EU wacht met vrije energiemarkt Kanoën op Waalse rivieren aan banden Amerikaanse mortuaria slaan DNA op Vijf doden door bomaanslag op buitenlanders in kerk Pakistan Aluminiumdivisie Corus zou te koop staan voor 1,6 miljard euro Herkozen meteen in Moegabe de aanval EU wil Israël geen bezetter noemen Top Barcelona houdt het voorlopig op keuzemogelijkheid voor bedrijven Duitse Groenen zijn om Nepalese leger doodt 62 rebellen Aanslagen begraafplaatsen Berlijn Aartsbisschop van Cali vermoord Berging lichamen Koersk afgerond Indonesië boycot viering 400-jarig jubileum VOC maandag 18 maart 2002 van onze redactie buitenland EAST HARTFORD - Mortuaria in de Verenigde Staten bieden klanten een nieuwe dienst aan: de opslag van DNA-materiaal van overleden familieleden. Het DNA-materiaal kan toe komstige generaties in staat stellen te bepalen of zij een gro tere kans hebben op een ziekte als borst- of darmkanker. Dat heeft de Amerikaanse nieuws zender CNN zaterdag gemeld. Het genetisch materiaal kan volgens president-directeur Bernard Naegele van het Ame rikaanse bedrijf DNA Analysis ook worden gebruikt in genthe rapie, waarbij artsen een gene tisch defect behandelen door het kunstmatig inbrengen van genen. Volgens Naegele zal gen therapie binnen tien tot vijftien jaar in elk Amerikaans huis houden een gangbaar woord zijn. Als een familie van de nieuwe dienst gebruik wil maken, dan verzamelt het mortuarium DNA-materiaal van een overle dene en zendt het naar DNA Analysis. Het verzamelen van het materiaal is gratis, maar de opslag kost 112 euro. Het DNA- materiaal blijft voor die som 25 jaar bewaard. ANP BERLIJN - Met geweld ingrijpen kan noodzakelijk zijn op basis van de principes van de rechtstaat of die van het inter nationaal recht. Dit stelt de voorheen pacifistische partij van de Duitse Groenen in de nieuwe basisbeginselen. De Groenen hebben die gisteren in Berlijn aangenomen. Het is voor het eerst sinds de oprichting in 1980 dat de Groenen hun beginselen herzien. Een belangri j ke s tap voor de Groenen is dat ze nu ook formeel de noodzaak erkennen van met name militaire missies van de Verenigde Naties. DPA/AFP KATHMANDU - Het Nepalese leger heeft gisteren een trai ningskamp van maoïstische rebellen aangevallen en daarbij zeker 62 rebellen gedood. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie gezegd. Het kamp bevond zich in het district Rolpa, dat als een bol werk van de rebellen wordt gezien. Het leger voert een offensief tegen de rebellen sinds de rege ring in november vorig jaar de noodtoestand uitriep, nadat de rebellen vredesonderhandelingen hadden afgebroken. Voor dien bestreed alleen de paramilitaire politie de rebellen, die sinds 1996 vechten voor afschaffing van de monarchie. AP BERLIJN - Op de begraafplaats van Marzahn in het oosten van Berlijn is een gedenkteken geschonden voor de sovjetmi litairen die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn gesneuveld. Zaterdagavond deed zich bij de ingang van de joodse begraaf plaats in Charlottenburg in West-Berlijn een explosie voor. De exacte tijd waarop het gedenkteken op de begraafplaats van Marzahn is geschonden, is nog niet vastgesteld. De daders hebben hakenkruisen en andere verboden tekens uit de nazi- tijd op het monument geklad. Bovendien zijn talrijke zerken omvergegooid of kapotgemaakt. Op de joodse begraafplaats onderzochten deskundigen van de politie welke springstof is gebruikt. Op de begraafplaats zijn alle zerken ongeschonden. DPA BOGOTA - De rooms-katholieke aartsbisschop van de Co lombiaanse stad Cali, Isaias Duarte Cancino, is zaterdag avond laat vermoord. Hij werd van korte afstand in het hoofd en de borst geschoten toen hij de Buen Pastor kerk verliet na een avondmis. De daders ontkwamen op een motor. De politie verdenkt marxistische rebellen van de aanslag. Cancino (63) stond bekend om zijn harde kritiek op rechtse paramilitairen, linkse guerrillabewegingen en drugsbazen in het Zuid-Amerikaanse land. In februari beschuldigde hij nog enkele lokale