Pensionado 's vullen geen scholen PZC Landschap ontdaan van sporen Van der Lubbe j raakt de essentie 16 Honderden ouders kopen vaccin tegen meningokokken Cantatedienst in kerk Veere kunst cultuur Eenhoorn en kolonel Ledel in theater Woonklimaat dinsdag 19 maart 2002 door Claudia Sondervan VL1SSINGEN - Zeeuwse ou ders hebben enkele honderden meningokokken-C-vaccins aangeschaft ter vaccinatie van hun kinderen, maar van een stormloop op de apotheken is in Zeeland geen sprake. Tot tekorten aan vaccins leidt de verhevigde interesse niet. Dat verklaren apothekers in Zee land. Elders in het land is een grote toeloop ontstaan op de in entingsvloeistof tegen hersen vliesontsteking door de bacterie meningokokken-C nadat mid delbare schoolleerlingen de ziekte opliepen. De recente besmettingsgevallen in Zeeland, in Vlissingen op scholengemeenschap Schelde- mond en in Hulst bij het Reij- naertcollege, zorgden voor een korte piek in de vaccinverkoop. De hoge prijs van het vaccin, 38,82 euro was daarbij nimmer een belemmering, zegt J. van Dalen, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de apo thekersvereniging KNMP. Ziektekostenverzekeraars ver goeden dat bedrag niet. In het najaar wordt de vaccinatie lan delijk verstrekt aan alle kinde ren tot negentien jaar. Tot nog toe waren de Zeeuwse ziektege vallen en de eerdere besmettin gen in Brabant voor de GGD Zeeland geen aanleiding om lo kaal inentingscampagnes te be ginnen. Huisartsen volgen het GGD-beleid en adviseren tegen individuele vaccinatie. Schijnzekerheid In Vlissingen, waar twee weken geleden een Scheldemondscho- liere besmet bleek met deze vorm van hersenvliesontste king, verkochten apotheken in de dagen direct na het bekend worden enkele tientallen vac cins, vertellen Ilja Grootenboer van de nabijgelegen apotheek Papegaaienburg en A. de Hullu van apotheek Paauwenburg. ,,We hebben een paar dagen moeten wachten op de levering van de vaccins, maar dat was geen probleem", verklaart Grootenboer. De mensen die de vaccins kwamen halen om ze door hun huisarts te laten toe dienen kopen slechts schijnze kerheid, vindt woordvoerder P de Doelder van de Zeeuwse huisartsen. ,.Er is nu geen hoger besmettingsgevaar dan anders. Bovendien beschermt het huidi ge vaccin slechts tegen één vari ant van meningokok-C. Er zijn er meerdere en ook nog een In variant waartegen nog geen vaccin bestaat. Maar er zijn mensen die de grootst mogelijke zekerheid willen, of wij het nu ontraden of niet." Voor de landel i jke entcampagne komt een vaccin tegen alle c- vormen. De mensen die nu zelf voor vaccinatie kiezen, krijgen straks toch een oproep voor die campagne. Dat bijt elkaar niet. zegt De Doelder. „Hooguit wan neer iemand een allergie ont wikkelt tegen de drager van de entstof. Bij de meeste vaccins is dat kippe-eiwit. Maar zo'n al lergie kan je bij alle vaccins ont wikkelen." VEERE - In de SOW-kerk in Veere wordt op Eerste Paasdag om 16.30 uur een cantatedienst gehouden. De cantate 4 'Christ lag in Todes Banden' van Bach zal door het Bachkoor, orkest en solisten worden uitgevoerd. Naast de cantate is ook a- capel- lawerk te horen. Een cantatedienst is een protes tantse kerkdienst waarin de uit voering van een cantate cen traal staat. In Bachs tijd werd elke zondag een cantate uitge voerd. Cantate 4 is het vroegste paaswerk en zelfs een van de vroegste cantates van Bach. Het werk is waarschijnlijk in 1707/1708 geschreven. Het ori gineel is echter verloren gegaan, maar er bestaat een kopie uit 1724/1725. Muziek voor het paasfeest wordt minder uitgevoerd of is minder bekend, dan de pas- sie-muziek waar veel meer van is. Cantate 