Israël weg uit Palestijns gebied PZC Homofiele politiecommissaris onderuit door rechts dagblad Belgisch politicus Van der Biest pleegt zelfmoord Huisvuil barometer van crisis in Argentinië Meerderheid inwoners van Oost-Europa is voor EU-lidmaatschap Blanke boer vermoord in Zimbabwe VS dreigen hulp aan Joegoslavië te staken Inspanningen Amerikaanse gezant Zinni lijken zinvol Inwoners Gibraltar willen Brits blijven VN-commissaris Robinson vertrekt Duitser doodt vrouw en kinderen Schrijfster Luise Rinser overleden Journalist zaak-Schafthuizen vri j Zwerver eet zeldzame vogel op Levenslang voor brandstichter hostel Australië dinsdag 19 maart 2002 door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Zelfs voor vuil nismannen staat de werkgele genheid op de tocht in het eco nomisch zwaar geplaagde Argentinië. Het huisvuil loopt in volume scherp terug en is een perfecte indicator van de ex treem magere tijden die het land meemaakt. In de hoofdstad Buenos Aires - ooit vleiend het Parijs van Zuid- Amerika genoemd - is de hoe veelheid vuilnis de laatste twee jaar met maar liefst 25 procent verminderd. Maar de crisis weerspiegelt zich ook in de samenstelling ervan. Luttele jaren geleden viel aan het huisvuil nog af te lezen dat Argentinië veruit het rijkste land van het continent was. liet afval harstte altijd van de etensresten. Argentijnen heb ben nooit een gewoonte ontwik keld om voedsel te bewaren, er was immers een overvloed aan eten in de graanschuur van Zuid-Amerika. „Vroeger trof ik fruit en hele broden aan tussen het huisvuil. Zelfs driekwart volle flessen li monade vormden geen uitzon dering. Vandaag de dag tref ik praktisch niets meer van mijn gading aan. Het leven op straat is moeilijk, erg moeilijk", ver zucht Esteban (45). Twee jaar geleden werkte hij nog als administratief mede werker op een universiteit, maar sinds hij zijn baan kwijt raakte. heeft hij geen dak meer boven zijn hoofd. Ook voor de ophalers van oud papier, aluminium blikjes en glas valt er steeds minder te ver dienen aan het huisvuil. „Vorig jaar kon je van dit werk nog overleven. Nu is het armoe de troef", vertelt Cristina 1*5- cano. Zij staat aan het hoofd staat van de Coöperatie El Ceiho waarin enkele honderden 'afvalschei- ders' samenwerken, l*%cano schat het aantal verzamelaars van dit soort afval alleen in de hoofdstad al op honderddui zend. c,pd van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israëlische troepen trekken zich vanoch tend terug uit alle autonome Pa lestijnse gebieden die ze nog bezet houden. I)at heeft het mi nisterie van Defensie gister avond verklaard. Morgen hervatten Israëlische en Palestijnse functionarissen ge sprekken over een staakt-hel- vuren. De inspanningen van de Amerikaanse gezant Anthony Zinni lijken hiermee vruchten af te werpen. De gezant is in Israël en de be zette gebieden om een bestand te regelen. De Israëlische minis ter van Defensie Bon Eliëzer zei gisteren dat 'we dichtbij een be stand zijn'. Palestijnse en Israë lische commandanten praten daarom morgen verder. De eerste voorwaarde voor een bestand is voor de Palestijnen de Israëlische terugtrekking uit gebieden die als autonoom te boek staan en waar het handha ven van de openbare orde in handen zou moeten zijn van de belaagde Palestijns veiligheids troepen. Tal van deze gebieden zijn re centelijk met bloedige aanval len ingenomen door de Israëli sche strijdkrachten. Maar die trekken zich volgens het minis terie van Defensie vanochtend terug Het gaat in de eerste plaats om stukken van de Gaza- strook en een gebied bij Bethle hem. Cheney Behalve de Amerikaanse ge zant, is gisteren ook de vice-pre sident van de VS, Dick Cheney, in Israël geweest. Cheney deed de joodse staat aan ter afsluiting van zijn elfdaagse reis door de regio. De reis was bedoeld om Arabisch begrip te kweken voor een rigoreuze aanpak van het Iraakse bewind van Saddam Hoessein. Maar de Arabische staten hebben duidelijk laten weten geen aanvallen op Irak te willen en steunen die dan ook niet. Saudi-Arabië weigert naar verluidt