Bouw in Goes twee dagen plat PZC Sierlijke duik naar de vrijheid Sloop verouderde woningen bevordert leefbaarheid kernen Reinigingsdienst heeft steun gemeenten nodig Volgen dagelijkse waan geen mode in de bouwwereld Driekwart werknemers legt werk neer Stremmingen Zeelandbrug Pabo-banenplan verrast PSD Alarm tegen terroristen op schepen Timeless op tweede plaats Bouwvakkers staken voor betere cao Lezersreizen AArs^":"""' GOES - Bijna driekwart van alle bouwvakkers in de gemeente Goes heeft gisteren het werk voor twee dagen neergelegd. Met de stakingsactie proberen ze de werkge vers onder druk te zetten om de vastgelopen cao-onderhandelingen vlot te trekken. Van de circa tachtig bouwvakkers (vallend onder de bouw-cao) die in Goes werkzaam zijn op veer tien bouwprojecten, schreven zich gisteren 62 in als staker. Bestuursleden van FNV Bouw en CNV Hout- en Bouwbond bezochten de bouw plaatsen, riepen bouwvakkers op het werk neer te leggen en een lang weekend te gaan vie ren. Kader- en bestuursleden van de vakbon den controleren vandaag of de stakers toch niet aan het werk zijn gegaan. Ook op bouwplaatsen in Amsterdam-Schip hol, Roermond en de Drechtsteden legden bouwvakkers gisteren het werk neer. ZIERIKZEE - De komende tijd is de Zeelandbrug een aantal keer gestremd voor het verkeer. De eerste korte stremming van circa tien minuten is voorzien op vrijdag 29 maart tussen half tien en tien uur 's morgens. Dergelijke korte sluitingen zijn er ook op zaterdag 6, woensdag 17 en vrijdag 26 april. In april zijn er ook enkele nachtelijke stremmingen die steeds duren van twaalf uur 's nachts tot vijf uur 's ochtends. Deze sluitingen zijn voorzien in de nacht van dinsdag 2 op woens dag 3 april, van maandag 8 op dinsdag 9 april en van maandag 22 op dinsdag 23 april. Tijdens deze langdurige stremmingen wordt het verkeer omgeleid via de weg over de stormvloedke ring in de Oosterschelde. Alleen spoedeisende ritten van de hulpdiensten zoals ambulances worden dan doorgelaten. WALSOORDEN - De afdeling personeelszaken van de Pro vinciale Stoomboot Diensten (PSD) is zeer verbaasd over het bericht dat medewerkers van de PSD wellicht aan de slag kunnen bij erotisch postorderbedrijf Pabo in Walsoorden. Het idee is afkomstig van A. Rensen, Hontenisser raadslid voor Progressief Hontenisse. Omdat Pabo de komende jaren het bedrijf fors gaat uitbreiden, ontstaat er nieuwe werkgele genheid voor ruim tweehonderd personen. Rensen meende dat deze gezocht kunnen worden onder de werknemers van de PSD, die na het opheffen van de veren op straat komen te staan. Volgens Rensen reageerde men bij de PSD zeer positief maar een medewerkster van de afdeling personeelszaken zegt niks van enige onderhandelingen te weten. Rensen bezweert echter een vruchtbaar gesprek te hebben ge had. VLISSINGEN - De Verenigde Staten willen een versnelde in voering van een geheime alarmknop voor cruiseschepen, tan kers en schepen met gevaarlijke lading. Bij acties van terro risten moeten autoriteiten dan direct gewaarschuwd kunnen worden. De VS streven naar een verplichtstelling van de ge heime alarmknop in 2004 in plaats van 2008. Of dat haalbaar is, moet nog blijken, aldus een woordvoerster van de IMO in Londen. Er bestaat momenteel nog geen technisch veilig alarmsysteem dat een wereldwijd bereik heeft. De discussie over een geheime alarmknop als strijdmiddel tegen piraten is niet nieuw. Probleem is echter dat