Herenstraat gaat toch op de schop 't Zwin 50 jaar beschermd PZC PZC Eigenaar Dert-pand wil complex verkopen Middelburgse politiek geeft mopperende ondernemers gelijk Grond parkeergarage afgevoerd kleinjan wint pijprookwedstrijd Auto rijdt 145 over Veersedam Vlissinger betrapt op diefstal Auto gestript in Middelburg Petanque-zege voor Middelburgers Portret Fortuyn in Goes direct beklad Speelgoed- en kledingbeurs lezers schrijven Boom treurdag zuider buren Parkeermeters weigeren Discussieavond over islam en christendom agenda dinsdag 19 maart 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Heren straat in Middelburg moet toch worden meegenomen in de her inrichting van de binnenstad. Alle politieke partijen wezen gisteren tijdens een commissie vergadering het voorstel om de straat te schrappen van de hand. Wethouder L. Luitwieler be loofde met een nieuw voorstel te komen. De Herenstraat werd twee we ken geleden door het college uit de plannen geschrapt. Op de he le straat rust een winkel bestem ming Dat betekent dat ook bewoners door middel van baatbelasting mee moeten beta len aan de herbestrating. En dat willen ze niet, redeneerde het college Dus wordt het te duur, dus schrappen we de Heren straat De ondernemers uit de straat zijn boos. Zij willen graag meebetalen aan een vernieuwde straat, legde één van hen gister avond uit. De raadsleden spraken hun ver bazing uit over het feit dat be woners mee moeten betalen aan de herinrichting van hun straat ..Bewoners hebben geen baat bij herinrichting van hun straat", zei H. Kool-Blokland (CDA). Ze stelde voor alleen het eerste deel van de straat, waar de winkels zitten, opnieuw te bestraten. Als de Herenstraat wordt her- bestraat, moeten ook bewoners meebetalen, legde Luitwieler uit. In de tijd dat P. Brakman (PvdA) nog wethouder was, is geprobeerd met de bewoners een overeenkomst te sluiten. De bewoners konden tekenen voor het opheffen van de winkelbe stemming en zouden op die ma nier onder de baatbelasting uit kunnen komen. „Daar is toen verder geen actie op onderno men", zei de wethouder. „Dat is als een nachtkaars uit gegaan." Voor het wijzigen van de be stemming is nu geen tijd meer. De herinrichting van de binnen stad moet begin volgend jaar klaar zijn. Met de Vereniging Ondernemers Middelburg is een convenant gesloten over de planning. Tijdnood, en dus schending van de afspraken, is volgens Luitwieler een andere reden om af te zien van de her bestrating van de Herenstraat. Dat schoot A. Damman (WD) in het verkeerde keelgat. „We hebben het over de eerste dertig meter van de Herenstraat. U moet het niet daar op gooien als de herinrichting vertraging op loopt." Kool-Blokland vreesde boven dien dat als de Herenstraat niet meegenomen wordt, de onder nemers in de rest van de stad een juridische grond hebben om te weigeren baatbelasting te beta len „Door de plannen tussen tijds te wijzigen, morrel je aan het convenant Luitwieler beloofde uit te zoe ken wat de mogelijkheden zijn voor het wijzigen van de be stemmingen op de panden „Ik geef daar maandag uitsluitsel over." Hij komt met een nieuw plan. waarin wordt voorgesteld de hele straat opnieuw te be straten De VVD, beloofde Damman, komt met een amen dement. waarin wordt voorge steld alleen het eerste gedeelte van de Herenstraat te doen. Genoeg plannen, maar het lukt niet in Vlissingen door Edith Ramakers VLISSINGEN - De huidige ei genaar van het complex waar eens de winkel in foto- en audio- apparatuur Dert in huisde, wil het pand 'het liefst zo snel mo gelijk verkopen'. Het beeldbe palende gebouw aan de Nieu- wendijk in Vlissingen staat alweer circa zes