PZC Duidelijkheid over wonen nodig 4 Enthousiasme over toeristenpas 15 Gimbrère Plat brood en bitter kruid Arcus verwacht half mei klaarheid over nieuwbouw 't Opper 2 ju cr Gemeente rekent op toegeeflijkheid Vrom in zaak portacabins Seniorenraad wijst op onzekerheid bij ouderen over toekomst Loodswezen zet vogels uit op zee Reeks van inbraken op Schouwen- Duiveland Portret Fortuyn beklad zeeuwse almanak Geschenk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 19 maart 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEK - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland signa leert een grote behoefte aan meer helderheid over drastische veranderingen die zich in de na bije toekomst zullen voltrekken op het gebied van wonen en zorg voor ouderen. De noodzaak van 'scheiden van wonen en zorg' en 'zorg op maat' wordt steeds vaker benadrukt, maar veel ouderen vragen zich af waar zij nu concreet mee krij gen te maken. De Seniorenraad bemerkt naast die onrust onder veel ouderen ook enige aarzeling bij de in stanties die met nieuwe plannen bezig zijn. Het is de bedoeling dat de traditionele bejaardente huizen binnen afzienbare tijd vrijwel volledig verdwijnen Daar zijn inmiddels talrijke al ternatieven voor bedacht, maar in de praktijk blijkt het moeilijk duidelijk aan te geven wat die nieuwe woonvormen met zorg verlening precies inhouden. Volgens de Seniorenraad is het hoog tijd dat daar meer inzicht in wordt geboden. ,,We hebben daarom de belangrijkste instan ties die nauw betrokken zijn bij wonen en zorg uitgenodigd de bevolking daar op korte termijn concrete uitleg over te geven", aldus bestuurslid G. van den Bosch van de Seniorenraad. Het verzoek is gericht aan het ge meentebestuur, Zorgkoepelor- ganisatie Arc us, het Zorgkan toor en woningbouwvereniging Zeeuwland. Zij gaan in op de uitnodiging deel te nemen aan een speciale themamiddag over wonen en zorg op woensdag 17 april in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Zorgzones Alle woordvoerders van deze organisaties krijgen daar tien minuten de tijd aan te geven waar en hoe de huidige zorgver lening en huisvesting voor ou deren gaan veranderen de komende jaren op Schouwen- Duiveland. Vergevorderde plannen liggen er bijvoorbeeld MIDDELBURG - Een boot van het Loodswezen zal donderdag op zee een groepje vogels uit de Vogel - enEgelopvang I)e Mikke uit Middelburg loslaten. De boot neemt elke week vrijwillig vogels mee om ze 15 mijl vanaf Westka- pelle vrij te laten. De zee vogels zitten sinds begin februari bij de vogelop vang In totaal heeft De Mikke honderdvijftig vo gels opgevangen die be smeurd waren met stook olie. Inmiddels zijn meer dan vijftig vogels vrijge laten. Zes dieren zijn overleden. Het is onduidelijk hoe de olie in de zee terecht is ge komen. De zeekoeten, futen, al ken en zee-eenden zaten eerst in het vogelasiel Oostende, maar door ge brek aan personeel en ac commodatie werd ge vraagd of De Mikke de vogels kon opvangen. De Middelburgse vogelop vang onderhoudt nauw contact met het vogelasiel Oostende en was bereid de zorg van de vogels op zich te nemen. De sneeuwuil die half ja nuari naar Finland zou vertrekken, zit nog bij De Mikke De uil zou samen met drie sneeuwuilen uit België, twee uit Spanje en twee uit Friesland naar Finland worden gebracht Problemen met de papie ren van de Belgische vo gelbescherming zorgt voor het oponthoud. Pas als de papieren in orde zijn kunnen de uilen naar Finland (Advertentie) DONDERDAG 21 MAART tOCCANGSM WIJZEN GRATIS VfBKtMJG6AAR IN ONZE ZAAK LANGE DCin 16 MCOCIBURG TEL NO 0118 612036 voor een geheel nieuwe opzet van de zorgcentra in Zierikzee, Bruinisseen Burgh-Haamstede Verder wordt al lange