parlementariërs ervan verkiezingscampagnes te hebben gefinancierd met drugsgeld. AFP/DPA/EFE/RTR MOSKOU - De berging en identificatie van de stoffelijke overschotten uit het wrak van de Russische kernonderzeeër Koersk is afgerond. Met behulp van DNA-technologie is de identiteit van 114 van de 118 bemanningsleden achterhaald. Volgens een woordvoerder van justitie is het bijzonder dat zo veel lichamen konden worden geïdentificeerd, omdat zich aan boord van de Koersk twee explosies hebben voorgedaan. Het laatste bemanningslid dat werd geïdentificeerd was de commandant, zo zei de procureur-generaal zaterdag. De Koersk zonk in augustus 2000 tijdens een oefening in de Barentszzee. Het wrak werd in oktober afgelopen jaar gelicht door het Nederlandse bergingsbedrijf Mammoet. DPA door Mare Peeperkorn en Henk van den Boom BARCELONA - Bedrijven in de Europese Unie kunnen vanaf 2004 zelf bepalen waar zij hun elektriciteit en gas kopen. Daarmee krijgt zestig procent van de energiemarkt te maken met concurrentie. Voor gewone huishoudens laat de keuzevrij heid voorlopig nog op zich wachten. De EU-regeringsleiders slaag den er in het weekeinde niet in lidstaat Frankrijk te vermur wen om de totale stroom- en gasmarkt (omzet 250 miljard euro per jaar) open te gooien. Parijs vreest dat de burger in de kou komt te staan als energiebe drijven elkaar op leven en dood beconcurreren. De energiecrisis in Californië vorig jaar is daar bij het schrikbeeld. Onder druk van de Franse presi dent Chirac en premier Jospin besluit de EU op zijn vroegst ko mend voorjaar of ook burgers hun energieleverancier mogen kiezen. Eerst moeten er harde garanties komen over de lever plicht voor de nutsbedrijven. Chirac en Jospin staan aan de vooravond van de Franse ver kiezingen onder grote druk van de vakbonden. Die vrezen ba nenverlies en energietekorten door liberaliseren van de elek tra- en gasmarkten. De meeste EU-landen verwach ten forse prijsverlagingen voor gas en elektra als de concurren tie toeneemt. Totale liberalise ring zou burgers en bedrijven jaarlijks vijftien miljard euro voordeel opleveren. Premier Kok erkende na afloop van de ontmoeting met zijn col lega's dat het debat 'moeizaam' was geweest. Hij toonde zich niettemin tevreden over het be reikte resultaat. Chirac en Jospin waren ronduit enthousi ast. Jospin benadrukte dat het geenszins zeker is dat scherpere concurrentie tot lagere prijzen leidt. Hij verwees naar Zweden waar de vrije energiemarkt al een feit is, maar de burger nu meer betaalt. De EU-leiders werden het ver der eens over de invoering van een aparte energiebelasting. Die moet ondernemingen en huishoudens vanaf 2004 tot een zuiniger energiegebruik aan zetten. Hoe hoog de 'ecotaks' wordt is nog niet duidelijk. Ne derland kent al een energiehef fing. Diplomaten verwachten dat de Europese heffing lager uitvalt zodat dit voor de Neder landse burgers geen gevolgen heeft. Zo'n 300.000 mensen heb ben zaterdagavond in Barcelo na na afloop van de EU-top ge demonstreerd tegen de globali sering van de wereldeconomie. Volgens de organisatoren was dit de grootste manifestatie die ooit tegen de globalisering werd gehouden. De demonstratie verliep zonder prblemen, maar na afloop raak ten kleine groepen radicale ac tievoerders slaags met de politie toen ze ruiten begonnen in te gooien en vuilniscontainers in brand staken. Bij het monument van Columbus voerde de politie charges uit om de menigte te verspreiden. Daarbij vielen lichtgewonden, onder wie enke le fotografen en journalisten. Ook later op de avond moest de politie op verschillende plaat sen ingrijpen. In totaal werden 40 activisten gearresteerd. GPD Arbeiders in Barcelona halen een van de betonnen versperringen weg die het hoofdkwartier van de EU-top afschermden. Gistermiddag werden de blokkades opgeheven. foto Albert Olive/EPA Een Pakistaanse militair bewaakt de ingang van de kerk in Islamabad. fotoTarik Aziz/AP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Bij een aanslag op een internatio nale protestantse