PZC Laurus beleeft dramatisch jaar Franken exporteert technologie Mobieltje wordt in nabije toekomst compleet kantoor John Frostbrug krijgt opknapbeurt Moddergevecht in HP-top over plan overname Compaq sport Supermarktketen zag verlies oplopen tot 442 miljoen euro Centrale bank Rusland krijgt nieuwe baas het bedrijf donderdag 21 maart 2002 van onze redactie economie AMSTERDAM - Voor super marktketen Laurus is 2001 dra matisch slecht verlopen. Het nettoverlies liep. vooral in de tweede helft van het jaar. op tot 442 miljoen euro, tegen een ver lies van 53 miljoen euro een jaar rerder. „Het was een desastreus jaar", onderstreepte topman J. Hessels gisteren maar eens tij- Laurus-topman ontkent gebrek aan toezicht AMSTERDAM - Interim-voor zitter en commissaris Jan-Mi- chiel Hessels van Laurus wenst voor het afgelopen rampjaar de hand niet in eigen boezem te ste ken. Toch heeft de mislukking zich onder zijn ogen afgespeeld en onder die van medecommissaris en grootaandeelhouder (34,5 procent) Eric Albada Jelgers ma Beiden zijn gepokt en gema zeld in de detailhandel. Hessels als ex-topman van Vendex- /KBB en Jelgersma als groot aandeelhouder van super marktketen Super de Boer die in Laurus is opgegaan „Aan de één formule-strategie (Konmar) ging een gedegen on derzoek vooraf. Het was niet het besluit van één iemand. En als iedereen per se wil, kun je als Raad van Commissarissen niet veel anders dan meegaan. Hoe wel we wel onze bedenkingen hadden bij de optimistische om- zetprognoses." De bedenkingen bleken al me teen te worden bewaarheid toen in mei de eerste Konmar werd geopend. De voorspelde omzet groei van 20 procent bleek een omzetverlies in dezelfde orde van grootte te worden. ..We voelden toen al dat het niet goed ging. Maar er was afgesproken dat de ombouw van 120 winkels van Groen woud tot Konmar een checkpoint was. Toen hebben we keihard op de rem ge stampt." GPD deus de presentatie van de jaar cijfers. Hessels is als gedelegeerd com missaris aan de leiding sinds Casino begin maart bekend maakte een belang van 37,6 pro cent te willen nemen in de hol ding van onder andere Konmar. Super de Boeren Edah Het con cern kan dat uitbreiden tot 51 procentCasino was op de hoog te van de slechte cij fers die Lau rus gisteren naar buiten bracht. Laurus leed overal verlies. Spanje was een blok aan het been. in Belgié ging het slechter dan verwacht en in Nederland liep het concern vooral financi eel leeg op de mislukte om bouwoperatie naar één nieuwe Konmar-formule. Ook de eerste twee maanden van 2002 was het bedrijfsresultaat negatief Al leen in Nederland maakt Lau rus weer winst. Precieze cijfers gaf Hessels niet, maar vorig jaar liepen de verlie zen bij de 137 Konmar-winkels op tot boven de 100 miljoen eu ro. Door de positieve resultaten bij de 287 vestigingen van Edah en de 425 winkels van Super de Boer bleef het verlies in Neder land beperkt tot 58 miljoen eu ro. In Belgie kwam het verlies uit op 11 miljoen euro In Spanje leed I-aurus het mees te verlies (67 miljoen euro) Daar gaat het concern hard sa neren 'Veelvan de bijna negen honderd supermarkten daar gaan dicht. Laurus praat ook met een partij over de verkoop van de Spaanse tak. De naam wilde Hessels niet noemen In middels zit een team van Casino in Spanje, dat de reorganisatie moet stroomlijnen. Lasten Waardeverminderingen van vaste activa en goodwill druk ten de resultaten sterk. De bui tengewone lasten liepen daar door op tot 304 miljoen euro. De goodwill