PZC Een ontwapenende strijdkreet Welkom in Zeeland Schrijfster Elle Eggels leeft haar dromen Eigenliefde boven liefde in Van Oostroni liefdesvlucht 14 Waterschap verbiedt koperen brughuisje lezers schrijven Campagne Kamperen Fortuyn IV Stemmen II kunst cultuur woensdag 20 maart 2002 MIDDELBURG - Het nieuwe brugbedieningshuisje voor de Middelburgse Stationsbrug mag niet met koperen platen worden bekleed. Waterschap Zeeuwse Eilanden vindt dat de architect op zoek moet naar mi lieuvriendelijkere alternatie ven. Dijkgraaf W. Gosselaar denkt daarbij aan aluminium, staal of kuststof. Een koperen bekleding is voor het bestuur van het waterschap in geen ge val acceptabel. Gosselaar benadrukt dat het waterschap principieel tegen stander is van het bekleden van gebouwen met bouwmetalen zoals als koper. Via het afspoe lende regenwater komen im mers kopersporen in het milieu terecht die voor diffuse veront reiniging zorgen. Het huisje wordt binnenkort gebouwd m opdracht van de gemeente en wordt na voltooiing overgedra gen aan de provincie, de beheer der van de Stationsbrug Het oude huisje verdwijnt om dat op die plek een wandelpro menade komt Het nieuwe ge bouwtje krijgt «-en plaats in het water van het Kanaal door Wal cheren. tegenover de super markt aan de Blauwedijk Architectenbureau Bar uit Rot terdam koos voor koperen be kleding van het driehoekige ge bouw omdat koper aansluit bij het monumentale karakter van Middelburg Zeker als het groen uitgeslagen is verwijst die kleur naar de eveneens koperen top van de Lange Jan Waterschap Zeeuwse Eillan- dende provincie en de Zeeuwse Milieu Federatie houden aan staande donderdag een mini symposium om het gebruik van bouwmetalen terug te dringen. Gosselaar vindt dan ook dat het waterschap zeker nu niet ak koord kan gaan met een koperen bekleding van een nieuw ge bouw ..Wij moeten juist actief meewerken aan het terugdrin gen van diffuse vervuilings- bronnen." Gedeputeerde T. Poppelaars vindt net als Gosse laar dat de architect op zoek moet naar alternatieven voorde koperen bekleding pagina 18: Lood. koper an zink In de ban door AJ. Snel De vreedzame strijdkreet 'Welkom in Zeeland' die het komend jaar over de andere gewesten des lands moet waaien, heeft bij eerste beschouwing een hoog deurmatgebalte. Schampere reacties zijn voorspelbaar. ..Moeten voor zo'n simpel zinnetje hakken geld worden uitgegeven?" En: ..Dat past nou precies bij de zunige Zeeuwse volks aard; een tekst recyclen die al zo mas saal gratis achter de voordeuren te vin den is." Maar zo ligt het niet Bij het bureau Van Sluis Consultants BV in Breda, dat de slogan heeft verzonnen, houden ze zich voorshands van de domme. Daarmee camoufleren ze in ontoereikende mate de imposante omvang van hun verza meld brein. In Breda luidt het oordeel dat de slagzin nog eventjes het stempel 'top secret' moet dragen. Aldus wordt tegemoetgekomen aan het infantiele verlangen van regionale bestuurders die zich zo gaarne vermeien in de ge dachte dat ze meer weten dan het plebs. Heel gaarne zouden Van Sluis Consul tants het motto voor de Zeeuwse cam pagne ter ontsuffing van dit gewest prijsgeven, liefst nog voorzien van een toelichting op de diepte van het ge- dachtengoed Maar ze mogen nog niet. en wiens brood men eet. diens woord men zwijgt Bezwaarlijk is dat niet Ook zonder na dere uitleg door experts beseft de leek. die de zin 'Welkom in Zeeland' op zich laat inwerken, dat hier een vondst is ge