GroenLinks levert wethouder Wereldse speurtocht in Goes Drie gewonden bij twee ongevallen Studie naar gevolgen afrit ambulances Actie regentonnen krijgt weer vervolg Vier gedeputeerden keren niet terug Benoeming burgemeester Borsele vrijwel rond CDA, VVD en PvdA Goes kiezen voor brede coalitie Bizarre omweg moet Steunen tweede Zandkreekbrug overeind Goesenaar (47) bekent serie diefstallen zeeuwse almanak Winkelen haald Het was logischer ge weest om van De Eendracht een nevenvestiging te maken, maar dat staat de WPO niet toe. om dat er m dat geval geen andere openbare basisschool mag zijn binnen een straal van dne kilo meter. Dat is wel het geval, om dat het naast Hansweert gele gen Schors zo'n school heeft. De gemeenteraad moet nog goedkeu ring verlenen aan de omzetting. Dat gebeurt in de vergadering van dinsdag 15 maart Deze begint om 19 30 uur in het gemeentehuis in Kruinin- gen HKINKENSZAND - Ko ningin Beatrix krijgt van daag een stuk op haar bureau waarmee de be noeming van E. (ielok tot burgemeester van Borsele wordt geregeld. Minister De Vries van Binnenlandse Zaken steunt de voordracht van de Borselse vertrouwen- commissie. die Gelok op de eerste plaats zette. Daarmee is Gelok, nu nog burgemeester van het Zuid-HollandseStnjen in de Hoekse Waard, zo goed als benoemd. Het is de be doeling dat de nieuwe burgemeester van Borsele al op 1 apnl in het ge meentehuis in Heinkens- zand zit Daarmee heeft Borsele in een recordtijd een nieuwe eerste burger gevonden. Burgemeester J Mandos was tot 31 de cember in dienst van Bor sele tussen zijn vertrek naar de Hogeschool Zee land en het aantreden van Gelok zitten maar drie maanden MIDDEN woensdag 20 maart 2002 door Rolf Bosboom GOES - Goes heeft een nieuw college van burgemeester en wethouders. Het bestaat uit de huidige coalitiepartijen CDA. PvdA en VVD en als nieuwko mer GroenLinks. Zij leveren alle vier een wethou der: C. Linssen (CDA). M 'tHart (PvdA), S. van 't Westeinde (VVD) en D. van Ewijk (Groen Links). Gisteravond werd een akkoord bereikt, onder het voorbehoud dat de fracties ak koord gaan met de portefeuille verdeling. Een week geleden zag het er nog naar uit dat de huidige coalitie zou worden voortgezet. De drie partijen kwamen toen overeen dat het CDA, als grote winnaar van de verkiezingen (van vijf naar zeven zetels), een tweede wethouder mocht leveren De kandidaat daarvoor was frac tievoorzitter M. Dieleman, die dan naast de huidige wethouder Linssen zou gaan opereren. CDA, PvdA en WD hadden overeenstemming bereikt zon der dat de andere drie partijen in de raad (GroenLinks, SGP- /ChristenUnie en D66) de kans hadden hun zegje te doen. Dat zette kwaad bloed en leidde tot een dringend verzoek van de 'oppositie' om tot een breder college te komen. Met name de PvdA kon zich daarin vinden. Het CDA bleek na enig beraad I bereid het 'algemeen belang' zwaarder te laten wegen dan het verzilveren van de verkiezings- winst. Uiteindelijk is besloten Groen- I Links bij het college te betrek- ken. Die partij bleef weliswaar I stabiel op drie zetels, maar I kwam net een paar stemmen te- kort voor een vierde stek. Per centueel gezien boekte de partij een flinke winst: van 11,3 naar 14,5 procent. Affiniteit Verrassend is dat namens de I WD niet W. den Herder maar Van 't Westeinde wethouder wordt. Volgens WD-onderhan- delaar S. Heijning is dat het ge volg van de portefeuilles waar door Rob Paardakam HANS WEEKT - De openbare basisschool De Eendracht in Hansweert wordt in haar voort bestaan bedreigd. Alleen een in gewikkelde constructie kan nog helpen: om De Eendracht te red den, wordt D'n Bogerd in Waar de een nevenvestiging van De Voorboute in Kruiningen. De Eendracht in Hansweert zit al twee jaar lang onder de voor Reimerswaal vastgestelde ge meentelijke opheffingsnorm van 59 leerlingen Dut is