voor de verwerving van de winkels van Groenwoudt is met 90 miljoen euro afge waardeerd en de bezittingen in Spanje met 180 miljoen euro. Tot de buitengewone lasten be hoorden ook de afwikkeling van de sluiting van de Basismarkt en die van de ombouwoperatie. Het saldo van buitengewone lasten en baten kwam uit op 226 miljoen euro negatief. Inmiddels heeft de supermarkt keten een negatief eigen vermo gen van 176 miljoen euro. Euro- next Amsterdam is daarvan op de hoogte gesteld, maar Laurus komt nog niet op het strafbank- je omdat het bezig is met een flinke herstructurering Met Casino en de banken ABN Am- ro. ING en Rabobank zijn daar over begin maart afspraken ge maakt Zo worden er voor 400 miljoen euro nieuwe aandelen uitgegeven I liervan neemt Ca sino de helft De bestaande aandeelhouders moeten tijdens een bijzondere vergadering op 14 mei nog wel akkoord gaan met de aandelen emissie Mochten zij instem men. dan zien zij hun aandelen kapitaal flink verwateren. Grootaandeelhouder E. Albada Jelgersma heeft zich naar ver luidt als commissaris onthou den van steun voor het bod van Casino ..Als de grootaandeel houder niet akkoord gaat met de plannen, moet hij zijn zetel in de raad van commissartssen opge ven", zei Hessels. De omzet bleef nagenoeg onge wijzigd op 6.4 miljard euro, vooral dankzij de Nederlandse vestigingen van Edah en Super De Boer. In Belgie daal de de om zet licht en in Spanje flink, mede door het sluiten van een aantal vestigingen. Laurus kwam er vorig jaar heel anders uit te zien. Er bleven in Nederland drie ketens over Su per De Boer. Edah en Konmar Dne eigen slagerijen werden aan Nutreeo verkocht Deslijte- rijketen Mitra en 177 franchise dierenspeciaalzaken onder de naam Pet s Place werden ver kocht Ook kwam er een einde aan de Basismarkt en kreeg Spareen nieuwe eigenaar ANP ARNHEM - Steigerbouwers zetten de John Frostbrug in Arnhem in de steigers. I >e boogbrug over dr Rijn. bekend van de Slag om Arnhem in september 1944, wordt zowel aan de onderzijde als aan de bovenkant geverfd. De werkzaamheden duren tot en met november foto ANP MOSKOU - De titel van 'slecht- (ste centrale bankier ter wereld' is weer vacant. Victor Gerasjt- sjenko, president van de Russi sche Centrale Bank. heeft onder druk van president Poetin zijn carrière beëindigd. Analisten vreesden even dat de roebel in elkaar zou klappen, maar de Russische munt toonde zich verrassend stabiel. Het vertrek van de kleurrijke, maar omstre den Gerasjtsjenko is bijna ge ruisloos verlopen. In 1995 kroonde het zakenblad The Economist hem tot slecht ste centrale bankier ter wereld. Victor Gerasjtsjenko had de ti tel te danken aan de - naar ver luidt in samenspraak met enke le commerciële bankiers geën sceneerde - roebelcrisis in 1994. Gerasjtsjenko verloor er zijn baan door, maar hij mocht sindsdien graag grappen over zichzelf vertellen waarin deom- schrijving 'slechtste bankier ter wereld' veelvuldig voor kwam Gerasjtsjenko wordt vooral kwalijk genomen dat hij niets heeft gedaan aan de hervorming van het failliete Russische banksysteem En de geur van corruptie was nooit ver weg. Zo nep de bouw van een nieuw kantoor recht tegenover het Kremlin nogal wat verwarring op. In de boeken werden 27 mil joen dollar aan bouwkosten op gevoerd. terwijl in werkelijk heid maar 9.5 miljoen betaald zou zijn aan de aannemer Nie mand in Rusland keek er echt van op. Verdiensten Gerasjtsjenko had echter ook verdiensten Na de crisis van 1998 nep Jeltsin