PZC Recreatie bundelt krachten m Vj.i i Hulpverleners lopen vast in smalle Zierikzeese straatjes 13 Bos van de Toekomst is bijna vol Vloer bibliotheek moet snel hersteld Vier gedeputeerden keren niet terug Klachten over staat fietspad Kloosterweg Studie naar gevolgen afrit ambulances Parkeren in centrum lastig voor bedrijven Kandidaat voor SER ys zeeuwse almanak Winkelen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 door Famke van Loon pF.NF.SSK - De Schouwen- Duivelandse afdelingen van de Becron.de Vereniging van Hotel en Pensionhouders (VHP), de Vereniging van Camping- en Bungalowbedrijven (VCB), Po mona en Vekabo willen de han den aanhalen. Deze krachten bundeling is nodig omdat de vijf afdelingen één afgevaardigde in de Sociaal Economische Raad (SER) Schouwen-Duiveland krijgen. De voorzitters willen volgens Recron-voorzitter A. Hanse re gelmatig met elkaar rond de ta fel gaan zitten. Daarnaast is het de bedoeling tenminste twee keer per jaar de leden van de vij f ondernemersverenigingen op het gebied van verblijisrecrea- tie bij elkaar te brengenDe eer ste bijeenkomst is op 18 april, waar de vijf verenigingen hun SER-afgevaardigde zullen pre senteren. De verblijfsrecreatieve bedrij ven op Schouwen-Duiveland mogen als branche één verte genwoordiger afvaardigen in de SER Schouwen-Duiveland. De ze had net als de andere SER-le- den op 1 maart geïnstalleerd moeten worden. Maar het vin den van een afgevaardigde die de goedkeuring van alle partij en kon wegdragen, bleek geen sinecure. Tot vorige week circu leerden verschillende namen, die vanuit de eigen geledingen waren voorgedragen. Het voorzittersoverleg van Re- cron, VHP, VCB, Pomona en Ve kabo is nu tot één kandidaat gekomen, die de branche in de eilandelijke adviesraad zal ver tegenwoordigen. Wie de ver- blijfsrecreatie naar voren wil door Ali Pankow BURG H - HAAMSTEDE - Be stuurslid Jan Midavaine van de Zeeuwe Fietsersbond maakt zich zorgen over de verkeersvei ligheid op het vrijliggende fiets pad langs de Kloosterweg tus sen Burgh-Haamstede en Nieuw-Haamstede. Hij heeft er bij de ambtelijke af deling verkeer van de gemeente op aangedrongen op korte ter mijn verbetering te brengen in die situatie. Volgens Midavaine is het vooral slecht gesteld met het traject vanaf de kruising met de Maireweg tot aan de ro tonde bij de toegang tot het zweefvliegveld. „De tegels zijn op sommige plekken verzakt en op andere plaatsen is sprake van dansende tegels", aldus Midavaine. Hij dringt er bij de gemeente op aan deze problemen tijdens een on derhoudsbeurt op korte termijn te verhelpen. Volgens hem zou de gemeente er goed aan doen zijn verzoek te honoreren. doorEmile Calon MIDDELBURG - Vier van de zes gedeputeerden keren zeker niet terug in het nieuwe college \an Gedeputeerde Staten. De VVD'ers J. Hennekeij en G. van Zwieten alsmede L. Coppool.se M i \i m iBnrinooge Pi <i verlaten volgend jaar maart de provinciale politiek. Alleen T Poppelaars (CDA) en G de Kok (PvdA) zijn be schikbaar voor een nieuwe pe riode. De vertrekkende gedeputeer den bepalen al jarenlang het provinciaal beleid. Hennekeij (Advertentie) t Slot Hang O Sluitwerk spetiunl/uiik brievenbussen In roestvrfjsteal NOORD woensdag 20 maart 2002 schuiven houdt Hanse nog even achter zijn kiezen. Op een geza menlijke ledenvergadering van de vijf ondernemersverenigin gen wordt de vertegenwoordi ger eerst aan de leden voorge steld. Vanuit de zoektocht naar één SER-vertegenwoordiger is te vens het initiatief gerold -.e banden tussen de vijf verenigin gen aan te halen. ..We willen meer naar elkaar toe groeien", verklaart de Recron-voorzitter. Enerzijds om een goed contact van de afgevaardigde met de he le branche te garanderen, maar