4 is overgeleverd en komt in zekere zin in de plaats van al de niet gecompo neerde of verloren gegane paas- muziek. Liefde is het thema van de Boekenweek. Tot en met zaterdag vertellen lezers dagelijks in de PZC over hun favoriete liefdesboek of -gedicht Aflevering 6: Hans Spenkelink uit Hulst, directeur van de bi bliotheek in T&rneuzen. door Raymond de Frel TERNEIJZEN - Hans Spenke link is al jaren een trouwe fan van de Amsterdamse band De Dijk. De combinatie poëzic- muziek is heilig voor de liulste- naar en met die overtuiging ben je bij De Dijk-frontmau Huub van der I.uhhr natuurlijk aan het goede adres. ..Ik ben echt helemaal gek van De Dijk Huub van der Lubbe schrijft heel veel teksten over de liefde, maar waar veel bands steeds in clichés vervallen als Ik hou van jou, blijf je trouw en zal je nooit verlaten, weet zanger- /tekstdichter Huub van der Lubbe die altijd te vermijden Hij raakt met weinig woorden vrijwel altijd de kern Veel men sen moeten in zijn teksten toch dingen uit hun eigen leven terug kunnen vinden, lijkt mij." De bibliotheekdirectcur vindt de klassieker Bloedend Hart een treffend voorbeeld ..Ik hoorde Van der Lubbe eens in een inter view zeggen dal hij dit nummer heeft geschreven toen zijn vrouw vanwege haar werk voor drie dagen op reis moest Mooier kon hij het gemis van zijn gelief de niet beschrijven Van der Lubl>e bundelde zijn songteksten in Melkboer met de blues Hans Spenkelink denkt dat een band ais De Dijk poëzie met name voor jongeren interes sant kan maken ,.Door De Dijk komt ook bij jonge mensen poë zie op een aantrekkelijke ma nier onder de aandacht. Leraren zouden door de combinatie mu- zick-poezie hun leerlingen wel licht enthousiaster kunnen ma ken om gedichten te gaan lezen." Spenkelink noemt het nummer 'Als ze er niet is' als een van Van der Lubbes sterkste teksten. Hij krijgt nog altijd kippenvel als hij de Amsterdammer in die song hoort zingen: Een man weet niet wat ie mist maar als ze er niet is als ze er niet is weet een man pas wat ie mist. „Deze tekst behoort absoluut tot mijn favorieten", aldus Spenkelink „Maar er zijn er meer. Ook in een nummer als 'Nergens goed voor' raakt hij de essentie in vier regels Ik ben nergens goed voor Jij weet er alles van Maar ik kan van je houden Zoals niemand anders kan Van der Lubbe zegt dat hij zich maar een grote onnozel voelt, maar dat hij toch verschrikke lijk veel van zijn geliefde houdt. Wie heeft dat gevoel nou nog nooit gehad?' Huns Kneman uit Brugge heeft een patroon van zestien kale landschappen neergelegd. foto Lex de Meester Brugse kunstenaar Hans Enenian wil nieuwe wereld maken nis Spenkelink: „Door De Dijk komt wik bij jonge mensen pw/ie [dcr-de aandacht." foto Peter Nicolai door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hans Kneman is de twee de Brugse kunstenaar die in het kader een uitwisseling in de marge van Brugge Cultu rele Hoofdstad 2002 een expositie heeft in gericht in de Middelburgse tentoonstel lingsruimte Caesuur. Hij heeft een patroon van zestien kale landschappen gecombi neerd met een dia vnn een zeventiende, ge lijksoortig landschap. ..Ik wil een nieuwe wereld maken." Wat dc schrijver/kunstenaar Armando aan - duidt als 'schuldige landschappen' noemt Eneman 'geïnfecteerde landschappen' Dat zijn landschappen die. letterlijk of figuur lijk, vervuild zijn door hun verleden. Land schappen waar de mens zijn sporen heeft achtergelaterj. Sinds 1994 houdt Eneman zich, tn verschil lende vormen, met dit onderwerp bezig Het ene kunstwerk roept het andere op ..Ik ben destijds begonnen met foto's van oorlogssi tuaties, weilanden met lijken