piraten vaak heel goed we ten welke alarmsystemen aan boord van een schip zijn, Zij kunnen die signalen ook opvangen, waardoor de risico's voor de bemanning juist groter worden. Door de terroristische aanslagen op New York en Washington op 11 september vorig jaar is de druk om een geavanceerd alarmsysteem in te voeren, sterk toegenomen, vooral vanuit de VS. Met een tanker kan in een havengebied veel schade worden aangericht. De VS pleit ook voor andere maatregelen zoals kogelwerend glas, veiligheidsdeuren naar de brug, ca mera's en bewegingsmelders op de route daar naar toe. VLISSINGEN - Mini-onderneming Timeless heeft bij de re gionale voorrondes van de beste mini-onderneming 2002 van Brabant en Zeeland de tweede plek behaald. De tweedejaars studenten aan de Hogeschool Zeeland kwamen één punt te kort om eerste te worden. Timeless deed mee met de zoge naamde 'magic-box'. Dat is een doosje wat lastig te openen is. Zo'n doosje gaat dan door heel wat handen en iedereen ziet de reclame die op het doosje geplakt is. Mini-onderneming Printlight aan het Willem I College in Den Bosch ging er met de winst van door. De jury was te spreken over de presentaties van Timeless. Maar bij het halfjaarver slag kwam Timeless iets slechter uit de bus dan Printlight. vrijdag 22 maart 2002 door Jeffrey Kutterink GOES - „Hè, hè, komme die jochies van de bond nu pas? Da's laat! Vertel, verzamelen we in de Kuip? Watte? Stake? Hadden jullie dan niet gisteravond effe kennen bellen? Hadden we in ons nest kennen blijven leggen." De bouwvakker jast nog eens met zijn vuist op tafel, buldert van het lachen en bast: „Ik trek mijn broek weer uit hoor, jon gens gaan jullie mee naar de kroeg?" De 31 bouwvakkers die werken aan het project Stadspoort op het Bekhof in Goes laten het zich geen tweede keer zeggen. Zonder morren pakken ze om 7.10 uur hun biezen om zich in café De Oranjeboom in 's-Heer Hendrikskinderen te laten in schrijven als staker. Zelfstandi gen en collega's die vallen onder de cao-kleinmetaal gaan wel aan het werk. Leegvegen Een uur eerder verzamelden zich in het café 25 kaderleden en bestuurders van FNV Bouw en CNV Hout- en Bouwbond. Ac tieleider Gülami Yesildal ont vouwt het 'plan de campagne'. Vijf ploegen van een man of vier moeten alle bouwprojecten af struinen en leegvegen. „De werkgevers moeten vandaag zonder bouwvakkers komen te zitten", pept Yesildal de kader leden op. „Hou het democratisch gehalte hoog. Probeer mensen te over tuigen, we kunnen en moeten ze niet verplichten. Vertel dat we zonder cao zitten, dat we een nieuwe willen afsluiten, maar dat werkgevers niet met ons willen'praten. Begin niet over de stakingsuitkering, want die dis cussie win je nooit. Het is nooit genoeg. Wie naar buiten gaat, neem shirtjes, posters en pam fletten mee." Het is tien voor zeven als het D- team zich opmaakt voor de in val op het Bekhof-complex. Het schoonvegen is een peuleschil. Met zijn vieren duiken de vak- bondslieden de keet in en tien minuten later roept het overwe gend Brabantse mannenkoor: „Weekend!" De uitvoerder is ziedend. „Wat een mannetje ben jij", schreeuwt hij tegen Yesildal. „Een oproerkraaier, meer ben je niet." Gebarend met zijn ar men: „Man, je hebt zo'n grote bek. Zal ik je eens wat vertel len? Als je iedereen op de man vraagt waar het conflict om gaat, durf ik te wedden dat ze dat niet weten. Jullie naaien de boel op." Kokend Kokend van woede smijt hij het