Maatregelen wateroverlast duur NU OOK IN GOES! PZC Tunnel zoekt aspirant filmsterren Archief rechtbank naar oude stek Celstraffen geëist tegen vijf Zeeuwse mensensmokkelaars Kleine kernen nog niet klaar voor komst grijze golf GEBR. D0MINICUS BV O Kritiek Kamer op wet registratie zeeschepen 19 Deskundigen pleiten voor combinatie van vasthoudenbergen en afvoeren Waterbeheer op Sint Philipsland Werkstraf voor nalatige Duitsers Boete voor mishandelen vrouw Werkstraf voor ontuchtpleger Boete voor ongeldig rijbewijs Tuinmarkt voor hobbyisten donderdag 21 maart 2002 door Ben Jansen TEBNEUZEN - I)e NV Wester- scheldetunnel zoekt gegadig den die willen meedoen aan een film over de nieuwe verbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland. Het gaat om ren documentaire die vooruit loopt op de ingebruikname van de tunnel. Er komen mensen in aan het woord die vertellen over hun er varing als klant van de tunnel exploitant Het draaiboek van de voorlichtingsfilm vereist de deelname van een Zeeuwse stu dent of studente, een jongedame uit Zeeuws-Vlaanderen en een zakenman uit Midden-Zeeland. Venier zijn de NV Westerschel- detunnel en filmmaker Bas Koelmans nog op zoek naar een Belgisch gezin met jonge kinde ren en een Belgische student of studente. De opnamen met deze personen zijn gepland van aanstaande za terdag tot en met volgende week woensdag. Kandidaten die aan de film willen meedoen, kunnen zich telefonisch melden bij het T\innelcentrum in 1>rneuzen (0115-649095). De film die op stapel staat is de derde en - voor zover het zich nu Iaat aanzien - tevens laatste in de aanloop naar <fe opening van de tunnel De eerste twee gin gen vooral over de voorbereidings fase en het boo rp roe es De eind- film die nu wordt gedraaid, gaat in op de betekenis van de tunnel als vaste verbinding tussen de delen van Zeeland aan weerszij den van de Westerschelde Aan het woord komen enkele vertegenwoordigers van bedrij ven en instellingen. De kandi daten die de NV Westerschelde tunnel nog zoekt, staan model voor de individuele gebruikers van de tunnel. Zo blikt het Bel gische gezin terug op een uit stapje naar het Arsenaal tn Vlis- singen en het gemak om daar via de tunnel te komen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Maatregelen tegen de toenemende water overlast in Zeeland kosten tien tallen miljoenen euro's. Het gaat vooral om het opvangen van water: meer in open water, via natuurvriendelijke oevers en door gecontroleerde overstro mingsgebieden. Ook meer af voeren door een grotere weg- pompcapaciteit van de gemalen speelt een rol. Dit bleek gisteren tijdens een congres over het Zeeuwse wa terbeheer in de 2 leeeuw in Mid delburg. Provinciaal projectlei der N Oskam maakte duidelijk dat uitgegaan moet worden van de trits vasthouden/bergen/af voeren. Een combinatie van verschillende mogelijkheden zag hij als de meest haalbareop- lossing, die ook redelijk betaal baar is. Oskam gaf aan dat vasthouden van (regen)water in de hoger ge legen gronden dóér leidt tot on evenredig grote schade Hij achtte het beter om de overlast te concentreren in de lagere de len, waar toch al sprake is van schade. De mogelijkheden om water vast te houden in de pol dergebieden zijn volgens hem overigens niet aantrekkelijk (mede door de verzilting) Meer open wateren natuurvriendelij ke oevers zijn te verkiezen bo ven inundatiegebieden Hoe minder wateroverlast aan vaardbaar wordt geacht, hoe groter de ruimte die nodig is voor de diverse maatregelen en hoe hoger de kosten, betoogde Oskam. Als een overstroming beperkt moet blijven tot een maal in de 25 jaar is er in het lan delijk gebied circa 2000 hectare grond nodig voor meer open wa ter en natuurvriendelijkeoevers en ruim 2000 hectare voor inun datiegebieden. Aan investerin gen komt dat neer op ruim 50 miljoen euro voor open water, 80 miljoen voor natuurvriende lijke oevers, 40 miljoen voor in undatiegebieden