Overleg over knelpunten verkeer Begraafplaats wordt wellicht monument 15 Spannende eerste dag voor Jikkemiene Loodswezen zet vogels uit op zee Schap steekt geld in vuilwaterzuivering Handtekeningenactie voor café-eigenaar Gimörère Waterschap praat met bewoners Reimerswaal Portret van Pini Fortuyn in Goes beklad Zwemclub mist bestuur na geschil over omstreden lid zeeuwse almanak Geschenk PZC MIDDEN dinsdag 19 maart 2002 door Rob Paardekam YEBSEKE - Hel waterschap Zeeuwse Eilanden gaat samen met de bewoners van Reimers waal en andere belanghebben den bekijken hoe de verkeers knelpunten in het noordelijke deel van de gemeente kunnen worden aangepakt. Het waterschap wil dit jaar een groot deel van de polderwegen tussen Yerseke, de A58 en het Schelde-Rijnkanaal inrichten als 60-kilometerzone. Een dis cussie met belangstellenden GOES - Het portret van Pim Fortuyn dat sinds vrijdagoch tend aan het Van Sahbenhuis op het Hollandiaplein in Goes hangt, is gisterochtend beklad. Ook is geprobeerd het werk van de Goese kunstenaar Leon van den Akker in brand te steken. ..Te gek", vindt Van den Akker. „Ik wil als kunstenaar het pu bliek wakker schudden en dat is zeker gelukt Nadat het kunstwerk getiteld At Your Service vrijdagochtend aan het Van Sabbenhuis, een stellage waaraan steeds wisse lende kunstwerken kunnen hangen, werd bevestigd, ont stond meteen beroering. Van den Akker, die de denkbeelden van Fortuyn aan de kaak wil stellen, had de politicus afge beeld met een hakenkruis op zijn voorhoofd. Na een telefoontje van een be woner van het flatgebouw aan het Hollandiaplein. werd het hakenkruis door de gemeente verwijderd. Daarop besloot Van den Akker de beeltenis van For tuyn van de tekst Teeg leeg' te voorzien. Zaterdagnacht werd daar me teen op gereageerd door iemand die daar vol vol' overheen kalkte. door Jacques Cats VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van de Recreatievereni ging Viissingen is gisteravond afgetreden na een ernstig me ningsverschil met de leden over de positie van een zweminstruc- teur, die zich in het verleden schuldig heeft gemaakt aan on tuchtige handelingen met een meisje. Omdat het vergrijp niet tijdens een verenigingsavond had plaatsgevonden en omdat de man zijn straf inmiddels heeft uitgezeten, wilde het bestuur de man toch toelaten op het oude- renzwemuur. Zijn functie als zwemmstruc- teur mag de man overigens niet meer uitoefenen. Een meerderheid van de leden toonde zich gisteravond tijdens een algemene ledenvergadering fel gekant tegen handhaving van de man als lid en drong aan op een royement Er werd zelfs geopperd een algeheel toe gangsverbod tot het zwembad in Viissingen te bepleiten. Daarop legde het vier personen tellende bestuur zijn functie neer ..Wij konden ons niet vinden in de opvatting van de meerder heid van de leden", lichtte se cretaris O. Janssen na afloop van de vergadering toe „Ie mand moet een nieuw leven kunnen opbouwen." Tijdens een in april te beleggen nieuwe ledenvergadering wordt gepoogd een nieuw dagelijks bestuur op te richten. Janssen: „Lukt dat niet. dan heffen we de vereniging op De recreatievereniging, die zich ncht op zwemmensnorkelen en duiken, werd in 1985 opgericht en telt momenteel 174 leden Advertentie bracht onlangs een hoop knel punten aan het licht. Volgens S Minneboo van het waterschap hebben niet alleen bewoners uit het betreffende gebied hun zeg je gedaan, maar ook vertegen woordigers van de scholen, de landinrichtingscommissie en de dorpsraad. Veel aandacht werd gevraagd voor de schoolgaande jeugd die door het gebied fietst. De route langs onder meer de 01- zendedijk, Koksedijk en Inun- datieweg zou gevaarlijk zijn. mede omdat er veel landbouw voertuigen en vrachtwagens rij den. Er werd ook opgemerkt dat de Noordelijke Parallelweg heel erg smal is en dat de spoorweg overgang bij de Lapdijk gevaar lijk zou zijn „Aan dat laatste kunnen we als waterschap weinig doen", erkent Minneboo. Verder werden er opmerkingen gemaakt over het sluipverkeer, de slechte markering en de hoge snelheden. Enkele