H@ng-net voor hangjongeren Zierikzee kon zonder VOC PZC PZC Steunen tweede Zandkreekbrug overeind Staadsraad twijfelt over tankstation in Nieuwerkerk Aanleg van nieuw volkstuinencomplex Zierikzee begonnen 15 Digitaal project voor Zierikzeese jeugd gaat met Pasen proefdraaien Open Dagen druk bezocht Activiteiten voor huisvrouwen Bloempotdief aangehouden Kuiten van woning ingegooid VWO-leerlinge naar halve finale Tegenvallers dorpshuis vergoed Inbraak in Burgh Auto ramt gevel in Zierikzee KWH09AZ I'E9i Geld voor reddingsboot agenda woensdag 20 maart 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - H@ng-net. de di gitale hangplek voor jongeren in Zierikzee. gaat met Pasen proefdraaien. Whizzkids onder de hangjongeren zijn druk bezig de beschikbare computers, ge kregen van de gemeente Schou wen-Duiveland. aan te passen aan hun wensen. H@ng-net is een gezamenlijk initiatief van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland en de gemeente Schouvven-Duiveland. Het plan voor de digitale hang plek is vorig jaar ontsproten aan het brein van coördinator van de Stichting Jeugd J. Elenbaas. Demissionair welzijnswethou der D. van der Wekken reageer de enthousiast op het idee en dat deden ook de jongeren voor wie de digitale hangplek bestemd is. BURG H-HAAMSTEDE - De Werkgroep Hospicezorg op Schouwen-Duiveland geeft dinsdag 2 april op uitnodiging van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in I)e Schutse in Burgh-Haamstede uitleg over zijn activiteiten. De bijeen komst begint om 14.00 uur. Initiatiefneemster Laura van de Voorde van een hospice op Schouwen-Duiveland en werk groepleden Elly Asselbergs en Pieter Kemink geven uitleg over wat hospice-zorg inhoudt. Te vens geven zij informatie over de huidige stand van zaken en de stappen die gezet worden om tot een hospice-voorziening in deze regio te komen. De huisvrouwenvereniging houdt verder op 9 april een cur sus strovlechten en op 16 april is er een lezing door antropologe Petra van Loon over de verbor gen culturen van Siberut en Nias, twee eilanden aan de westkust van Sumatra. Vrijdag 12 april brengt de muse umclub van de huisvrouwen- vereniging een bezoek aan het Brabantse textielmuseum en aan museum De Pont in Tilburg. Elenbaas: ,.Die zijn al helemaal bezig de ruimte die ze hebben toegewezen gekregen naar hun zin in te richten. Met graffiti op de muren en zo. En er is ook al een dartbord opgehangen." H@ng-net profiteert van de ver huizing van de gemeente Schouwen-Duiveland het nieu we gemeentehuis. In het nieuwe gebouw kwam nieuw meubilair en een nieuw computernetwerk. De oude meubelen en compu ters kwamen daardoor beschik baar H®ng-net kreeg tien voor malige gemeentecomputers. Niet nieuw, maar - stelt Elen baas - wel mooi spul. ..Alleen zit er geen CD-romspeler op en dat heb je wel nodig als je spelletjes wilt spelen. Daar zijn de whizz kids nu dus mee bezig Het leuke is dat die computers bij de ge meente met elkaar verbonden waren in een netwerk, dus met wat aanpassingen kan dat ook hier." Gesurfd Die aanpassingen zijn een ka belaansluiting voor internet. 64 meter kabel en een 'router' Als dat allemaal geïnstalleerd is kan op acht computers gesurfd worden op het internet of spel letjes gespeeld. Elenbaas houdt twee computers in reserve Ook de kasten met uitschuifblad waar de computers ingebouwd worden heeft de Stichting Jeugd voor de digitale hangplek voor jongeren van de gemeente gekregen De hard- en software is daarmee zo goed als rond. Waar het nog aan ontbreekt is een beheerder die toezicht houdt Elenbaas ..Want ik wil geen gedonder met dit computernetwerk." Het is de bedoeling dat de digitale hang plek. waar volgens Elenbaas veel belangstelling voor is. 