Geen maatregelen tegen verkeer PZC Nieuwdorpers gaan ter kerke Treintjes ruimen rails tunnel op PZC Goese sportclubs willen af van legionellarisico 15 Klagers Oud-Vossemeer krijgen antwoord van GS Soos De Vaete speelt blijspel in Geersdi jk Tegenvallers dorpshuis vergoed Voorwaardelijke straf voor verzet Handtekeningen tegen bomenkap VWO-leerlinge naar halve finale Hennepkwekerij blijkt dure grap agenda cursussen Kleding- en speelgoedbeurs Sportinstuif Lezing over kanaries E'VE9{_ OMZIEOt Taxatie munten en postzegels Samenkomst over het geloof Kledingbeurs woensdag 20 maart 2002 door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - De pro vincie neemt voorlopig geen maatregelen om de verkeersvei ligheid en de leefbaarheid op de Molenwegen Onder de Molen in Oud-Vossemeer te verbeteren. I)at laten Gedeputeerde Staten weten in een brief aan één van de klagers. Verschillende bewoners van de twee Oud-Vossemeerse straten hebben vorig jaar bij de provin cie een verzoek ingediend tot maatregelen die de leefbaarheid en de verkeersveiligheid zouden vergrotenVolgens hen is de toe nemende onleefbaarheid voor een groot deel het gevolg van de sterke toename van het verkeer. Het zou voornamelijk gaan om vracht- en busverkeer. Die toename is volgens de bewo- GEERSDIJK - De toneelvereni ging van soos De Vaete in Geers dijk voert vrijdag 22 maart in het Drenthehuis het blijspel Precies zijn vader op. De klucht in drie bedrijven gaat over een student die op kamers zit met een te krappe toelage van zijn jaloerse moeder. Als de student een financieel douceurtje omzet in een feestje met wat vriendinnen, komt niet alleen een suffe maat van hem opdagen, maar ook zijn moeder die hem contact met vrouwen verboden heeft. De onmoeting zorgt voor allerlei komische en onverwachte verwikkelingen. Piet van Leeuwaarden heeft de regie in handen en Marieth van deTillart souffleert. Verder spe len mee Hans Ludikhuize, Peter van Leeuwaarden. Wim van Lobberegt. Arianne de Feiter, Ester van Leeuwaarden, Chris- ta Slijkhuis en Astrid van der Veer. Tussen de bedrijven door wordt een verloting gehouden en na de voorstelling treedt de band Minirock op. De voorstel ling begint om 19.30 uur, de zaal is al een half uur eerder open. ners te wijten aan de uitbreiding van diverse industriegebieden in de omgeving, het verleggen van de busroute en de drukke (sluip)route van de Philipsdam naar de Oesterdam. Met name de zware vrachtwagens veroor zaken trillingen waardoor scha de aan de huizen ontstaat. Deze trillingen en ook het lawaai en de stank zouden het woongenot ernstig aantasten. De briefschrijvers vragen de provincie om twee concrete za ken. Ze willen dat het vracht verkeer uit hun straten wordt geweerd en daarom zou er een rondweg langs Oud-Vossemeer moeten komen Voor het overige verkeer zouden beide straten moeten worden ingericht als 30- kilometerzone. Gedeputeerde Staten stellen dat ze alleen over de straat On der de Molen wat te zeggen heb ben. Die maakt deel uit van de provinciale weg N656, die loopt tussen Tholen en Sint-Philips- land. De Molendijk %'alt onder het beheer van de gemeente Tholen en dus doen GS er geen uitspraken over. De provincie erkent dat de hui dige verkeersfunctie in de straat Onder de Molen op gespannen voet staat met de inrichting en kan leiden tot de problemen die de bewoners schetsen. Herin richting van het gebied zou ech ter niet mogelijk zijn en een rondweg rond Oud-Vossemeer krijgt in ieder geval de komende jaren geen prioriteit boven an dere verkeersprojecten in de provincie. Dat