Shantalla op Iers folkfestival 9 Russen vinden Mozart terug woensdag 20 maart 2002 Juist nu de samenwerking van Nederlandse theaterma kers met de Staatsopera van Tatarstan vrucht begint te dra gen. besluit initiatiefnemer Pe ter Ultee om financiële rede nen voorlopig te stoppen. Verdi's Falstaff was in de regie van Eric Vos vorig jaar een veelbelovend begin en Le noz- ze di Figaro in de visie van Da vid Prins is vooral muzikaal een aangename verrassing. De voorstelling laat goed zien wat de Nederlands-Tataarse samenwerking op de lange ter mijn kan betekenen. Maakte het van elke vernieuwing ge speende gezelschap vorig jaar in een speelse Falstaff nog een wat onwennige indruk, in Le nozze lijkt iedereen zich al veel beter op zijn gemak te voelen. Prins bouwde verder op het werk waaraan hij vorig jaar als assistent van Vos in Kazan, de hoofdstad van de Russische re publiek Tatarstan, was begon nen. Het houterige acteren heeft nu plaatsgemaakt voor een veel lossere, vanzelfsprekender ma nier van acteren, waarbij ook opvalt dat iedereen zich nu ook bewust lijkt te zijn van de in houd van de tekst. Tatjana Ma- zurenko, vorig jaar nog een wat onzekere Nanette in Falstaff, heeft nu het conserva torium achter de rug en trekt deel Aan de andere kant heeft de in het Mozartvak gepokt en gemazelde dirigent Vincent de Kort nu een onbevooroordeeld ensemble tegenover zich. Het klinkt dan ook alsof het al ja ren op de hoogte is van de ma nier waarop Mozart zo authen tiek mogelijk kan worden gespeeld Producent Peter Ultee ziet fi nancieel voorlopig geen kans om met Kazan en ook de Staatsopera van Plovdiv, de nog geplande drie operapro ducties uit te brengen Staats secretaris Van der Ploeg van Cultuur vindt dat de entreegel den dan maar omhoog moeten, maar die zitten volgens Ultee al aan een grens De Neder landse regio zal het daarom met minder opera moeten den Tournees tn Engeland. Duits land en Denemarken gaan ge woon door. Maar verder bouwen aan deze gezelschappen zit er niet in Jammer voor Nederland en voor de Russen die deze Mo zart met open armen hebben ontvangen. Hans Visser Ia* nozze di Figaro: vrijdag, Scheldetheater Tenieu/en. 20.00 uur; zondag, Stads schouwburg Middelburg, 20.00 uur. Scène uit de opera Le nozze di Figaro. nu volop de aandacht als Susanna, de bruid van Figaro, die zich de graaf Almaviva van het lijf probeert te houden. Terug in de bezetting is ook Nurzhamal Ussembaeva. Als de gravin bezit zij met voor sprong de mooiste stem. Een niet geringe prestatie wordt bij deze productie geleverd door het orkest. Dertig jaar heeft dit gezelschap geen Mozart uitge voerd, dat betekent dat min sten één generatie onbekend is met zijn werk. Beslist een na- De groep Shantalla is de uitsmijter van het Irish Folkfestival in Bergen op Zoom. De toekomst van de tra ditionele Ierse volks muziek komt niet uit Ier land, maar uit België. Want daar houdt de groep Shan talla domicilie, een gedreven clubje muzikanten dat ooit in een avontuurlijke bui ie der op eigen houtje z'n va derland verliet om op het vasteland van Europa het geluk te zoeken. Na allerlei omzwervingen liepen Michael Horgan, Joe Hennon. Kieran Fahy en Gerry Murray elkaar in Brussel tegen het lijf en toen bleek dat ze over dezelfde passie voor de volks muziek van hun land beschik ten. Daarom werd besloten een groep op te richten waarin tra ditionele folk hoog in het vaan del zou staan. Gewapend met uillean pipes, fluitengitaar, viool ep accorde on trokken de heren vervolgens van kroeg naar kroeg en al gauw vielen ze op door het grote en thousiasme waarmee ze hun muziek brachten. Toen de in Antwerpen wonende Schotse zangeres Helen Flaherty zich bij de groep voegde, was hun naam snel gemaakt en ontpopte Shan talla zich tot een van de belang rijkste fakkeldragers van Ierse en Schotse traditionele volks muziek. Om de nieuwe cd Seven Eve nings, Seven Mornings te pro moten, toert de groep door Ne derland. Zaterdag is Shantalla hoofdact op de achtste editie van het Ierse Folkfestival in Bergen op Zoom. Daar zijn ver der te horen Finglas, Noel Shan non, Providence. The Celtic Border Dancers, Sean Terrell en Dave Munnelly