daan die uitmunt door'haar eenvoud Het klinkt immerssimpel. Maarmetdie drie woorden wordt het beeld opgeroe pen van een hartelijke gastheer die rei zigers van heinde en verre aanstonds op hun gemak stelt. De slagzin suggereert niet alleen beweging, doch tevens rust: kom verder, kom verder; ga zitten en blijf zolang je wilt. Het welkom is niet alleen gericht aan het adres van de re creant, maar vooral ook aan dat van de ondernemer die de verzekering krijgt dat het in Zeeland goed wonen en wer ken is. Drogbeeld Daarop mikt het provinciebestuur. Om de voorzieningen op peil te houden of opeen hoger j>lan te brengen, is aanwas van de bevolking nodig De achter docht van potentiële nieuwkomers moet worden weggevaagd. Het drog beeld van de stroeve, stugge eigenhei mers die dit gewest bevolken, dient te worden vervangen door dat van de spontaan uitgestoken hand Wie heden vreemdeling is in onze woonsteden, kan hier morgen een thuis hebben gevonden II—**. m Met deze slogan wil de provincie het beeld van Zeeland in positieve zin bijstellen. en mocht het een beetje tegenzitten overmorgen. Dat spreekt allemaal uit het zo simpele, doch welgemeende 'Welkom in Zeeland'. Als je het er maar in wilt horen. Aangenaam aan de aangereikte leuze is ook dat die makkelijk te vertalen is. 'Borsele, gemeente van contrasten', 'Tholen, daar kun je niet omheen', zie dat maar eens over te brengen in het Engels, Frans of Duits. Om maar te zwijgen van 'Er gaat niets boven Groningen' Daar is geen vertalen aan. Maar 'Welkom in Zeeland' daar kun je desgewenst de grens mee over. 'Welcome to Zeeland'. 'Bienvenuen Zé- lande' en 'Willkommen in Zeeland', dat bekt. Ook grafisch valt met 'Welkom in Zee land' veel schoons aan te vangen De drie woorden laten zich moeiteloos weergeven in een klein logo. maareven- goed op een groot spandoek. Een vorm gever kan ermee spelen. 'Welkom in Zeeland' dat vraagt ook om gezang. Sask ia en Serge zouden met een slechts op kleine onderdelen herziene versie van hun zo ontroerende 'Zomer in Zeeland' wel raad weten. De regel 'met jouw hand in mijn hand' kan in ie der geval onverkort worden gehand haafd en daarmee wordt een sterk ge voel van saamhongheid opgeroepen, wat in deze barre tijden van voort schrijdende individualisering nooit weg is. Prachtige filmpjes ..Te voor de hand liggend" Men hoort het criticasters en lijders aan brandend maagzuur al tegenwerpen. De chagrij nen moeten zich dan maar eens voor de geest halen hoe aan het 'Welkom in Zee land' in prachtige filmpjes kan worden vormgegeven en hoe gul de tekst kan fotomontage Dirk-Jan Gjeltema pronken op T-shirts en schrijfgerei, op vaatwerk en petjes. Zij kunnen ook eens nadenken over de onweerlegbaarheid van de mededeling. 'Welkom in Zee land'. daar valt niet op te reageren met een „dat is niet waar". De slogan doet denken aan de onvergetelijke leus die ooit op een helaas teloorgegane patat- kraam te Grijpskerke stond: 'Een echte genieter, eet frites van Pieter'. Zo'n spreuk, daar valt niets tegenin te bren gen Wie het ermee oneens is. is domweg geen echte genieter Zo zullen slechts kniesoren negatief reageren op het 'Welkom in Zeeland' en aan zulke lie den heeft Zeeland geen behoefte dus dat komt dan goed uit. Van provinciewege is tot nu toe gespro ken over orthodoxe middelen ter ver spreiding van de slogan. Het ware toch aan te bevelen ook minder vertrouwde paden te bewandelen Zo zou op Rijks weg 58, ter hoogte van