veel meer nog om de krachten waar nodig te bundelen. Want al zijn de belangen tussen groteen kleine campinghouders of hoteleigenaren en kumpeer- boeren soms verschillend, op veel terreinen als de herinrich ting van Schouwen-West, pro motie en de WV-Schouwen- Duiveland hebben de onderne mers dezelfde belangen. „Van honderd procent onderwerpen is negentig procent van gemeen schappelijk belang'aldus Hanse. Voordelen R. Geluk, voorzitter van de Stichting VW-Info Schouwen- Duiveland, juicht deze toenade ring tussen de organisaties toe. Zo groeien de verenigingen naar één verblijfsrecreatieve bran che toe, hetgeen in haar optiek het toeristisch product van Schouwen-Duiveland ten goe de zal komen. Ook voor de stich ting zelf ziet de voorzitter, met mogelijk in de toekomst 'minder aanspreekpunten', voordelen in de krachtenbundeling. Geluk: „Ik vind het zeer plezierig. Voor de VVV kan het wat overzichte lijker worden." „Mochten zich valpartijen en botsingen op dit fietspad voor doen dan kan de gemeente ver antwoordelijk worden gesteld", zegt Midavaine. Het stoort hem ook dat de ligus terhaag die in de tussenberm groeide inmiddels is verdwenen. „Dit biedt kans aan nieuwsgie rige automobilisten die van het landen en stijgen van de zweef vliegtuigen willen genieten, in de tussenberm of gedeeltelijk op het fietspad te parkeren Ook dat komt de verkeersveiligheid niet ten goede", zegt de verte genwoordiger van de Zeeuwse Fietsersbond. Ligusterhaag Hij dringt er bij de gemeente op aan opnieuw een ligusterhaag in te planten, voorzien van een gladde, langs de bovenkant lo pende, draad. „Automobilisten zullen daardoor geen gebruik meer kunnen maken van het fietspad en de tussenberm. Bo vendien wordt het hun dan praktisch onmogelijk gemaakt om te keren." 011S-S4CC91 en Bruinooge zijn al elf jaar lid van het dagelijks provinciebe stuur. Van Zwieten en Coppool- se bezetten al zeven jaar een GS-zetel De Kok heeft even eens een lange staat van dienst, sinds 1993 Poppelaars is de benjamin: hij is pas sinds drie jaar gedeputeerde. Bruinooge liet dne jaar geleden al weten dat dit zijn laatste pe riode als gedeputeerde zou zijn Van Zwieten maakte twee jaar geleden bekend dat hij na de verkiezingen van maart 2003 stopt. Coppoolse keert niet te rug omdat zijn partij vindt dat een christen-democraat maxi maal twee periodes gedeputeer de mag zijn Hennekeij liet gisteren weten dat hij na de verkiezingen niet terugkeert in de provinciale po litiek Hij heeft. /ei hij. nog geen idee wat hij na maart 2003 gaat doen Hij wordt regelmatig genoemd als toekomstig burge meester van Terneuzen of Sluis. De Bressiaander ging echter niet in op de vraag of hij belang stelling heeft voor een van die twee functies Van Zwieten en Bruinooge gaan met pensioen Coppoolse zoekt wat bestuurlij ke functies. pagina 17: analyse Het Bos van de Toekomst bij Schuddebeurs nadert zijn voltooiing. fotoPieterHonhoff door Marcel Modde SCHUDDEBEURS - Ongeveer driekwart van de bijzondere locatie achter het land goed van Mon Plaisir is reeds vol. Met de zeventien exemplaren die vandaag wor den geplant in het Bos van de Toekomst, komt het totaal op 81 bomen 'met een ver haal'. Hooguit binnen twee jaar is het gedaan en moet worden uitgekeken naar een andere natuurrijke gedenkplek. Vast staat nu al dat dat niet op Schouwen-Duiveland zal zijn, aldus D. Fluijt van Staatsbosbe heer. Het wordt dringen voor een plekje in het Bos van de Toekomst. Vorig jaar maakten veertig mensen of organisaties gebruik van de mogelijkheid om achter de polder dijk bij de Donkereweg in Schuddebeurs een speciale boom met gedenkbord te planten. De keuze bestaat uit een tamme kastanje, groene beuk, eik of es: soorten