Monopoly aan de euro Oé té 4 i 1 I VriHI f PZC Mooie paprika smaakt minder Eten wat De Graaf lekker vindt 13 Graaf van Buren Kortgene Lufthansa E.T. terug Playstation I-mode rj> Wie goed zoekt, kan misschien nog een Monopolyspel met guldens vinden. Maar erg waarschijnlijk is dat niet. Het aloude familiespel is sinds deze week 'omgebouwd' tot een euroversie. En passant zijn ook wat andere wijzigin gen doorgevoerd. Opmerkelijk, want het sinds 1945 in ons land gespeelde spel onderging maar hoogst zelden dergelijke ingrijpende aanpassingen. Niet alleen het geld moest worden aangepast, dat gold ook voor de stratenkaarten en de kans- en algemeen fonds- kaarten die leiden tot een mee vallertje (,,Een vergissing van de bank in uw voordeel ")of een tegenvaller („U wordt aan geslagen voor straatgeld Ook de bedragen die voor stra ten, huizen en hotels moeten worden betaald zijn aangepast aan de nieuwe Europese munt eenheid. Prijzen In ons land zijn de Monopoly- prijzen, vergeleken met de gul denbedragen, met de factor honderd gedaald. Uiteraard ontsnapte ook het speelbord niet aan aanpassing. Het spel oogt moderner, de straatnamen zijn in vette, strakke letters ge drukt. De producent is tevens afgestapt van het ook nog in spiegelbeeld vermelden van de straatnaam. Aan de pionnen is extra zorg besteed. Geen goed kope plastic dingetjes meer in deze standaardversie, maar mooie metalen, nostalgische uitziende miniatuurtjes De verpakking is eveneens in een modern jasje gestoken. De laatste keer dat rigoureus aan Monopoly werd gesleuteld was in 1961Toen werden alle koopprijzen, zoals die in ons land sinds 1945 bestonden, met de factor 100 vermenigvuldigd Dat was gedaan om de waarden meer in overeenstemming met de werkelijkheid te brengen. De prijs van de Kalverstraat bij voorbeeld steeg daardoor van 400 naar 40.000 gulden. De laatste 5.000 spellen in gul- denuitvoering zijn zoncfer enig vlagvertoon in Ierland gedrukt en op de Nederlandse markt ge bracht. Alsof er niks bijzonders aan is, maar dat is er natuurlijk wel. Het is de laatste kans om Paprika's zijn sinds de jaren zestig enorm populair. Ze zijn er tegenwoordig in ver schillende kleuren van paars- zwart tot bijna wit. Alleen de ro de, groene en gele paprika's zijn geschikt om in warme gerechten te worden verwerkt. Daarbij moet wel worden aangetekend dat de gele paprika's bij verhit ting wel van kleur verschieten en er dan lang niet zo appetijte lijk uitzien als de rode en groene paprika's. De gele, zwarte, paarse en witte paprika's kun nen dan ook beter gebrui kt wor den voor het samenstellen van salades en andere rauwkostge- rechten. Paprika's zien er, zoals ze in ons land worden gekweekt, door gaans schitterend uit. Het is het resultaat van het veredelen van de oorspronkelijke vrucht groenten die samen met onder andere de tomaten en aardappe len door de Spanjaarden uit Midden- en Zuid-Amerika inde 16e en 17e eeuw in Europa wer den geïntroduceerd. Aanvanke lijk zag men er niet zoveel in en werden de paprika's als sier planten gekweekt. Hongaren De Hongaren waren de eersten in Europa die ze niet alleen op grote schaal gingen kweken maar ook op het dagelijkse me nu plaatsten. Van de gedroogde rode paprika's maakte men een poeder dat men als vervanger gebruikte van de destijds vrij kostbare peper uit het zuidoos ten van Azië. Dat gebeurt trou wens nu nog. Men onderscheidt twee soorten paprikapoeder: de milde, die als Edelsues/ en dt scherpe die