Studie Havenlogistiek bij ROC PZC Samen veilig de weg over DELSCHER Hulp stembureau kost ambtenaar vrije dag Vuilnisbelt als hoopje natuur Sluis hoopvol over verbranding afval in oven Knokke Auto ramt gevel Nieuwe middelbare beroepsopleiding in Vlissingen VVD-fractie op werkbezoek Postpakketje gestolen Lift voor Visserij museum Breskens Wagons stoomtrein beklad De cel in voor rijden door rood Bootbrandje door kachelventilator Grote toeloop sportinstuif Op uw paasbest bij Delscher Paasweek maandag 18 maart 2002 'doorMaurits Sep MIDDELBURG - Tja. dat is nou toch wel een beetje raar. vindt Roh Koper. De provincie klaagt toch steeds dat burgers zich zo weinig betrokken voelen bij de politiek? En dan is hij. ambte naar op de afdeling personeels zaken. bereid te helpen op een stembureau bij de gemeente raadsverkiezingen, moet-ie daar een vrije dag voor opne men. „Vroeger kregen we daar bij zonder verlof voor", klaagt Ko per. die op 6 maart de hele dag aanwezig was op stembureau 25 in de Middelburgse wijk Kla- renbeek. Nu kostte het hem een vakantiedag. Dat een reguliere werkgever zo redeneert, kan hij billijken, schrijft Koper aan de politiek (Provinciale Staten). Echter: ..Ik vind het ronduit gê nant dat de provincie Zeeland kennelijk betrekkelijke waarde hecht aan verkiezingen." De provincie heeft zich exact gehouden aan de afspraken hierover tussen werkgevers en werknemers, vastgelegd in de CAO, reageert griffier L. Ver duit, directeur van de provinci ale organisatie. ,,Het aantal re denen voor bijzonder verlof is verminderd. Ook het zitting ne men op een stembureau is geen geldige reden meer. Maar daar staat een verhoging van het aantal reguliere vakantiedagen tegenover." Dat gaat voorbij aan de essen tie. vindt Koper. „Immers, niet elke ambtenaar gaat veertien uur op een stembureau zitten. Want zo lang zijn ze tegenwoor dig open." Hoeveel ambtenaren van de provincie geholpen hebben bij de raadsverkiezingen, weten Koper noch Verduit. De griffier schat dat het er tussen de t len en de veertig zijn geweest. „Maar of het dichter bij de tien of bij de veertig zat. geen idee." Hoe dan ook. wat meer flexibili teit had best gekund, meent Ko per. „Ik ben ambtenaar. Ik hoor bij het openbaar bestuur. Wij staan voor de openbare zaak en daar horen verkiezingen bij." Lastige vraag Is het een morele plicht van de provincie om deze inspanning voor de democratische rechts gang te steunen? „Da's een heel lastige vraag", antwoordt Ver duit. „Want doe je dat dan als individuele provincie, of alle maal samen? En wat hebben de afspraken in de CAO dan nog voor zin? We hebben nog wel contact gehad met het interpro vinciaal werkgeversverband. maar daar was geen enkel ander soortgelijk geval bekend Misschien denkt de Zeeuwse politiek er anders over. CDA- Statenlid C. van Beveren zat op 6 maart op hetzelfde stembu reau als Koper. „Van Beveren vond het net zo raar als ik", be weert Koper. Van Beveren: „Op zich wel ja. maar als het klopt wat Verduit zegt. vind ik het weer niet onredelijk dat je een vakantiedag moet opnemen." Koper stelt zich op elke verkie zingsdag beschikbaar voor het stembureau. Die vrije dag van 6 maart, laat die maar zitten, schrijft hij aan het provinciebe stuur En op 15 mei. bij de Kamerver kiezingen. neemt hij ook vrij Dat was al zo afgesproken Maar volgend jaar maart, bij de Provinciale-Statenverkiezin- gen, hoeven ze op hem niet te re kenen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het ROC Zee land begint met ingang van het nieuwe schooljaar in Vlissingen een eigen middelbare beroeps opleiding Havenlogistiek (Ma nager Haven. Vervoer en Logis tiek). De samenwerking met het Scheepvaart en Transport Col lege in Rotterdam is opgezegd, «otterdam en Vlissingen bieden tot