iedere medewerking aan aanvallen op Irak of andere islamitische landen. Saudi-Arabië zal op Arabische topconferentie eind deze maand in Beiroet zijn vredesvoorstel voor de Palestijnse kwestie voorleggen aan een 'welwillen de' vergadering van Arabische staten, meent de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken Ahmed Maher Het voorstel biedt Israël erkenning van de hele Arabische wereld in ruil voor de terugave van alle sinds 1967 bezette gebieden. Dit oude thema van 'land voor vrede' is door Israël nooit serieus geno men, vooral omdat het niet alle gebieden wil teruggeven. Het Saudische plan gaat ervan uit dat ook het Arabische Oost-Je ruzalem teruggaat naar de Pa lestijnen. Uiterst dramatisch De toestand in de door Israël be zette gebieden is, ondanks de positieve signalen rond gezant Zinni, uiterst dramatisch. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Kofi Annan, heeft zich in krachtige termen over de Israëlische bezettings macht beklaagd. In een gisteren opgedoken brief aan de Israëlische premier Sha ron schrijft Annan dat het Isra- elsiche optreden alles heeft van een 'totale en conventionele oorlog'. afp/anp/efe GIBRALTAR - Demonstranten zwaaien vlaggen van het Verenigd Koninkrijk en (iibraltar tijdens een betoging tegen de gesprekken tussen Groot-Brittannië en Spanje over de toekomst van de kroon kolonie. Ongeveer 25.000 van de 30.000 inwoners van Gibraltar gingen gisteren de straat op. Ze vrezen dat Londen zich bereid ver klaart de zeggenschap over de kroonkolonie te delen met Madrid. De premier van Gibraltar. Peter C'aruana, zei gisteren dat het aan de bewoners van de rots is om over hun toekomst te beslissen en niet aan de regeringen van Spanje en Groot-Brittannië. (iibraltar w erd in 1713, bij de Vrede van Utrecht. Brits grondgebied. Madrid wil de rots terug, maar de bewoners zijn er fel op tegen. Gibraltar is een vrijhandelszone en een belastingparadijs. Mede daardoor is het ge middelde inkomen veel hoger dan in Spanje. foto A.Carrasco Ragel/EPA GENEVE - De Hoge Commissaris voorde Mensenrechten van de Verenigde Naties. Mary Robinson, zal zich niet kandidaat stellen voor een tweede termijn. Haai aanstelling loopt in september af. Robinson ts meermalen bekritiseerd, zowel vanuit Washington als vanuit Moskou De voormalige president van Ierland, die haar eerste termijn in 2001 al met een jaar verlengde, kondigde gisteren haar af scheid aan in een toespraak tot de jaarlijkse vergadering van de VN-Commissie voor de Mensenrechten in Genève Robinson erkende dat haar visie op mensenrechten voor som mige landen onprettig was. maar zei dat zij daarbij werd ge steund door VN-secretans-generaal Annan afp/rtr ROME - Een 63-jange Duitser heeft zijn vrouw en twee ge handicapte kinderen in een bos bij de Italiaanse kustplaats Anzio gedood Later heeft hij in een psychiatrisch ziekenhuis in dezelfde plaats zelfmoord gepleegd De lichamen zijn gisteren gevonden Na zijn daad reed de man midden in de nacht met zijn auto naar het ziekenhuis in Anzio. waar zijn kinderen werden behandeld Hij liep naar de derde verdieping en wierp zich van het balkon Volgens de politie heeft de man in een brief aan een maat schappelijk werker laten weten dat hij zijn kinderen zou do den omdat hun problemen hem te veel pijn deden rtr/afp UNTERHACHING - De Duitse schrijfster Luise Rinser is zondagmiddag op 90-jarige leeftijd In een verzorgingshuis in Unterhaching in Beieren gestorven. Ze stierf aan een hart aanval. Rinser, die getrouwd is geweest met de componist Carl Orff kreeg bekendheid met boeken als Die Starkoren (1948) en de autobiografie Mitte des Lebens 1951Haar eerste boek Die glasemen Ringe (1940). over het opgroeien van een meisje in een haar vijandige wereld, werd door de nazi's verboden Rinser heeft zich heel haar leven met politieke kwesties inge laten Zij zat gevangen onder de nazis Later was zijactiefin de strijd tegen de kernbewapening dpa GENT - Justitie in Gent heeft rechtbankverslaggever Josë Masschelin van het Vlaamse dagblad Het laatste Nieuws gis teren op vrije