PZC Strandseizoen 2001 was succes Vader van de Kleppermars PZC Seniorencomplex Het Bastion buigt zich over toekomst 15 Overlast bleef voor eerst in jaren weer binnen perken in Vlissingen -<r—) -]t.r"'n a*«jPia iki V ilt i '«Wr m rt\ L> r zet NST *1 ««w- -Ih-wsn Handtekeningen tegen bomenkap Hennepkwekerij blijkt dure grap VWO-leerlinge naar halve finale Paul Krugerstraat afgesloten Bloempotdief aangehouden Plan voor discotheek in Mortiere komt te vroeg agenda Celstraf voor stelende junk 'L'U'L9i OTMZ l'L9{ collecte woensdag 20 maart 2002 door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het afgelopen strandseizoen in Vlissingen kan voor het eerst in jaren weer suc cesvol worden genoemd. Door de verscherpte regelgeving en door daadkrachtig optreden is de overlast tot een minimum be perkt. Ook vrijwel al het onge wenste gedrag werd door de jtrandwacht of de gemeentelijk I toezichthouders beëindigd. De afgelopen jaren leken steeds meer mensen de verboden aan hun laars te lappen, ook als ze werden aangesproken op bij voorbeeld stuntvliegeren of het meenemen van een hond op het strand. In mei vorig jaar werden de gedragsregels aangescherpt en kenbaar gemaakt via infor matieborden Bovendien werd hoofd strandwacht Albert Dijk stra aangesteld als Buitenge- I woon Opsporingsambtenaar Hij kreeg de mogelijkheid pro ces-verbaal op te maken bij I overtredingen. „Aan de nieuwe regels en aan de mogelijkheid op te treden tegen overtredingen, is in de media ruimschoots aandacht besteed. Dat resulteerde al vroeg in het seizoen tot een opmerkelijke vermindering van verschillende overtredingen", staat in het jaarverslag Beheer Stranden Gemeente Vlissingen ..Met na- I me de overlast van honden op I het Badstrand en het Nolle- strand is aanzienlijk afgeno men De meeste hondenbezit- ters zijn uitgeweken naar de Vhssingse stranden richting Dishoek. Vliegeren 1 Bijna vijfhonderd mensen zijn in 2001 gewaarschuwd omdat hun hond op het strand liep. j Ruim honderdvijftig mensen waren tijdens gevaarlijke aflan dige wind met een bootje of I luchtbed in de zee. En meer dan j honderd personen werden aan gesproken op gevaarlijk vliege- ren Dijkstra heeft 38 keer proces-verbaal opgemaakt. Eén keer is een strandwacht met lichamelijk geweld bedreigd nadat een hondenbezitter was benaderd over het hondenver bod. De strandwacht zegt in het jaar verslag dat er een onderzoek moet komen naar de nieuwe ra ge kite-surfen. Daarbij worden surfers via een vlieger over het water en in de lucht worden ge trokken. Een Vlissingse kite- surfer werd vorig jaar door de wind meegenomen vanaf het strand tot over hotel Britannia Hij belandde in de Kenau Has selaarstraat. Het kite-surfen is verboden van 15 april tot 1 ok tober van negen uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. De strandwacht vindt dat onder zocht moet worden of deze vorm van recreatie nog verder aan banden moet worden gelegd. Ook wil het strandtoezicht een onderzoek naar de uitbreiding van fietsenstallingen. De hon derden fietsen en scooters die op drukke dagen rond de Nolledijk worden gezet, blokkeren regel matig de toegang voor hulp diensten. Het strandtoezicht heeft 565 keer eerste hulp bij ongevallen geboden Dat is ongeveer twee honderd keer meer dan in 2001 Dat wordt verklaard door het groter aantal stranddagen De hulp werd verleend bij kwallen- beten. splinters, botbreuken, snijwonden en aan mensen die onwel werden. Er zijn 38 men sen doorverwezen naar de huis arts, 26 naar het ziekenhuis en 12 keer werd de hulp ingeroepen van een ambulance Behalve voor ongelukken, rukte de strandwacht een paar keer uit om te voorkomen dat bad gasten met onplezierige vond sten werden geconfronteerd Zo trof de bemanning van de red dingboot in de zomer een varken aan dat in een staat van ontbin ding richting strand dreef. Om dat er