's avonds var. 19 00 tot 21.30 uur toegankelijk is De gemeente wil via de Wet Inschakeling Werklozen (WIW) genoemde toezichthouder aanstellen De gemeente steekt gespreid over drie jaar ruim 34 000 euro drie jaar in het project. De tweede brug over de Zandkreeksluis krijgt langzamerhand vorm. door Ben Jansen WILIIELMINADOKP - De tweede brug over de Zandkreeksluis begint vorm te krijgen. Gisteren zijn de twee steunen van de brug overeind gezet. Deze zogenoemde hameistijlen, 18 meter lang en 40 ton zwaar, waren de nacht te voren aangevoerd. De beide kokers met een voet van 2,5 bij 1,8 meter zijn elk met 30 ankers op de al eerder aangebrachte betonconstructie van de brug bevestigd. De stalen onderdelen voor de nieuwe brug worden vervaardigd bij HBG Civiel in Schiedam. De klep van de brug wordt in april over water aangevoerdRijkswa terstaat is de opdrachtgever voor de bouw van de brug Het begin van de werkzaamheden voor de tweede Zandkreekbrug is bijna een jaar geleden ingeluid. De oplevering is gepland op 1 juni. Dan moet ook de lus gereed zijn die het verkeer van de N256 tussen Goes en Zierikzee over de nieuwe brug leidt. De aanleg van deze lus. in op dracht van de provincie Zeeland, is mo menteel in volle gang. De Zandkreekdam tussen Noord- en Zuid-Beveland heeft trouwens toch al veel weg van één grote bouwlocatie Ook zijn de voorbereidende werkzaamheden aan de gang voor de bouw van twee be tonnen kokers tussen de Oosterschelde en het Veerse Meer. Deze kokers dienen als doorlaatmiddel om het water in het Veerse Meer te verversen. Voor de bouw van de kokers moet een bouwput worden gemaakt. Over de bouwput worden twee 120 meter lange bruggen gelegd, zodat het verkeer over de Zandkreekdam nau welijks hinder ondervindt van de werk zaamheden. Files Dankzij de tweede brug over de Zand kreeksluis ontstaat een vlottere door stroming voor het wegverkeer. In peno- ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland kijkt met grote tevredenheid terug op de twee open dagen van het nieu we gemeentehuis Tussen de zes- en zevenduizend inwoners hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt hün gemeente huis van binnen te aanschouwen Volgens loco-burgemeester G. van de Velde-de Wilde heeft niet alleen dit onverwacht hoog bezoekersaantal het open huis tot een succes gemaakt Gezien de enthousiaste reacties op ondermeer de 'doelmatige inrichting' van het pand en het tapijt constateert Van de Velde dat het gebouw langzaam 'omarmd wordt door een grote groep bewoners'. Daarnaast heeft de vlugge blik achter de ge tie opgele- KSmüH woners en bestuurders te overbruggen, dan zeg ik volmondig meentelijko schennen meer inzicht in de organisatie opgele m her verd ..Als je me vraagt, isdit een manier om het £at tussen in- woi MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maandag op een dinsdag een 26-jarige inwoner van Middelburg aange houden wegens diefstal van een bloempot en een ffetszadel Toon de man de politieauto zag probeerde hij de bloempot te verbergen achter een geparkeerde auto Later bekende hij de bloempot te hebben weggenomen op de Veerse weg en het fietszadcl op de hoek Nederstraat/Punt De man is ingesloten. VLISSINGEN - Onbekenden hebben dinsdagnacht twee rui ten van een woning aan de Leliénlaan in Vlissingen met een steen ingegooid De eerste ruit sneuvelde even na midder nacht Rond half zeven werd opnieuw een ruit vernield De schade is nog onbekend. MIDDELBURG - Johanneke Kranendonk, leerlinge VWO 5 van Nehalennia in Middelburg, doet zaterdag mee aan de hal - ve finale public speaking competition for schools in Utrecht Ze vertegenwoordigt haar school en de provincie Zeeland. Ie dere deelnemer houdt een speech van vijf minuten in het En gels over een zelf gekozen onderwerp Johannekes docente Engelsen een aantal leerlingen van Nehalennia zullen Johan neke supporten De leerlinge won op 23 februari in de Stads schouwburg van Middelburg d >scho foto Willem Mieras den van aanzienlijke toeristische drukte ontstonden in het verleden vaak forse fi les wanneer de brug in de N256 werd ge opend om jachten de sluis in en uit te la ten varen Voor het wegverkeer is vanaf komende zomer altijd een brug beschik baar Dat betekent niet dat stremmingen voor het wegv erkeer volledig tot het ver leden zullen behoren. Het verkeersaan bod op toeristische hoogtijdagen is vaak van dien aard dat het geringste opont houd al tot filevorming