hepi terug naar de Centrale Bank en daarna wist hij de stabiliteit te herstel len Inmiddels heeft de Centrale Bank weer een goud- en devie zenreserve ter waarde van 36,2 miljard dollar Gerasjtsjenko beschermde de onafhankelijk heid van de Centrale Bank met hand en tand, maar uiteindelijk botste hij steeds vaker met de ffgering President Poetin heeft nu Sergej Ignatiev. een vertrouweling uit St Petersburg, als nieuwe bankpresident voorgesteld De onafhankelijkheid van de cen trale bank lijkt daarmee aange tast. maar Ignatiev geldt als een rustig en «-erlijk tx>stuurder Analisten hopen dat het hope loos inefficiënte banksysteem m Rusland eindelijk op de schop iMt. Ignatiev temperde maan dag echter de verwachtingen in de bancaire wereld zijn ver anderingen een kwestie van ja- rm. niet maanden GPD door Desirée Schouten GOES - Franken bv in Goes ont wikkelt en bouwt machines voor de mosselverwerking, zo als wassen, sorteren en ontbaar den. Ook geautomatiseerde ap paratuur voor koken, pellen en verdere bereiding, bijvoorbeeld tot kant en klare producten en fastfood. behoren tot het werk terrein. „De eerste machines bouwden we in de jaren zestig, toen Yerse- ke begon te automatiseren", vertelt I. Sinke, medewerkster verkoop van Franken. „Voor die tijd verkochten de vissers het product direct uit zee en onbe werkt aan de klanten. Die be gonnen te vragen om gewassen, gesorteerde en van vuil ontdane producten. Een klant van ons kwam met de vraag of we hier voor een machine konden ont wikkelen." „Daar kwam later de vraag voor een onttrosma- chine bij. Mosselen groeien na melijk in trossen en als ze los zijn van elkaar, is de verdere verwerking gemakkelijker. En nog later kwamen de machines voor verdere bereiding, omdat de vraag van de consument naar kant en klare producten toe nam L. Franken richtte in 1892 aan de Turfkade in Goes Franken Goemans op. Hij was voorna melijk actief als importeuren fabrikant van landbouwwerk tuigen De catalogus uit die tijd vermeldt interessante machines zoals een overdwarsch dorsch- machine, lijnkoekenbrekers, de driescharige patentploeg en de Holsteinscne karn Veelal in on bruik geraakte benamingen voor destijds heel handige hulp jes voor de landbouwer Laatste generatie Later veranderde de naam van het bedrijf in Franken Van Weel en was het gehuisvest aan de M A de Ruyterlaan De ont wikkelingen richting machine bouw in de tweede helft van de vorige eeuw leidden tot het om zetten in een b vdie door de derdeen laatste generatie Fran ken werd verkocht aan C. Koole enW FJ Smit De laatste is nog steeds technisch directeur, daarnaust is H. de Vroom recen telijk algemeen directeur ge worden Door de ontwikkeling van gespecialiseerde machines voor de schelpdier-verwerkende industrie in Yerseke kreeg Fran ken op dat gebied een grote ken nis en ervaring De gang naar de internationale markt maakt dat hard nodig Een machine die bij Nederland se producten goed werkt, kan in In dr montagehal van Franken w ordt gew erkt aan allerlei systemen voor de verwerking van mosselen. het buitenland onverwachte problemen tegen komen Sinke: „Ga je met een goed werkende machine naar het buitenland, blijken mosselen daar anders te zijn Andere maat, andere vorm, een breekbaarder schaal, van alles „In Spanje bijvoorbeeld blijken de baarden veel vaster te zitten door een ander groeipro ces. Daar moeten we dan weer oplossingen voor bedenken en de machines aanpassen." De ontwikkelde machines en technieken worden overal