PZC Geld voor onderwijs in Rilland Gelok kan bijna niet wachten 15 Geen feest voor Goese bomen Leerlingen maken regio wat groener Raad van State wijst protest tegen kassen bij Reimerswaal af Wildplasser moet het van rechter in hroek doen Bijna 60.000 euro voor aanpak achterstanden Twee gewonden in Kapelle Boetes voor hardnekkige agrariërs zeeuwse almanak Warm MIDDEN donderdag 21 maart 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Middel burgse kantonrechter B. Doorevvaard Boekhout heeft dé oplossing voor wildplassers. Als ze zo nodig moeten, plassen ze maar gewoon in hun hroek. Dan heeft niemand, behalve de wildplasser, er last van. Doorewaard Boekhout ergert zich groen en geel aan mannen die het niet kunnen laten om op straat hun blaas te legen Gis teren was het weer zover. Een 68-jarige Vlissinger moest zich voor de kantonrechter verant woorden. omdat hij in mei vo rig jaar tegen een gevel aan de Niouwendijk waterde. De man had een excuus, dacht hij. Om vier uur 's nachts was er geen enkel café meer open om naar de wc te gaan. Officier van justitie J de Graaf eiste een boete van .57 euro te gen de man ..Wildplassen brengt heel veel overlast met zich mee. Bewoners en winkel- eigenaren zijn het beu. Er moet streng tegen worden opgetre den." Doorewaard Boekhout kon zich de ergernis van bewo ners levendig voorstellen. „Stel dat m de winkel waarte gen u hebt gepiest een groente boer zit. En de volgende dag wil hij zijn kisten met goudrei- nctten buiten zetten Kunt u zich de smerigheid voorstel len 7 Plas gewoon in uw broek of doe het thuis in de gang De halve binnenstad wordt door mensen als uondergepiest Doe 't maar in uw eigen brievenbus, dan ziet u zelf hoe smerig het is.Hij vonniste conform de eis van de officier. door Rob Paardekam RILLAND - Na Hansweert krijgt Rilland als tweede kern van de gemeente Rei merswaal geld voor het vroegtijdig aan pakken van onderwijsachter standen. De vier basisscholen en de peuterspeelzaal kunnen bijna 60.000 euro besteden. Het geld is afkomstig uit het potje voor Voor- en Vroeg- schoolse Educatie (WE), dat het ministerie van Onderwijs zo'n twee jaar geleden in het le ven heeft geroepen. Het streven is om kinderen in groep drie van het basisonderwijs zoveel mo gelijk op hetzelfde niveau te la ten beginnen. Ook het beter op elkaar afstemmen van de peu terspeelzaal en de basisschool is een belangrijk doel. Het ministerie verstrekt het geld op basis van het aantal zo geheten 'gewichtsleerlingen' dat een school kent. Zo tellen leerlingen waarvan beide ou ders een lage opleiding hebben voor 1,25 mee en kinderen met allochtone ouders voor 1,9 Wanneer op een school op een bepaalde datum meer dan de helft van de kinderen een waar de van meer dan één heeft, krijgt de gemeente een uitkering in het kader van de WE. Tweede keer Reimerswaal krijgt voor de tweede keer geld uit het potje. De bijna 40.000 euro die vorig jaar vanuit Den Haag kwam. werd in zijn geheel ingezet in Hansweert. Op basis van het aantal gewichtsleerlingen kwam Rilland toen ook in aan merking, maar de gemeente Politie neemt wietplantjes achtte het beter om het geld in één kern goed te besteden, dan in twee kernen half. Nu er op nieuw een bijdrage van het Rijk komt, is Rilland alsnog aan de beurt. Hoe het geld precies wordt inge zet, moet nog worden bepaald, maar in een gesprek hebben de Rillandse onderwijsinstellin gen hun medewerking toege zegd. Eén van de zaken die bij het