als Rosenpaprika wordt aangeduid. Met de paprika's die in ons land worden gekweekt, zou je dat niet goed kunnen doen want door het veredelen zijn onze pa prika's hun pittige smaak kwijt geraakt Gebleven is het 'zoetje' waarvan wij in de 2 le eeuw me nen dat het de juiste smaak van de paprika's is Niets is echter minder waar. Wij danken het aan allochtonen uit Marokko en Turkije dat we verschillen in smaak van de paprika's zelf kunnen opmerken U kunt dan naast de mooie rode en groene paprika 's ook de zoge heten Turkse papnka's proeven. Ze zien er weliswaar niet zo moot uit maar hebben ontegen zeggelijk een veel betere smaak geblazen gevallen waarmee de schappen bij de groentenman en de supermark ten zijn gevuld De Turkse pa prika's, die ook in ons land gekweekt worden, zijn verkrijg baar op de markten en in de winkels waar onze allochtone medeburgers hun inkopen doen Naast de gewone grote bolvor mige paprika's zijn er tegen woordig ook puntige paprika's. Ze zijn meestal nog zoeter dan de meer gangbare paprika's. Ook zijn er mini-paprika's op de markt gekomen. Men kan ze vullen en als een hapje bij het aperitief of als een kleine snack opdienen. Paprika's zijn rijk aan vitamine C. Rode paprika's bevatten een hoog gehalte caroteen. Daar naast komen ook andere vitami - nen in paprika's voor. Ze hebben een goede invloed op de bloeds omloop en spelen een rol bij het regelen van de bloeddruk Zacht gefruite of gesmoorde pa - prikasnippers leveren samen met uien. kaas, ei of vleeswaren een kostelijk broodbeleg op. Rauwe gesnipperde paprika's vinden heel gemakkelijk hun weg in tal van gemengde salades waarin, ook al door hun kleu ren, zij een opvallende rol kun nen spelen. Een van de meest populaire bereidingswijzen met paprika's is die waarbij rode of groene paprika's van een vulling worden voorzien. Ze worden meestal in een ovenschaal gaar gemaakt. Gevulde paprika's kunnen ook worden verpakt in aluminiumfolie en in de verpak king in de oven worden bereid. Het nadeel van paprika's is dat niet iedereen de vellen ver draagt. En dat gaat niet alleen op voor paprika's die worden verhit, maar ook voor de papri ka's die koud worden verwerkt. Om de paprika's te ontvellen steekt men ze wel aan vorken en houdt men de paprika's boven een gasvlam. De paprika's ver tonen na verloop van tijd grote blazen en blakeren zwart Nadat ze gedeeltelijk zijn afge koeld, kunnen de vellen er voor zichtig afgetrokken worden Ook legt men de paprika's wel in de oven om ze op het rooster te laten blakeren. Hans Belterman Het blakeren van paprika's in de oven is een methode die ook vol gende weck in de recepten met paprika's die in de dagelijkse rubriek worden opgenomen wordt omschreven. Alle gerech ten die in de dagelijkse rubriek aan bod komen kunnen uiter aard met de gewone groene of rode paprika's worden bereid. Het loont echter wel de moeite om de gerechten ook met de Turkse paprika's uit te voeren. Omdat die paprika's minder groot zijn dan die wij gewend zijn te gebruiken kan het nood zakelijk zijn om de in de recep ten aangegeven hoeveelheden paprika's te verdubbelen. vrijdag 22 maart 2002 par bt Het intrigeerde mij al geruime tijd, dat opschrift met iets van een protest er in aan de gevel van dat knus-ogende etablissement aan de toegang tot Kortgene waar de kerk staat. Ik weet de tekst niet letterlijk te citeren maar het komt er op neer dat R« staurant-Café Graaf van Bu ren zeetongen serveert waar je U te gen