Ontslag tbs-klant baart zorgen PZC De ontreddering van de achterblijver Kunst hoeft niet hoogdravend te zijn Snelheidscontroles vaker uitgevoerd met mobiele apparatuur Auto-detective speurt naar gestolen wagens ELICHT Uitbehandeld 16 Boete voor motorrijder kunst cultuur Vier acts op Opblaaspop in Sasse De Roselaer VLISSINGEN- Bureau O O uit Nieuwcgein, gespecialiseerd in het opsporen van gestolen au to's, heeft de politie Zeeland een notoire autodief in de handen gespeeld. I)e man, die in Sas van Gent werd gesnapt, heeft recen telijk zes personenwagens inge pikt. De keurige man meldde zich bij autobedrijven voor een proefrit, maar keerde daar niet van terug. Uit een verder verleden van de man dateren enkele tientallen andere autodiefstallen. De poli tie in het Brabantse Schijndel werkt de zaak verder af. Auto detective Hans van Oosterbosch van het Nieuwegeinse kantoor spoort per jaar tientallen gesto len auto's op, meestal in op dracht van verzekeraars of lea sebedrijven Daarbij gaat het lang niet altijd om dure wagens. i Kadett es vw cj 1 f staan bovenaan op het verlanglijstje van het dievengilde „Daar rij den er veel van rond en omdat de meeste auto's geen startonder breker hebben, zijn ze voor een crimineel redelijk interessant." De afnemers zijn ruwweg over verschillende categoriën te ver delen. Peugeots en Landrovers verdwijnen meestal naar Noord-Afrika. De haven van Antwerpen is één van de afvoer- routes. Oosterbosch heeft eer der ook al signalen gekregen dat gestolen auto via Vlissingen- Oost worden verscheept. Mer- cedessen en BMW's komen vaak in het Midden-Oosten terecht. Aan autodiefstallen gaan vaak inbraken in woningen vooraf. Kenmaal binnen gaat de aan dacht met name uit naar de plaats waar de autosleutels zijn te vindenin een jaszak of op een tafeltje in de gang. Oosterbosch adviseert de autosleutels veilig op te bergen. Ook geeft hij de tip bij het in ontvangst nemen van de sleutels van een nieuwe auto bij de deaeler vooral te controle ren alle sleutels te hebben ge kregen. Ook moet worden nage gaan of alle sleutels passen. De auto-detective heeft begrepen dat criminelen kans zien om op het traject dat ligt tussen produ cent en dealer autosleutels te onderscheppen en die door an dere te vervangen. Vervolgens wordt achterhaald wie de nieu we auto heeft gekocht, waarna het een fluitje van een cent is om de wagen voor de deur van de kersverse eigenaar weg te halen donderdag 21 maart 2002 door Jacques Cats De uitspraak kwam hard aan. Zeker omdat deskundigen eerder hadden verkondigd: die komt nooit meer terug in de maatschappij. Maar het onver wachte geschiedde: de rechtbank in Middelburg concludeerde dat er geen reden meer was om de man uit Nieuw en Sint Joosland, die zijn buurvrouw opzettelijk met zijn tractor dood reed. nog langer in een tbs-kliniek te behan delen. En zo is de dader van toen nu op nieuw vrij man en bestaat de kans dat- ie weer naar Zeeland komt. ,,Ik ver wacht niks", zegt Jo C.'rucq, de man van het slachtoffer, „maar ik ben wel be zorgd." De plaats van het gebeurde, op een smalle weg in de Nieuwlandse polder, wordt, bijna acht jaar nadien, nog steeds gemarkeerd door een houten kruis Het opschrift vermeldt de naam M. Crucq en de dag dat het drama plaatsgreep: 31-05-'94 Tussen de plantjes die het kruis omringen prijkt, in een lijstje achter glas. een gedicht, ondertekend door pade kinderen en de kleinkinderen 'Lieve mam', luiden de eerste regels, 'hier hebben we jou ge vonden, hulpeloos en zo alleen, we de den nog wat we konden, naar het was te laat, je was al heen'. Jarenlang had de buurman het gezin Crucq geterroriseerd. Veel verbaal ge weld tegen het echtpaar en hun drie nog thuis wonende kinderen. Bedreigende handelingen ook „Het meeste gebeur de op die smalle dijk hier, als je elkaar tegen kwam met een auto of een ander voertuig. Op