toegangshek dicht. „Weet je wat me ongelofelijk stoort? Dat toontje. Die houding. Heb je zelf wel eens in de bouw gewerkt? Volgens mij niet. Je zit alleen achter het bureau. Ik werk wel lang in de bouw. Nog nooit heeft een baas me laten zitten. Nog nooit! Natuurlijk willen de jongens staken. Thuis hebben ze klussen zat. Van mij mo gen ze voor hun rechten op komen, hoor. Zal me worst zijn." De kaderleden proberen hem nog te overtuigen, maar merken snel dat het geen zin heeft en maken zich op voor de volgende veegbeurt: twee kleine bouw projecten in de Nieuwstraat. De leden van ploeg D kunnen pra ten als brugman, maar de drie bouwvakkers op het eerste pro ject zien het staken niet zitten. „Vijf jaar geleden hebben we weken lang de boel platgelegd. Dat heeft me veel geld en ellen de gekost", steigert een van de bouwvakkers. „Ik ben lid van de bond en normaalzou ik best wil len staken. Maar vandaag niet. Er moet hier nog veel werk ge beuren." Jammer Een aanslag op de overredings kracht van het D-team. „Jullie werkgevers zijn georganiseerd en komen wel op voor hun rech ten", probeert Yesildal. „Het Vakbondleider Gülami Yesildal spreekt bouwvakkers toe m Goes. gaat om een korte staking." Maar de drie volharden. „Jam mer. Het is jullie keuze", be nadrukt de FNV-bestuur- der. Ook op het tweede project in de Nieuwstraat is het buffelen. Van de werknemers vallen er twee onder de bouw-cao, blijkt in de keet als iedereen van het dak en de steigers is gehaald. „Ik werk hier pas, heb nog geen eens een jaarcontract, maar wel een huis gekocht. Ik heb geen zin dat al lemaal in de waagschaal te leg gen." Zijn collega twijfelt even, maar legt dan vol overtuiging het werk neer. Typisch Zeeuws, denkt CNV- kaderlid JanvanderGaag. „Het Zeeuwse bouwwereldje is klein. Je komt iedereen weer tegen. Betekent niet dat je geen me ningsverschil mag hebben. Maar Zeeuwen zijn toch een stuk terughoudender om te gaan- staken. Brabanders foto Willem Mieras leggen het werk eerder neer," De eerste schoonveegactie van het D-team is voorbij. Om half tien volgt nog een tweede ronde langs bouwprojecten. Aan het eind van de ochtend, om 11.30 uur, zijn 62 stakers ingeschre ven. door Ingrid Huibers THOLEN - Om dorpen leef baar te houden moeten ver ouderde woningen worden gesloopt en vervangen. Daarbij moet veel meer reke ning worden gehouden met andere gezinssamenstellin gen dan een doorsnee echt paar met twee kinderen. Dat zei stedenbouwkundige H. Boldewijn gisteren tijdens het symposium 'Dorp van de toekomst' in Tholen-stad. Met die bijeenkomst vierden de Thoolse Stichting Beter Wonen en de Woningstich ting Halsteren gezamenlijk hun veertigjarig jubileum. De beide corporaties hopen een langdurige discussie over de toekomst van kleine ker nen op gang te brengen. Er is een internetsite ontwor pen waarop geïnteresseerden mee kunnen discussiëren: ioivw.dorpvandetoekomst.nl Het verschil in levensstijl tussen bewoners van kleine dorpen en stedelingen is vol gens Boldewijn de laatste ja ren steeds meer vervaagd. Het woningaanbod in de dor pen is daar echter onvol doende op toegesneden. Om jongeren vast te houden, ac tieve senioren en bijvoor beeld alleenstaanden te kun nen bedienen, moeten de kleine kernen meer bieden dan alleen maar eengezins woningen. Ironisch genoeg lijkt het dorp van de toekomst dat uit de dromen en fantasieën van ruim duizend Thoolse en Brabantse schoolkinderen is samengesteld, volgens