een probleem, want als een basis school twee opeenvolgende schooljaren onder de ophef fingsnorm blijft, draait het mi nisterie van Onderwijs de geld kraan dicht Dat De Eendracht onlangs is ge groeid tot zestig scholieren helpt niet meer. want voor het ministerie is de teldatum van 1 oktober 2001 bepalend Op grond van de toenmalige telge gevens moet het Hansweertse schooltje haar deuren sluiten De Federatie Openbaar Onder wijs Rcimerswaal (FOOR) heeft tijdens een overleg met het mi nisterie nog geprobeerd een doorstart van De Eendracht mogelijk te maken, omdat de school inmiddels weer boven de opheffingsnorm zit Bovendien zien de prognoses voor de toe komst er goed uit Het verzoek werd desondanks afgewezen door het ministerie en daarom is een ingewikkelde constructie nodig om de openbare basis school voor Hansweert te be houden. Gemiddelde De Wet op het Primair Onder wijs (WPO) bepaalt dat een school die onder de opheffings norm zit in stand kan worden gehouden als de gemiddelde schoolgrootte van alle scholen - in dit geval de scholen die onder de FOOR vallen - tien zesde van de opheffingsnorm bedraagt. Door van D'n Bogerd in Waarde een nevenvestiging van De Voorhoute te maken, daalt het aantal scholen van zes naar vijf en wordt dat gemiddelde ge- de partij voor in aanmerking kwam. De voorkeuren van Den Herder, zoals cultuur en bin nenstad. blijven bij CDA'er Linssen. De VVD krijgt financi en, waar Den Herder te weinig affiniteit mee heeft. „Van tevo ren hadden we dit scenario ook niet uitgesloten", aldus Heij ning. Linssen krijgt, als vertegen woordiger van de grootste par tij. een loodzwaar pakket Be halve dat hij loco-burgemeester wordt, behoudt hij binnenstad (onder meer het Masterplan) en cultuur (onder meer de schouw burg en met als nieuw onderdeel de Stoomtrein Goes-Borsele). Verder gaat hij de nieuwe porte feuille communicatie (onder meer wijkaanpak) doen en neemt hij ook personeel orga nisatie op zich. waaronder ook het toekomstige stadskantoor valt PvdA'er 't Hart keert eveneens terug in het college. Hij behoudt de portefeuilles ruimtelijke or dening en onderwijs en neemt sociale zaken van Linssen over. Financien gaat echter van PvdA naar WD. Van 't Westeinde, de afgelopen jaren dagelijks be stuurder van waterschap Zeeuwse Eilanden en nieuwko mer in de Goese raad. krijgt ook de huidige WD-portefeuilles economische zaken bedrijfs terreinen, milieu en toerisme recreatie. Inburgering Naast Van 't Westcinde komt er een tweede vrouw in het college: D. van Ewijk. Zij maakt sinds 1994 deel uit van de fractie van GroenLinks. Haar portefeuilles worden: welzijn, sport, gehan dicaptenbeleid. inburgering en jeugdbeleid. Vooral het onder deel inburgering wil het college de komende vier jaar meer in houd gaan geven Het nieuwe college vertegen woordigt negentien van de 25 zetels m de raad Het doorschui ven van de kandidaat-wethou ders betekent dat vier mensen aan de raad worden toegevoegd. De tweede brug over de Zandkreeksluis krijgt langzamerhand vorm. foto Willem Mieras door Ben Jansen WILIIELMINADORP - De tweede brug over de Zandkreeksluis begint vorm te krijgen. Gisteren zijn de twee steunen van de brug overeind gezet. Deze zogenoemde hameistijlen, 18 meter lang en 40 ton zwaar, waren de nacht tevoren aangevoerd. De beide kokers met een voet van 2,5 bij 1,8 meter zijn elk met 30 ankers op de al eerder aange brachte betonconstructie van de brug bevestigd. De stalen onderdelen voor de nieuwe brug worden vervaardigd bij HBG Civiel in Schiedam. De klep van de brug wordt in april over water aangevoerd. Rijkswa terstaat is de opdrachtgever voor de bouw van de brug. Het begin van de werkzaamheden voor de tweede Zandkreekbrug is bijna een jaar geleden ingeluid. De oplevering is gepland op 1 juni. Dan moet ook de lus gereed zijn die het verkeer