tijd ge sproken over zogeheten zorgzo nes in Scharendijke en Renesse Ook de voorgenomen fusie tus sen Arcus en de Thuiszorgorga nisatie houdt nauw verband met nieuwe vormen van zorg en wonen. De Seniorenraad be schouwt een hechte samenwer king tussen Arcus en de Thuiszorg als belangrijke voor waarde voor een eilandbreed aanbod aan ouderenhuisves ting. Verder onderstreept deze raad het belang van nauwe be trokkenheid van de gemeenteen Zeeuwland en een flexibele in zet van de financiële mogelijk heden. ,,Er wordt vaak gespro ken over het streven ouderen zo lang mogelijk in hun eigen om geving te laten wonen. Daar moet clan echter wel wat voor worden gedaan. Het bouwen van levensloopbestendige wo ningen volgens de voorschrif ten van het zogeheten Hand boek Woonkeur biedt daar een voorbeeld van", zegt Van den Bosch. Hij verwijst naar gemeenten die convenanten met woningcorpo raties ondertekenden om inder daad volgens die Woonkeur- voorschriften te bouwen. Vol gens hem is dat een helder voor beeld dat een gemeente iets wil doen ten behoeve van wonen en zorg. Forumdiscussie Na een toelichting op de toe komstplannen voor ouderen huisvesting op Schouwen-Dui veland tijdens de themamiddag op woensdag 17 april wordt een forumdiscussie gehouden onder leiding van voorzitter H Klat- ter van de Seniorenraad Be langstellenden krijgen daar de kans vragen te stellen aan A. Schouw (Arcus). Ph van Door- ne (Zeeuwland). L van Wallen burg (Zorgkantoor) en een woordvoerder van de gemeente De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Tientallen volwassenen en kinderen gebruikten gisteren de traditionele seidermaaltijd in Burgh-Haamstede. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Op initiatief van het oecumenisch overleg Samen Ver der in de Westhoek van Schouwen is de gezamenlijke seidermaaltijd vooraf gaand aan Pasen inmiddels een jaarlijk se traditie geworden. Gisteravond scho ven weer ruim dertig volwassenen en kinderen aan de dis vol tradities aan in de zaal van de Gereformeerde Kerk in Burgh-Haamstede. Volgens woordvoerster Marijke Wessel wil Samen Verder met dit soort vieringen concrete vorm geven aan de oecumeni sche samenwerking. Aan de seidermaal tijd namen leden van de Gereformeerde Kerk Haamstede, de Katholieke Kerk Haamstede en de Hervormde kerken in Renesse/Noordwelle en Burgh deel. De gezamenlijke dis is gebaseerd op een joods paasgebruik. Plat brood, oftewel matzes en bitter kruid zijn belangrijke ingrediënten om passages uit de bijbelse geschiedenis te verbeelden. Tijdens het joodse paasfeest wordt de historische uittocht uit Egypte herdacht. Die vlucht gebeurde zo overhaast dat er geen tijd meer was om brood te laten gisten, van daar de ongezuurde, platte matzes Hervormd predikant Piter Goodijk be gon de maaltijd met het voorlezen van een passage uit het bijbelboek Hooglied. Daarna kwam het lentegroen op tafel. Dat werd volgens de traditie in zout wa ter gedoopt en geproefd. Het lentegroen en het zout herinneren aan de tranen tij dens de slavernij. Vervolgens beant woordde Goodijk. eveneens traditiege trouw, vier vragen over deze bijzondere maaltijd van éën van de kinderen aan ta fel. In zijn antwoord gmg hij ook in op de verschillende manieren waarop mensen naar antwoorden kunnen luisteren ..Als een spons die alles opzuigt. Of als een trechter, dus het ene oor in en het andere oor uit. Als een zeef waardoor het goede verdwijnt en het kwade in de herinnering achterblijft Of als een vergiet waarin juist het goede blijft hangen en het kwa de wordt vergeten Lekker puh Wijn en druivensap stonden symbool voor het bloed tijdens de vertelling over de tien plagen. Op de bijbelse raadgeving foto Pieter Honhoff