parkeerterrein Het Rak. over de volle breedte van de rechterrijbaan een kokosmat moeten worden gelegd met die drie hartelijke woorden Komt iedereen ook nog eens mooi met schone banden Zeeland bin nen. Deze rubriek it uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vertche nnn redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat d* redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden Der», dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd In dc PZC van 13 en 14 maart la zen wij dat de Recronvoorzitter tegen is op uitbreiding van het aantal plaatsen bij de kampeer- boer en tegen hel parkeren van kampeerauto's buiten de cam pings. Wij plaatsen als kam peera utobezitters toch een aan tal kanttekeningen bij de opmerkingen van de Recron voorzitter Bij de kampeerboe- ren zijn kampeerauto's altijd welkom, we hoeven niet te wachten voor een slagboom en we worden nooit geweigerd. Ook is het kostenplaatje rede lijk bij de kampeerboer De Re- cronbédrijven zijn, uitzonde ring daargelaten. minder kampeerautovriendelijk Bij nat weer kunnen we niet op de kampeerplaatsen, maar worden we op de wegen of paden gezet of worden we geweigerd. Be grijpelijk want een kampeerau to is niet geschikt en niet be stemd voor kamperen op een camping. En als we op de weg worden geplaatst dan wordt het normale kampeertarief bere kend Wij juichen de uitbreiding bij de kampeerboeren dan ook toe. De Recron adviseren wij om eens na te denken over het pro duct kampeerauto. De meeste kampeerautobezitters verlen gen het seizoen, maar worden zelden als volwaardige klant behandeld. Jammer vinden wij het dat de voorzitter van de Re cron het toejuicht dat er geen beter klimaat voor kampeerau to's komt. zondereen goed alter natief te bieden. Zeeland mist daarmee een heel groot deel van de duizenden Nederlandse en buitenlandse kampeerauto's. De Zeeuwse middenstand loopt daardoor een grote bron van in komsten mis. Af. Slingenberg en J. Hanssen Pr. Beatrixweg 2 Wemelduige De tv en de kranten staan bol van gematigde uitlatingen van ons wonderkind professor Pim. De vrouw die Pim een taart in het gezicht gooide moet haar excuses aanbieden en voor de stomerij betalen In de jaren 50 en '60 waren de Nederlanders die emigreerden de beste emi granten op deze aardbol Ze trouwden met lokale meisjes, leerden de landstaal en respec teerden de normen en waardel van het emigratieland en tot op heden wordt die roem uitgedra gen. Nu in 2002 zijn wij zelf een «migratieland geworden en koesteren onze nieuwkomers er. vluchtelingen met de waarden en normen die we als kind bijge bracht zijn. Als ouderen op klaarlichte dag van hun hand tasjes beroofd worden en een ie der na zonsondergang te bang U alleen de stad in te gaan, dan hebben we gelukkig de rasechte Nederlandse professor Pim die voor onze vervaagde normen er. waartien wil vechten. Neder land heeft een tolerante samen leving die niet discrimineert op huidskleur, geloof en afkomst Is het dan teveel gevraagd aan de nieuwkomers om deze waar den en normen te respecteren Professor Pim maakt het duide lijk: we willen een leefbare, eer lijke en gezellige samenleving Als Pim eens een rare opmer king maakt moeten wij hem dat vergeven want zoals het vroeger was wordt het nooit meer. De financiële groei kunnen we de komende jaren beter op nul houden maar de groei in de leef baarheid van onze samenleving moet vele procenten per jaar stijgen. Erg jammer dat Kok en zijn mannen