Bij Heikant gaat weer heide groeien Octopus is nachtmerrie voor krabben en garnalen 22 22 22 sport weerwoord Terug naar vissersdorpen van weleer Stationsbuurt Rilland op oude ansicht Schurft slaat toe in de boomgaard j f. f Jt bijzonder blauw woensdag 20 maart 2002 Ais Marui Boodschap schoon en helder is vóór zonsopgang, komt er een vruchtbaar jaar t Maria Boodschap u 25 maan) Wm« weerwoorden zijm velkemi bi.J* rnktotic F/C. f+nttm.IS. 4J8D KA Muting,* his 0118 470102. e-mail redactie*pzc.ml jL> Buitengebied u een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tutnbouw. streektaal en s treekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd Vragen, opmerkingen en suggesties rijn welkom bij de redact te van de PZC, postbus IS. 4380 AA. Vlissmgen. fax 0118-470102. e mail redact ueUPprc.nl De Zeeuws-Vlaamso waterwingebieden, zoals hier bij Clinge, krijgen een opknapbeurt Zo worden onder meer de bestaande infiltratu kanalen uitgebreid waardooor het water sneller naar de winputten stroomt foto's Peter Nicolai In de Zeeuws-Vlaamse grensstreek bezit Delta Nutsbedrij ven de waterwingebieden Sint Jansteen, Wildelanden en Clinge. Samen zo'n 340 hectare. Sinds 1936 wordt er drink water gewonnen. Aanvankelijk alleen voor de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen, tegenwoordig gaat het grootste deel naar de industrie. Uit de wingebieden wordt grond- en geïn filtreerd polderwater opgepompt. Er is vergunning voor 3,5 miljoen kubieke meter per jaar, waarvan 1,5 miljoen infiltra tiewater. Momenteel wordt er netto zo'n 2 miljoen kubieke meter onttrokken. Het is een ondiepe winning, gevoelig voor verdroging. Delta Nutsbedrijven heeft een plan van aanpak gemaakt om meer polderwater te gaan gebruiken en tegelij kertijd de wingebieden op te knappen. Meer zoals het vroe ger was. De heidevelden terug bij Heikant. Het oude cultuurlandschap proberen we weer in ere te herstellen", meldt Sjaak Rijk. hoofd bureau bescherming wa terwingebieden van Delta Nutsbedrijven. Het betekent onder meer het stelsel van grep pels, sloten en beken terugbren gen Meer waterpartijenen mooie, landschappelijke door kijkjes. Naaldbos, wat van ori gine niet in destreek thuishoort, geleidelijk omzetten in loofbos Zorgen dat de hakhoutbosjes en schrale graslandjes een kans krijgen. En ook een stukje heide nieuw leven inblazen, door de verruigde bovenlaag op diverse plaatsen af te plaggen Flora, fauna en cultuurhistorie varen er wel bij Heeft Delta Nutsbedrijven soms als nieuwe markt het natuurbe heer ontdekt? Rijk maakt dui delijk dat de waterwinning op nummer één blijft staan Het nutsbedrijf ziet echter kansen om het een met het ander te combineren Werk met werk maken Dat de natuur daarvan flink profiteert, is mooi meege nomen ,,We kijken met onze gronden veel meer naar het eco logisch beheer, in combinatie met de waterwinfunctie. Het hoofddoel is om meer waterbuf- fering te krijgen Nu stroomt er nog veel oppervlaktewater on gebruikt a f naar de Wester- schelde Dat willen we beter op vangen zegt Rijk. Hoewel het pompstation bij Ka- pellebrug, gelegen in het nie mandsland tussen de Neder landse en Vlaamse grens, niet meer in de eerste plaats voor de drinkwatervoorziening wordt ingezet, wil Delta Nutsbedrij ven het waterbedrijf in stand houden Rijk „In Zeeland heb ben we te maken met enorm lan ge aanvoerlijnen In Brabant ligt gemiddeld 5 tot 7 kilometer tussen bron en consument, in Zeeland is dat gemiddeld 70 ki lometer Als er wat