PZC Sluiskil krijgt industriemuseum 1 Proefkonijnen rijden met een slok op 15 Leerlingen maken regio wat groener Facelift jachthaven Iaat op zich wachten Bewoonster Blide gewond bij brand Politie spoort veel milieudelicten op in Zws-Vlaanderen Stichting in oprichting gaat gebouw en installatie Cokesfabriek beheren zeeuwse almanak Warm ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 21 maart 2002 door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - De elektriciteits centrale van de voormalige Co kesfabriek in Sluiskil gaat een nieuwe toekomst tegemoet ais industriemuseum. Er is inmid dels een stichting in oprichting die het gebouw- en de installatie gaat beheren. Het initiatief voor het indu- Advertentie striemuseum Industorie komt van de werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland Die is achter de schermen al geruime tijd be zig om het museum van de grond te krijgen. Bij de sluiting van de Cokesfa briek dreigde de elektriciteits centrale aanvankelijk verloren te gaan. Het stoommachinemu seum in Medemblik en het Mu seum voor Industriële Archeo logie en Textiel (MIAT) in Gent lieten er een begerig oog op val len. In het gebouw bevindt zich namelijk een unieke elektroge- nerator die in de jaren 1911 en 1912 is gebouwd Vooral de fraaie uitvoering en het marme ren bedieningspaneel zijn, sa men met het s ie remeed werk met Jugendstilmotieven, van bij zondere waarde. Bovendien is de centrale een restant uit de vroege periode van de energie productie in Zeeland en daar mee ook historisch gezien een interessant object om te behou den. De werkgroep Industrieel Erf goed, die wil bevorderen dat in dustrieel erfgoed behouden blijft, kwam in actie. De werk groep zag aanvankelijk geen mogelijkheden om de kostbare installatie te conserveren. Zo werd de installatie aanvanke lijk eigendom van het MIAT. Dat museum zag er uiteindelijk van af de installatie te verplaatsen naar Gent en stemde er mee in dat de machine in de centrale in Sluiskil blijft staan Ook de di rectie van Heros, het bedrijf dat het terrein van de Cokesfabriek in gebruik nam. werkte volledig mee aan het behoud van de cen trale. Het industriemuseum in op richting heeft volgens coördina tor A. Dees van de werkgroep Industrieel Erfgoed nog een berg werk te verzetten „Er moeten bouwkundige en werk tuigbouwkundige restauraties worden uitgevoerd, er moet achterstallig onderhoud wor den weggewerkt en er moet een beschermde status worden ver kregen Daarvoor is het nodig dat het complex tot monument wordt verklaard". legt hij uit. Geldschieters Om dat allemaal voor elkaar te krijgen, is veel geld nodig. De werkgroep heeft grofweg zo'n 700.000 euro nodig. Als de cen trale tot beschermd monument wordt verklaard, komt er geld van het Rijk beschikbaar Daar naast leunt de werkgroep op financiële steun van spon sors Delta Nutsbedrijven is in middels aangetrokken als be langrijke geldschieter, aldus Dees. Het museum bestaat vooralsnog alleen uit de elektriciteitscen trale. De werkgroep streeft er verder naar een deel van de ovenbatterij van de vroegere Cokesfabriek te behouden De ovens worden over een tijdje ge sloopt. gratis bij aankoop van 11.11 aan boeken het Boekenweekgeschenk Anna Enquist De Ijsdragers vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu (vegetarisch menu) vrijdag 22 maart i.s.m. het COS 16.00-17.00 uur Mariët Meester Bij liefde horen geheimen... zaterdag 23 maart 11.00-11.30 uur Emotie in dans. lezing 14.30-16.30 uur Cuarteto Gotan peelt tangos, milongas en alses dinsdag 26 maart 20.00 uur SI A/ in de Zeeuwse Bibliotheek Maarten Doorman De vijftigers en de poëzie kaarten hij dc ZB en onze -ntreebalic: (0118-886870) Lijk ook op •ww.hoK» inkdx jnordcrtiiNl.nl Leerlingen van de basisscholen Sint Jan en Johan Hendrik van Dale in Sluis plantten gisteren zeshonderd rodebeukjev door René van Stee SLUIS - In het kader van de jaarlijkse boomplantdag zijn gisteren tal van plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen weer verfraaid met nieuw groen. Honderden leerlingen uit de hogere klassen van de basisscholen trokken er 's ochtends op uit om bomen, struiken