PZC ;eeland f5 Zeeuws-Vlaams geld redt Prolion Burgemeesters verjaren tegelijk 3VO Hulst vindt verlaging snelheid ook niet ideaal Gimbrère Racistische leus op schuurtje Clinge Vogelwaarde houdt aansluiting op N61 via Schoolstraat 2 JU cr ZLTO wil proefproces tegen verplicht grazen Ongestraft dronken rijden in Cadzand Parkeermeters Antwerpen weigeren dienst VSP Investments neemt groot belang in aandelenpakket zeeuwse almanak Geschenk ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 19 maart 2002 door Frank Gijsel ANTWERPEN - De stad Ant werpen kampt met een groot parkeerprobleem. Het grootste deel van de opgestelde par keerautomaten weigert dienst, zodat de inkomsten voor het stadsbestuur beneden de ver wachtingen blijven. Tijdens de maanden januari en februari werkte ruim zestig procent van de meters niet Tussen half januari en half februari kwamen 336 meldin gen binnen van meters die mankementen vertodnden, in een gebied waar er 550 staan. Het grootste euvel doet zich voor tijdens het verwerken van euromunten. Niet alle meters accepteren de munten van twee euro. De inkomsten zijn met 35 procent gedaald. In 1997 werd nog 3 miljoen euro binnengehaald. In 2000 kwam er 2.4 miljoen euro in kas. Vorig jaar was het nog een kleine an derhalf miljoen euro. De top- maanden zijn juli en augustus, de tijd dat nietsvermoedende toeristen toch hun geld in de automaten stoppen en de meter niet zien verspringen. De in woners van Antwerpen weten ondertussen wel beter. Ze plaatsen hun auto bij een meter en gaan er vanuit dat het appa raat het toch niet doet. Daarbij komt nog dat de controle ge brekkig is Het stadsbestuur is ondertus sen wakker geworden. Nog dit jaar worden vijftig nieuwe hulpagenten aangesteld om controles te verrichten en de inkomsten voor de stad weer op te schroeven. door René van Stee SCHOONDIJKE - Het red dingsplan voormelkrobotfabri- kant Prolion in Schoondijke komt grotendeels uit Zeeuws- Vlaamse koker. Naast de Fries land Bank NV (10 procent) en toeleverancier Tonnis/. Galek (7,1 procent) krijgt VSP Invest ments BV' een belang van 42,9 procent in het aandelenkapitaal van Prolion. Investeringsgroep VSP is in handen van rederij Vroon in Breskens (25 procent). Summa NV (37,5 procent) - met als aan deelhouders de pionier van de Nederlandse pornografie en voormalig Sluissenaar Gerard Cok, zijn dochter Miranda en zijn schoonzoon Karei van de Klok - en Guido Dumarey (37,5 procent), een Belgische toeleve rancier van Prol ion. De investeerders steken 12,5 (Advertentie) DONDERDAG 21 MAART TOEGANGSBEWIJZEN GRATIS VERKRIJGBAAR IN ONZE ZAAK LANGE DClfT 16 MCDElBURG TEL NO 0118 612036 miljoen euro in het noodlijden de bedrijf. Summa neemt hier van bijna 5,4 miljoen voor zijn rekening. „VSP is opgericht om te participeren in Prolion. Het bedrijf bezit een enorm potenti eel. Verder zien de drie deelne mende partners enorm veel mo gelijkheden in de groeimarkt waarin het opereert", aldus Ka- rel van der Klok over de be weegredenen van de partici panten in VSP. Hij noemt het verder logisch dat zij elkaar - min of meer als buren - hebben gevonden. „Wij zijn financieel goed onderlegd, Vroon heeft als vervoerder van levende have raakvlakken met de markt waarin Prolion opereert en Du marey bezit veel expertise op technisch vlak." Als onderdeel van de transactie hebben de Friesland Bank en de Commerzbank een financie ringsfaciliteit toegezegd van zes miljoen euro. Prolion zal, samen met de investeringsgroep. pro beren een aanvullende financie ring te regelen van