augustus nog een gezamen lijke opleiding aan: studenten volgen de eerste twee jaar les in Zeeland, het derde en vierde jaar wordt in Rotterdam ver zorgd. Aan het Maritiem Instituut De "Ruyter kunnen leerlingen met vooropleiding mavo, vbo (drie vakken op C-niveau) en scholie ren met een overgangsbewijs naar havo 4 of vwo 4 een middel - bare beroepsopleiding volgen voor een managementfunctie in haven, vervoer en logistiek. Functies Afgestudeerden werken in zo wel administratieve als opera tionele functies in de scheep vaartwereld. Zij plannen, rege len en organiseren, stippelen beleid uit, maar zijn ook buiten kantoor te vinden. De opleiding duurt vier jaar met daarin twee stageperioden. De eerste twee jaar van de opleiding wordt ge volgd aan het Maritiem Insti tuut De Ruyter aan de Boule vard Bankert in Vlissingen, de VLISSINGEN - De VVD-Sta- tenfractie gaat woensdag op werkbezoek. De liberalen gaan eerst naar het ziekenhuis Wal cheren. Daar wordt gesproken met vertegenwoordigers van de Raad van Toezicht over actuele zaken, zoals de wachtlijsten, de kindergeneeskunde op Walche ren en dc spoedeisende hulpver lening. Vervolgens gaat dc fractie naai de Stichting voor Regionale Zorgverlening voor bezoekjes aan het Gasthuis in Middelburg en projecten in Westkapelle en Domburg. De liberalen willen zich laten informeren over de laatste ontwikkelingen op het gebied van de ouderenzorg. Het werkbezoek wordt afgeslo ten met een themabijeenkomst over wonen in De Stenge te Heinkenszand. Met een aantal deskundigen discussieert de fractie over wonen in de stad en op het platteland, starters op de woningmarkt en de vijfde nota Ruimtelijke Ordening. De the mabijeenkomst begint om 19.45 VLISSINGEN - Een 45-jarige postbode uit Oost-Souburg is zaterdagmiddag tijdens zijn ronde bestolen van een post pakketje. De man was bezig post te bezorgen in de Vlissingse wijk Bossenburg. De postbode had zijn fiets enkele malen on beheerd achtergelaten. laatste twee jaar vindt plaats aan het Scheepvaart en Trans port College in Rotterdam. „De samenwerking met Rotter dam is opgezegd", aldus oplei dingsmanager M. Nelen van het Maritiem Instituut De Ruyter, „om de opleiding Havenlogis tiek in zijn geheel hier te krijgen. De economische ont wikkelingen in het Zeeuwse ha vengebied zijn erg toegenomen door de verkoop van haven- gronden in Vlissingen-Oost. De werkgelegenheid neemt daar door toe. waardoor er ook meer behoefte is aan scholing. Wij zouden het zonde vinden als veel mensen voor een opleiding de regio uit moeten." Met in gang van augustus wil het ROC Zeeland om die reden de hele opleiding verzorgen. Op dit mo ment volgen 47 eerste- en twee dejaarsleerlingen een opleiding in Vlissingen. Zij maken de eer ste twee jaar gewoon af in Zee land. Daarna verhuizen ze naar Rotterdam. In augustus begin nen vervolgens zowel het ROC Zeeland als het Scheepvaart en Transport College een volledige middelbare beroepsopleiding Havenlogistiek. De Rotterdam se onderwijsinstelling over weegt de opleiding op een eigen locatie in Zeeland aan te bieden. Nelen is niet bang voor concur rentie. „Het is natuurlijk mak kelijker", zegt hij, „als je in je eentje in de markt staat We zul len dus op kwalitatief gebied de slag moeten aangaan met het Scheepvaart en Transport Col lege. We zijn daar absoluut niet bang voor." De Vlissingse opleidingsmana ger hoopt in augustus met dertig nieuwe studenten te kunnen be ginnen. De Vrienden van Westerschouwen genieten van het exclusieve uitzicht op het moerasgebied in de Prunjepolder. door Marcel Modde SEROOSKERKE (S) - Vier kano s ped delen gemoedelijk door de baai van de Schelphock, waar een groep imposante trekpaarden op het gemakje loopt te pootjebaden. Een lint aan mensen kijkt genoeglijk naar