Koophuizen Korte Nobelstraat PZC PZC Tilanusspeld voor Klazina Uil Grote uitdaging voor kleine groep Gelok ziet Borsele als een uitdaging en wil daarvan genieten 17 Bouw acht woningen kan na jarenlange voorbereiding dit jaar beginnen Werkstraf na avondje stappen Lawaai lezers schrijven Schapen vanaf Pasen buiten Thema-avond over de islam Nieuwe actie regentonnen Fonds voor Kazernering deelt uit Collegevorming vergt tijd Duizend reacties tegen roken agenda donderdag 21 maart 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De houw van acht woningen aan de Korte No- beistraat in Zierikzee start waarschijnlijk nog dit jaar. Vol gens directeur R. Faasse van Faasse Faasse projekten BV uit Goes - die het project uit gaat voeren - is de procedure rond de bouwvergunning nagenoeg rond. Met het project is een in vestering van naar schatting 2.7 miljoen euro gemoeid. Aan de westzijde van de Korte Nobelstraat ligt nu nog de voor malige loods van de dienst ge meentewerken. Al in september 1999 liet Faasse Faasse de ge meente weten belangstelling te hebben voor de locatie. In 2000 kwam de Goese projectontwik- MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Rotterdam gaf gisteren op de zitting van de Middel burgse politierechter toe dat het avondje uit in Renesse volledig uit de hand was gelopen. Voor een mishandeling en het dreigen met een pistool werd de Rotter dammer veroordeeld tot negen tig uur werkstraf. Een 24-jarige inwoner van Mijnsheerensland. die het veer- drukpistool aan zijn stap vriend had gegeven, werd veroordeeld tot dertig uur taakstraf. Het duo had zich 15 juli om drie uur s nachts in Renesse op een par keerterrein gemengd in een dis cussie met een meisje. Daarbij ontstond een handgemeen met een zeventienjarige jongen. De Rotterdammer sloeg een con tactlens uit het oog van het slachtoffer. Vervolgens provo ceerde hij met het wapen, dat hij tussen zijn broekriem had ge stoken. ..Zal ik het er eens uitha len?", had de 26-jarige verdach te de jongen bedreigd. Een getuige waarschuwde de poli tie, die snel ter plaatse was. „Er was alcohol in het spel. Ik weet dat het geen excuus mag zijn. Ik zie het als een misplaatste grap", zei de Rotterdammer. keiaar met het plan voor de bouw van acht woningen in combinatie met een parkeer- pleint je voor zo'n 28 auto's op de proppen. Daarmee kwam Faasse tege moet aan de vurige wens van buurtbewoners die ook al een begerig oog op de vrijkomende ruimte hadden laten vallen. In de Korte Nobelstraat en omge ving is in de visie vah de buurt bewoners te weinig parkeer ruimte en dat manco zou met genoemd parkeerpleintje ver holpen kunnen worden. Op het gebied in kwestie rust een woonbestemming. Dat er desondanks nog behoorlijk wat tijd zit tussen de eerste schetsen en de daadwerkelijke uitvoe ring van het bouwproject heeft volgens Faasse alles te maken met strenge eisen die door de ge meente gesteld worden aan het uiterlijk van de te bouwen hui zen. De omgeving - met vlakbij de monumentale Nobelpoort - valt onder het beschermd stads gezicht. De woningen in kwestie worden koopwoningen. Volgens Faasse is er meer dan voldoende be langstelling voor. De verkoop moet volgens hem dan ook geen enkel probleem zijn. Wat de prijs van de woningen wordt wil hij nog niet kwijt. Faasse gaat uit van een bouwtijd van onge veer een jaar. Sanering Voordat de bouw kan beginnen moet eerst de vervuilde grond onder de voormalige gemeente- werkplaats gesaneerd worden. Faasse: „De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft daar een plan voor opgesteld en dat ligt nu ter beoordeling bij de provin cie. Ik verwacht dat dat geen problemen oplevert en dat de sanering zelf ook redelijk snel zijn beslag kan krijgen." Anno 2001 mag functioneel gesaneerd worden. Voor een parkeerplaats gelden minder strenge normen dan voor bij voorbeeld tuinen achter huizen. Alles bij elkaar kan een sane ring daardoor aanmerkelijk vlotter verlopen dan voorheen De sanering is voor rekening van