jaar leeg. Eige naar J. de Graaff van De Graaff Vastgoed BV uit Schiedam steekt geen energie meer in de renovatie van het pand. „Elke keer lopen onderhandelingen op het laatste moment mis." Verkopen wil hij. „Plannen over verbouwing en aanpak zijn er genoeg geweest", vindt De Graaff. „We hebben met archi tecten gesproken, met de ge meente Vlissingen, met mogelij ke huurders. Maar het heeft niets opgeleverd." De Graaff zegt dat hij het forse pand - dat uit drie huizen be staat en een grondoppervlakte van 429 vierkante meter heeft - in februari 1999 gekocht heeft 'om een vriend te helpen'. „Die zat zakelijk in de problemen." Het pand was in het voorjaar van 1997 in handen gekomen van een andere beheerder uit Schiedam. Twee jaar later werd het doorverkocht aah De Graaf „Ik dacht: het lukt me wel om er iets moois van te maken. Ik had al iemand gevonden die voor de winkel 100.000 gulden huur per jaar wilde betalen. Met een paar appartementen boven, heb je de investering er zo uit. Het idee en de plannen zijn goed. maar het lukt niet in Vlissingen." Als een gelijksoortig pand in Schiedam of Vlaardingen zou staan, zou hij het nooit verko pen. „Daar heb ik mijn contac- Het pand aan de Vlissingse Nieuwendijk staat alweer zes jaar leeg. ten. Ik zou er niet aan denken om het in deze verpauperde staat te verkopen. Ik heb vaker gezegd: ik rijd naar Vlissingen en ik werk het plan verder uit Maar dan bleef ik toch weer hier in de Randstad. De afstand is ook een belemmering. Ik heb in Breda en Tilburg onroerende goederen gehad. Daar liep het niet soepel." Hij vreest er niet voor dat het pand aan waarde zal verliezen omdat het met de dag meer in verval raakt. Zes jaren van leeg stand doen een huis geen goed. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat een huis goedkoper wordt. Alleen maar duurder Hij heeft 'Dert' drie jaar geleden voor 'uit mijn hoofd 950 000 gulden ge- foto Lex de Meester kocht „Doe daar rente bij en overdrachtskosten en we zijn uit de verkoop De gemeente staat geen sloop van het pand. gevolgd door nieuwbouw toe Voor het gebouw is een restau ratieplan gemaakt MIDDELBURG - De werkzaamheden aan de parkeergarage onder de nieuw e stads- en waterschapskantoren aan de Ka- naalweg in Middelburg zijn begonnen Tot na de zomer zijn dagelijks 25 vrachtwagens nodig om de 45 000 kuub grond af te voeren Het grootste deel van de grond, 35.000 kuub, wordt naar de Mortiere gebracht. Een deel van de grond is vervuild Dat wordt naar de afvalverw erking in Moerdijk getranspor teerd De rest van de grond, die licht verontreinigd is. gaat naar de Laan der Verenigde Naties Het wordt gebruikt om het terrein naast de sportvelden op te hogen Dat terrein wordt vervolgens beplant. De grond wordt via de Nieuw- landsweg en de Schnvebrug afgevoerd Binnenkort wordt be gonnen met heien Er zijn ongeveer 470 palen nodig voor de twee kantoren MIDDELBURG - Door tweeënhalf uur aan een stuk door pijp te roken heeft Leo Kleinjan uit Nieuw- en Sint Joosland het kampioenschap pijproken in Reims gewonnen Kleinjan vertegenwoordigde 't Walchersche Pijproockgilde uit Middelburg met twee andere rokers, Ruud van de Waart en Ton Visser Met een tijd van 1 uur en 27 minuten behaalde Vun de Waart de vierde plaats. Visser bereikte de negende plek door 1 uur en zes minuten de pijp branddende te houden Hierdoor werd de clubprijs, een beker, gewonnen die over handigd werd door de burgemeester van Reims In totaal deden vijftig rokers uit Nederland. Belgie. Duitsland en Frankrijk mee Leo Kleinjan was enkele weken geleden ook succesvol in Frankrijk In Lilie versloeg hij tachtig deelne mers met een