Bode wijn precies op het in de 17e eeuw ontworpen dorpje Borssele. „Als je de platte grond van Borssele naast die van het dorp van onze 'huur ders van de toekomst' legt, zie ik geen verschil", zei hij Behalve dat de woningcoi'- poraties hun klanten van modei-nere op maat gesneden woningen moeten voorzien, kunnen de huurders zelf ook hun steentje bijdragen aan een leefbaarder dorp. Dat vindt woningcorporatiedi recteur T. Manion uit het En gelse Liverpool. Hij hield een warm pleidooi voor het door hem bedachte zogeheten Gold Service concept. Daarmee beloont de corpo ratie haar klanten die op tijd betalen en oog voor hun woonomgeving hebben. Die huurders krijgen bijvoor- beeld korting bij allerlei win kels, komen in aanmex-king voor een gunstig geprijsde ziektekostenverzekering en krijgen meer zeggenschap bij verbeteringen aan hun wo ning. Ook maken hun kinde ren kans op een studiebeurs. Betalen mensen niet op tijd of zorgen ze voor overlast dan ver-valt onmiddellijk de Gold Service. Zowel de Stichting Beter Wonen als de Woningstichting Halsteren voelen wel wat voor de En gelse aanpak. Beide corpora ties doen dan ook mee aan een landelijke pilot waarin met een beloning voor goede klanten wordt geëxpei'imen- teerd. 'door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Voor een gezon de toekomst van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) is het noodzakelijk dat zoveel moge lijk gemeenten het ophalen van huisvuil aan het nieuwe bedrijf opdragen. Vijftien van de 17 ge meenten hebben een offerte ge vraagd; Borsele en Vlissingen willen zonder meer een eigen reinigingsdienst houden. Als te weinig gemeenten met de ■ZRD in zee gaan, ligt er een fors probleem, zei beoogd directeur R Louwman gisteren tijdens de iZeeuwse afvalmiddag in Vlis- jsingen. Hij kon nog niet aange ven hoeveel gemeenten precies mee moeten doen om van de nieuwe reinigingsdienst een succes te maken. „We zijn druk aan het rekenen. Over twee maanden verwacht ik duidelijkheid", stelde Louw man. Doen te weinig gemeenten mee, dan bestaat de kans dat de ZRD helemaal geen huisvuil gaat ophalen en zich noodge dwongen beperkt tot het beheer van stortplaatsen. „Als de ZRD niet gezien wordt als een echt Zeeuws bedrijf, wordt het erg moeilijk." door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Wat onwennig steekt de alk zijn kop uit de kar tonnen doos. Hij ruikt de vrij heid. De doos wordt vastgehou den door een bemanningslid van het Nederlandse Loodswe zen. Plaats van handeling is het achterdek van de 'Menkar' die gisterochtend uit de haven van Vlissingen vertrok. Dan wordt de alk losgelaten en verdwijnt met een sierlijke duik in de Noordzee. De vogel werd gistermiddag sa men met éénentwintig zeekoe ten vijftien mijl uit de kust van Westkapelle teruggezet in zee. De vogels zaten sinds begin fe bruari bij vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. In het opvangcentrum werden in to taal honderddertig vogels opge vangen. Voor het eerst in vijftien jaar ging Coby Louwerse van De Mikke zelf mee om de zeevogels uit te zetten. Omstreeks elf uur's ochtends werden de zeevogels in twaalf kartonnen dozen inge scheept. Een paar uur later wer den ze tussen de Schouwenbank en Steenbank in de Noordzee vrijgelaten. Louwerse, die sa men met bestuurslid Harry van Dijk van de Mikke, de reis mee maakte, genoot met volle teu gen. Tijdens de reis ontdekte ze verschillende