die een hoge leeftijd kunnen bereiken Maximaal is er ruimte voor zo'n honderd dertig exemplaren, heeft Staatsbosbe heer berekend. Wordt het huidige plant- tempo volgehouden, dan is de koek snel op, verwacht boswachter Fluijt ..We zijn hier in 2000 mee begonnen De bomen in zo'n bos moeten een beetje gel ij k opgroeien. Staatsbosbeheer geeft de men sen de garantie dat de eerste vijfien le vensjaren voor hun boom wordt gezorgd Na die periode kan het bos heel goed zelf standig uitgroeien. Wanneer je rond die tijd nog eens een exemplaar zou moeten vervangen, kan dat nog. Ga je de aanleg- periode van zo'n bos rekken, dan ont staat er een te groot leeftijdsverschil en kunnen er gaten vallen. Je kunt dan nog wel jonge aanplant neerzetten, maar zo'n kleintje wordt onherroepelijk overscha duwd door de groten rondom Dat wordt dus niks. Fluijt is dik tevreden over de belangstel ling voor het initiatief Het succes is niet onopgemerkt gebleven Ook uit Rotter dam en omstreken worden aanvragen in gediend voor een boom in het Bos van de Toekomst, aldus Fluijt Wanneer het ter rein achter Mon Plaisir is volgebouwd, gaat Staatsbosbeheer verder met een an dere locatie in de regio West-Brabrant- Deltagebied Vast staat dat Schouwen- Duiveland daarvoor niet in beeld komt „Je moet dit soort plekken een beetje spreiden Anders is het niet bijzonder meer. Wat dat betreft voldoet het volledig aan onze verwachtingen. Het bos vormt een mengeling aan trieste en blije gebeur tenissen en is de toekomst Particulieren en organisaties kunnen een boom in het bos kopen (113 euro) via Staatsbosbeheer in Middelburg door Ali Pankow ZIERIKZEE - Al» de ernstige verzakking van de vloer in de bibliotheek in Bruinisse niet snel wordt hersteld, dreigt deze voorziening tijdelijk te worden gesloten voor het puhliek. Het euvel is al anderhalf jaar be kend. maar de gemeente heeft niet eerder actie ondernomen, omdat op de ambtelijke afde ling onduidelijk was wie het ini tiatief moest nemen De ge meente kwam na een onderzoek in augustus 2000 tot de conclu sie dat zowel een deel van de vloer als het tapijt moesten wor den vervangen Ondanks de toe zegging destijds dat er zo snel mogelijk maatregelen zouden worden genomen, is er uiteinde lijk niks gebeurd. Het college van burgemeester en wethouders wil nu 8000 euro beschikbaar stellen voor de re- Kratie van de vloer. Dan nog is t niet zeker of het werk dit keer wel snel wordt uitgevoerd. In april moeten eerst de com missie Maatschappelijke Aan gelegenheden en de gemeente raad nog akkoord gaan met het voorstel Volgens Van der Wek ken is het daarna de vraag of de aannemer het karwei op korte termijn kan inpassen Volgens het gemeentebestuur heeft het geen zin nu nog lang stil te staan bij wat er is misge gaan. maar dient het euvel te worden verholpen De kans be staat dat er inmiddels ook scha de is ontstaan aan inventaris en boeken. Bovendien levert de verzakte vloer gevaarlijke situ aties op voor bezoekers door Mieke van der Jaqt GOES - Provinciale Stalen vin den dat het ziekenhui» in Goes voor ambulances beter bereik baar moet worden. De vraag is alleen hoe. Gedeputeerde Sta ten willen ruim 16.000 euro be steden aan een onderzoek naar de effecten en de mogelijkheden van een speciale afrit voor am bulances \an rijksweg A58. Nu het Zweedse Rode Krui «zie kenhuis in Zicnkzee al lang geen volwaardige dependence van het Oosterscheldezieken- huis meer is, vinden Provinciale Staten dat ambulances van Schouwen-Duiveland sneller bij het ziekenhuis in Goes moe ten kunnen zijn. Tussen de afrit Goes-Zuid van de Deltaweg en het ziekenhuis zitten te veel ver- keersopstakels die de aanrijtijd teveel verlengen. De Staten na men vorig jaar een motie