en heggen te plan ten. Met kaplaarzen aan hun voeten en gewa pend met spades plantten zo'n veertig leerlingen van de RK basisschool Sint Jan en de openbare basisschool Johan Hendrik van Dale in Sluis zeshonderd rode beukjes rond het parkeerterrein aan de Mariahavenpolder in hun woon plaats. Die moeten uitgroeien tot een heg. waardoor geparkeerde auto's op den duur uit het zicht verdwijnen ..Omdat het had geregend was de klei heel plakkerig. Het was dus best lastig een mooi kuiltje te spitten om er een boompje in te kunnen zetten. Ik heb er ongeveer vijftien geplant", verteldedeel- nemer Gerben van Hal (11) uit groep acht Hij is een groot voorstander van de jaarlijkse boomplantdag. „Zoiets is goed voor de natuur. Ook de mensen genieten er van. Ze zien liever mooie bomen dan zo'n kaal plein als in Sluis." Met behulp van negen medewerkers van de gemeente Sluis-Aardenburg was de klus in Sluis in een dik uur geklaard. Na afloop kregen alle deelnemende leerlin gen een traktatie in de vorm van limona de en een bolus De gemeente Oostburg liet de festivitei ten aan zich voorbij gaan omdat hier op een andere manier invulling wordt gege ven aan de doelstellingen van de boom feestdag. Sierperen In de rest van Zeeuws-Vlaanderen deden de leerlingen van de basisscholen wel mee om hun omgeving een klein beetje groener en fleuriger te maken. Zo plant ten de scholieren in Hulst eiken op de Li- niedijk nabij de vijver aan de Poor terslaan Op de hoek Moerschansstraat- Zoutestraut werden heesters neergezet In Clinge trokken basisscholieren er op foto Peter Nicolai uit om de Gravenstraat te verfraaien met sierperen In Niouw-Namcn werd dezelf de boomsoort geplant in dc Veerstraat. Ook in de gemeente Sas van Gent kreeg de omgeving op diverse plaatsen een groener aanzien In het plan Kanaalpark in Philippine, de Molenstraat in West- dorpe en 't Zand in Zandstraat plantten de kinderen heesters, waarvan sommige als onderdeel van haugbeplunling Aan de Oostpoortweg in Sas van Gent kwa men er nieuwe platanen bij. In dezelfde plaats werden in de nieuwe wijk Sint Al- bert en dc Esdoornveste wilgen neerge zet, waarvan het de bedoeling is dat ze uitgroeien tot knolbomcn, een van de meest karakteristieke bomen m het Zeeuwse landschap. Niek Hermans drinkt in opdracht van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs zijn zesde Mmjfi door René van Stee CADZAND-BAD - Dronken autorijden zonder een boete te krijgen of het rijbewijs kwijt te raken. Het kon gisteren in C'ad- zand-Had tijdens het project Al coholvrij op weg van het Zeeuwse Consultatiebureau \oor Alcohol en Drugs (ZCAD). Zes \eelal jonge West-Zeeuws- Vlamingen lieten zich dit bui tenkansje niet ontnemen. Zij ondervonden het effect van al cohol achter het stuur aan den lijve De deelnemers moesten eerst in nuchtere toestand een parcours op het parkeerterrein aan Bou levard De Wielingen afleggen. Die route vol scherpe bochten, wegversmallingen en een een- richtingsweg was neergezet met behulp van pylonen Na de lunch was het drinken geblazen in het horeca-etablissement waar zij eerder een theorie-och tend hadden gevolgd Na enkele pilsjes of bacardi-co- la's kwam de groep los en volg den de grappen en grollen el kaar in hoog tempo op ,Ik had nooit gedacht dat ik nog eens met drank op in m'n oude lesau to zou rijden", verzuchtte de aangeschoten Joost-Jan Bas ting (19) uit Retranchement voordat hij met zes flesjes bier achter zijn kiezen op de be stuurdersstoel plaatsnam Evenals tie overige deelnemers kreeg hij binnen een uur zoveel te tlnnken tot zijn alcoholpro millage tot één was gebracht Tempo Afgaand op het dnnktempo dat zij er op nahielden, was dit voor de dorstige mannelijke deelne mers als Patrick Vasseur (19) 'ik zit hier al van kwart over negen' uit Cad/and en Niek Hermans (18) uit Sint Kruis klaarblijke lijk een fluitje van een cent. Marline Neven (39) uit Oost- burg, een van de twee vrouwelij ke proefpersonen aan het pro ject. moest daarentegen alle zeilen bijzetten om haar vier al coholische versnupenngen bin nen te krijgen „Ik drink anders nooit alcohol", verklaurde zij. De rijtest onder invloed ging