en ruim 20 miljoen voor extra afvoeren. In het stedelijk gebied is voor meer open wateren natuurvriendelij ke oevers ongeveer 800 hectare nodig en zijn de investerings kosten 170 miljoen euro (plus 20 miljoen voor extra afvoer). Keurslijf Het waterbeheer van nu stoelt nog op de situatie van dertig tot veertig jaar geleden, vertelde provinciaal medewerker L Ka- land. Intussen is veel meer ruimte in beslag genomen voor bebouwing en wegen en is het water meer in een keurslijf ge drongen. Als er niks verandert, zal meer en meer overlast optre den in de vorm van te hoge grondwaterstanden (nadelig voor de gewassen en voor hui zen) en zal - als er meer regen gaat vallen - eenmaal in de 25 jaar circa 1,5 procent van Zee land onder water komen te staan, voorspelde Kaland. A. Mouton van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen zei dat er geen landelijk plan gemaakt kan worden om de waterover last te lijf te gaan. Daarom zal voor Zeeland een regionaal wa tersysteem worden ontwikkeld (de deelstroomgebiedsvisie, die per gebied verder ingevuld kan worden). Mouton meende dat het nog een ingewikkelde klus zal zijn om normen uit te wer ken Zo kan grasland beter nattigheid verdragen dan een bietenakker. In het stedelijk ge- Overvloedige regen heeft de akkers tussen Biervliet en Philippine blank gezet. bied is de bebouwingsdichtheid van invloed. Schade in dorp of stad zal gauw hoger uitkomen dan in het buitengebied. Mou ton deelde mee dat voor Schou- wen-Duiveland en West- Zeeuws-Vlaanderen inmiddels watersysteem-analyses zijn ge maakt In september 2002 moet de deel stroomgebiedsvisie klaar zijn, liet gedeputeerde A Poppelaars weten Hij kondigde aan dat ko mende tijd bijeenkomsten wor den gehouden met allerlei belangengroepen In juni ver schijnt een tussenrapport De gedeputeerde merkte op dat het watersysteem in 2015 op orde moet zijn voor de eisen van dat moment en daarna regelmatig foto Peter Nicolai wordt aangepast (met als ijk- fuinten 2050 en 2100) Poppe- aars beklemtoonde dat een voortvarende aanpak noodza kelijk is om te zorgen voor droge voeten en bewerkbare landenj- MIDDELBURG - Sint Philipsland wordt proefgebied voor een nieuwe aanpak van het waterbeheer Provincie, water schap Zeeuwse Eilanden en gemeente Tholen tekenden gisteren in Middelburg een overkomst voor het project 'Ge biedsgericht waterbeheer Sint Philipsland Het is de eerste uitwerking van de zogeheten Deelstroomgebiedsvisie Zee land. waaraan momenteel gewerkt wordt Voor Sint Philips- land is gekozen omdat het niet alleen een mooi afgebakend gebied vormt, maar vooral omdat een groot aantal initiatie ven voor waterbeheer aan de orde is In april wordt een bij eenkomst georguniseerd om samen met de betrokken partijen en bewoners de inhoud van het project nader in te vullen Het is de bedoeling dat er praktische maatregelen uit voortvloei- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee mannen van 48 en 35 jaar uit Mulheim an der Ruhr ver oordeeld tot werkstraffen van 150 en 120 uur plus dne maan den voorwaardelijke gevangenisstraf De Duitsers hadden zich volgens de rechtbank onttrokken aan de zorgplicht toen hun vriend 8 september vorig jaar op een boot in de jachtha ven Den Osse in Brouwershaven werd neergestoken door een Deen Het tweetal had hun vriend hulpeloos achtergelaten De andere dag bleek het slachtoffer aan de combinatie van bloedverlies en onderkoeling te zijn overleden De dader van de steekpartij kreeg eerder vijf jaar gevangenisstraf opge legd Het viertal was vooreen korte vakantie naar Zeeland ge komen De straf vande48-jarige Duitser viel hoger uit, omdat hij een parketwachter in Torenti jd had mishandeld MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 56-jange inwoner van Kamperland conform de eis veroordeeld tot een boete van 272 euro I>e man had 23 mei vo rig jaar thuis zijn vrouw mishandeld door haar te stompen en slaan. Het paar is