aan waarin de oplossing van het probleem de hoogste prioriteit moet knjgen. Een van de oplossingen is een extra afrit van de zuidelijke rij baan van de Rijksweg A58 di rect ten zuiden van het zieken huis. Die afrit zou dan alleen door ambulances mogen wor den gebruikt Rijkswaterstaat, de baas van de njksweg, wil echter eerst een onderzoek naar de effecten van een dergelijke afrit op de omliggende wegen structuur Gedeputeerde Staten willen het bureau DHV op dracht geven om dat onderzoek te doen DHV moet bekijken hoeveel tijdwinst verschillende opties opleveren ten opzichte van de route Anthony Fokkerstraat - Fnuliaan - 's Gravenpolderse- weg. Voor een afrit zijn er ver schillende mogelijkheden De afrit kan aansluiten op de Goes- sestraatweg, zodat de ambulan ces linksaf onder het viaduct door op de Goesseslraatweg te recht komen Een mogelijkheid is ook een afnt die aansluit op de Groeweg. Die gaat over de Rijksweg heen. langs het ge hucht Abbekinderen tn de rich ting van het ziekenhuis DHV bekijkt de gevolgen van een am- bulanceafnt De smalle straten in Zierikzee zijn - zeker als auto's onhandig staan - een hindernis voor hulpverleners voor wie elke seconde telt. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De smalle straatjes van Zierikzee zijn een forse handicap voor hulpverleners. Met name in het huvenkwartier kan één onhandig ge parkeerde auto een brandweerauto al de doorgang heiemmeren. De gemeen te Schouwen-Duiveland studeert op mogelijkheden om de veiligheid te vergro ten. Het siratenpatroon in de binnenstad van Zienkzee is middeleeuws. De straten zijn - enkele uitzonderingen daargelaten - smal Heel pittoresk allemaal, maar voor het hedenduagse verkeer niet zonder problemen Voor vrachtwagens is het bij zonder lastig manoeuvreren door de smal le straatje^, hetzelfde geldt voor brand weerwagens Ambtenaar P de Winter van de afdeling verkeer en vervoer van de gemeente „Fei telijk zijn de straten ontworpen voor paard en wagen en eigenlijk helemaal met geschikt voor autoverkeerComman dant F Pijnenborgh van de Schouwen- Duivelandse brandweer weet er alles van Hij heeft al diverse keren aandacht ge vraagd voor gevaarlijke situaties die met name in de smalle straatjes in het haven gebied kunnen ontstaun Tot nu toe zijn die uitgebleven, maar dat neemt niet weg dat de situatie voor verbetering vatbaar is. Pijnenborgh .Als je er echt door moet is er altijd wel een manier Maar we hou den er als brandweer in Zienkzee altijd rekening mee We njden altijd, van twee kanten aan." Auto opzij Pijnenborgh realiseert zich dat onge wenst parkeergedrag vooral een mentali- teitskwestie is „Ais iedereen zich netjes aan de regels zou houden, zou er niets aan de hand zijn. Maar helaas is dat niet zo Demissionair wethouder verkeer en ver voer C Veerhoek: „Iedereen wil altijd de auto voor de eigen deur Maar ik heb per soonlijk het gevoel dat de auto opzij moet om de binnenstad van Zierikzee bereik baar te houden. In het gemeentelijk plan voor parkeren voor belanghebbenden is geen speciale aandacht besteed aan dit probleem Bij het ontwikkelen van het plan ging het puur om herschikking van de beschikbare parkeerruimte Het instellen van parkeerverboden of eenrichtingsverkeer in bepaalde straten is nog met aan de orde. Veerhoek: „We kunnen als gemeente maar één ding tegelijk Het werken aan een betere toegankelijkheid van de bin nenstad komt aan bod in de verdere uit werking van de structuurvisic voor Zie rikzee. Veerhoek legt uit dat het gemeentebe stuur er bew ust voor heeft gekozen met op die uitwerking van de structuurvisie te wachten bij het opstellen en presenteren van het plan voor invoeren van bclang- hebbendenparkeren. „Dat zou te lang du