ter wereld verkocht Verkoopmedewerker H. Schol- tens: „Overal waar water is en professioneel gevist wordt, kun je onze machines vinden, van Amerika tot China De Franse markt met zijn vele kleine mos- selvcrwerkende Ixxlrijfjes is be langrijk voor ons Noorwegen is m opkomst voor de mossel ver werk ingslijnen en belooft een grote markt te worden. In Cana da hebben we net een project af gerond Daar hebben we een volledige fabriek ingebouwd aan boord van een vissersschip, zo eentje waar je een fiets nodig hebt om van voor naar achter te komen Niet alleen in hoog geïndustria liseerde landen vindt Franken Frankan B.V. PlaaU: Gom Opoericht: 1892 Ajintjil madawerkari 45 rood de 6 iniijoan au ro een markt, ook in minder ont wikkelde gebieden toont men belangstelling ..Pa* geleden hebben we in Chi na een lokale mossel industrie aan geautomatiseerde verwer king geholpen", vertelt Sinke „Dat ging daar allemaal nog volledig handmatig Ze zaten echt nog met de hand mosselen schoon te maken, in kookpotjes te doen, te pellen en te verpak ken." Franken verkoopt zowel machines voor de bewerking als vix>r de oogst Verder richt het bedrijf zich voornamelijk op de zogenoemde tweekleppige schelpdieren als mosselen, oes ters. kokhaantjes. gapers, ve- nusschelpen en St. Jacobsschel pen Een product in opkomst is de scheermesschelp die sinds kort commercieel bevist wordt Lekker uit de oven, met een beet je'kaas aldus Sinke Alle aandacht voorde productie van schelpdier-verwerkende machines zou doen vergeten, ilat Franken begon als fabri kant van landbouwmachines Dat doet het bedrijf weliswaar niet meer op die manier, maar geheel losgelaten isde land- lx>uw*afdeling ook niet Sinke .Franken heeft zich ge specialiseerd in de verwerking van zaden en granen Bedrijven als Advanla werken aan de opti malisering van de kwaliteit van zaden Dat komt neer op sorte ren. schonen ofwel ontdoen van aanhangend vuil en het toevoe- door Chris van Alem HANNOVER - ...Mijn hoofd is een beetje te rood. /eggen ze." Per mobieltje heeft de Deen even gecheckt of de digitale foto die twee minuten tevoren in ilannovrr is genomen, thuis goed is ontvangen „Dan zult u wel teveel bier gedronken heb ben." grapt de man van So- nyEricsson terug. In zijn hand rust de jongste telg van de Zweeds-Japanse telecomreus. Do P800, zoals het apparaat heet. is een complete zakagenda met digitale camera, een groot kleurenscherm en voorzien van multimedia messaging Daar mee kun je sms'jes opleuken met zelfgemaakte kiekjes, anima tiefilmpjes en stukjes muziek En nog een detail: je kunt er ook mee bellen De prijzen begin nen. afhankelijk van de kunst jes die het apparaat kan. bij vijf honderd euro Het nieuwe telecomtijdperk in optima forma: geen saaie mo bieltjes meer waar je alleen maar mee kunt bellenen sms'cn, maar een compleet mobiel kan toor in de binnenzak. Het stond allemaal uitgestald op de CeBit in Hannover, de grootste tech- nologicbeurs ter wereld met meer dan achthonderdduizend bezoekers in een week. Sommi ge beursbezoekers spoedden zich per mini-step door dit tele- comparadijs In dit soort snoep winkels gh mt en glittert de tele com industrie. Droomhuis Uit niets bleek dat achter do glanzende facades een kreupele bedrijfstak schuilgaat Wie straks iemand zijn mobiele tele foon tevoorschijn ziet halen heeft niet te maken met een ge wone beller Nee. honderd pro cent zeker dat hier een digitaal fotootje van de omgeving wordt gemaakt Zo kan hel drrxim- huis, de nieuwe