pzc Beestenboel aan boord sm 14 Foelie Nootmuskaat Kruidnagels Peper dinsdag 19 maart 2002 Hoge VOC-dienaren op weg naar het kampement van een plaatselijke Indiase bestuurder. De eerste olifanten en giraffen die in Nederland poot aan land zetten kwamen uit een VOC-schip. De dodo op Mauritius verdween voorgoed door toedoen van de Vereenigde Oost-Indische Compagnie. En de rijke koffiecultuur in Zuid- Amerika begon met één schamel stekkie dat de VOC vanuit Ethiopië naar de Amsterdamse Hortus Botanicus bracht. JT' "N e banaan werd hier door de VOC geïntroduceerd. Maar de VOC zorgde ook voor wereld- Jp wijde verspreiding van vlooien, J!(schaam)luizen. kakkerlakken. maagdarmwormen, en ander klein gespuis met een lage aaibaarheidsfactor. Niet voor niets stonden de Hollanders ('rode barbaren') bij de Japanners bekend als grote viespeuken De Japanners hadden destijds al een verfijnde badcultuur, vandaar De impact van de Vereenigde Oost-Indische Compagnie op het gebied van flora en fauna is volgens Artis-directeur Maarten Frankenhuis enorm geweest. In de Hortus Botanicus gedij en nog altijd bomen en struiken die stammen uit de VOC-periode 1602-1799) Zoals een grote cycaspalm, die inmiddels ruim driehon derd jaar oud is. Frankenhuis: ..Altijd als ik in de Hortus ben moet ik even aan die palm voe len Het idee dat die boom als nietige zaailing door de VOC hier is afgeleverd, heel bijzon der Uit verre streken kwamen ook vele soor ten geneeskrachtige planten naar de Hortus. De aandeelhouders van de VOC werden schat rijk door de handel in specerijen van de Mo- lukken, tin uit Malakka. katoen en zijde uit India, porseleinen thee uit China. Maar de handelsvloot zorgde ook voor een druk ver keer van Europese en exotische planten en dieren. Handel was nu eenmaal handel. Met name de exotische dieren en planten vonden gretig aftrek in botanische tuinen, in vorstelij ke menagerieën (voorlopers van dierentuinen ),en - geprepareerd - in naturaliënkabinetten Frankenhuis:,Op de schepen was veel voedsel nodig In totaal hebben bijna één miljoen sol daten. zeelieden, predikanten, kooplieden en l>estuurders de oversteek gewaagd In de circa 200 jaar van huur bestaan gebruikte de VOC zo'n 500 schepen. De koks moesten, gedurende de acht tot negen maanden die de reis duurde, tussen de 200 en 300 personen per schip van voedsel voorzien. Daartoe werden levende dieren als proviand mee aan boord genomen. Varkens, kippen, geiten en schapen vooral. Er gingen ook paarden mee en runderen Als ge schenk voor inheemse vorsten en ten behoeve van koloniale troepen Frankenhuis kan boeiend verhalen over de tergende honger en dorst aan boord, omdat de schepen lang niet overal tijdig voorraden aan konden vullen. Er waren oorlogen, er waren kapers, en er waren aan vreemde kusten vaak onvriendelijke heersers. Het water aan boord bedierf, het gebrek aan verse groente zorgde voor scheurbuik Als de nood aan de man kwam aten de zeelieden de scheepsratten en - katten op, soms ook de scheepshonden Stilaan werden er onderweg handels- en ver- versingsposten ingericht )nder andere op ei landen Zieke zeelui konden er herstellen, er werden voedselgewassen geteeld. Franken huis ..Als zich op die eilanden geen bruikbare - eetbare - dieren bevonden, lieten de VOC'ers er dieren los Soms ontsnapten die dieren per ongeluk, en verwilderden Bij schipbreuken wisten niet alleen drenkelingen de kust te be reiken, soms slaagden dieren daar eveneens in. Dan was de pluatselijke fauna weer een soort rijker" Tot op de dug van vandaag heeft een en ander gevolgen voor de oorspronkelijke planten- en dierenwereld op de eilanden en van de kusten langs de handelsroutes. Vaak werden geïso leerde populaties dieren plotseling geconfron teerd met krachtige concurrentie, waar ze niet tegenop konden. De 'nieuwkomers' verwoest ten het fragiele ecosysteem, in het bijzonder op de eilanden. Ratten bijvoorbeeld richtten grote schade aan, maar ook geiten konden er wat van door de eilanden kaal te vreten. Fran kenhuis spreekt van 'catastrofale gevolgen voor de unieke inheemse soorten'. In het wild levendeeetbaredieren waren langs de routes van de VOC-schepen hun leven niet zeker. Frankenhuis: „Zo ongeveer