Vice-premier Servië vertrekt PZC Gigantische ijsmassa breekt van Zuidpool Bedrijfscrèche in Europa dicht voor vader Momcilo Perisic stapt op na vermeend spionageschandaal Vietnamese generaal die Saigon innam overleden ,-».y Nederland slordig met zwemwater Russische diplomaat cel in Weer miljoenenbuit op Heathrow Taiwan verbiedt plastic zakken Schietstoel doodt monteur Koning Marokko trouwt 12 april woensdag 20 maart 2002 BRUSSEL - Werkgevers mogen plaatsen voor kinderopvang al leen beschikbaar stellen voor vrouwelijke personeelsleden. Dat heeft het Europese Hof van Justitie in Luxemburg gisteren bepaald. Het Hof deed uitspraak na een klacht van een mannelijke amb tenaar van het ministerie van Landbouw in Den Haag. Alleen een alleenstaande man moet de zelfde rechten hebben op kin deropvang als vrouwen, stelt het Hof. Volgens het Hof stelde het mi nisterie terecht alleen opvang plaatsen voor kinderen van vrouwelijke werknemers be schikbaar, om daarmee iets te doen aan positieve discrimina tie ten gunste van vrouwen. Op het departement werkten tradi tioneel weinig vrouwen. De mannelijke ambtenaar vroeg echter ook om een plaats in een door het ministerie gesubsidi eerde creche. Het ministerie weigerdedat, waarna de ambte naar een klacht indiende De Commissie Gelijke Behan deling en de Centrale Raad van Beroep stelde het ministerie al eerder in het gelijk, mede omdat de echtgenote van de ambtenaar ergens anders werkte en daar mogelijk een opvangplaats kon regelen. De ambtenaar ging in beroep tegen die uitspraak bij, die een advies van het Europese Hof vroeg. Dat stelt het ministe rie nu ook in het gelijk. Alleen een alleenstaande ambtenaar zou zich op dezelfde rechten kunnen beroepen als vrouwelij ke werknemers. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - De vice-premier van de Joegoslavische deelstaat Servië, Momcilo Perisic, is gis teren afgetreden als gevolg van een spionageaffaire. Maandag hadden president Vo- jislav Kostunica en de Servische premier Zoran Djindjic hem ge vraagd op te stappen De gehei me dienst arresteerde de vice- premier afgelopen donderdag toen hij dineerde met een Ame rikaanse diplomaat Perisic, een generaal buiten dienst en lid van het federale parlement, werd twee dagen verhoord en vervolgens vrijge laten. De militaire geheime dienst stelt dat hij donderdag geheime documenten van het le ger aan de Amerikaan overhan digde Deze Amerikaan. John David Neighbor, werd ook korte tijd verhoord tot grote ergernis van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Vol gens een Joegoslavische krant heeft Neighbor zich tegenover zijn ondervragers geïdentifi ceerd als de chef van de CLA op de Balkan. Geruchten in Belgrado spreken van documenten die mogelijk als bewijsstukken voor het in ternationale Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag dienen Ze zouden verband houden met de lopende zaak tegen ex-presi- dent Milosevic. Perisic ontkent ten stelligste te hebben gespioneerd of gehei- van onze redactie buitenland HANOI - Generaal Van Tien Dung, die in 1975 de inname van Saigon, hei huidige flo-Chi- Minhstad leidde, is zondag op 8-1 -jarige leeftijd aan een ernsti ge ziekte overleden. Dat heeft de staatstelevisie van Vietnam gis teren bekendgemaakt. De zen der omschreef Dung als een ta lentvol militair strateeg tijdens de strijd van de communisten tegen Zuid-Vietnam en de Ame rikanen. Dung, die in januari 1975 op perbevelhebber van de Vietna mese strijdkrachten werd, leid de de Ho-Chi-campagne. een offensief van de communisten dat 30 april 1975 uitmondde in de inname van Saigon, de hoofdstad van het toenmalige Zuid-Vietnam De opmars van de communisten veroorzaakte grote paniek in de stad. De beel den van Zuid-Vietnamezen en Amerikanen die met