zegt en 'niet van die magere scharminkels'. De uitbater moet communicatief be gaafd zijn, want er hangen nog meer nuttige mededelingen aan en in het pand die de nieuwsgierigheid op wekken Ook de menukaart is er mee doorspekt. En het werkt, want als ik als voorgerecht de Krabcocktail 7.25) kies, is dat vanwege de ver zekering dat het hier 'niet van die Ja- ianse namaak' betreft En inderdaad ijg ik echte krab te eten, een fikse portie op een bedje sla met cocktail- saus die in het midden is geconcen treerd Eenvoudig, eerlijk en lekker. 'De huiswijnen van de 'Graaf' zijn geen plonkerige wegdrinkertjes. maar goede landwijnen die de Graaf zelve ook gaarne drinkt', lees ik en dus opteer ik voor de witte PièreBap- tiste 'komende uit de Coteaux du Languedoc'2,05 per glas) Het blijkt een tamelijk droge, fruitige wijn te zijn met een vleugje appel in het aroma. De 'Graaf', zo leer ik, is Pieter Klein, sedert een jaar of veertien uitbater van deze oudste herberg van Kortge ne waaruit deze gemoedelijke eetge legenheid is 'gegroeid'. Alleen de kerk is ouder 1 >e rekening vermeldt de historie van het pand en de 'Graaf' licht een en ander toe Het oude Kort gene met kasteel van Jacoba van Bei eren werd in 1530 verzwolgen door de zee Bij de herdijking midden ze ventiende eeuw werd eerst een her- berg gebouwd Rond 1640 kreeg die herbergde naam 'Graaf van Buren Het geroezemoes uit de herberg-bar klinkt door in het restaurant waarde sfeer wordt bepaald door kraalbe- schot en palingfuiken. Op de kaart dan ook Oosterscheldepaling 19 00), Paling op z'n Antwerps 19,75) en (één van de gestoomde visgerechten) Veerse Meer Paling tn 't Groen, 'vaak door de kok zelf ge vangen 20,00). De 'Graaf zet zijn gusten alleen voor wat hij zelf graag lust, zoals Heek met kreeftensaus Restaurant-Café Graaf van Buren Kaaioprit 6 44H4 CV.Kortgene Tel 0113-301216 Sluitingsdag in de w inter w ornsdag en donderdag, nu alleen donderdag, na Pasen 7 dagen van de w eek open Keuken open vanaf 17.00 uur. Creditcards: Visa, Eurocard. Amex en Diners Club. Rolstoel: ja. ruime toiletten. Vegetarisch: groentrnsohotels Kinderen: keus uit kindrmirnuutje Roken: geen scheiding, maar met wensen wordt rekening gehouden. 14,75). „Kan de Graaf zelve u aan raden". staat er bij vermeld. Hoewel de Heilbot met kokos en curry 14,75) me aanlokkelijk lijkt, kan ik er niet onderuit de Grote Tong van ongeveer een pond 29,50) te kie zen, want die Vindt u nergens zo lek ker en voor deze prijs', worth me be loofd Maar eerst «-en Kreeftensoep met kreeft' 6,85) I)e toelichting 'Niet van dat blikspul en dat proeft u ook', klopt, het is een romige soep met een geconcentreerde krecf- tensmaak en rijk aan stukken kreeft Voortreffelijk blijkt ook de tong te zijn. indrukwekkend groot, met sap pig visvlees, mooi bruin gebakken De heerlijke aardappelpuree is ver rijkt met ui en derge 11 j ke en de frieten zijn Vlaams De gast kan zijn rauw - kostsalade aanmaken met de specia le dressing van de chef die in kanne tjes op de tafels staat Alles is vers bij de 'Graaf en daar door zijn de Spareribs(€ 14,25. 