daar nooit aan ge dacht hebben. B. Streefkerk Beneluxstraat 45 Sas van Gent Wie geen gebruik maakt van het voorrecht om in alle vrijheid te mogen stemmen, verspeelt het recht op het leveren van kritiek op heden, verleden en toekomst van wat voor overheidsbeleid dan ook! Geen woorden maar daden, mijnheer Bilius (PZC, Lezers Schrijven, 12-3). A.M. de Graaf-Stadig Weide zicht 59 Goet Marianne Zandbergen (lok in deze maatschappij zijn er veel mensen die niet kunnen praten, maar wat zwijgen wel niet voor onheil aanricht.foto Willem Mieras l.iefde is het thema t»an de Boekenweek7bt en met zaterdag vertellen Zeeuwse lezers dagelijks in de PZC over hun favi>~ nete liefdesboek of -ge dichtIn de zevende aflevering Marianne Zandbergen uit Poort vliet. pr-medewerkster ran de Stichting Uit op Tholen. door Esme Soesman T telde is zonder meer de pij- Ijlrr van het bock Gloed van SAndor Marai. ...Maar het ver baal draait vooral ook om ei genliefde". vindt Marianne Zandbergen (pr-medewerkster van de Stichting Uit op Tholen) uit Poortvliet. ..Iemand heeft een idee en houdt daar aan vast. Dodelijk is de onmacht om toe nadering te zoeken, het ego dat ze daarvan weerhoudt Met al le gevolgen van dien zoals Gloed, ervaart Zandbergen, maar al te duidelijk laat voelen. Het verhaal dat M&rai in 1942 schreef, wist in 1999 ren plek op de bestsel lerl i jsten te veroveren Twee oude vrienden komen na «•enenveertig jaar stilte weer bijeen, waarna de reconstructie volgt van hun breuk decennia geleden De ene man verdacht de ander van overspel met zijn vrouw, de verdachte nam de bé nen en verdween spoorloos De rJiehten vrouw en haar mun namen na deze gebeurtenis ieder hun in trek in een ander gebouw, zij in het kasteel, hij in het bijbeho rende jachthuis. Ze hebben el kaar nooit meer gezien De vrouw stierf acht jaar na dat moment aan bloedarmoede. „Ook in deze maatschappij zijn er veel mensen die niet kunnen praten, maar wat zwijgen wel niet voor onheil aanricht", zegt Zandbergen wijzend op het boek Er is liefde, zonder meer Er zijn zinnen die Zandbergen haast «loen huiveren Zoals het niet past om op de sna ren van een stradivarius drink liederen te fiedelenzo zuinig was zij op haar voeten, deze meesterwerken, die als enig doel de dans hadden, het ontkrach ten mm de wetten t>a»i de aardse zwaartekracht, het losmaken ran de trieste bindingen van het lichaam Eigenliefde weerhoudt de man er echter van iets met zijn liefde voor zijn vrouw te doen On voorstelbaar als je over de ge volgen nadenkt, maar tegelij kertijd zo herkenbaar Hoe vaak is het niet zo dat je meent in te kunnen vullen wat een ander denkt of voelt, schet st Zandbergen „Terwijl je altijd iemand anders het recht moet geven te praten Dat is het eer lijkst, ook al zijn de aanwijzin gen nog zo sterk." Maar. eerlijk is eerlijk, dat ging de lezeres in het verleden ook niet altijd goed af Ze herkent het gevangen te zitten in passi viteit. maar het iszo moeilijk uit te breken. Omdat je het gevoel hebt dan te moeten buigen „Maar is het niet zo dat als je dc ander echt bemint dat dat geluk van die ander dan belangrijker is dan dat van jezelf? Moeilijk hoor", stelt Zandbergen vast. „Daarom liggen haat en liefde zo dicht bij elkaar." MIDDELBURG Frits van Oostnim weet welke ingrediën ten een literaire lezing, midden in de boekenweek die liefde met een grote L koestert, moet heb ben. Gisteravond ontpopte hij zich, in de goed gevulde aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, als een wel zeer he dendaagse propagandist van He middeleeuwse literatuur. Met een - niet zonder moeite aan de praat gekregen - powerpotnt- presentatie Fraai en modern, maar nogal overbodig omdat een paar ouderwetse dia's ook hadden volstaan. En met een la- serpotnlertje Voor een enkele euro in Bangkok op de kop ge tikt. Van Oostrom (Utrecht 1953) is in Nederland één van de grote mannen - zo niet de grootste - op het gebied van de Nederlandse literatuur (en cultuur) in de middeleeuwen Die er boven dien in geslaagd is een groot pu bliek te bereiken, zoals de AKO- literatuurprijs in 1996 voor zijn Ma er la rits wereld bewijst. In Middelburg liet hij in zijn door de Stichting Literaire Activitei ten Zeeland georganiseerde le zing zien, dat hij het vermogen heeft om oude. dorre en soms zelfs tot op het bot afgekloven teksten met nieuw elan te laten klinken Hebban olla vogala nestas door de huidige boekenweek hebben we ons inmiddels vaak genoeg afgevraagd of alle vogels nesten hebben. Zou je zo denken Dat gevoel verdwijnt meteen als Van Oostmm aan het woord is Na tuurlijk, betoogt hij, heeft de boekenweekorganisatie nogal vrij geciteerd Het oudste zinne tje van de Nederlandse taal luidt immers: Hebban olla voga- FESTIVAL nieuwe MUZIEK evenementen 400 jaar \r Markt Middelburg woensdag 20 maart 16.30 uur TIEN AFFICHES MET TIEN VISIES OP VOC Jean Botnlng. Nico van den Boezem. Henrlc Borsten. Plet Dieleman. Sander LJttrt. Ronald MullM. Bob Pingen. Anneilea Planteydt. Guat Romljn. William Ver «traeten. Opemng door gedeputeerde Drs GLCM de Kok inletding door Or P<uil van der Velde over VOC m Japan De Drukkeni Markt Middelburg Kloveniersdoelen woensdag 20 meert 20.00 uur EDOY VELDMAN QUARTET ■reiQia// mune» aoM-ovw u-1 WeM-Afr.ka door Ali Pankow ZIERIKZEE Volgens Elle Eggels. voormalig modere dactrice en schrijfster van on der meer Het huis van de ze ven zusters moet een mens zijn dromen niet voor eeuwig koesteren. „Uiteindelijk moet je je dromen leven en de ver antwoordelijkheid nemen dat ze uitkomen. Ook al is dat soms een heel gedoe." Dat hield Eggels haar publiek gisteravond voor tijdens een lezing m de Pontes Scholen- groep in Zierikzee. Passend in het thema van de boekenweek ging zij vooral inop het belang van de liefde in haar boeken Volgens Eggels wordt het voor een schrijver interessant zo dra een perfecte liefde niet tot wasdom kan komen wegens een onperfecte situatie. Klas senverschil. familievetes of religieuze normen en waarden zijn m de literatuur vaak oor- I zaken dat een grote liefde in de kiem wordt gesmoord. Voor Eggels zelf behoren de klassiekers Gejaagd door de wind en Anna Karenma tot haar meest gewaardeerde liefdesboeken Ook m haar ei gen werk speelt liefde een be langrijke rol. Voor zij daar na der op inging, gaf ze met lichte spot te kennen zelf nooit tot het 'echte' literaire wereldje te zijn toegelaten. Haar Huis met de zeven zusters was dan enkele jaren geleden wel het best verkochte debuut, maar leverde haar toch niet 'de gou den ezelsoor' op „Ik begeef me nou eenmaal niet op de grachtengordel en Connie Palmen is ook nooit mijn vriendin geworden, ondanks dat ze net zo'n zachte 'g' heeft als ik en we anderhalf jaar in dezelfde straat woonden", bitste Eggels eventjes. S walmen Ze was echter niet voor cynis me naar Zierikzee gekomen, maar voor de liefde, op papier Zes jaar geleden gooide zij het roer van haar leven drastisch om