Wereld kijkt naar Covra-bunker •uaft. Consument moet weten wat hij koopt 28 Bijzondere opslag hoog-radioactief afval verrijst in Nieuw dorp Middelburg op VOC-enveloppe 'tv, Lm a 1 Snelle muziek verandert ri jgedrag Zon zorgt voor veel CO, in oceaan Meer testosteron bij thuiswedstrijd Stalvlieg bracht mogelijk hiv over Meer water op Mars dan gedacht postzegels dinsdag 19 maart 2002 door Maurits Sep NIEUWDORP Het werkt ei genlijk net als bij een verkeers licht: achter de groene deuren mag je komen, achter de rode deuren niet. Althans, als in de rode ruimte hoog-radioactief afval aanwezig is. Is dat er niet, dan is ook die ruimte vrij te be treden. Projectdirecteur Cees Kalverboer: „Alleen als er afval ligt, is er straling," Veel kleur is er nog niet in de bunker voor hoog-radioactief afval die in aanbouw is bij de Centrale organisatie voor ra dioactief afval (Covra) in Nieuwdorp. Veel grijs van beton en staal In totaal is 6000 ton staal in 31.000 kubieke meter beton vervlochten. Functionaliteit en veiligheid staan voorop. Het habog (hoog- radioactief afval behandelings- en opslag gebouw) is opgetrok ken uit beton met Belgische kalksteen. Dat is sterker dan het gebruikelijke beton met grind, omdat het minder gevoelig is voor warmte en dus minder krimpt en uitzet. Zeker voor het habog is dat van eminent belang. Het afval dat vanaf medio volgend jaar wordt opgeslagen, geeft namelijk warmte af Kalverboer: „De glascanisters waarin het afval binnenkomt, geven tweedui zend watt warmte af, vergelijk baar met een afwasmachine. Het afval koelt zeer langzaam af. Na honderd jaar is het nog ongeveer zo warm als een gloei lamp. dus minder dan honderd watt." Koeling Het afval wordt gekoeld met buitenlucht Die komt binnen door openingen bovenin het ge bouw. Door een brede sleuf op het vloeroppervlak verspreidt die zich door de ruimte waar de negen meter hoge stalen pijpen hangen waarin het afval zit De koude lucht wordt door het af val langzaam opgewarmd, zo'n twintig graden Celsius. De ver warmde lucht stijgt op en ver laat via ontluchtingspijpen de bunker. Zo ontstaat een natuur lijke circulatie voor de koeling Belangrijker dan de warmte is de straling die het afval afgeeft MIDDELBURG - De Stichting Eerste I)ag Enveloppe Enkhui zon brengt een herdenkingsen- veloppe uit, die gewijd is aan vierhonderd jaar Verenigde Oostindisehe Compagnie. Mid delburg, dat een van de zes VOC-stedcn was, is in de enve loppe verwerkt. I)e herden- kingsenveloppe wordt morgen uitgereikt. De stichting in Enkhuizen, waar ook een van de zes VOC- kamers was gevestigd, .legt sinds 1984 elke bijzondere ge beurtenis in Enkhuizen vast op een Enkhuizer herdenkingsen- veloppe De winst gaat naar goede doelen in het dorp Behalve een gewone uitgifte (nr 68) wordt deze keer ook een zo geheten a-versie uitgegeven, een bewerking van de normale enveloppe waarbij aan hel ont werp van de enveloppe een au thentieke VOC-duit is toege voegd In het ontwerp is onder meer het uit 1674 daterende schilderij re tourvloot voor Batavia ver werkt Vertier zijn de zes VOC- steden (Enkhuizen. Hoorn, Am sterdam. Delft, Middelburg en Rotterdam) en Téxel te zien Ttxel had de functie van over slag- en verzamelplaats. „Die is na 10.000 jaar nog niet verdwenen", zegt Kalverboer Om te voorkomen dat die zich verspreidt, zijn speciale eisen gesteld aan de constructie van de bunker. „Straling gaat, net als licht, rechtdoor. Daarom zijn de kabels in de 1,7 meter dikke muren ook in een bocht gelegd, zodat de straling niet langs de kabels door de muren kan." De beste definitieve opslagme