het tafereel dat aan de voet van de Oosterscheldcdijk aan hen voorbijtrekt. Verrekijkers komen tevoorschijn. De handzame zakexemplaren zijn die za terdagmiddag duidelijk favoriet. We gen niks en verruimen de blik toch aan zienlijk. De paar excursiegangers die zijn uitgerust met robuuste horizon zoekers, compleet met statief, hadden achter gewenst dat ze iets minder zwaar bepakt aan de wandeling waren begonnen. Een echtpaar op leeftijd prijst zich dan ook gelukkig wanneer ze hun ballast halverwege kunnen achter laten in een auto. Dat ze, eenmaal bij het reisdoel aangekomen, een close-up van het nieuw aanlegde natuurgebied in de Prunjepolder daardoor aan hun neus voorbij moeten laten gaan. nemen ze graag op de koop toe. Na een stevige wandeling door het gras van het dijktalud, waarbij zelfs een sprongetje over een duif niet werd ge schuwd. komen de overwegend gepen sioneerde leden van de vereniging 'Vrienden van Westerschouwen' aan bij de voormalige vuilnisbelt van Schou- wen-Duiveland. Nieuwsgierig naar de aanblik bovenop de oude afvalhoop, wacht het vijftigtal natuurliefhebbers totdat de IVN-natuurgids arriveert met de sleutel van het hek. De vuilnisbelt is doorgaans afgesloten voor publiek en dat blijft voorlopig ook wel zo. benadrukt de gids het bijzonde re karakter van dit uitstapje. Een te grote drukte zou immers schade kun nen toebrengen aan de afdekkingslaag, waardoor stank en rotzooi vrij komen En vervuiling van de omgeving -met zuidelijk de Oosterschelde en aan de noordkant van de bult de Prunje- kun nen de autoriteiten zich absoluut niet veroorloven. Om die reden wordt de hoop ook doorlopend bemonsterd. Een woud aan groene, oranje en gele paal tjes markeert de plekken waar leidin gen en peilbuizen in de bodem zitten Een ingewikkeld systeem voorkomt dat er schadelijke stoffen in het grondwater terecht komen Waarom dan toch die jonge boompjes rondom de vuilnisbelt steeds dood gaan. wil iemand weten. Het antwoord van de gids'klinkt logisch Het regen water dat van de heuvel afstroomt, wordt door een stevige ring rondom ge scheiden gehouden van de omgeving. In die ring stonden ook de boompjes „Al dat water werd dus beneden verzameld Dat kunnen die wortels nooit aan. Ze zijn dus gewoon verzopen." Na een tevergeefse herplantpoging heeft ook de gemeente de fout ingezien en is het groenplan inmiddels bijge steld In plaats van bomen komen er nu struiken rondom Dat moet wel lukken, verwacht ook dc gids. Uitzicht Het kwieke echtpaar uit Haamstede heeft inmiddels ook de laatste klim om hoog met succes volbracht. De dame van het stel draait rond haar as. genie tend van het bijzondere uitzicht Rechts als een witte streep de Zeelandbrug, pal daar tegenover de stormvloedkering met z'n immer 'zwaaiende' windmo- foto Pieter Honhoff lens In de rug openbaart de Schelp- hoek zijn zichtbare littekens van de funeste dijkdoorbraak in 1955. fron taal het door de mens gecreëerde do mein van de watervogels Niet iedereen van 'de Vrienden' is ge charmeerd is van het Prjinjemoeras. Veel inwoners van de Kop van Schou wen kampen met een te hoge water stand rond hun huizen en brengen dat in direct verband met het verhoogde grondwaterpeil voor natuurontwikke ling. „Ik hoop dat het van de zomer ver geven raakt van de muggen cn dat die in één grote zwerm optrekken naar dat ge- meentehuis. Moet je eens zien hoe snel ze het hier dan weer dichtgooien", zegt één van hen. De dame en heer uit Haam stede zijn evenwel gekomen om te ge nieten „Schit-te-rend. is het hier! Dat is toch prachtig om met4 te maken Dit had ik voor geen goud willen missen. Wat jij Kees?" Hij glimlacht haar toe: „Nou. bijzonder hoor!" Eenmaal on derweg terug naar beneden, gaat de wandelstok nonchalent op de rug. Hij knikt naar zijn