voeten gesteld Masschelin was aangehouden, omdat hij zou hebben betaald voor informatie over seksueel misbruik van een minderjarige door Joop Schafthuizen, de partner van auteur Gerard Row De aanhouding had vonge week donderdag plaats na een klacht van Schafthuizen De ouders van een dertienjarige buurjongen van Schafthuizen en Reve zouden tegen alle re gels in informatie hebben verstrekt aan de verslaggever Schafthuizen gaf het seksueel misbruik van de jongen eerder toe Reve's partner weigert verder alle commentaar anp MOSKOU - Een 50-jange Russische zwerv er is opgepakt na het verorberen van een zeldzame vogel in de dierentuin van Novossibirsk De vogel had <i n waarde van ruim 7000 euro, zo meldde het persbureau RIA gisteren De vogel, een Japanse kraanvogel, was vorige week verdwe nen. De zwerver zou de volière zijn binnengegaan om het zeld zame diertje, met witte veren en een rode kopte stelen In alle dierentuinen in Europa en Rusland leven er nog maar twee honderd van deze soort. afp van onze redactie buitenland BRUSSEL - Een kleine meer derheid (59 procent) van de in woners van de dertien kandi daat-lidstaten van de Europese Unie. ondersteunt toetreding van hun landen van harte. Tweederde zou in een referen dum stemmen voor het lidmaat schap. Dat blijkt uit een opiniepeiling onder 12.500 inwoners van de dertien, vooral Oost-Europese kandidaat-EU-leden. BRISBANE - Een rechtbank in Brisbane heeft gisteren de 38- jarige Australiër Robert Paul I<ong veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf wegens moord op een Australische tweeling en brandstichting. De man stichtte in juni 2000 brand in een hostel in Australië waarbij vijftien rugzaktoeris ten om het leven kwamen, onder wie twee Nederlanders I-ong, een fruitplukker, moet tenminste twintig jaar van zijn straf uitzitten. De Australiër werd afgelopen vrijdag schul dig bevonden door een jury, waarna de rechter gisteren de strafmaat bepaalde Veel buitenlandse rugzaktoens- ten die aanwezig waren bij de brand en het inferno overleef den. kwamen terug naar Au stralië om tegen Ixmg te getui gen. Zo ook Rob Jansen, een van de Nederlandse overlevenden. Hij stortte in nadat de jury Long schuldig verklaarde. De burgemeester van Childers, Bill Th-vor. schoot Jansen te hulpen troostte hem Op de fata le avond van 23 juni 2000 zat het Palace Backpackers Hostel vol met rugzaktoeristen die hielpen bij het fruitplukken in Childers. zon 300 kilometer van Bnsba ne In totaal overleefden 69 mensen de brand. Vijftien men sen konden niet wegkomen vanwege piepkleine raampjes Tijdens de rechtszaak bleek dat het brandalarm enige weken voor de brand was uitschakeld, omdat het niet goed werkte De fruitplukker kwam tot zijn daad na ruzie met de hosteleige- naar. anp De Roemenen en Bulgaren zijn het meest enthousiast over de Europese Unie, met een steun van 80 respectievelijk 74 pro cent voor het EU-lidmaatschap Deze landen behoren echter ze ker niet tot de groep die zich die in 2004 al bij de EU kan aanslui ten. Ook onder de Turken is de Euro pese Unie populair. Met een steun van 59 procent van de be volking staat Turkije op de vier de plaats als het gaat om hun liefde voor Europa, hoewel er met het land zelfs nog niet eens onderhandelingen over een eventueel lidmaatschap worden gevoerd Polen. Tsjechië. Hongarije. Slo wakije, Slovenie. Estland. Let land. Litouwen, Cyprus en Mal ta zijn de andere kandidaat- landen. In alle dertien staten te zamen, denkt 69 procent van de bevolking dat de EU zelf gebaat is bij uitbreiding. Een meerder heid van 65 procent noemt de uitbreiding van de unie met Oost-Europese landen 'natuur lijk' en 'geografisch en histo risch verantwoord', zo blijkt uit de zogeheten Eurobarometer- peiling Volgens de EU-regeringsleiders vindt de uitbreiding met de tien zekere kandidaten in 2004 plaats. De bevolking van die landen denkt er ook zo over. Al leen in Turkije, Roemenië en Bulgarije, die vooralsnog geen uitzicht hebben op een lidmaat schap, rekent de bevolking erop volgend jaar al bij de EU te ho ren In de dertien