Kroon berust in knechtenrol Rubiquil heeft alles van een toppaard PZC Alco van de Ketterij zit op een zijspoor Drent rijdt in dienst van Dekker Baxter moet medaille teruggeven Friesinger ereburger van Inzeil Moskou krijgt Grand Prix Jordan maakt rentree met zege Wereldrecord op 200 meter rugslag Bonfire onder politiebegeleiding naar concours Martin Verkerk uitgeschakeld door Job van Schaik SAN BENEDETTO DEL TRONTO - Karsten Kroon is voorzichtiger geworden. De 26- jarige wielrenner uit de Rabo- bank-ploeg, die geldt als één van de grootste Nederlandse ta lenten voor eendaagse koersen, was in het verleden niet te be roerd om zelfverzekerd zijn gro te ambities te verwoorden. „Maar ik heb afgeleerd om te roepen dat ik voor mijn dertig ste een wereldbekerwedstrijd zal winnen", zegt Kroon nu. Voor Milaan-Sanremo schikt de Drent zich dan ook zonder mor ren in zijn rol als knecht van Er ik Dekker. Grote wedstrijden winnen blijft het ultieme doel van Karsten Kroon. „Ik ben een winnaarsty pe", zegt de vierdejaars profes sional over zichzelf„Naarmate de streep nadert, word ik ster ker. Zo zit ik in elkaar. Ik denk dat als het me lukt om in de fina le een rol te gaan spelen, dat ik dan ook een goede kans heb om te winnen. Als je er in belangrij ke koersen bij bent in de finale dan ben je door een bepaalde barrière heen." Twee jaar geleden liet Kroon zich in Milaan-Sanremo voor het eerst aan het grote publiek zien in een belangrijke wed strijd. „Toen zat ik in de finale vooruit met een paar man. Dat was een fantastische ervaring." Vorig jaar zette Kroon zijn pro gressie voort met een overwin ning in het Zwitserse Gippingen, een wedstrijd uit de categorie Omloop het Volk en Gent-Wevelgem „Ik hoop dat ik ooit in staat ben een rol te spelen in grote koer sen. Dat is iets waar ik heel erg naar uitkijk. Ik hoop dat het dit jaar al gebeurt, maar misschien lukt het pas over twee jaar." Kroon is ongeduldig. „Het gaat altijd te langzaam. Als sport man wil je toch zo snel mogelijk zo hoog mogelijk. Maar helaas ben ik niet iemand die op zijn 23e de Tour wint of wereldkam pioen wordt, zoals Jan Ullrich of Oscar Freire. Dat is maar voor weinigen weggelegd. Maar het gaat wel steeds beter. Ik ben ver der dan twee jaar geleden en misschien dat ik zaterdag wel meekan met de besten. Maar ik heb geen illusies dat ik Milaan- Sanremo ga winnen." De Rabobank-ploeg zet zater dag al zijn kaarten op Erik Dek ker, de winnaar van de Tirreno- Adriatico. Kroon: „Met het oog op de wereldbeker zal Erik kort willen rijden. Hij is op dit mo ment beresterk. Het zegt genoeg dat hij de Tirreno wint, want dat is een verschrikkelijk zware koers. In Milaan-Sanremo zal hij echter de vorm van de dag moeten hebben en een portie ge luk." De eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen is ook een koers dieKarsten Kroonligt. „Maarje moet de Cipressa en de Poggio bij de eerste dertig over kunnen om kort te eindigen en ik denk niet dat ik dat op dit moment kan." Voor Kroon is Telekom-sprinter Erik Zabel de topfavoriet. De Duitser won vier van de laatste vijf edities van de Primavera. Kroon: „Het is voor tachtig pro cent zeker dat Zabel wint. Hij is zo'n verschrikkelijk sterke ren ner en heeft ook een enorm ster ke ploeg." Simpel Kroon zal zich dit jaar in andere wedstrijden moeten laten zien. Ploegleider Theo de Rooy ver wacht van hem dat hij in koer sen als Gent-Wevelgem, Veenendaal-Veenendaal en de Grote Scheldeprijs meedoet voor de overwinning. Kroon: „Ik wil dit jaar in zo veel moge lijk finales een rol spelen. Dan volgen de uitslagen vanzelf. En wielrennen is heel simpel: als je goed rijdt, dan rijd je de mooie wedstrijden. En als je hard ge noeg rijdt, harder dan ploegge noten, dan word je kopman." En als kopman is de kans op overwinningen groter. Kroon: „Winnen is een fantastisch ge voel. Daar fiets ik voor. Bij de ploegpresentatie lieten ze de beelden zien van Gippingen. Het is alsof ik helemaalontplof. Dat is fantastisch. Ik