de meesten vnj redelijk af Dat vond ook Niek. Hoewel hij vol gens de eveneens meerijdende rij-instructeurs Loek van Der Heijdt en André Vermeire som mige opdrachten met vertra ging uitvoerde, zijn bochten iets te overmoedig nam en hier en daar een stoep randje raakte, kreeg hii de beoordeling ruim voldoende „Iets minder dan in nuchtere toestand, maar dal kan haast niet anders als je met zoveel bier op achter het stuur zit", was Nieks opvallend nuch tere oordeel André Vermeire kon er met zijn pet niet bij ..Acht flesjes bier op en dan nog zo goed n jden, het is onvoorstel - baar." De proefpersonen moesten ook nuchter en onder invloed een computertest afleggen waarbij hun reactiesnelheid werd ge test. De tweede test leverde zon der uitzondering veel slechtere resultaten op. „Dat valt me ge weldig tegen, want ik dacht dat het zo goed ging", vond een te leurgestelde Martine Volgens projectcoördinator Martijn Planken van het ZCAD stond haar reactie van zelfoverschat ting model voor bijna alle deel nemers aan het project .Het resultaat van de tweede re- door Henk Boot TKRNEl'ZEN - Extern staat het allemaal op een laag pitje. Maar achter de schennen w ordt er in Tërneuzen druk gesleuteld aan de plannen voor de jachtha ven aan de Beurt vaart kade. Dat blijkt uit mededelingen van burgemeester R Barbe Al bijna twee jaar ligt er een plan. uit de koker van projectontwikkelaar Apron, om dc jachthaven flink op de schop te nemen. Rond de haven zouden in die visie zelfs recreatiewoningen moeten ko men Voorlopig zijn die ideeën het stadium van een droom nog niet ontgroeid. Dat steekt in elk geval burgemeester Barbe Die hoopt nog altijd op subsidie uit een van de potjes voor de Eure- gio Om sterker te staan heeft TVr- neuzen de blik gevestigd op sa menwerking met Gent. waar ze ook plannen hebben om de jachthaven op te vijzelen „Maar dat project staat voorlo- Met wn flinke slok achter de knopen reden de deelnemers een ingewikkeld parcours in adznnd-Bnd rond. foto's Poter Nicolai pig even op een wat lager pitje", aldus Barbé Ambtenaren die belast zijn met de voorbereiding van de subsidieverzoeken zijn onlangs verkast. De belangrijk ste euregio-ambtenaar voor dit project is onlangs bij de ge meente Hulst in dienst getreden, "terwijl de man die in Gent dc ambtelijke coördinatie deed, is opgeklommen tot gemeentese cretaris aldaar „Dat heeft voor enig oponthoud gezorgd, maar we zijn hier in tern Ix-zig om de boel weer on der de aandacht te brengen", aldus Barbe Hij hoopt daarbij gebruik te kunnen maken van de inbreng van het bestuur van de jachthaven aan de Buitenha ven Dal bestuur is volgens Barbé zeer geïnteresseerd in de plan nen voordeBeurtvaartkadc Hij wacht een schrijven af waann de gedachten nader worden ontvouwd. Die zouden dan kun nen worden ingebracht in het overleg met Gent en later even tueel in de subsidieaanvraag door Harold de Puysseleijr TKRNEL'ZEN - Bij ren brand in een van de aanleunwoningen van verzorgingshuis De Blide aan de Rodenbachstraat in Ter- neuzen is een tachtigjarige be woonster gisteravond ernstig gewond geraakt. De vrouw is per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Gent Ze verkeert buiten levensgevaar De bewoonster had in haar wo ning op de derde verdieping van het aanleunwoningencomplex De Zoulvhet een kaars aange stoken Volgens interim-direc teur A Samanvdn De Bilde vat te de kleding van de vrouw vlam toen de vrouw een verkeerde be weging maakte met een kaars. Een verzorgende, die juist op dat moment rond ging met thee voor de bewoners, was er geluk - kig snel bij en bluste de brand. Meteen daarop arriveerden ook de hulpdiensten. „We zijn er allemaal behoorlijk van geschrokken", zegt Samon. „Zoiets heeft op iedereen een grote impact Dc directie van De Blide voerde gisteren overleg met de brandweer over het uici - dent. Afgesproken is volgens Saman dat de brandweer bin nenkort dc veiligheid van De Blide nog eens in ogenschouw neemt Het personeel heeft, zo wees de cvul ualie van de drama tische gebeurtenis uit. in elk ge val adequaat gehandeld „Verder gaan we samen met de brandweer nog eens kijken hoe we onze bewoners kunnen