overleg naar voren kwam, is dat er veel behoefte is aan infor matie-uitwisseling tussen de basisscholen en de peuterspeel zaal en de basisscholen onder ling. De directeur van De Zandbaan (reformatorisch) heeft aangege ven niet bij het project bet nik ken te willen worden, omdat de leerlingen van zijn school de peuterspeelzaal niet bezoeken De Zandbaan zal op eigen hout je bekijken welke activiteiten kunnen worden ontwikkeld in het kader van de voor- en vroeg - schoolse periode. In samenwerking met de onder wijsbegeleidingsdienst RPCZ zullen de andere Rillandse on- in beslag VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend in Vlissingen een hennepkwekerij in een woning opgerold, waarbij 265 hennep plantjes in beslag werden geno men. Op twee andere adressen werd ook een inval gedaan, maar daar werd niets aangetroffen. Vorige week donderdag werd in Vlissingen ook al een controle uitgevoerd. Bij deze controle werden 397 hennepplantjes in beslag genomen. Tegen een 41- jarige inwoner van de gemeente Veere werd proces-verbaal op gemaakt Naast de hennepplanten werd in beide gevallen ook de no dige apparatuur in beslag geno men. Twee leerlingen moeten even vechten tegen de zuigende modder tijdens het bomen planten in Kapelle. door Rob Paardekam KAPELLE - Gewapend met grote schep pen en een paar stevige laarzen trok com missaris van de koningin W. van Gelder gisteren door de modder. Samen met scholieren van alle basisscholen uit de gemeente Kapelle - zo'n 220 in totaal - plantte hij bomen en struiken in het ka der van de Nationale Boomfeestdag. De bomen werden geplant op het nieuw aangelegde terrein Ambachtsherenwe- geling achter sportcentrum Groene Woud. Daar verrijst binnenkort een park voor de jeugd met onder meer een skee lerroute en een avonturenpad Ook bur gemeester C. de Groot en wethouder J. Herselman staken gisteren de handen uit de mouwen Maar ook elders op de Bevelanden werd flink gezweet. In Reimerswaal deden zo wat alle scholen mee Aan de Lavendel- dijk in Oostdijk werden liefst 165 bomen geplant In Rilland waren dat er vijftig. Op Noord-Beveland werd er geplant op de Schotsman. Herinnerinusboom Scholieren uit de groepen zes, zeven en acht hebben een haag van honderd meter geplant bij boer Daan in Nisse In het perkje aan de Langeweg en de Populie renstraat in )s-Gravenpolder werd een door Theo Calkoen KRl'ININGEN - Het staat defi nitief vast dat tachtig hectare van de Eerste Bathpolder in Reimerswaal kan worden inge richt als glastuinbouwgebied. Dat blijkt uit een recente uit spraak van de Raad van State in Den Haag Twintig hectare van de Eerste Bathpolder staat al vol met kassen „Daar neem ik bij wijze van spreken terstond een borrel op", reageert de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Reimerswaal, P van Dijke, als hij van de uitspraak van de Raad van State hoort. De ge meente Reimerswaal is ruim tien jaar in de weer geweest om het glastuinbouwgebied van de grond te krijgen I)e uitspraak van de Raad van State vormde de finale van het project Nu die positief uitpakt voor de ge meente is Van Dijke 'zeer ver heugd' Overeenkomst Het begon begin jaren negentig van de vorige eeuw met een overeenkomst tussen de ge meenten Reimerswaal, Kapelle en Borsele en de provincie Zee land Daarin staat dat dc drie ge meenten zouden zorgen voor opvang van glastuinbouw uit dc trudiUoneh' glastuinbouwge bieden. zoals het Westlund. De dne Zeeuwse gemeenten zou den