de provinciale weg hebben we het ook meegemaakt Dat-ie niet op zij wilde. Of op je inreed en dan op het laatste moment het stuur omgooide. Het liep altijd wel goed af maar ie schrikt je een ongeluk Zijn auto. de tractor, dat waren wel zo'n beetje zijn wapens. Heel schrikaanjagend. En er was niet mee te praten." Waarom de man zo deed, zonder dat er aanleiding voor was? Crucq heeft er maar één ant woord op: „Omdat hij gestoord was. Dan kun je altijd een reden vinden." Bemiddelingspogingen Personen en instanties waren op de hoogte van de slepende terreur in de polder. Bemiddelingspogingen door vertrouwensmensen als de huisarts en de predikant mislukten. En justitie en politie verkondigden dat ze niets kon den doen. Want er was niet echt iets ern stigs gebeurd. Die 31e mei werden de bange vermoedens dat het een keer fout zou gaan bewaarheid toen reed de buurman met zijn tractor de 56-jarige Marie Crucq-Blok dood. Moeder van Een eenvoudig gedenkteken in de berm van de Derde Weg bij Nieuw- en Sint Joosland herinnert aan de dodelijke aanslag op Marie Crucq-Blok, moeder van negen kinderen. foto Ruben Oreel negen kinderen. Waarom die vrouw? Terwijl de buurman altijd had verkon digd dat zij de enige was met wie hij kon praten. Jo Crucq: ..Waarschijnlijk heeft hij gedacht: als ik die vrouw neem heb ik ze allemaalWant daar houden ze zo veel van." Toen het verschrikkelijke leed pas was geschied riep iedereen: zoiets mag nooit meer gebeuren. Jo Crucq weet het maar al te goed: maanden verkeerde hij in de veronderstelling dat er een actie zou komen. Nadat een half jaar was verstre ken zonder dat iemand iets deed, nam ucq 3 als iedereen zegt 'dit mag nooit meer ge beuren' moet er toch iets veranderen? Dat gaat toch niet vanzelf?" Het gezin Crucq heeft nooit enig excuus uit de mond van de dader mogen horen. Berichten uit de tbs-kliniek dat de man door zijn behandeling was veranderd, brachten Crucq op het plan van een ontmoeting. „Ik wilde voor mezelf we ten of hij echt was veranderd En tut in keer was gekomen. Ook voor de veilig heid wilde ik hel weten. Voor de kans op herhaling." Maar de dader wilde niet aan de ontmoeting meewerken. „Misschien had ik wel niks gezegd", denkt Crucq hardop over hoe die con frontatie zou zijn verlopen. „Ik had hem in zijn ogen willen zien. Dan had ik daar wel de bevestiging uitgehaald of hij veranderd is. Iemand die tot inkeer komt krijgt van mij een herkansing. En die man heeft een zware rit achter de rug. hoor." Helderheid Inmiddels zijn voor Jo Crucq meer dan zeven jaren van knokken verstreken. Knokken voor aandacht waartoe din gen kunnen leiden wanneer iedereen blijft toekijken. Dat een persoon die als gevaarlijk bekend staat, eerder aange pakt moet kunnen worden. Onderzoe ken door de Nationale Ombudsman brachten veel helderheid. En politie en justitie hebben erkend dat ze meer had den kunnen doen. „Ik moest er wel an derhalf jaar op wachten, maar ik heb dat nu ook in een brief. Dat ze te on achtzaam zijn omgegaan met ons geval. En met de wettelijke regels in het alge meen. Ze hebben ons laten martelen." Al die energie, de vele gesprekken, ook met de politiek, Crucq heeft dat, zegt- ie, niet gedaan voor zichzelf en zijn ge zin. Want wat gebeurd is, is niet meer terug te draaien. „Ik doe het voor de sa menleving. Zoiets mag nooit meer ge beuren. De regelgeving moet verande ren We zijn te tolerant geweest. En tbs- inrichtingen zijn niet goed bezig, heb ben vakmensen vastgesteld. Twintig procent van de tbs'ers die ontslagen worden, pleegt weer een ernstig delict. Daar moeten we mee leren leven, wordt daarvan gezegd. Maar daar ben ik het niet mee eens. Dat beangstigt me. Daar moeten we niet mee willen leven." De strijd gaat door. ,.Ik kan niet stop pen", zegt Crucq. „Mijn huisarts heeft het een keer tegen me gezegd: je zit vol boosheid. Daar kon hij wel