had daar voor drie jaar geen wedstrijd gewonnen. Maar in het beroeps- wielrennen is het zo verschrik kelijk moeilijk om wedstrijden te winnen. Tenzij je een bijzon der talent hebt zoals Erik Zabel. Als je er twee of drie per jaar kunt winnen dan ben je een hele goede renner." Kroon, die tegenwoordig vlak over de grens bij Maastricht, in Veldwezelt, woont, hoopt dit jaar ook de Tour de France te rij - den. „Twee jaar geleden heb ik de Giro d'Italia gereden, maar toen was ik aan het eind op ster ven na dood en dachten ze bij de ploeg waarschijnlijk dat ik een grote ronde niet aankon. Maar vorig jaar in de Vuelta reed ik de laatste week het hardst en heb ik heel veel aangevallen. Daar heb ik goede zaken gedaan voor mijn Tourselectie." GPD LAUSANNE - Het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft gisteren bepaald dat de Britse skiër Alain Baxter zijn bronzen olympische medaille moet te ruggeven. Het IOC acht bewezen dat de Engelsman dope heeft gebruikt De medaille komt nu in handen van de Oostenrijker Benjamin Raich, die de slalom als vierde beëindigde. Baxter (28) won tijdens de Spelen in Salt Lake City brons op de sla lom. Bij een controle werden vervolgens sporen van metamfe taminen gevonden. Baxter was de eerste Brit die een medaille veroverde bij het alpineskiën. Zelf ontkende hij het gebruik van verboden middelen. De Wit-Russische ijshockeyer Vasili Pankov is met terugwer kende kracht gediskwalificeerd. Bij Pankov werden tijdens de Spelen bij een dopingcontrole sporen aangetroffen van nandrolon. Het verboden middel zat in een medicijn dat hij op aanraden van teamarts Jevgeni Lositski had gebruikt. De dokter werd geschorst voor de Spelen van 2004 (Athene) en 2006 (Turijn). De ijshockeyploeg van Wit-Rusland eindigde in Salt Lake als vierde. De twee sporters zijn al de nummers vier en vijf als het gaat om betrapte wintersporters bij de afgelopen Spelen. Op de slotdag van het evenement in Salt Lake City werd bekend dat drie skilopers betrapt waren op doping. Bij medaillewinnaars Johan Mühlegg, LarissaLatsoetina en Olga Danilova ging het om het gebruik van het middel darbepoëtin.ANP/RTR INZELL - Anni Friesinger heeft er vanaf vandaag nog een ti tel bij: ze wordt benoemd tot ereburger van haar woonplaats Inzeil. De Duitse wordt in het Beierse schaatsdorp geëerd vanwege haar prestaties in het afgelopen seizoen. Friesinger werd olympisch kampioene (1500 meter) en pakte zowel de Europese- als de wereldtitel bij de allrounders. ANP MOSKOU - Bernie Ecclestone, de baas van de Formule 1, heeft toegezegd dat Moskou een Grand Prix mag organisex-en zodra het circuit bij de Russische stad klaar is. „Het wereld kampioenschap Formule 1 is een mondiaal evenement. Het is tijd voor Moskou om een wedstrijd te organiseren", aldus Ec clestone. Volgens de schatrijke Brit kan Moskou al volgend jaar op de formule-l-kalender staan. AFP DENVER - Michael Jordan heeft zijn rentree gemaakt. In de wedstrijd tegen de Denver Nuggets scoorde de NBA-ster, na vier weken afwezigheid, zeven punten. De Washington Wi zards wonnen met 107-75Jordan speelde voor het eerst sinds hij een operatie aan zijn rechterknie onderging. De vedette begon op de bajikHet was voor het eerst sinds 5 april 198 6 dat Jordan wel in actie kwam, maar niet aan het begin van de wedstrijd op het veld stond. Jordan maakte zestien minuten vol. Hij benutte twee van negen schotpogingen, had twee as sists, twee steals en een rebound. De Wizards hebben drie van de laatste vier wedstrijden gewonnen. Daardoor behoort een play-offplaats nog steeds tot de mogelijkheden, al zal het ach terhalen van Charlotte en Indiana een hele klus worden. GPD MINNEAPOLIS - De Amerikaanse zwemmer Aaron Peirsol (18) heeft een wereldrecoi'd gezwommen op de 200 meter rug slag. Tijdens de nationale lentekampioenschappen in Min neapolis (VS) legde hij de afstand af in 1.55,15. Daarmee dook hij ruim onder het ruim tweeëneenhalf jaar oude wereldre cord (1.55,87) van