zou op basis van het aantal verkeersongevallen tussen 1996 en 2000 - twee gere gistreerde ongelukken - niet realistisch zijn. Onderzoek Wel wil de provincie overwegen om na vaststelling van het Pro vinciaal Verkeers- en Vervoers plan (medio 2003) een onder zoek te starten naar de herkomst en de bestemming van het verkeer op verschillende provinciale wegen, waaronder die bij Oud-Vossemeer. Op die manier zou exact in beeld wor den gebracht welk deel van de leefbaarheidsproblemen ver oorzaakt wordt door bestem mingsverkeer en welk deel door het doorgaande verkeer. De rails uit de westelijke tunnelbuis moeten begin volgende week zijn verwijderd. foto Charles Strijd door René Hoonhorst TERNE U ZEN - De werkt rein tjes in de Westerscheldetunnel zijn bezig met de laatste werk zaamheden. De treintjes wor den ingezet om de rails van de spoorlijn af te voeren. De rails en de treineneerder no dig voor aanvoer van mensen en materialen bij boorwerkzaam- heden, moeten weg om de tun nelbouwers de gelegenheid te geven de tunpelwanden af te werken en de njbanen in de tun nels aan te leggen. De helft van de spoorlijn in de westelijke buis. die waar de boor Neeltje Suzanna actief was, is intussen opgeruimd. Be gin volgende week moet de hele spoorlijn in de westelijke buis zijn ontmanteld, waarna het op ruimen van de rails in de ooste lijke (Sara)buis begint Een Weekje na Pasen moeten al le spoorlijnbenodigdheden uit de Westerscheldetunnel zijn verdwenen. De materialen voor de spoorlijnen gaan op trans port naar Engeland en Rusland waar ze voor nieuwe bouwpro jecten worden gebruikt Zo gauw de rails zijn verwij derd. kunnen de tunnelbouwer-s verder met het afwerken van de wanden met hittewerende be kleding. Ook moet nog een laag afvalpum als fundenngsmate- riaal worden gestort voordat de asfaltlaag voor de rijbanen kan worden aangebracht Om. als de tremen weg zijn. mensen en ma terialen naar hun plek te bren gen. worden pendelbusjes en enkele tientallen wendbare wielvoertuigjes ingezet, die makkelijk over de funderingslaag kunnen njden. Overigens is het wegdek al zo stevig dat onderaannemers ook ontheffing (een gele sticker op de wagen) kunnen krijgen om met eigen voertuigen de tunnel buizen in te rijden KRUININGEN - Het gemeentebestuur van Reimerswaal stelt een extra krediet van ruim 24 000 euro beschikbaar in ver band met de renovatie van Ons Dorpshuis in Kruiningen De werkzaamheden zijn inmiddels afgerond, maar door enkele tegenvallers vielen de kosten 47 000 euro hoger uit dan be groot De gemeente en de Stichting Ons Dorpshuis hebben besloten de kosten min of meer te delen De stichting betaalt iets meer dan 22.000 euro en de gemeente neemt de rest op zich. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 37-jange inwoner van Goes voor lokaalvredebreuk en het plegen van verzet tegen over de politie veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf De man voelde zich op 24 december vorig jaar en begin dit jaar tekort gedaan door het GAK in Goes, omdat hij geld van de uitkeringsinstantie tegoed zou hebben Hij nam een halsstarrige houding aan en weigerde het gebouw te verlaten De politie moest eraan te pas komen om de Goese - naar uit het lokaal te verwijderen Dat ging niet zomaar, want verdachte moest in de boeien worden geslagen OOST-SOUBURG - Ongeveer negenhonderd inwoners van Oost-Souburg hebben een handtekening gezet uit protest te gen het kappen van twee oude eiken bij een basisschool aan de Van Visvlietstraat in het dorp. Een buurman heeft last van de bomen. De school