met te gaan juichen als de vijand ten on der gaat, ging Goodijk vooral met de kin deren aan tafel wat dieper in ,.Het ligt natuurlijk voorde hand dat je denkt 'lek ker puh' als je ziet dat je vijand zwaar verliest, maar mag je daar wel echt blij om zijn?", legde hij de jeugdigen voor Aan de tafel voor de seidermaaltijd was één couvert extra ingedekt Ook dat be hoort bij de traditie Het verbeeldt de plek die wordt open gelaten voor de pre fect Elia en staat symbool voorde raad in elk huis een plekje open te houden voor de onverwachte gast Goodijk werd bij de begeleiding van deze seidermaaltijd geassisteerd door Maar- tje Wildeman uit Amsterdam die gedu rende dne maanden stage loopt bij de hervormde kerk Renesse/Noordwelle. door Famke van Loon RENESSE - De recreatie-on dernemers van Schouwen-Dui veland willen van begin af aan mee praten over de ontwikke ling van de toeristenpas. Ze zijn positief over het idee van de ge meente, maar willen een vinger aan de pols houden voor een doorzichtig en werkbaar sys teem. Een speciale stuurgroep gaat binnenkort de bakens uitzetten voor het haalbaarheidsonder zoek naar de Schouwen-Duive land Pas De ondernemers wil len betrokken worden bij de opstelling van het 'programma van eisen' voor deze studie. Via zitting in de stuurgroep dragen zij van meet af aan medeverant woording voor de komst van de pas. De Schouwen-Duiveland Pas is een idee van wethouder G. van der Salm. De pas is bedoeld om de toeristenbelasting efficiënter te innen Daarnaast moet hij voordelen bieden in winkels en toeristische voorzieningen en daardoor een onmisbare pas worden voor toeristen én bewo ners Als nieuw promotiemiddel voor het eiland ziet de gemeente in de toeristenpas tevens een bindend element voor de recrea- tiebedrijven. Kanttekeningen Van der Salm heeft altijd geha merd op steun vanuit de toeris tische sector als voorwaarde voor de pas In een klankbord groep hebben vertegenwoordi gers van onder meer Recren en VVV inmiddels hun licht kun nen laten schijnen over het con cept-plan van aanpak. Ondanks de paar geplaatste kanttekenin gen ui dit volgens beleidsmede- De Schouwen-Duiveland Pa» moet het toerisme op verschillende manieren een impuls geven foto Pieter Honhoff werker E Caspers, die het project voorbereidt, 'een goede bijeenkomst' geweest. Temeer omdat de toeristische sector in het plan meegaat en heeft aangegeven deel te willen uit maken van de stuurgroep, die het haalbaarheidsonderzoek naar de toenstenpas gaat opzet ten Volgens H. van Oost, voorzitter van Stichting Ontwikkeling Re creatie (SOR), is het logisch dat de ondernemers van meet af aan willen meedenken Want al zijn de eerste grove streken gezeter is nog 'een hoop gedokter' nodig om de toeristenpas zowel voor ondernemers als bezoekers ge bruiksvriendelijk te maken Zo moet er volgens Van Oost een 'praktisch en doorzichtig' sys teem van uitgifte van de pas worden opgezet, waar zowel de grote als de kleinere recreatieve bedrijven mee uit de voeten kunnen. Belangen Daarnaast moet de pas voor ef ficiëntere heffing van de toeris tenbelasting zorgen. Iets waar de ondernemers volgens de SÜR-voorzitter bij zijn gebaat, zeker omdat die opbrengst te rug in het toeristisch product gestoken wordt. Niettemin spe len op dit gebied tussen de on dernemers onderling verschil lende belangen, die in het onderzoek naar de efficiëntere inning meegewogen moeten worden De sector wil daarom via de stuurgroep meepraten over de uitgangspunten van het onderzoek, zodat deze belangen en de noodzakelijke meerwaar de van de pas voor de onderne mers goed uit de verf komen. Van Oost ..Wij stellen het zeer op prijs dat de gemeente dit ge compliceerd onderzoek gaat op