Gemenebest schorst Zimbabwe NU OOK IN GOES! PZC Ambassade legt per brief aan Jakarta VOC-herdenking uit GEBR. D0MINICUS BV Zwitserland bevriest tegoedenDenemarken verbreekt betrekkingen 5 Morele kruistocht in Thailand Bemanning Noors schip Tampa krijgt VN-prijs Brits Hogerhuis tegen vossenjacht Kwart mannen vreest impotentie Pakistaanse politiechef geschorst Ruïnes Inca-stad ontdekt in Peru Staalconflict VS-EL' in impasse Extra test op voedsel Verre Oosten fro voordeel] woensdag 20 maart 2002 door Harm Harkema LONDEN - Het Gemenebest, een groep van 54 landen die vroeger vrijwel allemaal deel uitmaakten van het toenmalige Britse wereldrijk, heeft gisteren Zimbabwe voor een jaar ge- j schorst als lid. De beslissing werd in Londen bekend ge maakt door de Australische pre mier John Howard. De Zimbabwaanse minister van Informatie Jonathan Moyo noemde het besluit gisteravond een fout. „Het is een slecht be sluit gebaseerd op een slecht rapport", aldus de bewindsman die een centrale rol speelt in de regering van Zimbabwe. De beslissing is genomen op grond van eerden- besluitvor ming van het Gemenebest, begin deze maand, voordat de verkiezingen in Zimbabwe plaatsvonden. Tot ergernis van de Britse pre mier Blair weigerde het Geme nebest toen een keiharde opstel ling jegens Zimbabwe. Wel werd een compromisvoorstel aangenomen. Dat behelsde het oordeel over het verloop van de van onze redactie buitenland JAKARTA - De Nederlandse ambassade in Jakarta heeft gis teren aan de Indonesische me dia tekst en uitleg gegeven over de herdenking dit jaar in Neder land van de oprichting van de Vereenigde Oost-Indische Com pagnie (VOC). In een brief aan de media schrijft de ambassade dat er ook veel aandacht wordt besteed aan de negatieve gevolgen van de aanwezigheid van de VOC in Indonesië. De ambassade legt uit dat de op richting van de VOC 400 jaar ge leden op evenwichtige wijze wordt herdacht. „Er is aandacht voor het feit dat de VOC welis waar een indrukwekkende geschiedenis heeft, maar dat daaraan ook schaduwzijden in herent waren die wij vandaag, vanuit onze hedendaagse nor men, betreuren." In de brief benadrukt de ambas sade dat particuliere organisa ties de evenementen rond de viering van de VOC-oprichting hebben georganiseerd Het hele jaar door wordt in Nederlandse steden aandacht besteed aan de oprichting van de VOC. (Advertentie) Natuurstenenvloeren, haarden stijlschouwen. gedenkstenen. Verrijn Stuartweg 10 tel. 0118-S71436 www.dominicus.nl - algemeen@dominicus.nl verkiezingen af te wachten van een groep waarnemers van het Gemenebest. Die verkiezingen hebben ruim een week geleden plaatsgevonden, waarna de zit tende en omstreden president Moegabe zichzelf tot winnaar uitriep. De Gemenebestwaarnemers zijn echter tot de conclusie gekomen dat de verkiezingen 'duidelijk onvolkomen'zijn ver lopen. Het vele geweld en de in timidatiepraktijken rond de verkiezingen komen volgens de waarnemers voor het over grote deel voor rekening van de paramilitaire jeugd van Moe- gabes partij Zanu PF Ook stellen de waarnemers dat de oppositie beperkt is in haar me ningsuiting en bewegingsvrij heid. Traag Verder waren er te weinig stem- buro's in de stedelijke gebieden, was de registratie van kiezers onduidelijk, en konden velen in Harare en Chitungwiza niet stemmen omdat het stemproces er te traag verliep Op grond van dit rapport heeft een daartoe gemachtigde com missie van het Gemenebest nu besloten Zimbabwe voor een jaar te schorsen. Over een jaar wordt de toestand opnieuw be oordeeld. Het