heeft een kapvergunning gekregen Valerie Scheper van de Stichting Tuin van Zeeland heeft dat gisteren meegedeeld De stichting vindt dat zeker een van de eiken be houden kan blijven na een goedesnoeibeurt De handtekenin gen worden waarschijnlijk aangeboden aan het gemeentebe stuur van Vlissingen, dat de kapvergunning afgaf MIDDELBURG - Johanneke Kranendonk, leerlinge VWO 5 van Nehalennia in Middelburg, doet zaterdag mee aan de hal ve finale public speaking competition for schools in Utrecht Ze vertegenwoordigt haar school en de provincie Zeeland. Ie dere deelnemer houdt een speech van vijf minuten in het En- ?;els over een zelf gekozen onderwerp De leerlinge won op 23 ebruan in de Stadsschouwburg van Middelburg de Zeeuwse voorronde van de wedstrijd voor middelbare scholieren, ge organiseerd door het Genootschap Nederland-Engeland. Op zaterdag 6 april is de finale. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 48-jange Vlissinger voor het bezit van een hennepkwekerij veroordeeld tot 120 uur werkstraf Een ontnemingsvordenng van 907 euro werd door de politierechter afgewezen, omdat ze vond dat verdachte in dat opzicht al voldoende was gestraft met de rekening van 3000 euro voor 'geleende' stroom die hij aan Delta Nutsbe drijven moet terugbetalen De Vlissinger had zich vorig jaar door koffieshophouders laten overhalen om een hennepkwe kerij te starten „Zij hebben alles bij mij thuis geïnstalleerd Ik heb daar geen verstand van De winst van de eerste oogst leverde 2000 gulden op. vertelde hij. Daar bleef het bij. want op 24 december deed de politie een inval in zijn woning Daar werden 145 hennepplanten aangetroffen Ook bleek dat er stroom buitenom de meter was afgetapt „U bent erin geluisd, maar wel zelf verantwoordelijk voor de ellende", merkte de politierechter op. rSTREEKACTIVITEITEN: BIEZELINGE Waardekenstraat 47. 20.00 i uur: Schrijfavond Amnesty Internatio nal, GOES Do Spinna. 13,00 16 45 uur: Se nioren biljartcompetitie; 13.30-16.30 I uur Koersbal senioren; Zaal Bergweg 88. 9 30 uur: Bijeenkomst Women's Aglow Goes, Openbare Bibliotheek Oostwal 34,11.00- 16.00 uur: Gratis taxatiedag voor munten en post/egels; De Pit, 13.00-14.30 uur: Zomerkinderkle ding en speelgoedbeurs: Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Do Pit, 13 30-16 30 uur Biljartclub De Pit competitie. 14.00 uur: Uiteenlopende ac tiviteiten voor WAO'ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voor leren voor kinderen van 4 tot en met 8 »aar: Balletschool, 19.00 20 00 uur; Instapcur- sus Line Dance: 20.00-22.00 uur: Line Dance voor gevorderden door Country Club The Southern Riders, s HEER ARENDSKERKE Zorgcentrum Poelwijck. 14.30 uur Optreden ouderen- koor Vredelust uit Yerseke. HEINKENSZAND Gebouw van de Scou ting aan 't Dijkje. 10.00-15 00 uur: Kin- derkledingbeurs De Stonge. 13.30 15 30 uur Sport- en spelinstuif voor kinderen van 4 tot 12 jaar. KAPEILE De Vroone. 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen. 14 00 uur Sjoelen: KORTGENE Gym/aal in de Bernhard- straat. 10 45 uur Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Gymzaal 14.00 uur Bal- an slagvoardighoidmiddag bij Ten nisvereniging 'De Klappers'; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9 30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers. 50 plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koers tul voor 50-plussers. OUO-VOSSEMEER Vossenkuil. 