gebeurt - je moet dan wel denken aan een flinke calamiteit - heb je in Sint Jansteen toch nog een buffer lig gen Het is kleinschalig, maar je kunt er als het moet heel Zeeuws-Vlaanderen mee nat houden. Noem het een tweede anker voor de drinkwatervoor ziening." Om het gebruik van grondwater te kunnen beperken, is het zaak zoveel mogelijk polderwater uit Vlaanderen en de Sint Jansteen- polder te benutten, stelt Rijk. Voorkomen dat bruikbaar wa ter doelloos wegloopt naar zee. past bovendien uitstekend in het nieuwe waterbeleid voorde 21e eeuw. Het infiltratiewater komt met name in de winterpe riode af. Als de mfiltratiekana- len inde wingebieden vol zitten, gaat het naar de Westerschelde. ..Terwijl je het heel goed kunt gebruiken", betoogt Rijk. ..Daarom vergroten we de buf- fermogehjkheden door de be staande mfiltratïekanalen uit te breiden en ervoor te zorgen dat het water sneller naar de win putten stroomt Dan kun je het sneller oppompen en ruimte maken voor 'nieuw' water Het gaat om een vergroting met 50.000 kubieke meter en we kunnen de ruimte meerdere ke ren per seizoen gebruiken." Een stuk grond van twee hecta re aan de rand van de Sint Jan- steenpolder wordt ingencht als opvangbekken, waar plaats is voor 30.000 kubieke meter wa ter. Het perceel wordt enigszins afgegraven en er komt ook een paddenpoel in. Sjaak Rijk noemt het een proef, die de ge dachte van water vasthouden en bergen onderlijnt. „Als het een succes blijkt, kunnen we meer van dergelijke opvangbekkens maken.Hij herinnert eraan dat Delta trouwens al eerder plan nen had om op verschillende plaatsen (heel) grote opvang mogelijkheden temaken Moge lijk dat door koppelen van meerdere belangen deze plan nen inde toekomst wel haalbaar worden. Het zal in de deel- stroomgebiedsvtsie die de pro vincie maakt ongetwijfeld weer aan de orde komen. De werk zaamheden zijn ingebed in een project in het kader van de zoge heten gebiedsgerichte bestrij ding verdroging Het Rijk heeft daar een subsidieregeling voor. Delta voerde dergelijke projec ten ook al in Haamstede en Oud- dorp uit. Sint Jansteen is vooral op verzoek van de provincie aangepakt Het werk wordt al leen in de wingebieden Clinge en Sint Jansteen uitgevoerd. Wildelanden blijft buiten schot Najaar 2001 is al een herverde ling van het infiltratiewater uit gevoerd. na afloop van het broedseizoen 2002 wordt bos gekapt, de verdere herinrich ting staat voor komende zomer op het programma. ZandcK)gje Doordat er weer wat nattere omstandigheden zullen ont staan, geeft dat een impuls aan flora en fauna, voorspelt Rijk Bijvoorbeeld voor watermunt, een oeverkruid dat grote aan trekkingskracht op vlinders uitoefent Het oranje- en bruine zandoogje tonen dat aan. maar ook de dïstelvlinder, het kool witje en de Atalanta Terugkeer van heidevelden betekent even eens een verrijking Door een graas- en maaibeheersplan is er een ontwikkeling ingezet naar schraal grasland, onder meer goed voor zeldzame akkeron kruiden De wandelaars in het groten deels vnj toegankelijke gebied zullen het merken Er verdwij nen wel enkele oude paden, maar er komen nieuwe voor te rug. die het gebied nog aantrek kelijker maken Rinus Antonisse De kleine achtarm komt ook voor in de losterscheldc illustratie Anneke Schenk Ken van de meest opzienba rende dieren in de zee en ook in de Oosterschelde is de octo pus. Het is het hoogst ontwik kelde en grootste, recent voor komende ongewervelde dier. Een mythisch dier. gevreesd en onbegrepen. I >e octopus