liefde of die zon overgoten baai direct worden vastgelegd en doorgeseind naar het thuis front Ingebouwde ca mera's worden standaard in de telefoons- van - morgen De camera^ zitten zowel in de telefoons voor de consument als in het mobiele kantoor van de zakenman Nokia, Panasonic. Siemens. Samsung iedereen pronkt ermee Trium. het mo bieltjes-merk van Mitsubishi, heeft zelfs toestellen waarmee je videoconferencing kunt doen Kletsen-met-beeld Je kunt er zelfs kleine vidcofilmpjes van tien minuten mee opnemen Aan alles was in Hannover te zien dat Japan op telccomgr- bied een straatlengte voorligt op Europa Geen Ju pans toestel meer zonder kleurenscherm en camera. Soms zit er als toetje nog «-en mp3-recorder in om muziek mee af te spelen GPRS Wuar Europa reikhalzend uit ziet naar mobiel internet via UMTS, is NTT DoCoMo daar mee in Japan al begonnen Eu ropa is maar net toe aan GPRS, een soort turbo-versie van GSM Vandaar dat vrijwel alle nieuwe toestellen geschikt zijn voor GPRS Daarmee ben je constant verbonden met het netwerk en betaal je per afgeno men megabyte. GI'RS richt zich vooral op de zakelijke markt, uitgezonderd KPN s troef i-Mo- de. een kloon van het Japanse succesnummer, waarvoor het concern eind volgend jaar een miljoen yuppen wil hebben ge strikt Terwijl Europa voorthobbelt doktert Japan alweer aan nieu- wigheidjcs Zoals do Mountain Communication voor snow- boarder en skiër. Deze stiftvormige "kleurentele- foon' zit met een gordel om de buik vast. Hij geeft informatie over weer. sneeuwhoogte, toe stand van de pisteen is voorzien van het Global Positioning Sys tem (GPS). Daarmee kunnen onder de sneeuw bedolven ski ers razendsnel worden opge spoord TVrwijl de reddingshelikopter nog in de lucht hangt heeft de Mountain Communication hartslag en bloeddruk van de patient al doorgegeven De dok ter kan direct aan de slag GPD foto Willem Mieras gen van beschermende midde len en stoffen ter verhoging van tie kiemkracht Franken heeft hiervoor machines ontworpen. Die passen bijvoorbeeld ver schillende reinigingstechnie ken toe en sorteren op grootte, soortelijk gewicht, lengte en structuur Zaadveredeling is in Nederland vergevorderd, waarvoor tech nologisch hoogw aardige ma chines ontwikkeld moeten wor den Franken werkt hiervoor ook samen met het instituut TNO. dat idreen voor verder gaande zaadveredeling ontwik kelt. Amerika Via een dochteronderneming heeft Franken de in Nederland ontwikkelde technieken nu ook op de Amerikaanse markt geïn troduceerd Sinke: „Door onze ervaring op diverse gebieden en onze naamstiekrndheui. komen we dan ook op heel andere pro jecten uit We zijn bezig voor Maleisië machine* te ontwikke len, waarmee afval van palmbo men verwerkt kan worden tot hoogwaardig kippenvoer. Daar denk je toch niet zo snel aan maar het is ons gevraagd en dan gaan we ermee aan de slag." door Ans Bouwman» WASHINGTON - liet bittere gevecht in Silicon Vallei om dr overname van computerbedrijf Compaq door printerbedrijf Hewlett Packard i* ge*treden. Alleen i* de uitkom*! oog niet bekend. I>e vrouw aan hel roer \an IIP, Carly Fiorina, denkt dat ze gewonnen heeft met een 'klein maar voldoende verschil' rn du* dat de overname kan doorgaan. Walter Hewlettde 'zoon van' en fel tegenstander van Fiorina's plannen, denkt op zijn beurt dat de voorsprong zo genng is dat een telling van alle stemmen van de HP-aandeelhouder* uit komst moet brengen .Het is geen uitgemaakte zaak." Pas al* alle stemmen van de 900 000 aandeel