elk honderd hectare glas tuinbouwgebied inplannen. Een eerste poging van Reimers waal om een nieuw bestem mingsplan voor de Eerste Bath polder op te stellen, strandde enkele jaren geleden bij de Raad van State. De gemeente had na gelaten een zogenoemde milieu effectrapportage (MER) op te stellen. Inmiddels is dat ge beurd. In oktober 1999 stelde Reimerswaal voor de tweede maal een bestemmingsplan vast, genaamd Glastuinbouw- locatie Eerste Bathpolder Vogelrichtlijn Nadat de provincie dat had goedgekeurd, besloot agrariér A. Boot uit Rilland ook dat be stemmingsplan aan te vechten bij de Raad van State Hij voer de onder meer aan dat het plan in strijd is met de Habitatricht- lijn en de Vogelrichtlijn. I let rechtscollege in Den Haag is daar echter niet van overtuigd geraakt en ziet in andere aange voerde bezwaren eveneens geen aanleiding om het bestem mingsplan van Reimerswaal van tafel te vegen. Extra werkgelegenheid was voor het gemeentebestuur van Reimerswaal een belangrijke aanleiding om voor de komst van de glasluinders te strijden. „Reimerswaal is een gemeente rnet uitgestrekte agrarische buitengebieden. Daar waar het in de traditionele landbouw niet over rozen gaat. zorgt dit voor een extra economische impuls", aldus Van Dijke door Mieke van der Jaqt STRUEN - Nu Hare Majesteit in forse letters 'Beatrix' heeft gezet onder de benoeming van E. Gelok tot burgemeester van Borsele, wordt er een zwaar beroep gedaan op het organi satietalent van ambtenaren in Strijenen in Heinkenszand. Donderdag 28 maart houden ze in Strijcn een bijzondere raadsvergadering tijdens wel ke Gelok als burgemeester af scheid neemt Woensdag 3 april heet de Borselse raad de nieuwe burgemeester welkom. „Alles zit in een stroomver snelling. Volgende week kan het nieuwe college van Strijcn al naar de commissaris van de koningin met een profielschets voor een waarnemer En wij komen als een speer naar Bor sele. want we kunnen bijna niet wachten", zegt de nieuwe burgemeester Erg veel hoeft de familie Gelok niet te regelen, want ze kunnen in Zeelund meteen hun intrek nemen „Onze jongste zoon Sjoerd, van negentien, is in Middelburg op school geble ven, toen we uit Veere vertrok ken. Hij bereidt zich nu voor op een studie bij de Lucht macht Het appartementje in Middelburg, dat we voor hem hebben aangehouden, kunnen we zo gebruiken De meeste spullen gaan zolang in een de pot en vanuit Middelburg gaan we een mooie woning in Borsele zoeken Mijn vrouw I.enic en ik hebben afgespro ken dat we van Borsele echt De nieuwe burgemeester van Borsele E. Gelok archieffoto Lex de Meester gaan genieten. Dan is het fijn dat je geen haast hoeft te ma ken om iels naar je zin te vin den Dat het genieten wordt in Bor sele. weten de Gelokjes zeker, want ze hebben er allebei ge woond en gewerkt. Gelok deed vervangende dienstplicht als hoofd van dc openbare school in Hoedekenskerkc en zijn vrouw was hoofdleidster van de kleuterschool Behalve Sjoerd hebben ze nog twee kinderen: Ruben (24). du- werkt en studeert in Rotter dam en Jollen (20), die in Til burg dans studeert. De hele club is praktisch het huis uit, maar ziet er naar uit om een weckendadres in Zeeland te IMUnb Voor Gelok was de belangrijk ste reden om in Borsele te solli citeren. behalve de weten schap dat de gemeente onwaarschijnlijk mooi is. het waarheidsgehalte van de slo gan: 'Een gemeente van con trasten' „Dat is natuurlijk een enorme uitdaging aan de ene kant grote