maximaal vier miljoen euro. Inmiddels is met enkele investeerders onder voorwaarden overeenstemming bereikt over een converteerbare lening van 1,4 miljoen euro. Omstreden Van de Klok noemt het pertinent onjuist dat het 'omstreden' ver leden van Cok voor directie voorzitter H. Buitenhuis van Prolion aanleiding is geweest om zijn functie neer te leggen. Van der Klok: „Wij moeten straks verder met oude credi teuren die Buitenhuis enige tijd terug niet kon betalen voor hun geleverde diensten. Ook vanuit zijn eigen carrièreperspectief is het beter dat hij terugtreedt." het reddingsplan voor de door- zijn alleen als investeerder in wel de bedoeling om er een gc- Van de Klok zegt niet te weten start van de Prolionvestiging in Prolion ingestapt en niet als be- zond en bij voorkeur Zeeuws wat de precieze gevolgen van Schoondijke zullen zijn „We drijfsleiding Het is uiteraard Vlaams bedrijf van te maken Clingenaar W. Ivens bij zijn bekladde schuur: „Ik snap niet dat lieden zich kunnen bezighouden met deze praktijken foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten RLOOSTERZANDE - Het dorp Vogelwaarde behoudt vrijwel zeker een aansluiting op de rijksweg N61 via de School straat. Rijkswaterstaat onder zoekt de mogelijkheden. Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse, voorzitter van het verkeersproject de Ruit in Oost Zeeuws-Vlaanderen, zei dat gisteren na de vergadering van de stuurgroep van de Ruit Volgens de aanvankelijke plan nen van het project de Ruit zou er voor Vogelwaarde nog maar één onsluiting over blijven, vla de Rapenburg. Dat stuitte op grote bezwaren bij de inwoners en de Hontenisser gemeentepo litiek. De vrees is dat de toch al drukke Rapenburg nog veel meer verkeer te verstouwen krijgt als de ontsluiting via de Schoolstraat wordt afgesloten. Ook zou de dienstregeling van de bus in gevaar komen als de Schoolstraat zou worden afge sneden. De Hontenisser gemeenteraad sprak al eind 1999 het 'onaan vaardbaar' uit over dit onder deel van het project. De raad keurde het verkeerscirculatie plan de Ruit goed onder de voor waarde dat de ontsluitingen op de njksweg N61 via de Rapen burg en Schoolstraat niet ver dwijnen „Er wordt nu gekeken naar een alternatieve oplossing, zodat er een ontsluiting via 00 School- straat blijft en waarbij er geen gevolgen zijn voor het openbaar vervoer", aldus Vogelaar. Vol gens projectleider R. Oosse van de Ruit is het idee om de geplan de parallelweg langs de njks weg niet aan de zuidkant, maar aan de noordkant te leggen „De Schoolstraat zou dan een aan sluiting kunnen knjgen op de parallelweg en het verkeer kan vervolgens via de rotonde aan de Rapenburg de rijksweg op", zegt Oosse. De projectleider verwacht dat het verleggen van de parallel weg geen onoverkomenlijke verkeerstechnische problemen zal opleveren. „Rijkswaterstaat onderzoekt nu of het allemaal kan." door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Op een schuurtje in de brand gang van de I)e Ruyterlaan in Clinge is gis teren een racistische tekening en leus aan getroffen. Het betrof een onvoltooid Keltisch kruis en daaronder de letters WP (White Power). Volgens bewoner W. Ivens is de tekening zaterdag aangebracht. De zoon van Ivens had zaterdagavond al te gen zijn ouders gezegd dat hij iets op het schuurtje had zien staan, maar het was Ivens' vrouw die de tekening gisteren zag toen ze de vuilnisbak ging buitenzetten. De tekening is aangebracht met een zwarte spuitbus. Ivens heeft meteen de politie gebeld zodat een onderzoek kan