ren We willen nu toch echt snel het belanghebbenden parkeren invoeren in Zienkzee door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het parkeren in de binnenstad van Zierikzee wordt de ondernemer» lastig ge mankt. Zoals het voorstel er nu ligt. kan iedere ondernemer slechts twee vergunningen op naam aanvragen, ongeacht de omvang van het bedrijf. Het parkeervergunningenbc- letd van de gemeente Schou wen-Duiveland voor de binnen stad begint vastere vormen aan te nemen Inmiddels zijn twee informatiebijeenkomsten be legd voor een deel van de bewo ners van de stad en voor de ondernemers De laatste bijeen komst staat voor vanavond op de rol Voor de ondernemers kan het beleid forse gevolgen hebben. In dc plannen mogen ondernemers maximaal twee vergunningen per bedrijf aanvragen. Deze worden op naam gesteld in plaats van op kenteken Dat be tekent dat elke bedrijfsauto ge bruik kan maken van deze ver gunning, zolang het er niet meer dan twee zijn „De vergunnin gen zijn specifiek bedoeld voor heiwerk werkverkeer", legt ge meentelijk beleidsmedewerker Verkeer en Vervoer T. van de Ketterij uit „Werknemers die met de auto naar hun werk gaan, zullen een andere oplos sing moeten zoeken." Die alter natieven bestaan uit betaald parkeren in het centrum of gra tis buiten de stadswallen parke ren. De Ondernemerskring Schou wen-Duiveland heeft zich nog niet georiënteerd „Vanuit de le den hebben wij hierover nog geen signalen binnen gekre gen" verklaart voorzitter L. Noordhoek „Maar ik kan mc voorstellen dat een aantal van hen met vragen komt te zitten, als ik zie wat er door werkne mers geparkeerd wordt in de binnenstad Het nieuwe beleid is er juist op gericht onder meer deze parkeerders te weren uit het centrum „Door paal en perk te stellen aan het woon-werk- parkeren, zullen de straten een stuk leger worden en kunnen de belanghebbenden beter hun au to kwijtmeent Van de Kettenj „Bovendien komt het dc attrac tiviteit van de stad ten goede, net als de leefbaarheid Ook het Zienkzecs Onderne mers Collectief heeft nog geen standpunt bepaald „Wij moe ten eerst horen wat de gemeente met dat nieuwe parkeerbeleid beoogt", zegt voorzitter B Noo- men Vervolgens zullen we zien of acties nodig zijn." Onoplosbaar Voor werkgever H. Doeleman van Koninklijke Zeelandia is het nieuwe parkeerbeleid een serieus probleem. ,,Het wordt de ondernemer zo wel erg lastig ge maakt om in de binnenstad te blijven Wij hebben een aantal vergunningen aangevraagd, ge lijk aan de lengte van ons ge bouw. maar ik begrijp dat dit niet mogelijk is." Momenteel parkeren ongeveer 120 werkne mers hun auto in de omgeving van Zeelandia. waarvan ruim veertig op het eigen terrein Ik denk aat wij. samen met andere ondernemers, een groot deel van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat in beslag moeten gaan nemen Het is e» gen lijk een onoplosbaar pro bleem Ook in onze winkelstraten slaat de globalisering toe. Nauwelijks nog een shop te vinden met een fatsoenlijke Nederlandse naam Wanlhoe heet ook al weer een winkel waar je shampoo en zeep koopt'' Chantal, een slimme meid can negen uit Katten- dtjke, zou het zo pauu- niet weten „Een drogisterij dus", hielp moeder tijdens het win kelen tn'Goes En om haar dochter nog wat meer bij de les te brengen verzon ze een spelletje ter lenng en ver maak Ze liet haar naar de namen van de andere wt*~ kels raden. Hoe, bijvoorbeeld heet een winkel waar je een nna of horloge koopt. Een tu weiier dus En een winkel mei sterke drank heet een slijterij Zo ging het nog even door. Tbt ze langs een zaak liepen waar je bnlUm kon kopen. „Ja mam", nep dochter ver heugd, ..die u>eet ik Een kijkshop!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29