landgenoot Lenny Krayzelburg. AFP Wielrenner Karsten Kroon: „Naarmate de streep nadert, word ik sterker." foto Han de Graaf/GPD Dekhengst wordt binnenstebuiten gekeerd bij KWPN-keuring Leunus en Laurens van Lieren beleven drukke en spannende tijden. Naast hun dagelijkse bezigheden in hun stal Hexagon in Schore reizen ze momenteel bijna dagelijks af naar Ermelo. In het:nationaal ■paardensportcentrum aldaar wordt hun tien jarige hengst Rubiquil 21 opeenvolgende dagen aan tests on derworpen. Vader en zoon willen het doen en laten van hun paradepaard en dat van de testers en juryleden op de voet vol gen. Als alles goed gaat, mag Rubiquil zich binnenkort KW- PN-hengst noemen: een hengst die is toegelaten tot de stam boom van het Koninklijk Warmbloed Paard Nederland. Rubiquil, hier op archiefoto bereden door Laurens van Lieren, kan een zeer lucratieve hengst worden. foto Willem Mieras door Koen de Vries VLISSINGEN - Het is vroeg dag voor Leunus (48) en Laurens van Lieren (20). Klokslag zes vertrekken ze met de auto van uit Schore richting Ermelo. Om acht uur wordt Rubiquil aan een nieuwe test onderworpen. Het is de tiende dag en het is een beetje woekeren met de tijd. Rubiquil is niet het enig paard van de Hexagon-stal dat aandacht no dig heeft: alleen van de hengst zelf staan al 26 nakomelingen in de stallen aan de rand van het Zuid-Bevelandse dorp. Het ontbijt wordt in de auto ge nuttigd. De broodjes ei, de ther- moskannen thee en koffie en an dere versnaperingen lonken vanuit de middenconsole. Ter wijl Leunus over de A58 rijdt, doet Laurens nog even een dut je. Als hun opzet slaagt, is de moei te niet voor niets geweest. Een door het KWPN goedgekeurde hengst staat in hoog aanzien en zorgt voor aardige inkomsten. Sperma van een toppaard levert voor één dekking al snel acht honderd euro op. Tweehonderd vijftig klanten per jaar voimen geen uitzondei'ing. Stal Hexagon kan wat extra in komsten goed gebruiken. Twin tig jaar geleden is Leunus van Lieren in Schore in een kleine schuur begonnen en sindsdien heeft hij veel geld en energie in zijn bedrijf gestopt. Inmiddels beschikt fiij over zes hectare grond, twee binnenbakken, vele stallen en een fraaie entree. „Ik heb de laatste tijd veel geïnves teerd omdat nu een grote groep fijne mensen in het bedrijf is. Ik heb het idee dat we samen heel ver kunnen komen." Ooit zullen Laurens en Leunus ook een geldader aanboren met het verkopen van paarden, maar wanneer dat gebeurt, dur ven ze niet te zeggen. „Ik héb een naam opgebouwd in het niet verkopen van paarden", lacht Leunus van Lieren. „We willen grote vissen verkopen, geen guppen. We willen een soort kweekvijver oprichten waar we de paarden eerst opleiden en dan als een soort halffabrikaat afleveren. Wat mij betreft kun nen de kopers er dan nog een in structieboekje bijkrijgen." Rubiquil wordt pas op latere leeftijd gekeurd. De meeste hengsten worden op twee a drie jarige leeftijd aan een grondige inspectie onderworpen. „Ik heb Rubiquil aangeboden toen hij 2,5 jaar was. Al bij de eerste be zichtiging is hij er toen uitge gooid", herinnert Leunus van Lieren zich. „Men vond hem te klein, te timide, te weinig hengst. Ik moet erkennen dat het nog een broekie was. Maar aan de andere kant, ik fok sport paarden en geen brulapen." Duitse papieren Van Lieren senior vermoedt dat er nog een andere reden is voor de vroege afwijzing. Rubiquil is een paard met Duitse papieren en dat vindt het KWPN niet prettig. De organisatie wil lie ver nakomelingen uit het eigen stamboek keuren. Van Lieren had geen keus. Hij wilde tien jaar geleden dat de hengst Ru binstein voor een nakomeling zou zorgen bij Aquila, een mer rie die destijds in het bezit was van Van Lieren. Het KWPN had echter bepaald dat Rubenstein in Nederland voor slechts tien dekkingen mocht zorgen. Dat aantal was al snel opgesoupeerd door vrienden en bekenden uit de kring rond de eigenaar. Al leen via een Duitse omweg kon hij zijn zin