn nieuwe voordeur gaat naar de verkeer de kant open en het keukenraam is nog steeds niet geschilderd", somt hij op. Toch vindt Van Dorst dat de buurt is opgeknapt, al zal hij blij zijn als de bouwvakkers ver trekken. „Dan kunnen we weer eens rustig buiten zitten. Toen ze afgelopen zomer volop aan het slopen waren, zat je gewoon te schudden op je stoel." Het opknappen van de Roose veltstede is het tweede grote project van het Masterplan Goese Polder waarmee woning corporatie RWS en de gemeente de wijk voor leegstand en ver paupering proberen te behoe den. In de Rooseveltstede zijn 21 woningen gesloopt. Daardoor telt de wijk behalve rijtjeshui zen nu ook een aantal twee-on der-één-kappers en vrijstaande woningen. De lastige viercijferige huis nummers die bij de Roosevelt stede hoorden, zijn vervangen door gewone nummers. De stra ten zijn omgedoopt tot Johnson- Kennedy- en Rooseveltlaan. „Het was echt vreselijk. Ik heb er slapeloze nachten van ge had". Wie Hennie Muilwijk (73) naar de werkzaamheden vraagt, kan er maar beter even rustig bij gaan zitten. Haar wo ning in de huidige Johnsonlaan moest worden gesloopt, dus ver- huisdeze in december 2000 naar een woning in de Kennedylaan. „De hele straat staat leeg, be halve mijn woning en die van mijn buren. We hebben al een jaar last van lawaai en stof", be gint Muilwijk. „Bovendien moest ik een hele nieuwe tuin la ten aanleggen. Het was hier achter helemaal kaal en bete geld. Er moest toch wat gras ko men, want daar zijn mijn katten aan gewend. Omdat ik gehandi capt ben, moest ik een tuinman inhuren." Niet aan alle woningen in de Rooseveltstede moest evenveel gebeuren. Zijn sommige huizen alleen aan de buitenkant geïso leerd, andere werden ook aan de binnenkant rigoureus onder- hemden genomen. Zo werd uit een aantal huizen asbest verwij derd. Die bewoners hebben tij delijk een andere huurwoning toegewezen gekregen. Witgepleisterd Opvallend nieuw in de buurt zijn de witgepleisterde gevels, met licht hout afgetimmerde schuurtjes en de dakterrassen op sommige woningen. Daar mee wordt de eenvormigheid doorbroken. „Het ziet er hier heel mooi uit", vindt Addien Joosse (25), die onlangs met man en twee kinderen vanuit Rotter dam naar Goes is verhuisd. Het gezin kocht een twee-onder- één-kapwoning in de Kennedy laan. „Het is hier heel prettig wonen en het is een leuk buurtje", zegt ze. Na de Rooseveltstede is de Schumanstede aan de beurt. Daar worden 169 woningen aangepakt. Ook het stratenplan wordt aangepast. Nu is het vaak flink zoeken in de buurt, maar dat moet straks tot het verleden behoren. Op dit moment wordt er in over leg met de bewoners aan een herinrichtingsplan gewerkt. Vanaf 23 maart bent u weer van harte welkom bij Warner Bros. Movie World, net over de grens bij Arnhem. Met oude bekenden (Batman, Bugs Bunny, Tweety, Police Academy) en splinternieuwe attracties waaronder de 60 meter hoge Free Fall. Ga naar uw ANVR-reisadviseur voor de uitgebreide gids en extra voordelige tickets. Bel voor meer informatie: 0900-8482 0,20 pm) of kijk op www.oad.nl. See you! KRABBENDIJKE - Enkele be woners van de Noordweg in Krabbendijke hebben bij de ge meente geprotesteerd tegen het feit dat de straat niet in één keer wordt gereconstrueerd. De Noordweg gaat op de schop: het deel tussen de Spoorlaan en de Poststraat wordt van nieuwe riolering voorzien. Reconstruc tie van de rijbaan en de trottoirs wordt daarbij meegenomen. Het stuk tussen de Poststraat en de Dorpsstraat gaat niet mee, omdat dat deel al is uitgerust met een moderne riolering. En kele bewoners zijn het daar niet mee eens. Ze zien liever dat de hele straat in één keer wordt ge reconstrueerd, zodat het voor vrachtverkeer moeilijker wordt om de Noordweg in te rijden. De bewoners zeggen veel last te hebben van trillingen. De gemeente schrijft dat de plannen niet zomaar kunnen worden