PZC Van Moorsel gelukkig in het zadel Marjorie koestert haar medailles 23 Di Luca gevaarlijke uitdager van Dekker Leegte Bonfire nog niet gevuld Louter brunchduels in slotronden eredivisie Olympisch kampioene gaat door tot Spelen van Athene 2004 Schaatsploeg TVM laat toppers gaan Wereldrecord cricketer Astle Saeco schorst Fabio Sacchi Leider Barejev achterhaald dinsdag 19 maart 2002 door Edward Swier AKERSLOOT - Al traint ze nog zo hard. en regent het pijpenste len. Leontien Zijlaard - van Moorsel zit altijd met een brede glimlach op de fiets. ..Ik hen de gelukkigste vrouw van de hele wereld", beseft de 31-jarige Rotterdamse zich als ze terug kijkt op haar prestaties in het verleden en als ze vooruitblikt op wat nog allemaal komen kan. ..Het is zo mooi. Ik hou nog steeds van die sport. Daarom ben ik ook nog niet klaar om te stoppen." Het is de wederkerende vraag sinds de Spelen van Sydney 2000. waar ze driemaal goud en éénmaal zilver oogstte Wan neer zet Leontien van Moorsel nu toch haar fiets in de schuur? De twijfel, die de rcnster in het verleden zelf zaaide door te roe pen dat er toch ook eens aan het krijgen van kinderen moest worden gedacht, is echter ver dwenen. Tot de Spelen van 2004 gaat ze door. zo vertelde de vaandeldraagster van het Nederlandse vrouwenwielren- nen gistermiddag bij de ploeg- presentatie van het Farm Frites/Hartol-team in Aker sloot De doelen staan Van Moorsel inmiddels helder voor ogen. In Athene zal ze er bij zijn als lid van de olympische familie. De achtervolging op de baan wordt het hoofdthema, heel misschien dat ze ook de puntenkoers en/ of tijdrit op de weg wil rijden Een jaar voordien zal een nieu we aanval op het werelduur record het belangrijkste doel zijn. Steun Voor dit seizoen zijn er ook wat speerpunten. Behalve het WK op de baan in Kopenhagen en de WK-tijdrit in Zolder richt Van Moorsel zich vooral op de we- reldbekerkoersen en de Tour Féminin. In de laatste twee eve nementen start ze echter niet in eerste instantie om zelf te sco ren Ploegmaat Mirjam Mel- chers. de afgelopen twee jaar derde en tweede in de wereldbe- RIJSWIJK - De leiding van de TVM-schaatsploeg heeft beslo ten de contracten van de Cana dezen Jeremy Wot herspoon en Mike Ireland en de Amerikaan Casey Fit/Randolph niet te ver lengen. Zij maakten de afgelo pen twee seizoenen deel uit van het team. De directie van TVM is tevreden pver de prestaties van het drie tal. maar maakt voor de komen de jaren een bewuste keuze voor een Nederlandse- topploeg. Trainer Gerard Kemkers komt met vijf schaatsers van de KNSB-selectie de ploeg van TVM versterken. Eén van de rij ders is olympisch. Europees en wereldkampioen Jochem Uyt- dehaagc. TVM is in eigen land marktlei der op het gebied van transport verzekeringen en wil de komen de jaren vooral streven naar naamsbekendheid op de Neder landse markt Inmiddels is ook besloten het contract met Ralf van der Rijst niet te verlengen. ANP Pele op de bres voor mannen met erectiestoornissen CAPKLLK AAN DEN IJSSEL - Pelt- ondersteunt een wereld wijde campagne om het tuhoe fond r roet u-stoornissen te door- .breken. Hoewel de legendari sche Braziliaanse voetballer •Jelf geen last heeft van het ver delende euvel, wil hij graag naar buiten treden om de medische aandoening bespreekbaar te maken. Wereldwijd lijden meer dan 140 miljoen mannen aan 'erectiële disfunctie'. De campagne wil mannen stimuleren om hun erectiestoornis met hun arts te bespreken en hulp te zoeken. De campagne is gisteren begonnen