Friends Net als Shantalla's debuutal bum is ook het nieuwe schijfje weer gevuld met opgewekte 'jigs' en 'reels', afgewisseld met fraaie ballades. Duidelijk is dat de muzikanten zich nog steeds verwant voelen met de Ierse folkgroepen die baanbrekend werk deden in de jaren zeventig, zoals The Bothy Band en Planxty. De leden van Shantalla worden dan ook wel eens de schatbewaarders van de echte Ierse folk genoemd. En om dat predikaat eer aan te doen, proberen de muzikanten het beste uit zichzelf naar boven te halen en leggen ze de artistieke lat hoog Na vier jaar hebben de leden van Shantalla nog niets van hun enthousiasme voor muziek ma ken verloren. Elk optreden lijkt voor hen een nieuwe uitdaging en de sfeer onderling is niet ka pot te krijgen. Michael: ..Maar we zitten dan ook niet elke mi nuut van de dag op eikaars lip We hebben allemaal een baan naast de muziek en gaan meest al alleen in de weekends op pad Dat heeft dan weer als nadeel dat we niet alle optredens kun nen aannemen die we krijgen aangeboden. We hadden al een paar keer een tournee door Amerika kunnen maken, maar die was niet te combineren met ons werk Aan de andere kant blijven we op deze manier als band wel heel lang fris We heb ben onderling nooit ruzie, hoog stens een keer een verschil van mening. Op zich al een wonder, want muzikanten zijn van natu re vaak mensen met een groot ego en als je daar vijf van bij el kaar zet. wil de spanning wel eens oplopen." Helen: „We heb ben allemaal onze eigen speci fieke talenten en daarmee vul len we elkaar heel goed aan." Ierse volksmuziek mag dan steeds populairder worden op het Europese vasteland, echt 'groot' zal dit genre nooit wor den en dat hebben Michael en Helen heel goed door Maar we hebben ook helemaal niet de in tentie om er rijk en beroemd mee te worden We spelen folk omdat we van die muziek houden We vinden het soms net zo mooi om ergens bij iemand in de keuken voor zes mensen te spelen als in een theater voor zeshonderd man publiek. Maar het is na tuurlijk wel leuk om te consta teren dat de interesse voor onze muziek groeit en dat niet alleen onze ouders en andere familie leden weten dat we een nieuwe plaat hebben gemaakt." Harry de Jong Irish Folkfestival met Shantal la: zaterdag. I)e Stoclemat Ber gen op Zoom. 15.00 uur. 20t/m 26 maart WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus brengt de voorstelling Opa's Geheim. Het verhaal gaat over opa Bram die in een piepklein bejaarden - huisje woont Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt Freekje. zijn kleinzoon, op bezoek Hans van der Haar be speelt de poppen en speelt bovendien opa Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Holy Hobby Holy Hobby is een voorstelling voor iedereen vanaf 8 jaar Drie hobbyconsulenten willen een educatief verantwoord pro gramma brengen over het nut en de noodzaak van hobby's. Een absurdistisch voorstelling van Cinema De Liefde Scheldetheater. Trrneuzen. 15.00 uur Yvonne Keuls Yvonne Keuls leest Mevrouw mijn Moeder. Het betreft een literaire vertelling MFC. Zierikzee. 20 00 uur DONDERDAG Kathak Kathak is wereldmuziektheater uit India Birju Maharaj en zijn Kalashram Dancers vertellen in kleurrijk danstheater het verhaal van de onmogelijke liefde tussen de mooie Roopmati en de dappere Baz Bahadur Stadsschouwburg. Middelburg, 20.00 uur Passie-concert I>e organist Bram Beekman geeft een passie-concert. Op het De Rijckere-orgel speelt hij uitsluitend werken van Bach, waarbij een belangrijk gedeelte wordt ingenomen door koralen uit het Orgel BUchlein Oostkerk. Middelburg, 20.00 uur Flying Pickets De a-eapellagroep The Flying Pickets brengt het programma The Collection. Deze voorstelling is een compilatie van het beste materiaal van het laatste decennium Moeiteloos schakelen ze over van oud naar nieuw en smukken klassiekers op met hedendaagse arran gementen Arsenaaltheater. Vlissingen. 20.15 uur VRIJDAG Westkappels Dameskoor Het Westkappels Dameskoor geeft een uitvoering. Het koor, onder leiding van Léon Bours. wordt begeleid door Marvela Simons (piano). Corry Janse en Jozien Slabber (accor deon) en Leen Jobse (doedelzak) De presentatie berust bij Ans Dingemanse Na de pauze staat Het Minnespel dor Maagden op het programma, een plattelandskomedir in dne bedrijven Westkapelle Herrijst. W'estkapelle. 