leidt Bovendien kan de lus over de tweede Zandkreek- sluisbrug niet met dezelfde snelheid worden genomen als de route rechtdoor over de bestaande brug de Zeeuwse voorronde van de wedstrijd voor middelbare scholieren, georganiseerd door het Genootschap Nederland-Engeland Op zaterdag 6 april is de finale KRUININGEN - Het gemeentebestuur van Reimerswaal stelt een extra krediet van ruim 24.000 euro beschikbaar in ver band met de renovatie van Ons Dorpshuis in Kruimngen De werkzaamheden zijn inmiddels afgerond, maar door enkele tegenvallers vielen de kosten 47 000 euro hoger uit dan be groot De gemeente en de Stichting Ons Dorpshuis hebben be sloten de kosten min of meer te delen De stichting betaalt iets meer dan 22.000 euro en de gemeente neemt de rest op zich. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een inbraak in een recreatiewo ning op een terrein aan de Daleboutseweg in Burgh-Haam stede is stereo-apparatuur gestolen De diefstal werd ge pleegd in de nacht van maandag op dinsdag niet meer ops door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te gaat bekijken het in Nieuwer kerk geplande bedrijfstanksta- tion van Wandel Infrabouw aan de zwaarste milieueiscn moet- voldoen. Het rechtscollege behandelde gisteren een aantal bezwaren van omliggende bedrijven en concurrenten tegen de vergun ning voor het tankstation. Het- aannemersbedrijf wil aan de Weel een onbemand tanksta tionnetje voor bedrijfswagens aanleggen Niet iedereen mag bij Wandel tanken. Alleen be drijven kunnen met behulp van pasjes met hun bedrijfsauto's bij Wandel terecht. De bezwaarmakers vrezen ech ter dat de pasjes uiteindelijk door Jan en alleman gebruikt gaan worden waardoor in feite gewoon een openbaar tanksta tion ontstaat. In dat geval be hoort de tankinstallatie onder het landelijke milieubesluit voor tankstations te vallen. REDACTIE NOORD ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel 10111)454647 Fax (011H454657 E-mail: redzree@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail web@pzc.nl Openbare tankstations moeten immers aan veel scherpere mi lieu- en veiligheidseisen vol doen dan bedrijfspompen met een passysteem. Staatsraad W. Hammerstein zette gisteren een aantal vraag tekens bij het pasjessysteem „Krijgen alle bedrijven zonder meer pasjes of zijn ze gekop peld aan de kentekens van de auto's?" vroeg de staatsraad „Dat zouden we kunnen doen. Maar we hebben het pasjessys teem nog niet helemaal uitge dacht." zei de woordvoerder van Wandel. „Als de bedrijvende pasjes zonder meer aan hun me dewerkers uitdelen dan lijkt het me niet uitgesloten dat ze ook met privé-auto's gaan tanken," meende de staatsraad. Beperking Maar de woordvoerder van de gemeente Schouwen-Duive land, die de vergunning heeft verleend, benadrukte dat er maximaal 60 keer per dag bij de pomp getankt mag worden Die beperking sluit volgens de ge meente privétanken uit. Maar de raadsman van de bezwaar makers, waaronder Johs Berk man. W Luiting en autobedrijf Mol, wees op de ervaringen el ders in het land met dergelijke pompen. „Het komt vaak ge noeg voor dat er veel meer ge tankt wordt dan het door de ge meente gestelde maximum," zei de raadsman. De Raad van State zal over enkele weken bepalen of de vergunning voldoende streng ZIERIKZEE - Ken 24-jarige man uit Breda heeft dinsdag met zijn auto de gevel van een bedrijfspand aan de Watermo len in Zierikzee geramd. De man kreeg geen voorrang van een voor hem van links na derende 35-jarige automobilist uit Zierikzee Du- kwam uit de richting van de Verrenieuw- straat aanrijden Een botsing was het gevolg. Door de aanrij ding tussen beide auto's kwam de Brabander tot stilstand tegen het gebouw schuin tegenover de kruising. Beide bestuurders ble ven ongedeerd. De gevel raakte licht beschadigd. door Huib Uil Ondernemers willen nauti sche sfeer in centrum Zie rikzee. Zo kopte onlangs de PZC naar aanleiding van plannen van het Zierikzees Ondernemers Collectief. Ken nautisch-historische sfeer moet Zierikzee gaan uitstra len. Veelbelovende plannen, die prima aansluiten