inlbkio. ..Ik heb gezien hoe een erectie- stoornis het leven van een man kan beïnvloeden en ik hoop dat mijn persoonlijke inzet voor de ze campagne ertoe kan bijdra gen dat mannen medisch»- hulp gaan zoeken. Als ik zou lijden aan een erectiestoornis, zou ik het met mijn arts bespreken", aldus Pele De voetballer, die op vier WK's actief was. zal deelnemen aan evenementen in allerlei landen (onder andere Brazilië, Japan, Italië en Duitsland) om de be wustwording rond erectiestoor- tussen te vergroten Bovendien zal hij figureren in een aantal advertenties en reclamespots in Europa. Azië. Latijns-Amenka *n Zuid-Ameriku ANP kerrangschikking. kan steun verwachten bij het bereiken van hóór doelen. Van Moorsel: ..Ik zou vooral graag zien dat Mirjam de we reldbeker naar Nederland weet te halen. En dan hebben we nog de Tour Féminin. Die start in Den Bosch met een ploegentijd rit. We hebben het team er voor daar wat te laten zien." In de vlakke ritten die volgen hoopt Van Moorsel zelf een keer te vlammen, maar m de lastige etappes zal Melchers op Van Moorsels steun kunnen reke nen ..We hebben van de winter in Calpe kei- en keihard ge- door Tom van den Borg ERP - Het hippische hoogte punt in 2002 zijn de W'ereldrui- terspelen in het Spaanse Jerez de la Frontera. De Nederlandse dressuurplueg moet het medio september echter mogelijk stel len zonder de inbreng van ama zone Anky van Grunsven. De kans bestaat dat bondscoach Jurgen Koschel. die na de rui- terspelen zijn functie neerlegt, de populaire amazone niet se lecteert Haar toppaard Gestton Bonfire werd na de Spelen in Sydney uit de wedstrijdsport teruggetrok ken Een paard van een verge lijkbaar kaliber heeft Van Grunsven niet onmiddellijk voor handen Op het EK dressuur in Verden /adelde Van Grunsv»-n vorig jaar het paard Gestion Idool Ze kwam niet toe aan het rijden van de afsluitende kUr op mu ziek Bij het NK in Nijmegen kwam ze met Idool niet verder dan het brons. De wereldbeker- traind. We trekk»-n elkaar naar een hoger niveau. Op het vlakke en voor de tijdritten g«?ef ik haar wat aanwijzingen, maarzij gaat weer honderdduizend keer makkelijker omhoog." Melchers reed vorig jaar in Itali aanse dienst (Acca Due O), maar is blij terug te zijn op vaderland se bodem Het avontuur was groot ..Laat ik het zo zeggen mentaal zal ik me niet meer zo snel van mijn stuk laten bren gen." De afspraken met Van Moorsel zijn helder „Dat heb ik wel ge leerd, je moet communiceren, niets vaag laten." De steun van finale in het Deense Aarhusging in 2001 vanwege de mkz-crisis zelfs geheel voorbij aan de Bra bants»- amazone. Op stal in Erp stonden aanvan kelijk dru- paarden waarmee ze op het allerhoogste niveau - in de Grand Prix - verder zou kun- n»-n na het afscheid van Bonfire Vcxiral van Gestion Joker werd veel verwacht, maar het dier raakte in de lappenmand door een ernstige knieblessure Het is nog altijd onduidelijk of het paard ooit nog een rentree in de sport kan maken De meer ervaren Gestion TCN Part out kampte eveneens met een kwetsuur Bleef over de bra ve Idool, die echter de absolute klasse ontbeert Van Grunsven maakte in sportief opzicht een vrije val ..We denken altijd tien jaar vooruit", aldus Sjef Jans sen. trainer en levenspartner van Van Grunsven ..De opzet van onze planning is zo dat op volgers van de toppaarden tij dig klaar staan Joker of Partout zou de plek van Bonfire invul len. maar door die blraures is de kopvrouw accepteert ze met graagte „Ik wil nog niet met de bloemen zwaaien voor