pas aangemeten nieuwe knie ..Het is een goeie oefening ge weest." door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - De oogst valt ren beetje tegen. Twaalf padden kruipen dicht tegen elkaar in de blauwe emmer. Richard Struijk van <lc Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNVV) Wijt het resultaat aan het weer. JBèt is niet echt slecht, maar als ren echte treknacht hebt - zacht ^rer, beetje regen - zetten we zo'n rustig tot zeventig padden over." Struijk leegt zaterdagochtend sa men met Hilda van Lange velde en kinderen de emmers langs de Domburgseweg Vorige maand plaatsten leerlingen van basis school De Knotwilg uit Ooslkapelle samen met de KNVV Walcheren al padd enwaarschuwingsborden, vangemmers en gaas langs de weg Padden die uit hun overwinterings plaats massaal naar het water trek ken om zich voort te planten, belan den via het gaas in een emmer. Zo wordt voorkomen dat de padden worden doodgereden door automo bilisten. Kantonniers van het waterschap legen de emmers vij f maal per week In het weekend nemen vrijwilligers van de KNVV hun taak over. Zater dag mochten anderen helpen om de padden een handje te helpen. Zes kinderen meldden zich. Zij kregen een lesje biologie in de praktijk Je kunt een hoop vertellen", meende Struijk. „maar dan blijft het ab stract Maar als ze zo'n beest in hun handen houden en ook nog een bruine kikker vinden; dat onthou den ze wel Struijk van Van Langevelde vertel den de jeugdige vrijwilligers waar om de trek van Hoogduin naar Duinvliet massaler is dan omge keerd. De bebossing bij Hoogduin is een stuk dichter dan bij Duinvliet; de padden kunnen beter schuilen voor hun vijanden. „Als je geen na tuur hebt, heb je ook geen padden", vertelt Struijk. ..De natuur in Duin vliet is een stuk minder" Muis Dat blijkt ook wel uit de emmers langs de vijver bij Duinvliet. Daar in zitten slechts acht padden en een helaas verdronken muis. De kinde ren nemen met enthousiasme de emmer over De padden worden voorzichtig opgetild en in het water bij Duinvliet gezet Als laatste hande ling krijgen ze nog een goedbedoeld zetje ..Nou jongens", zegt Van Lan gevelde. ..wens ze maar een goede reis. Kijk ze 's zwemmen met ze tweeën op elkaar Dat mannetje laat niet los. Zo verliefd is-ie OVEZANDE - Een negentienjarige automobilist uit 's-Gra- venpolder is zaterdagmorgen met zijn auto tegen de gevel van een woning aan de Nissestelle in Ovezande gereden De auto raakte zwaar beschadigd. De man reed over de Nissestelle. komende vanuit de richting 's-Gravenpolder. Aan het einde van een bocht naar rechts verloor hij de macht over het stuur. Daardoor botste hij tegen de gevel en een lichtmast. De be stuurder bleef ongedeerd. BRESKENS - Burgemeester en wethouders van Oostburg willen vaart maken met het installeren van een personenlift voor het Visserijmuseum in Breskens. De renovatie van de Breskense haven laat nog geruime tijd op zich wachten, maar de lift moet er alvast komen. De toegang tot het museum is voor mensen met een functiebe perking nu onmogelijk. Het college wil de Stichting Visse rijmuseum Breskens een subsidie van 45.378 euro geven en een renteloze lening van 22 .689 euro voor het aanbrengen van dc lift GOES - Tussen zaterdagavond en zondagmiddag zijn vier wagons van de Stoomtrein Goes-Borseledie aan de Stephen- sonweg in Goes stond, met verf bespoten. Gistermiddag wer den in verband hiermee in Goes een zeventienjarige inwoner van Zoetermeer en een achttienjarige Goesenaar door de po litie aangehouden. TERNEUZEN - Een 43-jarige automobiliste uit Axel is in de nacht van vrijdag op zaterdag danig tegen de lamp gelopen toen ze in de Tërneuzense Guido Gezellestraat met hoge snel heid door rood licht reed. Ze passeerdede verkeerslichten met een snelheid