bij de moge lijkheden die Zierikzee nu reeds biedt. De Zierikzeese museumhaven, het maritiem museum, de mogelijkheden voor de watersporters, het zijn allemaal zaken die aanleiding geven om voort te borduren op historisch-mantiem terrein Maar een lelijke uitglijder ma ken de ondernemers wanneer ze 'het rijke VOC-verleden' van Zierikzee willen presente ren Zierikzee en het water, al eeu wen hebben ze veel met elkaar gemeen Zierikzee is groot ge worden dankzij het water, dat tegelijk vriend maar ook vij and was. De groei en bloei van Zierikzee in de middeleeuwen had de stad te danken aan haar strategische positie Zierikzee was gelegen aan de belang rijkste verbinding over water tussen Vlaanderen en Holland. De stad had een toen nog com fortabele en veilige haven. Koopvaardij en visserij waren twee van de economische steunpilaren van de nog jonge stad De gevangen haring werd in Zierikzee aan land ge bracht en verhandeld De Zie rikzeese koopvaardijschepen namen wol en zout mee naar elders en brachten talrijke producten mee terug De be stemming was vooral Enge land. Frankrijk en Spanje,Ta ter ook de landen rondom de Oostzee. Bedrijvigheid Veel in Zierikzee herinnert nog aan die vroegere bedrijvig heid Tkl van bedrijfstakken werden ingezet voor de koop vaardij en tie visserij. Dot gold bijvoorbeeld voor de scheeps bouw De Scheepstimmerdijk, de Vissersdijk en de Engelse kade herinneren aan de perio de, dat Zierikzee op maritiem terrein nadrukkelijk meetel de In de tweede helft van de 16e eeuw scheen het gedaan De bindingen tussen Zierikzee en de VOC en WIL' zijn voor het overgrote deel indirect. Schepen van de VOC zijn nooit vertrokken vanuit Zierikzee. foto Pieter Honhoff met de koopvaardij, toen de haven steeds slechter bereik baar werd. Impulsen De stad kreeg echter nieuwe impulsen dankzij het haven kanaal. dat in 1599 gereed kwam Het gaf de stad een nieuwe, rechtstreekse verbin ding met de Oosterschelde De zuidelijke stadsgracht werd herschapen in de huidige Nieuwe Haven. Opnieuw brak een bloeiperiode aan voor de Zierikzeese visserij en koop vaardij Weer voeren de koopvaarders alle richtingen uit. maar ze be perkten zich daarbij vrijwel steeds tot de Europese wate ren. In Middelburg en Vlissin gen voltrok zich een andere ontwikkeling De succesvolle Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). 400 jaar geletien opgericht, vestigde zich onder meer in Zeeland Middelburg werd een van de vestigingsplaatsen Ook de West-Indische Compagnie (W1C) mocht zich verheugen in een belangrijke Zeeuwse in breng Maar ook die beperkte zich tot Middelburg en Vlis singen. op afstand gevolgd door Veen- De bindingen tussen Zierikzee en de VOC en WIC zijn er wel iswaar. maar voor het overgro te deel indirect Zo traden ook Zierikzeese zeelui m dienst van de beide handelsonderne mingen. maar hun schepen vertrokken niet vanuit Zierik zee. Hoewel Zienkzee geen thuis haven was voor schepen van de VOC en WIC was er ook hier veel belangstelling voor deze internationale handel en de vele mogelijkheden. Een van hen was de predikant Godefri- dus Udemuns Hij schreef be- hartenswaardige boeken over de ethiek van de Nederlandse reder en over de mogelijkhe den om het evangelie langs de ze nieuwe handelsweg te ver breiden. Grote namen De lijnen tussen de VOC en Zienkzee zijn maar heel dun. Het Zienkzees Ondernemers Collectief wil een Zierikzeese Walk of Fame aanleggen Een sterrenpad met daarin ver werkt grote namen uit de VOC-tijd die ooit in Zienkzee hun bestaan hadden, zeelui die feitelijk de grondleggers zijn geweest van wat Zienkzee nu is' Als de Zierikzeese onder nemers de geschiedenis van hun stad beter zouden kennen, dan zouden ze weten dat ze zich voor een onmogelijke op gave geplaatst zien Niet dat de mantieme geschie denis van Zienkzee geen aan knopingspunten zou bieden. Die zijn talrijk, maar slechts vooreen beperkt deel in relatie tot de VOC Maar Zienkzee heeft daarentegen een eigen historisch-mantieme tradun- Zo is de Slavenkas, opgericht in 1735 om gevangen genomen zeelui los te kopen, in