Bestuur aansprakelijk bij fraude Staten zoeken opvolging in eigen kring PZC PZC Hemd van admiraal De Ruyter? Bl0f hoofdattractie op Havenfeesten 17 Cvv-bestuurders kunnen ter verantwoording worden geroepen Theater naar Duits festival Pechiney mag fabriek vernieuwen Boete veroorzaker dodeli jk ongeval Werkstraf voor bedreiging Debat over duurzame ontwikkeling Slaan door echtgenoot niet bewezen KSG besteedt werk uit aan Roemeense werf Werkstraf voor veroorzaker ongeval Götte woensdag 20 maart 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De mogelijke fraude met Europees werkgele genheidsgeld bij het Centrum voor Vakopleiding (Cvv) in Goes kan vervelende gevolgen hebben voor de voormalige be stuurders van Arbeidsvoorzie ning Zeeland. Zij kunnen per soonlijk aansprakelijk worden gesteld, als blijkt dat door nala tig gedrag schade is ontstaan. Minister Vermeend van Sociale Zaken heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van CDA- Kamerhd G. Verburg. Zij wilde weten hoe het staat met het on derzoek naar mogelijke fraude bij het opleidingscentrum in Goes. Al geruime tijd geleden kwam naar buiten dat bij dit centrum 'onregelmatigheden' waren geconstateerd met subsi dies uit het Europees Sociaal Fonds (Esf). Die 'onregelmatigheden' zijn ontdekt door inspecteurs van de Europese Unie. Het zou om het dubbel factureren van deelne mers gaan. waardoor het Cvv in Goes veel geld extra - enkele miljoenen guldens - zou hebben opgestreken. Het ministerie Van Sociale Zaken heeft daarop aangifte gedaan bij de Middel burgse rechtbank, bij het Open baar Ministerie. Zolang dat jus titiële onderzoek loopt, wil mi nister Vermeend het inspectie rapport van de Europese Unie niet openbaar maken. De Euro pese controles in Zeeland zijn februari vorig jaar uitgevoerd In april zijn nog Cw's in Mid den-Nederland. Heerlen. Den Bosch en Haaglanden onder zocht. Vermeend meldt dat al leen in Zeeland aangifte is ge daan van 'vermoedens van strafbare feiten' Het Openbaar Ministerie in Middelburg moet nog besluiten of tot vervolging overgaat. Duidelijk is in elk geval dat Ne derland een flink deel van de Europese subsidiegelden voor werkgelegenheidsprojecten moet terugbetalen aan Brussel De rijksoverheid gaat proberen die gelden weer te verhalen op uitvoeringsorganisaties, zoals Arbeidsvoorziening. Probleem is dat Arbeidsvoor ziening is opgeheven en is opge gaan in Centra voor Werk en In komen. De vroegere regionale besturen van Arbeidsvoorzie ning zijn officieel van hun taken ontheven. Zij kunnen niet meer worden aangepakt, maar, meldt Vermeend nadrukkelijk, er geldt nog wel 'persoonlijke aan sprakelijkheid bij nalatig han delen'. door René van Stee TERNEUZKN - Het program ma van de Havenfeesten in TVr- neuzen (van vrijdag 28 juni tot en met zondag 20 juni) is nage noeg compleet. De organisato ren zijn erin geslaagd een keur aan bekende artiesten aan te trekken, l'itsmijter van de 22ste editie is Bief. Zij worden voorafgegaan door de winnaar van de talenten jacht, een nieuw programma onderdeel dat op vrijdagavond met deelname van regionale bands in de tent aan de Schel- dekade wordt gehouden. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het Jeugdthea- terhuis 't Beest uit Goes is in juni uitgenodigd voor het zevende World Festi val of Children's Theatre in het Duitse Dingen. Aan het festival nemen twee entwintig theatergroepen deel van over de hele we reld. Het Jeugdtheater huis 't Beest is de enige Nederlandse deelnemer. De organisatie Theater- net wcrk.nl heeft het Jeugdthcaterhuis ge vraagd Nederland tijdens het festival te vertegen woordigen ,,Ik gaf van de zomer in Roeselaere een theatercursus aan jonge ren". vertelt regisseur Jo- sien de Graaf van het Jeugdthcaterhuis. „Toen vroegen ze: 'Heb je geen voorstelling?' Die had ik