de koers, maar ik denk dat Leon tien en ik een sterk collectief vormen." Opvolgster Van Moorsel doet dus haar stin kende best haar eigen opvolg ster in te werken Om de toekomst van haar team te ga randeren. Diverse geldschieters toonden zich in Akersloot be- reid de route tot Athene met Van Moorsel mee te maken, alleen hoofdsponsor Farm Frites heeft nog enkele weken bedenktijd dat niet gelukt Van Grunsven heeft inmiddels meer ijzers in het vuur Gestion Krack C en Gestion Salinen», twee boven matig getalenteerde dressuur- paarden De dieren maken gaandeweg het buitenseizoen hun opwachting in de Grand Pnx Bovendien is Partout her steld van zijn fysieke malheur Het dier wordt komend week einde meegenomen naar Indoor Brabant Volgens Janssen zijn Partout. Id»x>l en mogelijk Krack C de paarden waarmee Van Gruns ven in aanmerking kan komen voor een WK-selectie Salinero is daarvoor nog te onervaren. Het ts voor amazone en trainer echter geen zaak van moeten Janssen We staren ons niet blind op Jerez Partout zou het kunnen, die ts nog jong genoeg We gaan het wel proberen om ons te plaatsen voor de rui ter- spelen. maar niet ten koste van alles Liever concentreert het duo zich in alle rust op de Olym pische Spelen van 2004 in Athe ne GPD gevraagd. Het patatconcern zou na dit seizoen sowieso stoppen met alle wieleractiviteiten. maar neemt - nu Van Moorsel het woord Athene in de mond heeft genomen - die beslissing in heroverweging Melchers moet op termijn de rol van Van Moorsel overnemen Teammanager én echtgenoot Michael Zijlaard weet dat dat lastig is ..Mirjam heeft natuur lijk niet zomaar vier olympische plakken en zes wereldtitels Le ontien wordt tegenwoordig in Rotterdam door iedereen op straat aangesproken, door al lochtonen en niet-sportliefheb- bers. Mirjam zit nog niet één- twee-dne in tv-spelletjes als 'Wie ben ik7'. maar ze heeft een leuke babbel en heeft al een he leboel geleerd Als ze nu straks in de koers alle kansen die ze krijgt grijpt, over lijken durft te gaan. dan wordt ze vanzelf het boegbeeld Selectie Tram Farm Friten/Hartol Leontnn Zijlaard-Van Moorsel. Mi rjam Melchers, Anouska van der Zee. Madelcini- Lindberg (Zweden). Sissy van Airbeek. Arenda Grim berg. Kiry Robb (Niruw-Zeeland), Sonja Poster-Van Kuik. Elsbeth Vink Manager 'ploegleider Mi chael Zijlaard door Peter van L—uwen TORRICELLA SICTRA - Da- nilo Di Luca deed gisteren een verwoede poging een aanval te doen op He leidende positie van F.rik Dekker in Tirreno-Adria- tico. De Italiaan, in eigen land reeds vergeleken met kampitte- nen als Argentin en Sanxini. boekte zijn tweede ritzege. Dek ker klampte aan en verloor slechts de vijf tellen bonificatie die op de streep in Torricella Si- cura te verdienen waren. De Rabo-renner, gisteren veer tiende, zeeg meteen na de finish ter aarde en bleef daar zeker twee minuten languit liggen „De laatste vijf kilometer is het hard gegaan Het doet zeer. maar dit hoort erbij als je een koers als deze wilt winnen Vandaag wordt het opnieuw lastig, de slotrit van morgen is normaal gesproken een formali teit Het verschil tussen Dekker en naaste belager Di Luca be draagt 22 seconden ..Het wordt moeilijkmaar ik zal iets probe ren". verklaarde de Saeco-kop- man. specialist van de versnel ling bergop Di Luca weet. als het vandaag niet lukt. waar hij de eindzege in de Tirreno heeft laten liggen „Ik was ontgixxrheld over mijn tijdrit van zondag", zei hij na zijn ritwinst in Torricella Sicu- ra Op ruim twaalf kilometer le verde hij 44 