spreekt tot de verbeelding. I>it exotisch aandoend wonder kan overal in de zeeen aarden, van dichtbij de kust tot in de verre oceanen. De octopus kan leven tot op grote diepte. Zijn enorme aanpassingsvermogen is een combinatie van lichaam en hersens. Toch is er weinig over het dier hekend. Maar dat gaat veranderen. Met allerlei nieuwe apparatuur kan men steeds langer onder water blij ven. Een enthousiast bioloog- /duiker is een onderzoek begon nen en komt met opmerkelijke w aarnemingen van de octopus. Er zijn zeker 250 soorten octo pussen. Daar ze een terugge trokken leven leiden, zijn ze moeilijk te volgen. Door onderhuids kleurpigment veranderen ze heel snel van kleur en passen zich aan hun omgeving aan. Door die kleur verandering spreken ze een li chaamstaal. die van nut is om ri valen af te schrikken tijdens de paring. De hofmakerij gaat door middel van signalen. Het octo pus-mannetje heeft een speciale anti om zijn sperma in de mantel san het vrouwtje te deponeren. Met al zijn acht vangarmen kan de octopus proeven. Het dier is een w are nachtmerrie voor krabben en garnalen. Zodra hij een prooi te pakken heeft, rekt hij zijn armen zodanig uit. dat ze er als een scherm os erheen s allen. Met de vele zuignappen, die op de armen zitten, kan hij zijn prooi stevig sasthouden Onderzoekers richtten ooit in ren groot zreaquarium een bas sin in voor haaien. Er werden ook enkele octopussen in de zelfde ruimte los gelaten. De verzorgers dachten dat de octo pus zich in een rotsspleet of in het zand zou verbergen als hij belaagd zou worden door een haai. De octopus zou ter be scherming ook inkt kunnen spuiten, zodat hij onzichtbaar is. Maar na enige dagen son- den de onderzoekers een dode haai De octopus bleek de haai gedood Ie hebben liet dier mis te een arm. maar deze groeide snel weer aan. Niemand hud de strijd gezien. Waarschijnlijk had de haai geen rekening ge houden met de zuignappen van de octopus Tijdens een ander onderzoek verbleven octopussen in grote hakkrn In andere hakken, in dezelfde ruimte, zaten hun prooidieren, krabben, "s Och tends vond de onderzoeker tot zijn verbazing maar erg weinig krabben terug Om het raadsel op te lossen, bleef hij een nachtje hij de aqaria. Tot zijn verbijste ring zag hij 's nachts verschil lende octopussen over de rand van hun hakken zakken om zich servolgens via meubilair en vloer naar de hakken van de krabben te hegesen en vice ver sa. Het raadsel was opgelost. Slimme dieren du». Wanneer zij door mens of dier belaagd worden, kunnen octo pussen een enorme straal water omhoog spuiten. Voordat de be lager het w ater uit zijn ogen ge- wreven heeft, kan de octopus erdwijnen, eventueel in een wolk inkt. die uit de anus komt. De octopussen horen lot de kop- potigrn en zijn onderverdeeld in rrschitlende families, waaron der inktvissen als de gewone zeekat, de pijlinktvis, de dwer ginktvis en onze octopus. De gr- w one octopus, ook wel achtarm genoemd, heeft een zacht zak- \ormig lichaam rn geen inwen dige schelp. Hij komt het meest voor in de Middellandse Zee. maar ook in dr Noordzee en de Oosterschelde. De kleine acht arm komt ook voor aan onze en andere Noordwest- Europese kusten, echter niet inde Middel landse Zee. Petra Sloof De PZC heeft een stukOosterschelden.t tuur geadopteerd Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben» kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse landschap In 'BijzondeV blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21