toen niet paraat, want wat we te dusver hadden ge daan vond ik te talig voor een internationaal festi val. Toen ben ik met een groep kinderen gaan wer ken aan een voorstelling waarin beweging en asso ciaties een belangrijke rol spelen." De voorstelling, die is ge maakt met twee jongens en elf meisjes m de leeftijd van acht tot dertien jaar. heet Later. Thema is dro men Het toneelspel wordt versterkt met filmfrag menten. De kinderen heb ben zanglessen gekregen van pedagoge Annemanj- ke de Jong en Rieks Veen- ker heeft speciaal voor de voorstelling muziek ge componeerd De deelna me aan het festival is mo gelijk gemaakt door een subsidie van 9000 euro van het Fonds voor de Amateurkunst en 13.000 euro van de provincie. De Zeeuwse jongeren wonen het festival bij van 14 tot 22 juni Niet alleen spelen ze zelf, ze nemen ook deel aan workshops De Graaf zal tijdens een symposium haar werkwijze uiteen zetten „Dit is een blijk van erkenning voor het Jeugdtheaterhuis 'Later' is op 20aprxl als try out te zien op het Eenak terfestival in Heinkens- zand en op 26 apnl in "t Beest in Goes. Het hemd van Michiel de Ruyter. foto Ruben Oreel Andere landelijk bekende ar tiesten die hun opwachting in Terneuzen maken zijn Anita Meyer, Peter Koelewijn. Gerard Joling en Eddy Wally. Alle op tredens zijn gratis toegankelijk voor het publiek. Traditionele evenementen als de verkiezing van de havenman/vrouw van het jaar, de rondvaarten en de kermis en een vuurwerkshow staan ook weer op het program ma. Evenals vorig jaar is de ge hele binnenstad actief bij de Havenfeesten betrokken. Op de Markt komt hoogstwaarschijn lijk weer een podium dat onder meer wordt gebruikt voor muzi kale optredens. Vier vertrouwde gezic hten verlaten volgend jaar het dagelijks provinciebe stuur. De politieke ver nieuwing maakt het mo gelijk opvolgers van hui ten Provinciale Staten te benoemen. Toch zullen bekenden de vacatures opvullen. Binnen de hui dige fracties lopen vol doende mensen zich warm voor een plaats in het col lege van Gedeputeerde Staten. door Maurits Sep en Emile Calon MIDDELBURG - De leegloop binnen Gedeputeerde Staten is nagenoeg compleet. Daan Bruinooge (PvdA). Jaap Hen- nekeij en Gert van Zwieten (WD) vertrekken definitief. Lous Coppoolse (CDA) ook. want zijn partij staat hem niet toe nog eens vier jaar mee te doen. Gert de Kok (PvdA) mag volgens de regels van zijn partij eveneens niet terugkeren, maar krijgt vrijwel zeker dispensatie Alleen CDA'er Toine Poppe- laars is verzekerd van een vol gende termijn. De toekomst van commissaris van de koningin Wim van Gel der als aanvoerder van het pro vinciebestuur wordt nog niet openlijk bediscussieerd Het vermoeden wordt wel steeds sterker dat na t ïen jaar het einde van zijn verblijf in Zeeland na dert Bovendien heeft deze baan hem nooit gebracht waarop hij had gehoopt. Behalve openbare orde, veiligheid en rampenbe strijding heeft hij geen inhoude lijke portefeuilles Van Gelders aanwezigheid op recente bijeenkomsten van het CDA wordt dan ook geïnterpre teerd als een poging zich in de kijker te spelen bij de top van zijn partij Een overgang naar een andere provincie wordt in de Middelburgse Abdij als onzin afgedaan. Zijn hart gaat uit naar grensoverschrijdende sa menwerking en Europese een wording Zo maakt hij veel werk van zijn lidmaatschap van het Europese Comité van de Regio's Een positie m Brussel ligt der halve veel meer voor de hand Binnen het college van GS zijn Hennekeij en Bruinooge nu nog de bepalende spelers Zij behe ren de zwaarste portefeuilles De WD "er is verantwoordelijk voor verkeer, infrastructuur en de Westerscheldetunnel; econo mie, landbouw, visserij, perso neelszaken en niet te vergeten financiën zijn in handen van de sociaal-democraat Samen wis ten zij de tunnel bij Sluiskil op