thode voor hoog-radioactief af val is ondergrondse opslag, in zoutkoepelsof in kleilagen, stelt Kalverboer. „Technici weten dat dat dó oplossing is. Iiet risi - co voor de omgeving is dan 0,000 en het is indien gewenst terug te halen." Toch wordt nu een bun ker gebouwd in Nieuwdorp. „Omdat de tijd nog niet rijp is voor ondergrondse opslag. Het habog is een tussenoplossing, maar wel de beste tussenoplos sing Nergens anders ter wereld staat een bunker die identiek is aan het habog. De gebruikte tech nieken en constructies zijn des ondanks niet nieuw. „Het habog is opgebouwd uit elementen die je elders terugvindt. Maar in zijn totaliteit is dit gebouw uniek", verklaart de projectdi recteur. Het habog biedt een integrale oplossing voor alle soorten hoog-radioactief afval: medisch afval, opwerkingsafval van de kerncentrales Borssele en Dodewaard en splijtstofele menten die rechtstreeks uit de onderzoeksreactoren in Petten en Delft komen. Dat is ook dere den dat deskundigen uit de hele wereld naar Nieuwdorp komen om het project te leren kennen, weet Kalverboer. „Heel veel landen hebben namelijk de ver plichting op korte termijn over soortgelijke opslagruimtes te beschikken." Symmetrisch Het gebouw bevat drie compar timenten voor warmte-produ- cerend afval en drie voor afval dat geen warmte maar wel een hoge straling afgeeft. Het com plex is symmetrisch vormgege ven. De middensluis blijft altijd toegankelijk. Het afval komt aan in een grote container. In de ontvangsthal wordt die overeind getakeld Dan verdwijnt die achter de groene deuren van dertig centi meter dik staal. In die hal wordt de container opengemaakt en uitgepakt. Het afval wordt eventueel anders ingepakt en vervolgens opgeslagenDat ver pakken gebeurt in afgescherm de ruimtes door machines die op afstand worden bestuurd. De medewerkers houden zicht op wat er gebeurt door een ruit van loodglas, die meer dan een me ter dik is. De Covra verwacht ongeveer honderd transporten tijdens de vijftien jaar waarin afval wordt aangevoerd. Kalverboer gaat er daarbij wel vanuit dat de le vensduur van de kerncentrale Borssele beperkt is. „Na de ac tieve periode moeten we tachtig jaar wachten en het afval behe ren, tot de warmte weg is. Dan kunnen we er een andere oplos sing voor zoeken." Mocht al voor die tijd besloten worden het hoog-radioactieve afval elders op te slaan, bijvoor beeld onder de grond, dan kan het probleemloos teruggehaald worden uit het habog, beaamt Kalverboer. „Het gaat er op een voorgcschi-even manier in. Het is mogelijk de omgekeerde weg te bewandelen." De bouw van het habog - kosten ongeveer 120 miljoen euro (260 miljoen gulden) - is in juni 1999 begonnen. In september vorig jaar werd het hoogste punt be reikt en nu is driekwart van alle installaties en apparatuur aan gebracht. De tweede helft van dit jaar wordt het complex in bedrijf genomen. Volgend jaar wordt geoefend met inactief af val. Daarna kan het eerste hoog-radioactieve afval wor den ontvangen. De hunker bij de Covra biedt een oplossing vooralle soorten hoog-radioactief afval. foto's Lex de Meester De ontvnngsthul waar het ufval binnenkomt. Opslagbuizen voor wannte-produeerend afval. Wageningse hoogleraar wijst veehouderij op belang van topkwaliteit door Peter de Jaeger WAGENINGEN - „De veehou derij in ons land heeft alleen een toekomst als we olympisch kampioen worden op het ge bied van voedselveiligheid. We moeten scoren met topkwali teit. Nederlandse landbouw producten moeten worden als de Volvo's en Mercedessen on der de auto's. Schandalen zoals in de afgelopen jaren willen we