zetten, maar we zeggen wel: het moet werken door Piet Kleemans BRUINISSE - I>e Schouwen- Duivrlandsc zorgkocpri Arcus verwacht half mei duidelijkheid te hebben over de nieuwbouw- plannen voor het Bruve zorg centrum In 't Opper. Arcus-directeur A Schouw hoopt da t nog voor het einde van het jaar kan worden begonnen met de lung verbeide nieuw bouw Het wachten is op toe stemming van het College Bouwvoorziemngen. De nieu wbouwplannen voor het Bruse zorgcentrum dateren van 1996. Schouw ..Het werd toen heel voortvarend aangepakt. We dachten toen nog dat het al lemaal heel snel zou kunnen gaan De praktijk bleek weer barstig. Arcus/In 't Opper had gehoopt het leegkomende ge meentehuis in de nieuwbouw- plannen te kunnen betrekken, maar dat feest gmg niet door. Er bleken meer kapers op de kust en uiteindelijk viste Arcus ach ter het net. Schouw en de zijnen lieten zich niet uit het veld slaan en gingen onverdroten verder met uitwer king van de plannen In de eer ste helft van 2001 leek er schot te komen in de plannen en werd de verwachting uitgesproken dat de nieuwbouw nog voor het ein de van dat jaar kon beginnen. De bewoners van het zorgcen trum zouden worden onderge bracht in een tijdelijk zorgcen trum op een steenworp afstand van In 't Opper Fases Het College Bouwvoorziemn gen gooide echter roet in het eten De kosten voor het tijde lijk zorgcentrum - begroot op 5,5 miljoen euro - was hem veel te hoog Het college wilde niet verder gaan dan 3,9 miljoen eu ro Door de uitspraak van het College Bouwvoorziemngen zag Arcus zich genoodzaakt de plannen opnieuw bij te stellen Besloten is nu de nieuwbouw in twee fases uit te voeren Slechts een beperkt aantal bewoners van het zorgcentrum hoeft dan in een tijdelijke huisvesting op het eigen terrein te worden on dergebracht Geen ideale situatie volgens de Arcusdirecteur „Zowel voor de bewoners als het personeel be tekent het meer overlast Aan de andere kant ben je wel nauwer bij de verbouwing betrokken als je er met je neus bovenop zit Schouw geeft toe dat hij met had verwacht dat het allemaal zó lang zou duren „Het is voor iedereen die hierbij betrokken is ontzettend vervelend En het zit hem vooral in die ellendig lange besluitvorming van de rijks overheid." Onderhoud De trage voortgang van de plan nen betekent ook dat er geld ge stoken moet worden in het enigszins opknappen van het oude gebouw van In 't Opper. „Met de nieuwbouw in het voor uitzicht is weinig aan onder houd gedaan; de mancoïi die daardoor zijn ontstaan, moeten nu toch worden verholpen Zo lang er mensen m dit complex wonen moet de leefomgeving op een aanvaardbaar niveau blij ven De mensen mogen met de dupe worden van de trage be sluitvorming van de rijksover heid." Schouw rekent met een bouw tijd van het nieuwe zorg centrum - dat voorziet in 35 ruime kamers en 30 woon eenheden voor mensen die be perkte verpleeghuiszorg nodig hebben - van anderhalf tot twee jaar. (Advertentie) Cbs J.C. C/5 Castelbajag mode design Vbssingen door Piat Kleemans DREISCHOK Autokraken hebben afgelopen zondag toe geslagen in Dreischor en Brui- nissr. Ook een sportcomplex in Burgh en een woning in Nieuw Huamvtrde kregen ongewenst bezoek. I>e totale schade door de woning- en autokraken is nog niet bekend. In Dreischor werd zondagmid dag een aan de l^ngeweg ge parkeerd staande auto openge broken. Uit de auto verdween kleding, communicatieappara tuur. enkele tientallen euro's aan geld, duikapporatuur en ge luidsapparatuur Ook een ande re aan dezelfde weg geparkeer de auto werd gekraakt De dieven gingen er vandoor met kleding, waardepapieren en communicatieapparatuur van nog onbekende w uarde Een aan het Stenenpad in Bruimsse ge parkeerde auto werd