veranderd, omdat er in de planning geen geld voor is opgenomen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Krabbendijke en een 34-jarige Vlissinger hebben volgens officier van justitie J. Groen een ondergeschikte rol gespeeld in de mensensmokkel- zaak Framboos. Hun aandeel werd gisteren door de officier bij de rechtbank in Middelburg tot uitdrukking ge bracht in de eis van 120 uur taakstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf tegen de Vlissingse ver dachte en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf tegen de man uit Krabbendijke. De hoofdverdachten in de men- sensmokkelzaak werden eerder tot celstraffen van vier jaar ver oordeeld. Vanuit Vlissingen werd in 1999 en 2000 getracht zo'n honderd Srilankanen naar Engeland te smokkelen. Volgens Groen deden de Sri lankanen er een half jaar over om in Nederland te geraken. Hij verwees naar de erbarmelijke omstandigheden van de illegaal die van de man uit Krabbendij ke onderdak kreeg, maar na één nacht werd opgepakt door de politie. Via Colombo, Moskou, Kiev en Oekraïne was de Srilan- kaan na veel omzwervingen in Tsjechië geraakt. Daar zocht hij contact met de mensensmok kelorganisatie in Nederland. Het lukte de illegaal tenslotte in Nederland te komen, maar de prijs was hoog. Nadat hij op ver schillende adressen had gelo geerd, verschafte de Krabben- dijkenaar zijn landgenoot onderdak. Daar eindigde zijn 'droom' om in Engeland te gera ken. Mislukt De Vlissinger gaf toe dat hij op 6 februari 2000 als koerier be trokken was bij een mislukt transport van drie Srilankanen, die in Europoort Rotterdam op de boot naar Engeland zouden worden gezet. Bij een controle van de marechaussee werden de drie illegalen in de kofferbak van de auto aangetroffen. De man was uit geldnood ingegaan op het verzoek van zijn vriend om samen het transport uit te voeren. De zaak tegen de vriend werd aangehouden, omdat de 24-jarige Vlissinger een andere advocaat wilde hebben. „Ik zie hem hier voor het eerst", zei hij gisteren. De Vlissingse koeriers ontvingen voor de smokkel dui zend gulden van een tussenper soon uit Arnemuiden, tegen wie woensdag twee jaar gevange nisstraf is geëist. Uitspraak op 3 april. KAPELLE - Het ziet er naar uit dat het huidige college in Ka pelle blijft zitten. Uit de college- besprekingen die op initiatief van CDA-lijstrekker G. Burger zijn gevoerd, bleek dat vier van de zes fracties een voorkeur hebben voor voortzetting van de huidige coalitie tussen CDA, WD en SGP. Het CDA is de grootste partij met vier zetels. De WD heeft er drie en de SGP bezet twee stoe len in de raad. Samen met de ChristenUnie, die met een zetel de coalitie wil steunen, ontstaat daarvoor een meerderheid van tien van de vijftien Kapelse raadszetels. De fracties van PvdA en Gemeentebelang kie zen liever voor oppositie als de huidige lijn wordt voortgezet. De collegepartijen en de Chris tenUnie hebben vervolgens overlegd over wie de wethou- dersposten zullen innemen. De zittende wethouders zijn door hun partijen naar voren gescho ven, zodat ook daarover over eenstemming is bereikt. G. Bur ger (CDA), J. Herselman (WD) en L. Niewenhuijze (SGP) blij ven dus achter de collegetafel. Over de portefeuilleverdeling en het collegeprogramma moet nog worden gesproken. Het Ka pelse college moet uiterlijk 23 april zijn gevormd, maar de ver wachting is dat dat veel eerder een feit zal zijn. Ook in de Schumanstede wordt een aantal woningen gesloopt. Erkers of dakkapelletjes moe ten het saaie straatbeeld ver levendigen. Om de renovatie financieel mogelijk te maken, worden er hoogstwaarschijn lijk ook verkocht. Het is de be doeling eind dit jaar met het werk in de Schumanstede te be ginnen. Een bewoonster ('zet maar een mevrouw in de Johnsonlaan') herinnert zich nog goed de dag afgelopen voorjaar dat ze de slopers in haar slaapkamer aan trof. „Hiernaast