door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het zou een hemd van Michiel de Ruyter ge weest kunnen zijn. In de presen tatie 'Het Zeeuws Museum op reis' is vanaf morgen in het Zeeuws Archief in Middelburg een wit katoenen hemd te zien dat mogelijk heeft toebehoord aan de beroemde Zeeuwse ad miraal. Bij het inpakken en schoonma ken van de collectie zijn mede werkers het enkele maanden ge leden tegengekomen 'In het Zeeuws Archief is het hemd van Michiel de Ruyter (1607-1676) te bezichtigen', staat het jui chend in het persbericht waar mee het Zeeuws Museum de pre sentatie aankondigt Dat deze formulering wat stelliger is dan de feiten rechtvaardigen, blijkt uit het vervolg. Om te beginnen is het geen blauw geruite kiel. Dat zou ook wat al te mooi zijn geweest. Wat is het dan wel? 'Een zeventiende-eeuws wit ka toenen hemd. handgeweven, uit één stuk. dus zonder naad' Een vergelijkbaar manshemd be vindt zich in het Rijksmuseum in Amsterdam Maar volgens het persbericht is het exemplaar van het Zeeuws Museum een 'curiositeit' en dus een 'enorm kostbaar bezit'. Ervan uitgaan de dat het van De Ruyter is ge weest. voegt conservator Hes- ther van den Donk daar desge vraagd aan toe. „Anders niet natuurlijk." Tijdens haar toespraak bij de opening van het depot van het Zeeuws Museum vertelde Van den Donk enkele weken geleden dat onderzocht werd of het hemd daadwerkelijk uit de ze ventiende eeuw stamt. Dat on derzoeksresultaat is inmiddels binnen? „Nee. want zoiets kun je alleen vaststellen aan de hand van een weefselproef en dat vonden we te kostbaar Het mo del komt wel overeen met ande re modellen uit die tijd, maar honderd procent zekerheid heb ben we dus niet." Met hoeveel procent zekerheid is dan te zeggen dat het een hemd van Michiel de Ruyter is De vertrekkende gedeputeerden: Van Zwieten (linksboven). Coppoolse. Hennekeij en Brtiinooge (linksonder) foto's Lex de Meester, Ruben Oreel de agenda van Minister Nete lenbos van Verkeer en Water staat te krijgen Het zal Bruin- ooge echter verdrieten dat hij er niet in slaagt zijn laatste kunstje - de Westcrschelde Container Terminal - eigenhandig tot een goed einde te brengen. Zelfs het in de Kaloot drijven van de eer ste spade dreigt aan zijn neus voorbij te gaan Dé wupenfeiten van Coppoolse zijn de vorming van de provinci ale welzijnsorganisatie Scoop en het verenigen van de Zeeuw se krachten tegen de verdere verdieping van de Westcrschel de Van Zwieten drukte zijn stempel op de ruimtelijke orde ning in Zeeland en zocht daarbij vaak de confrontatie Hij laat zijn testament achter met het volbrengen van het Zeelandde bat. dat uitmondde in de strate gische visie voor Zeeland tot 2015. een gematigde groei met behoud van rust en ruimte in de groenblauwe oase analyse De opvolging van Hennekeij en Van Zwieten hoeft geen pro bleem te vormen Fractievoor zitter Jacques Suurmond en Statenlid Hans van Geesbergen kunnen zo doorschuiven Zij be schikken over voldoende erva ring - ze traden begin jaren ne gentig aan - en ambitie Binnen de PvdA is de opvolging van Bruinooge nog geen uitge maakte zaak. Bij de vorige Sta tenverkiezingen hebben de vrouwen een greep naar de macht gedaan, die ertoe leidde dat Leintje Vermeulen fractie voorzitter werd. Zii ambieert een GS-zetel, maar heeft in de politieke debatten nog niet overtuigd. Fini de Paauw is een andere (be reidwillige) kandidaat Hij ligt erg goed bij andere fracties De Zeeuws-Vlaming is bezig aan zijn tweede periode en beschikt over bestuurlijke ervaring als voorzitter van een landelijke belangenorganisatie voor ge handicapten Als directeur van Regie BV, die diverse taxibe drijven moest laten samenwer ken. heeft hij echter geen erg overtuigende indruk gemaakt en van de Zeeuwse Milieufederatie zijn door Gedeputeerde Staten afgewezen GS stellen