Arnemuiden krijgt bronzen beeld PZC PZC Gelok kan niet wachten Handtekeningen voor rookvrije werkplek Meisjesfeest van Technika 10 Flinke boete voor snelheidsovertreding 17 Nog twee kunstenaars in de race voor ontwerp van vissersvrouw met manden Nieuwe actie voor verkoop regentonnen Politie ontmantelt hennepkwekerij Fonds voor Kazernering deelt uit Collegevorming vergt tijd Schapen vanaf Pasen w eer huiten Twirlsters in de prijzen lezers schrijven Lawaai Reünie bij afscheid Ter Mantelinge Abseilen van Arsenaaltoren is toegestaan Rockavond in Westkapelle agenda vsazssn* donderdag 21 maart 2002 door Nadia Berkelder ABNEMl'IDEN - Arnemuiden krijgt een bronzen vissers vrouw. Twee kunstenaars zijn uitgekozen om een schetsont werp voor het beeld te maken. Het kunstwerk moet een plaats krijgen op de Markt. De vissers vrouw wordt het eerste beeld in Arnemuiden. De commissie die zich met het te plaatsen beeld bezig houdt, heeft voor een traditioneel on derwerp gekozen. „Het wordt een vissersvrouw die een juk met twee manden draagtzegt Kees d'Huy van de commissie De vrouw wordt maximaal één meter vijftig hoog. De beeldhouwers Greet Grot- tendieck uit Vaassen en Gerard Brouwer uit Katwijk zijn geko zen uit zeven kandidaten Bei den maken bronzen figuratieve beelden. Brouwer is in Middel burg geen onbekende. Hij maakte ook het beeldje van de ringlijder dat op het Koorkerk- hof staat. De twee kunstenaars zijn in Arnemuiden geweest om kennis te maken en zich op de hoogte te stellen van de juiste klederdracht. Begin april moe ten Brouwer en Grottendieck hun ontwerpen klaar hebben. De inwoners van Arnemuiden mogen in juni meebeslissen over welke kunstenaar het beeld uit eindelijk mag uitvoeren. „We leggen onze keuze voor aan de wijktafel", zegt D'Huy. „Het is belangrijk dat er draagvlak voor is." Daarom is ook gekozen voor een traditioneel onder werp en niet voor een modern kunstwerk. Arnemuiden heeft nu nog geen beelden. „Dan tel ik het anker en de boei niet mee", zegt D'Huy. „Die zijn wel succesvol, maar cultureel niet zo huog- staand. In de gemeente Middel burg staan heel wat beelden, misschien wel tientallen Het wordt tijd dat er in Arnemuiden ook iets komt." De ideale plaats voor de vissersvrouw is rechts voor de Nederlands herv ormde kerk op de Markt, vindt D'Huy. Het beeld kost naar verwach ting ongeveer 22.500 euro De gemeente Middelburg wil bijna zevenduizend euro meebetalen De rest moeten de inwoners van Arnemuiden zelf ophoesten In september begint een actie om sponsors te werven. Een recente actie om geldschieters te vinden voor het herplaatsen van histo rische grafzerken had weinig succes. D' Huy verwacht meer belangstelling voor de vissers vrouw „Ik denk dat dit toch wat meer aanspreekt. Of het succes daarmee automatisch vast staat, weet ik niet. We hebben zesduizend inwoners. Als ieder een een euro geeft, zijn we er nog lang niet." De commissie heeft nog geen overleg met de gemeente gehad over het ontwerp. D'Huy vindt dat op dit moment ook niet no dig. „We financieren het beeld grotendeels zelf. We moeten al leen overleggen over de plaats." Dick van de Merwe (I) en Peter Dirven (r) van het Astma Fonds overhandigen de kaarten en muiltjes aan Eerste-Kamerlid Werner. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse GOES - In alle Zeeuwse ge meenten gaat een nieuwe actie Een Tón voor Water beginnen. De actie heeft tot doel het be wuster en zuiniger omgaan met (leiding)water te bevorderen. Een deel van de opbrengst is be stemd voor een drinkwaterpro ject in Bangladesh. De actie is een initiatief van het Centrum voor Internationale Samenwer king Zeeland, de Zeeuwse Mi lieu Federatie en het IVN-con- sulentschap Zeeland. Via Een TOn voor Water worden aan de Zeeuwse burgers water tonnen verkocht. Van elke ver kochte ton gaat 4,50 euro naar het project in Bangladesh Door de medewerking van alle 17 gemeenten kunnen inwoners voor een aantrekkelijke prijs tot 20 april een kunststof regenton aanschaffen. Op zaterdag 25 mei kan ieder een die een regenton bestelde, deze ophalen. door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Al draaiend aan de hendel van de mailbox nam het Zeeuwse Eerste-Ka merlid R. Hessing gistermiddag zo'n duizend steunbetuigingen voor rookvrije werkplekken in ontvangst. Op zijn bureau in het gemeentehuis in Middelburg stond een schone lege asbak. Afgevaardigden van het Astma Fonds overhandigden hem een serie briefkaarten en e-mails om het belang van de Tabakswet, die dinsdag 26 maart wordt be handeld in de Eerste Kamer, te onderstrepen Hessing (D66) is een van de ze ven Eerste Kamerleden die voor een wijziging in de Tabakswet stemde Het wetsvoorstelling heeft als doel het percentage ro kers in Nederland te laten da len Met name de jongeren moe ten beter beschermd worden te gen tabaksverkoop. Aanscher ping, uitbreiding en sanctione ring van rookverboden; zijn en kele andere punten in het wets voorstel Als deze wet wordt goedgekeurd, iselke organisatie in Nederland verplicht beleid vast te leggen over roken en de werkplek Voor Hessing zijn de e-mails en kaarten een 'steuntje in de rug'. Steunbetuigingen Voorzitter van afdeling De Be- velanden Dick van de Merwe en Peter Dirven van het Astma Fonds doen 'het maximale om de blauwe muur van rook af te laten brokkelen Gisteren werd met hun bezoek aan Middelburg en eerder op de dag ook Nijme gen een stap gezet met de eerste sene steunbetuigingen Volgende week maandag zal het fonds burgemeester Stekelen burg van Tilburg bezoeken. Het .Astma Fonds heeft in zijn blad Contrasma en via zijn web site (www.astmafonds.nl) men sen opgeroepen steun te U-tui gen aan het wetsvoorstel Voor mensen met astma of COPD (chronische bronchitis en lon gemfyseem) is een rookvrije werkplek erg belangrijk. Zij on dervinden extra last van scha delijke rooklucht. Hessing zei de roze mailbox met hendel erg leuk te vinden en met spanning uit te zien naar de dag dat de Se naat het voorstel behandelt. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochten in Vlissingen een hennepkwekerij in een woning opgerold, waarbij 265 hennepplantjes in beslag genomen werden. Op twee andere adressen werd ook een inval gedaan, maar daar werd niets aangetroffen Vorige week donderdag werd in Vlissingen ook al een controle uitgevoerd. Bij deze controle werden 397 hen nepplantjes in beslag genomen Tégen een 41 -jarige inwoner van de gemeente Vee re werd proces-verbaal opgemuakt Naast de hennepplanten werd in beide gevallen ook de beno digde apparatuur in beslag genomen ZIERIKZEE - Het Fonds voor Kazernering in Zienkzee heeft van de negen subsidieaanvragen die zijn binnengekomen vijf gehonoreerd De Reddingsbrigade Zienkzee-Duiveland knjgt 290 euro als bijdrage in de kosten van aanschaf van een nieuwe reddingboot Voorde aanschaf van bladmuziek knjgt het gereformeerd kerkkoor 150 euro Marching Band Schou wen-Duiveland mag 200 euro verwachten voor de aanschaf van de geluidsvoorziening voor het DruMa-festvial Een be drag van 200 euro gaat naar streekdrachtvereniging De Arke voor het vervaardigen van een kostuum zoals dat in de negen tiende eeuw op Schouwen-Duiveland gedragen werd Voor het maken van affiches voor een