zeevogels. Als het aan haar had gelegen zou de boot zigzag over de Westei'- schelde gevaren zijn om hier en daar de vogels uit het water te pikken. Want de vogels zijn voor haar als een virus geworden. Donker hok De zeekoeten en alk zaten eerst in het vogelasiel in Oostende maar door een gebrek aan per soneel en accommodatie kwa men ze onder haar hoede. De eerste zeven dagen brachten de Directeur J. de Back van Delta Nutsbedrijven (dat de activitei ten van afvalorganisatie OLAZ overnam en ze heeft onderge- bi'acht in de ZRD) maakte dui delijk dat meedoen met de Zeeuwse Reinigingsdienst voor de gemeenten dé kans is om ook in de toekomst invloed te hou den op het afvalbeleid en daar mee op de hoogte van de tarie ven en de kwaliteit van de dienstverlening. Hij voorspelde dat anders over zo'n tien jaar de gemeenten de reinigingsactiviteiten hebben vogels in een donker hok door. De vogels werden gewassen, kregen medicijnen en aten sprot (haringachtige visjes). Louwer se geeft de vogels bewust geen namen mee. „Ik mag niet aan ze gehecht raken. Want de vogels zijn mensenschuw en leven in het echt ook zonder mensen. In ons opvangcentrum leven ze achter een schutting. Als de vo gels hier binnen komen zitten ze dik onder de stress. Ze hebben behoefte aan rust." Tijdens de reis met de boot van ondergebracht bij een reeks particuliere bedrijven, waar ze geen inbreng hebben. Kosten stijgingen en (landelijke) schaalvergroting maken het volgens De Back voor individu ele gemeenten steeds moeilijker om er een betaalbare eigen rei nigingsdienst op na te houden. Daarvoor zijn de Zeeuwse ge meenten gewoon te klein. Personeelsbelangen Louwman en De Back vextelden dat met de belangen van het personeel van de gemeentelijke het loodswezen hielden de vo gels zich rustig. Het was alsof ze de vxdjheid roken. Door de be manning van de 'Menkar' werd geopperd om elastiekjes rond de snavels te binden omdat de vo gels na het openen van de dozen nogal eens pikken. Maar nadat de kartonnen dozen met lucht- gaatjes open floepten, hadden de vogels nauwelijks tijd om te pikken. Achter elkaar doken ze het witte schuim van het boeg water in. Nagekeken door Louwerse. „Fantastisch, fan- reinigingsdiensten rekening wordt gehouden. Ze blijven ambtenaar en krijgen in begin sel dezelfde functie. Gemeenten die de inzameling van afval aan de ZRD opdragen, kunnen ook een (betaald) beroep doen op andere activiteiten, merkte Louwman op. Louwman noemde vegen, kol- kenreiniging, gladheidsbestrij- ding, calamiteitendienst en on- gediertebestxdjding. H. de Kraa, directeur water- en milieu-divisies Delta, ondex-- streepte dat de afvalverwijde- tastisch", kon ze nog net uit brengen. Met een gerust hart keerde Louwerse terug naar De Mikke in Middelburg. Stichting vogel -en egelopvang De Mikke is één van de twaalf kustasielen in Nederland. Zieke en gewonde vogels, egels en andere kleine zoogdiei'en worden hier ver zorgd met als doel ze weer terug te brengen in de natuur. Door bijdragen van instellingen, par- ticulieren en gemeentelijke sub sidies weet het opvangcentx-um de kosten te dragen. ring gezien kan worden als een nutstaak, die bij Delta Nutsbe drijven in goede handen is. Hij wees erop dat de activiteiten van nutsbedrijven de laatste ja ren enorm uitgewaaierd zijn en verzekerde dat Delta van plan is een goed in Zeeland verankerd bedrijf te blijven. Begrip De Kraa toonde begrip voor aarzelingen bij de