PvdA dwarsboomt beursgang Schiphol PZC Identiteit slachtoffers Metz bekend Vögete Topman luchthaven woest op Melkert Britse wietverkopers op cursus in Haarlem Nat ritje op rug van lama Zwakke leiding leidt tot groei van wachtlijsten Cassatie zaak doodslaan Van Cotthem afgewezen 'Ik ga voor Edah!' Excuses Oudkerk voor uitspraak Marokkanen Boete mobiel bellen op brommer Stichting gestraft voor dood jongen Moskeeënorganisatie achter taalles Slopers stuiten op zak pillen Fortuyn doet aangifte Ser-voorzitter somber over unaniem advies nieuwe WAO-plannen Ruzie over ic-bedden voor kinderen geslecht DE O IS IN DE MODI door Richard Mooyman SCHIPHOL - „Een schande", vindt Schiphol-topman (Ier- lach Cerfontaine. „Een dreun in ons gezicht." De privatisering van de luchthaven wordt vrij wel zeker afgeblazen nu de PvdA zich verzet. Een verbol gen Cerfontaine ziet de fel ge wenste beursgang in rook op gaan in de verkiezingsstrijd. De president-directeur trom melde gisteren in allerijl de pers bijeen om zijn ongenoegen we reldkundig te maken. Dat ge beurde nadat PvdA-lijsttrekker Melkert in een brief aan zijn fractiegenoten stelde dat privatisering in strijd is met het algemeen belang. Met een ge privatiseerd Schiphol zal het moeilijker zijn een evenwichti ge afweging te maken van ruim te en milieu, stelt hij. Cerfontaine verwijt de PvdA slappe knieën i n het zicht van de verkiezingen. Hij deed een pu blieke oproep aan de sociaal democraten alsnog in te stem men met de beursgang Door de opstelling van de PvdA is de meerderheid voor de privatise ring verdwenen. Cerfontaine was gisteren hard in zijn oordeel. „Na vele jaren van politieke besluiteloosheid worden wij het slachtoffer van sentimenten." Volgens hem is er sprake van een 'wildwest van profileringsdrang met het oog op de verkiezingspolls' Pnvatiseringsplannen liggen in de beeldvorming niet goed van wege de problemen met de NS en kabelbedrijf UPC. Maar te gen de privatisering van Schip hol zijn ook vanuit de lucht vaartsector zelf bedenkingen geuit, onder meer uit vrees voor hogere tarieven. Garanties Het beursplan voor Schiphol valt volgens Cerfontaine echter absoluut niet te vergelijken met de NS en UPC. Het kabinets voorstel bevat volgens hem veel garanties op het gebied van mi lieu. plafonds aan tarieven en overheidsingrijpen als de lucht havendirectie niet goed functio neert. Volgens de Schiphol-baas moet de toekomststrategie van de luchthaven ingrijpend worden bijgesteld. Schiphol zal de in ternationale ambities deels moeten laten varen. Ook komt volgens hem de samenwerking met de luchthaven van Frank furt in gevaar De Centrale On dernemingsraad distantieert zich van de 'politieke uitspra ken' van Cerfontaine. zo stelt voorzitter Oude Weernink in een reactie De COR keurt wel de 'besluiteloosheid' van de Tweede Kamer af. Schiphol heeft 18 miljoen euro gereser veerd voor de beursgang, waar van een deel reeds is uitgegeven GPD van onze redactie binnenland HAARLEM - Elf Engelse cnnnabis-activisten en za kenmensen leren volgende week in Haarlem van Neder landse collega's hoe ze in ei gen land een koffieshop moe ten runnen. In vijf dagen krijgen ze tij dens een spoedcursus alle fij ne kneepjes van het vak te horen Initiatiefnemers zijn de Nederlandse koffieshop eigenaren N van Schaik en W. Bruining. De cursisten ko men bijeen in drie koffie shops en het hennepmuseum in Haarlem. Demonstraties Aan bod komen onder meer regelgeving, productbeoor deling. beveiliging en sociale hygiëne. Ook vindt een aan tal demonstraties plaats. De organisatoren geven de cur sus. omdat het drugsbeleid in Groot-Brittannie binnen kort wordt versoepeld On der bepaalde voorwaarden is het gebruik van softdrugs dan toegestaan De komst van koffieshops is vervolgens een kwestie van tijd, zo wordt verwacht. Opgepakt De opening van deeerste kof fieshop in Engeland, de Dutch Experience in Stock port bij Manchester, verliep vorig najaar niet zonder pro blemen Direct na de opening werd een groep Nederlandse betrokkenen en de Engelse mede-eigenaar opgepakt De laatste zit nog altijd vast en moet in juni voor de rechter verschijnen. De Dutch Expe- "rience is overigens wel ge woon open. ANP