van de N256 tussen Goes en Zierikzee over de nieuwe brug leidt. De aanleg van deze lus, in op dracht van de provincie Zeeland, is mo menteel in volle gang. De Zandkreekdam tussen Noord- en Zuid-Beveland heeft trouwens toch al veel weg van één grote bouwlocatie. Ook zijn de voorbereidende werkzaamheden aan de gang voor de bouw van twee be tonnen kokers tussen de Oosterschei de en het Veerse Meer. Deze kokers dienen als doorlaatmiddel om het water in het Veerse Meer te verversen. Voor de bouw van de kokers moet een bouwput worden gemaakt. Over de bouwput worden twee 120 meter lange bruggen gelegd, zodat het verkeer over de Zandkreekdam nau welijks hinder ondervindt van de werk zaamheden. Dankzij de tweede brug over de Zand kreeksluis ontstaat een vlottere door stroming voor het wegverkeer. In perio den van aanzienlijke toeristische drukte ontstonden in het verleden vaak forse fi les wanneer de brug in de N256 werd ge opend om jachten de sluis in en uit te la ten varen Voor het wegverkeer is vanaf komende zomer altijd één brug beschik baar. Dat betekent niet dat stremmingen voor het wegverkeer volledig tot het verleden zullen behoren Het verkeersaanbod op toeristische hoogtijdagen is vaak van dien aard dat het geringste oponthoud al tot filevorming leidt. Bovendien kan de lus over de tweede Zandkreeksluisbrug niet met dezelfde snelheid worden geno men als de route rechtdoor over de be staande brug. door Mieke van dorJaqt GOES - Gedeputeerde Staten willen ruim 16.000 euro beste den aan een onderzoek naar de effecten en de mogelijkheden van een speciale afrit voor am bulances van rijksweg A58. Nu het ziekenhuis in Zierikzee geen volwaardige dependence van het Oosterscheldezieken- huis meer is. vinden Provinciale Staten dat ambulances van Schouwen -Duivdand sneller bij het ziekenhuis in Goes moe ten kunnen zijn. De Staten na men vorig jaar een motie aan MIDDELBURG - Een 47-jarige inw oner an Goes heeft elf dief stallen uit bejaarden- en verzor gingstehuizen in Goes en op Walcheren bekend. De buit be droeg meer dan 1000 euro. De diefstallen werden opgelost toen de man werd gezien tijdens een insluiping op 6 februari in een woning in een bejaarden- complex in Middelburg Op ba sis van een signalement kon de dief worden aangehouden De buit bestond over het alge meen uit portemonnees In to taal gaat het om enkele honder den euro's Eenmaal was er sprake van diefstal van een bankpas, waarbij een briefje zat met de pincode Met die pas heeft de man ruim 1000 euro ge pind. De verdachte is inmiddels voorgeleid aan de rechter-com- missarts en ui bewaring gesteld. waarin de oplossing van het probleem de hoogste prioriteit moet krijgen Een van de oplossingen is een extra afrit van de zuidelijke rij baan van de A58 direct ten zui den van het ziekenhuis Die afrit zou dan alleen door ambulances mogen worden gebruikt. Rijks waterstaat wil eerst een onder zoek naar de effecten van zo'n afnl op de omliggende wegen GS willen het bureau DHV dat onderzoek laten doen DHV moet bekijken hoeveel tijdwinst verschillende opties opleveren Voor een afrit zijn er verschil lende mogelijkheden De afrit kan aansluiten op de Goesse- strautweg. zodat de ambulances linksaf onder het viaduct door op de Goessestraatweg terecht komen Een mogelijkheid is ook een afrit die aansluit op de Groeweg. Die gaat over de Rijksweg heen, langs het ge hucht Abbekmdervn in de rich ting van het ziekenhuis DHV bekijkt de financiële, planologi sche. logistieke en technische consequenties van een ambu lanceafrit 'f slot Hung U Sluitwerk tprttuuL/uuk I brievenbussen In rosst vrijstaat Ook in onze u-mlcWsfrufen slaat dr globalisering toe Nauwelijks nog een sh vinden met een fatsoenlijke Nederlandse naam Want hoe heel ook al weer een winkel waar je shampoo en zeep kooptChantal, een slimme meid van