houders in het bezit van ruim 1.9 miljard aandelen zijn geteld, iscr volledige duidelijk heid. Dat kan nog wel even du ren. Als het Fiorina is gelukt de meerderheid van de aandeel houders mee te krijgen met haar plan om Compaq voor 20,9 mil jard dollar te kopen, mag dat een klem wonder neten Na een weinig enthousiaste ontvang*', van de fusieplannen <>p Wall Street - na de uankondigmg in september zakten de beurskoer sen 17 procent - leek de draai van HP-commi*sans Walter Hewlett de doodsteek voor de gezamenlijke toekomst van HP/Compaq Grievend De dissident keerde zich op 6 november plotseling tegen de overname, en wat volgde was een van de meest bitse, grieven de cn persoonlijke bedrtjfst wis ten uit de geschiedenis Geen middel werd onbenut gelaten om aandeelhouders of hun ge volmachtigden in het kamp voor of tegen het samengaan tussen de pnnterfabnkanl en de computermaker te krijgen Paginagrote advertenties - zeg maar gerust aanklachten in kranten, persoonlijke bezoeken van dissident Hewlett of de be oogde nummers een en twee van het fusiebednjf Carly Fiorina en Compaq-baas Michael Ca- pellas, beledigingen aan eikaars adrr*. telefoontjes naar kleine aandeelhouders, een roadshow met gelikte presentaties, dikke enveloppen met informatie Ko*ten zo n 100 miljoen dollar Walter Hewlett, de zoon van op richter Willtam Hewlett, kreeg de steun van David Woodley Packard, ook de 'zoon van'. De twee families samen hebben 18 procent van de aandelen, en vormen derhalve een groot blok tegen Hewlett zegt ook ge steund te worden door het per soneel. dat via bedrijfspensi- oenplannen flink wat aandelen in het bedrijf bezit Fiorina kreeg de steun van een aantal grootaandeelhouders, en wist ook andere investeerders en fondsmanagers over te halen Tachtig procent van de aande len is ondergebracht bij grote individuele en institutionele be- legger* en hun stemgedrag is snel duidelijk. Maar de kleine aandeelhouders zorgen nog voor onzekerheid Omdat de stemming zo spannend was en d«- marges genng. zullen waar schijnlijk eerst alle stemmen met de hand moeten worden ge teld, voor er honderd procent zekerheid ia. Ideeën Waar het allemaal om gaat isdat Hewlett en Fiorina verschillen de ideeën hebben over de toe komst van HP De bestuurs voorzitter denkt dat het bednjf een betere kans maakt als het groter is. I>e voorgenomen fusie is ren van de grootste in de com puterbranche en brengt een mammoetbcdrijf 4 la IBM tot stand Zonder uitbreiding zal HP uiteindelijk verschrompe len, zo heeft Fiorina gezegd Maar kritische H P-aandelen be zitter* vragen zich af welke winst de fusie HP gaat brengen Het is met name de vraag of de pnnterdivisir. de kernactiviteit van HP. enige baat zal hebben van het samengaan Bovendien vrezen ze dat de fusie zorgt voor minder winst in plaats van extra succes Bij het verliesgevende Compaq zijn daarover heel wat minder zorgen Deaandeelhou der* van het computerbedrijf uit IVxas zullen naar verwach ting met overweldigende meer derheid het groene licht geven. li in En dan is er natuurlijk nog de vraag of de HP Way'deze strijd wel overleeft Hewlett Packard ooit ontstaan in de garage van de twee legendarische techneu ten - heeft een hechte bedrijfs cultuur. Het is een grote familie, zo wordt gezegd Gaat de fusie door. dan volgen 15 000 ontsla gen Gaat de fusie niet door dan ligt Carleton Fiorina er uit Wal ter Hewlett blijft, ongeacht de uiteindelijke uitkomst. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9