Partijen op zoek naar vers bloed PZC Terneuzen wil helderheid over privé-hartkliniek Vliegende Hollander stopt met ophalen oud papier in Oude Vaart Handtekeningen voor rookvrije werkplek Watersnoodmonument Hontenisse komt toch bij Kruisdorp te staan CDA Hontenisse zit niet te wachten op meer 'pestdrempels' 8 Boeren, bejaarden en onderwijzers maken de dienst uit Marijkeschool acteert en danst Optocht voor Palmpasen Oude hippies in Oostburg Passieconcert lezers schrijven Lawaai donderdag 21 maart 2002 door Conny van Gremberghe TERNE UZ EN - Boeren, onder wijzers en gepensioneerden ma ken in de zeven Zeeuws-Vlaam se gemeenteraden de dienst uit. En het ziet er niet naar uit dat dit na de gemeentelijke herin deling, als het aantal gemeenten wordt teruggebracht van zeven tot drie, wezenlijk zal verande ren. De vertegenwoordigers uit deze drie categorieën (53 in getal, maar gelijkelijk verdeeld over de diverse partijen) nemen 52,2 procent van de 111 raadszetels in beslag. Uit de inventarisatie van de raadsleden blijkt boven- AXEL - I)e openbare school Prinses Marijke uit Axel houdt vandaag en morgen de jaarlijk se schooluit voering in het cultu reel centrum De Halle in Axel. Alle 200 leerlingen van groep 1 tot en met 8 komen op de plan ken en tonen hun artistieke ta lenten. Voor de pauze wordt er geacteerd, gedanst en gezongen door de kinderen uit groep 1 tot en met 7. Op het programma staan de clowntjes, The Cats, De nieuwe kleren van de keizer, Op trektocht, een muzikale reis door Amerika en het Songfesti val. Na de pauze treedt groep 8 op met de musical Geldkoorts Aan deze bonte avond Is ge werkt door de kinderen, de leerlkrachten en vele ouders. De voorstelling begint beide avon den om 19.15 uur NIEUW-NAMEN - De lecrlin gen van de groepen 1 en 2 van de basisschool Sint Jozef uit Nieuw-Namcn houden morgen een Palmpasen-optocht. De leerlingen en begeleidende leer krachten en ouders vertrekken om half elf vanaf de speelplaats van de basisschool dien dat de gemiddelde leeftijd rond de 50 jaar ligt. Niet voor niets zijn diverse partijen, met het oog op de gemeenteraads verkiezingen op 20 november, naarstig op zoek naar jong bloed. PvdA-wethouder I,een Wille van Oostburg heeft er goede hoop op dat dit laatste in West- Zeeuws-Vlaanderen lukken gaat. „De afdeling heeft inmid dels contacten gelegd met een paar mensen van rond de dertig. Ik ga ervanuit dat er straks ook mensen uit die leeftijdscatego rie bij ons op de lijst terechtko men. We mogen de laatste tijd niet klagen over jeugdige aan was. Er nebben zich ook spon taan mensen aangemeld voor bestuursfuncties." Wille is op zich best te spreken over de samenstelling van de Oostburgse raad. „Kijlc je naar de achtergrond van de raadsle den. dan is die - zeker in verge lijking met andere gemeenten - best divers We hebben onder nemers, gepensioneerden, boe ren, docenten, welzijnswerkers, noem maar op. Dus niet alle maal mensen uit de semi-over heidssector die een beroep kunnen doen op terugkom-ga- ranties en dergelijke. Iets waar ik zelf bewust voor bedankt heb", benadrukt Wille. Grijzen In het oostelijke Hulst blijken de gemeentelijke wijzen vooral grijzen te zijn Zowat de helft van de raadsleden is de pensi oengerechtigde leeftijd gepas seerd Wethouder Ben Picavet met zijn 78 jaren is - al tijden - de nestor van de Hulster politiek. Tot november, dan houdt-ie er mee op Zijn opvolger is Etiènne de Dec- kere uit Clinge, nu nog cluster- hoofd burgerzaken bij de ge meente, straks -als hij de lijst van Groot-Hulst gaat trekken - gepensioneerd „Vers bloed vinden is echt moei lijk. Elke keer doen we een po ging om mensen te vinden. Soms lukt dat. maar dan moeten die jongere lieden enige tijd de wachtkamer in om uiteindelijk op het raadspluche terecht te komen en daar hebben ze vaak geen zin in. Ze volgen een paar maanden de fractievergaderin De politieke partijen moeten zich niet alleen inspannen om zo veel mogelijk kiezers te wenen; wat nieuwe leden zouden ook niet weg zijn. foto Ruben Oreel gen en dan haken ze - spijtig ge