krijgen. Plotseling produceert de Toyota Previa vreemde geluiden en al snel blijkt dat de linkerachter band lek is. Terwijl het verkeer vervaarlijk langs de auto op de vluchtstrook raast, kost het even tijd om het juiste gereed schap te vinden. Uiteindelijk brengt de wegenwacht uit komst. Het grote gat in de band wordt met een wondermiddel gedicht. Met een vertraging van ruim driekwartier gaat het verder De voorspelling van Leunus van Lieren blijkt juist: wanneer hij met Laurens de hal binnen komt, is Rubiquil alweer teirng naar de stal. Veel te weten over de verrichtingen van de hengst, komen de inwoners van Schore niet. In het veiieden kwam het KWPN-stamboek in opspraak. Boze tongen beweerden dat juryleden zich lieten beïnvloe den. De nieuwe directeur, de uit Ka- pelle afkomstige Ko Goedege- buure, heeft ervoor gezorgd dat het KWPN-stamboek zijn inte griteit volledig terug heeft. Het betekent wel dat in het paar densportcentrum in Ermelo ge heimzinnigheid troef is. Juryle den mogen niet communiceren met eigenaren, om ook maar het geringste zweempje van belan genverstrengeling of beïnvloe ding te voorkomen. Een halfuurtje en een kopje kof fie later keren Leunus en Lau rens van Lieren onverrichter za ke terug naar huis. Ze hebben niets van hun hengst gezien, maar weten desondanks dat het allemaal wel goed zal komen. Rubiquil komt in de fokkerij nog beter tot zijn recht dan in de dressuur, stelt Leunus. Hij ver- erft perfect, zoals dat zo mooi heet. Hij geeft het beste uit zich zelf door aan zijn nazaten en combineert dat met de kwalitei ten van de moedei'. Vertrouwen En dat beste uit zichzelf is heel wat. Rubiquil is makkelijk in de omgang, meegaand, en heeft een groot vertrouwen in zijn omgeving. Verder is hij altijd bereid om zijn best te doen en staat hij graag in de belangstel ling. „Het leukst vindt hij de meerdaagse wedstrijden", heeft Laurens van Lieren ervaren. „Thuis is hij een van de velen, maar dan staat hij in het cen trum van de belangstelling." Rubiquil is niet alleen een bui tengewoon getalenteerd dres- suuxpaard, maar vooral ook ui termate leerbaar. Leunus van Lieren: „Als het een mens was, zou je zeggen dat hij hoogbe gaafd is. Je leert hem iets in een kwartiertje waar je bij andere paarden een uur voor nodig hebt. Toen hij drie jaar was heb ik al gezegd dat ik van hem wel een hele kudde nakomelingen wilde hebben. Inmiddels heb ik er 26, in totaal lopen erzo'nhon- derd rond. Momenteel zijn er zo'n vijftig merries drachtig van hem. Waarom zo veel? Wacht maar af!" De vei*wachtingen van de zesjarige ruin Ollright, Rubiquils oudste nakomeling, zijn uitermate hooggespannen. „Als het een beetje meezit, wordt dat een wereldtopper", denkt Laurens van Lieren. „Ik ben helemaal weg van dat paard. Ik denk dat ik met hem net zo'n band kan krijgen als Anky van Grunsven met Bonfi re." Voor Ollright is al veel geld ge boden, maar ook hier is Leunus van Lieren niet op in gegaanHij investeert in paai'den en niet in auto's, zegt hijAls je een specia le auto wilt kopen, dan is die al tijd wel ergens te vinden. Voor paarden geldt dat niet. „Als Oll right echt bij de wereldtop gaat horen, is hij van onschatbare waarde. Dan is er maar één van op de wereld. Stel je voor dat ik Rubiquil al had verkocht. Dan had ik nu bijvoorbeeld geen dekhengst gehad. Laurens was bijvoorbeeld nooit vijfde van Europa geworden bij de Young Riders. En gelukkig zijn is geen kwestie van geld, maar een way of life." Het is half twaalf en het toren spitsje van Schore is in de verte weer te zien. De gedachten aan Rubiquil worden even opzij ge zet. Enkele stallen vol paarden staan te wachten. Morgen vroeg is Rubiquil weer aan de beurt. En zeker op 30 maart, wanneer hij wordt opgehaald door Lau rens en Leunus van Lieren. Ze weten dan meteen of ze met een door het KWPN goedgekeurde dekhengst naar de stal in Schore rij'd'én. door Marco Hamelink WOUW - Alco van de Ketterij was afgelopen weekeinde slechts toeschouwer in