helikop- men te hebben doorgespeeld. Hij wil zich voor de krijgsraad verdedigen om zijn naam te zui veren. Daarom liet hij weten zich niet op zijn parlementaire onschendbaarheid te zullen be roepen. De militaire justitie heeft de regering al om ophef fing van die onschendbaarheid gevraagd. De affaire verstoort de betrek kingen tussen Belgrado en Was hington en die tussen politici in Servië onderling. In kringen rond Djindjic wordt president Kdstunica ervan beschuldigd de aanhouding van Perisic en Neighbor te hebben georgani seerd. Kostunica heeft opgeroe pen het onderzoek van de mili taire justitie los te zien van de politiek. Djindjic roept dat de hele affaire een grof schandaal is die de goe de naam van het land schade be rokkent. Over anderhalve week moet het Amerikaanse Congres over hulp aan Joegoslavië stem men. Perisic was van 1994 tot 1998 stafchef van de Joegoslavische strijdkrachten. Hij had felle kri tiek op het beleid van de toen malige Joegoslavische leider Milosevic in Kosovo, dat later leidde tot de NAVO-aanvallen op Joegoslavië. Zuivering In 1998 ontsloeg Milosevic de stafchef en een aantal van diens naaste medewerkers. Het werd destijds omschreven als een zui vering van de strijdkrachten van de laatste topofficieren die niet volstrekt loyaal aan Milo sevic zouden zijn Perisic laakte zijn ontslag als onwettig en ging met een eigen partij, de Beweging voor een Democratisch Servië, oppositie voeren. Hij deed daarbij ver schillende uitspraken die het bewind belastten, bijvoorbeeld over de vorming van paramili taire verbanden die in Mon tenegro een militaire interven tie moesten uitlokken van Milosevic' federale troepen AFP/EFE/ANP ters van daken werden gehaald, staan velen nog in het geheugen (icgnfl Onder de communisten werd er over geruzied aan wie de inna me van Saigon te danken was. Dung eiste de eer voor zich op. maar aanhangers van de be kendste communistische gene raal, Vo Nguyen Giap, minister van Defensie van het toenmali ge Noord-Vietnam. zeiden dat Giap de belangrijkste strateeg achter de opmars was geweest Volgens geruchten zouden ver scheidene militairen zich eraan hebben geërgerd dat Dung zo veel eer opeiste. In 1980 werd Dung minister van Defensie van Vietnam Zes jaar later werd hij uit het Politbu reau van de Communistische Partij gezet De partij zette toen de eerste stappen op weg naar invoering van de marktecono mie Dung werd verweten auto ritair te zijn. Hij werd een jaar later als minister van Defensie vervangen. RTR Afbrokkeling van een deel van de ijskap, gezien vanuit een vliegtuig. var> onze redactie buitenland AUCKLAND - Een reusachtige ijsmassa die deel uitmaakte van het Antarctisch Schiereiland is uiteengevallen in duizenden ijsschotsen. Het gaat om de grootste afkal ving aan de Zuidpool de afgelopen dertig jaar Volgens deskundigen is het opwarmen van de aarde de oorzaak van het afbreken van de ijsplaat Het duurde 35 dagen voordal de massa volledig losbrak van het continent. De brokstukken drijven nu in de Weddell- zee ten oosten van het Antarctisch Schier eiland. Het Amerikaanse informatiecen trum voor sneeuw en ijs (Nsidc) volgt het proces op de voet Op zijn website toont het met satellietfoto's de ineenstorting van de reusachtige ijsplaat, die begon op 31 janua ri. De oppervlakte van de ijsplaat 'Larsen B" was 3250 vierkante kilometer, vergelijk baar met de provincie Overijssel. Het ge vaarte was zo'n 220 meter dik. De ijsplaat waar Larsen B vanaf is gebro ken, is de afgelopen vijf jaar al 5700 vier kante kilometer gekrompen. Larsen B werd al enige tijd door wetenschappers in de ga ten gehouden, omdat ze aannamen dat de plaat ernstig te lijden had onder de klimaat veranderingen. Iedere tien jaar wordt het in deze regio van het Antarctisch