Ze stopte als moderedac trice en volgde haar dromen: verre reizen maken en een boek schrijven Ze ging naar Guatemala, vervolgens naar Zuid-Mexico en nu woont ze afwisselend in Nieuw- Mexi co. Nederland en de Belgische Voerstreek. In het verhaal over de zeven zusters in een bakkerij in het Limburgse Swalmen steekt de liefde voortdurend de kop op. Dage lijkse zorgen, verplichtingen en het voorbij laten gaan van kansen verbleken het geluk steeds weer. Waar in haar de buutroman nog veel vragen overblijven, geeft Eggels in Kroniek van een onbegrepen liefde veel antwoorden daar op. Volgens de schrijfster is het geen vervolg maar biedt het een verdieping en een scherper beeld van het Lim burgse dorp. Maya-cultuur Van heel ander kaliber is haar reisverhaal Het Godencom plot waarin Eggels vertelt hoe de Maya-cultuur tijdens haar reizen voortdurend en bij ver rassing haar pad heeft ge kruist I>e zeven zusters inspi reren haar overigens nog steeds De schrijfster staat voor de keus een filmscenario over hen te schrijven of een script voor een dertigdehge televisieserie. „Een lastig di lemma. waar ik nog niet uit ben", zegt Eggels la nestas hagunnan. Wat zoveel betekent als: hebben alle vogels nesten begonnen te maken. Een zin waarin "hebben' plotseling een hulpwerkwoord is Vervolgens wordt op luchtige wijze verhaald, waar dat oudst- bekende zinnetje is aangetrof fen. Met alle dank en waarde ring voor een oplettende An glist, die in 1939 de Hollandse vogeltjes spotte op een schut blad van een lle-eeuws Engels boek vol preken. Die betreffen de bladzijde werd door monni ken gebruikt om hun nieuwe ganzenveer te testen Meestal sc hreven ze in het latijn iets in dezin van 'dit is een proef van de nieuwe pen' Tussen al die niets zeggende latijnsc 'proeven' staat dan opeens dat Neder landse zinnetje. Wie het schreef zal wel nooit meer achterhaald worden. Maar waaróm de voga la ineen proeftekstjeopduiken, dat vond Van Oostrom wel inte ressant. Mogelijk een regel uit een liefdesliedje of -gedicht, veronderstelde hij. Brautwerbunn En dat bracht hem op het thema liefde in de middeleeuwse lite ratuur Een nieuw fenomeen in de geschiedenis Passie en diep gevoelde verliefdheid waren in de klassieke en - lange tijd - ook in de middeleeuwse literatuur bepaald geen hoofdmotieven. Meestal ging het om Brautu er- bung: hoe een koning een prach tige vrouw in een ver land, waarmee hij in oorlog was. schaakte en vervolgens met haar een'rijk stichtte Echte ro mantiek kwam pas met Tristan en Isolde, die hun verboden lief de met volle teugen genoten Tot de dood erop volgde Misschien - suggereerde Van Oostrom - is de 7Visfan de eerste grote lief desroman in de Europese cul tuur. In elk geval heeft de ro mantische liefde sindsdien een ware zegetocht door de Wester se wereld gemaakt Zie Romeo and Julia. West Side Story, de Titanic, allemaal hebben wel iets van het Tristan-model in zich. Tot en met Wiüem- Alexander en Méxima. van wie in de powerpointpresentatie een foto van de kus op het bordes was opgenomen Van Oostrom „Dit is Brautwerbung ten top En we weten met zijn al len natuurlijk zeker, dat er ech te liefde in het spel is. Als nu de ze gekroonde er gekooide vogeltjes met hun nestje zijn be gonnen, waarop wachten wij dan nog?" Elle Eggels tijdens haar lezing in Zierikzee: „Ik behoor nou eenmaal niet tot het literaire wereld je." foto Pieter Honhoff door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38