eveneens doelwit van inbrekers Uit deze auto verdween een radio-cas- settespeler ter waarde van en kele tientallen euro's Uit een woning aan de Kamper - f oei ie weg in Nieuw-Haamstede werd zondag voor enkele hon derden euro's aan bee Ida p para tuur gestolen De toegang tot de woning werd geforceerd Een sportcomplex in Burgh kreeg afgelopen weekend even eens ongewenste gasten De toe gang tot het complex werd geforceerd De dieven gingen er vandoor met een nog onbe kende hoeveelheid frisdrank en snoep door Famke van Loon ZIERIKZEE Het tijdelijk ge meentehuis had gezien de verlo pen vergunningen al opgeruimd moeten zijn. I>at geeft wethou der C'. Veerhoek toe. Aangezien de nieuwe eigenaar over twee weken begint met de demontage van de portacabins aan het Hatfieldpark. rekent de gemeente op enige toegeeflijk heid van de Vrom-inspectie in deze kwestie. Twee weken geleden vroeg de inspectie van het ministerie van Vrom de gemeente Schouwen- Duiveland om opheldenng over de gerezen situatie rond het tij delijk gemeentehuis De porta cabins zijn destijds planolo gisch mogelijk gemaukt op grond van artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De maximale termijn van vijf jaar, die hieraan ts verbonden, ts per 1 januan van dit jaar verlopen. Omdat het pand echter nog al tijd op zijn plek staat, trok de in spect ie per bnef aan de bel. Volgens wethouder Veerhoek (ruimtelijke ordening) is het 'te recht' dat de inspectie om op heldering vraagt Want hoewel de gemeente al volgens de af spraken sinds begin 2002 kan toor houdt in haar nieuwe on derkomen. had het lijdelijk gemeentehuis gezien de verlo pen vergunningen 'al weg moe ten zijn .Muar we hebben wat tegen wind gehad In de beantwoordende bnef zal het college het hele epistel aan het ministerie uitleggen Të- meer omdat op 1 apnl wordt be gonnen met de demontage van het pand en de portacabins uiterlijk op 1 juli zijn verdwe nen. rekent de wethouder erop dat hiermee de kwestie ts op geklaard Veerhoek „Dat is binnen twee weken Ik ga ervan uit dat Vrom hiermee tevreden door Ingrid Huibars Sa b benhuis werd bevestigd, ontstond meteen beroering Van den Akker, die de denkbeelden van Fortuyn aan de kaak wil GOES Het portret van Pim Fortuyn dat tinds vrijdagoch tend aan het Van Sabbenhuis op het Hollandiaplein in Goes hangt, is gisterochtend beklad. Ook is geprobeerd het werk van de Gocse kunstenaar Leon van den Akker in brand te steken „Té gek", vindt Van den Akker Ik wil als kunstenaar het pu bliek wakker schudden en dat is zeker gelukt Nadat het kunst werk getiteld At Your Service vrijdagochtend aan het Van stellen, had de politicus afge beeld met een hakenkruis op zijn voorhoofd Na een telefoon he van een bewoner van het flatgebouw aan het Hollandia plein, werd het hakenkruis door de gemeente verwijderd Daar op besloot Van den Akker de beeltenis van Fortuyn van de tekst 'leeg leeg' te voorzien Zaterdagnacht werd daar op ge reageerd door iemand die daar 'vol vol' overheen kalkte Het was een welkom ge schenk waarmee de dtrectie t an de Koninklijke Schelde Groep in Vlisstngen kwam aanzetten bij de overdracht van bet nagelmeuwe oor logsschip Zeven Provinciën aan de Koninklijke Marine een dvd-speler voor de be manning Maar je begint niks met zo'n apparaat als daar geen af- speelmateriaal bij zit. Dus was ook daar aan gedacht Je KSG-directeur had zich duidelijk niet met de aan koop van ivat filmmateriaal bemoeid Want hij verschoot even van kleur torn hij bij de overhandiging can de casset te zag op welke film de keuze was gevallen om de beman ning van de nieuwe oorlogs bodem tn de vrtje tijd bezig te houden 'Pearl Harbour'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33