Neder land een unieke Instelling De zeeslag van 1304 op de Gouwe was de eerste in zijn soort in West-Europa De vissersvloot van Zierikzee was in de 17de eeuw een van de grootste van Zeeland Kortom, er zijn mo gelijkheden genoeg om het Zierikzeese mantieme verle den een eigen plaats te geven. Dnarvoor nebben we de VOC ook helemaal niet nodig door Famke van Loon /I) KIK/) De Stichting Nutstuingrond verhuring is ge start niet de aanleg van het nieu we volkstuinencoiiiplex aan de I<angr Blnkweg. Ais het weer een beetje meezit hoopt de stichting het complex begin mei klaar hebben. Dan kunnen de wintergroenten nog tijdig ge plant worden. De nieuwe volkstuinen worden aangelegd ten noorden van sportpark Den Hogen Blok. <>p ren perceel dat aanvankelijk door de gemeente was aange kocht voor eventuele uitbrei ding van de sportvelden Vol gens M Koopman, voorzitter van voetbalvereniging MEVO, ziet het er voorlopig niet naar uit dat zijn vereniging en Voet balvereniging Zienkzee die ex tra ruimte op korte termijn no dig zullen hebben Bij de plannenmakenj voor de Zierikzeese nieuwbouwwijk Noorderpolder werd duidelijk dat het huidige volkstuinen- complex aan de Emil Ol WKKKKRK Gedeputeerde Staten zijn bereid een subsidie van tweeduizend euro te verle nen voor de aanschaf van een nieuwe reddingsboot van de brigade Zierikzee-Duiveland. Als voorwaarde stellen GS evenwel dat de gemeente Schouwen-Duiveland de even eens gevraagde vierduizend eu ro bijdraagt in de kosten Het provinciaal college onder schrijft de noodzaak van een goed toegeruste reddingsbriga des en hun aandeel bij hulpver lening en rampenbestrijding op hel water. „Het ts echter van be lang dat ook de gemeente dit be lang onderkent", schrijven GS in hun voorstel aan provinciale staten. De vervanging van de bestaan de boot vergt een investering van dertigduizend euro De bn - gade probeert die kosten bij el kaar te sprokkelen door middel van acties, sponsoring en subsi dies Het streven is de nieuwe boot in 2003 in gebruik te ne men De gemeente moet nog een besluit nemen over de subsidie aanvraag Sandstromweg moet wijken voor nieuwe woningen. Na overleg tussen gemeente en stichting is gekozen de volks tuintjes onder te brengen aan de l^ange Blok weg ten noorden van het sportpark De voorbereidingen voor het nieuwe complex zijn inmiddels m volle gang In november is het terrein gedraineerd zodat nu vroeg in net seizoen de aanleg is gestart „Het terrein wordt nu geëgaliseerd, de cunetten ge vuld en zand aangevoerd", ver telt J van Doeswijk. die namens de stichting de aanleg begeleid Daarnaast wordt op het perceel een parkeerterrein voor onge veer dertig auto's, een plateau om fietsen te stallen en een con- tainerolaats aangelegd De bedoeling is dat het complex met 62 volkstuinen begin mei klaar is De eigenaren van de 52 reeds verhuurde tuintjes knjgen volgens Van Doeswijk zo de mo gelijkheid hun wintergn>enten, die half mei de grond in moeten, dit jaar al te telen Hij is enthou siast over de nieuwe plek: bij ie dere volkstuin wordt door de stichting een schuurtje van dne bij drie meter gebouwd Daar naast heeft bodemonderzoek inmiddels uitgewezen dat de grond 'uitstekend geschikt is voor volkstuinen' Met de komst van het nieuwe volkstuinrncomplex is de kans op uitbreiding van de velden van sportpark Den Hogen Blok verkeken MEVO-voorzittcr Koopman legt uit dat zowel ge meentelijke onderzoeken als een 'redelijk stabiel' ledenaan tal van de voetbalvereniging uitwijzen dat uitbreiding op korte termijn niet nodig is Al is nog onduidelijk wat de uitbrei ding van Zienkzee met Noor derpolder en Poortambacht 11 zal betekenen voor de twee voetbalverenigingen op Den Hogen Blok Vooralsnog richt de voorzitter zich meer op de staat van de kleedkamers en uitbrei ding hiervan, wat wél op het huidige sportcomplex mogelijk is Koopman „Onze nood ligt meer bij de accommodatie zelf Daar praten we begin apnl weer over met de wethouder STREEK ACTIVITY ITËK ZlfRiK/fl Mujwtafho 19 00 21 30 uu> ZNuwMhtnomirilNin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31