of dorpen in puin I k sneed het landschap eruit en liet dat zien. Op die weg ben ik voortgegaan Ik ont doe het landschap van wat erop staat, dus sowieso van de menselijke aanwezigheid Wat dan overblijft is een woestijn Een leeg landschap waarin we kunnen herbegin nen." In Caesuur laat Eneman zeventien van der gelijke landschappen zien. In een ruitvorm heeft hij zestien modellen neergelegd van geaccidenteerde terreinen Op één na gaat het om fragmenten van bestaande plekken die in een wit doorzichtige gaasvorm zijn weergegeven. De landschappen zijn geba seen! op computertekeningen die het reliëf van een terrein weergeven Zo'n beeld wordt m Caesuur ook geprojecteerd, zwe vend boven de zestien modellen op de grond Fictief „Ik heb hier één fictief landschap gescha pen", verklaart Eneman. „Maar ook afzon derlijk zijn deze landschappen onwaar Ze zijn weliswaar gebaseerd op echte land schappen, maar per model verschilt bij voorbeeld de schaal. Alleen al daardoor kunnen ze niet worden gecombineerd Ik heb de modellen gemaakt op basis van foto's die ik van de landschappen heb gemaakt Als ik die landschappen ga nabouwen, be gin ik meteen met liegen Ik kan bijvoor beeld niet achter een berg kijken, dus ik moet vanuit mijn verbeelding invullen hoe dat landschap eruit ziet. Ik spreek dus niet de waarheid Ik reproduceer het landschap, maar alleen het kunstwerk dat ik maak is waar Dat is mijn waarheid. Door deze werkwijze is niet alleen het landschap, maar ook de kunst mijn onderwerp." Eneman stelt onomwonden dat hij een nieu we wereld kan maken. Zijn installaties zijn een aanklacht tegen de manier waarop de mens met zijn omgeving omspringt Mis schien dat hij daarom in zijn reproducties elk menselijk spoor uitwist ..Alles wat we dagelijks op het journaal zien, de vervul ling, het geweld, ik schraap het allemaal van mijn landschappen Ze worden steeds bloter Elke keer wil ik weer meer wegne- mer Hoe puurder ho<-mooier Eens/al dat toch moeten stoppen, want ik ben bijna aan het einde van mijn Latijn Expositie Hans Eneman. tot en met 6 april tn pre- sentatu-ruimte Caesuur, iMnge Noordstmat li7. Middelburg Tegelijkertijd exposeert de Middel burgse kunstenaar Hans Oven liet tn het Kcwts- huis Groep PlanningSmt-Jacobsstraat 68-70 in Brugge Heide installaties zijn dag en nacht zicht baar door de grote raamparttjen door Frank Gijsel OOSTBURCi - Het optreden van kolonel Ledel en het le gendarische dier de Een hoorn, het symbool van Oost burg, spelen een belangrijke rol in het theaterproject De Nacht van de Eenhoorn, dat begin april wordt uitgevoerd in het Ledeltheater. Het Hollandse leger onder leiding van Ledel zorgde er in 1830 voor dat de zuiderlin gen onder aanvoering van Grégoire uit dit gebied wer den verdreven. Het theater stuk is een vrije interpretatie van de gebeurtenissen van destijds. Daarbij krijgt het Hollandse leger de hulp van de Eenhoorn Het stuk is ge schreven door de Aarden- burger Willem van Vliet. Met de Nacht van de Eenhoorn debuteert Van Vliet als to neelschrijver en regisseu- r.„Ik wilde iets in een nieuw jasje uit de streek neerzetten dat ook nog bestemd was voor de streek Het toneel uit de eigen streek is namelijk erg gewild Mijn plan werd door de Stichting Ledel The ater meteen enthousiast ont vangen. Daarnaast kunnen we voor onze productie reke nen op steun van de beide ge meentes, sponsors, onderne mersvereniging Oostburg Ook de Provincie Zeeland heeft een subsidie toege- zegd." Fantasie De Nacht van de Eenhoorn noemt Van Vliet historisch onverantwoorde expressie. „Het is gebaseerd op histori sche feiten met volop ruimte voor fantasie." I-edel was