veel mensen op het strand waren, is het varken op sleep touw genomen naar een afgele gen stuk strand De brandweer en gemeentcrrimging hebben het kadaver geborgen to De verscherpte regelgeving op de Vlissingse stranden blijkt vorig jaar vruchten afgeworpen te hebben. foto Ruben Oreel OOST-SOUBURG - Ongeveer negenhonderd inwoners van Oost-Souburg hebben een handtekening gezet uit protest te gen het kappen van twee oude eiken bij een basisschool aan de Van Visvlietstraat m het dorp Een buurman heeft last van de bomen De school heefteen kapvergunning gekregen. Valerie Scheper van de Stichting T\nn van Zeeland heeft dat gisteren meegedeeld De stichting vindt dal zeker een van de eiken be houden kan blijven na een goede snoeibeurt. De handtekenin gen worden waarschijnlijk aangeboden aan het gemeentebe stuur van Vlissingen. dat de kapvergunning afgaf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 48-jarige Vlissinger voor het bezit van een hennepkwekerij veroordeeld tot 120 uur werkstraf Een ontnemingsvordertng van 907 euro werd door de politierechter afgewezen, omdat ze vond dat verdachte in dat opzicht al voldoende was gestraft met de rekening van 3000 euro voor 'geleende' stroom die hij aan Delta Nutsbe drijven moet terugbetalen De Vlissinger had zich vorig jaar door koffieshophouders laten overhalen om een hennepkwe kerij te starten „Zij hebben alles bij mij thuis geïnstalleerd Ik heb daar geen verstand van De winst van de eerste oogst leverde 2000 gulden op. vertelde hij Daar bleef het bij. want op 24 december deed de politie een inval in zijn woning Daar werden 145 hennepplanten aangetroffen >ok bleek dut er stroom buitenom de meter was afgetapt. „U bent erin geluisd, maar wel zelf verantwoordelijk voor de ellende", merkte de politierechter op. MIDDELBURG - Johanneke Kranendonk, leerlinge VWO 5 van Nehalennia in Middelburg, doet zaterdag mee aan de hal ve finale public speaking competition for tchoob in Utrecht Ze vertegenwoordigt haar school en de provincie Zeeland Ie dere deelnemer houdt een speech van vijf minuten in het En gels over een zelf gekozen onderwerp. Johannekes docente Engels en een aantal leerlingen van Nehalennia zullen Johan neke supporten. De leerlinge won op 23 februari in de Stads- schouwbuig van Middelburg de Zeeuwse voorronde van de wedstrijd voor middelbarescnolieren. georganiseerd door het Genootschap Nederland-Engeland. Op zaterdag 6 april is de finale. VLISSINGEN - De noordelijke rijbaan van de Paul Kruger- straat in Vlissingen tussen de Bloem en la an en de Schelde- straat. is morgen tijdelijk afgesloten voor verkeer richting centrum De Singel wordt aangewezen als omleidingsroute Via de Scheldestraat en/of Brouwmaarstraat kan het verkeer richting centrum. De plantsoenendienst gaat van negen uur 's ochtends tot een uur 's middags in de Paul Krugerstraat, ter hoogte van de afsluiting met de De Lannoystraat, dne bomen planten De bomen worden met een dieplader aangevoerd en met een telescoopkraan op hun plaats gezet MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maandag op een dinsdag een 26-jange inwoner van Middelburg aange houden wegens diefstal van een bloempot en een fietszadel Tben de man de politieauto zag probeerde hij de bloempot te verbergen achter een geparkeerde auto Later bekende hij de bloempot te hebben weggenomen op de Veerscweg en het fietszadel op de hoek Nederstraat/Punt De man is ingesloten in Tbrentijd. MIDDELBURG - B en W van Middelburg vinden het nog te vroeg een uitspraak te doen over vestiging van een mega-disco- theek in de Mortiere. Het college antwoordt dat op schriftelijke vragen van GroenLinks. De fractie vroeg onlangs of de Bosschaartweg in het Mortiere- gebied geen geschikte plek is voor een grote discotheek en of het college de projectgroep Mortiere wilde vragen op zoek te gaan naar een exploitant. Aanleiding voor de vragen was STREEK ACTIVITEITEN r BIGGEKERKE Kaasboer Biggekerke. 