eens gelijk in hebben." door Ben Jansen MIDDELBURG - De politie gaat in de loop van dit jaar op een andere manier op snelheid controleren. Laserguns en - waarschijnlijk vanaf de zomer - een onopvallende politiewagen met videoapparatuur zullen worden ingezet op plaatsen en tijdstippen waarop veel overtredingen worden gecon stateerd. liet is de bedoeling op deze manier tot een effectie ver handhavingsbeleid te ko men. Plekken en tijdstippen waarop de politie in actie komt, worden in samenspraak tussen justitie, politie, gemeenten, provincie, waterschappen en Rijkswater staat vastgesteld. 'Bestuurlijke verkeershandhaving' heet deze nieuwe fase in het streven het aantal verkeersongelukken te verminderen door middel van controles op snelheidsovertre dingen, door rood licht rijden, alcoholgebruik in het verkeer en dergelijke. Proefgebied Zeeland en Utrecht gaan als proefgebied voor deze aanpak fungeren. Gedeputeerde J. Hennekeij leg de gisteren in het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) uit wat de opzet is. De wegbeheerders gaan aange ven waar en wanneer met enige regelmaat overtredingen wor den gemaakt. Hij wees erop dat de provincie beschikt over een uitgebreid meetnet, dat uitge breid inzicht verschaft in de snelheid waarmee over de pn>. vinciale wegen wordt gereden. Hennekeij: ..Het heeft natuur- lijk weinig zin om snelheidscon troles uit te voeren op wegvak- ken en tijdstippen waarop gemiddeld één op de honden: auto's zich niet aan de maxi mum-snelheid houdt. Maar ali het er drie of vier op de tien zijn dan wordt het anders. Zo kun nen we de pakkans vergroten." Het is ook de bedoeling dat con troles worden gehouden op basis van klachten van de bevol king over verkeersovertredin gen Veiligheid Hennekeij verzekerde dat dezt manier van werken niet is lie- dacht om meer geld binnen t« brengen, maar om de verkeers veiligheid te verbeteren. „Dat zullen we in de communicatie naar de bevolking toe ook beter duidelijk proberen te maken." Een gevolg van deze nieuwe controlemethode is dat de poli- tie meer gebruik gaat maken van laserguns en de videowagen die binnenkort wordt aange schaft. Hennekeij: „We willen een beter evenwicht tussen sta tische controlemiddelen zoals flitspalen en mobiele appara tuur. Zo kunnen we meer over treders meteen met hun schen ding van de verkeersregels confronteren. Dat heeft een heei ander effect dan wanneer ie mand weken later een acceptgi rokaart in de bus krijgt." door Susan de Waal MIDDELBURG - De kanton rechter in Middelburg heeft een 26-jarige inwoner van Hansweert gisteren een boete van 212 euro opgelegd voor rij den op een motor zonder rijbe wijs. De man reed 4 juni vorig jaar zonder helm met de motor op de stoep, de motor was niet APK- gekeurd en het kenteken ont brak. Toen de man de politie zag, ging hij ervandoor. Officier van justitie De Graaf zei dat de man eigenlijk vijf bekeuringen had moeten krijgen, maar dat de politie uitermate coulant was geweest. Hij had een boete kun- nen krijgen van 453 euro. ,,U komt er in feite met een koopje vanaf", meende kanton- j rechter Doorewaard Boekhout „De eis en de straf zijn buitenge woon redelijk." De inwoner van Hansweert nam de straf sportief op. „Gepaktis gepakt. Eerlijk is eerlijk. Ik ben ervandoor gegaan in een schrik reactie." Liefde ut het thema van de Boekenweek. Tbt en met zaterdag vertellen lezers dagelijks in de PZC over hun favoriete liefdesboek of -gedicht. In de achtste aflevering Jos van der Veer uit Westenschou- wen, voormaliq directeur Thuiszorg en bestuurslid van de Zeeuwse Biblio- ifunk door All Pankow WESTENSCHOUWEN - Voor Jon van der Veer manifesteert liefde zich niet in grootse ge beurtenissen, maar vooral in in tens met elkaar verweven raken door de vertrouwde dagelijkse gang van zaken. „Ik kan me goed indenken dat je ontred derd raakt als je door de