de gemeente Schouwen- Duiveland. Die moet de grond schoon opleveren. Prima dat gedeputeerde Poppe- laars zich strijdbaar opstelt te gen de komst van de lawaaierige Orion naar het Zeeuwse lucht ruim (PZC, 14-3). Minder strijd baar was hij bij de ontmoeting tussen luchtmacht en mensen die het oefenen van Pilatus-les- k vliegtuigjes als overlast erva ren Bewoners van Tholen en Walcheren, die last hebben van het treiterigegedrens van deles- vliegtuigjes. mochten van de ge deputeerde en de luchtmacht- mannen met lege handen naar huis. Jaren geleden heeft men de overlast van de Pilatus wat ver minderd door te vliegen met een lager toerental en te beloven ook boven zee te vliegen De ruime vermindering van het aantal klachten is niet zozeer een ge volg van deze maatregelen, maar meer vanwege het besluit om alleen nog maar klachten over verwijtbare vliegfouten te registreren De appellanten kre gen te horen dat verder niets meer mogelijk was en dat de luchtmacht een job moet ver- REDACTIE NOORD ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (01111454647 Fax: (01111454657 E-mail: red2zee@prc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ah Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: <01181 484000 Fax 10118)470102 E-mail: redact1e@p2c.nl INTERNET www.p2c.ni E mail; web@p2c.nl Deze rubriok Is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionelo berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van da inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. vullen en daarvoor het volste recht heeft boven het Zeeuwse land te oefenen. Op elk argu ment tegen de overlast of voor stel om deze te verminderen had de luchtmacht slechts een wol lig 'njet'. Men heeft echter niet duidelijk kunnen maken waar om het in vredesnaam nodig is om rondjes te draaien en kunst jes uit te voeren boven Walche ren, terwijl even verderop de Ooster- en Westerschelde en de Noordzee ook hiervoor kunnen worden gebruikt. Het lijkt mij daarom geschikter dat de gede puteerde eerst nog wat strijd voert tegen de Pilatus, die meer hindert dan de Orions. Een Ori on geeft enkele malen per dag een 'korte piene', de Pilatusjes zeuren vele uren per dag. J.B. Butjse Bisschopstraat 43 Serooskerke OOSTBURG - Vanaf tweede paasdag zijn in West-Zeeuws- Vla an de ren zo'n 550 Drentse Heideschapen te bewonderen zijn op en rond slootranden. wegbermen, dijktaluds en kree- kranden. Dankzij de schaapsherders en hun assistenten zijn de jonge schapen op dit moment in een uitstekende conditie Klaar om vanaf 1 april met de hele kudde de West-Zeeuws-Vlaamse pol ders af te gaan struinen. In de kudde zijn ook de 250 lammeren die eind februari en begin maart werden geboren tijdens de open dagen opgenomen. Op die vier zogeheten lammetjesdagen kwam een recordaantal bezoe kers af: welgeteld 2500 mensen ZIERIKZEE - Dr Vrijzinnige Gemeente Zierikzee houdt vrij dag 22 maart een thema-avond over de islam. De bijeenkomst wordt gehou den m het kerkcentrum achter de Gasthuiskerk in Zierikzee Sprcekter Annie Mosterd zal de avond inleiden. Mosterd heeft door de taallessen die ze gaf aan vluchtelingen veel contact ge had met moslims I>e thema- avond begint om 19 30 uur G. Geelhoed speldt Klazina Uil de dr. C. B. Tilanus jr. onderscheiding op. door Ali Pankow KERKWERVE - Klazina Uil-Verhage uit Zierikzee kreeg gisteravond in 'Het Ker- kerf' in Kerkwerve de landelijke Dr. C. B. Tilanus jr. onderscheiding van de EHBO uitgereikt voor haar speciale ver diensten als kaderinstructrice van de EHBO-vereniging afdeling Midden- schouwen. Districtsbestuurder G. Geelhoed van de afdeling Zeeland prees Uil-Verhage voor haar grote inzet voor de vereniging Zij is al 25 jaar in het bezit van haar EHBO-di- ploma en leidt als kaderinstructrice ook al jarenlang nieuwe EHBO-ers op. Zij heeft net weer een nieuwe cursus afgerond. Gis teravond werden daar in Kerkwerve de diploma's voor uitgereikt Onder de cur sisten bevond zich dit keer ook Jaap-Jan Uil (18), een zoon