kerk in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad zijn gisteren zeker vijf doden ge vallen. Volgens de politie zijn de meeste doden buitenlanders. Tussen de veertig en vijftig mensen raakten ge wond, onder wie twaalf Pakistanen, tien Ameri kanen, vijf Iraniërs en twee Srilankanen. Enkelen van hen zijn er slecht aan toe. Of er ook Nederlan ders in de kerk zaten is niet bekend. Het gebouw staat vlakbij de Amerikaanse ambassade in de streng beveiligde diplomatenwijk. Een Amerikaan bevestigde dat de twee Ameri kaanse doden de echtgenote en 17-jarige dochter van een diplomaat zijn. De andere doden zijn waarschijnlijk een Iraakse en twee Pakistaanse vrouwen. Een arts zei dat zes mensen, allen bui tenlanders, in kritieke toestand verkeren. Zestig zeventig mensen woonden de dienst in de kerk bij. De aanslag werd uitgevoerd door twee mannen die zes granaten gooiden. De Pakistaanse president Musharraf veroordeel de de aanslag als 'een daad van sabotage tegen de belangen van Pakistan'. Hij acht het mogelijk dat de aanslag door buitenlanders is gepleegd. De verantwoordelijkheid is niet opgeëist. Aangenomen wordt dat de daders moeten worden gezocht in kringen van fundamentalistische mos lims die zich verzetten tegen het Amerikaanse op treden in het buurland Afghanistan en Mushar- ra fs steun daarvoor. AFP/RTR/ANP/DPA door Pascale Thewissen HAN-SUR-LESSE - De smalle kronkelige straatjes van het Ar- dense dorp Hanne-sur-Lesse liggen er verlaten bij. Een een zame visser heeft postgevat op een leeg campingterrein op de oever van het riviertje de Lesse. 'Kajak- en fietsenverhuur', staat op een groot bord bij de in gang. „Dat mogen ze nu wel weghalen", grijnst de sportvis ser. „Kajakken, dat mag hier sinds gisteren niet meer." Het is zondagochtend in Han- sur-Lesse, een toeristenplaatsje in de gemeente Rochefort. In de zomermaanden stikt het hier van de vooral Nederlandse toe risten. De grotten en de kano tochten over de Lesse zijn de voornaamste trekpleisters. TVee jaar geleden liepen zo'n 200 kajak-verhuurders mee in een demonstratie tegen de in voering van een kano-verbod op grote delen van de populaire waterlopen in de Belgische Ar dennen. Het mocht niet baten: kanovaren is op de bovenlopen van de Ourthe, Lesse en Amblè- door Hetty van Rooij BARCELONA - De regerings leiders van de Europese Unie weigeren Israël te bestempelen als de bezettingsmacht van Pa lestina. Israël hoeft van hen niet te voldoen aan de VN-regels vooreen land dat een ander land bezet houdt. Door het conflict in het Midden-Oosten niet als 'oorlog' te bestempelen, houden zij Israël de hand boven het hoofd. Tijdens de top in Barcelona her haalden de EU-leiders het sUndpunt dat zij al maanden uitdragen. Israël moet zijn troe pen terugtrekken uit de Pales tine gebieden en de Palestijnse leder Arafat dient een einde te taken aan de terroristische ainvallen. Een poging van EU- tcpdiplomaat Solana om Israël sterker onder druk te zetten, strandde zaterdag op verzet van Duitsland en Groot-Brittannië. Solana vroeg de EU-leiders om ve tussen 15 maart en 1 oktober taboe. Volgens de Waalse gewestminis ter van Landbouw, José Hap part, is de maatregel hard nodig om de flora en fauna te bescher men. In de zomer staat er weinig water. De kano's schuren op veel plaatsen over de rivierbodem waardoor schade wordt berok kend aan de natuur. Milieu-beschermers juichen het verbod toe. De kano-verhuur ders niet. Die zijn naar de Raad van State gestapt om de maatre gel aan te vechten. Mare Zim- mer, voorzitter van de Waalse federatie van kajakverhuur ders, schat dat zeker negen ver huurbedrijven als gevolg van de maatregel hun deuren moeten sluiten. „Anderen kunnen hun zaak wel voortzetten, maar dreigen heel wat inkomsten mis te lopen doordat de trajecten die bevaren mogen worden veel korter zijn geworden." Het zijn vooral Vlamingen en Nederlanders die op vakantie gaan naar de Ardennen. De maatregel wordt in Vlaanderen dan ook gezien als de zoveelste plaagstoot van de rabiate Waal zwart