noeg - af", verhaalt Picavet Dat zijn fractie momenteel uit oudgedienden bestaat, is vol gens Picavet door de jaren heen gegroeid. Ettelijke jaren gele den waren zijn mensen nog wel maatschappelijk actief en werkten ze nog als bouwvakker, boer of anders „Bij het samen stellen van onze lijst proberen we toch altijd mensen uit alle kernen, maatschappelijke gele dingen en met verschillende achtergronden te vinden Ook nu weer, maar het wordt wel steeds moeilijker", meent Pica vet. In de Kanaalzone krijgen de meeste partijen - door de herin deling zijn de meeste gefuseerd - niet echt veel problemen bij het vinden van kandidaat-raadsle den Het CDA bijvoorbeeld be schikt nu over een potentieel van ruim 300 leden. Toch ver wacht de Sasse CDA-wethou- der Piet Bertram niet dat er straks op de kandidatenlijst, na voorman Adhemar van Waes, veel jonge zielen zullen volgen „Jonge mensen voelen er niets voor politiek ambtsdrager te zijn. Ze kiezen voor een carrière of hun gezin of voor andere tijdsbestedingen als sport. De animo om aan politiek te doen is matig, dat is spijtig. Misschien kan door het optreden van For- tuyn, die landelijk toch zaken heeft losgemaakt, een en ander veranderen. Het blijkt toch nog zo te zijn dat er best tegen heili ge huisjes aangeschopt kan worden. Dat spreekt de jeugd nogal aan", zegt Bertram. Van de 111 raadsleden in Zeeuws-Vlaanderen zijn er 27 gepensioneerd of vervroegd uit getreden, 18 hebben een onder- wijsachtergrond en 13 mogen zich boer noemen. Ook werk zaam zijn bij Dethon (3) of het waterschap (3) blijkt een goede basis te vormen voor het ver krijgen van een raadszetel door René Hoonhorst TERN'EUZEN - Muziekvereni ging De Vliegende Hollander haalt niet langer oud papier op in de Terneuzense wijk Oude Vaart. De vereniging ziet geen kans meer om elke eerste zater dag van de maand met een apart busje de wijk in te trekken om het oud papier op te halen, zal ze de bewoners van Oude Vaart binnenkort schriftelijk laten weten. De Vliegende Hollander haalt al jaren oud papier op in vier Ter neuzense wijken. Naast Oude Vaart komen de vrijwilligers in Sint Anna. Zeldenrust en Kats- polder. Daar wordt het oud pa pier opgehaald met een wagen en chauffeur van het bedrijf Verstraeten/Verbrugge. Vrij willigers van De Vliegende Hol lander zorgen ervoor dat het papier in de wagen wordt ge kieperd. Op zaterdag 2 maart ging dat mis, omdat de afvalwa- gen die door het recyclingbe drijf werd gestuurd een te hoge bak had. „We moesten het pa pier op een hoogte van ruim twee meter over een rand kiepe ren. Dat ging niet en is boven dien ook niet in overeenstem ming met Arbo-regels", stelt secretaris H. Smets. Mensen die oud papier hadden buitengezet, belden gemeente werken, waarna het oud papier alsnog 's avonds laat werd opge haald. Na een gesprek tussen vertegenwoordigers van de ge meente, Verstraeten/Verbrugge en de muziekvereniging is afge sproken dat het oud papier van af zaterdag 6 april weer op ver trouwde wijze wordt opgehaald in de wijken Sint Anna. Zelden rust en Katspolder. Voor het apart ophalen van oud papier in Oude Vaart, waar de pers wagen niet kon worden ingezet, heeft de muziekvereniging geen man kracht meer. De regeling voor de drie andere wijken geldt voorlopig tot na de zomervakantie, meldt secreta ris Smets. Op het Terneuzense stadhuis wordt momenteel ge werkt aan een inzamelingsplan dat moet leiden tot een efficiën tere wijze van papier ophalen. Vrijwilligers van een aantal ver enigingen en instellingen moe ten vanaf dit najaar oud papier gaan ophalen in (bijna) de hele gemeente, hopen burgemeester en wethouders. Het gemeente bestuur hoopt op die manier nog meer oud papier uit de grijze af valcontainers te kunnen hou den. Het ligt in de lijn der verwach ting dat volgend jaar na de her indeling de inwoners van de nieuwe gemeente Terneuzen de beschikking krijgen over een blauwe containter voor het ver zamelen van oud papier. In de huidige gemeente Axel kennen de inwoners al jaren een blauwe bak voor inzameling van te re cyclen papier en