besluit heeft vooral symbolische waarde, want machtsmiddelen heeft het Gemenebest niet. Het is boven alles een praatclub Desondanks raakt Zimbabwe steeds meer geïsoleerd door stappen van vooral Westerse landen. Denemarken schortte gisteren de diplomatieke be trekkingen met Zimbabwe op omdat, zo deelde Kopenhagen mee, onomstotelijk is vastge steld dat de verkiezingen eerlijk noch vrij waren Ook Zwitser land kondigde gisteren sancties af Bern bevroor financiële te goeden van Zimbabwaanse machthebbers, stelde reisbe perkingen in en verbood de uit voer van defensiegoederen GPD I Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft over heidsfunctionarissen opgedra gen niet deel te nemen aan eve nementen die verband houden met de VOC-viering. Vandaag houdt een groep onafhankelijk heidsstrijders voor de Neder landse ambassade een protest demonstratie tegen de viering Maandag werd bekend dat In donesië geen delegatie stuurt naar de omstreden herdenking, die vandaag in de Ridderzaal in Den Haag begint. De Indonesi sche regering komt niet, omdat alles wat de VOC aangaat, ge voelig zou liggen bij het Indone sische volk. De ambassade schrijft in de brief aan de Indonesische media dat Nederland zich bewust is van de gevoeligheden. „In de Nederlandse samenleving wordt goed beseft dat de VOC voor velen - in en buiten Neder land - ook negatieve associaties meebrengt. De geschiedenis van de VOC kent zwarte bladzijden die kunnen worden benoemd met begrippen als onderdruk king. moord, uitbuiting en sla vernij. In veel activiteiten de ko mende tijd in Nederland, komen deze zwarte bladzijden aan de orde." ANP BANGKOK - Een politieman staat tijdens een inspectie voor een karaoke-har in het populaire tienerrayon van Bankok. De Thaise regering voert een 'morele kruistocht' tegen onwettige seks, drugs en drankgebruik door minderjarigen. Daarbij wordt jongeren de toegang geweigerd tot de duizenden karaoke-hars in het hele land. Minister Purachai Piumsomhun van Binnenlandse Zaken, die al een jaar lang leiding geeft aan de sluiting van nachtclubs in Bang kok, beroept zich daarbij op een decennia oude wet die het mensen van onder de 20 jaar verbiedt 'muziekhallen' te betreden. foto Sukree Sukplang/RTR van onze redactie buitenland GENEVE - De kapitein, beman ning en eigenaar van het Noorse vrachtschip Tampa, dat vorig jaar enkele honderden vluchte lingen redde, heeft een onder scheiding gekregen van de VN. Het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen kende de Nansen Vluchtelingenprijs toe aan de Tampa omdat het schip vorig jaar 433 vluchtelingen redde toen de boot waarmee smokkelaars hen vanuit Indo nesië naar Australië brachten, op open zee begon te zinken. De bemanning nam de zorg voor de vluchtelingen op zich omdat Australië weigerde de mensen op te nemen De vluchtelingen zijn uiteindelijk naar het eiland Nauru gebracht, waarmee Au stralië een akkoord had geslo ten over de opvang van de asiel zoekers in ruil voor geld De Nansen-medaille bestaat sinds 1954 en is vernoemd naar de Noorse poolreiziger Fridtjof Nansen. de eerste Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 100 000 dollar voor een vluchtelingenproject. Eerdere ontvangers van de on derscheiding zijn onder ande ren Eleanor Roosevelt en ko ning Juan Carlos van Spanje. AP LONDEN - Het Britse Hogerhuis heeft gisteren tegen een to taal verbod van de jacht met honden gestemd. Het ging ak koord met een compromisvoorstel waarin de jacht met hon den onder voorwaarden is toegestaan. Met honden wordt vooral op