landen is het ver trouwen het grootst in het leger (66 procent) en de politie, waar 65 procent van de bevolking po sitief over is. Van alle onder vraagden zegt 86 procent Engels de belangrijkste taal te vinden naast de moedertaal Een groep van 58 procent noemt Duits de tweede belangrijke buitenlandse taal Slechts 17 procent van de 12 500 'nieuwe Europeanen' dicht het Frans enige positie van belang toe ANP Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Hir/eUojwU/Mi IQ2A.442I BV Kjpelk Tel 01 IJ-342-ISI. (u 011V uu van onze redactie buitenland HARARE - Een blanke boer is gisterochtend vermoord vlak bij zijn boerderij. Naar ver luidt werd hij aangevallen door ongeveer twintig mensen die zijn boerderij hadden be zet. en zogenoemde 'oorlogs veteranen'. Een woordvoerder van de boe renbond CFU zei dat het lijk van de boer op zijn boerderij werd gevonden. 40 kilometer ten zuidwesten van Harare. Hij was door het hoofd gescho ten Het is de tiende blanke boer die is vermoord sinds aanhan gers van president Moegabe twee jaar geleden illegaal boerderijen van blanken be gonnen te bezetten Veel van deze bezettingen werden uit gevoerd door gewapende oor logsveteranen De president en zijn ZANU-PF partij moe digden de bezettingen aan. Hulp Volgens ii'n vakbondswoord voerster had de boer, die alleen thuis was. gisterochtend de politie en buren om hulp ge beld De politie kwam echter niet opdagen. Enkele uren la ter werd hij door een mede werker gevonden. Het lichaam van de Zimbabwaanse Terry Ford ligt ondereen laken, zijn hondje w il van geen w ijken wit in foto AP Moegabe werd zondag be ëdigd voor een vijfde termijn als president. CR' oppositie en westerse landen boycotten de plechtigheid wegens het on eerlijke en frauduleuze ver loop van de verkiezingen De belangrijkste tegenstander van Moegabe, MDC-ieider "Divangirai. betitelde de ver kiezingen als 'diefstal op klaarlichte dag' rtr/afp door Harm Harkema LONDEN - Een openlijk homo fiele politiecommissaris die zegt dat hij sympathie koestert voor het anarchisme en aan de wieg staat van de liberalisering van het softdrugsgehruik in Enge land. Brian Paddick, de blanke poli- tiebuas in de zwarte Londense wijk Bnxton, had kunnen ver moeden dat het Engelse estab lishment hem een kunstje zou flikken. Gisteren was het zo ver De 43- jange commissaris, die door be wonersorganisaties in Brixton op handen wordt gedragen, is door zijn superieuren van de Metropolitan Police van zijn post gehaald en in een onschul dige administratieve baan ge stopt. Reden was een publicatie in het reactionaire zondagsblad The Mail on Sundaydie een fanatie- ke campagne voert tegen libera lisering van het softdrugsbe leid. Volgens beproefd Engels recept betaalde de krant de ex- vriend van de commissaris 160 000 euro voor de onthulling dat ze samen, in het huis van commissaris Paddick, wel hon derd joints hadden gerookt Ook vertelde de ex aan de krant dat hij in afwachting van een zaak voor een straf rechtbank op borgtocht vrij was. t<**n de lief desrelatie met Paddick begon Paddick wist dat, maar had dat - in strijd met de reglementen - nooit aan zijn dienst gemeld. En verder zou Paddock geregeld homo-sauna's bezoeken en vluggertjes hebben in openbare gelegenheden Paddick onthulde aan de Lon dense krant Evening Standards gisterochtend de lijfspreuk van zijn ex, waarmee hij vijf jaar heeft samengewoond „Wraak is een gerecht dat het best koud kan worden opgediend De commissaris ontkende ver der alle 'beschuldigingen Be- halve, naar verluidt dan. dat hij zijn ex thuis had toegestaan cannabis te roken Hoogstwaar schijnlijk is dat hem nu fataal geworden Een politiecommis saris bij wie thuis -het verbo den- cannabis gerookt wordt, dat kan immers niet. lilind!