niet meer. De consument moet het gevoel krijgen dat wat hij eet absoluut veilig is Dal zegt I.eo den Ilartog, directeur on derzoek van Nutreco in Box meer en onlangs benoemd tot bijzonder hoogleraar Bedrijfs ontwikkeling in de veehouderij aan de Wageningen Universi- taM Den Hartog pleit voor een om slag. „De landbouw was altijd gericht op maximalisatie van (le productie. Zo veel mogelijk cn vlees per var- ken tegen zo laag mogelijke kosten. Alle vernieuwingen waren bedoeld voor een betere efficiëntie Maar het wegvallen van de subsidies uit Brussel én de kritische consument nopen tot een andere aanpak. Nu gaat het om optimalisatie van de productie, rekening houdend met gezondheid en welzijn van het dier De innovaties dienen gencht te zijn op de eindpro ducten en de manier waarop ze worden gemaakt", zegt Den Hartog Die omslag kan een boer niet alleen in gang zetten, maar is ren zaak van de hele productie- kolom Vanaf de voertrog tot aan de karbonade moet de pro ductie controleerbaar zijn „Elke kippepoot moet terug te traceren zijn naar het pluim- veebedrijf waar die vundaan komt en welk voer het dier heeft gekregen. Alleen op die manier kun kwaliteit worden gewaarborgd." Den Hartog wil uiteindelijk toe naar een soort Kemakeur voor vlees, waar door de consument weet wat hij koopt. Alleen boeren die hun bedrijf uanpassen aan door de maat schappij gestelde randvoor waarden voor de productie hebben een toekomst, aldus de hoogleraar Maar dan mix-ten die eisen wel duidelijk zijn. Zo muakt Den Hartog een onder scheid tussen de burger en de consument. „Hel zijn dezelfde mensen, maar ze gedragen zich anders. Zo belijdt de burger met de mond diervriendelijk- heid, terwijl hij als klant in de winkel toch kiest voor het goedkoopste product. We moe ten precies weten wat de consument wil en vanuit die kennis nieuwe producten ont wikkelen." Regelgeving Beïnvloeding van de vraag naar producten uit een duurza me veehouderij is veel effectie ver dan sturen via regels en subsidies, meent Den Hartog. Nu weet de boer vaak niet waar hij aan toe is. De regelgeving is ondoorzichtig en verandert elk jaar Discussies over de huis vesting van varkens en kippen gaan over centimeters en milli meters. Sommige ondernemers zijn de investeringen zat en stoppen hun bedrijf, omdat ze geen zicht hebben op de lange termijn. Ook ontbreekt het aan uniformering van de regels binnen Europa. Zo hanteren Denemarken. Duitsland en Nederland verschillende crite ria voor de bepaling van de mi nimale ruimte per fokzeug. In Denemarken w ordt uitgegaan van het gewicht, in Duitsland van het aantal dieren en in Ne derland van een maat per dier. Den Hartog „Vanuit het dier geredeneerd is er geen enkele reden om per land verschillen de interpretaties te hanteren Uniformiteit van wet- en regel geving binnen de EU is dringend gewenst Ook om on eerlijke concurrentie te voor komen." Harmonisatie van de regels geeft duidelijkheid. Hij verge lijkt het met de benzine- pomphouders in zijn woon plaats Zetten/Andelst Toen hij daar kwam w onen in 1981 wa ren er zes De helft wilde met investeren in de strenge regel geving om bijvoorbeeld olie- lekkages te voorkomen Zij bouwden hun bedrijf af De an dere helft tastte diep in de bui del en hebben nu een bloeiend bedrijf „Die regelgeving was streng maar helder In de land bouw ontbreekt het aan duide lijkheid. Onzekerheid is veel slechter dan een slechte bood schap Ondernemers die het redden en topprestaties leveren, zullen altijd een goede boterham blij ven verdienen. De uitbreiding van de EU met landen uit Oost- Europa doet