Tsvangirai ontkent moordplan PZC Speculaties over terugkeer van Rode Brigades na moord Biagi Mogelijk doodstraf geëist Netwerk van kinderporno ontmanteld Saint-Tropez verwordt tot crimineel centrum van Franse Rivièra Burgemeester Deense stad weg om corruptie Hoop op akkoord Israël blijft ondanks aanslag Japanse oudste mens van de wereld Beroep tegen straf brandstichter Leraar stal mobieltjes leerlingen Noodtoestand Sicilië uitgeroepen Bizarre wedstrijd in auto voorbij Politieke crisis treft Montenegro na vertrek coalitiepartij Uitspraak Hof beperkt alleen contante borg bij bon in buitenland donderdag 21 maart 2002 van onze redactie buitenland HARARK - Morgan Tsvangirai is gisteren voor de rechter ver schenen. De Zimbabwaanse op positieleider wordt officieel be schuldigd van hoogverraad. Op een in het geheim opgenomen videoband zou hij een bespre king voeren over een moordaan slag op president Moegabe. Een partijgenoot van I^van- girai. Renson Gasela, is even eons aangeklaagd wegens hoog verraad. Beide mannen werden na verhoor op borgtocht vrijge laten. Het is niet bekend wan- WIESBADEN - Medewerkers van de politie en de douane heb ben gisteren in verscheidene Europese landen, waaronder Nederland, invallen gedaan bij personen die bij een netwerk van kinderporno betrokken zouden zijn. Ook in Japan, Canada en de Ver enigde Staten zijn woningen doorzocht. Dat meldde het Bun- deskriminalamt in Wiesbaden gisteren. De leden van het netwerk zou den via internet beelden hebben uitgewisseld waarop kinderen seksueel werden misbruikt Vol gens woordvoerder W. de Bruin van het landelijk parket in Rot terdam is er in Nederland één huiszoeking geweest. Er is nie mand aangehouden Meer acties in Nederland wor den niet verwacht Het inbe- slaggenomen materiaal wordt beschikbaar gesteld aan de Duitse justitie ANP neer hun rechtszaak zal plaats vinden. ,,De leider van de oppositiepar tij MDC moest op het politiebu reau vingerafdrukken laten ma ken. Daarna werd hij naar de rechtbank gebracht, waar hij formeel werd aangeklaagd", al dus een MDC-woordvoerder. Tsvangirai ontkent de aan klacht wegens hoogverraad, een delict waarvoor in Zimbabwe de doodstraf kan worden gege ven. Hij beschouwt de zaak als een poging van de regering om hem in diskrediet te brengen vlak voor de presidentsverkie zing. De advocaat van Tsvangirai. Eric Matinenga, vermoedt dat de aanklacht een reactie is op de beslissing van het Gemenebest om Zimbabwe gedurende een jaar niet meer toe te laten bij bij eenkomsten van de organisatie. De Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki en de Nigeriaanse president Olusegun Obasanjo hebben Moegabe en Tsvangirai opgeroepen een regering van nationale eenheid te vormen om een eind te maken aan het poli tieke geweld in Zimbabwe en de economie te redden. Tsvangirai verwierp het voor stel echter, omdat een regering van nationale eenheid de over winning van Moegabe zou legi timeren. Hij eist nieuwe verkie zingen. Staking Verscheidene banken, bedrijven en winkels hielden hun deuren gisteren gesloten, omdat hun werknemers deelnamen aan een driedaagse staking waartoe de oppositie en de vakbonden had den opgeroepen. De meeste overheidskantoren, postkanto ren en scholen bleven open, maar de vakbonden verwachten dat de staking zich vandaag zal uitbreiden. AFP/RTR/AP van onze redactie buitenland SAINT-TROPEZ - De Zuid- Franse gemeente Saint-Tropez zet steeds meer mooie, stevige bloembakken voor winkels en juweliers. Daarmee hoopt de bekende badplaats niet in de eerste