dood van de ander alleen achterblijft, ('onnie Palmen heeft dat in I M heel mooi beschreven." Voor Van der Veer is dat requiem van Palmen na de dood van haar geliefde Ischa Meijer het ultie me liefdesboek Hij heeft er wel even over geaarzeld. Aanvanke lijk dacht hij aan Romeo en Ju lia Hij zag deze Shakespeare- evergreen als twaalfjarige jon gen m het openluchttheater m Bloemendaal en is die ervaring blijven koesteren. Zuivere lief de zonder verborgen agenda's spreekt hem aan Dat blijkt ook uit een passage in l.M die hij er uitlicht: 'De jeugd van de liefde ut een vrijplaats. Nooit meer zul je zoveel kansen krijgen en grij pen om het spel eerlijk te spelen, om zo weinig mogelijk te ver hullen, om je bekend te maken aan degene op wie je verliefd bent dan in die eerste maanden. Je neemt het risico om de waar heid te zeggen, misschien omdat je denkt datje nog weinig te ver liezen hebt, misschien omdat je zeker weet dat het dit keer al leen lukt als je hel open speelt, als je het met doet zoals je ge wend bent' ..Ik moet eerlijk zeggen dat ik l.M. kocht vanuit voyeurisme. Ik vind het wel leuk om over het leven van bekende mensen te le zen Maar het boek pakte heel anders uit dan verwacht. Het gaat niet over glamour, maar overeen grote liefde tussen twee mensen Of dat nou beroemdhe den zijn of niet, ik zou er even- voel van genoten hebben." Het boek Taal zonder mij van de andere 'literaire weduwe' Kris- tien Hemmerechts, gewijd aan haar overleden man dichter Herman de Coninck, las Van der Veer ook met veel plezier „Maar vooral omdat ik van de gedich ten van De Coninck houd. l.M gaat meer over de liefde Wat de liefde betreft heeft hij voor zichzelf de raud van Ench Fromm in Liefhebben, een kunst, ren kunde ter harte geno men 'Je moet eerst van jezelf houden voordat je een ander kunt liefhebben' Ik ben inder daad een nareist", zegt hij met een grijns. door Jan Dirk van Scheven VLISSINGEN Vlissingrn is een galerie rijker. Aan het Groenewoud 56 opent zater dag Kunst'ique haar deuren. De officiële openingshande ling worrlt verricht door bur gemeester Van Dok-van Weele. Kunst'ique is gevestigd in een smal oud pandje op een steen worp afstand van het Plein Vicrwinden. Eigenaar I-Yank Bollcbakkcr (51) heeft het pand onlangs gekocht. Aan vankelijk wilde hij er een stu dentenhuis van maken. Maar het is uiteindelijk een galerie geworden, die tevens een kunst winkel en een atelier herbergt Bollebakker, die werd geboren in Surabaya en opgroeide in Vlissingen. heeft «-en duidelij ke filosofie Hij wil in Kunst'i que betaalbare kunst tentoon stellen Een werk dat meer kost dan 500 euro zul ie in zijn galt ie zelden aantreffen .1 kunst die ik wil laten zien hoeft niet altijd hoogdravend te zijn", zegt hij. „Ik wil niet uitsluitend museumstukken in huis halen Het belangrijk ste is, dat het getoonde werk oorspronkelijk is. en het maakt dan niet uit of hel ge maakt is door kunstenaars du- een opleiding hebben gevolgd of door autodidacten Op de begane grond van Kunst 'ique is tol en met 11 mei werk te zien van twee jonge kunstenaars uit Breda Joris Dieleman en Aukje Koks Ze studeren allebei aan de acade mie Sint Joost Dieleman (ge boren in 1978 in Oost-Sou burg) ziet zijn werk als 'mo mentopnamen van een doorlo pend creatief proces' Zijn doeken, neergezet in vlotte, kleurige streken, omschrijft hij als 'impressionistisch, maar met veel expressie' Di eleman vindt zijn "inspiratie deels op zijn geboortegrond. Water, zee en landschappen zijn terugkerende elementen in zijn schilderijen Gedachten Voor Aukje Koks (Gilze-Rijen. 