aanwe zigen stelden de gevaarlijke situatie op de Provinciale weg tussen Oostdijk en Krabbendij- ke aan de orde Fietsers moeten daar enkele keren oversteken, omdat het fietspad aan de andere kant van de weg verder gaat. Ook de Plasseweg tussen Gawe- ge en Waarde kwam aan de orde Daar zouden veel te veel auto's rijden De laatste weg ligt niet in het gebied dat binnenkort als 60-kilometerzone wordt inge richt, maar de opmerking wordt wel meegenomen. Oplossingen De eerste bijeenkomst werd ge bruikt om de problemen in kaart te brengen, maar tijdens de tweede bijeenkomst op zater dag 27 maart wil het water schap samen met bewoners en belanghebbenden naar oplos singen zoeken Het schap zal daarna inventariseren wat de mogelijkheden zijn en vermoe delijk kan het gebied ten noor den van de snelweg dan in het najaar als 60-kilometerzone worden ingericht. De bijeen komst van 27 maart begint om 19.30 uur in het dorpshuis van Oostdijk De inrichting van de Zak van Zuid-Beveland als 60-kilome- tergebied staat een stuk eerder gepland Op haast alle polder wegen geldt binnenkort deze maximumsnelheid. Medewerkers van de bakkerij van I)e Jikkemiene tonen trots de versgebakken koekjes. door Mieke van der Jagt NISSE - Het is nog even wennen. Tom bedient de kassa, en al heeft hij geoe fend, het blijft toch spannend op zo'n eerste dag. De Jikkemiene in Nisse ging gisteren open en dat bracht voor ieder een iets nieuws. Voor de Nissenaren om te beginnen, want die zijn al lang niet meer gewend aan een winkel die gewoon altijd open is. En een tearoom is evenzeer een luxe die het dorp niet kent, evenals versge bakken brood, koekjes die ter plekke uit de oven komen een een cadeaushop met leuke dingen uit de streek. Een nieuwe ervaring was het ook voor de cliënten van 't Gors en hun begelei ders 't Gors heeft weliswaar al langer een bakkerij als dagbestedingsproject voor verstandelijk gehandicapten, maar een winkel was daar nooit bij. De bakkerij-installatie die altijd aan de Leliestraat in Goes werd gebruikt, staat nu in het verbouwde, voormalige Rabobankkantoortje aan het Kerk plein in Nisse en verspreidt in het hele pand een heerlijke geur waar je honger van krijgt. Tearoom Tien cliënten vinden in de Jikkemiene een vaste werkplek en onderling verde len ze de uiteenlopende taken. Want er moet gebakken worden in de open bak kerij, de klanten in de tearoom moeten op hun wenken worden bediend en ook op de winkel moet worden gepast Van foto Willem Mieras tijd tot tijd rennen de werkers ook op en neer naar het magazijn van de njdende winkel in Nisse. met wie 't Gors een overeenkomst heeft gesloten De uitgebreide winkelvoorziening in Nisse is een resultaat van de samenwer king tussen 't Gors en de wooncorpora- tie R&B Wonen. R&B, die meer aan de leefbaarheid van de kernen wil werken, verhuurt het pand aan 't Gors. dat de werkprojecten voor verstandelijk ge handicapten meer over de regio wil spreiden door Esme Soesman THOLEN - De begraafplaats en kerkresten aan het Oudeland bij Tholen-stad staan op de nomi natie te worden aangewezen als beschermd archeologisch mo nument. Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat met die bestemming akkoord. De Her vormde Gemeente Tholen wil eerst wat vragen beantwoord hebben. De Hervormde Gemeente is ei genaar van de begraafplaats. Het waterschap gaat over een waterloop die het betreffende terrein doorkruist. Als het ge bied aan het Oudeland beschermd archeologisch mo nument wordt, heeft dat geen gevolgen voor de onderhouds werkzaamheden die het schap van tijd tot tijd moet verrichten. Hoe dat voor de kerkgemeente zit, is nog niet duidelijk. „We moeten eerst weten of dit geld kost We hebben al een monu ment, dat is de kerk en dat kost al heel wat", meldt secretaris L Potappel van de kerkvoogdij Ook wil de Hervormde Gemeen te weten wat de gevolgen van het 'monumentenetiket' zijn voor de gereserveerde plaatsen Op de begraafplaats, ooit behorende bij het voormalig kerkdorp Schakerlo© en nu vastgeplakt aan het gehucht het Oudeland, zijn nog altijd twee graven