rxpostÜO in het Zierikzeese stadhuismuseum over kunstenaar Ane Berkulin krijgt een gastcurator een bijdrage van 225 euro. ZIERIKZEE - De collegevorming op Schouwen-Duiveland vergt nog enige tijd InformateurA Verseput vandeWDzegt nog tot en met donderdag nodig te hebben voor de eerste ron de ïnventarisaticgesprekkon met alle fracties, met uitzonde ring van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) „Ik heb de partijen gevraagd meteen in die eerste ronde hun speerpunten van beleid en eventuele problemen met samenwerking met andere partijen op tafel te leggen Dat schept dan helderheid voorde tweede ronde", aldus Yerseput Hij hoopt vrijdagmid dag in overleg binnen zijn eigen WD-fractie de strategie voor die volgende ronde uit te zetten Fractievoorzitter P Be rrrvoets-Ringel berg van LSD beves tigt dat haar partij geen uitnodiging van de WD heeft ont vangen voor de eerste gespreksronde „Dat zal de bevolking leuk vinden gezien de verkiezingsuitslag", luidt de reactie van Berrevoets OOSTBURG - Vanaf tweede paasdag zijn in West-Zeeuws- Vlaanderen zo n 550 Drentse Heideschapen te bewonderen zijn open rond slootranden, wegbermen, dijktaludsen kreek- randen Dankzij de schaapsherders en hun assistenten zijn de jonge schapen op dit moment in een uitstekende conaitie. Klaar om vanaf 1 apnl met de hele kudde de West-Zeeuws- Vlaamse polders af te gaan struinen. KLlXiSTERZANDE - Twirlsters Daphne Bussens uit Hulst en Judith Duerinck uit Kloosterzande hebben goed gepres teerd op een wedstrijd van de Nederlandse TwirïSport Bond NTSB) in sporthal I >e Fakkel te Ridderkerk Bussens behaal de de eerste pnjs (6.15 punten) met haar danstwiri in de cate gorie senior intermediate In diezelfde categorie won ze de tweede prijs (5.8 punten) met haar twirling Duerinck werd tweede met 4.85 punten bij de senior intermediate 2-baton Met haar twirling bij de senior advanced werd ze vierde met 6.8 punten. door Ellen De Vriend OOST-SOUBURG - Kleine meisjes weten vaak precies wat ze later willen worden: brand weervrouw. straaljagerpiloot, filmster, moeder, timmervrouw. Alles ligt nog binnen hun be reik. Technika 10 Vlissingen en Middelburg houden zaterdag 23 maart een technische feestdag voor meisjes van acht tot twaalf jaar. De overweging dat relatief wei nig meisjes kiezen voor een technische opleiding was in 1987 aanleiding voor de opzet van de Téchnika 10 groep in Vlissingen. Tien jaar later werd er een Middelburgse groep op gericht. Bij Technika 10 maken meisjes op een speelse manier kennis met hout. elektronica, kunststof en chemie ..Het is niet de bedoeling dat alle deelneem sters ambachtsvrouwen of tech neuten wordenvertelt coördi nator Gwendoline Pieterse. De meisjes zijn nog steeds ver in Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscbe nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 degen. Plaatsing ven bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn den 250 woorden. Oe re dectie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Prima dat gedeputeerde Poppe- laars zich strijdbaar opstelt te gen de komst van de lawaaienge Orion naar het Zeeuwse lucht- ruim(PZC. 14-3). Minder strijd baar was hij bij de ontmoeting REDACTIE MIDOEN ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (01181 484000 Fe* 10118)470102 Email: redwalch@pzc.nl Ah van der Sluit (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Minem van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel (0118)484000 Fix (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc nl E-mail web@pzc nl tussen luchtmacht en mensen die het oefenen van