1977) is schilderen 'een poging om in gedachten op meerden- plaatsen tegelijk te zijn'. „Nergens is het zo lekker om in het gras te liggen als in je eigen gedachten", vertelt ze. Koks houdt ervan om situaties en in drukken op het doek te ideali seren Zij combineert daarbij haar fantasie met haar gevoel voor romantiek. Aukje Koks heeft een nonchalante maar trefzekere penseelstreek. Kunstwinkel Op de eerste verdieping van Kunst'ique zit een kunstwin- kel Kunstenaars - amateurs en beroeps - kunnen daar werk laten zien dat tegen een billijke pnjs te koop wordt aangeboden Op dit moment is in de kunstwinkel werk te zien van vijftien kunstenaars, on der wie Look de Bruijn, Leen van Vugt, FYieda Goedem- ondt, Ru-n van Zeist en Marja Kortsmit Het gaat om schil derijen, foto's, keramiek, col lages en beeldhouwwerk Daarnaast bevindt zich op de eerste verdieping (met uitzicht op een paar fraaie stadstuinen een grootnu nog bijna geheel maagdelijk, twaalfluik op lin- Don vin bij 3,20 meCtc Da kunstenaars die bij Kunst'!- que op de begane grond expo seren worden door Frank Bol lebakker uitgenodigd elk een stukje van dit twaalfluik te be schilderen. Zo ontstaat, in de woorden van Bollebakker, 'een ontmoeting op doek' die langzaam maar zeker vorm krijgt 'Kunst in uitvoering' noemt de galerie-eigenaar dit gestaag groeiende schilderij waarop de verschillende kun stenaars elkaar aanvullen en overlappen Bollebakker heeft echter nog meer plannen Op het Plein Vierwinden wil hij wekelijks een kunstmarkt organiseren. De gemeente heeft wel oren naar dit initiatief. Daarnaast staat van Kunst'ique een web site in de steigers en de kleine ommuurde tuin achter de ga lerie krijgt een bestemming als beeldentuin. Opening Kunst'ique zaterdag 23 maart om 16.30 uur door burge meester A. eon Dok-van Weele Openingstijden do 11-18 uur, vrij 11-20 uur, gat 1J-/7 uur en op koopzondagen 13-17 uur. De ex positie eon Jorts Dieleman en Au- kje Koks loopt ran 23 maart tot en met 11 mei door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Op zaterdag 6 april vindt in Sas van Genl voor de vierde keer het muziek festival Opblaaspop plaats. Vier bands met uiteenlopende stijlen zuilen in cultureel centrum De Roselaer hun kunsten verto nen. De organisatoren van Opblaas pop richten zich in hun pro grammering vooral op de mu zieksmaak van jongeren. Zij vinden dat er in Zeeuws-Vlaan- deren te weinig wordt gedaan op het gebied van met name me tal, punk en hip-hop Op de vierde editie bijt de Hul ster popgroep Fargo het spits af. Deze band. waarin ex-leden van bands als Fiction Defenc/se en Avenge spelen, staat garant voor gitaarpop en rauwe rock. Zacht gitaargetokkel wordt re gelmatig afgewisseld met over stuurde gitaren, zuiver slag werk en een vette bas Fargo brengt hoofdzakelijk eigen nummers ten gehore, maar er is ook plaats voor covers van K's Choice, Weezer en Muse De muziek van de Bredase for matie Zomotta, de tweede act van de avond, roept associaties op met bands als Pavement. So nic Youth, Velvet Underground en The Only Ones. Deze thrash- popband bracht onlangs een cd uit (titel Wandertrteb), die door verschillende popmedia lovend werd ontvangen. Anchor De Walcherse band Anchor mag het festival afsluiten Deze for matie won in 1999 de Zeeuwse popprijs en haalde twee jaar ge leden een finaleplaats van de Zeeuwse Belofte Anchor ken merkt zich door gevarieerde, compacte en dynamische num mers met tweestemmige zang Waar deze Zeeuwen zich vroe ger vooral met crossover, melo dieuze hardcore en metal bezig hielden, laat hun stijl zich nu beter omschrijven als power- rock. Tussen de optredens door zal het Nederrap-duo Melk (Tilburg) en Mopperkont (Tërneuzen) het publiek entertainen met hun vaak komische raps Na de de- buutdemo-cd Hard Veru'ar- mend komt dit jaar hun tweede cd uit. inclusief een videoclip Opblaaspop begint om 20 30 uur. De entree bedraagt 2 euro Jon van der Veer: „Door dagelijkse dingen raak je met elkaar verweven." foto Pioter Honhoff Op df begane grond van Kunst'ique is werk te zien van Joris Dieleman en Aukje Koks foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34