19.30 uur Paasconcert Het jongerenkoor en combo Nova Melodica en het koor Nova Musicu geven een paasconcert. Het concert draagt de titel Redeemer, een Engelstalig muziek stuk afkomstig uit de Verenigde Staten De liederen worden in het Engels gezongen, de verbindende teksten zijn in het Neder lands Beide koren komen uit Kapelle-Biezeliilge Chr. Geref. Kerk. Biezelinge. 19.30 uur Conny Janssen Number One is een choreografie van Conny Janssen. Haar gezelschap Conny Janssen Danst voert deze dans over de eenling binnen de groep uit met vijf vrouwen en vier mannen, die allemaal verschillende eigenschappen laten zien Stadsschouw burg. Middelburg, 20.00 uur Performances Achter de naam Too ill 2 chill gaan tal san performances schuil. Het betreft club-dj's uit de randstad (turntables) en break dance rs. Walk-lnn, Vlissingen. 20.00 uur Amanda Toneelvereniging Heer Hendrik brengt de voorstelling Amanda. André Gijssel bewerkte de novelle Amanda en de widowmaker van Walter van den Broeck tot toneel en nam tevens de regie op zich De spelers zijn Addie van de Walie, Ada de FeiterEverdien Mmnaard. Hans Huber. Jeannette Becu en Andy van Leeuwen. Heer Hendrikhuis. 's-Heer Hendrikskinderen. 20.00 uur Ernesto Marcellino Ernesto Marcellino brengen hun programma Remmen De twee spookrijders in het cabaretverkeer hebben een kolder model ontwikkeld dat zich richt op alle golflengtes van de lach De Meiboom. Krabbendijke. 20.00 uur Ia Nozze di Figaro Staatsopera Tatarstan brengt de opera Ia Nozze di Figaro. Dit werk van Mozart draait om menselijke relaties kwetsbaie rnensen. grote gevoelens en het strijdperk van de liefde David Prins deed de regie en Vincent de Kort dirigeert Scheldetheater. TYrneuzen, 20.00 uur Mike Bodde Mike Bodde brengt zijn cabarrtshow Alles is kampioen Wat Mike gewoon wil weten ts Kun je als lijder aan Gilles de la Tburette een liefdesliedje zingen voor je achatje? Wat doe je als je piano dingen gaat terugzeggen7 Klop het dal je het heelal kunt kussen als je dronken bent7 Schouwburg De Maagd. Bergen op Zoom. 20.15 uur Surrender De band Surrender verzorgt een optreden Deze Bevelandse formatie speelt nummers in Zeeuws dialect Het voorprogramma komt voor rekening van de Vhssmgse band Big Chief Sugar, die Engelstalige rock- en bluescovent op het re pertoire heeft staan Zaal De Burcht. Kwadrndammr. 20.30 uur Trailer Bride De Amerikaanse band Trailer Bride geeft een concert. Zangeres en gitanste Melissa Swingle is de front vrouw van de band waarmee ze inmiddels vier cd's maakte Authentieke Ame rikaanse stijlen als hillbilly, country, blues en rockabilly zijn in het repertoire van het viertal verweven Porgy Si Bess. Trrneuzen. 22.00 uur ZATERDAG Cuarteto Gotrtn ('uartrto Gotftn speelt tangos, milongos en valse* uit het tradi tionele repertoire. Het ensemble werd in 2001 opgericht door vier studenten van de vakgroep tango van het Rotterdams Conservatorium I>e Drvkkery. Middelburg. 14.30 uur I)e Griezelbus In de famiiiemusical I>e Griezelbus lopen zombies, weerwolven, spoken, vampiers, geesten en andere verschijningen rond. Het verhaal gaat over P Onnova 1 die doodenge verhalen schrijft, die kinderen de stuipen op het lijf jagen De musical werd ge schreven door Dick van den Heuvel op basis van het geljknamigc bock bock van Paul van lx>on Schouwburg I)r Maagd. Bergen op Zoom. 14.00 uur I>e Vuurtoren ('ees Brandt speelt I>e Vuurtoren. Deze voorstelling voor kinderen van 3 tot 6 Jaar gaat over het vuurtorenmannetje Kobe, dat een vuurtje op zijn hoofd heeft. Als op een dag het vuurtje dooft, moet Kobe snel op zoek naar nieuw vuur Stadsschouw burg. Middelburg. 15.00 uur -rw Duo Cavatina geeft klassiek concert zaterdag in Waarde Country- Music Hall of Fame met Back to the Basic zaterdag in Terneuzen Magna Carta Engels folkrockduo zaterdag in Vlissingen Flying Pickets a-capclla-zang donderdag in Vlissingen Ernesto Marcellino met ca ba rel program ma Remmen vrijdag in Krabbendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9