Multinational met almacht PZC Er zijn weieens mensen jaloers Compagnie geboekt dinsdag 19 maart 2002 Stel, Philips verklaart de oorlog aan Japan, omdat Sony de markt verpest met goedkope tv's. Philips huurt een leger en stuurt er oorlogsschepen heen. In samenwerking met Unilever en Shell, omdat premier Kok vindt dat het Nederlands bedrijfsleven eensgezind moet optreden. Raar verhaal? Toch niet, want zo deed de VOC het een paar honderd jaar geleden wel. et moet een zwoele tropen avond in zeventiende-ecu wi Batavia geweest zijn. Het Ne derlandse meisje Saartje Specx is toevertrouwd aan de zorgen van Jan Pieterszoon Coen, de gouverneur-generaal van Nederlands-Indië. Die avond glipt ze de gouverneurswoning uit en haast zich de tuin in Daar. tussen de strui ken, wacht haar vriend de soldaat Pieter Cor- tenhoeffDe hormonen doen hun werk. Een bediende ziet de omhelzing en Coen hoort ervan. Hij is genadeloos. ..Verdrinkt haar in een ton"zegt Coen. maar hij laat zich vermur wen en bestraft Saartje met een zware gese ling. Voor Pieter is er geen pardon. Hij wordt onthoofd. De reactie van Coen is een voor beeld van zijn almacht en van de macht van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, die in Azië onder zijn leiding staat. Coen is de koop man, diplomaat, manager, wetgever, rechter en generaal. En de VOC is een multinational die opereert met de macht en met de middelen van een soevereine staat. Hoe heeft de VOC dat voor elkaar gekregen? Voor een deel van het antwoord moeten we naar het jaar 1590, een keerpunt in de Neder landse geschiedenis. Rond 1590 heeft prins Maurits de grenzen van de Nederlanden min of méér vastgelegd en daarmee de thuisbasis beveiligd, een garantie voor investeringen op lange termijn. In steden als Middelburg en Amsterdam hoopt het handelskapitaal zich op, mede onder invloed van uit Antwerpen ge vluchte kooplieden. Er is een vrij aan te wen den overschot aan militaire macht op zee plus een gedetailleerde kennis van zeeroutes. Het initiatief laat niet op zich wachten. Het komt uit Middelburg in het jaar 1593. Daar woont de uit Antwerpen gevluchte koopman Balthasar de Moucheron. Hij verdient veel geld met de aanvoer van specerijenvooral pe per. uit Lissabon, maar de prijzen stijgen. Met collega's vergadert De Moucheron over de vraag of ze de handel op Indië, tot dan toe een monopolie van de Portugezen, in eigen hand moeten nemen. En hoe ze zich toegang kunnen verschaffen tot de Indische Oceaan In 1594 vertrekt een mede door het handels huis De Moucheron gefinancierde expeditie naar het noorden met de opdracht een nieuwe vaarweg naar Indië te zoeken. De resultaten Gezicht op de haven van Middelburg, 17e eeuw, uit Cronyck van Smallegange 1696. zijn veelbelovend In 1595 vertrekken nog eens zeven schepen Een expeditie met een even spectaculair als ongewenst resultaat: de over wintering van Willem Barentsz en Jacob van Heemkskerck op Nova Zembla. Concurrerende Amsterdamse kooplieden rus ten. met meer succes, een vloot uit om een zui delijke zeeweg te vinden. In augustus 1597 valt de gehavende retourvloot van Pieter de Houtman binnen op de rede van Texel: met drie van de acht schepen en met 87 van de oor spronkelijke 240 bemanningsleden. Ze zijn op de Mol ukken geweest Met alle tegenslag is dat ene succes en de hoop op hoge winsten doorslaggevend. Binnen en kele jaren vertrekken 65 schepen verdeeld over vijftien vloten om de zuid richting Indië. In Amsterdam en Middelburg worden com pagnieën opgericht. Ze maken winsten tot 400 procent. Dat ge beurt allemaal in een land dat elke november na een paar regenbuien half onder water gaat om zichzelf in de lente weer droog te pompen. Dat terloops nog een Tacht igjange Oorlog met Spanje uitvecht en ondertussen op weg is naar een economische wereldheerschappij Amsterdamse en Zeeuwse compagnieën gaan een felle concurrentieslag aan. Tegen 1601 da len de prijzen en winsten scherp. Raadpensio naris Johan van Oldebarnevelt, de sterke man van de Nederlanden, ziet de versnippering met lede ogen aan. Hij dwingt de compagnieën tot samenwerken. Alleen de Zeeuwen liggen dwars Oldebarnevelt moet zelfs Maurits in schakelen om hen te overreden mee te doen met de Verenigde Oost-Indische Compagnie Die wordt op 20 maart 1602 opgericht De Sta ten-Generaal staan de VOC toe forten te bou wen en soldaten in dienst te nemen Zo wordt de handelsvereniging vrijwel direct omge- De VOC-pakhuizen tn de Breestraat, Middel burg. illustratie Zeeuws Archief/Zeeuwsch