14 00 uur: Koersballan ANBO: REDACTIE MIDDEN ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES T«l: (0113) 273000 Fax 01131273030 E mail; redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibars Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen da Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax 01181470102 E-mail: redactia@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail web@pzc.nl SCHORE - Dorpshuis. 13.15 uur: Volks dansen, THOLEN Wijkgebouw aan de Zoekweg. 14.00-16.00 uur Jeugdsoos: Het Visnet. 19.45 uur: Lezing door H. Elenbaas voor Passage over de histori sche gobouwen in Tholen; WAARDE Het Dorpshuis. 14.15 uur: Ou- derenmiddag, WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ton; 19.30 uur Zeeuwse avond bij NBvP mmv Engel Reijnhoudt; WILHELMINADORP Wilhelminahuis. 13.30-15.00 uur Kinderkleding- en speelgoedbeurs. YERSEKE Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven. einde steiger, 13.30 uur Vertrek rondvaart op de Oosterschelde, De Zaete. 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50 plussers. i óóéS Creativiteit en Computer, gericht op gra fische vormgeving mat het programma Corel Draw Start op een woensdag avond bij voldoende doelnomers Infor mahe en aanmelden 0113 558024 Groene cursus 2002 MEC de Bevelen den. Kattendijksedijk 23 bij de Holland sche Hoeve, start maandag 15 april, 20.00 uur. 9 lesavonden Informatie en aanmelden 0113 313337 of 233919. Praktische psychologie voor vrouvyen. Hotel Terminus, start woensdag 3 april 20 00 uur, duur zes bijenkomsten infor matie en aanmelden 010 2344554 of 06 54781284 Psychologie ven de slanke lijn. Hotel Ter minus, eendaagse cursus op vrijdag 5 april. 10.00 15 15 uur Informatie en aan melden 010 2344554 of 06 54781284 HEINKENSZAND Vakantiefotografie De Stenge start woensdagavond 10 april. 19 30 21 45 uur. 8 bijeenkomsten Informatie en aan melden 0113-558024 WILHELMINADORP - In het Wilhelminahuis in Wilhelmina- dorp wordt vandaag een kin derkleding- en speelgoedbeurs gehouden Het evenement be gint om 13.30 uur en eindigt om 15.00 uur. HEINKENZAND - In sporthal De Stenge in Heinkenszand wordt vandaag een sport- en spelinstuif voor de basisschool- jeugd gehouden Het festijn be gint om 13.30 uuren zal een paar uur duren. S HEER HENDRIKSKINDE- REN - De Vogelvrienden Goes houden vandaag een lezing over kleur- en postuurkanaries Ook niet-led en zijn daabij welkom. De avond begint om 20.00 uur in het Heer Hendrikshuis in 's- Heer Hendrikskinderen door Jan de Ruiter Op zondag 3 maart 2002 werd de allerlaatste dienst gehouden in de gereformeerde kerk aan de Ring te Nieuw- dorp. Een projectontwikke laar gaat in het gebouw vijf appartementen houwen. Hier mee is een einde gekomen aan honderdzestig jaar kerkdien sten op het plein van Nieuw dorp. I)e eerste predikatie vond plaats op 12 december 1841 in een nog niet geheel vol tooide kerk. Op 1 oktober 1641 kregen de ambachtsheren van s-Heer Arendskerke vergunning om 'metter hulpe Godts' een breed schorrencomplex, gelegen te gen de westelijke zeedijk van de in 1612 bedijkte Nieuwe Kraaijertpolder. in te polde ren 'en tot eenen vasten coren- lande te maken' Toen in 1642 het laatste gat in de ringdijk van de West Kraaijertpolder was gedicht, hadden de bedijkers al reke ning gehouden met de plaats van een nieuwe nederzetting. Toen de polder drooggevallen was. werd <»p die plaats een groot, rechthoekig plein uitge zet en met een vate, waarom heen al vrij snel de eerste huis jes werden gebouwd. Bestuurlijk viel de nieuwe ne derzetting onder het moeder dorp 's-Heer Arendskerke, dat toen ook wel, zelfs in de offici ële stukken, Ouddorp werd ge noemd om onderscheid