woensdag 20 maart 2002 DEN HAAG - Zwak manage ment en veel bureaucratie in de verpleging en zorginstellingen leiden ertoe dat de wachtlijsten in deze sectoren weer groeien in plaats van teruglopen. Deze conclusie trekt de 'Wacht lijstbrigade' in een rapport dat volgende week aan staatssecre taris Vliegenthart (Volksge zondheid) wordt aangeboden. Maar de 'productie' is de afgelo pen periode wel gegroeid, deel de Vliegenthart gisteren mee in de Tweede Kamer, nadat ka merleden vragen hadden ge steld over het eerder uitgelekte rapport. Het aantal ouderen dat een bepaalde vorm van zorg ge niet, groeit volgens haar: 545.000 vorig jaar tegen 603.000 nu. Vliegenthart erkende dat inder daad niet alle wachtlijsten klei ner zijn geworden. GPD DEN HAAG - De Hoge Raad heeft gisteren de straf bevestigd die het gerechtshof in Den Haag vorig jaar oplegde voor het doodslaan van de 17-jarige Da niël van Cotthem. De dader kreeg van het hof vier jaar ge vangenisstraf en tbs opgelegd. De 25-jarige man mishandelde Van Cotthem op 7 januari 2000 op het NS-station Vlaardingen- Oost. Het slachtoffer bezweek na twee dagen in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Er was geen reden voor de agressie, de dader en zijn vrienden waren dronken en zochten ruzie. De overige verdachten berust ten in het vonnis van de recht bank Zij kregen straffen varië rend van een jaar jeugddetentie tot 3.5 cel.Het doodslaan van Daniel van Cotthem bracht Ne derland begin 2000 in grote be roering. ANP NEERBOSCH - Een dappere medewerkster van Kinderdorp Neerbosch probeert in een sloot een ontsnapte lama in toom te houden. Het Zuid-Amerikaanse bergdier werd gisteren afgeleverd bij het kinderdorp. Omdat het dier. mogelijk door de reis, zeer onrustig was. kreeg het een kalmerings spuitje van de dierenarts. Dat had een averechts effect. I)e lama ontsnapte en sprong van de schrik in een nabijgelegen sloot. Mevrouw Van Leeuwen uit Beuningen sprong het beest na en wist de lama uiteindelijk op het droge te krijgen. foto Jan Rikken/GPD van Elvia gaat dc verdere hulp verlening en terugreis van dc overgebleven slachtoffers in Frankrijk begeleiden. Vrachtwagen De touringcar met de Nederlan ders was op de terugweg van een wintersportreis in de Franse Al- COp de snelweg A31 ter gte van Metz botste een Ita liaanse vrachtwagen bijna fron taal op de bus. De vrachtwagen was door nog onbekende oor zaak dwars door de vangrail ge schoten en op de andere helft van de snelweg terechtgeko men. Het ongeluk kostte aan zeven mensen het leven Dat waren de chauffeur en vier passagiers van de touringcar en de twee be stuurders van de Italiaanse vrachtwagen. De overige 55 buspassagiers raakten gewond. De Franse autoriteiten zeggen dat dc oorzaak van het ongeluk mogelijk nooit wordt achter haald De tachograaf inde truck is door het ongeval volledig ver nield Dat apparaat registreer de onder meer de snelheid van de vrachtwagen Ook leg de de tachograaf vast hoe lang de chauffeur achter het stuur zat ANP Perssinaasappelen net 2 kik) ffcrifi algonit tabletten 44 stuks Of 32 stuks 3 Unox Rookworst Frl^h LUOM pak 275 gram. .inaf If* van onze redactie binnenland UTRECHT - Alarmcentrale El via heeft gistermiddag de iden titeit van de doden door het bus ongeval maandag bij Metz bekendgemaakt. Behalve de 29- jarige chauffeur uit Emmen zijn een 51 -jarige youw uit Purmer- end. een 29-jarige vrouw uit Groningen en twee mannen van 37 en 25 jaar uit respectievelijk Apeldoorn en I)en Haag overle den. In het calamiteitenhospitaal van het Universitair Medisch Centrum Utrecht (UMC) zijn in de nacht van maandag op dins dag 25 slachtoffers van het bus ongeval opgevangen De mees ten konden na onderzoek naar huis Acht van hen moesten in het UMC blijven. Zij kampen met wervel- en nbfracturen of knieletsel en krijgen zuurstof en pijnstillers toegediend. Binnen een of twee dagen kunnen deze personen naar huis of naar een ziekenhuis nabij hun woon plaats, aldus een woordvoerder van het hospitaal. Ambulance Volgens Elvia zouden er giste ren nog eens zeven gewonden per ambulance naar Nederland gaan Hiervan moesten er vijf in Nederlandse ziekenhuizen wor den opgenomen. Vandaag volgt nog een