vast dat er de afgelopen Jaren n dat er gee geweest? Van den Donk „Dat durf ik niet te zeggen In dc ne gentiende eeuw was het mode om relieken van bekende men sen te verzamelen Wij hebben het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, waaraan het hemd ooit is ge schonken. om documenten ge vraagd. maar die gegevens ont breken Alleen uit overlevering weten we dat het aan Michiel de Ruyter zou hebben toebehoord. Als dat waar is. is dat natuurlijk ontzettend leuk en in dat geval is dit hemd museaal fantastisch interessant In het kader van 'Het Zeeuws Museum op reis' is verder tot en met 13 mei een VOC-zwaard te zien. VLISSINGEN - Aluminiumproducent Pechiney Nederland in Vlissingen krijgt toestemming van de provincie om de fa briek ingrijpend te moderniseren Bezwaren van een bewoner in de Zeeuw: geen klachten over Pechiney zijn ingediend en d den is te veronderstellen dat de modernisering extra overlast voor de omgeving zal veroorzaken Met het afgeven van de milieuvergunning door de provincie is de laatste hindernis genomen De verwachting is dat nog dit voorjaar een begin kan worden gemaakt met ae modernisering Verbeteringen en aanpassingen ter waarde van 113 miljoen euro zorgen ervoor dat de productiecapaciteit met 25 procent toeneemt en de uit stoot van broeikasgassen sterk daalt. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 56-jarige vrachtwagenchauffeur uit Krabbendijke ver oordeeld tot zes maanden voorwaardelijke rijontzegging en 500 euro boete De man verleende op 7 december 2000 in Kou- dekerke met zijn vrachtauto geen voorrang aan een fietser Het letsel dat de fietser bij de botsing opliep liet zich aanvan kelijk niet zo ernstig aanzien. Later moest het slachtof fer als nog naar het ziekenhuis, waar hij aan zijn verwondingen overleed. MIDDELBURG - Een 20-jarige inwoner van Oost-Souburg is gisteren in Middelburg wegens vernieling en bedreiging con form de els veroordeeld tot veertig uur werkstraf De Soubur ger had 2 januari dit jaar het personeel van Budget Rent a Car in Goes bedreigd nadat hij zich als klant onheus bejegend voelde De man had bij het verhuurbedrijf voor twee dagen een auto gehuurd. Toen bij terugkomst bleek dat er een wiel dop kwijt was. was hij bang de volledige borg te moeten beta len en ging door het lint. Hij bedreigde het personeel en ver nielde een deel van de inventaris van dc /aak De ophef over de wieldop bleek ongegrond, omdat alleen de kosten van twintig euro in rekening werd gebracht. „Dergelijk gedrag kan met", zei de politierechter MIDDELBURG - Burgers, bedrijven en belangenorganisa ties kunnen meepraten overduurzameontw ïkkehng Dat ge beurt door middel van een reeks provinciale bijeenkomsten Voor Zeeland vindt die op 25 maart plaats in de schouwburg te Middelburg, vanaf 18 00 uur De bijeenkomst is onderdeel van de maatschappelijke verkenning van de NSDO, de Natio nale Strategie voor Duurzame Ontwikkeling Na afloop van de bijeenkomsten worden de resultaten van de maatschappe lijke verkenning aangeboden aan de Tweede Kamer MIDDELBURG - Officier van justitie A Fhkweert eiste gis teren in Middelburg tegen een 42-jarige inwoner van Schort vijftig uur werkstraf voor huiselijk geweld Politierechter A Janssens-van Kampen dacht er genuanceerder over Zij vond het schoppen en slaan op 8 cember vorig jaar niet bewezen, maar ze nam het de verdachte wel kwalijk zijn vrouw een duw te hebben gegeven waardoor zijten val w as gekomen De poli tierechter vond 25 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf een passende sanctie De vrouw had de aangifte willen intrek ken. omdat ze zelf vond het een en ander te hebben uitgelokt door de ruzie op het spits te drijven. Omdat de aangifte niet ingetrokken kon worden vroeg ze om vrijspraak. Bij het CDA is Hame van Wave- ren de coming