aangesteld dit ge bied te bewaken. Zijn leger bestond voor een groot deel uit boerenzoons en heren boeren. Het is de laatste strijd in de geschiedenis van Zeeuws Vlaanderen om dit gebied. De Nacht belooft een aaneenschakeling te worden van ironie, erotiek, historiek en fiction. De veertien rollen worden gespeeld door een mix van 'oude rotten' en jong talent uit Zeeuws-Vlaanderen, Het vormt een mengeling van professionele inbreng, erva ringsdeskundigheid en am bitie. Voor het jonge talent is samenwerking gezocht met het Zwin College. De vijf leerlingen krijgen voor hun medewerking zelfs studie punten toege wezen. De cho reografie van de nacht van de Eenhoorn is in handen van de Zeeuwse dansconsulente en docente van de Stichting Scoop Anita Bekers. Bekers is freelance danseres bij ver schillende gezelschappen. De dansgroep brengt de Maagden- en Gevechtsdans Volgens Anita Bekers vor men de dansen een functio neel gedeelte. „Ze geven de productie volop sfeer en allu re.'1 Licht en geluid worden verzorgd door Jan Janssens en Conny Jansen. De kos tuums voor de Nacht werden speciaal ontworpen en ge maakt door Els Thaqi en het decor is van de hand van Ro nald Spiessens. Grime en ob jecten zijn van Peter Impens. ..Het stuk is bedoeld voor jong en oud en is gegaran deerd schoonmoeder-proof", aldus Van Vliet. De Nacht van de Eenhoorn op 5. i>. 1 '2 en IJ april tn het Ledelthea ter, aanvang 20.00 uur. Kaarten ztjn van dinsdag tot en met vrij dag tussen 13 30 en 17.00 uur in het theater te koop (Advertentie) FESTIVAL nieuwe MUZIEK evenementen 400 jaar v' Markt Middelburg woensdag 20 maart 16.30 uur TIEN AFFICHES MET TIEN VISIES OP VOC Joan Bolnlng, Nico van don Boezem, Nenrlc Borsten, Piet Dioleman, Sander Littei, Ronald Mullle, Bob Pingen, Annolies Planteydt, Gust Romijn, William Verstraeten Opening door gedeputeerde Drs G LC.M de Kok Inleiding door Dr Paul van der Velde over VOC m Japan De Drukken) - Markt Middelburg Kloveniersdoelen woensdag 20 maart 20.00 uur EDDY VELDMAN QUARTET >ld)azT-muziek - cross-over urt West-AInka Sunname door Emili; Calon Wonen en de woonomgeving; wat is wenselijk, wat is noodzake lijk? Wat zijn de ontwikkelingen en bedreigingen? Op die vragen hoopt de Zeeuwse VVI) antwoord te krijgen van een aantal deskundigen van wo ningcorporaties en de makelaarskan toren tijdens een themabijeenkomst in Heinkenszand. Kijk naar oude en hedendaagse lucht foto's van Zeeuwse regio's, zegt voor zitter J Suurmond van de VVD-Sta- tenfractie. Die bijna ongebreidelde groei van allerlei kernen, die moet stoppen Maar niet zo rigide als minis ter J. Pronk (Vrom) voor ogen staat, zegt hij bijna in een adem. Suurmond vindt dat er beperkte groei mogelijk moet zijn. Niet voor elke kern, Want we moeten immers voorzichtig zijn met de verdere aantasting van het bui tengebied. Er moet volop ruimte blij ven voor landbouw, natuur en recrea tie Maar Pronks richtlijnen die aangeven dat per regio nog ongeveer één groeikern mogelijk is, wijst hij stellig van de hand. De WD kiest voor een tussenweg: bouwen in een beperkt aantal kernen per regio. Hoeveel kernen wenst hij op voorhand niet aan te geven. Wel dat gemeenten en provincie eerst samen overeenstemming moeten zien te krij gen voor ze hun plannen op Haags ni veau verdedigen. Eenheid De fractievoorzitter erkent direct dat nogal wat gemeentebestuurders aller minst laaiend enthousiast zijn over het provinciaal woningbouwbeleid Het zal echter niet lukken Pronks Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening bij te sturen als Zeeland niet als een eenheid opereert, waarschuwt hij. Zover is het nog lang niet Want