tijd van twee uur. VEERF. - Een 25-jange automobilist uit de gemeente Veere heeft gisteren met een snelheid van 145 km per uur over de Veersedam gejakkerd De man kwarn van de Vrouw enpolder- seweg en reed in de nchting van Vrouwenpolder. Bij de ver keerslichten, waar enkele auto's juist aan het optrekken wa ren, reed hij tot twee keer toe over de doorgetrokken streep Een boete van 115 euro was het resultaat De boete voor de snelheid moet nog worden bepaald. VLISSINGEN - Een 30-jange Vlissinger is in de nacht van zondag op maandag betrapt op het plegen van diefstal in een woning in Lunenburg De bewoner die wakker werd. waar schuwde gelijk de politie Op de grasstrook tussen Lunenburg en de Sloeweg kreeg de politie de dief te pakken. De man was in bezit van twee portemonnees met Inhoud MIDDELBURG - Dieven hebben afgelopen weekend een au to gestript in Middelburg De auto stond geparkeerd op het terrein van een bedrijf aan de Nieuwe Kb verkerksewcg De dieven hadden het voorzien op de koplampen, de grill en de buitenspiegels. De schade bedraagt enkele honderden euro's. HEIKANT - Het team A. de Goffau uit Middelburg heeft zondag het indoor-petanque-toernooi van de vereniging Game 78/Petanque uit Clinge gewonnen In de manege in Heikant streden 32 teams van twee personen om de h<*>gste eer. De derde plaats was voor de equipe J Elvé uit Middel- buig. doorlnqrid Huibers GOES - Het portret van Pim Fortuyn dat sinds vrijdagoch tend aan het Van Sabbenhuis op het Hollandiaplein in Goes hangt, is gisterochtend beklad. Ook is geprobeerd het werk van de Goese kunstenaar Leon van den Akker in brand te steken „Te gek", vindt Van den Akker „Ik wil als kunstenaar het pu bliek wakker schudden en dat is VEERE - In peuterspeelzaal De Veeree Mopjes wordt donderdag 21 maart een kinderkleding- en speelgoedbeurs gehouden. Op de beurs is zomerkleding voor kinderen van nul tot twaalf jaar te koop. Ook zijn er speel goed. buggy's en fietsjes De beurs wordt gehouden van 14.15 tot 16.00 uur. De helft van de opbrengst is voor de peuter speelzaal Aanbieders van kle ding of speelgoed kunnen zich nog aanmelden REDACTIE MIDDEN ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel 10118)484000 Fax '01181470102 E-mail: redwalch@p/c nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel (0118)484000 Fax 101181470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-meil: web@pzc.nl zeker gelukt Nadat het kunst- werk getiteld At Your Service vrijdagochtend aan het Van Sabbenhuis werd bevestigd, ontstond meteen beroering. Van den Akker, die de denkbeelden van Fortuyn aan de kaak wil stellen, had de politicus afge beeld met een hakenkruis op zijn voorhoofd. Na een telefoontje van een be woner van het flatgebouw aan het Hollandiaplein. werd het hakenkruis door de gemeente verwijden! Daarop besloot Van den Akker de beeltenis van For tuyn van de tekst 'leeg leeg' te voorzien. Zaterdagnacht werd daar me teen op gereageerd door iemand die daar 'vol vol' overheen kalkte. Daza rubriek ia uitsluitend be stemd voor reecties op in de PZC verschenen redactionele berich ten. artikelen of commentaren. De reectietiid beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer lijn dan 250 woorden De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Eeuwig zunde, twee eiken van elk een halve eeuw oud laten kappen in Oost-Souburg (PZC, 14-3). In-triest dat de gemeente Vlissingen toestemming voorde kap geeft omdat 'een buurman klachten over deze bomen heeft Deze vijftigjarige eiken worden hier als onkruid behan deld Heb jeer last van9 Weger- mee' Helaas, deze twee bomen groeien niet zo makkelijk als onkruid