aan te brengen met 'het nieuwe dorp' in de nieuwe polder Lang werd de naam het Nieuwe dorp gebruikt, tot het langza merhand veranderde in Nieuwdoip Wandeling Kerkelijk vielen de inwoners onder Calishoek (sinds 1672 Heerenhoek genoemd). Ze moesten dus 's zondags een flinke wandeling maken om ter kerke te kunnen gaan. Het gedrag van de Nieuwdorpse bevolking gaf het kerkbestuur op 's-Heerenhoek handenvol werk. Zo noteerde predikant Jacobus de Keijzer op 21 sep tember 1704 in zijn notulen boek 'over 't nieuwe dorp naauw toe te tien' Een jaar la- j ziin ot gen 'op T nieuwe dorp omstgh- De kerk van Nieuwdorp wordt een appartementencomplex. ter gelastte hij zijn ouderlin- uiah tigh te letten' Waarschijnlijk heeft dit een poosje gewerkt. want na zijn huisbezoeken no teerde hij op 20 juni 1706 "t meuwedorp nooijt beter ge vonden'. Boerenwagen Op 4 september 1836 werd door de bekende ds. Budding op de boerderij van Boudewi jn Nieuwenhuijze in de Oude Kraaijertpolder driemaal een kerkdienst gehouden, waarbij deze zittend op een boerenwa - gen de dienst leidde Op het einde van de dag werd de ker kenraad van de afgescheiden gemeente van Nieuwdorp be vestigd Omdat dergelijke samenkom sten bij wet waren verboden, maakte veldwachter Willem Witte in opdracht van de bur gemeester van 's-Heer Arends kerke proces-verbaal op Hij schatte het aantal personen „dar iA bereken, dat er tus- schen de vier a vijfhonderd personen vereenigd zijn ge weest en ik onder deze. welke mtj niet allen bekend naren, onder andere gezien heb" en somt hij een aantal personen op, onder wie vrij veel uit N leuwdorp Drie dagen later preekte ds. Budding in de herberg van Geerard Otte op Nieuwdorp De kerkelijke gemeente groei - de snel, zodat men dacht aan het bouwen van een eigen kerkgebouw Inmiddels had het kerkbestuur al meerdere rekwesten verstuurd aan de koning voor het verkrijgen van toestemming. Pas toen de ge meente kon aantonen dat zij financieel zo draagkrachtig was dat zij een eigen predikant en kerk kon betalen, wilde ko ning Willem II zijn goedkeu ring geven Dat gebeurde op 2 juli 1841. Ingenieurs Het gebouw is van het type Waterstaatskerk, omdat het ontworpen is door de ingeni eurs van het ministerie van Waterstaat Deze waren door koning Willem I naar bouw kundige opleidingen in Parijs gestuurd, waar ze in aanra king kwamen met het neo classicisme Deze stijl is te her kennen aan de gevels met het uiterlijk van een Griekse of Romeinse tempel, al dan niet met zuilen en als bekroning een driehoekige gevelplaat Ook de kerk van Nieuwdorp foto Willem Mieras heeft neoclassicistische ken merken Inmiddels had het kerkbe stuurvergunning gekregen om op het plein van Nieuwdorp aan de noordzijde van de vate te beschikken >ver een opper vlakte van 200 ellen dorps grond tot het opbouwen van de kerk De aanbesteding vond plaats op 30 juli en werd ge gund aan M Prooa voor tie somma van 3800 De inrich tingen afwerking bedroeg nog eens 1200. Een derde gedeel te daarvan moest uit eigen middelen betaald worden Op 1 september werd door Jacob de Jager, zoontje van een ou derling. de eerste steen gelegd De vier ouderlingen legden op elk van de vier hoeken van de kerk een blauwe hoeksteen In 1868 was het gebouw te klein gew orden voor de steeds groeiende gemeente en werd ae kerk verbreed en met vier el verlengd In 1904 werd de con sistorie achter de kerk vervan gen door een nieuwe, met aan grenzende vergaderruimte De kerk werd daardoor vijf meter langer In 1911 werd de toren spits vervangen en kreeg zijn huidige vorm door Rolf