Pilatus-les- vliegtuigjes als overlast erva ren Bewoners van Tholen en Walcheren, die last hebben van het treiterige gedrens van de les- vliegtuigjes, mochten van de ge deputeerde en de luchtmacht mannen met lege handen naar huis. Jaren geleden heeft men de overlast van de Pilatus wat ver minderd door te vliegen met een lager toerental en te beloven ook boven zee te vliegen De ruime vermindering van het aantal klachten is niet zozeer een ge volg van deze maatregelen, maar meer vanwege het besluit om alleen nog maar klachten over verwijtbare vliegfouten te registreren De appellanten kre gen te horen dat verder niets meer mogelijk was en dat de luchtmacht een job moet ver vullen en daarvoor het volste recht heeft boven het Zeeuwse land te oefenen. Op elk argu ment tegen de overlast of voor stel om aeze te verminderen had de luchtmacht slechts een wol lig 'njet Men heeft echter niet duidelijk kunnen maken waar om het in vredesnaam nodig is om rondjes te draaien en kunst jes uit te voeren boven Walche ren. terwijl even verderop de Ooster- en Westerschelde en de Noordzee ook hiervoor kunnen worden gebruikt Het lijkt mij daarom geschikter dat de gede puteerde eerst nog wat stnjd voert tegen de Pilatus, die meer hindert dan de Orions Een Ori on geeft enkele malen per dag een korte piene', de Pilatusjes zeuren vele uren per dag. J.B. Butjse Bisschopstraat 43 Serooskerke de minderheid in de technische beroepsopleidingen Uit erva ring weet Pieterse dat de meisjes na een technische cursus ge makkelijker gereedschappen pakken Dat bevordert hun zelf standigheid In verschillende wijkcentra in Vlissingen, Oost- Souburg en Middelburg zijn de technische clubs voor meisjes tussen acht en twaalf jaar een begrip. De belangstelling is groot en er is weinig verloop In blokken van acht weken wordt een bepaalde techniek aange leerd en maken de meisjes leuke dingen Meisjes uit de groepen 6. 7 en 8 van de basisscholen uit Vlissin gen. Oost-Souburg en Middel burg kunnen aanstaande zater dag tussen 10.00 en 15.00 uur terecht in De Zwaan aan de Kromwegesingel la in Oost- Souburg Zij kunnen daar klei ne werkstukjes maken zoals een spiraal en een potloodmonster. Verder kunnen zij de video 'Der lauf der dingen' bekijken en wordt de theatervoorstelling 'Dr.Magneto' opgevoerd door de groep Pandemonia. Wethouder J van Dtjk-Sturm van Middelburg en wethouder L. Poppe-de Ixioff van Vlissin gen openen de feestdag Zij ma ken samen een 'wirr-win?'. een gedraaid sieraad, dat symbool staat voor de samenwerking tussen Vlissingen en Middel burg I>e nieuwe burgemeester van Borsele E. Gelok. archieffoto Lex de Meester DOMBURG - Zorgcen trum TVr Mantelinge in Domburg houdt zaterdag 11 mei een reünie voor al haar oud-medewerkers om afscheid te nemen van Ter Mantelinge. De deu ren van hel zorgcentrum gaan pus definitief dicht in september. Vanaf 13 00 uur is erin het nieuwe zorgcentrum Sim- nta gelegenheid om af scheid te nemen voor lede ren die de afgelopen 51 jaar In Ter Mantelinge werkzaam is geweest Simma is het nieuwe zorgcentrum dat in plaats komt voor TVr Mantelin ge Het zorgcentrum zal in juli 2002 in gebruik wor den genomen. De officiële opening is op 28 novem ber, dezelfde datum waarop Ter Mantelinge 51 jaar geleden opende door Mieke van der Jagt STRUEN - Nu Ifarr Majesteit in forse letters 'Beatrix' heeft ge zet onder de benoeming van E. Gelok tot burgemeester van Borsele. wordt er een zwaar be roep gedaan op het organisatie talent san ambtenaren in Strij- en en in lleinkenszand. Donderdag 28 maart houden ze in Stnjen een bijzondere raads vergadering tijdens