stond het eerste huis dat werd gesloopt. Daar hadden ze zich blijkbaar op ver keken, want ze zijn finaal door de muur gegaan." (Advertentie) door Mieke van der Jagt GOES - Het Haltbureau voor de Oosterschelderegio heeft vorig jaar iets meer jeugdige klanten gehad dan het jaar ervoor. Met 259 afdoeningen, werkstraffen of leerprojecten, geeft de curve een stijging te zien van acht pro cent. Die stijging komt met na me op het conto van de gemeen ten Schouwen-Duiveland en Tholen. Het aantal kinderen uit Goes dat naar het Haltbureau moest omdat ze iets misdaan hadden, daalde met bijna eenderde, wat eveneens gold voor het aantal delicten dat in Goes is gepleegd. Kapelle en Reimerswaal gaven een stijging te zien; Borsele en Noord-Beveland stuurden min der jonge inwoners naar het Haltbureau. Haltcoördinator S. de Koeijer heeft geen verklaring voor de schommeling in de cijfers. Zij wijst erop dat de spectaculaire daling in het aantal klanten van de afgelopen jaren, 41 en 16 pro cent, is omgebogen naar een lichte stijging. „Maar waar dat nu vandaan komt? We proberen er wel achter te komen. Het kan zijn dat de politie meer of min der verwijst, maar daar zijn geen aanwijzingen voor. De stij ging is wel voor een groot deel te danken, of te wijten, aan de vuurwerkacties die gehouden zijn. Vuurwerk is een van de be langrijke delicten waarvoor wij kinderen zien. Het komt net na vernieling. Vandaar dat wij ons preventieprogramma daarop toesnijden en voortdurend uit breiden." Bijna de helft van de begroting van het Haltbureau gaat inmiddels naar preventie en voorlichtingsactiviteiten. Het aantal klanten mag dan iets gestegen zijn, het te verwachten aantal van 316 afdoeningen werd niet gehaald. Omdat het Haltbureau per af doening wordt betaald, moet het ministerie van Justitie 34.647 gulden terug hebben. De gemeentelijke bijdrage voor 2001 is uiteindelijk vastgesteld op 1,30 gulden per inwoner. Dat houdt een stijging in met bijna een dubbeltje. Op het matje Van de 259 afdoeningen waren er 222 voor jongeren tussen 12 en 18 jaar. Die mogen in hun loopbaan twee keer bij het Halt bureau op het matje komen voor delicten die als 'Haltwaardig' worden beschouwd. Ernstige delicten, zoals zware mishande ling of het toebrengen van ern stige schade, komen niet voor een Haltstraf in aanmerking. Komt een jongere na twee keer Halt, opnieuw met de politie in aanraking, dan wordt hij be schouwd als recidivist en lu'ijgt hij een proces verbaal. Ook kin deren die halverwege hun Halt- straf uit het traject stappen, gaan alsnog naar de officier van justitie. Kinderen tot 12 jaar krijgen bij een vergrijp een zogenoenjde Stopreactie. Daarvan kun je er maar eentje krijgen. Het bureau in de Oosterschelderegio kreeg 37 kinderen voor een Stopx-eac- tie, twee minder dan vorig jaar. De meeste Stoppers brandden in figuurlijke zin de vingers aan vuurwerk. De directeur van het Bureau voor Toerisme Zeeland ver dient eigenlijk wel een partje van die achthonderdduizend euro die worden vrijgemaakt om dit gewest als gastvrij oord op de kaart te zetten door royaal met de kreet 'welkom in Zeeland' te strooien. Al geruime tijd geleden wees hij op het onvriendelijke bord waarmee aan de ingang van de provincie wordt ge- waarschuiod dat het voort durende geflits langs 's Hee- ren wegen niets te maken heeft met onweersbuien maar met camera's die voor het politiealbum mooie foto's makenvaniets te snelle auto- mobilisten. Waarschuwen is prima, vond de directeur, maar zet dan ook een bord langs de toe- gangsweg waarop het pu- j bliek hartelijk welkom wordt Iemand anders bedacht zelfs een bord om Duitse automo bilisten vriendelijk te wijzen op de strenge houding van geüniformeerde overheids dienaren ten opzichte van foutparkeerders: 'Herzlich wielklemmen'. kleuren van C 79.-- €65.- LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29