negen uit Katten- dtjke, zou het zo gauw niet weten. „Een drvgistenjdus", hielp moeder tijdens het win kelen in Goes. En om haar dochter nog wat meer bij de les te brengen verzon ze een spelletje ter lering en ver maak Ze liet haar naar de namen van de andere win kels raden. Hoe. bijvoorbeeld heet een winkel waar je een rtna of horloge koopt. Een tu welter dus En een winkel met sterke drank heet een slijterij Zo ging het nog even door. 7br ze langs een zaak hepen waar je brillen kon kopen. „Ja mam", nep dochter ver heugd. „die weet ik. Een kijkshop!" door Mieke van der Jagt GOES - De Bevelnndse gemeen ten en Tholen houden dit jaar opnieuw de actie een Ton voor Water. Hoewel veel burgers in voorgaande jaren via de actie al een regenton hebben aange schaft. verwachten de gemeen ten opnieuw grote belangstel ling. De actietonnen zijn voordelig in de aanschaf, degelijk, ze bespa ren een hoop water en per ton le vert het 4.50 euro op voor een drinkwaterproject in Bangla desh. De gemeente Borsele voert de actie voor het derde jaar, de rest van de gemeenten voor de twee de keer. In Borsele gaat het geld niet naar Bangladesh, maar naar een waterproject in Tanza nia, waarmee de gemeente al meer dan tien jaar banden heeft In die gemeente bleek vorig jaar de belangstelling voor een re genton nog steeds groot. Reden voor de gemeenten en voor het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking (COS) om de re gentonnen opnieuw aan te bie den. Het mes snijdt in de Ton voor Water-actie van twee kanten. Regenwater spoelt niet via de afvoerpijp de riolering in, maar kan terug worden gebracht in de directe omgeving Dat helpt te gen de verdroging en bovendien wordt schoon leidingwater be spaard. In landen als Tanzania en Bangladesh is schoon, zoet drinkwater een uitsterst schaars goed, dat alleen met fi nanciële steun van ontwikke lingsorganisaties in grotere ma te gewonnen kan worden Vulautomaat De gemeenten bieden de bur gers de keuze uit twee soorten regentonnen: een gewone van 240 liter en een iets luxere uit voeringvan 190 liter De gewone kost 25 euro en de luxere. met een houtnerf in het kunststof, kost 32 euro. Via de bestelbon nen die belangstellenden moe ten invullen kan ook een vulau tomaat worden gekocht voor 9 euro. De vulautomaat zorgt er voor dat als de ton vol is, het regenwater verder wordt afge voerd via de regenpijp. Huur ders moeten daarvoor wel toestemming vragen bij hun huisbaas. Dc gemeenten willen voor 20 april de bestellingen voor de re gentonnen binnen hebben. Op zaterdag 25 mei kunnen de ton nen dan tegen contante betaling worden afgehaald bij gemeen tewerkplaatsen en milieustra ten. De gemeenten bieden de mogelijkheid om de tonnen te gen betaling te laten thuisbe zorgen. door Emile Calon MIDDELBURG - Vier van de zes gedeputeerden keren zeker niet terug in het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. I»e V VD'ers J. Hennekeij en G. van Zwieten alsmede L. Coppoolse (CDA) en I>. Bruinooge (PvdA) verlaten volgend jaar maart de provinciale politiek. Alleen T. Poppelaars (CDA) en G de Kok (PvdA) zijn beschik baar voor een nieuwe periode. De vertrekkende gedeputeer den bepalen al jarenlang het provinciaal beleid Hennekeij en Bruinooge zijn al elf jaar lid van het dagelijks provinciebe stuur. Van Zwieten en Coppool se bezetten al zeven jaar een GS-zetel De Kok heeft «-ven- eens een lange staat van dienst, sinds 1993 Poppelaars is de benjamin: hij is pas sinds drie jaar gedeputeerde Bruinooge liet drie jaar geleden al weten dat dit zijn laatste pe riode als gedeputeerde zou zijn. Van Zwieten maakte twee jaar geleden bekend dat hij nu dc verkiezingen van maart 2003 stopt. Coppoolse keert niet te rug omdat zijn partij vindt dat een christen-democraat maxi maal twee periodes gedeputeer de mag zijn. Hennekeij liet gisteren