VVD opent de aanval op Fortuyn PZC PZC Amsterdam beticht bouwer Heijmans van prijsafspraken Kieslijst professor Pim telt veel medici K subtropisch «j sportplezier- Minister Zalm noemt nieuwkomer gevaarlijke man SP haalt uit naar Paars en Pimpelpaars Meeste Nederlanders willen groene ruimte openhouden 18 maart 1952 1 maandag 18 maart 2002 door Hans van Soest DEN HAAG - Op de kandida tenlijst waarmee Pim Fortuyn de Tweede-Kamerverkiezin gen ingaat staan vier medisch specialisten. Jim Janssen van Raaij, oud-Europarlementari- er voor het CDA, is de enige kandidaat met politieke erva ring. De top van de lijst telt één vrouw'. In de peilingen schom melt de nieuwe partij rond de 25 zetels. De volgorde van namen op de lijst staat nog niet helemaal vast. Zeker is dat de vier me disch specialisten op een ver kiesbare plaats komen te staan. Het zijn fysioloog F. Bonke, voormalig rector magnificus van de Universiteit Maastricht, cardioloog F. Dek ker, de van oorsprong Tsjechi sche internist M. Zvonar en longarts G. Jukema. Volgens een woordvoerder van de Lijst Fortuyn hebben de vier zich kandidaat gesteld uit 'onvrede met de manier waarop de zorg in Nederland is geregeld'. Eigenbelang Minister Zalm van Financiën verweet de vier artsen gisteren in het tv-programma Buiten hof uit eigenbelang te hande len, omdat Fortuyn de topta rieven in de medische zorg wil afschaffen. Volgens een woord voerder van Fortuyn is dit on zin. Achter de nummer één op de lijst, Pim Fortuyn zelf, komt waarschijnlijk de Kaapverdi- aan Joao Varela te staan. Hij is werkzaam in de top van een cosmeticabedrijf. Hij wil ech ter niet bekend maken bij welk bedrijf. De enige vrouw op de lijst is Winny de Jong, werkzaam bi] het Centraal Bureau Levens middelenhandel. Eerder werd bekend dat ook oud-hoofdre dacteur van Elsevier Ferry Hoogendijk op een verkiesbare plaats zou komen te staan. De 68-jarige Hoogendijk is samen met de 69-jarige Janssen van Raaij een van de ouderen op de lijst. Janssen Van Raaij was een om streden politicus. De Europar lementariër zou te veel uit ei genbelang hebben gehandeld cn werd uiteindelijk door het CDA uit de partij gezet. Van Raaij schermde in het verleden meermalen met zijn parlemen taire onschendbaarheid om onder verkeersboetes uit te ko men. Verder werden zijn nauwe banden met het Oud-Strijders Legioen niet op prijs gesteld. Na zijn vertrek bij het CDA was hij nog actief in het Euro pees Verkiezings Platform Ne derland en de ouderenpartij Unie 55+.GPD door Hans van Soest DEN HAAG - De VVD heeft frontaal de aanval geopend op Pim Fortuyn. Voor VVD-leider Dijkstal is een coalitie van zijn partij met die van Fortuyn 'ver weg'. De nummer drie van de WD-lijst, minister Zalm van Financiën, meent dat Fortuyn de kiezers een rad voor ogen draait. „Hij is een gevaarlijke man", verklaarde hij gisteren in het televisieprogramma Bui tenhof. Dijkstal moest zich zaterdag verantwoorden bij de lokale voorzitters van de WD. De 'partijbaronnen' hadden veel kritiek op zijn 'te genuanceerde manier van campagne voeren'. De WD verloor fors bij de ge meenteraadsverkiezingen en in de peilingen voor de landelijke verkiezingen van mei wordt de partij ingehaald door nieuwko mer Fortuyn. Dijkstal zou een rechtser geluid moeten laten ho ren, om de kiezers terug te win nen die Fortuyn van de WD af pakt. Beterschap Hoewel de conservatieve ach terban vooraf veel kritiek had op Dijkstal en schermde met de terugkeer van oud-partijleider Hans Wiegelsprak iedereen za terdag toch steun uit aan de hui dige lijsttrekker. „Van Dijkstal