Bosboom GOES - I>e verscherpte eisen op het gebied \an legionella bren gen sportclubs in grote proble men. Zij zijn geheel verant woordelijk voor het geval er iemand besmet raakt. Dat weegt zo zwaar, dat volgens voorzitter C. Kortleve van de Goese Sportraad meerdere ver enigingsbesturen in de gemeen te overwegen collectief hun functie neer te leggen. Na het legionelladrama op de West-Friese Flora in Bovenkar- spel is wetgeving opgesteld die dwingt tot extra voorzorgs maatregelen om te voorkomen dat de bacterie, die de beruchte veteranenziekte kan veroorza ken, toeslaat In het geval van de sportclubs heeft dat geleid tot controle van alle installaties en, waar nodig, aanpassingen In Goes heeft de gemeente een deel van de kosten betaald Een heikel punt blijft de verant woordelijkheid. De leidingen in GOES - Mensen die in het bezit zijn van onder meer oude post zegels. ansichtkaarten, pennin gen of munten kunnen deze van daag laten taxeren tn de openbare bibliotheek in Goes De taxatiedag duurt van 11 00 tot 18.00 uur GOES - De organisatie Women's Anglow Goes houdt vandaag een samenkomst waarbij Jannie Koornneef zal spreken over het geloof De bijeenkomst begint om 9.30 uur aan de Bergweg 88 in Goes HEINKENSZAND - De ko mende vier (lagen vindt in het scoulinggebou w aan 't Dijkje in Heinkenszand weer een kle dingbeurs plaats Vandaag duurt de beur* van 10 00 tot 15.00 uur en morgen en over morgen van 9 00 tot 11 30 uur. Zaterdag is de beurs slechts an derhalf uur open. van 10 00 tot 11 30 uur de kleedruimten moeten gerr geld worden doorgespoeld met warm water, zodat de bacterie niet kan gedijen De handelin gen dienen te worden vastge legd in een logboek, dat weer ge controleerd moet worden door een tweede vertegenwoordiger van de club. Ook al gebeurt dat allemaal prv ctes zoals het hoort, als iemand besmet raakt en mogelijk zelfs overlijdt is de club verantwoor delijk en dus aansprakelijk Dat kan om enorme bedragen gaan, met het risico dat verenigingen failliet gaan en de bestuurder* hoofdelijk aansprakelijk wor den gesteld. Een uiterst onge wenste situatie, zei Sportraad - voorzitter Kortleve gisteravond in het algemeen bestuur. Overleg Overleg met de gemeente heeft op dat punt weinig uitgehaald De juridische eigenaar* van de complexen zijn nu eenmaal wettelijk gezien verantwoorde lijk en dat zijn doorgaans de verenigingen Ook op landelijk niveau, onder meer bij de sport bonden. wordt geregeld over de kwestie gesproken, maar oplossingen zegt Kortleve ner gens te hebben gehoord. „Vaak denkt men dat het wel mee zal vallen." De voorzitter noemde het be grijpelijk dat Insturen die ver antwoordelijkheid niet willen dragen Hij stelde daarom dat er hoe dan ook, en het liefst zo snel mogelijk, een concrete oplos sing dient te komen „Die ver antwoordelijkheid voor de clubs moet er gewoon af Het bestuur van de Sportraad zag niet direct een uitweg, maar vroeg zich wel af in hoeverre het legionellansu-f via een verzeke ring is af te dekken Daarnaast werd erop gewezen dat de ont stane situatie het gevolg is van de privatisering van dc sportac commodaties Desnoods kan daarom worden overwogen die operatie maar terug te draai en. zodat de verantwoordelijk heid bi) de gemeente komt te Itg- gen Het bestuur besloot op korte termijn een brief te schrijven naar het Goese college van bur gemeester en wethouders, waarin het aandringt opeen 'in dringend gesprek over een knel lend probleem zoals Kortleve het formuleerde „Want zo ko men we niet verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27