daar voorlopig niets aan af „Er komt de helft aan landbouwgrond bij m Eu ropa De Oost-Europese land bouw bezit goedkope grond en arbeid. Maar wij hebben een voorsprong op het gebied van kennis en kapitaal. En die voorsprong moeten we probe ren vast te houden Maar dat wordt wel steeds moeilijker." kringloop Ons land telt nu al steeds min der koeien, varkens cn kippen. Maar dat is met erg, meent Den Hartog. „Het aantal dieren is geen streven op zich. maar een resultante van doelstellingen over milieu, dierenwelzijn en voedselveiligheid." Wat milieu betreft, denkt Den Hartog dat het evenwicht tussen land bouw en natuur nabij is „Door de verplichte mestafzetcon- tracten tussen veehouders en akkerbouwers ontstaat een kringloop van mineralen De mestoverschotten zijn hier door binnen één of twee jaar verdwenen", voorspelt opti mist Den Hartog. GPD BEER-SHEVA - Snelle muziek in de auto (veel beats per nu. nute) leidt tot een roekelozer rijgedrag. Dat concludeert W Brodsky (Ben-Gurion Universiteit, Beer-Sheva) in het vak blad Transportation Research op grond van onderzoek bij er varen chauffeurs in een simulator. Hoe hoger het tempo van de (vrij harde) muziek die zij kreget te horen, des te meer risico's namen de proefpersonen tijdens het rijden. Ook veroorzaakten zij vaker een 'ongeluk'. GPD AMSTERDAM - Zonnestraling is van veel grotere invloed op het leven in de oceaan dan werd gedacht. Uit onderzoek blijkt dat de straling acht keer meer organische koolstof verbrandt tot kooldioxide (CO,) dan plankton. Wetenschappers gingen ervan uit dat juist plankton de grootste producent was var. CO,. Medewerkers van het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) hebben dat geschreven in het tijdschrift Ecological Studies. Het is voor het eerst dat op open zee de hoeveelheid organische koolstof is bepaald die door zonne straling wordt verbrand tot CO,. De onderzoeksgroep kwam tot de conclusie dat die straling jaarlijks 2 tot 3 procent van de organische koolstof verbrandt tot kooldioxide. Dit lijkt weinig, maar het is wel acht keer meer dan het aandeel van plankton in de bovenste tien meter water. ANP NWECASTLE - Tijdens een thuiswedstrijd maken voetbal lers meer testosteron aan dan tijdens een uitwedstrijd, meld- deS. Wolfson (University of Northumbria, Newcastle) tijdens een bijeenkomst van de British Psychological Society in Blackpool op grond van onderzoek bij een voetbalteam. Wol fson verklaart de extra aanmaak uit het gevoel dat tijdens een thuiswedstrijd het eigen territorium verdedigd moet wor den. De hoogste extra aanmaak van testosteron tijdens d« thuiswedstrijd mat zij dan ook bij de keeper. GPD GOTTINGEN - De stalvlieg (Stomoxys calcitrans) heeft mo gelijk hiv, het virus dat aids veroorzaakt, overgebracht van apen naar mensen. Die stelling poneert M. Eigen (Max-Planck-Institut für Biop- hysikalische Chemie, Göttingen) in het wetenschappelijk tijdschrift Naturwissenschaften. De onderzoeker doet dat op grond van de bevinding dat deze vlieg het bloed dat zij op- j zuigt niet meteen verteert. Hierdoor is het mogelijk dat hiv- bevattend bloed, opgezogen uit apenkarkassen op de lokale markt in Afrika, via een steek door de vlieg op de mens is over gebrachtBij die steek spuugt de vlieg een beetje eerder opge- zogen bloed uit. GPD PASADENA - Mai*s blijkt veel meer water te bezitten dan men tot nu toe dacht. Maar dan wel water in de vorm van ijs, dat zich vlak onder het oppervlak van deze planeet bevindt De ontdekking werd gedaan door de sonde Odyssee, die nog maar net begonnen is met het onderzoek van het Marsopper