PZC Middelburg krijgt brede coalitie Wijk Arnemuiden wil eindelijk eens verkeersremmers Maatschappelijk werk kampt weer met wachtlijsten Poolse scholieren beklimmen Lange Jan Wijkbeheergroep voelt zich bedreigd VVD na twee periodes zonder wethouder CDA, PvdA, ChristenUnie en GroenLinks in nieuw college Loodswezen zet vogels uit op zee wmmm 2 &J cr Bestuur zwemclub treedt af na geschil over omstreden lid zeeuwse almanak Geschenk Gimbrère MIDDEN dinsdag 19 maart 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De VVD staat na acht jaar deel name huiten het dagelijks be stuur van de gemeente Middel burg. Volgens P. Rruinooge, die na mens het CDA de onderhande lingen voerde, is dat het gevolg van het zetelverlies van de liberalen. „De VVD is terug gegaan van vier naar drie. Zij zijn de verliezer van deze ver kiezingen geweest. De vorige keer zijn ze al van zes naar vier zetels gezakt." Toch kostte het moeite om af scheid te nemen van de VVD. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Middelburg heeft een nieuw dagelijks ge meentebestuur. De PvdA en GroenLinks zijn de nieuwko mers naast het CDA en de Chris tenUnie. Het nieuwe college verlegt het accent naar sociaal beleid. Daarnaast wordt uitvoe ring gegeven aan het beleid dat door het vorige college is inge zet. De twee zittende wethouders Piet Bruinooge (CDA) en Leo Luitwieler vormen samen met PvdA'er Albert de Vries en Adrie I' van 't Westeinde van Groen Links het wethouderskwartet „We wilden graag een sociale j component over het huidige be leid heen zetten", zei De Vries gisteren tijdens een persconfe rentie „In GroenLinks hebben we een medestander die op dat gebied ook een extra accent legt." I Het college wil de komende pe- riode meer aandacht voor wijk- j beheer en communicatie met in woners. „Dat zijn punten die door mijn partij zijn aangedra gen. Ik ben blij dat de andere partijen ze onderschrijven." Bruinooge blijft verantwoorde lijk voor ruimtelijke ordening en financiën. Hij krijgt verder economische zaken in zijn pak ket. Volkshuisvesting en sport worden overgenomen door De Vries. Die is verder verantwoor delijk voor welzijn, communi catie en wijkontwikkeling. Luitwieler blijft zich bezighou den met verkeer en sociale za ken. Hij krijgt daarnaast volks gezondheid in zijn portefeuille. Van 't Westeinde wordt wethou der van milieu, cultuur en on derwijs. De vier partijen zijn het eens ge worden over een concept-be leidsprogramma. Daarin neemt communicatie met bewoners een belangrijke plaats in. Er moet een kwaliteitsatlas voor wijken komen, bewoners krij gen meer invloed op hun buurt, er worden contactpersonen voor speciale doelgroepen aan gesteld, het gemeentehuis moet langer open en er wordt meer aandacht besteed aan commu nicatie via internet. Burgers worden voortaan vroegtijdig en volledig betrokken bij beleids vorming, zo belooft het nieuwe bestuur. Parkeergarage De wensen van de twee linkse partijen zijn duidelijk terug te vinden in de plannen Een nieuw jongerencentrum heeft prioriteit, verder komt er een vrijwilligersbeleid, krijgen mi nima voortaan structureel een eindejaarsuitkering en moet er voor uitgeprocedeerde asielzoe kers naar »-en oplossing worden gezocht. Bovendien moet er een plan worden gemaakt om voor zowel lagere als hogere inko mens geschikte woningen te bouwen. In het programma wordt voorzichtig geknabbeld aan het nieuwe parkeerbeleid. In een aantal wijken kan in sa menspraak met bewoners het vergunningparkeren weer wor den ingevoerd, vindt men. De nieuwe parkeergarage aan de Bachtensteene wordt slechts gedeeltelijk openbaar Leo Luitwieler blijft verantwoorde- gaf hij toe. „Ik heb vijfenhalf jaar met Joan van Dijk in het