plaats de toeristen, over- KOPENHAGEN - Voor het eerst in de geschiedenis van De nemarken heeft een gemeente raad de burgemeester wegens machtsmisbruik en corruptie naar huis gestuurd. Burgemeester Peter Brixtofte van Farum, een westelijke voor stad van Kopenhagen met 20 000 inwoners, wordt onder meer uitbundig drankgebruik op kosten van de gemeente ver weten Brixtofte, die ook voorzitter van de plaatselijke profvoetbalclub was. wordt er onder meer van beschuldigd dat hij bouwbe drijven heeft gedwongen bij de gemeente hogere rekeningen in te dienen, dan gerechtigd Het extra geld dat zij ontvingen, moesten ze naar de voetbalclub overmaken. DPA (Adoertentit) ZO SNELLE.RONDETUDEN 1 ;7 DE NIEUWE AEG OKO-LAVAMAT 8-SERIE! Bel voor meer informatie: tel. f0172) 468 172 Deze adic loopt t/m 30 april 2002. van onze redactie binnenland JERUZALEM - De hoop op een spoedige wapenstilstand tussen Israël en de Palestijnen is nog niet vervlogen ondanks een nieuwe zelfmoordaanslag in het noorden van Israël. Beide par tijen hebben gisteren hun in spanningen om tot een spoedige wapenstilstand te komen geïn tensiveerd. Hoge functionarissen van de Israëlische en Palestijnse in lichtingendiensten en veilig heidsdeskundigen kwamen gis teravond in Herzliya bij Tel Aviv bijeen voor overleg dat zou moeten leiden tot een staakt- het-vuren Beide partijen be schouwen dit overleg als beslis send. Bij de besprekingen is ook di- Amerikaanse bemiddelaar Anthony Zinni aanwezig. Waarnemers zeiden te verwach ten dat Israël en de Palestijnen mogelijk nog gisteravond laat of anders vanochtend een wapen stilstand zouden uitroepen. Het optimisme dat dinsdag aan het eind van het bezoek van de Amerikaanse vice-president Cheney heerste, werd gisteroch tend de bodem ingeslagen door een zelfmoordaanslag op een volle bus in het noorden van Is raël Daarbij vielen acht doden, onder wie de dader. Tientallen mensen raakten gewond De Islamitische Jihad eiste de verantwoordelijkheid voor de actie op De Israëlische premier Sharon haalde direct na de aanslag fel uit naar de Palestijnse leider Arafat Die heeft volgens hem geen enkele stap gezet om een eind te maken aan het terroris me en het geweld Minister Ben- Eliëzer van Defensie liet zich gematigder uit. Hij zei tegen de krant The Jerusalem Post dat juist de pogingen om tot een wa- penst ilstand te komen versterkt moesten worden. Inspanningen Dat er op de aanslag geen ver- geldingsaanval van Israëlische zijde volgde, heeft volgens waarnemers duidelijk te maken met de aanwezigheid van de Amerikaanse speciale gezant voor het Midden-Oosten, Zinni, en met de diplomatieke inspan ningen van de Amerikaanse vi ce-president Cheney Cheney, die tweemaal met Sha ron sprak, zei dinsdag hij zijn vertrek dat hij wel met Arafat wil praten, maar pas als de Pa lestijnse Autoriteit zonder dra len een begin maakt met de uit voering van het Tlénet-plan. dat voorziet m een staakt-het-vu- ren. Later werd bekend dat de VS overwegen toch een ontmoe ting tussen Cheney en Arafat te regelen. Die zou mogelijk ko mende week in Cairo kunnen plaatsvinden Of Arafat naar de Egyptische hoofdstad kan. is nog niet dui delijk. De Israëlische premier Sharon wil Arafat toestemming geven de Palestijnse gebieden te verlaten als hij met het plan van Tenet instemt, dat hem ver plicht de beramers van zelf moordaanslagen in Israël op te pakken DPA/AFP/RTR/ANP winteraars en de passerende jet set te behagen. De reden is de enorme stijging van de criminaliteit zoals het aantal kraken waarbij dieven