worden ingesteld. Ook gaat hij contact opnemen met de gemeente zodat de gevel kan worden gereinigd. „Die tekening moet er zo snel mogelijk uf Ik snap niet dat lieden zich kunnen bezighouden met deze praktijken. Ik heb wel een vermoe den wie het op hun geweten hebben, maar ja, bewijs het maar eens Een tijdje geleden was het in Clinge ook al raak Toen werd een gevel in de Vincent van Goghstraat beklad met hakenkruizen. Eind november 2001 waren de gebouwen van In- terjute in Kapellebrug en een bushokje bij de kerk m Sint Jansteen het doelwit (Jok daar kladderden onbekende vandalen ha kenkruizen en discriminerende teksten De opschriften werden met een hogednikreini- ger verwijderd. Advertentie j.c. C/i Castelbajag mode design VHssingen door Henk Boot KLOOSTERZANDE - Drie ja rige heren in pak. Drie Zeeuws- Vlaamse burgemeesters ook. Ze ontmoeten elkaar op verzoek van de krant op neutraal ter rein. In de gelagkamer van hotel Van Leuven in Kloosterzandc. dat behoort tot het domein van hun collega Arnold Vogelaar van Hontenisse. Om onder het genot van een drankje enige er varingen over het vak uit te wis selen. Even voorstellen: nestor Ron Barbé (61) uit Tterneuzen, benja min Jan Frans Mulder (47) uit Axel en 'de deugd in hun mid den' zoals ze hem gekscherend noemen: Antoine Kessen (55) uit Hulst. Alledrie op 18 maart ge boren. Drie zielen, één gedachte, zo blijkt, "tenminste, waar het gaat om de innerlijke drang om bur gemeester te worden WD'er Kessen kreeg het met de paple pel ingegoten „Mijn vader was het en ik wilde het ook graag worden." Na een studie staats- en bestuursrecht kreeg hij een baan bij het kabinet van de ko ningin. Totdat het de majesteit behaagde hem eerst in Honte nisse en nadien in 1991 in Hulst tot eerste burger te benoemen „Ik maak er geen geheim van dat ik na de gemeentelijke her indeling graag burgemeester wil worden van de nieuwe ge meente Hulst Zijn aardigheid in het vak' „Processenlaten stromen Troon CDA'er Barbé kwam via de poli tieke weg op zijn 'troon' in de Scheldestad terecht. „Ik wilde altijd bestuurder worden. De diversiteit van de onderwerpen en mensen die je ontmoet, dat is boeiend en een verrijking van je leven." Hij werd na zijn studie achtereenvolgens wethouder, gedeputeerde en in 1989 'een De burgemeesters Barbé. Kessen en Mulder vieren hun verjaardag met een flinke pint bijna niet meer weg te denken burgemeester in Terneuzen. „Of ik na de herindeling verder wil, daar lien ik nog niet uit Mijn leeftijd is geen bezwaar, je kunt tot je 65e burgemeester zijn Maar aan een referendum, zoals je dal m Vlaardingen en Best zag. weiger ik mee te doen. Zo n zeepkistenrace gaat namelijk alleen maar over de kleur van je ogen en helaas niet over de in houd en je bestuurlijke kwali teiten Zijn ambitie? „Hoe je invloed kunt uitoefenen om iets goeds voor de stad te bereiken. Voor de laatste burgemeester. Jan Frans Mulder - ook uit de CDA-stal was al vroeg duide lijk dat hij graag de maat wilde slaan. Hij was in zijn vorige le vens kok. horecamanager. do cent en lot tweemaal toe wet houder tn Papendrecht voordat hij in 1999 tot het burgemees terschap in Axel werd geroepen „Ik vind het een uitdaging dat je als burgemeester samen met an deren dingen voor de gemeente en de gemeenschap kunt berei ken Zijn wens? „Na de herindeling burgemeester blijven." In de nieuwe gemeente 'terneuzen of elders, kondigde hij twee weken terug al aan Met zijn dneén zijn ze ervan overtuigd dat de positie van de burgemeester mede door toe doen van de media de