'Be reiding duurt wat langer en de Wor- tel/koreandersocp 5,95) uitver kocht Bij sommige gerechten staan specia le aanbevelingen met een knipoog naar 'insiders zoals bij de 'lekker ge bakken' Camembert met Cumber landsaus(f. 6.00) 'Vindt JanSandee zo lekker' of bij de Grote Tóng 'Graaf van Buren" 31.25) 'Lust Zegertje zo graag' Aan een belendend tafeltje breken Duitse gasten zich het hoofd over wat Oma's Wentelteefje zou kunnen inhouden Helaas is er na de giganti sche tong geen plaats meer voor een nagerecht ,,I)e Graaf wenst u een goede bekomst", luidt het op de reke ning Kien van Reems De Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa biedt haar passagiers als eerste breed band-internettoegang aan boord Voorlopig nog in één vliegtuig, maar het isde bedoel mg dat vol gend jaar alle toestellen voor de lange afstand met het systeem zullen zijn uitgerust Alle passagiers, niet alleen die in de business class, zullen dan verbinding kunnen maken met een compleet netwerk, via ka belverbindingen of zelfs draad loos. Het eerste 'breedband-vlieg- tuig' is de Boeing 747-400 Sach- sen- An halt, die van het geavan ceerde systeem werd voorzien tijdens een recente grote onder houdsbeurt Het netwerk is te vergelijken met dat in een mid- delgroot bedrijf en heeft ongc- veer 380 aansluitingen Maar technologie zit in de satel- Iietantenne, waarmee het toe stel gedurende zijn hele vlucht over de Atlantische Oceaan een razendsnelle data verbinding met het internet kan onderhou den. Daartoe is hel nodig dat die an tenne voortdurend nauw keurig gericht blijft op de satelliet, die 36 000 kilometer boven het aardoppervlak hangt. Om dat mogelijk te maken bij elke stand en beweging van het vliegtuig, is een speciale ncht - systeem ontwikkeld dat gebruik maakt van de navigatie- en in- strumentgegevens van het vliegtuig zelf De totale bandbreedte van het systeem is maximaal vijf mega bit per seconde Die zal echter gedeeld moeten worden door al le gebruikers die op een bepaald moment de verbinding willen gebruiken. De wereldberoemde en vertede rende ruimtebewoner E T uit de gelijknamige film verschijnt binnenkort als hoofdpersoon van een computergame. Op 28 maart komt de pc-versie van het spel 'E T The Extra-TVrrestri- al'. korte tijd later gevolgd door versies voor Game Boy Adfvan- cc en -Color en PSX Tegelijkertijd maakt E.T. ook na twintig jaar zijn rentree in de bioscopen De film uit 1982 is een technische remake, ver fraaid met computer-graphics en met een digitale remix van de muziek van John Williams De game wordt in Nederland gedis tribueerd door UbiSoft. Sony komt met een camera die op de PlayStation2-*pclcompu- t«r kan worden aangesloten Hiermee kan de speler zichzelf op het scherm zichtbaar maken als onderdeel van het spel Daarbij zorgt beeldherken- nings-softw are ervoor dat hand- en lichaamsbewegingen in commando's worden omge zet, die door het spel worden be grepen Deze vorm van spelbesturing is niet helemaal nieuw Vorig jaar presenteerde Intel een soortge lijk systeem, waarbij een web cam werd gebruikt die op een pc was aangesloten Wat software betreft bleef het toen echter bij een simpel demonstratiepro gramma voorde Pentium4-pro cessor Sony is van plan om de techno logie te gaan gebruiken voor al lerlei interactieve games die op de PlayStation kunnen worden gespeeld Binnen een jaar worden de eer ste titels verwacht. Toshiba maakt het tweede toe stel waarmee vanaf medio april gebruik grmaakt kan worden van >-mode. het draadloze breed band-intern etsysleem van KPN Bij de aankondiging kortgele den was alleen een toestel van NEC beschikbaar Straks zullen de abonnees dus tussen min stens twee apparaten kunnen kiezen. Na 45 jaar is Monopoly in een nieuw jasje gestoken. nog een Monopoly-versie met de oer-Hollandse gulden te be machtigen. Op termijn zal deze