wordt niet verwacht dat hij zichzelf verloochent en allerlei ongenuanceerde taal gaat uit slaan", zei partijvoorzitter Een hoorn na afloop van het beraad. AMSTERDAM - Dc leiders van de twee paarse kabinetten moe ten hun verantwoordelijkheid nemen en vervolgens maar kij ken of er nog iemand op hun partijen wil stemmen. Dat zei lijsttrekker Marijnissen van de Socialistische Partij zaterdag in Arnhem. Marijnissen verweet PvdA en VVD plotseling afstand te ne men van het beleid dat ze acht jaar hebben gevoerd. Dat lijkt nergens op, aldus de SP-voor- man, die net zo hard uithaalde naar Paars als naar Pimpel paars. De laatste kwalificatie geldt de voornemens van Lijst Fortuyn. Volgens, Marijnissen gaat For tuyn verder op de door paars in geslagen weg. „Hij schaft de WAO en de CAO af, het mini mumloon, de huursubsidie, de bijstand en de kinderbijslag. Als Fortuyn de baas wordt, schaft hij de samenleving af." ANP Wel moest de lijsttrekker beter schap beloven in het 'zo kort en helder mogelijk formuleren van wat de WD wil'. Verder werd afgesproken dat het campagne team wordt uitgebreid met en kele professionele media-advi seurs. Volgens Dijkstal is de kans nog steeds reëel dat de WD op 15 mei als grootste partij uit de bus komt. „In de peilingen zitten WD, PvdA, CDA en Fortuyn dicht bij elkaar. Die strijd zal ik ingaan voor goud Doordat de verschillen zo klein zijn, is het volgens Dijkstal wel erg moeilijk geworden aan de wens van de kiezers tegemoet te komen. „Veel mensen willen een centrum-rechtse coalitie. Maar in de huidige verhoudingen is dat alleen mogelijk met de hulp van Fortuyn. En het is maar de vraag of wij tot overeenstem ming kunnen komen met die man." Dijkstal laakte de plan nen van Fortuyn om land- en luchtmacht af te schaffen, zich te onttrekken aan internationa le verdragen en geen extra geld uit te trekken voor de proble men in de zorg. „Fortuyn weet precies te verwoorden wat er mis is in dit land, maar draagt geen enkele oplossing aan. In Rotterdam heeft hij fors gewon nen doordat de burgers zich te recht zorgen maken over de cri minaliteit en het vreemdelin genvraagstuk, maar landelijk spelen er nog meer problemen zoals files en wachtlijsten in de zorg. Die zijn niet weg te werken door simpelweg te zeggen dat ziekenhuizen beter moeten gaan werken. Daar is geld voor nodig." Ook Zalm bekritiseerde de wij ze waarop Fortuyn 'net doet of het allemaal zoveel beter kan in Nederland als hij aan de macht is' „Iedereen doet net of er de afgelopen jaren niets gebeurd is. Maar financieel staat ons land er goed voor, er zijn meer agen ten bijgekomen, er zijn meer cellen gebouwd, er is meer geld gekomen voor onderwijs en zorg. Alleen zijn de problemen daarmee niet een, twee, drie weg te werken. Dat kost tijd. Als Fortuyn zegt dat hij het sneller kan, dan bedriegt hij de kiezer." GPD VVD-lijsttrekker Dijkstal staat de pers te woord na het overleg met de 'partijbaronnen'. Meisje verkracht door groep NIJMEGEN - Dc Nijmeegse po litie onderzoekt de mogelijke groepsverkrachting van een 14- jarig meisje. Zaterdagavond en gisteren is in de Nijmeegse wijk Hillekensacker een buurton derzoek gehouden. Het meisje fietste zaterdag door de wijk. Plotseling trok iemand haar van de fiets. Het meisje kreeg een doek over haar hoofd, waarna zij verkracht is. Daarbij zouden meerdere mensen be trokken zijn geweest. ANP door Henk Mees AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam denkt bewijs in handen te hebben dat bouwbe drijf Heijmans uit Rosmalen zich schuldig maakt aan prijs opdrijving. De