laatste ja ren 'kwetsbaarder' is geworden „Vroeger had je als burgemees ter nog een natuurlijk ge/ag dat vastzat aan je functie Hoewel veel mensen nog steeds denken dat je als burgemeester eigenlijk de machtigste man van de ge meente bent, is dat niet zo Men- door René van Stee OOSTBURG - De Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) wil met een proefproces de verplichte weidegang van rundvee in de gemeente Oost burg tegenhouden. De organisatie vindt dat de ge meente met de opname van zo'n plicht in het bestommingplan buitengebied een heilloze weg inslaat De regeling zou niet te handhaven en te controleren zijn Ook zouden nieuwe melk veebedrijven hierdoor niet meer naar Oostburg komen Met een proefproces wil de ZLTO onderzoeken of een verplichte weidegang wettelijk is toege staan Het college van burgemeester en wethouders van Oostburg lanceerde het plan om nieuwe melkveehouderijen een bepaal de frequentie van weidegang op te leggen bijna drie jaar geleden. Het nieuws sloeg toen in vee- houdersknngen in als een bom Hoewel het ZLTO uit toeristisch oogpunt en in het kader van die renwelzijn destijds zei zelf ook voorstander te zijn van grazend melkvee in de wei, vonden ze een verplichting niet noodzake lijk Er werd onder meer op gewezen dat aan de bedrijfsvoe ring van intensieve melkvee houderijen geen kwalijke gevol gen kleven en dat ze juist een vorm van overleven voor veel boeren betekent. Een ontmoedigingsbeleid ten aanzien nieuwe melkveehou ders is volgens het ZLTO dan ook met de oplossing, omdat zij kunnen zorgen voor de sanering van slecht draaiende boerderij en. Gisteren waren nog geen boeren bekend die zich hebben gemeld om een proces tegen de gemeen te Oostburg Ic beginnen door Harold de Puysseleijr CADZAND - Zestien jonge West-Zeeuws-Vlamingen mogen deze week voor één keer ongestraft met te veel drank op autorijden Ze ne men in Cadzand-Bad deel aan het project Alcoholvrij op Weg van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol li 1 ||Up Al >1 Het ZCAD houdt het project al sinds 1999 in de Zeeland hallen in Goes. Nu doet het project voor het eerst ook Zeeuws-Vlaanderen aan. Volgens Marlijn Planken van het ZCAD heeft het even ge duurd voordat er in Zeeuws- Vlaanderen een geschikt parcours gevonden w as. „Dit was feitelijk zelfs de enige geschikte locatie in Zeeuws- Vlaanderen". zegt hij. Het ZCAD biedt jongeren in het project de gelegenheid om aan den lijve te ondervin den wat de invloed van alco hol op de njprestaties is. De proef bestaat uit een theorie- en een praktijkgedeelte, waarbij de deelnemers on der begeleiding van een rij- instructeur op een afgezet parcours dronken auto rij den. De bedoeling is dat deze er varingeen eind maakt aan de zelfoverschatting van 'alco- mobilislen'. Zij zijn er vaak stellig van overtuigd, dat het gebruik van alcohol de rij vaardigheid met aantast De proef, die wordt vastgelegd op video, bewijst het tegen deel De praktijkproef vindt mor gen en donderdag plaats op de toenstenparkeerpiaats naast discotheek Joy aan de Boulevard in Cadzand-Bad. Er doen verspreid over die twee dagen automobilisten aan mee die het afgelopen jaar hun rijbewijs hebben be haald door Shaila van Doorssalaor HULST - In Zeeuws-Vlaande ren moeten meer hoofdver keersaders w-orden aangelegd of de maximumsnelheid op wegen met een ontsluitend karakter moet tachtig kilometer per uur blijven. Dit stelt voorzitter A. Biesters van de Hulster afdeling van verkeersveiligheidsorgani satie 3 VU. Deze maatregelen zijn volgens hem