uitgave ongetwijfeld een gewild verzamelobject worden Eigen lijk zou het dan ook wel zo aar dig zijn geweest als fabrikant Hasbro er iets speciaals van had gemaakt. Met het verdwijnen van het Monopolyspel oude stijl komt er immers een einde aan een tijdperk. Honderdduizen den gezinnen probeerden elkaar de loef af te steken en met dui vels genoegen een poot uit te draaien bij het kopen of betre den van een straat met hotels Een gemiste kans. temeer omdat Hasbro een naam heeft opge bouwd met het uitbrengen van speciale uitgaven van oeroude spellen. De speelgoedfabrikant komt steeds vaker met bijzon dere versies Zo is er een beleg gersuitvoering, compleet met beurseomputer en is op de actu aliteit ingehaakt met een Poké- mon-editie. Ook maakt Hasbro handig gebruik van populaire stripfiguren als Suske en Wiske. En wat te denken van luxueus uitgevoerde spellen in fraaie mahoniehouten kistjes en der gelijke. Geld en macht De onverwoestbare kracht van Monopoly is dat het gebaseerd is op geld en macht. Een spel rond deze thema's verveelt kennelijk nooit Hasbro claimt wereld wijd 200 miljoen spellen te heb ben verkocht. Rond een half miljard mensen heeft wel eens Monopoly gespeeld. En dan te bedenken dat de geestelijke va der van het spel aanvankelijk werd weggehoond. Op zoek naar een mogelijkheid om in de crisisjaren 30 aan de werkloosheidsmisère te ont snappen, bedacht de Ameri kaan Charles B. Darrow het spel Monopoly. Hij toog in 1934 met zijn idee naar spelletjesprodu cent Parker Brothers Deze be keek het welwillend, maar zag er toch weinig in. De bazen van Parker Brothers kwamen met liefst 52 veranderingen die vol gens hen nodig waren om het spel aantrekkelijker te maken Darrow was echter eigenwijs genoeg om zich daar niks van te trekken. Hij geloofde heilig in zijn spel en besloot in eigen be heer 5.000 exemplaren te laten vervaardigen. Hij verkocht de met de hand vervaardigde spel len aan een winkel in Philadel phia. Ze waren in een mum van tijd uitverkocht en er ontstond een grote vraag. Darrow kon het op eigen kracht niet meer bijbe nen en stapte in 1935 opnieuw naar Parker Brothers Dat rook geld, nam Monopoly in produc tie en nog hetzelfde jaar werd het 't best verkochte spel van Amerika De Amerikaanse uitvoering werd ook uitgebracht in andere landen. Er verschenen boven dien verschillende nationale versies. Zo ook in Nederland, dat koos voor Nederlandse stra ten en situaties. De Amerikaanse versie is geba seerd op het straatbeeld van At- lantic-City, New Jersey. De straat Boardwalk uit het origi nele spel werd m Engeland Mayfair. in Frankrijk Rue de la Paix, in SpanjePaseo del Prado en in Nederland Kalverstraat Inmiddels wordt Monopoly in 75 landen gespeeld en is het in 26 talen verschenen Met Monopoly zijn diverse re cords gevestigd Zo is er 286 uur achter elkaar mee in een boom hut gespeeld, 99 uur in een bad en 36 uur ondersteboven Het langste Monopolyspel ooit duurde 70 dagen Er zijn tot op heden 650 miljoen groene huis jes geproduceerd en sinds de in troductie van het spel zijn meer dan 20 verschillende pionnen ontwikkeld, variërend van paard tot hond en van auto tot lantaarn En dan nog dit. vol gens Monopolyverzamelaar Veldhuis uit Zoetcrmeer mag ie dereen het spel straffeloos na maken. omdat na 50 jaar het oc trooi zou zijn verlopen. Hennie Talens Het oude Monopoly in guldens is geruisloos van het spellentonecl verdwenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13