seconden in op Dek - kerin het setrondenspel waar de Italiaanse zevendaagse meestal op uitdraait normaal gesproken fataal. Gisteren trok de rijzende ster van het Italiaanse wielrennen er flink aan. Vroeg in de koers was hij met zeven man aan de aan dacht van Dekker ontsnapt „Het leek David Copperfield wel." De Rabo's reden het gat dicht, controleerden de koers tot Di Luca m de slotklim op nieuw aanviel Boogerd. met Dekker in het wiel. reed naar de Italiaan t«>e Een krachtsexplo sie die de Hagenaar in de laatste klilometer deed passen Dekker haakte wel aan. al was het op het tandvlees „Tegenover het ver lies van die vijf seconden staat wel dat ik een dag dichter bij de eindzege ben gekomen Di Luca. ui de sprint te sterk door Jaap van Essen ZEIST Voetballen kijken wordt in Nederland binnenkort ren kwestie van vroeg opstaan. Alle wedstrijden van de twee laatste speelronden van de ere divisie. zondag 2K april en 3 mei. zullen volgens de plannen om 13.00 uur beginnen. Het is een unicum, zoveel zoge naamde 'brunchwedstnjiien'. Lastig vooral ook voor de fans van de grote clubs als Ajax en Feyenoord. die vaak uit het hele land komen De KNVB heeft de aftrap voor alle duels op 13.00 uur bepaald om CanaD ter wille te zijn Het vreemde is alleen dat de abon neezender eigenlijk helemaal niet op het vroege tijdstip zit te wachten Schakelprogramma CanaD heeft c»»ntractu»*el recht op het uitzenden van één live- duel per weekeinde De tv-zen- der wil in de laatste beslissende speelronden bovendien net als vorig seizoen graag een zoge noemd schakelprogramma ma ken. waarbij dus Mite «Ml verschill»*nde belangrijke wed strijden elkaar afwisselen De KNVB begrijpt de wensen van CanaD. dat jaarlijks onge veer 45 miljoen voor de tv-rech- ten betaaltmaar heeft weer te maken met twee regels In de eerste plaats schrijft net compe titiereglement voor dat in de laatste speelronden wedstrijden die nog van wezenlijk belang zijn gelijktijdig moeten begin non Dit om te voorkomen dat RIJSWIJK De Nieuw-Zee- landve cricketer Nathan Astle heeft gisteren het wereldrecord van »le snelste tweehonderd runs gebroken In een testwed strijd tegen Engeland had de hulsman slechts I6H hallen no dig voor 222 runs. De prestatie is opmerkelijk om dat het oude wereldrecord kort geleden was gevestigd De Au straliër Adam Gilchrist maakte eind vorige maand tegen Zuid- Afrika 204 runs uit 212 hallen Hij verbeterde toen een cricket- record dat stamde uit 1082 Astle. die enkele jaren geleden met het Rotterdamse VOC Ne derlands kampioen werd. had slechts 39 ballen nodig om van 100 naar 200 te komen Hij sloeg elf zessen en 28 vieren ANP voor de verrassend makkelijk volgende Zabel, is nog nooit zo sterk aan het seizoen begonnen De winnaar van de Ronde van Lombardije van vorig jaar was in Valencia al goed voor een rit zege en won de TVofeo Lai- guegha In het wu-lergekke Ita lië zijn vergelijkingen met grooth»»den als Argentin en Saronni dan snel gemaakt Met het zelfbewustzijn van »le 26-jange renner is niets mis „Ik ben completer dan Argentin, die m»*er vtxir het ééndaagse werk was", liet hij zich <*ens ontval len EnSaronnivondhijdan wel een bekwamere sprinter: „Ik kan in het hooggebergte zeker beter uit de voeten Ook nn de Tirreno zal Di Luca een belang- rijke uitdager zijn van Dekker. Hoewel de Italiaanse media speculeren over zijn kunsen in Milaan-San Remo kijkt hij zelf liever verder dan de eerste we- reldbekerkoers Mijn voor naamste doel is Luik-Bastena ken-Luik Datis pas een race die