gemeente heeft dat gemeld bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) (Advertentie) "Moet ik de heffings korting waar ik recht op heb altijd aankruisen?" Ja, dat voorkomt misverstanden. Bij de berekening van uw belastingaangifte wordt automatisch rekening gehouden met de algemene heffingskorting, de arbeidskorting en de ouderenkorting - als u er recht op heeft. Voor de andere heffingskortingen geldt: bepaal aan de hand van de Toelichting op welke heffings kortingen (bijvoorbeeld kinderkorting) u recht heeft en kruis deze aan op uw aangifte. Wanneer u deze heffingskortingen vergeet aan te kruisen, houdt de Belastingdienst geen rekening met deze kortingen. Uw belasting wordt dan hoger. Ook als u de heffingskortingen al heeft aangevraagd bij uw Voorlopige Teruggaaf. Kijk voor meer informatie op www.belastinqdienst.nl. Heeft u vragen, bel dan de BelastingTelefoon voor particulieren: 0800-0543. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. en justitie. Heijmans is zo ver bolgen dat het beursgenoteerde bouwbedrijf juridische stappen overweegt tegen de gemeente Amsterdam. De inzet van de affaire is metro station Vijzelgracht, één van de tien projecten die deel uitmaken van de aanleg van de geplande nieuwe metrolijn noord-zuid in Amsterdam. Heijmans heeft hierop ingeschreven met de laagste prijs van alle bouwbe drijven die geïnteresseerd wa ren. Het Brabantse bouwbedrijf eist de uitvoering van het pro ject op en heeft daarom arbitra ge aangespannen. De gemeente Amsterdam zegt een e-mail te hebben ontvangen waaruit zou blijken dat Heijmans zich schuldig maakt aan prijsafspra ken. De e-mail is een kopie van een bericht dat Heijmans twee maanden geleden heeft verzon den aan de Franse onderaanne mer Soletanche. Kopieën van de e-mail kwamen (onbedoeld) te recht bij de gemeente Amster dam en het ministerie van VROM. In het e-mailbericht wijst Heij- van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een groot deel van de bevolking staat achter de verschillende manieren om de groene ruimte in stand te hou den. Natuur in de directe omge ving moet van 93 procent van de Nederlanders in mindere of meerdere mate behouden blij ven. Dat vinden vooral de stede lingen. Dit blijkt uit een telefonische enquête, die het NIPO heeft uit gevoerd in opdracht van Milieu defensie, de Stichting Natuur en Milieu en de Novib. De maat schappelijke organisaties be ginnen vandaag een actieweek onder het motto 'Bescherm de groene ruimte'. In de enquête hebben de drie or ganisaties ook de mening gevraagd over de vier eisen waarmee zij vanaf vandaag ge zamenlijk campagne voeren. Zeventig procent van de onder vraagden steunt de eis dat de overheid meer geld moet inves teren in het groen rond de grote steden. Van de geënquêteerden vindt 77 procent dat de bebouwings- grens moet worden vastgelegd voor een langere periode. Het zelfde percentage is voor een zo geheten openruimteheffing, die bouwen in het groen minstens zo duur maakt als in steden. Verder wil 83 procent dat land bouwers worden beloond voor het onderhouden van natuurge bieden. Milieudefensie, de Stichting Natuur en Milieu en de Novib hebben de verkiezingsprogram ma's van de politieke partijen naast de uitkomsten van de en quête gelegd. ANP (Advertentie) Man rijdt door na fataal ongeval DELFT - De politie heeft een 27-jarige automobilist uit Schipluiden aangehouden die ervandoor was gegaan, nadat hij in Delft twee fietsers had doodgereden. De slachtoffers zijn een 25-jarige man en een 26-jarige vrouw uit Delft. Zij overleden ter