weten dat hij na de verkiezingen niet terugkeert in de provinciale po litiek Hij heeft, zo zei hij. nog geen idee wat hij na maart 2003 gaat doen. Hij wordt regelmatig genoemd als toekomstig burge meester van Temeuzen of Sluis De Bressiaander ging echter niet in op de vraag of hij belang stelling heeft voor een van du- twee functies. Van Zwieten en Bruinooge gaan met pensioen Coppoolse zoekt wat bestuurlij ke functies. pagina 17: analyse door Ab van der Sluis NIEUW- EN SINTJOOSLAND - Bij een ongeval op de A58 ter hoogte van de oprit Nieuw- en Sint Jootlund zijn gisteroch- U-nd rond elf uur twee automo biliste» gewond geraakt. Zij zijn met onbekende verwondingen overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. De A58 was drie kwartier tijd afgezet voor het verkeer. Auto's werden omgeleid via dc Oude Rijksweg. Een 55-jange be stuurster uit Aroemuiden reed de rijksweg op. maar voegde volgens de politie langzaam in. Een achter haar rijdende 25-ja rige vrouw uit Roosendaal bots te achterop de auto. Door de klap belandde de vrouw uit Ar- nemuiden in een droge sloot aan de rechterkant van de rijksweg De automobiliste uit Roosen daal kwam met haar auto twee honderd meter verder in de mid denberm terecht Omstanders wisten dc twee slachtoffers uit de /.waar be schadigde autofc te halen De gealarmeerde stadsgewestelij ke brandweer Vlissingen/Mid- delburg verleende assistentie bi) het over de sloot tillen van de Amemuidse en bij het schoonmaken van het wegdek Rond half elf 's morgens vond iM)k op de Vlisaingsestraat in Koudekerk»- een aanrijding plaats waarbij een gewonde viel. Daarbij waren drie perso nenauto's betrokken Een24-ja- ngc Vlissinger werd uit zijn au to geslingerd en kwam naast het fletnad terecht Hij werd met hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen Leerlingen van De Wingerd beantwoorden vragen tijdens de milieuspeurtocht inde Wereldwinkel in Goes. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Waar komt het rubber van autobanden vandaan, wat is er in de Wereldwinkel te koop en wat voor soort speel goed wordt gemaakt in de Der de Wereld? I iet zijn enkele vrn - gen waar leerlingen van de Goese basisschool I>e Wingerd gisteren mee te maken kregen tijdens hun Mondiale Milieu speurtocht door de Goese bin nenstad. De tocht is een initiatief van het Centrum voor Internatio nale Samenwerking COS Zee land, met steun van de Zeeuwse rnilieu-educatiecen- tra Vorig jaar werd de tocht, die is bestemd voor de groepen zeven en acht van de basis scholen. voor het eerst in Goes gehouden Het initiatief is ook voor Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Terneuzen ont wikkeld „We willen kinderen laten zien welke invloeden van buiten Europa er zijn in hun omge ving, zodat zij zich er bewuster van worden dat ze in een mul ticulturele samenleving wo nen en dat dat heel gewoon is", omschrijft Sylvia Tuinder van COS Zeeland de doelstelling van de speurtocht ..Daarnaast willen we over brengen dat je met afval heel nuttige dingen kunt doen en dat dat ook regelmatig al gebeurt. In Afrika maken ze bijvoorbeeld speelgoed van blikjes, slippers van autoban den en muziekinstrumenten van pompoenen en kalebas sen." De Wingerd was dit jaar de eerste school die in Goes de speurtocht, die ongeveer twee uur duurt, aflegde Tbt en met dinsdag 29 maart gaan in to taal zo'n 270 leerlingen van ze ven scholen uit de omgeving op pad. De kinderen brengen ven bezoek aan onder meer de Wereldwinkel aan de Water straat. dc natuurvoedingswin kel in de Papegaaistraat, de speelgoedwinkel en de Bodys hop in de Lange Kerkstraat de Turkse winkel in de Wijn gaardstraat en het reisbureau aan de Kreukelmarkt De leer lingen lopen meestal in groep jes van zes. begeleid door do centen of ouders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25