in strueren om zelf de nodige pre ventieve maatregelen te ne men", zegt Saman De bewoners zijn gisteren gerustgesteld door het personeel. Ook is hen ge vraagd om voorzichtig om te springen met brandbare mate rialen door Harold de Puysseleijr TEBNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft vorig jaar vier keer zoveel milieude licten opgehoord als de politie teams in de andere delen van Zeeland. Miheuofficter van justitie A <!e I^tnge vertelde dat gisteren tij dens een tweedaagse werkcon ferentie van de politie en andere overheidsinstanties over de mi lieuhandhaving in Zeeuws- Vlaanderen De conferentie vond plaats in het stadskantoor in Tërneuzcn Daarmee is overigens volgens Metamorfose Heerstraat SINT JANSTEEN De Heer straat in Sint Janstren onder gaat ren flinke opknapbeurt. De straat vormt de verbinding tussen het dorp en het water wingebied. maar was door het ontbreken van een trottoir met veilig voor wandelaars In november vong jaar is begon nen met de werk/aamheden In middels zijn er trottoir* aange bracht in het gedeelte van de straat tussen de Warandastraat en de Brouwerijstraat Momen teel wordt gewrrkt aan de hcr- bestrating van de njbaun van dit wegvak De werkzaamheden zullen begtn apnl zijn afgerond en daarna worth het wegvak weer opengesteld voor verkeer. Vervolgens wordt het gedeelte van de Heerstraat tussen de Wa randastraat en het einde van de bebouwde kom aangepakt Fhkwecrt niet gezegd, dat Zeeuws-Vlaanderen er in mi- lieuopzicht slechter aan toe is dan de overige delen van de pro vincie. Hij schrijft de resultaten voornamelijk toe aan de goede samenwerking die er beneden de Westerschelde bestaat tussen de politie en de andere over heidsdiensten bij de aanpak van milieucriminaliteit. Zeeuws-Vlaanderen kent in vergelijking met de rest van Zcelund relatief veel veeteelt bedrijven, dus komen daar ook meer overtredingen van dc Mestwet voor dan elders, aldus de milieuofficier van justitie Hij benadrukt dat het daarbij veelal lichte vergrijpen betreft De projectmatige aanpak vong jaar van de overlast door mest- opslag mag volgens Flikwecrt dienen als voorbeeld van de uit stekende samenwerking in deze streek Vooral in West-Zeeuws- Vlaanderen waren er veel klachten over stankoverlast door het uitnjden van mest, waar dc politie samen met het bestuur tegen optrad. N it'ii» v agenten De politie in Zeeuws-Vlaande ren hield de milieutweedaagse met de andere partners op mi lieuterrein om de contacten met die Instanties op te frissen. I >oor de omschakeling van de politie naar het werken met een sys teem van wijkteams is een aan tal nieuwe agenten m eerste in stantie belast met de opspor\ng van milieudelicten. „Samen werken met anderen en ren goe de communicatie, daar gaat het om", aldus districtschef Zeeuws-Vlaanderen M Sideri- us over het doel van de confe rentie. actictest steil altijd enorm te leur en zet de automobilist aan het denken. Een dergelijke con frontatie met de werkelijkheid blijkt vaak een ommekeer in het denkpatroon rond alcohol en verkeer. Ook de video-opnamen die we van iedere proefpersoon maken - en die ze ook thuisge stuurd krijgen - werken hierbij zeer ontnuchterend Met name bij jongeren is dit goed. want ztj zijn de groep die we uiteindelijk met de test hopen te bereiken", aldus Planken De deelnemers aan Alcoholvrij op weg werden gisteren na afloop veilig thuis gebracht Vandaag gaat dc actie in Cadzand-Bad verder met zes andere proefpersonen Half met wordt dr komst van dr baby tegemoet gezien De Vlissmgse die voor de niet ge ringe doch dankbare taak staat dr verwachting waar te maken, houdt zich kranig Ze zingt, tn deeltijd, nog immer het u elluulende lied ren de arbeid Er zijn echter momenten waarop het haar toch wat zwaar valt. Ze knjgt het dan plotseling heet warm En pleegt bij die gelegenheden te zeggen ..Het lijkt wel of ik een kacheltje in mijn buik heb Dat is niet te hopen. En zeker niet als het een Zeeuws ka cheltje u Wfcnf ze heeft thuis een fraaie parketvloer en het zou toch jammer zijn als daar binnenkort allemaal afdruk ken eon hoefjes tn staan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41