karton. OOSTBURG - Het Ledel- theater in Oostburg be leeft op zaterdag een revi val van de jaren zestig met de uitvoering van Hippies door Ellen Kievit en An drea Austin Jones. Kern van deze voorstel ling zijn twee 'bejaarde hippies', die na lange tijd weer eens een joint opste ken en spacecake eten. Behalve smakelijke lachsalvo's en emotionele huilbuien krijgen zij weer zin om de roemruchte songs van de jaren zestig te zingen. En dat doen bei - de actrices in het Ledel. Ze gaan zingend door de tijd van de Vietnamoor- log, Woodstock, de anti- Vietnamdemonstraties en het lsd-tijdperk. In zuive re tweeklank - beide da mes zijn actief als zangdo cente en soliste - zingt het duo klassiekers als Turn turn turn van de Byrds, Venus van Shocking Blue en het door Scott McKen- zie zo bewierrookte San Francisco, de grootste hippiestad aller tijden. Ook liedjes van The Beat les, The Everly Brothers en The Rolling Stones zul len de revue passeren. door Henk Boot TERNEUZEN - Hel gemeen te- bestuur van TVrneuzen wil we ten hoe een privé-hartkliniek met alles erop en eraan zich ver houdt tot de behandeling van hart- en vaatziekten in het zie kenhuis in IVrneuzen. Volgen» burgemeester R. Barbé wordt gewerkt aan een gesprek tussen de Initiatiefnemer van de hartkltniek. de Bilthovense car dioloog F Dekker en de leiding van ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren inTërneuzen Dekker wil aan de Handels- poort-Zuid op een paar honderd meter afstand van het huidige ziekenhuis een privé-kliniek bouwen Daartoe heeft hij de medewerking van het gemeen tebestuur nodig, dat hem aan een bouwvergunning moet hel pen. Maar de gemeente wil vooraf eerst weten wat Dekker precies van plan is en wat de ge volgen van zijn plannen zijn voor het Terneuzense zieken huis. Moreel verplicht „Weliswaar moeten we aanvra gen om mee te werken aan tot standkoming van zo'n privé- kliniek toetsen aan ruimtelijke aspecten Maar ik vind toch dat we als gemeentebestuur min of meer moreel vcrolicht zijn om te bezien wat de effecten zijn voor de gezondheidszorg in Terneu zen en omgeving, Wanneer er op zo'n korte afstand vun elkaar twee instellingen actief zijn op het gebied van hart- en vaat- HULST - De Koorslichting I)e ('antorij der Basiliek houdt zondag 21 maart een passiecon- cert. In de koorkerk van de Willibror- dusbosiliek worden enkele Ma- na- en Passicgo/angen van Franz Liszt en de Vier Ernste Gesange van Johannes Brahms voor bariton en piano uitge voerd Daarnaast wordt de Via Crucis ten gehore gebracht, een muzikale vertaling van de veer tien staties van de Kruisweg van Liszt, vertolkt in de versie voor gemengd koor, bariton en piano uit 1878. Medewerking verle nen Conor Biggs (bariton) en Michel Stas (piano) Het concert begint om 15 oo uur ziekten Directeur patiënten zorg J van der Heide van het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen stelt een gesprek met Dekker zeer op prijs „Wellicht kunnen we elkaar aanvullen, al vind ik dat we nu reeds goed geoutil leerd zijn als het gaat om de be handeling van hart- en vaat ziekten Mocht er geen sprake zijn van enige mecrwauide, dan hooft die privé-kliniek ervan Van der Heide ook niet te komen. „Dan ga je enkel met elkaar in concur rent ie en guat dat op den duur wellicht ten koste van de kwali teit van de zorg van een van bei de instanties." Hij wijst erop dat er in de grens streek steeds nauwer met Vlaamse ziekenhuizen samen gewerkt wordt, mocht daaraan op het terrein van hart - en vaot- SMkfeiB behostte />jn Voor Ter neuzen geldt dat met name voor het Universiteitsziekenhuis in Gent. Voor cardioloog F Dekker staat vast dat privékhnieken de enige mogelijkheid zijn om patiënten moer keuzevrijheid te geven en om de wachtlijsten te bestrij den. „Er gaat veel te veel geld zitten in de gesubsidieerde ge zondheidsinstellingen, terwijl de wachtlijsten op een aantal terreinen eerder groeien dan af nemen." I.ijst Kortuyn Hij staat vanwege zijn opvattin gen over commerciële gezond heidszorg op de lijst van Pim Fortuyn „Ik beoog absoluut geen