vlak. Het heeft belangrijke consequenties, niet alleen voorde geologische historie, maar ook voor toekomstige bemande ruim te vluchten naar de 'rode planeet', zoals Mars wegens zijn merendeels roodachtig gekleurde oppervlak ook wel ge noemd wordt. Dat een deel van dat water ooit als ijs werdop- geslagen in de Marsbodem, is ook een bij veel planeet weten schappers populaire theorie, die echter nooit kon worden bewezen. GPD Het eerste van de dertien Vcr- rassingsvelletjes met daar op provincievlaggen is inmid dels uit. Op 12 maart nam de Commissaris van de Koningin in Friesland, Ed Nijpels, op het provinciehuis in Leeuwarden het eerste velletje van de Fries- iandemissie in ontvangst. Vol gende week dinsdag (26 maart) verschijnt het Drentse velletje en op 9 april het velletje met de vlag van Noord-Holland. Inmiddels is het gehele emissie programma van de Verrassings zegels bekend. Zoals gemeld wordt om de veertien dagen een velletje gepresenteerd Na de emissie Noord-Holland volgt Gelderland op 23 april; verder: 7 mei Noord-Brabant, 21 mei Groningen, 4 juni Zuid-Hol land, 18 juni Utrecht, 2 juli Lim burg, 16 juli Overijssel, 30 juli Zeeland, 13 augustus Flevoland en op 30 augustus wordt op de AMPHILEX 2002 in Amster dam het dertiende en laatste velletje uitgegeven met daarin één exemplaar van alle provin ciezegels. De oplagen van de velletje zijn, zoals eerder gemeld, aan de krappe kant en ze zullen alleen te koop zijn in de desbetreffende provincie en bij Collectclub in Groningen. Van het Friese velle tje bedraagt de oplage 120.000, van het Drentse 100.000 en van het Noord-Hollandse 110.000. Wat nieuw is. is dat de velletjes zijn genummerd. Het Friese van 000001 tot en met 120.000, het Drentse van 000001 tot en met 100.000 en zo verder. Nijpels nam velletje 000001 in ont vangst. Met niet minder dan twintig permanente zegels in eurowaar den heeft Ierland op 2 januari het eurotijdperk ingeluid. Daarvan horen er zeventien thuis in de sinds begin januari 1997 lopende serie 'inheemse vogels', de overige drie zijn ze gels met afbeeldingen van oude cn nieuwe munten Op de zegels een ekster le), een jan-van-gent (2c), een mees (3c), «•en kwartelkoning (4c), een houtduif (5c). een ijsvogel (10c), een kievit (20c), een merel (38c), een euromunt (38c), een boek vink (41c). een 50p-muntstuk dat van 1971 tot 2002 heeft gelo pen (41c), een roodborstje (44c), een reiger (50c), een rozerode stem (51c), een wulp (57c), een ld-munt die van 1928 tot!97\ heeft gelopen (57c), een brand- gans 1), een Groenlandse gans 2), een pijlstaart 5)en een bergeend 10). Op 22 januari kwam Ierland met zijn traditionele love-zegel, als mede met het wensvelletje, dat tevens al enkele jaren in het te ken staat van het Chinese nieuwjaar, Op de love-zegel van 38c een beertje (ook in boekjes, tien zelfklevende zegels van 38 c) en in het velletje drie 38 c- zegels met een hobbelpaard,een houten locomotief en een pop Ook Portugal bracht 2 januan zijn eerste permanente eurose- rie in roulatie met daarop de in middels vertrouwde euromun ten. De zegels hebben dezelfde waarden als de afgebeelde mun ten. dus 1 cent op de 0,01-ze gel. 2 cent op de zegel van 0.02 en verder hebben de zegels de volgende waarden: 0,05, 0,10, 0,20, 0,50, 1 en 2 Voor wie zich op permanente j eurozegels gaat toeleggen, Italië heeft nu al twee op 2 januari be gonnen series uitgebreid. In de serie 'La donna neU'arte' ver schenen 1 maart zegels van 0,01, 0,03 en 0,20 en de se rie 'Alti valori' werd aangevuld met een 6,20-zegel. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28