gewonde met de ambu lance. Een aantal passagiers is op eigen gelegenheid huis waarts gekeerd In diverse ziekenhuizen rond Metz verblijven dan nog veer tien middel- tot zwaargewon den. twee van hen verkeren nog steeds m levensgevaar. Boven dien zijn zes medereizigers bij de gewenden in Frankrijk ach tergebleven. Een medisch team Advertentie van onze redactie binnenland HILVERSUM - PvdA-politicus Rob Oudkerk heeft gisteravond zijn denigrerende uitspraak over allochtonen rechtgezet. Tijdens opnamen voor het actu aliteitenprogramma 2 Vandaag, tijdens de laatste gemeente raadsverkiezingen. nam de Am- itwtowi Pi 'i 1 UJcttxakkaf la gesprek met burgemeester Co- hen het woord 'kut-Marokka nen' in de mond. uitspraak te betreuren Volgens de politicus doelde hij niet op een hele bevolkingsgroep „Ik zei er nog iets achteraan, name lijk 'die allerlei rotzooi trap pen' 'Kut-Marokkanen'floepte ik eruit, maar ik zeg het niet an ders dan ik het op campagne heb gehoord Mijn boodschap was telkens eens op te hou den met een hele bevolkings groep af te rekenen op het kwaad van slechts een kleine groep." GPD De opmerkelijke uitspraak is op 6 maart niet uitgezonden, om dat 2 Vandaag-hoofdredacteur Klaas Samploruus besloot in te grijpen. Hij schrapte de passage uit de reportage Gisteravond werd de passage begeleid met excuses door Oudkerk. wél uit gezonden. Interview Oudkerk deed zijn uitspraak tij dens een gesprek met burge meester Cohen, dat plaatsvond na een interview met de Tros Op de vraag of Pirn Fortuyn in Am sterdam ook veel stemmen zou hebben gehaald geeft Oudkerk als antwoord ..We hebben hier toch ook kut-Marokkanen Op dat moment stond de microfoon van de Th* nog aan. Oudkerk zei gisteravond zijn DRIEBERGEN - Wie handmatig mobiel belt vanaf zijn brom mer riskeert vanaf 30 maart een boete van 35 euro. heeft een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiediensten gis teren bevestigd De boete voor het niet-handsfree bellen vanuit dc auto is vast gesteld op 136 euro, 2 euro minder dan minister Netelenbos (Verkeer! eerder nog aankondigde. Die boete geldt ook voor mobiel bellen vanuit andere motorvoertuigen Bellen vanaf de fiets mag nog gewoon Het verbod op handmatig mobiel bellen in de auto of op de brommer was al aangekondigd Alleen de boetes waren nog niet exact bekend ANP ROERMOND - De Stichting Jong Nederland is verantwoor delijk voor de dood van een 11 -jarige jongen. Dat heeft de rechtbank m Roermond gisteren bepaald Het kind kwam op 2 maart vorig jaar om het leven, nadat op het terrein van Jong Nederland in het Noord-Limburgse America een handbaldoei was omgegooid Het kind kreeg het gevaarte bovenop zich. De rechtbank heeft de plaatselijke af deling van de stichting veroordeeld tot een voorwaardelijke geldboete van duizend euro De rechter oordeelde dat de vrijwilligersorganisatie die acti viteiten voor kinderen organiseert, onvoorzichtig en nalatig is geweest ANP AMSTERDAM - De moskeeënorganisatie Milli Görüs en het Nederlands Centrum Buitenlanders slaan in Amsterdam de handen ineen om Turken die al langer dan vijf jaar in Neder land zijn alsnog goed Nederlands te leren Het is voor het eerst dat een grote organisatie hiervoor de achterban mobiliseert Tweehonderd "ftirken in de hoofdstad, allemaal leden van Milli Görüs die naar schatting 30.000 Turken in het land ver tegenwoordigt. beginnen met een intensieve cursus Neder lands en oriëntatie op de maatschappij Het NCB probeert soortgelijke initiatieven in andere steden in Nederland te beginnen. Tbt nu toe tonen vooral veel vrou wen belangstelling voor de cursussen ANP AMSTERDAM - Ze waren op zoek naar asbest maar in plaats daarvan vonden ze een partij pillen, vermoedelijk xtc-pillen. Twee slopers die aan het werk waren in een woning in Amster dam Zuidoost stuitten op een zak met enkele honderden pil len tijdens het hakken van een gat in een binnenmuur De wo ning was leeg, onbewoond en gaat binnenkort tegen de vlakte De politie onderzoekt van wie de pillen zijn en of er inderdaad sprake is van xtc ANP DEN HAAG - Pim Fortuyn heeft bij justitie in Den Haag aan gifte wegens openlijke geweldpleging gedaan tegen degenen die hem donderdag tijdens de presentatie van zijn boek een taart in het gezicht smeten Dat maakte zijn advocaat O Hammerstem gisteren bekend De demonstranten noemden zich de Biologische Bakkers Bri gade Ze wilden met hun actie 'het charisma van de onaan tastbare extreem-rechtse populist doorbreken en hem van zijn voetstuk stoten Volgens Hammerstem was de taart gevuld met uitwerpselen en braaksel. Met de aangifte wil Fortuyn voorkomen dat het van kwaad tot erger wordt, zegt zijn advocaat „Nu was het een taart, straks is het een steen." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - I>e Sociaal Eco nomische Rand (Ser) komt niel met een unaniem advies over een nieuw WAO-stelsel. Drie knxmieden hebben nog hun twijfels of het nieuwe WAO- plan daadwerkelijk zal leiden tot minder WAO'ers en lagere kosten. Dat heeft Ser-voorzitter H. Wijffels gisteren bekend ge maakt. In de Ser adviseren vakcentra les. werkgeversorganisaties en kroonleden de regering. Vooral de werkgevers en werknemers hechten er heel veel waarde aan dat er een unaniem advies komt over de herinrichting van de WAO De kans is dan het grootst dat het kabinet het advies over neemt De vakcentrales en de werkge vers zijn het volgens Wijffels al helemaal met elkaar eens Al leen drie kroonleden hebben nog moeite met het advies Vooral het afschaffen van de WAO-boetes voor werkgevers vinden ze een lastig punt Nu worden werkgevers financieel gestraft als ze mensen in de WAO laten stromen Ook zijn de kroonleden ontevreden over het voorstel om duurzaam zieken (mensen die zo ziek zijn dat ze in ieder geval niet binnen 5 jaar aan het werk kunnen) een hoge re uitkering te geven Dit zijn voor de sociale partners cruciale punten. Werkgevers hechten aan het afschaffen van de WAO-boetc, de vakbeweging wil per se een hogere uitkering voor WAO'ers. Wijffels vindt het 'jammer' dat er geen unaniem advies komt Maa r volgens hem heeft het wei - nig gevolgen .Temeer omdat de kroonleden aangeven dat zo de hoofdlijnen van het WAO- advies wel waarderen Als na een tijdje blijkt dat het nieuwe stelsel leidt tot minder arbeids ongeschikten. mogen van hun de tioetes wel verdwijnen en kunnen de uitkeringen om- hoog" Volgens het Centraal Planbu reau is het echter nog maar de vraag of het nieuwe WAO-stel sel leidt tot minder WAO'ers en dus lagere kosten Volgens de laatste berekeningen van de re kenmeesters kunnen de kosten voor uitkeringen met een half miljard euro afnemen. Het aan lal uitkeringen kan met 10.000 dalen „Maar het is zeer onzeker of dit wordt bereikt", stelt het CPB „Alleen als zieken veel strenger worden gekeurd, kan het gehoopte resultaat worden bereikt GPD door Jaco van Lambaloan I)EN MAAG - De ruzie die mi nister Borst (Volksgezondheid) had met de ziekenhuizen en ver zekeraars over intensive-care- bedden voor kinderen is opge lost. Binnen vijf jaar moeten er 31 bedden voor de jongste pati ënten zijn. Ook de financiering blijkt gere geld. zo verklaarde Borst giste ren na overleg met de Zorgver zekeraars Nederland en de Vereniging van Academische Ziekenhuizen (VAZ) Vorige week nog zei dc minister het zat te zijn dat er nog steeds geen extra ic-bedden voor kin deren waren bijgekomen Voor al omdat zij de verzekeraars al vorig jaar toestemming had ge geven daar extra geld vooruit te trekken Gisteren bleek dat het probleem helemaal niet in de financiering zat. „Het personeel is de groot ste moeilijkheid De ziekenhui zen zijn in het hoogste tempo bezig mensen op te leiden", ver zekerde Borst Dat gaat niet snel Per bed zijn er vier tot vijf zeer gespecialiseerde verpleeg kundigen nodig Dc Acade misch Ziekenhuizen kunnen )aarli)ks personeel voor maar zes extra bedden opleiden Dat betekent dat in 2006 de 31 toe gezegde kinder ic-plaalsen er zijn Tot die tijd kan het voorkomen dat kinderen op een intensive care afdeling in het buitenland terechtkomen .Maar dat zijn incidenten, die zich vooral in de grensstreek zullen voordoen", verwacht voorzitter Werner van de academische ziekenhuizen De spec-tale kinder ic% bestaan pas vijf jaar. Tbt alle speciale ïc- bedden er zijn. kunnen zieke kinderen terecht op de gewone intenstve-care afdelingen GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3