college gezeten. We heb ben altijd goed en prettig sa mengewerkt. Het is niet mak- Utt Andere partijen dan Groen Links waren geen optie, legt lijk voor het parkeren. „Ik heb het wel ter discussie gesteld", zei hij. „Maar iedereen heeft zijn handen ervan afgetrok ken." Het parkeerbeleid wordt na de zomer geëvalueerd. Bruinooge uit. „We wilden een breed college. Niet alleen wat betreft het aantal stemmen, maar ook wat betreft het poli tieke spectrum. I)e SGP en leefbaar Middelburg hadden drie zetels, maar die combina tie leek ons op programmati- Aan de bouw van het nieuwe theater worden voorwaarden gesteld. De kosten mogen met met meer dan vijf procent stij gen. Daar moet binnen drie maanden duidelijkheid over sche problemen te stuiten." Wethouder Joan van Dijk- Stunn was als toehoorder aan wezig op de persconferentie. Volgende week maandag is ze bestuurder af. „Het is een vreemd, onwezenlijk gevoel", zei ze. zijn. „Anders moeten we iets an ders verzinnen", zei Van 't West einde. Een andere locatie is geen optie Als het budget wordt overschreden moet ergens in het ontwerp worden bezuinigd. „Maar dat is de realiteit van de politiek. Het kwam ook niet als ccn donderslag bij heldere he mel." Vorige week werd al duidelijk dat vooral de PvdA liever met GroenLinks in zee ging. Van Dijk wordt raadslid. „Dat ben ik aan de kiezers verplicht. Ik kijk terug op een mooie perio- De plannen voor uitbreiding van het Veerse Meer worden op nieuw bekeken Het nieuwe college wordt tij dens de raadsvergadering van maandag gekozen door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - I)e bewoners van het Vrersegat/Bultengat in Arnemuiden zijn het beu te blij ven vechten voor verkrersrem mende maatregelen in hun straat. Xe bleven gisteren weg van een vergadering van de wijktafel. De bewoners ijveren al bijna vier jaar vooreen veilige oplossing voor het speelveldje tussen het Buitengat en het Veersegat. Brieven van de Wijk beheer groep en ten handtekeningen actie hebben het Middelburgse gemeentebestuur nog niet in be weging kunnen brengen „Moet 't nu zover komen dat er eerst een kind begraven moet wor den vroeg L Theune van de Wtjkbeheergroep zich gister avond af Verkeersmaatrege len hier zijn gewoon nodig. Er moet morgen aan gewerkt wor den." Het stukje groen tussen het Bui tengat en het Veersegat is geen officiële speelplek, maar wordt veelvuldig gebruikt door spe lende kinderen tussen de zes en dertien jaar. Bij het spelen wordt wel eens zonder uit ie kij ken de weg opgerend Over het Veersegut rijden relatief veel auto's, omdat de route wordt ge bruikt als sluipweg naar de Ak kerlaan. Drempels De bewoners van het Veersegat- /Buitengat voelen zich aan het lijntje gehouden De afdeling Nieuwe WerkenA'erkeer van de gemeente Middelburg heeft zo wel de Wijk beheergroep en de bewoners steeds voorgehouden dat zij het Wegenstructuurplan en de daaraan gekoppelde in voering van dertig kilometerzo- nes moesten afwachten. Het eerste plan ligt op dit moment ter inzage bij tie gemeente De invoenng van dertig kilometer- zones zet volgens de Wijkbe- heergroep weinig zoden aan de dijk, omdat slechts borden wor den geplaatst en geen verkeers drempels worden aangelegd. „Een bord alleen is niet accep tabel". meende C. Grootjan» van de Wijk beheergroep Volgens de Wijk beheergroep is de situatie zo ernstig dat direct maatregelen nodig zijn Mocht een verkeersdrempel op zich la ten wachten, dan kunnen wel licht voor korte tijd paaltjes met draad ertussen volstaan. Burgemeester K. Schouwenaar - wijkwethouder van Arnemui den - beloofde de klacht te zul len bespreken „Maar ik beloof niet dat het morgen geregeld is. Ik zal proberen mijn best te doen." MIDDELBURG - Een boot van het Loodswezen laat donderdag op zee een groepje vogels uit de Vogel - en Kgelopvang I)e Mikke uit Middelburg los. De zeevogels zitten sinds begin februari bij de vogelopvang In totaal heeft De Mikke 150 vo gels opgevangen die besmeurd waren met stookolie. Inmiddels zijn meer dan vijftig vogels vrij gelaten Zes dieren zijn overle den Het is onduidelijk hoe de olie in de zee terecht is gekomen De zeekoeten. futen, alken en zee-eenden zaten eerst in het vogelasiel Oostende, maar door gebrek aan personeel en accom modatie werd gevraagd of De Mikke de vogels kon op vangen De sneeuwud die half januari naar Finland zou vertrekken, zit nog bij De Mikke De uil zou sa men met dne sneeuwuilen uit Belgie. twee uit Spanje en twee uit Friesland naar Finland wor den gebracht Problemen met de papieren van de Belgische vogelbescherming zorgt voor het oponthoud. Pas als de papieren in orde zijn kun nen de uilen naar Finland. De uil zit sinds oktober vorig jaar in Middelburg De toekomstige wethouders van Middelburg op een rijtje: Leo Luitwieler (ChristenUnie), Albert de Vries (PvdA). Piel Bruinooge (CDA) en Adrie van 't Westeinde (GroenLinks). foto Lex de Meester WÊÊÊÊM door Edith Ramakers VLISSINGEN - De wachtlijst voor hulp van het Algemeen Maatschappelijk Werk Walche ren (AMW) is opgelopen tot tachtig personen. Alleen cliën ten die in crisissituaties zijn be land, zijn nu nog verzekerd van directe hulp. Voor minder ur gente problemen geldl een wachttijd van vier maanden. Dat bevestigt L. Phemambucq, voorzitter van de Raad van Be stuur van Zorgstroom Walche ren, de koepelorganisatie waar onder het AMW valt. Hij schetst de zorgelijke situatie „Er moet snel verbetering in komen Als we een maand verder zijn, kun nen we honderd mensen op de wachtlijst noteren Zo snel groeit de lijst. De tijd komt na derbij dat we ook de crisisop- vang moeten weigeren." Begin vorig jaar maakte het AMW bekend dat de wachtlijst was opgelopen tot circa 175 mensen. Er werd een cliënten stop ingevoerd. Een aantal maanden later was de wacht lijst weggewerkt en kon direct steun verleend worden aan ie (Advertentie) J.C. *-i O) Castelbajag modi- design Vlissingen dereen met sociale en maat schappelijk problemen Het AMW kondigde toen wel aan te vrezen opnieuw met een wacht lijst geconfronteerd te worden De organisatie vroeg meer sub sidie aan de drie gemeenten op Walcheren om ruimer in het per soneelsbestand te komen Het AMW werd vanaf dat mo ment ook royaler gesubsidieerd door de gemeenten. Tegelijker tijd vonden deze geldschieters dat er een onderzoek verricht moest worden naar de werkwij ze van het AMW en de positie daarin van Zorgstroom Walche ren. De uitkomsten van dat on derzoek worden spoedig gepre senteerd. Phemambucq heeft het rapport al doorgenomen. „We krijgen nog steeds te weinig geld van de gemeenten. Dat hebben de onderzoekers ook ge concludeerd". zegt hij „We zit ten nu op 2,3 miljoen gulden per jaar en we zouden 1.6 miljoen gulden extra nodig hebben om volgens landelijke normen te draaien Alles bij elkaar dus bij na 4 miljoen gulden (1.820.000 euro) Ik hoop dat onze gemeen tebestuurders nu erkennen dat de Walcherse gemeenschap niet afwijkt van regio's elders in Ne derland Daarmee bedoelt Phemambucq dat Walcheren aan de landelijk»- norm moet voldoen. Die is vast gesteld op één maatschappelij ke werker op circa zesduizend inwoners. In Walcheren is één maatschappelijk werker op acht negenduizend mensen actief E. Walrave van de PvdA kaartte onlangs in de Vlissingse ge meenteraad de problematiek van de wachtlijsten binnen het AMW aan Wethouder L. Pop- pe-de Lootf zei op de hoogte te zijn van de situatie Zij deelde mee dat de gemeenten