die 42 kilometer hoger lag dan de limiet. Ze werd aangehouden en bleek ook niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Op het bureau bleek dat de vrouw nog een aantal vonnissen had openstaan Omdat ze deze niet kon of wilde be talen. werd ze overgebracht naar penitentiaire inrichting Tb- rentijd in Middelburg. BRESKENS - De Breskense brandweer reageerde zaterdag ochtend op een brandmelding m de stuurhut van een vissers boot in de Vissershaven van Breskens. Ter plaatse bleek de brand mee te vallen. Het brandje werd veroorzaakt doordat de ventilator van een kachel in de stuurhut was gestopt. De brandweer had het brandje snel onder controle KRUININGEN - De instuif in de sporthal in Kruiningen heeft zaterdag ruim 200 jongeren op de been gebracht. De instuif is een gezamenlijk initiatief van de Reimerswaalsegymnastiek verenigingen, behorende bij de dorpen Yerseke, Kruiningen. Krabbendijke, Waardeen Rilland *s Ochtends waren er activiteiten voor jeugd van vier tot zes jaar. 's M iddags konden jongeren tussen en veertien jaar in de sporthal terecht. De respons was boven verwachting, omdat zich respectieve lijk tachtig en honderddertig kinderen meldden. De instuif is opgezet in het kader van de breedtesport en wordt, naar ver wachting. herhaald door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg heeft goede hoop dat het huisafval in West- Zeeuws-Vlaanderen op termijn toch niet de lange rit naar Moer dijk hoeft te maken, maar over de grens in Knokke kan worden verbrand. Wethouder G. van I)aele verwacht dat minister Pronk ruimte laat voor grens overschrijdende initiatieven, zoals in West-Zeeuw s-Ylannde- Volgens de wethouder is ook het Openbaar Lichaam Afvalstof- fenverwijdenng Zeeland van goede wil om te bereiken dat het afval uit West-Zeeuws-Vlaan deren, nadat de stortplaats in in Zeeuws-Vlaanderen in 2003 vol is, naar Knokke kan worden af gevoerd De verbrandingsoven vlakbij Sluis had vorig jaar een overcapaciteit van 18.000 ton huisvuil. West-Zecuws-Vlaan- deren produceert jaarlijks on geveer twaalfduizend ton „De n»stcapaciteit van Knokke is dus ruim voldoende", schat hij in. Het Grensoverschrijdend Openbaar Lichaam in oprich ting, een samenwerkingsver band van de gemeenten Oost burg. Sluis-Aardenburg, Maldegem, Sint I^aureins. Damme en Knokke-Heist. heeft de grensoverschrijdende afval verwerking tot t*n van de speerpunten in haar program ma gemaakt. De verwachting is dat dit concrete project direct voordeel biedt voor de gemeen- ten en de burgers Volgens Van Daele betekent het project niet alleen dat de transportlijnen flink worden bekort, maar ook dat de capaciteit van 90.000 ton in Moerdijk op een andere ma nier kan worden ingevuld. Rioolaansluiting De wethouder is tevens hoopvol gestemd dat de provincie het convenant dat zij wil sluiten met de gemeenten over de rioo- laansluiting van woningen in het buitengebied, in positieve zin aanpast. De huidige subsi dien-geling pakt voor de ge meente Sluis-Aardenburg als enige in Zeeland, ongunstig uit De kosten die Sluis-Aaiclen- burg voor haar 'zorgtaken' moet maken, blijken veel hoger dan de bijdrage van de provincie Sluis-Aardenburg komt 65.000 euro te kort, om de 45 resterende woningen te kunnen aansluiten op de riolering „We hebben daarom aangegeven het conve nant voorlopig niet te tekenen Wij vinden dat de provincie moet bekijken hoe zij dit tekort kan compenseren Dat mannetje laat niet los. foto Lex de Meester Dinsdag 19 maart t/m zaterdag 23 maart organiseren wij een De nieuwe collectie is binnen en dat willen we u graag laten zien. Voor iedere kopende klant is er een heerlijke paastaart van onze huispattisier. Grote Markt 11-13 Goes 0113-22 76 07 '-"Wp-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33