de winkelpui met hun auto ver woesten alvorens toe te slaan. De chique badplaats wordt wat eriminaltcit betreft een achter buurt. De stad aan de Rivièra verslaat met een stijging van het aantal misdaden met 20.94 pro cent in een jaar tijd alle andere plaatsen in het departement Var. zo schreef het dagblad le Figaro op gisteren. De gendarmerie en politie van Saint Tropez, ooit als kuierende dorpsdienders vereeuwigd in de film Le gendarme de Saint-Tro pez, hebben niet enkel te maken met vakantievierende zakken rollers of te hard rijdende kloos terzusters. Saint-Tropez wordt geteisterd door steeds meer en steeds gewelddadiger crimina liteit De misdaad kent er geen seizoen, volgens Le Figaro Gewelddadige overvallen op winkels, autoroof met geweld, ramkraken, inbraken in vakan tiewoningen en geweldadige woningovervallen, recent nog een met foltering van de bewo ner, veroorzaken angst onder de Tropéziens' De statistieken dekken volgens een politieman niet alle misdaden Er zijn tal rijke slachtoffers die geen aan gifte durven doen ANP Betogers gingen gisteren in Bologna de straat op als protest tegen dr moord op Biagi. Op het spandoek staat'Jullie zullen ons niet ter roriservn". foto Luca Bruno/AP door Hans Geleijnae ROME. - De Italiaanse premier Silvio Ber lusconi heeft gisteren de brute moord op een regeringsadviseur gebruikt om de met ren nationale stuking dreigende vakbon den tot dialoog met de regering aan te spo ren. „Om Marco Biagi, een man van gesprek en bemiddeling, te eren roep ik de sociale partners op naar de onderhandelingstafel terug te keren", zet Berlusconi na afloop van ««en speciale ministerraad Regeringsadviseur en hoogleraar Rtagi werd dinsdagavond bij het portiek van zijn huis in Bologna doodgeschoten door twee onbekende mannen Zij zijn nog spoorloos; de terreurdaad is nog door geen enkele organisatie opgeëist Gisteren cis- te wel een anonieme beller in een telefoon tje aan de Bolognese regionale krant Kesto del Carliii<> de aanslag op namens de Rode Brigades, berucht van talloze aanslagen in lubes 'jaren van lood' een kwarteeuw geleden De uitlatingen van Berlusconi en zijn minister van Binnen landse Zaken Scajola laten er geen twijfel aan bestaan dat de regering de daders in linkse kringen zoekt Scajola zei gisteren in het parlement dat de 51 -jarige econoom Biagi - die ook von - ge centrum-linkse kabinetten adviseerde vermoord was vanwege zijn meewerken aan Berlusconi's pogingen om de starre arbeidswetgeving te hervormen Doelwit van fel vakbondsverzet is aanpassing van artikel 18, dat het inde huidige vorm voor werkgevers praktisch onmogelijk maakt werknemers te ontslaan Scajola en andere ministers hebben re centelijk al geïnsinueerd dat links - zowel vakbonden als politieke partijen - een kli maat van geweld creëert door met demon straties en stakingen verzet te plegen te gen Berlusconi persoonlijken zijn streven i m Italië te moderniseren Berlusconi karakteriseerde gisteren de moord sis 'vrucht van de haat' Bij het spoeddebat m het Huis van Afge vaardigden beantwoordde de communist en ex-minister Diliberto van Justitie dit met de insinuatie dat de regenngspartijen politieke munt proberen te slaan uit de moord op Biagi Een gn*it aantal een trum-rechtse parlementariërs verliet uit protest de zaal De uanslag op Biagi lijkt als twee drup pels water op een terreurdaad dne jaar geleden in Rome. waarvan de econoom Massimo D'Antona het slachtoffer werd Net als Biagi werd D'Antona op straat neergescholen door twee mannen op een scooter Die