9.00 12 00 uur Tossen. In$chri|vingtu* wtn8 45 9 00 uur MELISKERKE - Ons Huis. 13.30 uur. Bil- »sn «n beiaardensoos. OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14 00 uur Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 Jaar; SEROOSKERKE - Zandput. 13 30 uur Koersbal bil|arian en kaarten VLISSINGEN Wgkcentrum Open Hof. 13.30 uur Soosmiddag 50 plussers In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a. 13 30 16 00 uur Sociaal spreekuur REDACTIE MIDOEN ZEELAND Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel 101181484000 Fax (0118)470102 E-meil: redwalchig>p/c.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fsx 10118)470102 E-mail: redact i«g>p/c nl INTERNET www.pzc.nl E-mail web@prc nl het verzoek van een Vlissingse ondernemer aan de gemeente Middelburg om zich te mogen vestigen op Arnestein of Rams- burg. Het college besloot de aanvraag af te wijzen, omdat het een bedrijventerrein geen geschikte plek vindt voor een discotheek. B en W beloofden wel mogelijke locaties in kaart te brengen. Het college heeft nu geant woord dat GroenLinks te vroeg komt met vragen over vestiging van een discotheek De dienst Stadsontwikkeling heeft op dracht gekregen onderzoek te doen naar de vestigingsmoge- lijkheden van een disco „Aan gezien dit onderzoek zich in de voorbereidende fase bevindt, is het nog te voorbarig de project groep Mortiere te vragen een en ander concreet uit te werken en een geïnteresseerde exploitant te vinden MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Vlissingen pro beert al jaren op allerlei manie ren aan geld te komen om zijn dope te kunnen kopen. Dat bleek gisteren eens te meer op de zitting van de Middelburgse po litierechter. waar hij voor dief stal. vernieling en heling werd veroordeeld tot 27 dagen cel en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De Vlissinger kraakte in no vember vorig jaar in zijn woon plaats een aantal parkeerme- ters en verkocht gestolen boeken van een particulier aan een boekenwinkel in Middel burg om zijn hardnekkige ver slaving aan heroïne en cocaïne te kunnen bekostigen. De boeken zei hij in Vlissingen in dozen bij het afval te hebben gevonden. De vindplaats lag op enige afstand van de gedupeer de verzamelaar. De eigenaar zag een aantal van zijn boeken terug in een boekenwinkel in Middel burg. Ook was een deel van zijn verzameling naar een boekenbeurs gegaan Hij claim de een schade, die tot 306 euro als voorschot werd toege wezen. Officier van justitie A Flik- weert had sterke de indruk dat verdachte de boeken had gesto len, maar hij kon dit vermoeden niet hard maken. Wel achtte hij de heling bewezen De politie rechter volgde de door hem ge- eiste straf. door Anneke van Waarden-Koets Een borstbeeld, een pet, een sabel, onderscheidingste kens. dirigeerstokken. de Klepperman» en het Zeeuws Volkslied. Dat hoort allemaal bij Jan Morks en is te zien in het Zeeuws Archief tijdens de tentoonstelling 'Er zit muziek in geschiedenis !'(25 maart-22 juni). In de Zeeuwse muziek geschiedenis neemt Jan Morks een vooraanstaande plaats in. Jan Morks werd geboren in Dordrecht in 1865 Hij toonde al op jeugdige leeftijd talent voor muziek. Net negen jaar oud werd de jonge Morks lid van het stedelijk schutterijk orps in zijn geboorteplaats Na een studie aan de Rotterdamse muziekschool van Itoonkunst, ging hij in 1889 terug naar Dordrecht, waar hij het beroep van muziekleraar en organist uitoefende In 1891 nam Morks de benoeming van dirigent van het schutterijkorps van Mid delburg aan Het schutterskorps was in 1815 opgericht toen bij Ko ninklijk Besluit een dienst doende schutterij in Middel burg werd ingesteld. Het korps was in de negentiende eeuw erg populair onder de bevol king Maar pas onder