inmiddels in een echtscheiding gewikkeld MIDDELBURG Een 33-jange inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf De rechtbank achtte bewezen dat de Vlissinger ontucht heeft gepleegd met een dertienjarig meisje Zij was alleen thuis torn de man 29 maart '99 in Vlissingen langs kwam om de televisiezenders op haar slaapkamer te progammeren. Hij lokte het meisje naar de slaapkamer, waar hij haar dwong om zich uit te kleden en seksuele handelingen met haar deed De Vlissinger, die de on tucht ontkende, moet aan het slachtoffer 500 euro smarten geld betalen MIDDELBURG - De kantonrechter in Middelburg heeft een 42-jange inwoner uit Middelburg een voorwaardelijke cel straf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en een boete van 250 euro opgelegd wegens rijden zonder geldig rij bewijs Vorig jaar juli werd de man tn Middelburg door de po litie aangehouden Hij kon geen geldig rijbewijs laten zien De man. afkomstig uit Zaire, woont vier jaar in Nederlanden is twee keer eerder beboet Beide keren liet de man zijn Zaï rees rijbewijs zien, maar dat is niet geldig in Nederland De man verklaarde niet te weten dat zijn Zaïrrese rijbewijs niet in Nederland kan worden gebruikt De rechter vond echter dat de man na de vorige boetes nu wel op de hoogte moest zijn van de regels Verhuizers zijn druk met het inpakken van de 29.000 archiefdozen. foto Dirk Jan Gjeltema door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg celstraffen van vier maanden tot twee jaar geëist tegen vijf verdachten uit Vlissingen en Arnemuiden De vijf staan te recht voor hun aandeel in men senmokkel. Een 42-jarige man uit Arnemuiden hoorde twee jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. De Arnemuidenaar wordt ver weten betrekken te zijn geweest bij de smokkel van vijftig illega len uit Sri Lanka van Vlissingen naar Engeland. Volgens de offi cier regelde de man valse reisdo cumenten en tickets, verwierf hij koeriers en huurde hij busjes voor de diverse transporten De officier zag hem als een be langrijke pion in de criminele organisatie die vanaf '96 tot midden 2000 mensen smokkel de. Tegen een 39-jarige vrouw uit Vlissingen. die als koerierster van veertig Sri Lankanen op trad, werd vijftien maanden ge vangenisstraf. waarvan vijf maanden voorwaardelijk ge vorderd In de eis werd een opiumdelict meegenomen De Vlissingse. die een blanco straf blad had, had toegestaan dat er vanuit haar woning was ge deald Bij de inval augustus vo rig jaar werd zestig gram heroi - neen twee gram coke aangetrof fen Tëgen twee Vlissingse koeriers. 4-1 en 40 jaar. werden gevange nisstraffen van respectievelijk «m jaar. waarvan vier maanden voorwaardelijk en acht maan den, waarvan de helft voor- KOEWACHT - In het Koe- wachlse gemeenschapscentrum l>e Vlaschaard wordt zaterdag 4 mei een amateur-tuinmarkt ge houden. Planten, stekjes en zaden wor den tegen lage prijzen te koop aangeboden Belangstellende hobbyisten die tijdens de markt «wi kraampje willen bemannen, hunnen met de organisatie con tact opnemen (Gill Kamps, 0114-361897) I)e tuinmarkt hegmtom 10 00 uur. waardelijk, geëist. De officier eiste voor de rol van de oudste verdachte, een 67-jarige inwo ner van Vlissingen. op negen maanden gevangenisstraf plus drie maanden voorwaardelijk. Groen nam het de Vlissinger kwalijk dat hij mensen had ge ronseld voor het vervoeren van illegalen. Tégen een zesde ver dachte, een 46-jarige man uit Leiden werd voor zijn aandeel bij één transport vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Groen verwierp de mensonte rende praktijken van de men sensmokkelaars die in zijn visie alleen op winstbejag uit waren „Voor de reisjes naar Engeland werd al gauw duizend tot twee duizend pond betaald Enkele verdachten gaven toe duizend gulden per transport te hebben ontvangen. De illegalen werden in Vlissingen nabij Kana- riesprenk en ac hter het PZC-ge- bouw verzameld Daar werden