op wit te verklaren dat Is raël de rechten van Palestijnse burgers moet respecteren vol gens de regels van de 'Vierde Ge- neefse conventie'uit 1950. De Israëlische premier Sharon liet de regen ngsleiders zaterdag weten dat hij een verwijzing naar de conventie zou beschou wen als 'een politieke aanval op Israël met een bot wapen'. De vierde conventie regelt de positie van burgers in bezet ge bied en stelt voorwaarden aan een militaire bezetting. Een for mele verwijzing naar die regels zou betekenen dat de EU-lei ders Israël beschouwen als een oorlogvoerende natie die zich moet onderwerpen aan de inter nationale oorlogswetgeving, Minister Van Aartsen bagatelli seerde zaterdag de afgezwakte verklaring van de regeringslei ders. Nederland wilde de con ventie graag vermeld zien, maar volgens Van Aartsen 'maakt het niet veel uit' dat de conventie uit de tekst verdwenen is. GPD Happart, die voor hij minister werd regelmatig de media haal de als de dwarsliggende burge meester van de taalstrijd-ge meente Voeren. Met de maatregel is hij in één klap verlost van al die Neder landers en Vlamingen die tij dens het zomerseizoen de Waal se'rivieren bevolken. En dat zijn er veel Te veel, zo liet Happart zich al diverse keren ontvallen. Gevolgen De federatie van kajakverhuur ders heeft exact becij ferd wat de gevolgen zijn van het kano-ver- bod. Wallonië telt in totaal 2700 kilometer rivier. Na de invoe ring van strenge maatregelen in 1994 en 1996 bleef 317 kilome ter over. Over een lengte van on geveer 230 kilometer zijn com merciële verhuurbedrijven te vinden. Door het nieuwe kano verbod wordt nog eens 101 ki lo meter rivier afgesloten. In het hoogseizoen blijft er daardoor amper 120 kilometer voor ka jakkers. Het verbod geldt onder meer voor de strook tussen Han en Houyet op de Lesse; het ge deelte tussen Cheneux en Naze op de Amblève; de westelijke Ourthe en de oostelijke Ourthe, de Our, de Vesdre, de Warche en l'Eau Blanche. „Op plekken waar wel nog ge varen mag worden, zoals in het toeristenstadje La Roche-en- Ardenne, wordt het komende zomer dringen geblazen", voor spelt Zimmer. Drukker Bij de 'Brussels kajakclub' in La Roche zien ze de kano-verhuur'- ders liever gaan dan komen. Voorzitter C. Allonsius: „Wij zitten hier al sinds 1934 en zien met lede ogen aan hoe het steeds drukker wordt op het water. En hoe drukker het wordt, hoe meer problemen zich voor doen." Allonsius is een voor stander van het kano-verbod. Sterker nog: het gaat hem nog lang niet ver genoeg. „Wij beoe fenen de sport vooral buiten het seizoen, als er genoeg water door de rivier stroomt. Zo hoort het ook. 's Zomers is er hier, met al die toeristen, geen lol aan." De vissers op hun beurt, zijn bij zonder blij met het verbod, zegt de hengelaar in Han-sur-Lesse. Het visseizoen op forel is net za terdag geopend, de dag waarop het kano-verbod van kracht werd. „Wij hebben voortaan al le ruimte", zegt hij met een glim lach van oor tot oor. van onze redactie economie LONDEN - Corus wil zijn alu- miniumproductie verkopen voor ongeveer 1,6 miljard euro. Het Brits/Nederlands concern zal dit vandaag aankondigen hij de presentatie van de jaarcijfers in Londen. Dit heeft de Britse krant Sunday Telegraph giste ren gemeld. Als mogelijke kopers worden grote spelers genoemd als het Amerikaanse aluminiumcon- cern Alcoa, zijn Canadese bran chegenoot Alcan en het Franse alumuniumconcern Pechiney. De te verkopen onderdelen be treffen onder meer fabrieken in Delfzijl en het Duitse Voerde en het Corus-belang in een Cana dese onderneming. Recent sprak de centrale onder nemingsraad van het concern al de vrees uit dat de activiteiten op het gebied van aluminium worden afgestoten. Het concern zou de opbrengst van de ver koop willen gebruiken om de schuldenlast te verlichten en een reorganisatie te financiëren. Corus, in 1999 ontstaan uit de fusie van Hoogovens en British Steel, maakt moeilijke tijden door. De staalprijzen zijn laag en de concurrentie is hevig. Het dure Britse pond frusteert de export van