van de instructrice ..Dat kwam goed uit Nu lag het voor de hand dat ook de echtgenoot en de andere kinderen van Klazina bij deze feestelijke bijeenkomst aanwezig zijn", zegt voorzit- foto Pieter Honhoff ter Irene Hofman van de EHBO-afdeling Middenschouwen Zij dankte Uil-Verh.i ge voor het feit dat zij steeds weer met veel inzet nieuwe curcussen en herhalingsles- sen geeft. Tevens neemt zij examens af voor de jeugd-EHBO en bij de brandweer De onderscheiding die Klazina Uil krveg uitgereikt is vernoemd naar de oprichter C B Tilanus jr van de eerste EHBO ver eniging in juni 1893 Hij geldt als grond- legger van de EHBO in Nederland Zijn nagedachtenis wordt door middel van de onderscheidingen in ere gehouden. GOES - In alle Zeeuwse gemeenten gaat een nieuwe actie Een Tón voor H tof er beginnen De actie heeft tot doel het bewuster en zuiniger omgaan met (lcidmg)waler te bevorderen. Een deel van de opbrengst is bestemd vooreen drinkwaterproject in Bangladesh De actie la een initiatief van het Centrum voor Internationale Samenwerking Zeeland, de Zeeuwse Milieu Federatie en het IVN-consulcntschap Zeeland. Via Een 7bn voor Water worden aan de Zeeuwse burgers watertonnen ver kocht De watertonnen bieden een concreet handvat om wa ter te besparen in het huishouden. Van elke verkochte ton gaat 4.50 euro naar het project m Bangladesh.Door de medewer king van alle 17.gemeenten kunnen inwoners voor een aan trekkelijke prijs een kunststof regenton aanschaffen Dat kan tot 20 april Zaterdag 25 mei is uitgeroepen tot watertonnen- dag. Dan kan iedereen die een regenton bestelde, deze opha len De Zeeuwse actie heeft inmiddels in andere provincies navolging gekregen. Eriseen website gemaakt: uteu-eenron- voorwater nt Het initiatief is onlangs genomineerd voor de Zeeuwse Milieuprijs 2001. ZIERIKZEE - Het Fonds voor Kazernering in Zierikzee heeft van de negen subsidieaanvragen die zijn binnengekomen vijf gehonoreerd. De Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland krijgt 200 euro als bijdrage in de kosten van aanschaf van een nieuwe reddingboot Voorde aanschaf van bladmuziek krijgt het gereformeerd kerkkoor 150 euro Marching Band Schou- wen-Duiveland mag 200 euro verwachten voor de aanschaf van de geluidsvoorziening voor het DruMa-festvial Een be drag van 200 euro gaat naar streckdrachtvcremging De Arke voor het vervaardigen van een kostuum zoals dat in de negen tiende eeuw op Schouwen-Duiveland gedragen werd Voor het maken van affiches voor een expositie in het Zierikzeese stadhuismuseum over kunstenaar Ario Berkulin krijgt een gastcurator een bijdrage van 225 euro. ZIERIKZEE - De collegevorming op Schouwen-Duiveland vergt nog enige tijd Informateur A Verseput van de WD zegt nog tot en met donderdag nodig te hebben voor de eerste ron de inventarisatiegesprekken met alle fracties, met uitzonde ring van Leefbaar Schouwen-Duiveland I^SD). „Ik heb de partijen gevraagd meteen in die eerste ronde hun speerpunten van beleid en eventuele problemen met samenwerking met andere partijen op tafel te leggen Dot schept dan helderheid voorde tweede ronde", aldus Verseput Hij hoopt vrijdagmid dag in overleg binnen zijn eigen Wü-fractiedo strategie voor die volgende ronde uit te zetten. Fractievoorzitter P Berrr- voots-Ringelberg van LSD bevestigt dat haar partij geen uit nodiging van de WD heeft ontvangen voor de eerste ge spreksronde. ..Dat zal de lievolkmg leuk vinden gezien de verkiezingsuitslag", luidt de reactie van Berrcvoets MIDDELBURG - Al draaiend aan de hendel van de mailbox nam het Zeeuwse Eerste Kamerlid R. Hessing gistermiddag zo'n duizend steunbetuigingen voor rookvrije werkplekken in ontvangst. Afgevaardigden van het Astma Fonds overhan digden hem een serie briefkaarten en e-mails om het belang van de Tabakswet, die dinsdag 26 maart wordt behandeld m de Eerste Kamer, te onderstrepen Hessing (D66) is een van de zeven Eerste Kamerleden die vooreen wijziging ïndeTfcbaks- wet stemde Het wetsvoorstelling heeft als