drie tot vier Sn Lankanen m de kofferbak van een auto gestopt voor hun reis naar Engeland, waar ze dachten een nieuw eco nomisch bestaan te kunnen op bouwen. Onder druk De Arnemuidenaar kwam in aanraking met de mensensmok kel door zijn relatie met een vrouw uit Sri lainka Hij zegt door haar familie onder druk te zijn gezet. Hij handelde in op dracht van drie Sn Lankanen die de leiding hadden binnen de organisatie Zij zijn vorig jaar veroordeeld tot gevangenis straffen van drie en vier jaar ..Ik heb er geen cent voor gehad Ik kreeg alleen geld voor tickets te kopen Ik durfde geen nee te zeggen", vertelde hij op zitting Zijn raadsman D. Olie beaamde dat zijn cliënt is misbruikt „Hij was de loopjongen van de orga nisatie Olie pleitte voor een werkstraf Het onderzoek in de mensen smokkel startte nadat de 40-ja- rige verdachte 22 januan '99 bij een transport van elf Sn Lanka nen in Calais tegen de lamp liep. De Vlissinger /at daarvoor in Frankrijk vijf maanden gevan genisstraf uit. De officier hield gisteren in de eisen rekening met het tijdsverloop. Vandaag moeten de laatste drie verdach ten zich voor de rechtbank ver- antwfxirden in de mensensmok- kelzaak die de naam Framboos heeft meegekregen Uitspraak op 3 april. door Jacques Cats MIDDELBURG Het archief van de rechtbank in Middelburg gaat trmg naar de oude behui zing aan het Hofplein die in 199.» werd \erlaten. In dat vroe- gerr gerechtsgebouw is thans het Zeeuws Archief gevestigd. De nieuwe rechtbank moet no dig van de papierwinkel af om dat er plaats moet worden inge- door Harmon yn dor Werf DEN HAAG - PvdA. UDA en D66 in de Tweede Kamer heb ben kritiek op bet wetsontwerp 'publiekrechtelijke registratie zeeschepen' Zij rezen met de zreliedenvakbond KWZ dat de binding lussen in Nederland ge registreerde schepen en Neder land te beperkt wordt, waar- d«»or Nederland zou kunnen uitgroeien tot een goedkoop vlagland. Het beheer van schepen onder Nederlandse vlag m< x-t onder de huidige wetgeving 'm overwe gende mate' pluatsvinden in Nederland Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat wil dat veranderen, mede naar ruimd v«x»r de behandeling san vreemdelingenzaken. Op de leeggekomen plaats kunnen 35 kantoorruimten worden inge richt. De verhuizing neemt een maand in beslag Het gaat om 29 000 dozen, die. achter elkaar ge plaatst een lengte van vier kilo meter beslaan ArchivarisA.de Best „Ikzegal- aanleiding van Europese regel geving Zij wil meer vrijheid geven aan rederijen die hun schepen in Nederland hebben ingeschreven of willen inschrij ven Netelenbos schiet echter door. vindt /eeliedenvakbond KWZ Zij stelt le beperkte etsen Een kantoortje met twee vol tijds medewerkers is straks vol doende om aan te tonen dat er een band bestaat tussen Neder land en in Nederland geregi streerde schepen En het feite lijke beheer van de schepen. tijd mijn archief is zo groot als de Zeelandbrug lang is De nieuwe locatie voor het recht - bankarvhicf tieschikt eveneens over een gekhmatiseerde ruim te wut nodig is voor de opslag. Nadeel is dat de rechtbank de dossiers nu niet meer 'op de pak' heeft. Archivaris De Best ver huist mee naar het Zeeuws Ar chief. Volgens directeur bcdnjfsvoe- zoals het In-mannen en aanstu ren van de schepen, mag in het buitenland gelx-uren. waar de reder zijn hoofdvestiging heeft PvdA. D66 en «*»k CDA vinden dat te inager. Het CDA uit de kritu-k vragenderwijs Als het feitelijk beneer in het buiten land mag plaatsvinden, hoe moet dat dun worden vertaald*" PvdA en D66 dnngen erop aan duidelijker etsen te stellen aan het beheer vanuit Nederland, zoals /eeliedenvakbond FWZ ook wilzodat er een aan wijsba- nng H van de Ven kan door de uithuisplaatsing van het recht- bankarvhief het ruimtepro bleem v«>or enkele jaren worden opgelost Op termijn zijn andere maatregelen nodig De recht bank moet ook op zoek naar on derdak voor het parket. Daar voor heeft men dne panden in