gereserveerd voor men sen die daar ooit begraven wil len worden Dat reserveren kan overigens al een aantal jaren niet meer, omdat de dodenakker vol is Tenslotte moet er duide lijkheid komen over de moge lijkheden tot herplanting. Afge lopen najaar zijn de bomen op de begraafplaats vanwege ziek te gekapt De kerkelijke ge meente wil graag herplanten en hoopt dat de aanwijzing die de De begraafplaats aan het Oudeland bij Tholen-stad herbergt resten uit een ver verleden. staatsecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen voor ogen heeft met strijdig is met dat voornemen. Sporen Het dorp rondom de begraaf plaats behoorde in een ver verleden tot de belangrijkste filaalsen op Tholen In de grond iggen resten van de kerk, die als oudste parochie in de streek geldt Op de begraafplaats zijn nog altijd sporen uit diverse eeuwen zichtbaar Zo is het jaartal 1657 op éen van de zer ken nog niet weggesleten Een andere zerk maakt melding van een landbouw pionier die in 1875 stierf Nieuwer zijn de marmeren stenen die aantonen dat er ook eind jaren negentig van de vonge eeuw nog mensen zijn begraven Nabij de op een terp gelegen dodenakker heeft het waterschap een picknick plaats neergezet Het dagelijks bestuur van de ge meente Tholen kan zich vinden in de aanwijzing van dit gebied als beschermd archeologisch monument De gemeenteraad van Tholen buigt zich maandag door Susan da Waal MIDDKLBl'RG - Ken 1kk»1 van het I^oodswezen zal donderdag op zee een groepje vogels uit de Vogel - en Egelopv ang De Mikke uit Middelburg loslaten. De boot neemt elke week vrij willig vogels mee om ze vijftien mijl vanaf Westkapelle vrij te laten De zeevogels zitten sinds begin februari bij de vogelop vang In totaal heeft De Mikke honderdvijftig vogels opgevan gen die besmeurd waren met stookolie Inmiddels zijn meer dan vijftig vogels vrijgelaten Zes dieren zijn overleden Het is onduidelijk hoe de olie in de zee is terechtgekomen. De zeekoeten. futen, alken en zee-eenden zaten eerst in het vogelasiel Oostende, maar door gebrek aan personeel en accom modatie werd gevraagd of De Mikke de vogels kon opvangen De Middelburgse vogelopvang onderhoudt nauw contact met het vogelasiel Oostende en was bereid de zorg van de vogels op zich te nemen Sneeuwuilen De sneeuwuil die half januari naar Finland zou vertrekken, zit nog bij De Mikke De uil zou sa men met drie sneeuwuilen uit België, twee uit Spanje en twee uit Friesland naar Finland wor den gebracht Problemen met de papieren van de Belgische vo gelbescherming zorgt voor het oponthoud Pas als de papieren in orde zijn kunnen de uilen naar Finland De sneeuwuil was meege- varen op het Noorse schip Menominee en werd bij De Mik ke opgevangen De uil zit sinds oktober vorig jaar in Middel- burg door Rolf Boaboom BATII - Om de betrouwbaar heid van de rioolwaterzuive ringsinstallatie bij Bath te ga randeren. moet er flink in worden geïnvesteerd. I>e vier compressoren die zorgen voor het inblazen van de zuurstof die nodig is voor het zuiveringspro ces, zijn technisch onbetrouw baar. Het hoogheemraadschap van West-Brabant wil ze daarom binnen afzienbare termijn alle maal vervangen Een van de compressoren is al enige tijd defect Als er nog een tweede machine uit zou vallen, brengt dat het proces ernstig in gevaar De normen die gelden voor de zuivering worden daar door niet meer gehaald, met het nsico dat het hoogheemraad schap extra rijksheffingen krijgt opgelegd, wat flink in de papieren kan lopen. In de jaren tachtig heeft de organisatie daar al eens mee te maken ge had Het hoogheemraadschap heeft in het verleden vaker pro blemen gehad met de compres soren Het zegt daarom er'in het geheel geen vertrouwen' meer in te hebben dat het 'ooit met dit type machines tot een bednjfs- zekere procesvoering komt' Ook in financieel opzicht lijkt het verstandig de compressoren te vervangen in plaats van ze telkens te repareren Gezien de hoge kosten, 175.000 euro per stuk, gebeurt dat niet in een keer. maar in stappen Het alge meen bestuur beslist daar op 11 apnl definitief over. De op