de bezie- jende leiding van Jan Morks zou het muziekkorps zijn glo rietijd beleven Opheffing In 1907 werd de dienstdoende schutterij opgeheven Onmid dellijk werd vanuit de burgerij actie ondernomen om het po pulaire korps te behouden Op instigatie van vijf vooraan staande muziekminnende Middelburgers (Snijders, Den Bouwmeester. Hioolen. Noske en Alberts) werd de vereni ging Het Middelburgsch Mu ziekkorps opgencht Alle veertig leden van het schutterijkorps verklaarden zich bereid onder dezelfde voorwaarden en regels als on der het schuttenjkorps onder het nieuwe verenigingsbe stuur door te gaan Jan Morks bleef directeur van het korps Het Middelburgs Muziekkorps verwierf faam in binnen- en buitenland 's Zomers verzorg de het korps gewijde concerten op het Abdijplein Deze con- DO*D*ICM7 16 JUN Links, Jan Morks op jeugdige leeftijd hij het schutterijkorps van Dordrecht. Rechts, Jan Morks als componist en dirigent van het Middelburgs Muziekkorps. certen werden buitengewoon druk bezocht. Het belang van de Abdijconcerten werd nog eens onderstreept door het feit dat het carillon van de Lange Jan tijdens de gewijde concer ten werd stilgezet Ging een gepland concert wegens om standigheden niet door, dan werd dat kenbaar gemaakt door het plaatsen van vlagge tjes op de Abdijtoren Ook de concerten in het Schuttershof, op het Noordbolwerk en op het Molenwater in de Muziektent waren populair bij de Middel burgse bevolking En natuur lijk luisterde het Middelburgse Muziekkorps menige feestelij ke gelegenheid in Middelburg op Beiaardier Behalve dirigent van het Mid delburgs Muziekkorps was Jan Morks ook stadsbeiaar- dier. Hij voorzag hij het caril lon twee keer per jaar van vier nieuwe melodietjes en be speelde elke donderdag een uur lang de klokken van de Abdijtoren Morks heeft vele muziekwer ken gecomponeerd Uiteraard schreef hij werken voor har moniegezelschappen. maar hij componeerde ook vele stukken voor kinderen Vooral massale optredens met kinderen bij speciale gelegenheden hadden zijn voorliefde Zo werd zijn bekende Kleppermars of Mar- cia Castagnole door honder den kinderen op Koninginne dag 1905 uitgevoerd De première was een groot succes Later zou Morks daarover zeg gen „Nooit heb ik kunnen denken dat die mars. die ik zo eens in een verloren half uurtje schreef, zo populair zou wor den Samen met Chris Mazure van de Middelburgse Gymnas tiek- en Schermvereniging Medioburgum maakte Morks de Zeeuwse Reien De dames afdeling van Medio en het Middelburgs Muziekkorps ga ven met deze dansen en muziek uitvoeringen in binnen- en buitenland Zoals meerdere musici in Zee land had Morks een band met de vrijmetselarij. Voor de broederschap die een lange muzikale traditie kent. com poneerde hij vijf liederen voor alt en orgel En hier mag niet onvermeld blijven dat Jan Morks de melodie van het Zeeuws Volkslied componeer de. Borstbeeld Vanwege verslechtering van zijn gezichtsvermogen zag Morks zich in 1925 gedwongen ontslag te nemen Hij overleed in 1926.slechts61 jaaroud 7Vr nagedachtenis aan deze veel zijdige musicus werd een straal naar hem genoemd en maakte kunstenaar A Frans*' een bronzen borstbeeld van Morks, dat in 1928 in de nabij heid van de Muziektent op het Molenwater werd geplaatst Het beeld is in verband met de herinrichting van het Molen water tijdelijk verwijderd. Naar verwachting zal het te gen het eind van ait Jaar weer bij de Muziektent worden te ruggeplaatst Mensen die niet zolang kunnen wachten, kun nen het borstbeeld van 25 maart 22 juni bewonderen in het Zeeuws Archief, waar het een prominent onderdeel vormt van de tentoonstelling 'Er zit muziek in geschiede nis door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De vraag naar geschikte woningen \oor oude ren groeit. Op het Middelburgse bolwerk staat een complex dat plaats biedt aan 42 mensen. Het