Middelburg op het «x>g De uit eindelijke Keuze valt tegen de zomer n- band blijft tx-staan tussen Nederland en tn Nederland ge registreerde zeeschepen Volgens D66 heeft de Raad van State daar «xik op aangedron gen in zijn advies bii het wets ontwerp. maar heeft minuter Netelenbos «lat niet overgeno men Ken duidelijke band tus sen Nederland en in Nederland geregistreerde schepen is nodig, volgens de vakbond FWZ. om goede controle op die schepen te kunnen uitoefenen. Anders kan dat ertoe leiden dat Nederland een goedkoop vlagland wordt De redrrsvcrenigmg denkt dat het niet zo n vaart zal lopen. Of het wetsontwerp nog v«x»r d<- Kamerverkiezingen van 15 mei wordt behandeld, is niet duide lijk door Emile Calon HKINKKNSZAND - Overhe den. zorgaanbieders en woning corporaties moeten in een tweetal dorpen starten mei leef- bnarheidsexperimentrn. Dat bepleittr gedeputeerde G. van /wielen (VVD. ruimtelijke or dening) gisteren tijdens een bij eenkomst van zijn partij in lieinkenszand. Als alle partijen hun krachten bundelen moet het volgens hem mogelijk zijn de kleine kernen zo leefbaar te houden. Rondom servicepunten zouden thuiszorg en verpleeghuizen in samen werken met corporaties en/of projectontwikkelaars zorg- v(x>r/irningen kunnen opzet ten. De belangstelling voor zul ke servicepunten is volgens hem nu provinciebrred Aanvanke lijk toonden de gemeenten geen enkele interesse in Van Zwie- tervs idee voor het opzetten van zulke punten waar met behulp van moderne elektronica bij voorbeeld gewinkeld kan wor- den. Die terughoudendheid is nu volledig voorbij en elke ge meente heeft zich al aangemeld als kandidaat voor een experi menteel servicepunt, meldde de gedeputeerde met zichtbare voldoening. Nu steeds meer commerciële voorzieningen als winkels, ban ken en postkantoren uit de dor pen verdwijnen moet er volgens Van Zwieten een breed verbond gesloten worden om de kleine kernen leefbaar te houden Wat volgens hem absoluut noodza kelijk is zijn ontmoetingsplaat sen voor mensen. Ontmoetingsplaatsen Als veel diensten worden ge bundeld in servicepunten heb je al zulke ontmoetingsplaatsen Dan blijven dorpsbewoners geen vreemden van elkaar maar trekken ze na een of enkele ont moetingen samen op Directeur P van Doorne van woningcor poratie Zeeuwland waar- schuwdc wel dat financiering en ondersteuning van de exprn menten een probleem kan zijn omdat er nauwelijks nog aan welzijnsgeld is te komen Hij onderstreepte wel dat ontmoe tingsplaatsen en een actief ver enigingslevens belangrijk zijn voor de leefbaarheid van kleine kernen Dorpen zonder winkels maar met zo n actief vereni gingsleven zijn volgens hem bruisend. Thuiszorg Directeur F Bordui van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening omarmde hel voorstel van Van Zwieten Hij waar schuwde ook dat er nog veel te veel woningen worden gebouw d die niet levensloopbestrndig zijn. Woningen dus met te smal le wel», douches, trappen en «leuren Woningen die «x»k niet zijn aan le passen zodat ouderen daar niet verzorgd kunnen wor den uls ze hulp van de Thuiszorg nodig hebben Ze moeten dus noodgedwongen verhuizen ter wijl er nu al een groot tekort ts aan ouderenwoningen Hij hield de WD'ers voor dat er een grote gnjze golf zit aan te komen van me risen die straks grote behoef te hebben aan woningen waann zorg geleverd kan worden. Die groep zal het niet pikken om op gesloten te worden in een kamer met vier of zes bedden. Die groep eist privacy, eist ruimte, aldus de zorgdiniteur Per jaar bereiken zo n duizend Zeeuwen de 65-jarige leeftijd en een tweehonderd de 75-jange leef tijd „Die enorme grijze golf k< imt op ons af en wij zijn er met z'n alleen niet klaar voor", waarschuwde hl). (Advrrtentt*) Naluurstcncnvloeren, haarden A stijlw.houwen, gedenkstenen. Naluurxtencn Verrijn Stunrtweg 10 tel. 011B-B7143S www.dominicus.nl - infoOdominicus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19