vossen gejaagd Maandagavond stemde een grote meerderheid van het Lager- huis na vijf uur debatteren met een verbod op het jagen met honden in Van de parlementariërs stemden 386 voor en 175 tegen het voorstel De stemmingen in het Hoger- en lagerhuis zijn niet bindend voor de regering. Die komt waarschijnlijk binnen enkele we ken met plannen voor een wetsontwerp dat pas in november door het parlement zal worden behandeld De wet moet dan in het najaar van 2003 van kracht worden AFP/DPA MÜNCHEN - Een kwart van de mannen is in bed bang voor impotentie Dat blijkt uit een enquête van condoomfabrikant Durrx onder 1050 Duitse mannen en vrouwen van 16 tot 55 jaar De uitkomst ts gisteren in MUnchen gepubliceerd Vrouwen z.ijn in bed vooral bezorgd om hun uiterlijk; eender de van hen is bang niet aantrekkelijk genoeg gevonden te worden De grootste angst in bed is voor 2 7 pnx-ent van de on dervraagden aids op te lopen Tbch zegt éën op de vijf deelne mers aan de enquête het afgelopen jaar onveilige seks te heb ben gehad met een nieuwe partner DPA ISLAMABAD - Het hoofd van de politie van de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, Zahir Ahmed, en dne andere verant woordelijke politieagenten zijn geschorst De politiemensen zouden hebben gefaald bij de bewaking, twee dagen geleden, van de kerk Door de aanslag op een in ternationale protestantse kerk in een diplomatenwijk van Is lamabad vielen vijf doden, onder wie twee Amerikanen Tus sen de veertig en vijftig mensen raakten gewond, onder wie veel buitenlanders AFP/ANP LIMA - In de Peruaanse Andes hebben archeologen in de buurt van het wereldberoemde Inca-heiligdom Machu Pic- chu de ruines ontdekt van een nog ouden* en bijzonder grote Inca-stad. Dat heeft de Peruaanse krant La Rcpublico giste ren gemeld. De krant citeert de Britse onderzoeker Peter Frost De plaats bij Vilcabamba op 3300 meter hoogte bestrijkt voor zover nu beke/id een oppervlakte van zes vierkante kilometer en bestaat uit de restanten van zeker 100 gebouwen, een pira mide en diverse mausoleums De oudste delen van het complex dateren vermoedelijk uit de vroegste tijden van het Inca-imperium, in de 12de eeuw DPA GENEVE - Gesprekken tussen de Europese Unie en de Ver enigde Staten over hun staalconflict hebben gisteren niet» opgeleverd De EU heeft gevraagd om compensatie voor het besluit van president Bush de Amerikaanse staalindustne te beschermen De Amerikanen wilden niet verder gaan dan de toezegging dit te overwegen, wat volgens diplomaten feitelijk op een weigering neerkomt Nu het conflict in een impasse verkeert, zijn de Amerikaanse barrières voor de invoer van buitenlands staal onvermijdelijk geworden. De hogere invoerrechten, tot soms wel 30 procent, gaan vandaag in Onder meer het Bnta-Nederlandse staal concern Corns is daar het slachtoffer van. RTR BRUSSEL - De EU-lidstaten hebben gisteren besloten extra testen uit te voeren op de uanwezighetd van antibiotica in garnalen en kip uit Thailand. Vietnam en Myanmar (Birma) Recente testen hebben aangetoond dal garnalen, andere zee vruchten en kip teveel restjes van de diergeneesmiddelen Ni- trofuran en Chloramphenicol bevatten Deze antibiotica voor dieren zijn verboden in de Europese Unie Mensen krijgen ze alleen toegediend in zeer ernstige ge vallen In Groot- Brittannië zijn recentelijk consumenten ern stig ziek geworden na het eten van garnalen uit de betrokken landen. ANP Denim blouse- *32." Denim broek '32." u", toon "I kassa, en 'tvang 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5