gemeenten. Hij ging terug in de historie van de drinkwater- en stroomvoor ziening om aan te geven dat er in deze situaties altijd e- norm getwijfeld is over mee doen. Uiteindelijk gebeurde dat toch. door Emile Calon MIDDELBURG - Er is behoefte aan nationale regelgeving bij het terugdringen van het ge bruik van koper, lood en zink in de bouw. Architecten, aanne mers en projectontwikkelaars vinden niet dat zij de verant woordelijkheid moeten nemen voor dat terugdringen. Ze zien liever ook niet dat gemeenten afzonderlijk overgaan tot be perkende maatregelen omdat dan weer een wirwar aan regels ontstaat, zo bleek gisteren tij dens een themamiddag. Aannemers zijn volgens be drijfsleider J. Pluijlaar van Bouwbedrijf Peters niet snel ge neigd alternatieve materialen te gebi'uiken. Pas als een materi aal zich bewezen heeft is de bouw bereid het toe te passen. Hij hield de aanwezigen voor dat het volgen van de waan van de dag nu eenmaal geen mode is in de traditionele bouwwereld. Ook architect T. Tuinhof waar schuwde voor het te snel toepas sen van alteimatieve materia len. De vuilnisbelten liggen immers vol met kunststof kozij nen omdat gebleken is dat die niet voldoen. Coördinator duurzaam bouwen T. van Es van de gemeente Zoe- termeer maakte duidelijk dat gemeenten een flinke rol kun nen spelen bij het terugdringen van het gebruik van bouwmeta- len. Zijn gemeente heeft een zo genoemde eco-quantum vast gesteld voor nieuwe woningen. Een zeer energiezuinige woning mag wat meer milieubelastende materialen bevatten dan een minder zuinige woning. Aan de hand van achttien eikpunten wordt de milieuprestatie van de complete woning gemeten. Coby Louwerse haalt een van de vogels uit de doos. foto Ruben Oreel (Advertentie) 3-Daagse reis "Hameln stelt zich voor". Dit levendige stadje is het culturele en toeristische centrum van het Weserberg- land, door het rattenvangersprookje van de gebroeders Grimm wereldberoemd geworden. Door de rijkdom van handel en burgerij in de middeleeuwen ontstond er een prachtige stad (de huidige Altstadt) met een eigen bouwstijl, de Weserre- naissance. Gebouwen als het Rattenfangerhaus, Dempterhaus, Leisthaus en de middeleeuwse stadstorens met ommuring vormen zomaar een greep uit de archi tectonische juweeltjes uit de binnenstad die tussen 1969 en 1993 geheel is gere noveerd. 3-Daagse reis "Drei Franken Region". Deze bestemming geeft U een uitstekende gelegenheid om eens kennis te maken met een uniek stukje Duitsland, het Frankenland in Noord-Beieren. Hier treffen we niet alleen een prachtige stuk natuur, maar ook en vooral een geweldig stuk cul- tuurf Zuid-Duitse barok en rococoéén der beste wijnbouwgebieden Bocksbeu- telen een uitstekende regionale keuken aan. Zo vormt ook het bezoek aan één der mooiste Beierse steden Bamberg op de Unesco lijst van werelderfgoederen opgenomeneen hoogtepunt op deze onvergetelijke lezersreis. Wij bieden u nog een beperkt aantal vrije plaatsen op de PZC- lezersreis naar het 'Rattenvangerstadje' Hameln in Duitsland van 4 t/m 6 april en op de Lezersreis naar het Frankenland in Noord-Beieren van 25 t/m 27 april 2002. U wordt binnen Zeeland in uw 'eigen' woonplaats opgehaald en teruggebracht. Dus u kunt nog mee 'op stap' met de KRANT VOOR ZEELAND. Voor inlichtingen, prijzen en/of uitgebreide programma's kunt u bellen met INFO Lezersreizen. telefoon: 0111 - 41 23 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19