nodig omdat anders de be leidsuitgangspunten in de Koersnota van de provincie nooit gehaald kunnen worden Biesters reageert hiermee opeen uitspraak van de Hulster wet houder W. Kayser. Die vindt het onzin dat de provincie op een aantal belangrijke wegen in de gemeente Hulst de snelheidsli miet wil terugbrengen van tach tig naar zestig kilometer per uur Het gaat om de doorgaande wegen van Clinge naar Nieuw- Namen, Hulst naar 'Zandberg. Clinge naar Zandberg, Zand berg naar Graauw en de wegen van Graauw naar Kruispolder. Kayser vindt dat de verkeers veiligheid niet met een snel heidsverlaging is gediend. l'itKangspunten In de gemeente Hulst kunnen de beleidsuitgangspunten in de Koersnota niet worden gehaald Zo wordt er in gesteld dat vanaf kleine kernen binnen tien minu ten een gebiedsontsluitingsweg bereikt rnoet worden en vice versa Voor de gemeente Hulst zijn dit de N60 en N61 Volgens Kayser is het al onmogelijk van af de N61 Graauw binnen tien minuten te bereiken als er tach tig wordt gereden, laat staat met zestig „Dan ben je morgen nóg aan het rijden Je haalt het niet eens als je honderd zou rijden Biesters w as in eerste instantie verrast door de uitspraken van Kayser „Hier heeft hij nog nooit met ons over gesproken, maar ik kan het wel begrijpen Een snel heidsverlaging is soms best las tig. maar het is moeilijk hier een mening over te geven als de maatregel helemaal nog niet is ingevoerd Ook Biesters moet erkennen dat de beleidsuit gangspunten niet gehaald kun nen worden. „Daarom lijkt het mij zinvoller dat de provincie meer wegen geschikt maakt als hoofdader, zo kunnen de crite ria wel gehaald worden En an ders moet die tachtig kilometer maar blijven gelden." Parallelwegen Ook zou Kayser graag zien dat snelheid op de l^angeweg tussen Absdale en Hulst wordt opge hoogd van tachtig naar honderd kilometer per uur Omdat er aan beide kanten van de l*angcweg parallelwegen worden aange legd, moet dat kunnen Biesters ..Ja. daar zie ik ook wel wat in. de Lange weg promoveren tot autoweg Maar ik denk met dat de weg daar geschikt voor is Dus moet de inrichting van de weg worden aangepast Er moe ten parkeerhavens worden aan gelegd en de njvlakken moeten waarschijnlijk breder worden gemaakt Daarnaast heb je wel te maken met behoorlijk wat be bouwing langs de weg. dus ik denk niet dat het een haalbare kaart is." foto Wim Kooyman sen zijn opener en mondiger ge worden. Je zult je gezag moeten bevechten." Met lede ogen zien ze de ontwik kelingen op hun vakgebied aan. De benoemd* burgemeester heeft zijn langste tijd gehad Rechtstreeks gekozen burge meesters zijn hen een gruwel Ze vrezen voor een Fortuyn-effect Waarbij de man of vrouw met een goed in het gehoor liggend onderwerp of trendy outfit het wint van concurrenten die wel over de inhoud van het beleid willen praten. Het was een welkom ge- schenk waarmee de directie (HM de Koninklijke Schelde Groep in Vlustngen kwam aanzetten bij de overdracht ran het nagelnieuwe oor logsschip Zeven Provinciën aan de Koninklijke Marine een dvd-speler voor de be manning Maar je begint niks met zo'n apparaat als daar geen af- speelmaterxaal bij zit. Dus was ook daar aan gedacht De KSG-directeur had zich duidelijk niet met de aan koop van wat filmmateriaal bemoeid Want hij verschoot even pan kleur toen hij bij de overhandiging pan de casset te zag op welke film de keuze was gevallen om de beman ning van de nieuwe oorlogs bodem tn de vrije tijd bezig te houden 'Pearl Harbour'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41