Zeeuws grondgebied gelegen installatie, die het rioolwater van het westelijk deel van West-Brabant reinigt, ondergaat al sinds enige lijd een ingrijpende renovatie die vele miljoenen kost Deze is vooral bedoeld om de capaci teit van de installatie te vergro ten en de mate van zuivering, vooral als het gaat om het ver wijderen van stikstof, te verho gen door Jeanne de Nijs SINT-ANN ALAND - Een klei ne duizend klanten van cafë Ha - venzicht in Sint-Annaiand, voornamelijk jongeren, hebben met hun handtekening steun betuigd aan exploitant Bas de Man san die horecazaak. Ze vinden dat de gemeente de on dernemer onterecht dwang sommen oplegt. Jeugd uit alle kernen van de ge meente Tholen zoekt er op za terdagavond vertier De zaak speelt al jaren De gemeente heeft De Man 54.000 euro aan dwangsommen opgelegd voor geluidroverlast De horeca-ex- ploitant vindt de boetes echter onterecht en weigert te betalen Hij wist begin dit jaar met een kort geding te voorkomen dat de gemeente zijn spullen ging ver kopen om de boetes te betalen. De rechter gaf De Man vier we ken de tijd om met een schik kingsvoorstel te komen Onterecht Intussen heeft de cafébaas naar eigen zeggen stukken waaruit blijkt dat de gemeente de boetes voor geluidsoverlast onterecht heeft opgelegd Die zullen on derwerp vormen op komende rechtszaken, zegt hij „Wij hebben altijd gezegd dat de ge luidsmetingen met op het privé- terrvin van de buurman zijn uit gevoerd, maar op de zolder bo ven de slijterij van de buien. Dat is dus detailhandel, daarvoor gelden de regels voor geluida- t'Verlast niet I)e gemeente heeft dat nooit willen geloven, maar we hebben nu het bewijsmateri aal Volgens de Stallandse horecaman zijn er in de wijde omgeving geen klachten over zijn zaak. alleen vun de be treffende buurman die behalve een slijtenj ook een café runt H Mesen uit Sint-Annaland is een van de initiatiefnemers tot de handtekeningenactie „Bas de Man moet open blijven voor de jeugd Al die jongeren weten met waar ze anders naar toe moeten. Voor ouders ts het ook een geruststelling", weet ze uit eigen orvurtng Als jongeren naar een discotheek in België gaan weten de ouders niet wan neer en hoe ze thuiskomen." Mesen herinnert zich nog dat haar ouders Havenzicht be zochten, zelf komt ze er ook sinds haar jeugd en haar doch ter is inmiddels de dorde gene ratie die regelmatig in Sint-An naland uit gaat „De ouderen zitten in de bar, de jongeren in de discotheek Bas heeft voor le dereen altijd een luisterend oor Zaterdagavond om half twualf gaat zijn keuken nog open, dan kunnen de jongeren nog wat eten voor ze naar huis gaan Het is één en al gezelligheid, dat vind je nergens Ook Mesen is er van overtuigd dat de klachten over de geluidsoverlast van café Havenzicht bij lange na niet al gemeen zijn. De actiegroep wil de handtekeningen binnenkort overhandigen aan gemeentebe stuurders (Adverientie) foto Willem Mieras 25 maart over de vraag een posi tief of negatief advies aan het ministerie uit te brengen Daar bij wordt de staatssecretaris wel verzocht om antwoord te geven op de vragen die de Hervormde Gemeente Tholen stelt. De ver gadering van de raad wordt ge houden in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk en begint om half acht Het was een welkom ge schenk waarmee de directie can de Koninklijke Schelde Groep tn Viissingen kwam aanzetten bij de overdracht van het nagelnieuwe oor logsschip Zeven t*rovmcien aan de Koninklijke Manne een dvd-speler voor de be manning. Maar je begint niks met zo'n apparaat als daar geen af- speelmatenaal bij zit. Dus was ook daar aan gedacht De KSG--directeur had zich duidelijk niet met de aan koop t an wat filmmateriaal bemoeid Wanf hij verschoot even van kleur toen hij bij de overhandiging van de casset te zag op welke film de keuze was gevallen om de beman ning can de nieuwe oorlogs bodem tn de vrije tijd bezig te houden 'Pearl Harbour'. DONDERDAG 21 MAART 10CGANGSMWU2EN GRATIS VEffKRUGtAAR IN ONTf ZAAK lANGtDan MC0QBUIG TEL NO 0118 612036

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29