het aantal gemeenten dat al een stand punt heeft ingenomen ten aanzien van die Vijfde Nota is op de vingers van een hand makkelijk te tellen. Er wordt wel in raads- en commissievergade ringen geklaagd, maar daar blijft het veelal bij Daadwerkelijk actie onder nemen, moties aannemen, boze brie ven versturen? Slechts een enkele ge meente is daartoe overgegaan, erkent Suurmond En van afstemming met de provincie is al helemaal geen spra ke De liberale voorman heeft heel wat vragen voor de woningbouwdeskun- digen. Niet alleen wenst hij te weten te komen hoe ze denken over dc Vijfde Nota Maar ook welke trends ze zien WD-voormnn J. Suurmond verwacht meer hoogbouw zoals de Sardijntoren in dc Zeeuwse steden. foto Ruben Oreel en wat ze verwachten op het gebied van volkshuisvesting voor de komen de jaren. Zo kan het telewerken mis schien wel een bedreiging vormen voor Zeeland, geeft hij voorzichtig aan Want mensen die deels in de Randstad wonen en werken en ook nog een tweede woonhuis in het Zeeuwse hebben kunnen een bedrei ging vormen voor de leefbaarheid. Want hun Zeeuwse woning staat im mers een gedeelte van het jaar leeg met alle nadelige gevolgen voor de plaatselijke middenstand. Suurmond is ook benieuwd of er al iets te zeggen is over het toekomstig woongedrag van de naoorlogse baby boomers. Gaan die mensen, als ze ge pensioneerd zijn. een aantal maanden per jaar in Spanje wonen? Zo'n repe terende wintertrek zal immers ver strekkende gevolgen hebben voor de Zeeuwse samenleving, beseft de frac tievoorzitter maar al te goed. Als ma- geeft hij verder aan. Dus geen luxe vil la's langs bijvoorbeeld de West- Zeeuws-Vlaamse kreken om zo die kapitaalkrachtige pensionado's te lokken, aldus de liberaal. Bouwen voor die groep versterkt immers de toch al forse vergrijzing en komt de leefbaarheid niet ten goede, aldus Suurmond. „Pensionado's komen niet naar het voetbalveld en vullen geen schoollokalen," zegt hij met de nodige nadruk. „Mensen willen wonen waar werk is," vult hij verder aan. Staatssecretaris J. Remkes (Vrom) is voorstander van de verkoop van zo veel mogelijk huurwoningen door de corporaties Suurmond weet niet op zo'n uitverkoop wel zo verstandig is. Hij vindt namelijk dat corporaties de mogelijkheden moeten houden om de sociaal zwakkeren te huisvesten Hij is dan ook zeer benieuwd wat de direc teuren van de verschillende corpora ties vinden van dat voornemen van Remkes. De fractievoorzitter is sinds kort ook gecharmeerd van welstands- vrij bouwen. Tot nu toe staat alleen de gemeente Reimerswaal de inwoners toe in bepaalde gedeelten naar eigen inzicht een huis te bouwen zonder goedkeuring vooraf van een wel standscommissie. De liberaal vindt dat meer gemeenten die moed moeten opbrengen. Er zijn immers al regels genoeg waaraan iedereen zich moet houden, aldus de liberaal. Verder merkt hij op dat hij verwacht er meer hoogbouw komt, zeker in de ste den. Niet omdat de vraag naar flatwo ningen toeneemt maar wegens de stij gende grondprijzen. Hoogbouw noemt hij dan ook een vorm van intel ligent bouwen. De bijeenkomst van de WD-Kamercen- trale Zeeland en de Statenfractie begint woensdag 20 maart om 19.45 uur in De Stenge in Heinkenszand. keiaars nu al signalen ontvangen dat die trek er zit aan te komen moet er op bestuurlijk niveau nagedacht worden of actie noodzakelijk is. Want zo'n te rugkerende Spanjegang kan econo misch en sociaal-cultureel net zulke desastreuze gevolgen hebben voor kernen als het tweede-huizenbezit door bijvoorbeeld Duitsers Suurmond is tegenstander van het bouwen voor pensioenmigranten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16