doel het percent# - ge rokers in Nederland te laten dalen Met name de jongen-ft moeten beter beschermd worden tegen tabaksverkoop Als deze wet wordt goedgekeurd, is elke organisatie in Nederland verplicht beleid vast te leggen over roken en de werkplek Sietse van Wijgerden stuwt de prestaties van zijn koorleden op tijdens de repetitie voor de Johannes Passion. foto Pioter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZKK De Johannes Passion is ingetogener dan de bekende Mattheils Puss ion. Bach componeerde deze lijden sevangelies in 1724. YVaur de composities op basis van het evangelie van Mattheils een grote bezetting van twee koren en twee orkesten vereisen, kan de Johannes Passion met een kleinere groep mensen en in in tiemere sfeer worden uitge voerd. Het Schouws Kamerkoor leverde daan an vorig jaar een succesvol bewijs met het optre den in de Adrianuskerk in Drcischor. Het Schouws Kamerkoor gaat de Johannes Passion dit jaar prolongeren. In Dreischor bleek de belangstelling veel groter dun het aantal beschikbare plaatsen Dat is de reden dat dit keer is gekozen voor een veel ruimere ambiance de Nieuwe Kerk in Zierikzee De zestien vaste leden van het Schouws Kamerkoor aangevuld met ze ven gastleden zingen daar za terdagavond 23 maart vanaf 20 00 uur de Johannes Passion onder leiding van dirigent Sietse van Wijgerden. hij richtte dit koor in 1999 op en heeft van meet af aan de ambi ties opgestuwd. Inzet en disci pline staan hoog m het vaandel De kennis van net notenschrift is een vereiste Ook wordt van de leden verwacht dat ze bereid zijn naast de wekelijkse repeti tie met regelmaat thuis te oefe nen Dat is een voorwaarde om de lat steeds wat hoger te kun nen leggen Zonder die inzet zou een project als de Johannes Pas sion ook niet mogelijk zijn. Uitgeweken De afgelopen maanden heeft het Schouws Kamerkoor met de gaslzangers en -zangeressen weer heel hard gewerkt aan de voorbereidingen voor het con cert zaterdag aanstaande. De wekelijkse repetities worden gehouden in het koor van de Ja- i-obuskerk in Renesse. Nu daar deze weken ook de opvoeringen van de musical 'Ester' plaats vinden. is het Schouws Kamer koor vroegtijdig uitgeweken naar de Nieuwe Kerk in Zierik zee. Daardoor kon al enige erva ring worden opgedaan met het zingen inzo'n ruime ambiance Van Wijgerden is afgestudeerd uitvoerend musicus aan het Rotterdams Conservatorium en hij studeerde aan de Rijksuni versiteit in Leiden af als mu ziekwetenschapper Nu stu deert hij nog koordirectie aan het Conservatorium in Den Haag. Hij bespeelt zelf ook orgel en klavecimbel. De dirigent is een groot liefheb ber van Bach. Kenmerk van de Johannes Passion is de bijzon dere dramatische ontwikkeling De symmetrische herhalingen in de compositie dragen daar toe bij „Doordat in het tweede ge deelte de frasen van de evange list steeds korter worden, lijkt het alsof alles in een niet tegen te houden stroomversnelling komt", aldus Van Wijgerden Volgens hem zijn de vele. zeer barokke woordspelingen in de teksten van cruciaal belang voor de theologie van die tijd. De aria 'Ich folge dir' is juist zo vrolijk om de teleurstelling als Petrus Jezus verraadt extra te laten voelen. Sterke tegenstel lingen waren retorische midde len in die tijd", legt de dirigent uit Viole d'amores Voor de begeleiding van het koor heeft hij een degelijk ba- rokkoor samengesteld. Dat be staat uit twaalf vergevorderde en pas afgestudeerde studenten van het Conservatorium in Den Haag Een 'nieuw' barok instru ment. de viole d'amores is te ho ren in de delen 'Betrachte mein Seele'en 'Erwige' De zangsohsten ter aanvulling van het Schouws Kamerkoor zijn: Remco Nttschelm tn de rol van de evangelist. Josie Ryan (sopraan). Alexandrad'Espino- za (alt), Michael Barret (tenor), Grmt Pieter Hetda als Jezus (bas) en Florian Just aJs Pilatus en Petrus (bas) Het concert van het Schouws Kamerkoor zaterdag 23 maart in dc Nieuwe Kerk in Zierikzee begint om 20.00 uur. de kerk is vanaf 19.15 uur