plaatse. Surveillerende agenten waren in de nacht van vrijdag op za terdag getuige van de aanrijding op de Zuid wal. Zij zagen hoe een personenauto met hoge snelheid twee fietsers aanreed en vervolgens doorreed. De agenten zetten de achtervolging in en konden de bestuurder aanhouden. Hij zit vast. aldus de po litie gisteren. ANP Rüta Jezerskyte wint Radius-prijs AMSTERDAM - Balletdanseres Rüta Jezerskyte (1977) van Het Nationale Ballet heeft zaterdag de Alexandra Radius- prijs 2000/2001 gewonnen. Zij kreeg de prijs voor de première van het ballet Onegin uitgereikt door Radius zelf. De Alexandra Radius-prijs is een aanmoedigingsprijs voor jong, aanstormend talent en wordt jaarlijks uitgereikt door de Stichting Vrienden van Het Nationale Ballet. De prijs be staat uit een bedrag van 2500 euro en een sieraad, ontworpen door beeldend kunstenares Ursula Wörner. ANP Balkenende komt ook met boek DEN HAAG - CDA-leider Balkenende brengt nog voor de Tweede-Kamerverkiezingen een boek op de markt. In de tweede week van april verschijnen de gebundelde lezingen van de christen-democratische lijsttrekker. Een titel voor het boek heeft Balkenende volgens zijn woord voerder nog niet. De CDA-leider houdt tot begin april een serie lezingen over sociale vraagstukken. Met de publicatie is Balkenende de tweede lijsttrekker die in verkiezingstijd een boek laat ver schijnen. De puinhopen van acht jaar paars van Pim Fortuyn baarde vorige week veel opzien. ANP Verdacht pakje stremt treinverkeer AMSTERDAM - De NS hebben zaterdagavond korte tijd het treinverkeer bij Amsterdam-Zuid stilgelegd nadat in een trein een verdacht pakketje was aangetroffen. Het bleek loos alarm. Passagiers in de stoptrein Leiden-Utrecht hadden de conduc teur gewaarschuwd omdat zij een pakketje zagen waaruit een draadje stak. De trein werd op het station Amsterdam- Zuid/WTC ontruimd. Een bomverkenner constateerde dat het pakketje geen bom bevatte. De NS legden het treinverkeer tussen Duivendrecht en Schip hol stil. Tussen Amersfoort en Schiphol reden geen intercity's. Ook de metro reed niet meer naar Zuid/WTC. ANP Vrouw en kind dood door brand KLUNDERT - Door een woningbrand aan de Eikenlaan in het Brabantse Klundert zijn gisterochtend een vrouw en haar dochtertje van ongeveer twee jaar om het leven gekomen. De brand brak om elf uur uit in een hoekpand van een rijtje van vier woningen. De vrouw bewoonde het huis alleen met het kind. Op het moment van de brand waren geen andere mensen in het pand aanwezig. De brand is op de bovenverdieping van het huis ontstaan. De oorzaak is nog niet bekend. De politie kan nog niet zeggen of de moeder en haar dochtertje door verstikking of verbranding zijn overleden. Het betreffende huis is zwaar beschadigd. Een deel van het dak is ingestort. De naastgelegen woning heeft volgens de po litie veel rookschade opgelopen. ANP foto Phil Nijhuis/GPD Witte Huis President. Truman inspecteert vrijwel dagelijks de vorderin gen van de verbouwing aan het Witte Huis. De operatie, die vijf miljoen dollar kost, is nog niet voltooid, maar er isde pre sident verzekerd dat het werk op tijd af zal zijn voor de ont vangst van koningin Juliana en prins Bernhard. Beschuldiging De Amerikaanse minister Lo- vett beticht Rusland er van wapens te leveren aan Noord- Korea. Hij baseert zijn be schuldigingen op geheime do cumenten die Amerikanen in Korea hebben buitgemaakt. Deze spreken van een lading mijnen, afgeleverd in Korea, die afkomst ig was uit de haven van Wladiwostock Oorlogsbodems Ruim twintig Britse oorlogs bodems zijn op weg naar