weer terug. Nee. het blijft eeuwig zonde en ik zal ze ker treuren uls de mannen met de kettingzagen hun werk ge daan hebben Wel hoop ik dat de gemeente eens kritisch naar hun kapbeleid gaat kijken en de aanvragen voor het kappen van bomen streng gaat beoordelen, zodat er niet meer zo lichtzinnig wordt omgegaan met 'eeuwige zaken'. Martina van 'Zalen-Arendse Vlusingsestraat 58 Oost-Souburg Vele vogelsoorten hebben een thuis gevonden in het ogelpurk in 't Zwin. door Frank Gijsel Wat in de Middeleeuwen de poort van Europa was, is nu een schitterend natuurge bied. Het natuurreservaat het Zwin in Knokke werd vijftig jaar geleden geopend door de gepassioneerde ornitholoog l^eon Lippens. De graaf vond het destijds de hoogste tijd worden om het unieke biotoop met zijn tien tallen zeldzame vogelsoorten van een dreigende ondergang te redden. Hij was toen burge meester van de badstad en hij begreep maar al te goed dat het groeiende toerisme niet altijd positieve gevolgen had voor de fauna en flora In een penode waarin het milieu vaak werd opgeofferd aan geldelijk ge win. bewees Lippens dat toerisme en respect voorde na tuur perfect kunnen samen gaan Voor het echter zo ver kwam ontstond er in 1950 in Knokke en omstreken heel wat op schudding als gevolg van de éénzijdige beslissing van Ne derland om de Zwingeul af te sluiten Een dam werd aange legd in het zeegat om te belet ten dat zeewater in de Zwin vlakte kon stromen Hiermee kon behoorlijk wat bespaard worden op dijkverstrvigings- werken Het gebied dreigde met zijn uniek planten- en die renleven verionen te gaan Over deze 'Zwyn-kwestie' werd maandenlang gediscus sieerd in de pers en op straat Dank zij onderhandelingen stemden de Nederlanders uit eindelijk toch in met het gra ven van een nieuwe toegangs geul Het resultaat bleef echter beneden alle peil. Natuurreservaat Graaf Lippens, directeur van de Compagnie Het Zoute, ei genaar van de terreinen, be sloot uiteindelijk in 1952 om het gebied dan maar uit te n*- pen tot natuurreservaat Hij* vaardigde een hele reeks be schermingsmaatregelen uit Dankzij permanent toezicht, een afsluiting en enkele ver bodsbepalingen werd het ge bied effectief beschermd Bo vendien werd een educatief vogelpark aangelegd, waar de mensen kennis konden maken met de bonte variatie aan vo gelsoorten die ze op hun tocht door het eigenlijke reservaat weliswaar van op grote af stand konden ontmoeten. De stormvloed van 1953 sloeg de dam in de Zwingeul volledig weg en zorgde er voor dat de Zwinvlakte regelmatig door het zeewater overspoeld wrerd Het feestjaar wordt op 27 maart officieel geopend met de voorstelling van de tentoon stelling Vijftig jaar Zwin' in de voormalige koninklijke vil la Bezoekers kunnen er wan delen door het verleden aan de hand van oude kaarten, pren ten, foto's en bijzondere voor werpen De tijd waann de villa werd opgebouwd komt uitge breid aan bod Het huis werd Roemah Laoet genoemd In het Maleis betekent dit 'huis aan de zee' koningin Astrid De koninklijke familie kwam hier regelmatig tot koningin Aslnd bij een ongeval in /wit foto Peter Nicolai seriand om het leven kwam Doordat de tentoonstelling voor «-en groot gedeelte in de koninklijke villa plaatsvindt knjgt het stukje geschiedenis onder het korte familiegeluk van Leopold III en koningin Astnd een heel bijzondere sfeer. Het was ook de tijd van het vliegveld het Zoute, waar lijn- vluchten landden en opstegen .naar Engeland en Nederland Hier vonden de vliegshows plaats Na de oorlogsjaren kwam de koninklijke villa met tuin onder het beheer van de Compagnie het Zoute Tijdens het feestjaar worden bezoekers uitgenodigd