aanslag werd net als de huidi ge toegeschreven aan de Rode Bngades Verziekt Bij de insinuaties die het toch al verziek te politieke klimaat in Italië accentueren, komen nog beschuldigingen over laks heid van de autoriteiten Vorig jaar ok tober was besloten om de politiebescher ming voor Biagi en andere hoge ambtena ren op te heffen, gaf een extra lading aan het toch al doodzieke politieke klimaat in Italië Scajola verdedigde gisteren het door dr regionale autoriteiten genomen besluit om Biagi's bescherming op te heffen met de opmerking dat 'de noodzaak ontbrak' C.PD TOKIO - Een 114-jarige Japanse vrouw is de oudste mens in de wereld. Dat meldde het Japanse persbureau Kyodo giste ren op basis van de Guinness World Records. Kam.ito Hongo uit Kagoahima in de gelijknamige provincie in het zuidwesten van Japan is de cipvolger van Maude Furris- Luse Deze Amerikaanse overleed eerder deze week op 118- jarige leeftijd. Japan heeft nog een recordhouder op dit gebied De oudstr man van de wereld leeft ook in het land van de njzende zon Yukici Chuganji wordt zaterdag 113 jaar. ANP BRISBANE - De Australische staat Queensland heeft giste ren aangekondigd in beroep te gaan tegen dr straf die hrt hooggerechtshof in Brisbane maandag heeft opgelegd uzn Robert Paul Long. de 38-jange fruitplukker die in juni 2080 brand stichtte in een jeugdhotel in Cnilders. De brand kostte vijftien jonge mensen, onder wie twee Nederlanders, het le ven Long werd tot levenslang veroordeeld voor twee gevullm van doodslag en vijftien jaar voor het stichten van de brand Omdat Long de straffen tegelijk mag uitzitten zou hij na twa- tig jaar in aanmerking komen voor vervroegde vrijlating En dat is volgens de procureur-generaal van Queensland duide lijk ontoereikend' AP TREVISO - De Italiaanse politie heeft een leraar aangehoa- den die mobiele telefoons en geld van zijn leerlingen stal De leerlingen van een school in de buurt van de Noord-Italiaanse stad Treviso klaagden steeds weer dat spullen uit hun jas wa ren verdwenen De politic besloot twee agenten tn burger in de school te pos teren om de daderts) op te sporen Zij vermoedde dat een van de leerlingen achter de diefstallen zat Maar de twee agenten in burger betrapten ren 54-jarige leraar op heterdaad nadat hij de gardcrotx' van de school was binnengeslopen De mira bekende onmiddellijk. Hij zou zich op deze manier 750 eur® en talrijke mobiele telefoons hebben toegeëigend. DPA ROME - De Italiaanse regering heeft gisteren op Sicilië dr noodtoestand uitgeroepen om de illegale immigratie naar het eiland beter aan te kunnen pakken Maandag kwamen bijna duizend Koerdische vlu« htelingri per schip in de Siciliaanse stad Catania aan De noodtoestand geeft de plaatselijke autoriteiten, vooral de prefecten, mner bevoegdheden. De 928 Irakese Koerden, van wie 361 ki ruiemr. zijn overgebracht naar een kamp op een vroegere lucht machtbasis nabij Ban in het zuiden van Italië De komst van de groep vluchtelingen wekte de woede van dr regeringspartij I-cga Nord AFP/DPA KUALA LUMPUR - De 23-jungc Maleisiër Sntharan Amordahngam heeft een auto gewonnen In de wedstnjd ging het erom wie van de vier deelnemers het het langst uithield tn de hoofdprijs een Ford Ranger Van de vier deelnemers bleek Sntharan over het grootste uit houdingsvermogen te beschikken. Hij hield het 23 dagen vol De deelnemers mochten elke drie uur vijftien mmutrn de auto uit voor toilctbezoek Ze mochten zich ondanks de hitte ech ter niet douchen, niet scheren en ook het aantrekken van schoon ondergoed