geopend door Mieke van dar Jagt STRUEN - Nu Hare Majesteit in forse letters 'Beatrix' heeft ge zet onder de benoeming van E. Geluk tot burgemeester van Borsele, wordt er een zwaar be roep gedaan op het organisatie talent van ambtenaren in Strij- en en in Heinkenszand. Donderdag 28 maart houden ze in Stnjen een bijzondere raads vergadering tijdens welke Ge lok als burgemeester afscheid neemt Woensdag 3 april heet de Borselse mud de nieuwe burge meester welkom „Alles zit in een stroomversnelling. Volgen de week kan het nieuwe college van Strijen al naar de commis saris van de koningin met een profielschets voor een waarne mer En wij komen als een speer naar Borsele. want we kunnen bijna niet wachten." Erg veel hoeft de familie Gelok niet te regelen, want ze kunnen in Zeeland meteen hun intrek nemen „Onze jongste zoon Sjoerd, van negentien, is in Mid delburg op school gebleven, toen we uit Vee re vertrokken Hij bereidt zich nu voor op een studie bij de Luchtmucht Het uppartementje in Middelburg, (iat we voor hem hebben uangc houden. kunnen we zo gebrui ken De meeste spullen gaan zolang in een depot en vanuit Middelburg gaan we een mooie woning in Borsele zoeken Mijn vrouw Lenieen ik hebben afge sproken dat we van Borsele echt gaan genieten Dan is het fijn dat je geen haast hoeft te maken om iets naar je zin te vinden." Weekendadres Dat het genieten wordt »n Bor sele, weten de Gelokjes zeker, want ze hebben er allebei ge woond en gewerkt Gelok deed vervangende dienstplicht als hoofd van de openbare school in Hoedekcnskcrke en zijn vrouw was hoofdleidster van de kleu terschool. Behalve Sjoerd heb ben ze nog twee kinderen Ru ien (24), die werkt en studeert in Rotterdam en Jollen (20). die in Tilburg dans studeert De hele club ts praktisch het huls uit, maar ziet er naar uit om een weekendadres in Zeeland te hebben. Voor Gelok was de belangrijkste reden om in Borsele te sollicite ren. behalve de wetenschap dat de gemeente onwaarschijnlijk mooi is. het waarheidsgehalte van de slogan 'Een gemeente van contrasten'. „Dat is natuur lijk een enorme uitdaging aan de ene kant grote industrie en aan de andere kant het klein schalige polderlandschap, de Poel. dorpen als Nisse en zoveel verschillen in de aard van de be volking Ik denk dat Borsele op het gebied van wonen, werken en recreëren enorm veel te bie den heeft en dat de plaats van de gemeente in de provincie gewei - dig belangrijk is We moeten na tuurlijk al die kwaliteiten goed bewaken en versterken. We zul len ervoor op moeten passen dat wonen in een dorp niet op den duur, net als in de Randstad, al leen maar voor de rijke stin kerds is weggelegd In Borsele woon je nog gezellig met z'n al len door elkaar, rijp en gn>en, jong en oud. rijk en arm. in één dorp Dat moet zo blijven Uitdagingen Grote dingen die in Borsele staan te ge beu ren de ingebruik name van de Westerseheldetun- nel, de sluiting van de kerncen traleen wellicht de bouw van de Westerschelde Container Ter minal, ziet Gelok ook als uitda gingen. „Door de tunnel komt Borsele op een andere manier op de kaart te staan Daar kan de gemeente zijn voordeel mee doen Als d»- WCT wordt ge bouwd, moet Borsele daar ook van kunnen profiteren Dan moet er wel het een en ander ge beuren op het gebied van infra structuur Ook op het vlak van toerisme liggen er in Borsele he le specifieke kansen. Daar moe ten we verstandig gebruik van maken De sluiting van de kerncentrale is een ander verhaal „Gelukkig hoeft dc burgemeester daarover geen beslissing te nemen, maar wanneer hij <x>k dicht gaat. de gemeente krijgt ermee van doen Als de kerncentrale geslo ten Is. moet hij ook worden ont manteld Dat is jaren werk voor MM deskundig jMTSoneel. We moeten uitkijken dat gekwalifi ceerde mensen, net als bij de PSD, met als kikkers uit de kar gaan springen op het moment dat dc sluiting dichterbij I STREEKACTtVITEITEN TIC RIK ZEE 1»» t Jaa*'i|k»a u'tvoaOng MuntUchool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35