Vlis- singen. Vanaf volgende week wordt er in de Scheldemonden een grote mijnenveegoefening gehouden. Daar zullen ook de ze 700 Engelsen aan meedoen. Werkloosheid Het gaat niet goed met de werkgelegenheid in Zeeland. Met name de vlasindustrie, de klompenmakers en de scheepsbouw zitten in de hoek waar de klappen vallen. Dit gaat ten koste van de nodige banen. mans het Franse bedrijf op de overeenkomst die de bouwers sloten. Daarin ligt vast dat So letanche zich exclusief aan Heijmans verbindt. Soletanche bezet een sleutelpositie, omdat het een van de weinige bedrij ven in Europa is die ingewikkel de damwanden kunnen maken. Dat is van belang bij de bouw van metrostations waarbij tot op een diepte van zestig meter moet worden gewerkt. Leuren Volgens directievoorzitter J. Janssen van Heijmans is de ge meente Amsterdam bij andere aannemers gaan aankloppen. „Amsterdam is met onze laagste prijs ook bij Soletanche gaan leuren om te kijken of die Fran sen samen met het Duitse be drijf Max Bögl tot een lagere prijs konden komen. Dat was voor ons aanleiding om So letanche aan onze overeen komst te herinneren. Daarom zijn we nog geen fraudeur", al dus Janssen. Volgens de gemeente Amster dam kan uit de e-mail de con clusie worden getrokken dat Heijmans de prijzen in Amster dam hoog houdt en dat Soletan che daarvan meeprofiteert. „De e-mail is opmerkelijk genoeg om deze neer te leggen bij de NMa". aldus wethouder Dales van Amsterdam. GPD Uitgever: J C Boer soma Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bossche* (adiunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 16 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-maii redachettpzc nl Vlisslngen: Postbus i8 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 48400C Fax (0118)470102 E-mail redwalchttpzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoesOpzc nl Terneuzen: .V lem Alcxanderliun 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail fedtemOpzc.nl Hulst: Baudeloc 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail rcdhuistOpzc nl Zierikzee: 5racnty,eg 23a Postbus 80 4300 AB Zief *z et- Tel (0111)45464 7 Fax (0111)454657 E-mail feozzeeOpzc.nl Opening kantoren: Maandag I'm vi|dag van 8.00 tot 17 00 uur Zienkzee, Goes on Huist 8 30-17 00 uur Zaterdags m Vhssmgen van 8 00 tot 10 30 uur LMgavsri) Pr ovncial* Courant BV w aan ons gaghaOOen W| Opg (®txxviemaniori>»t}rT*n.*tfat>a an om u ta (lat ductan van da Mal* an oa »a»kmaa«acnapp« dardan AJ* ucc Oaza ntcrnai* goan p< i üoit i lazarMannca. Po*®u» 18.4380 AA s**>goo Internet: .vv. p.v -■ Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissmgcn E-mail webttpzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vnidag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: tildens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (b i acceptgirobetalmg geldt een toeslag van per maand I9.2S per kwartaal 52.- per jaar 198 Voor toezending per post geldt een toeslag E-maii abottpzc.nl Beöindrgmg van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het emde van de betaalperiode LOSS® nummers per sluk maandag t/m vrijdag zaterdag i.SO Alle bedragen zi/n inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 359300 Advertenties Aüe adverten'ieopdrachion worden uitgevoerd onder toepassing van de algomeno voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Taneven kunnen ti|dens kantooruren worden opgevraagd bij de adverteriieorderafdeling Tel 0118-484321 rorgviwvg go«**cie*-3* .|Hm*Jöscb. PZC stOSinQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3