industrie en uan de andere kant het kleinschalige polderlandschap, de Poel, dorpen als Nisse en zoveel ver schillen in de aard vun de be volking Ik denk dat Borsele op het gebied van wonen, werken en recreëren enorm veel te bie- den heeft en dat de plaats van de gemeente in de provincie geweldig belangrijk is We moeten natuurlijk al die kwa liteiten goed bewaken en ver sterken We zullen er voor op moeten passen dat wonen in een dorp niet op den duur. «et als in de Randstad, alleen maar voor de rijke stinkerds is weggelegd In Borsele woon je nog gezellig met z'n allen door elkaar, rijp en groen, jong en oud, rijk en arm. in éen dorp. Dat moet zo blijven." Uitdagingen Grote dingen die in Borsele staan te gebeuren de inge bruikname van de Wesler- scheldetunnel, de sluiting vun de kerncentrale en wellicht de bouw van de Westerscheldc Container Terminal, ziet Ge lok ook als uitdagingen. „Door de tunnel komt Borsele op een andere manier op de kaart te staan. Daar kan de gemeente zijn voordeel mee doen Als de WCT wordt gebouwd, moet Borsele daar ook van kunnen profiteren. Dan moet er wel hel een en ander gebeuren op het gebied van infrastructuur. )ok op het vlak van toerisme liggen er in Borsele hele speci fieke kansen. Daar moeten we verstandig gebruik van ma ken." De sluiting van dc kerncentra le is een ander verhaal „Ge lukkig hoeft de burgemeester daarover geen beslissing te ne men, maar wanneer hit ook dicht gaat. de gemeente krijgt ermee van doen", zegt Gelok. ..Als de kerncentrale gesloten is, moet hij ook worden ont manteld. Dat is jaren werk voor zeer deskundig perso- neel We moeten uitkijken dat gekwalificeerde mensen, net als bij dc PSD, niet als kikkers uit de kar gaan springen op het moment dat de sluiting dich terbij komt." derwijsinstellingcn de komende weken een activiteitenplan op stellen Waarschijnlijk wordt het geld besteed aan VVE-me- thodieken- en materialen en aan de extra inzet van peuter- leidsters en basisschool leer krachten. door Rob Paardekam KAPELLE - Bij een eenzijdig ongeval op de Viaduct weg in Kapelle zijn gistermorgen een vrouw en een vierjarig meisje gewond ge raakt. De veertigjarige automobiliste uit Goes kwam uit de richting Vierwrgen toen zc de macht over het stuur verloor. Nadat ze enkele keren was gespind, kwam ze tegen een boom tot stilstand. De vrouw werd met letsel aan haar arm naar het ziekenhuis gebracht. Dat gold ook voor het meisje dat in de auto zat; zij raakte gewond aan haar hoofd foto Willem Wo/nit/n foto Willem Mieras hennneringsboom geplant naar aanlei ding van het huwelijk van prins Willem- Alexander en prinses Maxima De gemeente Tholen pakte het beschei den aan: het bleef bij de ene linde die bij de eendenkooi in Anna Jacobapolder de grond in ging. Op dc Bevelanden en Tho len deden in totaal ruim achthonderd scholieren van 32 basisscholen mee aan de boomfeestdag. De gemeente Goes deed er dit jaar mets aan door Rob Paardekam GOES - Uitgerekend op de Na tionale Boomfeestdag begon dc gemeente Goes gisteren met het rooien van twintig bomen in de Zuidvlietstraat. Het karakteristieke straatbeeld is daarmee weggevaagd, maar als het goed is niet voor lang Er worden zeventien nieuwe bo men terug geplant. Het rooien vun de bomen, waar van de wortels veel problemen veroorzaakten, maakt deel uit van de herinrichting van de straat Afgelopen maandag be gonnen de werkzaamheden met het openbreken van het trottoir en sinds gisteren worden