de uit komsten van het onderzoek nog moeten beoordelen. Het rapport en de daaraan verbonden con clusies worden binnenkort ge presenteerd. Veertig Poolse scholieren brengen deze week een bezoek aan Middelburg. foto Lex de Meester door Gerrit van Loon MIDDELBURG Macie Sokalski wil maar wat graag beginnen aan de beklim ming van de Lange Jan in Middelburg. De Poolse scholier was gistermiddag na een stadswandeling drijfnat geregend. Ge lukkig mocht hij opdrogen in de Lange Jan en stond gisteravond een dansavond in discotheek Jojo in Zoutelande op hel programma. Macie is een van de veertig scholieren uit de Poolse stad Glogow die een weekje Middelburg bezoeken. De middelbare scholieren verblijven in gastgezinnen en volgen een intensief on derwijskundig programma op Nehalen- nia en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) in Middelburg Het bezoek aan de Lange Jan gistermid dag was onderdeel van het culturele programma dat «nik een bezoek aan de Kinderdijk en de bibliotheek bevat Zon dagochtend maakte de groep een strand wandeling. De Poolse scholieren kennen de Neder landse scholieren al langer Drie jaar geleden ging een groep scholieren van Ne- halennia en de CSW naar Glogow De jon geren hielden per e-mail contact met elkaar. Deze week werden de Poolse scho lieren met open armen ontvangen Met flink w at vertraging kwam de Poolse delegatie zaterdag naar Zeeland. De bus sen hadden vier uur bij de grensovergang van Polen naar Duitsland stilgestaan Burgemeester K. Schouwenaar verwel komde de groep. De veertig Polen kregen bij aankomst een map met informatie over de stad Middelburg Vandaag wipt de groep even naar Koude- kerke voor een bezoek aan bouwbedrijf Flipse. De scholieren woonden gisteroch tend ter voorbereiding de lessen wxhmek op de scholen bij Verder is er vandaag een discussie over zaken die de jeugd bezig houden. „In Nederland is het net zulk slecht weer als in Polen. Daarentegen is het eten wel beter Slapen doe ik overal dus dat is geen probleem", zegt Macie So- kalskl die al aardig gewend is aan de Hol landse scholieren Er hebben zich tot nu toe geen vervelende voorvallen voorgedaan De scholieren vangen volgens groepsbegeleider H Van der Linden elkaar fantastisch op Don derdag vertrekken de Polen alweer naar Glogow De Poolse stad had tol no vember 2000 een zusteirelatie met Mid delburg door Jacques Cats VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur \an de KeerrMtirverenigiiig Vlissingen is gisteravond afgetreden na een ernstig meningsverschil in de algemene leden vergadering over de positie \un een zweminstrocteur. die zich schuldig had gemaakt aan ontuchtige handelingen met een meisje. Omdat het vergrijp niet tijdens een ver enigingsavond had plaatsgevonden en de man zijn straf inmiddels heeft uitge zeten, wilde het bestuur de man toch toe laten op het ouderenzwemuur. De in structeur mag met meer zijn functie uitoefenen Een meerderheid van de leden toonde zich gisteravond tijdens de algemene le denvergadering fel gekant tegen hand having van de man als lid en drong aan op een royement Er werd zelfs geopperd een algeheel toegangsverbod tot het zwembad te bepleiten Daarop legde het vier personen tellende bestuur zijn func tie neer. „Wij konden ons niet vinden in de opvat ting van de meerderheid van de leden", lichtte secretaris O. Janssen na afloop van de vergadering toe „Iemand moet door Ab van dar Sluis ARNEMUIDEN - De leden van de Wijkbeheergnnrp Arnemui den voelen zich door dorpsbe woners persoonlijk aangevallen op hun uitlatingen in de PZC en voor de microfoon van Omroep Zeeland over de onrustig verlo pen jaarw isseling in het vissers dorp. Bij een inwoner vloog een stuk stoeptegel