producten uit het Verenigd Koninkrijk. Een extra klap werd uitgedeeld door Ame rika dat onlangs besloot de im portheffingen op staal te verho gen. De verwachting is dat Corus vandaag een verlies over 2001 rapporteert van zo'n 726 miljoen euro. Corus wilde giste ren niet reageren. ANP door Eelco van der Linden PRETORIA - Het lange zwijgen van Moegabe na zijn door de halve wereld als frauduleus af gedane verkiezingsoverwin ning in Zimbabwe, was geen te ken dat de 78-jarige tot inkeer was gekomen. Gisteren, tijdens zijn officiële inauguratie in de hoofdstad Harare, haalde Moe gabe fel uit naar 'Groot-Brit tannië en zijn witte bondgeno ten', en riep hij andere Afrikaanse leiders op hem te steunen in zijn strijd tegen kolo nialisme en imperialisme. Tijdens een ceremonie die bol stond van Britse symboliek - op perrechters met pruiken en lui de kanonsalvo's - hield de her kozen president vast aan de retoriek en de thema's uit zijn verkiezingscampgane. Zo beloofde hij nog sneller land bouwgrond van de blanke boe ren te verdelen onder zijn aan hangers. Moegabe vond dit nodig 'om het verlies en de te genvallers van het afgelopen droge seizoen te kunnen com penseren'. Honger Hij ging voorbij aan het feit dat de huidige voedselschaarste en honger juist iets te maken heb ben met die landverdeling. door Erik Beijen JAKARTA - Indonesië zal niet deelnemen aan het jubileum van de oprichting van de Ver enigde Oost-Indische Compag nie (VOC) 400 jaar geleden. Dat heeft het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hot hoofd van de directie Euro pese Zaken van het ministerie. Broto Utomo, zei dat uitnodi gingen aan overheidsfunctiona rissen om bij evenementen aanwezig te zijn niet worden ge accepteerd. De Indonesische ambassade in Den Haag heeft de opdracht gekregen deze bood schap aan de Nederlandse rege ring over te brengen, aldus Bro to Utomo. De cultureel attaché op de Indo nesische ambassade in Den Haag, Andi Lolo, bevestigde dit besluit. Gezien de geschiedenis liggen VOC-aangelegenheden Vrijwel alle 5000 commerciële boerderijen staan op Moegabe's confiscatielijst en hebben 'oor logsveteranen' binnen hun poorten. De inhuldiging werd niet het grote feest dat de man die al 22 jaar regeert en nu nog eens zes jaar mag aanblijven, in gedach ten had. De Westerse landen stuurden geen diplomatieke af vaardigen en maar vijf van de 21 uitgenodigde Afrikaanse presi denten waren aanwezig. De Zimbabwaanse president deed een oproep in oude revolu tionaire stijl om samen het kolo niale kwaad te bestrijden. Op positiepartij MDC noemde hij een dekmantel voor obscure partijpolitieke belangen, en dat was een slag voor iedereen die de afgelopen dagen had gehoopt dat Moegabe een regering van nationale eenheid zou willen vormen met de oppositie. Want dat is het plan dat de presiden ten van Zuid-Afrika en Nigeria, die afwezig waren bij de inau guratie, bedachten om de Zim babwaanse crisis te bezweren. Beiden vliegen vandaag naar Harare om met Moegabe en zijn uitdager Morgan Tsvangirai te praten. Morgen zullen in Lon den bespreken wat in Gemen- best-verband aan het geval Zimbabwe kan worden gedaan. GPD gevoelig bij de regering en het Indonesische volk. Daarom zul len de regering en bevolking niet deelnemen aan de viering, zo laat hij weten. Dit besluit is niet bedoeld om de relatie tus sen Indonesië en Nederland op het spel te zetten, benadrukt hij. Hij wijst erop dat de viering of herdenking van de VOC een zaak is van Nederland. „En het is het recht van Indonesië om er een andere mening op na te hou den Er zijn veel historisch ge schriften, documenten en ar chieven die uitwijzen dat de praktijken van de VOC in Indo nesië niet alleen op de handel betrekking hadden, maar ook politieke en militaire activitei ten inhielden." De Indonesische ambassadeur zal er niet bij zijn wanneer de oprichting van de VOC wordt herdacht op woensdag in de Ridderzaal waarvoorde buiten landse ambassadeurs in Neder land zijn uitgenodigd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5