Ufl ANP TORRICELLA SKT'RA - Saeco heeft Fabio Sacchi met onmid dellijke ingang geschorst. Dat maakte manager Claudio Corti van de Italiaanse wielerploeg gisteren na afloop van dr vijfde etappe van Tirrrno-Adriatico hekend. Bij een huiszoeking zijn hij de renner zondag verboden hormoonproducten gevonden. Sacchi was één van de z»*s ren ners die zondagochtend vroeg door de politie en de Italiaanse antinarcoticabngade NAS van het bed werden gelicht Tegelij kertijd vonden huiszoekingen plaats Bij Sacchi troffen de on derzoekers verboden middelen aan Sacchi wordt gedurende het on derzoek geschorst met bevrie zing van loon. Alleen als de ren ner volledig wordt gevrijwaard, mag hij blijven bij de pl»x*g waarvan onder indoen ritwin naar Di Luca deel uitmaakt. Sacchi won dit seizoen de twer- de en derde etappe in de Ronde van Murcia ANP clubs het op een akkoordje kun nen g»xuen Venier heeft de KNVB ooit inge steld dat er een zogenaamde 'blokkade' op 1 ive-voetbal ver slagen ligt op tijdstippen dat de amateurclubs daar last van kunnen hebben. Daarom mager in Nederland in pnncipe geen rechtstreeks voetbal op tv zijn tussen 14 45 uur en 17 15 uur Anders zouden de kantine-op brengsten van de amateurver enigingen te veel kunnen dalen, was ooit het argument En dus blijven er maar enkele mogelijkheden over aftrappen om 13 00 uur, of alle duel» 's avonds spelen En dat laatste is in het door burgemeesters ge regeerde Nederland weer on mogelijk wegens allerlei veilig heidsproblemen „Het is niet anders", verzucht Arno Vermeulen van CanaD dan ook „Zoals de situatie nuts moeten we om 13 00 uur uitzen den en heeft de KNVB alle wed strijden voorlopig op dat tijd stip g«*zet Arno Vermeulen „WIJ zenden veel liever om half drie uit. In principe kan dat ook De KNVB heeft de mogelijkheid haar ei gen blokkade in uitzonderlijke gevallen op te heffen Sterker nog, regelmatig is er op zondag vanaf 17 00 uur Engels voetbal live op Nederland»»' zenders te zien Dat zou eigenlijk ook niet mogen. en daar treedt de KNVB ook niet tegen op GPD MONACO - Koploper Barejev heeft gisteren na afltxip \an de derde ronde van hel Amber- vchaaktoemtxii in Monaco ge zelschap gekregen van zijn landgenoot Morozevirh en de Spanjaard Sjirov Barejev speelde met 1-1 gelijk tegen Ivantxjoek. <*en resultaat waarmee de Rus bijzonder te- vml«i mocht zijn De immer gnlltge Ivantsjoek blunderde in de b!i ndparti) pardfies een dame wig Moro/evich maakte in druk met zijn derde opeen vol gende overwinning in het blind- v haak. »*en discipline die het natuurtalent uit Moskou goed ■(gut Wereldkampioen Kramnik kwam tegen de op papter veel zwakken- Almasi niet verder dan twee remises Hl) wacht n< >g op zijn eerste overwinning. Het duel tussen de Nederlanders Pi ket en Van Welv eindigde in een 1 1/2-1/2 zege voor Piket ANP Marjorie van de Bunt t<x»nt haar medailles na haar aankomst op Schiphol. foto Jasper Juinen/ANP door Frits Bakker SCHIPHOL - De omhelzing, na een klein uurtje poseren voor de camera's, was uitbundig. Marjorie van de Bunt was eindelijk terug bij 'de meiden' en nu ook voorgoed. De paralympische sportster, die goed was voor één keer goud (biut Ion) en drie keer zilver in Salt Lake City. stopt met topsport. Ze moest het gisteren op Schiphol, met haar twee jonge dochtertjes op de arm. tot verve lens toe herhalen. Twintig jaar trainen, reizen en wed strijden hebben hun tol geëist. „Het is heel mooi geweest maar eens houdt het op", zei ze met een aandoenlijke lach Het boegbeeld verdwijnt. Ze