actief mee te doen Daarom worden in samenwerking met natuur - gidsen en de kunstacademie workshops gehouden Bezoe kers kunnen met telescopen en verrekijkers leren kijken naar vogels Het nngstation 't Zwin zal van augustus tot eind september zoveel mogelijk trekvogels ringen om ze te kunnen volgen tijdens hun reis naar het war me zuiden. door Frank G ijsel ANTWERPEN - De stad Ant werpen kampt met een groot parkeerprobleem. Het grootste deel van de opgestelde parkeer automaten weigert dienst, zo dat de inkomsten voor het stadsbestuur beneden de ver wachtingen blijven. Tijdens de maanden januari en februari werkte ruim zestig pro cent van de meters niet Tussen half januari en half februari kwamen 336 meldingen binnen van meters die mankementen vertoonden, in een gebied waar er 550 staan Niet alle meters ac cepteren de munten van twee VLISSINGEN - In w ijkcentrum Het Palet in dr Irislaan in Vlis singen wordt donderdag een in formatie- en discussieavond ge houden over de islam en het christendom en de overeenkom sten en verschillen. De bijeenkomst wordt gehou den in het kader van de Interna tionale Dag Tegen het Racisme Aan de avond werken mee de projectgroep Ken Ik Jou, de an- ti-racisme organisatie Bravo, dominee Leo Woltering van de Samen-Op-Wegkerk in Sou burg. imam Ahmet Bodur van de moskee in Middelburg en Yucel Uslu van de Turkse Ou dercommissie Vlissingen. De discussie wordt geleid door An- neloes Steglich De bijeenkomst begint om nalf acht euro De Inkomsten zijn met 35 procent gedaald In 1997 werd nog 3 miljoen euro binnenge haald. In 2000 kwam er 2.4 mil joen euro m kas Vorig jaar was het nog een kleine anderhalf miljoen euro De topmuunden zijn juli en augustus, de tijd dat nietsvermoedende loensten toch hun geld in de automaten stoppen en de meter niet zien verspringen De inwoners van Antwerpen weten ondertussen wel beter Ze plaatsen hun auto bij een meter en gaan er vanuit dat het apparaat het toch niet doet. Daarbij komt nog dat de contro le gebrekkig is. Het stadsbestuur ts ondertussen wakker geworden Nog dit jaar worden vijftig nieuwe hulp agenten aangesteld om contro les te verrichten en de inkom sten voor de stad weer op te schroeven ^STREEK ACTIVITEITEN AAGTEKERKf Amwiiia 14 00 uu' Koorsbai an biljari. BiGGE KERKE Do*p«h,,.t 14 00 uu> Koanbai txt|4rt an tooi voo* OMdaron MIDDELBURG Oo*tkoffcp»ain 72 20 00 21 00uur«n21 00 22 00uu' TatCh.voor boginnar*. OOST SOUBURQ Buurthintd® Schuu- 13 00 IS 00 uur Intoopmiddag voor ai lochlona vrouwtn Da KxuSkataart. 14 30 uur fnamiddag van Vripmlliga Thuishulp Wakharao VLISSINGEN Thoo van Doaoburgc trom. 14 00uur OntmoatHtgsmiddag 50 Da Ouda Stad. 10.00 uur Rautar morgan an IJ 30 uur Koarthal In an UiOoophut* Van Goghlaan 241a 14 00 uur Sfoaklut). WESTKAPf ILE M#rvormd Joogdga bouw. 14 00 uur Sooa voor 60 piusaars (Advertentie) NIEUWE WOORDENLIJST COMMUNICATIE marketing (dc; vgl. ing) 1 11960, Eng., van market (markt)), (econ.) (de leer van) het opstellen van plan nen voor de vergroting of het behoud van dc afzet, syn. marktanalyse a voorbereiding van de kost die voor de baat uitgaat s continu bijgestuurde inschatting van de mogelijke klanten of klantengroepen, hun wensen, hun kenmerken en hun overwegingen 4 het nemen van beslissingen ten aanzien van prijs, productie, distri butie en promotie, zie ook: reclame, communicatie. B Molenwater 105 4331 SG Ittddelbuqi Tel 011861 50 48 ta 0118 61 65 3f Email kuroMakan nl Internet www katuil een intefralc aanpak voor een inspirerend bedrijfsresultaat I ledamr marketing hua«;;l urbanisatie adv» cotnrnunicatv -f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17