Schiereiland een halve graad warmer. Deze trend begon aan het einde van de jaren veertig. De wetenschap pers van het Nsidc denken dat het ineen storten van Larsen B weinig effect heeft op het zeeniveau. ANP LUXEMBURG - Het Europees Hof van Justitie in Luxem burg vindt dat Nederland nalatig is geweest bij naleving var. Europese regels over de kwaliteit van het zwemwater Als NV derland zijn leven niet betert, dreigt een boete. Het Hof heeft gisteren de Europese Commissie in het gelijl gesteld. Die had het Hof in de arm genomen omdat de Neder landse regering zich niet zou houden aan de termijnen om he. zwemwater te controleren. De kwestie gaat terug tot 1975. Twee jaar geleden concludeer de 'Brussel', op grond van cijfers over het badseizoen 1999 dat Nederland nog steeds de hand lichtte met de regels ec stapte naar het Hof ANP MOSKOU - Een Russische ex-diplomaat is gisteren in Mos- kou tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in dronken toestand veroorzaken van een auto-ongeluk in Ca nada waarbij een vrouw om het leven kwam en een tweede zwaargewond raakte. Andrej Knjazev. de derde man op de ambassade'in Ottawa, reed in januari 2001 op een stoep twee vrouwen aan. De zaak zorgde voor veel ophef in Canada toen aan het licht kwam dat Knjazev al tweemaal eerder dronken achter het stuur was aantroffen. Knjazev weigerde een ademtest en werd uitgewezen toen hij zich op zijn diplomatieke onschendbaarheid beriep. AP LONDEN - Twee gewapende overvallers hebben gistermor gen naar schatting drie miljoen dollar (3,4 miljoen euro) in contanten buitgemaakt op de Londense luchthaven Heath row. Scotland Yard meldde dat de rovers hun slag sloegen in het af gesloten gebied waar vliegtuigen worden geparkeerd. Daar overmeesterden ze de bestuurder van een geldwagen die de miljoenen dollars net had ingeladen. Het geld was kort tevo- ren aangekomen uit Zuid-Afrika. De politie onderzoekt hoe de overvallers de sinds 11 septem- I ber nog zwaarder bewaakte zone konden binnendringen. Vo- I rige maand maakten overvallers bij een vergelijkbare roof op i het vliegveld omgerekend 7,4 miljoen euro buit. AP TAIPEI - De regering van Taiwan heeft gisteren een verbod op het gebruik van plastic zakken aangekondigd. Nu gaan er I zestien miljoen per dag over de toonbank. Regeringsinstellingen, scholen en het leger mogen met ingang van 1 juli de zakken niet meergebruiken. aldus het ministerie van Milieu EPA. Het verbod wordt vervolgens uitgebreid. Vanaf 1 januari geldt het ook voor supermarkten, fastfoodke- tens en grote winkels. AFP KUALA LUMPUR - Een werktuigkundige van de Maleisi sche luchtmacht is omgekomen tijdens het demonstreren van de schietstoel in een vliegtuig. Door nog onbekende oorzaak werd de stoel van de straaljager gelanceerd. De technicien klapte tegen het plafond en over leed ter plaatse, meldde de luchtmacht. Zes omstanders liepen verwondingen op door vonken en val lende brokstukken. AP RABAT - De Marokkaanse koning Mohammed VI (38) trouwt 12 april in Marrakech met de 24-jarige Salma Benndni Het koninklijk paleis in de Marokkaanse hooidstad Rabat heeft dit gisteren officieel bekendgemaakt. Mohammed VI werd in juli 1999 gekroond na de dood van zijn vader koning Hassan II. De festiviteiten worden gevierd 'overeenkomstig de geheilig de tradities van de koninklijke familie en haar authentieke gewoonten', staat in de verklaring van het paleis. Moham- meds vader gaf geen enkele ruchtbaarheid aan zijn huwelijk met zijn vrouw, een Berberse die in Marokko nooit in het openbaar verscheen en ook nooit met haar gemaal deelnam aan staatsbezoeken in het buitenland. De toekomstige echtgenote van Mohammed heeft een oplei ding in de informatica gevolgd. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4