laat straks »»en enorme leegte achter in het para lympische kamp De 33-jarige Terneuzense skiloopster haalde tien medailles op de drie Para lympics waar ze aan meedeed. In haar klasse (met de handicap van een ver lamming aan de linker onderarm) is ze al die jaren de b»»ste op de biatlon en be hoorde ze tot de topdrie in het langlauf en. Ze koestert de medailles, die haar palmares sieren, maar stort zich vanaf nu vol overgave op het leven na de sport. „Ik heb in het jaar voor Salt Lake City niet gewerkt en alles op het sporten ge zet" zei ze gisteren rond het middaguur, nadat het vliegtuig met de olympische sporters uit Minneapolis was gearri veerd .Het heef tons zo veel gekostdat we nu bijna blut zijn. Ik ga thuis nog twee weken lekker uitrusten en dan weer aan het werk." A-status Het afscheid was gepland en niemand kon haar meer ompraten De paralym pische équipe, die in Salt Lake City uit vier actieve sporters bestond, verliest zijn kopvrouw en wellicht is dat het einde van de hele lichting Arnold Pol derman, die vanwege het overlijden van zijn moeder vorige week al terug keerde, en de één-bcen-skiers Kjeld Punt en Martijn Wijsman bleven onder de verwachtingen Ze hebben in Salt Lake City de A-status (de eis was een vierde plaats) van het NOCNSF verspeeld. Daarmee vervalt de maandelijkse vergoeding van vijf honderd euro De twee skiërs houden het vrijwel zeker voor gezien Arnold Polderman wil alleen nog het volgende EK halen. De wankele basis van het team maakt het vervolg van de paralympische équi pe hoogst onzeker Alleen de successen van Marjorie van de Bunt hebben in de afgelopen jaren voor een impuls ge zorgd Joop Alberda van het NOCNSF zei gisteren in Schiphol ..Het ziet er somber uit voor de komende jaren, om dat er achter deze lichting helemaal mets komt We hopen nu maar dat er snel een paar geha ndicapte sporters op staan, die bereid zijn om veel in zichzelf te investeren De ex-volleybalcoach blijft niettemin optimistisch „We roepen ook in andere sporten vaak dat er sombere tijden op komst zijn. maar statistisch g«-zien is het met de topsport in Nederland nooit zo goed gegaan als de laatste jaren. In de sport kun je n»jg zo g«x-d organiseren, we zijn altijd afhankelijk van «*en talent dat in«-ens ergens opstaat Zo is het met Marjorie van de Bunt ten slotte ook ooit begonnen Twintig jaar geleden, toen ze nog skister was bij de valide sporters, werd ze vanwege haar handicap overgehaald om de overstap naar het aangepast sporten te maken Rita van Dnei van de Nederlandse ski- vereniging „Ik heb in die tijd ver schrikkelijk op haar m moeten praten om haar over te halen, want het was een drempel voor Marjorie. alleen al door de kwalificatie van gehandicapte spor ter. Ze heeft het toch gedaan en in tien jaar tijd een geweldige status bereikt. Zonder Marjorie hadcien we nooit zulke su<xessen gehaald." Erkenning Het NOCNSF pleitte op Schiphol n»>g maar eens voor aandacht en erkenning van de paralympiers „We zijn op de goede weg". vond Henk van Lint, de chef de mission in Salt Lake Citydie de belangstelling bemoedigend vond Het zou te pnjzen zijn als ook de top van het NQCNSF die waardering zou uitstra len Daar rezen in Schiphol nog twijfels over. Marcel Sturkcnboom, de direc teur topsport van de organisatie, maak te een pijnlijke vergissing door Mar jorie in zijn welkomsspeech met Marjo lein aan te spreken Anky van Gvuaeven poseert nog regelmatig met (inlion Bon fin- foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37