naar binnen, die dui zenden guldens schade veroor zaakte De Wijkbeheergroep heeft het sterke vermoeden, bleek gisteravond tijdens een vergadering van de wijktafel, dat het projectiel bedoeld was voor een wijkbemiddelaar en woordvoerder van de Wijkbe heergroep Kieren De Wijkbeheergroep verklaarde na de jaarwisseling het gedrag van (vooral jonge) inwoners af te keuren, die op de bewuste dag eieren smeten naar passerende automobilisten, vuurwerk gooi den naar w undelaars en het NS- station in de fik staken Voorzit ter J Walhout wees er tijdens de vergadering op dat niet de Wijk- beheergroep contact had ge zocht met de Zeeuwse media, maar dat journalisten van de PZC en imroep Zeeland de le den hadden benaderd „We hebben daarna breedvoe rig overlegd of we nou wel of met. en zo ja, op welke wijze wij op verzoeken moesten ingaan", aldus Walhout „Om de reden dat de realiteit niet uit de weg kan worden ge gaan en getracht moest worden ongenuanceerde beeldvorming te voorkomen is informatie ver strekt Wij hebben daarbij ex pliciet benadrukt dat er niet op persoonlijke titel werd gespro ken. maar dat het standpunt van de Wijkbeheergroep werd verwoord dat. op zijn beurt, was gebaseerd op het merendeel van de van inwoners ontvangen re acties De stellingnamc van de Wijkbe heergroep werd niet door u-der een gedeeld io het vissersdorp. „De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat we reacties kregen van inwoners die van mening zijn dat het allemaal wel mee valt We hebben zelfs een reactie per c-mail gekregen van een in woner die van mening is dat er bij de buzen helemaal niets is gebeurd", aldus Walhout De Wijkbeheergroep nam in de gisteren afgelegde verklaring geen woord terug van eerden- uitlatingen De leden blijven van mening dat het met eieren, blikjes bier en vuurwerk gooien naar automo bilisten of voetgangers niet door de beugel kan „Wij vragen ons af of diegenen die dit gedrag vergoelijken met de opmerking het is traditie, w el over voldoen de normbesef beschikken Wij zijn benieuwd of ze bij hun standpunt blijven als ze zelf eie ren op de voorruit van hun auto krijgen en daardoor in een ver keersgevaar! ijke situatie belan den. Verkeerde adres Walhout verklaarde dat één Ar- nemuidenaar zich blijkbaar zo voelde aangesproken door uit latingen m de PZC en voor Om - roep Zeeland dat hij een stuk stoeptegel door een ruit naar binnen smeet Behalve schade, zat de angst en de schnk er bij de mensen goed in „Er zijn zeer se rieuze indicaties dat het stuk stoeptegel op het verkeerde adres is bezorgd." een nieuw leven kunnen opbouwen." Tijdens een in apnl te beleggen nieuwe ledenvergadering wordt gepoogd een nieuw dagelijks bestuur op te nchten. Janssen „Lukt dat met, dan heffen we de vereniging op." De recreatievrremging, die zich richt op zwemmen, snorkelen en duiken, werd in 1985 opgi i» ht n telt momrntrel 174 le den. Het was een welkom ge schenk waarmee de directie van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen kwam aanzetten bij de overdracht van het nagelnteuwe oor logsschip Zeven Provinciën aan de Koninklijke Marine een dvd-speler voor de be manning Maar je begint niks met zo'n apparaat als daar geen af- speelmateriaal bij zit. Duj oedac I)e KSG-directeur had zich duidelijk niet met de aan koop van u>at filmmateriaal bemoeid Want hij verschoot even van kleur toen ht) bij de overhandiging van de casset te zag op welke film de keuze was gevallen om de beman ning van de nieuwe oorlogs bodem in de vrije tijd bezig te houden 'Pearl Harbour' DOCCRDAG 21 MAART toegangsbewijzen GRATIS verkrijgbaar in onif zaak tANGEDBFT 16 MG06BURG TEI NO 0118 612036

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15