Genootschap Naam: Jeanet Duvekot, Hedda Oosterhout en Kees van Praag, Truus van Overbeeke, Jopie van de Ven Adres Maisbaai 2,4,6 en 8, Middelburg VOC-verleden: Het pand is in 1616 gebouwd en was tot 1798 het onderkomen van de opper- equipagemeester van de VOC Deze was verantwoordelijk voor de bouw, het onderhoud en de uitrusting van de schepen en had toezicht op het werven van varensgezellen en soldaten. Vanuit het pand, dat wat hoger ligt. had de opper-equipage- meester goed zich op de dokha ven, waar de VOC-schepen ge bouwd werden. Ik denk dat we allemaal wel het gevoel hebben dat we in een bijzonder huis wonen", zegt Kees van Praag Samen met Hedda Oosterhout bewoont hij een van de zes appartementen in het voormalige VOC-gebouw aan de Maisbaai. Dne andere bewoners van het pand zijn Jea net Duvekot, Jopie van de Ven en Truus van Overbeeke De huidige bewoners stellen het zich wel eens voor hoe het ge weest moet zijn, een paar hon derd jaar geleden Hedda ,.Als in de zomer van die schepen van de bruine vloot hier vlak langs, de haven binnenvaren, dan denk je 'Zo was het hier vroe ger Dat is zo n mooi gezicht." ..Straks komt de Duyfken m Middelburg Dat zal ook bijzon der zijn", vult Jopie aan En Truus Je vraagt je af hoe de mensen hier woonden, hoe dat was hier Zonder stromend wa ter. zonder centrale verwar ming." Allemaal weten ze van de VOC. Dat verleden spreekt tot de ver beelding, zeker als je woont in Jeanet Duvekot, Hedda Oosterhout, Kees van Praag, Truus van Overbeeke en Jopie van de Ven (vlnr) foto Ruben Oreel een gebied waar de schepen werden gebouwd, waar ze bin nenvoeren en weer vertrokken voor verre reizen Tbch raak je gewend aan het feit dat je in zo n historische omgeving woont en dan zijn het vooral anderen die je attenderen op het bijzondere van je huis, zo ervaren de bewo ners van het pand aan de Mais baai. Het huis ligt in de Middel burgse VOC-wandeling, dus er zijn veel mensen die ernaar kij ken En ook bezoek wijst de be woners op het bijzondere van hun woning. „Maar het is ge woon ook zo mooi hier", zegt Truus. Jopie: „Er zijn weieens mensen die zeggen dat ze jaloers zijn." De meesten wonen nu zeven jaar aan de Maisbaai Alleen Jeanet is een jaar later gekomen Het zijn de eerste bewoners sinds lange tijd. Na de ondergang van de VOC werd de woning van de ópper-equipagemeester ge bruikt door de Mtddelburgsche Commercie Compagnie en van 1893 tot 1985 was het kantoor van Vitrite Daarna heeft het ge bouw jaren leeg gestaan Het raakte in verval, maar zo n acht jaar geleden werd dan toch be gonnen met de renovatie Van het verre verleden is in het pand niet zoveel terug te zien Alleen het stoepjebijdedeur.de kelder, de hoge kamers, dikke muren en oude balken herinne ren nog aan vroeger Verder is al les modern Je kunt wel zeggen dat de restauratie niet met veel gevoel voor het verleden is uit gevoerd", zegt Kees. Maar ulle bewoners wonen graag in het pand en in de Maisbuaiomge- ving. ook omdat er altijd wel ie mand in de buurt is „Daardoor voel je je niet zo snel eenzaam Er zou wel iets gedaan moeten worden aan de oude Dokbrug, die bijna op instorten staat, maar vooral behouden moet blijven, zo vinden ze. „Het is zo n mooie brug. maar die ijze ren platen erop. dat is toch niks", zegt Truus Jeanet „Die hoor je altijd klapperen als er een auto over de brug njdt Maar Middelburg is wat dat be treft toch een rotstad met slech te bestrating en veel te weinig groen Kees „Middelburg zou ait VOC-jaar aan kunnen grij pen om verbeteringen in de stad aan te brengen." Carla van de Merbel smeed tot een militair wapen tegen Spanjaar den en Portugezen Het oorspronkelijke kapitaal van de VOC bedraagt 6.4 miljoen gulden De eerste divi denduitkering vindt pas in 1630 plaats. Het compagnie-management bestaat uit zeven tien bewindhebbers, de Heeren Zeventien. Acht van hen vertegenwoordigen de VOC-ka- mer van Amsterdam, vier komen er uit Zee land (VOC-Middelburg), de rest uit de kleinere Hollandse steden. De heren weten zich de aan deelhouders list ig van het lij f te houden, al zijn er jaren met uitkeringen tot 10 procent Door de schraalheid richting participanten slagen de bewindhebbers er wel in om in Azië een per manent handelskapitaal te vormen Dat wordt de sleutel tot het succes van de VOC in de Oost. De VOC streeft naar een monopolie op de ha n - del in specerijen vanuit Azië naar Europa. Om dit zo efficient mogelijk te organiseren, wordt een 'lokaal' bestuur geïnstalleerd in Azië: een raad van ministers onder