politieke carrière, maar ik ben het met hem eens dat het huidige systeem alleen maar leidt tot meer bureaucratisering waarvan patiënten uiteindelijk de dupe worden We moeten af van het aanbodgestuurde zorg systeem, de dokter moet terug naar de samenleving", aldus Dekker Hij wil zelf eerst zeker heid over de financieringsstruc tuur „Die loopt nu via de zie kenhuizen, dat schiet niet op Daarover wordt landelijk op hoog niveau met de koepel van ziekenhuizen en verzekeraars nu overleg gevoerd „Zodra dat afgehandeld is. wil ik in Terneu zen beginnen Data durft Dek ker, die zelf afkomstig is uit'de regio Zeeuws-Vlaanderen, niet te noemen „Maar mijn plannen vooreen privékliniek voor hart en vaatziekten blijven over eind." Dick van de Merwe (I) en Peter Dirven (r) van het Astma Fonds overhandigen de kaarten en mailtjes aan Eerste Kamerlid Werner. foto Ruben Oreel via zijn website (www.astma- fonds.nl) mensen opgeroepen steun te betuigen aan het wets voorstel. Voor mensen met ast- door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Al draaiend aan de hendel van de mailbox nam het Zeeuwse Eerste Ka merlid R. Messing gistermiddag zo'n duizend steunbetuigingen voor rookvrije werkplekken in ontvangst. Op zijn bureau in het gemeentehuis in Middelburg stond een schone lege asbak. Af gevaardigden van het Astma Fonds overhandigden hem een door Sheila van Doorsaelaer KLOOSTERZANDE - Hoewel de fractie Algemeen Belang het liever anders had gezien, komt het Hontenisser watersnood monument toch op de hoek van de Kruisstraat nabij Kruisdorp. Ook van enige aanpussing van het monument om de kosten te drukken, eveneens een \oorstel van Algemeen Belung. is geen sprake. Volgens A Maus vun Algemeen Bclung hoort het monument niet thuis uan de dijk bij Kruis dorp „Het land heeft duur niet eens onder water gestaan. Ik heb zelfs een telefoontje gehad van een vrouw uit Zwolle du- nauw betrokken is geweest bij serie briefkaarten en e-mails om het belang van de Tabakswet, die dinsdag 26 maart wordt be handeld in de Eerste Kamer, te onderstrepen. Hessing (D66) is een van de ze ven Eerste Kamerleden die voor een wijziging in de Töbakswet stemde Het wetsvoorstelling heeft als doel het percentage ro kers in Nederland te laten da len Met name de jongeren moe ten beter beschermd worden te gen tabaksverkoop Aanscher ping, uitbreiding en sanctione ring van rookverboden, zijn en kele andere punten in het wets voorstel. Als deze wet wordt goedgekeurd, is elke organisatie in Nederland verplicht beleid vast te leggen over roken en de werkplek Voor Hessing zijn de e-mails en kaarten een steuntje in de rug'. Het Astma Fonds heeft in zijn blad Contrasma en ma of copd (chronische bronchi tis en longemfyseem) is een rookvrije werkplek erg belang rijk. Zij ondervinden extra last van schadelijke rooklucht Hes sing zei de mailbox met hendel erg leuk te vinden en uit te zien naar de dag dat de Senaat het voorstel behandelt de ramp en ook die vond het geen goede locatie zei Maas gisteravond tijdens de gemeen teraad. Maas had eerder al aan gegeven dat hij liever ziet dat het monument verrijst bij Baal- hoek, maar nadut hij een boek over de rump had gelezen, vond hij eigenlijk oen locatie bij Dui- vonhoek nog het allerlieste, om dat daar de meeste Hontenisser slachtoffers vielen Maas had in de commissiever gadering van vorige week al kri - tick geuit op do kusten van hol monument (27 000 ouro). Hij opperde het idee het monument wat kleiner to maken Kunste naar R. Ivens, die het monument gaat vervaardigen gebruikt acht granieten zuilen van elk bijna dne meter hoog „Hual daar wat vanaf", had Maas al gezegd. CDA-fructievoorzitter A Sponselee vond het belache lijk „Ik kan me goed voorstellen dat jc de kunstenaar beledigd als je aan zijn monument aan het 'snutteren' gaat. Kruisdorp is een goede plek en nee, het mo nument mag geen maatje klei ner Burgemeester A Vogelaar stolde dat de signalen van de be volking nadrukkelijk zijn mee gewogen in het besluit voor de locatie „Kruisdorp lijkt ons «Cfat hot boste Het ligt temidden van de getroffen gebieden en de locatie is wat hoger gelegen en ruim. Zo kunnen bezoekers van het monument het hele gegeven rustig op zich laten inwerken. Aan het monument zelf willen wc niet morrelen, want wat houd je dan nog overr' Alge meen Belang ging vervolgens zonder morren mee met het voorstel. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De we gen in de gemeente Hontenisse moeten veiliger worden door vernieuwingen en aanpassin gen en niet door het aanbrengen van hobbels, drempels, poorten en wegversmallingen. Dit vindt de Hontenisser CDA-fractic. „Stop met pesterijen aan het adres van de bevolking." CDA-voorzitter A. Sponselee uitte gisteravond in de raads vergadering veel kritiek op het wegencategoriseringsplan. uit gevoerd door bureau Van Kleef. In het lijvige rapport staat om schreven hoe de wegen in de ge meente veiliger gemaakt moe ten worden. Zo zal de snelheid op veel wegen omlaag gaan naar dertig kilometer per uur en moeten er veel verkeersmaatre gelen genomen worden in de vorm van verhoogde kruisin gen. Sponselee: „Het is voor burgers niet te snappen dat ze veel zachter moeten gaan rijden op een weg waar geen kip te zien is. Je wekt een hoop ergernis door deze onnodige en overdre ven maatregelen." Sponselee vindt dat de wegen zelf aangepakt moeten worden, zodat het er vanzelf veiliger op wordt. Hij hoopte hartgrondig dat niet alle voorgestelde maat regelen in het rapport uitge voerd moeten worden en vroeg zich af in hoeverre de gemeente de ruimte heeft beleid toe te pas sen. Burgemeester A. Vogelaar kon hem niet geruststellen door aan te geven dat er nog diverse inspraakrondes komen voor de burgers. Sponselee wilde dan ook niet meegaan met het voor stel. Daarin stond beschreven dat het ontwerp-wegencatego- riseringsplan wordt vastge steld. Overredingspogingen van Vogelaar liepen op niks uit. Vo gelaar deed water bij de wijn door het voorstel te veranderen. De raad werd gevraagd in te stemmen met 'het in procedure brengen' van het plan. Daar kon Sponselee wel mee instemmen. Daze rubriek it uitfluitend bettemd voor reacties op in de PZC veracht nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reectietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van da inzandert onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor Inzendingen te bekorten Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd Prima dat gedeputeerde Poppe- laars zich strijdbaar opstelt te gen de komst van de lawaaierige Orion naar het Zeeuwse lucht- ruim(PZC, 14-3) Mmderstrijd- baar was hij bij de ontmoeting tussen luchtmacht en mensen die het oefenen van Pilatus-les- vlicgtuigjes als overlast erva ren Bewoners van Tholen en Walcheren, die last hebben van het treiterige gedrens van de les- vliegtuigjes. mochten van de ge deputeerde en de luchtmacht- mannen met lege handen naar huis Jaren geleden heeft men de overlast van de Pilutus wat ver minderd door te vliegen met een lager toerental en te beloven ook boven zee te vliegen De ruime vermindering van het aantal klachten is niet zozeer een ge volg van deze maatregelen, maar meer vanwege het besluit om alleen nog maar klachten over verwijtbare vliegfouten te registreren. De appellanten kre gen te horen dat verder niets meer mogelijk was en dat de luchtmacht een job moet ver vullen en daarvoor het volste recht heeft boven het Zeeuwse land te oefenen Op elk argu ment tegen de overlast of voor stel om deze te verminderen had de luchtmacht slechts een wol lig njet Men heeft echter niet duidelijk kunnen maken waar om het in vredesnaam nodig is om rondjes te draaien en kunst jes uit te voeren boven Walche ren, terwijl even verderop de ioster- en Westerschelde en de Noordzee ook hiervoor kunnen worden gebruikt Het lijkt mij daarom geschikter dat de gede puteerde eerst nog wat stnjd voert tegen de Pilatus. die meer hindert dan de Onons. Een Ori on geeft enkele malen per dag een 'korte piene', de Pilatusjes zeuren vele uren per dag J H Buiyse Bisschopstraat 43 Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44