><iiiKcr Dat The Mail on Sunday hem wenste te slachtofferen, heeft volgens Paddick twee redenen „Ten eerste politieke Ik ben in het verleden vals geportret teerd als een soort uiterst link se blindganger, ten tweede is er van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische oud- m mist er Alain Van der Kiest, verdachte van de moord op de vroegere socialistenleider An dre Cools, heeft zondagavond zelfmoord gepleegd. Dat is gisterochtend bekendge maakt De al lange tijd zwaar depressieve Van der Biest nam in de woning van zijn moe der in het WaalseGrèce-Hollog- ne een* overdosis medicijnen in. De vroegere minister van Pensi - oenzaken liet alleen een af scheidsbrief aan zijn vrouw na. Met de dood van Van der Biest komt de ware toedracht over de moord op Cools in 1991 waar schijnlijk nooit meer aan het licht l^inge tijd is Van der Biest door politie en justitie gezien als de uiteindelijke opdrachtgever voor de moord op zijn vrwgere politieke peet vader Van der Biest werd 58 jaar Hij werd in 1996 al aangehouden als mogelijke opdrachtgever Na enkele weken kwam de socialist echter weer vrij Wel werd toen een procedure begonnen om hem te vervolgen voor wanbe heer op het Waals ministerie voor Openbare Werken Daar voor heeft hij uiteindelijk ook een jaar vastgezeten Van der Biest zou opdracht heb- l>en gegeven voor de moord op Cools omdart deze hem niet wil de herbenoemen als minister, zo luidt de theorie van politie en justitie In verband met de moord werd hij eind vorig jaar opnieuw voor korte tijd aange houden. Later dit jaar zou het tot een proces mi>eten komen Van der Biest heeft zijn on schuld altijd volgehouden In een afscheidsbriefje aan zijn vrouw schrijft Van der Biest „Ik wil dat mijn lijdensweg stopt' Vergeef me Ik ben onschuldig Het woord onschuldig is onder streept Het bnefje. dat geschreven is op papier van het Belgisch parle ment, is gistermiddag door de advocaat van Van der Biest openbaar gemaakt I >at gebeur de op verzoek van de weduwe van Van der Biest anp mijn homoseksualiteit Ik heb zelden zo'n staaltje openlijke homohaat meegemaakt als nu." Was Paddick zo maar ergens een commissansje geweestdan had The Mail on Sunday er vrijwel zeker geen grof geld voor over gehad om hem onderuit te ha len, en om er bovendien de voor pagina mee te vullen Paddick echter staat aan de wieg van de verbazingwekkend snel om zich heengnj|H*nde liberalisering van het so ft-drugsbeleid in het tot voor kort zeer strenge Enge land Op zijn initiatief wordt sinds midden vorig jaar geëxperi menteerd met een bijna Neder landse aanpak van cannabisbe- zit: zij die gepakt worden met cannabis, worden niet meer ge arresteerd maar krijgen louter een waarschuwing gpd van onze redactie buitenland WASHINGTON - I>e Verruigde Staten hebben gedreigd de geldkraan naar Joegoslavië dicht te draaien als het land niet meer meewerkt aan het Joego- slavië-Tri bunaal. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Colin Powell gisteren nu een onderhoud met hoofdaanklaag ster Carta del Pon te van het in Den Haag gevestigde VN -hof De regering Bush moet uiterlijk 31 maart een beslissing nemen of Belgrado heeft voldaan aan de eisen die de VS hebben ge steld over het meewerken met het Joegoslavië-Tribunaal en het vrijlaten van Kosovo-Alba nezen uit Servische gevangenis sen Mocht het oordeel negatief uitvallen, dan loopt het Balkan- land een bedrag van 40 miljoen dollar mis. Ook kunnen de Ver enigde Staten steun van de We reldbank en het Internationaal Monetair Fonds blokkeren Na zijn gesprek met Carla del Ponte verklaarde Powell gisteren op de hoogte te zijn van het gebrek aan Joegoslavische medewer king met het tribunaal Was hington zal volgens Powell zijn inzet verdubbelen om archief materiaal toegankelijk te ma ken en om ervoor te zorgen dat gezochte functionarissen wor den uitgeleverd Het Amerikaanse ultimatum doet denken aan dat van afgelo pen jaar Belgrado besloot te elf der ure oud-president Milosevic uit te leveren na druk uit de Ver enigde Staten. Het land dreigde geen cent naar het Balkanland te sturen als het niet meer mede werking verleende met het tnbunaal Diplomalen verklaarden afge lopen week te verwachten dat kort voor 31 maart verscheidene gezochte functionarissen door Belgrado zullen worden uitge leverd aan het Joegoslavië-Tri bunaal rtr/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5