alles dat vloog, zwom of liep werd geschoten of dood geknuppeldBejngi ng eiste een zware tolHet bekendste voorbeeld is de dodo op Mauritius. De dodo was eetbaar en makkelijk te vangen. Want deze vogelsoort kon niet vliegen. De zee lieden peuzelden de volwassen dodo's op, verwilderde varkens groeven de eieren uit, en verwilderde katten vergrepen zich aan de kui kens. Einde verhaal voor een dier dat nota be ne niet eens erg smakelijk was, gelet op de naam die de zeevarenden er aan gaven: walg- vogel. De dodo staat niet op zichzelf. Door de activi teiten van de VOC zijn volgens Frankenhuis in de loop der tijd vele tientallen soorten planten en dieren langs de handelsroutes uitgestorven. „Voor de exotische dieren die de VOC naar Eu ropa bracht was op de terugreis vaak voldoen de plek aan boord Niet zelden was de halve bemanning overleden, of achtergebleven als soldaat of bestuurder", aldus Frankenhuis „Op Ceylon fokte de VOC olifanten Ruim 150 jaar hadden ze het monopolie Met de export van Ceylonese olifanten verdiende de VOC enorme bedragen Ze werden verkocht aan vorsten in India, of als ruilhandel benut om bijzondere handelspnvileges te verkrijgen." In de Ceylonese stad Jaffna had de VOC een speciale kade om de dikhuiden makkelijk in te kunnen schepen. Veel exotische dieren belandden in privé-coi- lecties van vorstelijke families Onder andere de Oranjetelgen hebben altijd veel belangstel ling voordieren gehad Prins Frederik Hen drik bijvoorbeeld kreeg in 1640 van de VOC de eerste chimpansee die Europa levend bereikte. Een cusuarisvogel kostte in 1614 al 600 gul den, en een olifantje 2.000 gulden. Voor die tijd reusachtige bedragen, die alleen de rijken konden betalen. Frankenhuis: „Er ging ontzettend veel dood. Vaak al onderweg aan boord Men had geen kennis van voeding en verzorging. Hier fok ken met dieren lukte heel lang niet door on kunde Ze werden dus opgebruikt, waarna nieuwe exemplaren gekocht werden Bert de Jong Melchior d'Hondecoeter: Menagerie van stadhouder Willem III, circa 1680. eetlustbevorderend en - de In diërs wisten het eeuwen geleden al - helpt bij incontinentie en winderigheid. Nootmuskaat wordt van daag de dag bijna automa tisch geassocieerd met bloem kool. De lucht van treurigheid, de geur van de saaie keuken Overigens ligt dat eerder aan de kool, dan aan het kruid. Noot muskaat, de gemalen zaadkem van de nootmuskaatvrucht, verdient beter Columbus ging in 1492 al op zoek naar de abrikoosgrote vrucht, maar voer met zijn drie scheepjes de verkeerde kant uit en belandde tussen de tomaten en aardappelen. Ook mooi mee genomen, maar Hollanders troffen het, nadat ze de Portuge zen uit hun vaarwater hadden geschopt, wat beter De Myristica fragrans, de La tijnse benaming voor het kruid, groeide buitensporig op de Mo- lukken. Inde 17e eeuw waren er jaren bij dat de VOC-schepen meer dan 350.000 pond noten meebrach ten uit de Oost. De harde zaad kernen werden in Holland tot poeder vermalen of onbewerkt verhandeld tegen uitermate ho ge prijzen. Nootmuskaat is ver want aan foelie, omdat de spe cerij afkomstig is van dezelfde plant, maar is veel goedkoper Het bruine poeder past goed bij hart ige en zoete gerechten. Het wordt gebruikt in romige sau zen en soepen, groenten en in pastagerechten met kaas. Ove rigens worden kleine en bescha digde noten ook builen de keu ken gebruikt. In de cosmetica- industrie wordt nootmuskaat ook verwerkt in parfum, zeep en shampoos Nootmuskaat geeft de bloemkool wat cachet, maar dat is niet al, het goedje werkt Eikels worden meestal bo men, maar sommige eikels blijven eeuwig eikels. Diestel ling gaat op voor de VOC-be- stuurders in de 17e eeuw die dachten meer geld te kunnen verdienen met de handel in foe lie in plaats van nootmuskaat. Ze gaven hun vertegenwoordi gers op de Molukken de op dracht om alle nootmuskaatbo men te rooien en er foeliebomen voor in de plaats te zetten. Er niet bij stilstaand dat beide spe cerijen afkomstig zijn van de zelfde plant. Foelie wordt ge haald uit de zaadrok van de nootmuskaat en niet uit de noot zelf. Hierdoor heeft de stof in poedervorm een andere kleur (oranjegeel in plaats van bruin) en een andere smaak. Gevolg is dat de specerijen - al komen ze van dezelfde boom - verschil lende toepassingsmogelijkhe den hebben. Foelie kan net als nootmuskaat verwerkt worden in sauzen en soepen maar heeft een veel fij nere smaak. In tegenstelling tot het goedkopere broertje wordt foelie veel verwerkt in vleesge rechten. Een fijne runderstoof pot wordt met een vleugje foelie een tongstrelende hap. Voor waarde is dan wel dat de kok de poeder op het laatste moment uitstrooit. In de natuurgeneeskunde wordt foelie ook regelmatig aange wend. De stof werkt volgens de deskundigen wonderwel bij kleine darmstoringen en diar ree. In de Oost wisten ze het lang geleden al ..Bij diarree een vleugje foelie en je loopt weer als een koelie." De handel in kruidnagels be staat al meer dan tweedui zend jaar Dekruidnagelboom, een twaalf meter hoge boom met een grijze stam en grote licht groene bladeren, wordt al eeu wen op plantages gekweekt. Oorspronkelijk komt de boom van de Molukken, waar hij nog steeds in het wild groeit. De hcl- n>de bloemknoppen die op de boom komen maakten de kruid nagelboom al van het begin van onze jaartelling tot een gewild «•conomisch gewas. De gedroog de bloemknoppen worden sinds jaar en dag gebruikt als specerij en als bestandsdeel bij de pro ductie van kruidensigaretten, de zogenaamde kreteks-siga- retten. waarvan er in Indonesië jaarlijks miljarden gemaakt en verhandeld worden. De sigaret ten danken hun naam aan het knetterend geluid dat ze maken zodra ze aangestoken worden. Het geknetter wordt veroor zaakt door de olie die in de bloemknoppen zit. Die olie wordt verder ook ge bruikt in de cosmetica-indu- strie en zit in parfums en make up. Ook in de natuurgeneeskun de wordt de kruidnagel olie veelvuldig aangewend. Het geurende goedje lijkt een won dermiddel en helpt bij kiespijn, ontstoken tandvlees, reumati sche klachten, schimmelinfec ties, zweren, verminderde ge slachtsdrift, spijsverterings klachten. griep en verkoudhe den. Zelfs motten, muggen en muizen! laten zich door de ethe rische kruidnagelolie verjagen. Het is maar een weet. In het eten kan een kruidnagel- tje gebruikt worden in soepen, hartige producten, vleeswaren en worsten. De schepen van de Vereenig de Oost-Indische Compag nie voeren tussen 1595 en 1795 4800 keer op en neer tussen Ne derland en de Gordel van Sma ragd in het verre Az;ië. Op de tocht oostwaarts lagen de ruimen gevuld met laken, ande re textielproducten, spiegels, barnsteen en geld. Veel geld en goud. want aan andere Europe se ruilmiddelen hadden de oos terlingen destijds weinig ge brek. Andersom, richting Europa, werden de schepen volgestouwd met porselein, tin. sandelhour, rijst en specerijen. Veel specerij en. Muskaatnoten, kruidnagels, kaneel, foelie, peper en saf fraan. Tonnen natuurlijke smaakmakers werden via de Hollandse steden verhandeld en ten gelde gemaakt. Doordat de concurrentie - Portugezen, Spanjaarden en Arabieren - na drukkelijk buitenspel kon wor den gezet verdiende de VOC goudgeld aan de gedroogde en gemalen natuurprodukten. Peper was duur in de I8e eeuw, niet voor niets werd de term pe perduur dan ook gangbaar in onze taal. Tegenwoordig staat in elke keu ken naast het zoutvaatje wel eentje gevuld met gemalen pe per. Wit of zwart of gemengd Zowat elke keukenprins heeft de beschikking over een potje groene of gekleurde peperkor rels, al dan niet in azijn. Peper is gemeengoed geworden, terwijl het goedje - in wat voor toestand ook - vier eeuwen terug de waarde van goud naar de kop stak. In de Oost groeide peper des tijds als. nou ja. kool De pe perstruik, een klimplant, gedijt het beste bij een constante tem peratuur van rond de 26 graden Celsius. De plant is vruchtdra- gerni De kleine besjes zijn rijp wit van kleur (groene zijn niet rijp, zwarte zijn gedroogd) Peper pept gerechten niet alleen op. maar stimuleert ook de spijsvertering. Overmatig ge bruik kan overigens wel scha delijk zijn Nieren en darmen kunnen niet zo goed tegen grote hoeveelheden. De ogen al hele maal niet. Reden waarom de pepperspray tegenwoordig als verdedigingswapen opgang maakt Die handelsmogelijkheid heeft de VOC destijds niet onderkend. Conny van Grcmberghf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14