was niet toegestaan Omdat de deelnemers geen rommel of etensresten mochten weggooien, werd het in de auto steeds smeriger. AP door C— van Z woeden BOEDAPEST - I>e regering van Montenegro stond gisteren op instorlen. nadat een van de par tijen haar vertrek uit de coalitie had uangekondigd. De Liberale Alliantie zegde haar steun aan de regering op uit protest tegen een akkoord dat president Djukanovic vori ge week met Servië sloot De re gering wordt geleld door Filip Yujanovic, een partijgenoot van Djukanovic Krachtens dat akkoord blijft Montenegro deel uit maken van de federatie met Servië Tbt er gernis van velen in Montenegro zag president Djukanovic vori ge week onder zware druk van de Europese Unie af van een referendum over onafhanke lijkheid Nationalisten in Mon tenegro. die de bergstaat wil len afsplitsen van Servië, ver weten de president zijn verkie zingsbelofte te hebben geschon den Het voortbestaan van de Joego Slavische federatie is voor de Europese Unierasentieel Brus sel vreest dal de een onafhanke - lijkheids ver klaring van de Montenegrijnen de hele regio weer in chaos kan dompelen In Kusovo willen de Albanezen on - afhankelijkheid, en in Bosnië dromen Serviërs en Kroaten van hetzelfde Vertrouwenskwestie Het vertrek van de Liberale Al liantie uit de Montenegrijnsr rr genng kan leiden tot haar val. als eind deze week de vertrou wenskwestie wordt gesteld President Djukanovic zou dan gedwongen zijn nieuwe parle mentsverkiezingen uit te schrij ven. die hel karakter kunnen krijgen van een referendum. GPD door Hfty van Rooij BRUSSEL De uitleg van ren arrest van hel Europese Hof in laixrmburg over het betalen \an boetes langs de snelweg heeft gisteren in Brussel tot veel onduidelijkheid en misverstand geleid. Als een buitenlandse automobi list in een EU-land een bekeu ring krijgt waar hij het niet mee eens is. mag hij volgens de Euro- pear rechter niet worden ver plicht om een extreem hoge waarborgsom te betalen voor zijn recht om in beroep te gaan Maar als hij besluit om zijn bon te betalen, loopt hij de kans dat hij dat contant langs de weg moet afrekenen De verwarring ontstond door dat het Hof twee verschillende begrippen hanteert het 'mini mumbedrag' (de minimum boete voor i-en verkeersovertre ding) en de waarborg die een buitenlander in veel EÜ-landen direct moet betalen wanneer hij het met ren bekrunng niet eens Is en in beroep wil gaan De uit spraak van de Europese rechter betrof een Duitser, die op dr Ita liaun.se snelweg werd bekeurd omdat hij zat te bellen achter hrt stuur Hij kreeg de keus con tant een Ixiete betalen, of het dubbele bedrag neerleggen als w aarborgsom Het Hof oordeel - dc dat er sprake ts van discrimi natie op nationaliteit Ken te hoge waarborgsom brengt men sen in de verleiding om te kie zen voor het betalen van de (la gere) boete, waardoor ze hun recht verspelen om in beroep te gaan Verleid I)e verkeerspolitie in een EU- land mag wel om een waarborg vragen, >rndal anders het risico )>estaat dat een buitenlander doorrijdt cm nooit meer ver volgd kan worden Maar de hoogte van zo'n waarborgsom moet van het Europese Hof in overeenstemming zijn met dr hoogte van de l*»etr Mensen mogen In hrt buitenland niet worden verleid om langs dr kant van de weg een bekrunng te be talen waar ze het niet mee eens rijn", legt ren persvoorlichter van het Hof uit GPD foto Nir Elias/RTR Israëlische politiemannen doorzoeken het wrak van de bus die werd vernietigd bij de zelfmoordaanslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5