welke Ge lok als burgemeester afscheid neemt Woensdag 3 april heet de Borselse raad de nieuwe burge meester welkom „Alles zit in een stroomversnelling. Volgen de week kan het nieuwe college van Stnjen al naar de commis saris van de koningin met een profielschets voor «s-n waarne mer. En wij komen als een speer naar Borsele, want we kunnen bijna niet wachten", zegt de nieuwe burgemeester. Erg veel hoeft de familie Gelok niet te regelen, want ze kunnen in Zeeland meteen hun intrek nemen. „Onze jongste zoon Sjoerd, van negentien, is in Middelburg op school gebleven, toen we uit Veere vertrokken Hij bereidt zich nu voor op ren studie bij de Luchtmacht Het appartement je in Middelburg, dat we voor hem hebben aangehouden .kun nen we zo gebruiken De meeste spullen gaa n zolang in een depot en vanuit Middelburg gaan we een mooie woning in Borsele zin'ken Mijn vrouw I«enie en ik hebben afgesproken dat we van Borsele echt gaan genieten Dan is het fijn dat je geen haast hoeft te maken om iets naar je zin te vinden Dat het genieten wordt in Bor sele, weten de Gelokjes zeker, want ze hebben er allebei ge woond en gewerkt. Gelok deed vervangende dienstplicht als hoofd van de openbare school in Hoedekenskerke en zijn vrouw was hoofdleidster van de kleu terschool. Behalve Sjoerd heb ben ze nog twee kinderen Ru ben (24die werkt en studeert in Rotterdam en Jolicn (20). die in Tilburg dans studeert De hele club is praktisch het huis uit. maar ziet er naar uit om een weekendadres in Zeeland te hebben Voor Gelok was de belangrijkste reden om m Borsele te sollicite ren, behalve de wetenschap dat de genfeente onwaarschijnlijk mooi is. het waarheidsgehalte van de slogan 'Een gemeente van contrasten' „Dat is natuur lijk een enorme uitdaging aan de ene kant grote industrie en aan de andere kant het klein schalige polderlandschap, de Poel dorpen als Nis.se en zoveel verschillen in de aard van de be- \<»lking Ik denk dat Borsele op het gebied van wonen, werken en recreëren enorm veel te bie den heeft en dat de plaats van de gemeente in de provincie gewel dig belangrijk ix. We moeten na tuurlijk al die kwaliteiten goed bewaken en versterken We zul len ervoor op moeten pasaen dat wonen tn een dorp niet op den duur. net als in de Randstad, al leen maar voor de rijke stin kerds is weggelegd In Borsele w oon je nog gezellig met z'n al len door elkaar rijp en groen, jong en oud, rijk en arm, in één dorp. Dat moet zo blijven." Uildagingen Grote dingen die in Borsele staan te gein-uren de ingebruik name van de Westerscheldetun- nel. de sluiting van de kerncen trale en wellicht de bouw van de Westerschelde Container Ter minal, ziet Gelok ook als uitda gingen „Door de tunnel komt Borsele op een andere manier op de kaart te staan Daar kan de gemeente zijn voordeel mee doen Als de WCT wordt ge bouwd. moet Borsele daar ook van kunnen profiteren. Dan moet er wel het een en ander ge beuren op het gebied van infra structuur Ook op het vlak van toerisme liggen er in Borsele he le specifieke kansen Daar moe ten we verstandig gebruik van maken De sluiting van de kerncentrale is een ander verhaal ..Gelukkig hoeft de burgemeester daarover geen beslissing te nemen, maar wanneer hij <x>k dicht gaat. de gemeente krijgt ermee van doen zegt Gelok „AU de kerncentrale gesloten is, moet hij ook worden ontman teld. Dat is jaren werk voor zeer deskundig personeel We moe ten uitkijken dat gekwalificeer de mensen, net als bij de PSD. met als kikkers uil de kar gaan 3»nn|fen op het moment dat de uiting dichterbij komt door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een 