de beeldbepalende bomen gerooid. Waarschijnlijk wordt die klus deze week voltooidzodat dc ga - ten voor de zeventien nieuwe bomen snel kunnen worden ge maakt Tegelijkertijd worden de oude huisaansiuitingen van de riolering vernieuwd Het trottoir aan de oneven zijde GOES - Na twee jaar heeft wa terschap Zeeuwse Eilanden vrijwel alle agrariërs zover dut ze zich hebben gemeld voor het lozingenbesluit open teelt en veehouderij. Het uantal niet- rnelders bedraagt nu nog negen. Het waterschap is inmiddels be gonnen met het opleggen van dwangsommen. Het lozingenbesluit verplicht in veel gevallen om langs water- lopen teelt vrije zones ln acht te nemen, zodat er geen meststof fen en bestrijdingsmiddelen in het water kunnen komen De agranént zijn daar niet gelukkig mee, omdat ze daarmee kostba re grond verliezen, waarvoor ze niet schadeloos worden gesteld Mede daarom hebben veel men sen niet, zoals verplicht is. het meldingsformulier naar het wa terschap gestuurd Dat ging om honderden gevallen, op een to taal van ruim tweeduizend. De betreffende agrariërs waren daarmee in overtreding. De afgelopen twee jaar heeft hel waterschap veel moeite moeten doen om de met-melder* op te sporen en te bewegen alsnog het formulier in te vullen en op te sturen Voor de laatste, hard nekkigste gevallen was 13 maart als uiterste datum ge steld. Zes mensen hebben die wederom genegeerd Zij krijgen nu een dwangsom van 110 euro per week opgelegd Als dat ook niet helpt, kan er bestuurt- en strafrechtelijk worden opgetre den. Er is ook nog een klein groepje dat wel een formulier had opge vraagd. maar niet heeft gere tourneerd Ook die mensen zijn opnieuw aangesproken. Zij hebben nog tot medio apnl de tijd om dwangsommen te voor komen Half mei wordt de komst van de baby tegemoet gezien De Vlissmgse die voor de met ge ringe doch dankbare taak staat de verwachting waar te maken, houdt zich kranig. Ze zingt, tn deeltijd, nop immer het welluidende lied van de arbeid. Er zijn echter momenten waarop het haar toch wat zwaar valt Ze krijgt het dan van de straat wordt verbreed tot bijna tweeënhalve meter. Aan de overzijde wordt de stoep an derhalve meter breed; daar naast komt een verhoogde par- keerstrook Bij de ingang van de begraafplaats komt een ver keersplateau Datzelfde geldt voor de kruising van de Zuid vlietstraat en de Scheldesiraat. Het karwei is vermoedelijk me dio mei klaar Daarna is het deel tussen de Evertsenstraat en de Scheldesiraat nog maar m één richting begaanbaar. (Advertentie) Anna Enquist De Ijsdragers vanavond vaiul 1" TO umi Brasserie^ menul Icntc-uiijcwocp en zalmwhnit/rl ol gevulde vourgetic (vrgctariwn) cn navvklnittvitadc mhh€ If.Wol (vegeuriwh menul vrijdag 22 maan i.vm. hei COS I6.n0-r.00 uur Bij liefde lanen geheimen... zaterdag 23 maan 11.00-11. *0 uur 'Phiny de Groot I motie in daiw. lezing 14.30-10.30 uui Cuartcto Gotan speelt iango\. milongat en vaUo duinlag 26 maart 20.011 uur M A/ in dc /cetiww Bihhoilink I Maarten IV vi|ftipcr* en de poc/ic kaam n hif dc /B en on/v cntrednKe: (01IK-WVJTO) i.a ..A -v *ww kAnwUuNkJubil plotseling heel warm En pleegt bij die gelegenheden te zeggen ..Het lijkt wel of ik een kacheltje rn mijn buik heb Dat is niet te hopen En zeker met als het een zZeeuus ka cheltje u Want ze heeft thuis een fraaie parketvloer en het zou toch jammer zijn ab daar binnenkort allemaal afdruk ken van hoefjes in staan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29