Bastion ligt beschut, lussen het groen en toch dicht hij de stad. Even werd de idylle verstoord. De woningen leken te moeten verdwijnen Het plan lijkt nu van de baan. Bew oners S. Bal en A. van Vrouwerf vertellen over hun woningen. Bal is voorzitter van de bewo nerscommissie Van Vrouwerf heeft jarenlang het beheer van de woningen gedaan Mensen wonen met veel plezier in het complex, leggen ze uit. „Er gaat nooit iemand weg zegt Bal „Behalve als het echt niet meer gaat Dat iemand gewoon ver huist. heb ik nog nooit meege maakt Als je hier een week bent. is het net alsof je hier al ja ren woont." Veel extra voorzie ningen zijn er niet Mensen kunnen een alarm huren en de thuiszorg komt aan huis. Verder zorgen de bewoners voor elkaar Het Bastion bestaat uit drie blokken met beneden- en bo venwoningen De plattegrond van het complex heeft de vorm van een driehoek, de punt wijst naar de Veersesingel Tussen de blokken is een grote binnentuin. Voor de woningen liggen kleine tuintjes De planten beginnen al flink uit te lopen „Dat daar wordt het hortensiastraatje ge noemd". wijst Bal „Die bloeien in allerlei kleuren Arbo-eisen Even was er sprake van dat Het Bastion tegen de vlakte zou gaan .Er zijn plannen geweest maar die zijn terug gedraaid en in een la verdwenen", zegt Van Vrouwerf Nu is er een werk groep opgencht die zich buigt over de toekomst van Het Bas tion „De bouwwinkel heeft de bouwkundige staat onder zocht", vertelt Bal. „Er is niets mu met de woningen Ze vol doen alleen niet meer aan de ar- bo-eiaen .Maar als je heel Mid delburg doorgaat, ts er eigenlijk geen één seniorenwoning van aie leeftijd meer die daaraan voldoet Of de woningen moe ten worden verbouwd of gere noveerd. wordt nog onderzocht Sloop zou eeuwig zonde zijn. betoogt Van Vrouwerf „Dan sloop je een unieke woonlocatie voor ouderen. We zitten hier op een mooie plek De mannen met geld zouden hier graag flats wil len neerzetten Bal .Dertig Jaar geleden hadden ze gewoon gezegd eruit Tben duidelijk werd dat de verhuurder plannen had met de woningen, heeft ie dereen zich georganiseerd ..Binnen éën dag was iedereen lid van de Huurdersvereniging Middelburg zegt Bal „Dat hadden ze daar nog nooit mee gemaakt Hoewel de woningen verhuurd worden door een protestantse stichting, wonen er mensen met uiteenlopende achtergronden in Het Bastion „Van humanist tot communist en van hervormd tot katholiek", vertelt Van Vrou werf De onderlinge solidariteit is groot „Mensen doen bood schappen voor elkaar, doen de post en brengen eten rond En ze letten op. Als er bij iemand laat licht brandt, gaan ze 's morgens even kijken Bal vult aan ..Mijn buurvrouw zegt altijd als je jang bent. doe je eerst och tendgymnastiek Er liggen dan zo 35kaarten op de mat. En we hebben hier 42 bewoners Het contact tussen bewoners wordt bewust gestimuleerd „Als mensen hier komen", zegt Bal „Dan vraag ik of ik iets voor ze kan doen Een schilderijtje ophangen bijvoorbeeld. Dan durven ze de volgende keer zelf iets te vragen.In andere centra is dat wel eens anders, vertelt Van Vrouwerf ..Daar zijn men sen die hun buren niet eens ken nen." In de gezamenlijke ruimte, die ook dienst doet als wijkcentrum worden regelmatig activiteiten georganiseerd „We hebben 250 l>ezoekers per week" zegt Van Vrouwerf trots „Het loopt hier gewoon, als je iets organiseert De sleutel tot het succes is dat er niet betutteld wordt door bui tenstaanders. De sjoelclub en de biljartclub regelen alles onder ling ..Die maken zelf wel uit wat hier gebeurt De eigen in breng. dat la belangrijk Ik heb het op poten gezetmaar je hoeft nergens naar om te kijken De twee mannen lijken vertrou wen te hebben in de goede af loop „Ik ga hier nooit meer weg'zegt Bal stellig Nationaal Reumafonds Oostkapel Ie 1149.86. Sint Laurens 688 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15