leiding van een gou verneur-generaal Er moet ook een centrale haven en een overslagcentrum komen Aan vankelijk was dat Bantam In 1613 fungeert de omstreden Jan Pieterszoon Coen daa r a Is gou verneur-generaal De inlandse machthebber voelt er niets voor de Hollanders een u ïtzonde- ringspositie te geven Daarom sticht de onder nemende Coen m 1619 Batavia. Die handels post heet nu Jakarta en is de hoofdstad van Indonesië In bet Aziatische gebied heeft de VOC twintig kantoren dat wil zeggen als forten gebouwde havens met administratieve centra. De sporen van de VOC vinden we, na 400 jaar, nog altijd terug langs de Afrikaanse kust en in Azië Aan de kust van het huidige India drogen vrouwen illustratie Zeeuws Archief/Zeeuwsch Genootschap de was op de grafzerken van Middelburgse kooplieden Ook in eigen land is de erfenis van de VOC nog nadrukkelijk aanwezig. Door toe doen van de VOC concentreert de economische wereld zich in Amsterdam. Een reiziger schrijft in 1738 „Het is onmogelijk om zich voor te stellen hoe grandioos het is om 2000 schepen in dezelfde haven te zien, schepen waarvan masten en touwen een woud vormen, zo dicht dat de zon moeite heeft er doorheen te breken Datzelfde geldt voor steden als Delft. Enkhui zen, Hoorn En voor Middelburg, waar weel derige grachtenhuizen van VOC-kooplieden nog altijd het stadsbeeld bepalen Amsterdam was voor de helft eigenaar van de VOC. Zee land voor een kwart Niet minder dan 50 000 Zeeuwen hebben op schepen van de VOC ge varen. Alle belangrijke Zeeuwen waren be trokken bij de VOC De VOC stond voor ondernemingslust en in novatie. voor nieuwe ideeën De compagnie stimuleerde het maatschappelijk leven en de ontwikkeling van de handelssteden en zorgde mede voor de grote economische bloeiperiode die we nu kennen als de Gouden Eeuw Zo werd Nederland een agressieve commerciële natie, waar de koopman koning was In Azie bewaakte de VOC haar specenjenmonopolie met forten en met een oorlogsvloot, zoals de Amerikanen nu met een vloot waken over hun oliebelangen in de Golf. Genadeklap De Vierde Engelse Oorlog geeft in 1780 deal zieltogende en door corruptie ondermijnde VOC de genadeklap De Engelsen veroveren een belangrijke VOC-handelspost aan de oostkust van India Het boekjaar 1781 toont nog een normaal bedrijfsresultaat, maar in 1783 verliest de VOC het specerijenmonopo lie De Staten-Generaal willen de VOC onder curatele stellen Zeeland voelt daar niks voor, maar moet bakzeil halen De komst van de Fransen in 1795 maakt een einde aan de VOC Reddingspogingen mislukken. Op 24 decem ber van dat jaar wordt het Decreet tot vernie tiging van het tegenwoordig bewind van de VOC aangenomen Na twee eeuwen gaat de tot dan toe grootste en meest agressieve multinational uit de Neder landse geschiedenis ter ziele Paul de Schipper In de stroom publicaties die de VOC-herden king heeft losgemaakt, is De kleurnjke we reld van de VOC het kroonjuweel De uitgave sluit aan bij de nationale exposities in de mari tieme musea van Amsterdam en Rotterdam Qua uitvoering is die link duidelijk zichtbaar veel fraaie illustraties en korte informatieve teksten Inhoudelijk valt het boek uiteen in twee delen 'Azië in Europa' - vooral de in vloed op het dagelijks leven door de invoer van thee. specerijen, porselein en kimono's - en 'De VOC i n Azie - over de organisatie van de Com pagnie inde Oost. Een tweede uitgave die in Zeeland extra aan dacht verdient is Het VOC-flutUchip Stave- nuse en de ontdekking van Terra Natal. De Stavemsse lengte 130 voet) liep op nieuw jaarsdag 1682 in Middelburg van stapel. Vier jaar later strandde het schip op de kust van het huidige Kwa-Zulu Natal en IVanskei Schip breukelingen die over land de Kaapkolonie bereikten, verhaalden over grote rijkdommen in de A f nkaanse binnenlanden I >e VOC- be - stuureiers waren onder de indruk en vestigden in 1721 een handelspost in het huidige Mapu to. De verwachte winsten bleven uit, in 1728 werd de faktorij alweer opgeheven Het uit - voerig gedocumenteerde relaas over de onder gang van de Stavmissc en de daaropvolgende stichting van een handelsnederzetting zegt veel over de ondernemingslust van toen I>c kleurrijke wereld \an de VIM" Nationaal Jubileumboek 1 reductie I eo AkveldenKUM Jacobs l itgexerij TIIOTII. 192 pag.. paperbark €17,99. gebonden 11 M Ruud Paesie liet V(K -fluitschip Stasrnivse en de ontdekking van Terra Natal - 1'itgeverij I>e Bataafsche Druw. 237 pag.. gebonden f» .Ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39