48-jarige vrouw uit Zaamslag moet ren boete betalen van zevenhon derd euro. De Middelburgse kantonrechter mr B. Doorr- w aard Boekhout legde haar gis teren bovendien vier maanden voorwaardelijke rijontzegging op met een proeftijd van twee jaar. De vrouw reed vorig jaar maart met 120 kilometer per uur over de Sehroeweg in Middel- VLISSINGEN - Abseilen van de Arvenaaltoren in Vlissingen mag. I>e Raad van State is niet ingegaan op een protest van be- w oners an de Orunjedijk tegen het abseilen vanaf de toren. Twee bewoners stelden dat hun woongenot en privacy wordt aangetast door het geschreeuw van sommige bezoekers en door de inkijk in hun appartementen. De Raad van State is echter tot de conclusie gekomen dat de ge luidsnormen die vermeld staan in de vergunning uit 1993, voor het Maritiem Attractiecentrum en voor de toren niet worden overschreden, ook met sinds vo rig jaar het neerdalen langs tou wen als attractie werd toege voegd Ook het bezwaar van inkijk in de woningen is afgewe zen. omdat bezoeker* al vanaf het begin de mogelijkheid heb ben <>m via de trappen aan de buitenkant de toren te Inklim men Daartegen is destijds door de bewoners met geprotesteerd De mogelijkheid van abseilen zorgt volgens de Raad van State niet voor een noemenswaardige verandering, omdat het gaat om hooguit driehonderd abseilen per jaar WESTKAPEI.I.E - Dr vorrni- ging Rock in Wasschappul pre senteert morgen in het Koffie huis in Westkapelle twee bands De Vhssingse rock and rollband Betty's doghouse en de Engelse rockabilly-band Mark Keelv's good rock tmlrn op De rockavond begint om 20.30 uur en ook niet leden zijn wel kom. burg. Daar geldt een maximum snelheid van zeventig kilometer per uur. Een geldig excuus voor de snel heidsovertreding had de vrouw niet „M'n vriendin moest naar de boot Ik ken de situatie in Middelburg met zo goed en dacht ik zet er even de spurt in. De weg was breed genoeg en er reed bijna niemand Het was niet de eerste keer dat de inwoonster van Zaamslag w as betrapt op te snel rijden In 2000 had ze a 1 eens een boete be taald van 1500 gulden en een prent van 390 gulden „Ik rijd blijkbaar steeds te hard op de verkeerde plek", meende ze Officier van justitie mr J de Graaf wilde het rijbewijs van de vrouw voor twee maanden inne men en haar een boete opleggen van 500 euro „Eerdere boetes hebben kennelijk geen effect ge had Dan moet u het maar op een andere manier voelen." Verhoging De kantonrechter verhoogde de boete, omdat de vrouw haar rij bewijs hard nodig heeft Ze werkt op Schiphol, dat met het openbaar vervoer vanuit Zaamslag moeilijk te bereiken is Als ze binnen twee jaar nog eens op een forse snelheidsovcr treding worth In-trapt, komt ze van een koude kermis thuis „Dan geldt uw verhaal van het zo noodzakelijke rijbewijs met meer. Dan is het wel dikke pech Dingen waar je waarde aan hecht tn het leven, moet »e zui nig op zijn Dat geldt ook voor het rij beu C STKSHACTMTfiTÊfr Mf USKIRKi One Hu*. 09 JO t 1400 15 00 uur: Tal Om voor SOfMueeer* en met Chronéeche eervtoenrngen Oostkerk. 20 00 uur Bechcorxeri Brem Beekman Kerksteeg 5 It 00 20 00 uu' Tal Ol< voor beginnen Artem.t KouOetertwneeg 133. 13 30 15 30 uur Training voor vrouwen (tie 1» Theo van Ooeefcurgcen OOSTKAPflll Halve Maan V 30 Wal chef» KoersPaltoernooi VHM Peuterspeelzaal Da Vaene Mop res 14 15 16 00 uur linOerkleOrng en (rum. 14 OOuui plussers DeOu'ie Stad 09.30 uur Peutergymvan 2.9 «014 jaar en 10-30 uur Pautargymtot 2.5 per In en Ur|toophu*s. Van GogNeen 241a. 9 30 12 OOuur Koffia contaclochlaod

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17