Varsse- veld bij de eerste wedstrijd om het open Nederlandse kampi oenschap motorcross voor zij spannen. De bakkenist moest eind vorig jaar verplicht rust nemen door een knieblessure en ziet nu met pijn in het hart het nieuwe seizoen zonder hem be ginnen. Een terugkeer zit er voorlopig nog niet in voor de voormalige inwoner van Grijpskerke, nu woonachtig in Wouw. Over drie weken ondergaat de 25-jarige Van de Ketterij een kijkopera tie, waarbij wordt gekeken hoe zijn knie er voor staat. De cros ser zelf is weinig optimistisch. „Normaal gesproken heeft je knieschijf zo'n anderhalve mil limeter spelling. Bij mij is het kraakbeen in mijn knie zo ver weggesleten, dat op de foto's bleek dat er ongeveer acht milli meter spelling op zat." „Ze kunnen nu nog proberen om mijn knie- en kruisbanden in te korten en zo de spelling te ver minderen, maar ik weet niet of dat zin heeft. Ik weet dat het op dit moment in ieder geval niet goed zit. Ik heb geprobeerd om met fietsen en zwemmen de aan maak van kraakbeen te stimule ren, maar het lijkt wel of het steeds slechter gaat. Bij alles wat ik doe wordt mijn knie dik. Ik ben nu zo ver dat ik al blij zou zijn als ik pijnloos een stukje zou kunnen mountainbiken." Afgelopen zondag was Van de Ketterij aanwezig bij de sei zoensopening in Varsseveld, maar echt vrolijk werd hij er niet van. „Het doet echt zeer als ik langs de baan sta te kijken. Normaal gesproken rijd ik daar ook. Nu moet ik twintig keer op een dag hetzelfde verhaal ver tellen. Je kent daar veel mensen en iedereen stelt maar vragen. Ik snap wel dat ze dingen willen weten, maar je wordt er wel een beetje moe van. Maandag had ik dan ook echt een rotdag. Om zeep Op een lager niveau terugkeren ziet Van de Ketterij niet zitten. „Ik heb vijf jaar gewerkt om op het hoogste niveau te rijden en dat is me uiteindelijk gelukt. Ik heb door heel Europa Grands Prix gereden en om dan nu een stap terug te doen, zie ik niet zit ten. Bovendien loop ik dan de kans dat ik mijn knie voorgoed om zeep help en dat vind ik het niet waard. Als monteur aan de slag gaan, vind ik ook niets. Ik heb best verstand van afstellin gen, maar als ik niet kan rijden, kijk ik liever alleen." Voorlopig is het afwachten wat de uitslag van de kijkoperatie wordt. „Ik ben echt benieuwd hoe het is met mijn knie. Na tuurlijk heb ik het liefst dat de dokter zegt dat hij weer hon derd procent is, maar ik weet dat dat er niet in zit. Als ik eer lijk ben, zie ik het niet meer ge beuren dat ik nog rijd, maar je weet maar nooit." DEN BOSCH - Onder politiebe geleiding is het voormalige top- dressuurpaard Bonfire voor zijn afscheidsoptreden naar Indoor Brabant vervoerd. De rit ging van woonplaats Erp, waar de stallen van Anky van Grunsven staan, naar Den Bosch. Bonfire, niet meer in actie sinds het paard in 2000 te Sydney olympisch goud won, neemt dit weekeinde in de Brabanthallen officieel afscheid van het grote publiek. Dit zou vorig jaar al ge beuren in het 'eigen' Brabant. De toemee kon niet doorgaan omdat Indoor Brabant wegens de MKZ-crisis werd afgelast. De rit onder begeleiding betrof, het moge duidelijk zijn, een grap. Een bevriend lid van de marachaussee had drie motor agenten ingeschakeld. Van Grunsven zelf was hogelijk ver baasd over de stunt. Nederlands succesvolste dressuurruiter al ler tijden maakte de rit uitein delijk achterop de motor mee. Bonfire komt tijdens Indoor Brabant op zaterdag en zondag in actie. Toevalligerwijs was het dier donderdag op de openings dag van Indoor Brabant nog ja rig ook. De Oldenburger ruin werd negentien. ANP MIAMI - Martin Verkerk is in de eerste ronde van het tennistoer nooi in Miami uitgeschakeld. De Nederlander, via de kwalifi caties doorgedrongen tot het hoofdtoernooi, won de eerste set van zijn Amerikaanse opponent Jeff Morrison: 7-6. Daarna was de Amerikaanse qualifier ster ker: 1-6 4-6. ANP 93e Milaan- San Remo anp - bron: La Gazetta dello Sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25