man In zijn eer ste periode als Statenlid is hij direct opgevallen als sccondunt van fractievoorzitter Lukkie Nederhoed. Een voorstel van zijn hand om jonge delinquen ten hun taakstraf te laten ver vullen bi j de provincie, wordt nu uitgevoerd De partijen hebben ook de mo gelijkheid om buiten de fracties op zoek te gaan naar kandidaat- gedeputeerden Door het dua lisme maken gedeputeerden geen deel meeruitvan Provinci ale Staten. De kans dat zij dat ook doen. is echter te verwaar lozen De fracties hebben laten doorschemeren de eerste Jaren nodig te hebben om te wennen aan de nieuwe bestuurlijke structuur en cultuur door Harmen van der Werf VLISSINGEN - l>e Koninklijke Schelde Groep (KSG) gaat w erk aan het tw eede amfibisch trans portschip voor de Koninklijke Marine uitbesteden aan Damen Shipyard Galatz in Roemenie. Bij de Roemeense werf zal een grtxit deel van het casco worden gebouwd. Het is niet de eerste keer dat De Schelde werk voor de marine onderbrengt in Roemenie Ook de casco's voor twee nieuwe hy drografische vaartuigen komen van het zusterbedrijf uit de Da- men-groep Dat gebeurt om te bezuinigen De order voor dc hydrografische vaartuigen, waarmee de zeebodem in kaart wordt gebracht, kreeg de KSG begin dit jaar Het tweede amfibisch trans portschip dreigde, evenals de twee meetschepen, te duur te worden De KSG en het ministe rie van Defensie zijn er vervol gens in geslaagd de kostprijs te drukken Staatssecretaris Van Hoof van Defensie meldt deze week aan de Tweede Kamer dat overeenstemming is bereikt over de voorwaarden waaron der het schip gebouwd gaat woorden en voor welke prijs. De contractprijs is vastgesteld op 167,5 miljoen euro. prijspeil 2001 De meeste bezuinigingen zijn overigens niet gehaald door een groot deel van de cascobou w aan Roemenie uit te besteden, maar op het gebied van de tech nische installaties en de inrich ting van het schip Ook is dc bouwtijd bekort en is er gekozen voor 'een doelmatigere manier van ontwerpen' Staatssecretaris Van Hoof ver wacht dat het definitieve con tract voor het schip het tweede kwartaal van dit jaar kan wor den afgesloten. I)e ontwerpfase loopt tot 2004, de bouwfase van 2003 tot 2006 De proefvaart moet in 2006 beginnen en de of ficiële overdracht is halverwege 2006 gepland In 2007 moet het tweede amfibisch transport schip inzetbaar zijn Het tweede amfibisch trans portschip wordt groter dan de in 1998 te water gelaten Hr Ms Rotterdam Met een lengte van 177 meter wordt 'de nummer twee' 12 meter langer en met een breedte van 27,2 meter ongeveer één meter breder. De Koninklij ke Manne wil ecri tweede amfi bisch transportschip, omdat er internationaal een tekort be staat aan dat soort materieel Samen moeten de twee Neder landse schepen In staat zijn om in één keer een volledig uitge rust mariniersbataljon voeren en aan land te zetten Naast de 146 vaste bemannings leden kan 'de nummer twee' 550 personen onderdak bieden Nieuw is dal dit schip uitgebrei de commandofacilitciten krijgt voor een (inter)nationale staf van 400 personen In Navo-ver- band toestaat behoefte aan zo'n drijvend hoofdkwartier MIDDELBURG Dc rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 39-jarige inwoner an Twcl- lo veroordeeld tot twee jaar rij ontzegging. waars .»n zes maan den voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De man veroorzaakte op 17 maart vorig jaar het ongeval waaarbij drummer Chris Götte van Blnf om het leven kwam De TweUooaar keerde zijn auto op de Nicuwlandscwcg bij de afrit van Rijksweg A58. waardoor hij in botsing kwam met de motor van Götte die op de/elfde weg reed Götte overleed ter plaatse aan hersenletsel De rechtbank achtte dood door schuld bewe zen. (Advertentie) - liirrmrvict bnorgklachtrn informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17